TRIOMF VAN GEBUNDELDE KRACHT =NPD.iJ# Veel vertrouwen bij Estudiantes na veranderingen Michels (van .zoekend' Ajax): ,1k zie geen oplossing' Harry Vos verveelt zich in Eindhoven I Klassedoelpunt Schoenmaker Door Herman van Bergem, DEN HAAG Niet alleen verslagen ook geslagen sloften de spelers van Ajax uit de kleedkamer. Er stond een meisje buiten met de zoeker van een fototoestel voor haar oog. Ze vroeg Sjaak Swart of ze een plaatje mocht nemen. „Lachen", lispelde ze. Sjaak Swart: „Lachen? Er valt nog al veel te lachen", en hij veranderde niets aan zijn stuursei gezicht, dat typerend was voor de stemming waarin Ajax zich bevond na de neder laag van 10 tegen ADO. Tegen de gebundelde kracht van de Hagenaars trainer Jezek heeft er een seizoen op gehamerd en het thans bereikt kon het onherkenbare Ajax niet op. Ook niet in de tweede helft toen Rinus Michels de duimschroeven had aangezet, Ajax ineens haast had, r tegen de hechte Haagse defensie, met een majestueuze come back van Kees Weimar na zijn blessure, geen succes kon boeken. Ajax, de „ploeg van de tweede helft", had zo onbeholpen gevoetbald in het eerste bedrijf, dat het zielsgelukkig mocht zijn met die kleine achterstand, opgelopen door een klassedoelpunt van Lex Schoenmaker. Dat ene doelpunt zat Jezek, de bescheiden grote man achter het veel krachtiger spelend ADO, toch nog dwars. „Het had voor de rust zeker 20 moeten zijn. Ze waren een beetje tevreden met dat ene doelpunt. Als ze wat vrijpostiger hadden gespeeld, zou er zeker een zijn bijgekomen." Het was geen verwijt, wel een bewijs dat Den Haag na het turbulente seizoenbegin vorige week de enerverende derby, gisteren wederom een duizelend-spannende strijd nog meer van ADO mag verwachten. Striemend veroordeelde Rinus Michels rijn ploeg. „Dat was toch een amateur- derde-klasser die voor de rust in het veld stond. Ik weet niet wat er aan de hand is. Ik zie ook geen oplossing. Er werd nerveus, statisch gespeeld en we 17.ijn toen beslist goed weggekomen. Na de rust lag de zaak duidelijk aan onze kant". Zelfs het ontbreken van Johan Ctuyff wilde Michels niet te berde bren- i«l „Ik geloof dat het daaraan niet ligt. p Als het niet lukt, grijpen ze zich aan zo i'ejnAd vast. Met Cruyff zou het ook niets fèweest. Ik pieker me suf waaraan het kan liggen". Ajax speelde in elk geval als een „schaduwploeg" van het team dat eens de toppen kon beklimmen. Aarzelend, zoekend, bang om een aanval op te zetten. Vasovic durfde geen enkel initiatief te nemen en schoof de bal schielijk naar een medespeler die voortging met in de breedte te spelen, tot Vasovic de bal weer terug had. En dan begon het opnieuw. ADVERTENTIE Tempoloos, verkrampt voetbal waartegen ADO fris, open spel, maar vooral werk lust, kracht, onbevangenheid stelde. ADO was veel attenter in de duels en zo ont stond ook het doelpunt. Piet de Zoete had de bal bemachtigd, gaf een pass naar Hestad die meteen voorzette zodat Schoenmaker magnifiek kon inkoppen (10). Dat bracht een jubelstemming te weeg op de bijna geheel bezette tribunes. Het Haagse publiek, dat te gauw een ploeg laat vallen, herontdekte zijn favo- Recht voor ogen Ajax, toch altijd al bevreesd voor het duel in het Zuiderpark, zakte volkomen weg in het moeras van de onverklaar bare apathie. Piet Keizer, nog een van de besten, had al lang Theo v. d. Burch ont lopen. Michels: „Die jongen doet niets onbetamelijks maar v. d. Burch ligt Kei zer nu eenmaal niet". Van den Burch: „Ik heb nog nooit meegemaakt dat Keizer me voorbij ging. Sommigen zijn bang voor hem maar dan ben je natuurlijk al ver loren". Dat geheel ontbreken van enige angst voor Ajax zwiepte ADO op tot een ploeg die het ene doel, winnen, recht voor ogen hield. Een ploeg, niet meer de „moten" van voorheen. Piet de Zoete hierover: „We hebben mede gewonnen omdat onze voorhoede zo heeft opgehou den. En omdat we allemaal hard hebben gewerkt. Vroeger moest dat te veel van het middenveld komen en dat houd je niet. Nu zwoegt iedereen". Hestad, Cou perus, Pas (Jezek: „Ik had hem opgedra gen te tackelen en dat was een verrassing voor de verdedigers van Ajax die dat van hem niet verwachten"), middenveld en uitnemend georganiseerde achterhoede Doelman Stuü heeft zich vergalop peerd. Hij heeft Lex Schoenmaker bij het shirt gegrepen om een doorbraak te voorkomen. Lau van Ravens was er direct bij met het beruchte boek je. Vasovic. lijkt de zaak te willen dat had geen. succes. met doelman Thie die na de rust subliem werk leverde. Ervoor kreeg hij nauwelijks iets te doen. Want ADO beheerste de gehele eerste helft. Doelman Stuij met Suurbier en Keizer in „oude doen" moest zelfs de noodrem stevig aanhalen toen Schoen maker was doorgebroken en hem had omspeeld. Zonder bedenken trok hij Schoenmaker aan zijn shirt naar de grond. Schoenmaker: „Eerst duwde hij me en toen trok hij. Dat was binnen het strafschopgebied, ik weet het zeker". Wat Michels ontkende: „Maar Stuij zou het ook gedaan hebben als het er wel binnen was geweest. Hij deed het onbewust. Zo n man heeft toch in die fractie van een seconde geen tijd om te denken: is het in of buiten het gebied, hij doet het". Scheidsrechter Lau van Ravens, die wel eens overhoop lag met buitenspel en zichzelf daarvoor een keer ridderlijk cor- rigeeerde, gaf een vrije trap en noteerde Stuij in zijn boekje. Verdrukking In de rust had Michels gezegd: „Als het in het eerste kwartier niet lukt, ga ik wisselen". Het lukte niet. Wel had Ajax het tempo verhoogd, werdne de combi naties zuiverder uitgevoerd en was de druk groot het werd een tweede helft om de nagels bij op te eten maar een excellerende defensie van ADO stak overal been of hoofd tussen. Of Thie zweefde hoog boven alles uit. Hard werkende Piet Keizer en teleurstellende Hulshoff werden vervangen door Suu- rendonk (voor wie eerst Neeskens in de achterste vier speelde waardoor Mühren in het midden was verschenen) en Haan. ADO bleef weliswaar beweeglijk spelen, had ook conditie genoeg daarvoor maar kwam niettemin sterk in de verdrukking. Opvallend werk leverde Joop Korevaar, vorige week tegen H. Sport niet in zijn beste vorm. „Ik was toen zenuwachtig. Het was ook weer de eerste keer voor mij". Het ging er bij ADO om de voorsprong vast te houden. Om een eventueel tweede doelpunt bekommerde de ploeg zich min der. Toch kwam er nog een kans omdat Ajax risico moest nemen. Een verre uit trap van Thie leverde een combinatie op tussen Schoenmaker en Pas waaruit Couperus los van Neeskens die hem constant moest bewaken zoals Rijnders onophoudelijk aan de toch voor hem dikwijls te gewiekste Schoenmaker kleef de inkopte. Via de paal sprong de bal net niet tegen de voeten van Stuij maar Geen zekerheid De gevaarvolle momenten voor het Haagse doel waren echter menigvuldiger. Uit een inzet van Swart kon Thie de bal nog net aanraken en kreeg Van Dijk een open doel voor zich. Hij schoot over, ge schrokken van de onverwachte kans die hij in vroeger tijden zeker niet zou heb ben gemist. De zekerheid bleef ontbreken. Ook bij Haan die een door Thie wegge- stompte bal opving maar eveneens over schoot. Ook bij Rijnders in de laatste HET doelpunt. Lex Schoenmaker (tweede van rechts) heeft zUn hoofd gezet onder de bal die Hestad voor zette. Couperus (links) is er kennelijk nog niet helemaal zeker van dat het een doelpunt zal worden. Maar het was wel zo en prompt daarop vloog iedereen, die nog rustig zit, in de lucht om uiting te geven aan de vreugde over de treffer die Ajax op de knieën dwong. periode toen heel Ajax op het Haagse doel beukte en Schoenmaker, die zijn plicht ruimschoots had gedaan, was ver vangen door Looye. Ajax legde het zeer moede hoofd tenslotte in de schoot. ADO hield de bal bekwaam in bezit want elke seconde was er een. Neeskens „ramde" zelfs nog een keer Hestad een onmiskenbare aan winst door zijn ontembare ijver ên zijn „overal bij zijn" die toch nog gevaar lijk dreigde te worden tegen het slot van dit na de rust hevig boeiende duel waarin Ajax evenwel bleef zoeken en tasten en te moeizaam voetbalde om, indien er geen verandering in komt (Michels: „Maar ik heb geen andere") dit seizoen een grote rol te kunnen spelen. Zacht mag ge fluisterd worden dat ADO, de ploeg ge worden van de gebundelde kracht, die rol best eens zou kunnen overnemen. Timide Ajaxbestuurlid Hordijk, berustend: „We zullen er doorheen moeten". Blijft voor Michels de vraag: hoe, want hij weet de oorzaak niet. (Van t sportredactie) DEN HAAG Vlak voordat Harry Vos naar PSV zou vertrekken ging zijn va kantie naar Spanje de mist in. Een slecht voorteken? Wie de ex-ADO 'er tegen Telstar aan het werk heeft ge- i. moet haast wel bevestigend con cluderen. De anders graag pratende Harry Vos is in twee maanden tjjd ver veranderd in een introverte figuur. „Hier in Den Haag had ik mijn zaak en de drukte van de markt, maar in Eindhoven zit ik in een hotel, dat net uit de stad ligt als Wassenaar van Den Haag. Je ziet weinig mensen tegen wie je dan moet praten. Bovendien durf ik bij PSV nog niet zo erg voluit te gaan. Kijk, bij ADO ken je de jongens al jaren, je maakte geintjes, maar dat kan bij PSV nog niet." Harry Vos ontkent geruchten als zou er bij PSV een gespannen sfeer hangen. „Dat is beslist niet waar. De stemming tussen de jongens onderling is buiten gewoon goed. Ook over de fout tegen Telstar wordt niet gesproken. Uiteraard wordt er wat gezegd, maar echt moppe ren is er niet bij. Ze weten per slot van rekening allemaal dat het een ongeluk was, dat iedereen kan overkomen." Hoe verklaart Harry Vos de merkbare teruggang in zijn spel. „Bij ADO kende je de jongens en die kenden jou. Bij PSV is dat anders. Linder heeft een beeld van het Duitse spel. Daardoor wil hij het snelle afspelen van de bal door- voeren. Bij ADO kon je nog wel eens drijven, maai' dat mag van Linder niet." Overigens de stijl van Linder volkomen anders, dan Vos gewend is geweest „Linder itf bijzonder emotioneel. Na af loop van een wedstrijd kan hij, nog voor je de kleedkamers hebt bereikt je uit- foeteren. Dat vind ik niet leuk. Happel en Jezek konden na afloop van een verloren wedstrijd er ook zwaar de pest in hebben, maar die wachtten dan tot de volgende training om een en ander te zeggen. Dan was bij iedereen de Over enkele weken verwacht Harry Vos een flat te kunnen betrekken. Dat zal zijn vorm en stemming beslist ten goede komen. Bovendien wordt voor de 24-jarige Hagenaar afgelopen vrijdag was hij jarig door secretaris Ben van Gelder een baantje gezocht. Door Hans de Bruijn AMSTERDAM-ROTTERDAM Temidden van zijn dodelijk vermoeide spelers opende de vitale Estu- diantesvoorzitter Mariano Mangano zaterdagavond in de perskamer van Schiphol grijnslachend de „koude oorlogsvoering" tegen Feijenoord. „Heren, wij zijn na de eerste wedstrijd in Buenos Aires tot de conclusie gekomen, dat wij het elftal voor Rot terdam op diverse plaatsen moeten wijzigen. In ieder geval wordt er een andere doelman opgesteld." Het hoge woord was eruit en de stilte die daar een gevolg van was, werd al snel verbroken door de brandende vraag: Waarom in ieder geval uw doelman? De moeilijk van ztfn apropos te brengen Mangano voelde, dat hij iets te veel uit de school had geklapt en deed alle moeite om van dit onderwerp af te stappen. Maar hij kreeg geen kans. „Errea is geblesseerd. \V\) hebben hem daarom thuis moeten laten. Onze tweede doelman Pezzano zal hem vervangen. Reserve wordt nu de jonge Mario Flores". Trainer Osvaldo Zubeldia was niet aanwezig, toen president Mangano het hot-nieuws vertelde. Hij stond in een zijgangetje in gedachten verzonken en schrok zichtbaar even van de vraag of hij vertrouwen had in Pezzano. „Hij is een goede doelman, die niet onderdoet voor Errea". Aan de toon waarop hij deze uitspraak deed. was te merken, dat zijn woorden niet helemaal overeenstemden met zijn opinie. Het „mysterie"-Estudiantes werd een dag later in hotel Skyway een domein van rust aan de toevoerweg naar het vliegveld Zestienhoven, nóg groter. Nadat de spelers gisteren waren uitgerust en zij hun spieren wat Tosliepen op een door honderden belangstellenden bevolkt grasmatje, dat nog niet eens de grootte had van een half voetbalveld, bleek de Argentijnse club meer grote verrassingen in petto te hebben. Trainer Zubeldia. die zich 's middags nog had voorgenomen de opstelling van het elftal pas vanavond bekend te maken, bezweek gisteravond voor de aanhoudende drang van de internationale sportpers. Wat werd vermoed, kwam uit. Aanvoerder Oscar Malbernat zal woensdagavond in de Kuip persoonlijk het fenomeen „Coentje" proberen Te temmen Rechterverdediger ln Buenos Atres. Pagnanini, die wel meereisde naar Rotterdam, zal geen mogelijkheden Krijgen om zijn weinig overtuigend optreden in de eerste wedstrijd goed te maken. Door die omzetting zal Hugo Medina (25) de vrijgekomen plaats in de verdediging op links gaan Innemen. Trainer Zubeldia verwacht van de man, die de Argentijnen Koesteren met de bijnaam „Tato". veel rust. omdat hil de laatste seizoenen een grote dosis routine in het internationale werk heeft opgedaan. Vijf jaar geleden stond Medina al in het eerste elftal opgesteld. HIJ was onder anderen degene, die ln do bikkelharde confrontaties met Manchester United met George Best van het veld werd gestuurd. Een ernstige knieblessure onderbrak in 1969 echter voorlopig zijn glanzende carrière. Trainer Zubeldia bracht nog een niet te onderschatten wijziging in het team aan. Hij verving Echocopar door Daniel Romeo, een extra-verdediger. Door de achterhoede te versterken wil hij de stand in Rotterdam gelijk proberen te houden om vrijdagavond ln Madrid een beslissing uit te vechten. „Ik zeg niet, dat die positie onmiddellijk in de wedstrijd ons uitgangspunt zal zijn, maar als we geen doelpunt kunnen maken, zal Estudiantes zich toch daarop toeleggen". Voor de spelers waren de veranderingen in het elftal van Estudiantes geen schokkende zaken. Zij wisten al bij het vertrek uit Argentinië hoe de opstelling zou luiden. Zubeldia: „Dat !s niet zo vreemd als het misschien wel lijkt. Het zijn mijn spelers, die voortdurend aan de wedstrijd van woensdag denken. Niet ik. Zij hebben onderling ook de zwakke plekken van het elftal uitgezocht". Aanvoerder Malbernat, en de meeste andere bereidwillige Estudiantesprofs, is even hoopvol over de afloop van het tweede duel om de wereldbeker. „Wij spelen altijd onze beste wedstrijden als zij erg moeilijk lijken. Daarom vertrouw ik erop. dat de beker uit Europa weer naar Zuid-Amerika terugkeert". Carlos Bilardo ziet de wedstrijd mei evenveel vertrouwen tegemoet. „Natuurlijk is Estudiantes hier de underdog. Maar die rol ligt ons. Ik. persoonlijk, heb het gevoel, dat we ln Buenos Aires meestal onder onze vorm blijven omdat men van de spelers zo vreselijk veel verwacht. Je weet meestal al tevoren dat .ie nooit helemaal aan de verwachtingen kan voldoen". Estudiantes. boordevol onverwacht zelfvertrouwen, trainde gisteravond nog lichtjes op de bijvelden van de Kuip. waar ook de verlichting van het hoofdterrein werd getaxeerd. Met tevreden instemming zochten daarna de Argentijnse spelers, die de afgelopen veertien dagen onafgebroken in een trainingskamp doorbrachten, weer de rust op van het Skywayhotel. Ook in de komende dagen' zullen zij niet veel aan sight-seeing doen. Daarvoor Is de wereldbeker te belangrijg geworden.... ADVERTENTIE erk, allemaal heizelfde merk.'t is sterk, allemaai hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal iietzelf de

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9