Êcidóc (Sou/tont Regering wacht nog met stappen tegen loonontwikkeling DRUK BERAAD OVER EISEN VAN KAPERS Onrust op alle fronten: Werkwilligen aan de winnende hand Deel passagiers gekaapte toestellen in vrijheidgesteld TROONREDE KOMT MET ^BEPERKING" Waarheen gaat Leila Khaled? Verlaging passief kiesrecht tot 21 jaar Stembureaus blijven niet langer open „Jonge mensen niet meer naar horeca Dolle Melania Rijksideeënbus keert prijs uit van f 25.000 Geen vrijlating Sirhan geëist ae*»' Staking kost per dag circa vijftig miljoen 6 6 'y'eacAfe szedactié JP 61e jaargang, no. 18.149 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 -DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 u. Bruintje Beer; 19.08 u. Daktari; 20.20 u. Brandpunt; 21.00 Andy Williams; 21.50 u. Naakt door de hel; 23.00 u. Zwemkampioen- schappen te Barcelona. Nederland II: 19.04 u. Den Haag van daag; 19.09 uur Kunstsignalering; 19.30 u. Wat nu, mr. Deeds?; 20.20 u Peyton Place; 21.05 u. Nana; 21.50 u. Televirier. IETS LAGERE TEMPERATUREN half tot zwaar bewolkt en morgen overdag tijdelijk regen. Matige tol krachtige, aan de kust mogelijk harde wind uit zuid tot zuidwest. Iets la gere temperaturen. Dit is Leila Khaled. de Palestijnse vrouw. d ie in Londen wordt vastgehouden in verband met haar rol bij de mislukte poging van zondag een El Altoestel te kapen. (Van onze parlementaire redactrte) DEN HAAG De regering zal voorlopig niet ingrijpen in de loonontwikkeling. „Wij stellen dit overigens ook niet op prijs", aldus drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van de Vereniging van Neder landse Ondernemingen (V.N.O.), gisteravond na afloop van het beraad tussen regering en werkgevers. „Wij hebben al problemen genoeg, daar hoeft niets meer bij te komen", zei hij verder. De regering is wel bezorgd over de «ooiaal-economische ontwikkeling. „Men moet daarom van deze regering wel maatregelen verwachten om een ernstige crisis te voorkomen", stelde minister ir. P. Lardinois gisteren in Arnhem vast. Minister Lardinois wees, toen hij zijn opmerkingen over de economische situ atie maakte, op de troonrede op prinsjes- dag, „die daarover wel meer nieuws zal N.V.V.-voorzitter And ré Kloos gaf gis- "eravond toe, dat Nederland thans in een moeilijke situatie terechtgekomen is door de stakingen en de naar tal van bedrijfs- ukken doorlopende looneisen van 400.- bruto. „Maar-", aldus de heer Kloos: „de Wfderlandse economie kan nog wel een •-■--A;. LfVóoi -mik.r- iedereen de t 400,j krijgi. ZOU dit op 11 a miljard gulden komen, die dan een prijsbeweging van 1% tot 2 zou veroorzaken. Daar na zullen we wel weer verder zien", aldus de N.V.V.-voorzitter gisteravond in VARA's „Achter het Nieuws". De heer Kloos toonde zich wel uiterst bezorgd over de wilde stakingen, „die wij niet meer in de hand hebben". Drs. S- C. Bakkenist deelde gisteravond de zorgen van de regering: „De economie is swaar overspannen- Dan moet je niet meer vragen dan die economie kan ver dragen want met schijnsuccessen kun je een veelvoud aan schade toebrengen- Men moet er begrip voor hebben dat de 400,niet integraal kan worden ge geven. De prijsontwikkeling maakt dat ook niet nodig, want die krijgt men bijna overal door indexeringen in de C.A.O.'s gecompenseerd. Men moet heel goed be grijpen, dat de stakingsleiders op een (ADVERTENTIE) 1MO<ML».)-11.30-13.30-15.00.1«.30. 17.5Ö»* miVEHAVEN (bij Mctzo-mma B«m* Tel.: (010* U42S7 Jeugdvoetballer tijdens training overleden (Van verslaggever») LJSSE. Gisteravond is tijdens de training van Sportclub Lisse de 18-jarige jeugdspeler F. Faas overleden. Hij zakte tijdens de oefeningen plotseling bewus teloos ineen. Hoewel een arts enkele minuten later op het veld aanwezig was, leverden hartmassage en mond-op-mond- beademing geen resultaat meer op In het Academisch Ziekenhuis, waar heen de jongeman ijlings werd over gebracht, kon men slechts de dood con stateren. (ADVERTENTIE) 193 VLOTTE HEREN gevraagd om goed te leren dansen. Welkom HOOGLANDSE KERKGRACHT 48 Tel. 01710- 23583 Evert Castelein chaos aansturen", aldus de V.N O.-voor- In Haagse kringen verwacht men, dat de regelingsmaatregelen ter afkoeling van de economie, die op prinsjesdag aangekondigd worden, in het fiscale vlak komen te liggen. De indruk bestaat, dat in verschillende Kamerfracties de gees ten hiervoor steeds rijper worden. In werkgeverskringen huldigt men de opvatting, dat de regering vóór alles de i eigen uitgaven moet beperken. In dit verband werd de vraag opgeworpen, of het wel wenselijk is, volgend jaar het bouwprogramma boven 125-000 woningen op Ie voeren, zoals de Tweede Kamer wil- Intussen blijft overal de actie tot het vei-krijgen van de 400,bruto over j 1970 doorgaan. De gezamenlijke bouw- bonden houden aan deze eis vast, on- danks de weigering vorige week van de werkgevers- De bonden achten het on aanvaardbaar, wanneer de. bouwvak arbeiders van deze uitkering ineens uit- gesloten worden. Bij de Verenigde Machine Fabrieken is I hierover een compromis bereikt, terwijl men bij Hoogovens tot een volledige De staking in de Rotterda overeenstemming gekomen is. arbeiders wel aan de poort. Wetsontwerp minister Beernink: (Van c parlementaire redaclie) DEN HAAG. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) wil de leeftüd voor het passief kiesrecht voor alle vertegen woordigde lichamen verlagen tot 21 jaar. Momenteel moet men 25 zijn om in één van beide Kamers van de Staten-Gene- raal of de Provinciale Staten gekozen te worden en 23 voor de gemeenteraden. Een wetsontwerp daartoe is gisteren ingediend bij de Tweede Kamer. Het actief kiesrecht wil de regering verlagen van eenentwintig tot achttien jaar. Daarover is reeds een initiatief voorstel ingediend door de fracties van de P.v.d.A., D '66, P.S.P. en de Groep Aarden. Door de staatscommissie inzake wijzi ging van de grondwet en de kieswet werd voorgesteld in beide gevallen van kiesrecht de leeftijd te koppelen aan de wettelijke meerderjarigheid (21 jaar). De rêgering heeft- begrip voor de argu menten van de commissie, maar meent door de grotere geïnformeerdheid bij de jongeren met betrekking tot de politieke en maatschappelijke verschijnselen te moeten adviseren het actief kiesrecht terug te brengen tot achttien jaar. De kiesraad, het adviserend college voor alle kiesaangelegenheden, houdt de woensdag aan als beste stemdag. De VOORZITTER HORECABOND: meeste scholen, die als stemlokaal zijn ingericht, hebben dan 's middags vrij. De kiesraad vindt het voorts niet nodig over te gaan tot spreiding van de stem ming over twee dagen of verlenging van de zittingsduur van de bureaus. De be zetting van de bureaus levert namelijk moeilijkheden op. RHENEN (ANP) Staatssecretaris A- E. M. Duynstee van de koninklijke lucht macht heeft vanmiddag op het depot elektronisch luchtmachtmaterieel te Rhenen een bedrag van 25.000,uit gereikt, de hoogste prijs die tot nu toe uit de rijksideeënbus is toegekend. Het bedrag is bestemd voor sergeant-majoor Bonnet en sergeant eerste klasse Lablans. Zij zonden een idee in voor een vereen voudiging van het straalzendermet van de luchtmacht. - AMMAN (AP) Het volksfront voor de bevrijding vaai Palestina h&eft offi cieel ontkend dat het de vrijlating van Sirhan B. Sirhan, de veroordeelde moor denaar van senator Robert Kennedy, zou hebben geëist in ruil voor de vrijlating van de passagiers aan boord van de twee lnjnvliegtuigen die -«aar Jordanië zijn gekaapt. Tevoren had de vader van Sirhan de vliegtuigkapers bedankt, om- j dat rij de vrijlating van rijn zoon had- j den geëist, zoals aanvankelijk in Beiroet I was bekendgemaakt. Van onze correspondenten LONDEN-BERN-NEW YORK Op verscheidene plaatsen wordt j druk overleg gepleegd over de eisen die de Palestijnse vliegtuig kapers hebben gesteld voor vrij lating van de toestellen en de inzittenden. In Engeland is het kabinet bijeen om te beraadslagen I over de vrijlating van de 24-jarige j Leila Khaled, die in het El Al- I toestel zondag kon worden over meesterd. Zwitserland, dat aan vankelijk er in had toegestemd drie in Zwitserland gevangen zittende guerrillastrijders vrij te i laten, is voorlopig op deze beslis sing teruggekomen, omdat de door de Palestijnen gestelde eisen niet alle Zwitserland raken, maar ook 1 Engeland, West-Duitsland en i voort. Slecl hier en daar draaiden enkele van de honderden kranen. Bij de meeste bedrijven kwamen de Israël. Vooral Israël neemt een i regen te ho> -len. Hier houdt dc politie een oogje in het zeil bij de posters voor Thomson op Katendrecht. j hard standpunt in deze kwestie in. In New York zijn gisteravond laat 137 vermoeide en merendeels blootsvoets* inzittenden gearriveerd van de zondag gekaapte PanAm Jumbojet, die op de luchthaven van Cairo tot ontploffing is gebracht. Bij de landing en 't overhaaste verlaten van het toestel hadden de passagiers volgens de noodvoorschriften hun schoenen moeten uittrekken. Honderdtwintig inzittenden van de toestellen van TWA en Swissair, die op een vliegveldje in Jordanië rijn geland, zijn door de guerrillastrijders vrijgelaten. Het zijn voornamelijk vrouwen, kinderen en bejaarden, die zijn ondergebracht in het Amman Intercontinental Hotel in de Jordaanse hoofdstad. De overigen van de 305 inzittenden van beide toestellen worden yastgehouden in afwachting van het antwoord op de eisen die de Palestijnse kapers hebben gesteld. Die eisen behelzen de vrijlating van alle guerrillastrijders die in verband met aanslagen worden vastgehouden. De Britse regering rit voor het probleem aan wie zij Leila Khaled zal uitleveren. Behalve de Palestijnen heeft ook Israël om haar uitlevering gevraagd, omdat de aanslag op het El Altoestel volgens de regering in Tel Aviv boven (Zie verder pag. 2, laatste kolom) (Van verslaggevers) UTRECHT (ANP) „De sociale omstandigheden in het horecabedrijf zijn allerbedroevendst. Indien door ingrijpen de CAO-wijzigingen hierin geen veran dering wordt gebracht, is 't niet langer verantwoord eraan mee te werken dat jongeren hun arbeidsterrein in dez-; be drijfstak zoeken. Als redelijke wensen van onze organisatie niet worden inge willigd, zullen we mogelijk op een bre der vlak antipropaganda gaan voeren", aldus de heer J. J. van de Veer, horeca- bedrijfsgroep voor zit ter van de katholie ke bond van personeel in agrarische, voedings- en genotsmiddelenbedrijven (AVG) in het NKV-blad „Ruim Zicht". SAO PAULO (AP) Mevrouw Me- lania de Oliveira Pimentel, die verleden j jaar in de Braziliaanse stad Natal haar man Joel het huis had uitgesturd en sindsdien gescheiden van hein leeft, zal alimentatie moeten betalen. Hoeveel is niet bekend. Mevrouw de Oliveira Pimentel staat thans aan het hoofd van het bedrijf van haar en haar man. De laatstgenoemde heeft geen huis, werk en geld meer. „Klaag je vrouw aan", was hem door j vrienden aangeraden. En dat gelukte I Echtscheiding is in Brazilië bij de wet verboden. ROTTERDAM Volgens de Ned. Bond van Vervoerspersoneel hebben veel ha venarbeiders in de loop van de morgen het werk hervat. Geschat wordt dat ruim de helft van de veertienduizend haven arbeiders aan de s'ag is gegaan. Ook het merendeel van de pendelaars zou weer aan het werk zün gegaan. Volgens het comité „Arbeidersmacht" (de stakingslei ding) werken in dt havens aan de zui delijke oever ongeveer duizend man, ter wijl aan de rechter Maasoever niet ge werkt zou worden. Directeur C. Swart- touvv van het havenbedrijf Quick Dis patch heeft geschat dat de staking per dag 50 miljoen gulden kost. Ook het comité Arbeidersmacht gaf toe dat er meer mensen aan het werk waren dan gisteren. Slechts bij de stukgoed- overslag hebben de stakers nog de over hand. daar wordt slechts incidenteel ge werkt. .met name in de Waal- en Eero- Wat de havenbedrijven betreft wordt volgens de Ned- Rond van Vervoersper- soneel vrijwel voliedig gewerkt bij Thom son aan de Maashaven, bij Müller Pro gress aan de Bentrixhaven en bij Pak hoed aan de Waalhaven, evenals bij j Citex. Bij Quick Despatch aan de Schie- haven en bij Maar-Rijn werk het groot - j ste deel van de arbeiders. Bij de Scheepvaart Vereeniging Zuid (werkgevers) had men de indruk dat bij de excentrisch gelegen bedrijven behoor lijk wordt gewerkt maar dat bij de in het centrum gesitueerde bedrijven het groot ste deel van de arbeiders nog staakt. In haar blad Ruim Zicht stelt het NKV dat de vakbeweging zich tegen operaties, die verder gaan dan de gestelde 400 gul den, met alle kracht zal verzetten. „De werknemers zijn er niet mee gediend on verantwoord hoge eisen te stellen en te realiseren en veivolgens een nog hogere rekening gepresenteerd te krijgen in de vorm van forse prijsstijgingen en krim pende werkgelegenheid". Groepen, die daar wel c-p uit zijn, worden volgens het NKV misleid door „beroepsraddraaiers". (ADVERTENTIE) De achtjarige Danna Hughes h Engelse plaatsje Bermondsey onder een bord waarop vrouwelijke inpaksters worden gevraagd. Zij is juist als zodanig ontslagen. Danna was met een aantal leeftijdsgenoten als inpakster werkzaam in een fabriek, toen de vader van een van de kinderen vond, dat er te hard gewerkt moest worden en daarover een klacht indiende by de politie. De directeur van de fabriek zegt dat hg zich niet bewust is iets verkeerd te hebben gedaan en dat hii de kinderen alleen aan vakantiewerk had willen helpen. Maar h\j zal het nooit meer doen. Allende krijgt steun van chr.-democraten SANTIAGO (RTR) De Chileense cluibien-democratische partij van de af tredende president Frei heeft min ot meer officieel haar 9teun betuigd aan de winnaar van de presidentsverkiezin gen van afgelopen week, de linkse kan didaat Salvador Allende, en daarmee rijn bevesitiging als president vrijwel gega randeerd. Allende behaalde niet de ab solute meerderheid, en het congres moet op 24 oktober de definitieve beslissing De christen-democratische partij, die bij de stemming in het congres een sleutelpositie inneemt, leverde in een verklaring kritiek op de oproep van aan hangers van de verslagen rechtse kan didaat Ales9andrie hun favoriet alsnog het presidentsschap te bezorgen. De christendemocraten spraken van pogin gen om ,de logische uitspraak van hei kiezerskorps op onrechtmatige wijze te Welbedankt voor de toezending van de tekening van Jan Sanders. Ik vond hem zo aardig, dat ik hem ingelijst in de vestibule had opgehangen, de prent dan. Maar ik heb hem toch een andere plaats moeten geven. Een deel van de visite zag hem voordat ze naar binnen ging en daardoor was ik gedwongen uren in de gang te staan. Maar ook wel zag de visite de prent pas als ze wegging en dat was nog erger, want ik kreeg ze bijna de deur niet uit. Ik heb hem nu boven mijn bed hangen. Mevr. C. DEN DULK—Meijers Andere lezers die ook zon kosteloze tekening vallen, krijgen hem gratis als ze een nieuwe abonnee opgeven. Wie toch liever iets anders heeft mag kiezen uit: Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 Juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. 1 set luxe speelkaarten (2 spellen). Als abonnee de Leidse Courant heb ik voor genoteerd: Naam Woonplaats: Straatnaam Ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn: Als geschenk wil Ik thuis bezorgd krijgen de mammoetlegpuzzel/vierkleurentekening Protes terend Nederjand/set luxe speelkaarten. Doorhalen wat niet wordt verlangd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1