Periode van zelfbespiegeling gaat voorbij Palestij'nse staat straks zonder guerrilla's Bevrijding heeft voor Arabieren geen haast Come back van Waarschijnlijk vóór 1 oktober nationale conventie van het volk ■JHÜ ]R 1970 China is weer terug in zaken. Pe king beweert dat de grote culturele revolutie van het proletariaat nog steeds doorgaat, maar dat deze natie weer oprijst uit een periode van traumatische zelfbespiegeling zal spoedig gezien worden als een van de internationale verschijnselen van 1970. Er gaan sterke geruchten dat men vóór de nationale dag van China, die op 1 oktober valt, een nationale conventie van het volk (zoiets als de opperste Sovjet) zal houden. Eigenlijk zou er ieder jaar een congres gehouden moeten wor den en twee jaar geleden heeft voor zitter Mao er een beloofd. Sinds 1958 is er geen gehouden. Waar schijnlijk zal zo'n congres zijn goedkeuring hechten aan de nieu we constitutie die verleden jaar be kend gemaakt werd. Die onvermoeibare overlevende, Tsjoe En-lai, is onvermijdelijk het symbool van dit ontwaken. Tsjoe ia het afgelopen Jaar naar Noord-Vietnam en Noord-Korea geweest. Van groter betekenis is het feit, dat er een bezoek op het programma staat aan Pakistan en de volksrepubliek Zuld-Jemen, en dat er geruchten gaan dat hij naar Tanzania zal gaan om daar de opening bij te wonen van de tjnzamspoorlijn die met medewerking »an China is aangelegd. Het zou geen verbazing wekken als hij 'n uitnodiging ontving voor de topconferentie, die straks in Lusaka gehouden wordt. Nog interessanter is de mogelijkheid dat Tsjoe Parijs zal bezoeken als hoofd van" een delegatie die na het bezoek van Bettencourt aan Peking een tegenbezoek brengt, en dan naar Belgrado en Boekarest doorreist. China en Roemenië zijn erin geslaagd hun diplomatieke betrekkingen tijdens de culturele revolutie te handhaven. Maar deze maand hebben China en Joego-Slavië getoond wederzijds geen acht op Moskou te slaan door hun diplomatieke betrekkingen te hervatten die in 1958 verbroken waren. Naar men verwacht zal Tito Tsjoe uitnodigen. Premier Tsjoe En-lai, permanent in de schaduw van voorzitter Mao en diens kroonprins Lin Piao. Maar vanuit die schaduw opererend als onvervangbare derde man. Tsjoe is altijd de belangrijkste man van Mao Tse-toeng geweest waar het de buitenlandse zaken betrof. Tsjoe Is de meest moderne van alle Chinese leiders. Hij spreekt Engels en Frans, is een briljant regeringsambtenaar en hij overtreft zelfs Anastas Mikoyan ide voormalig Armeense president "Van de Sovjet-Unie, in het vermogen de meest heftige en emotionele politieke beroeringen het hoofd te kunnen bieden. Dat hij opnieuw persoonlijk in de openbaarheid treedt, duidt er niettemin op, dat men in China de te volgen beleidslijn herzien heeft. De eerste tekenen die daarop wezen was de terugkeer van vele Chinese ambassadeurs naar hun posten, nadat ze door drie jaar culturele revolutie afwezig waren geweest Tot nu toe is er weinig nieuws geweest over China en het volk. Af en toe verschenen er paddestoelen boven de gebieden waar proeven met atoombommen werden genomen, terwijl westerse gevangenen in hun cel omkwamen zonder dat ze gezien 0f géhoord waren. Natuurlijk werd er. tégen Moskou met scheldwoorden gestreden. Mei verleden jaar heeft China zijn ambassadeur terug naar Albanië gezonden en daarna naar Frankrijk. Ambassadeurs waren er het tastbaar teken van, dat men zo ongeveer teruggekeerd was naar normale omstandigheden. In chronologische volgorde zijn ze teruggekeerd naar Noord-Vietnam, Cambodja, Pakistan, Tanzania en Zambia, Guinea, Roemenië, Zweden, Congo (Brazzaville), Syrië, Nepal, Mauretanië, Afghanistan, Algerije, Jemen en Zuid-Jemen. Dit jaar zijn ambassadeurs teruggekeerd naar Noord-Korea, Finland, Mali, Egypte, Soedan, Ceylon en deze maand naar Joego-Slavië en Hongarije. Giften Dit herstel van diplomatieke be trekkingen is gevolgd door een pro gramma van hulp aan het buitenland, die naast de pogingen van de laatste twee jaar bijzonder hoog lijkt. In 1968 werd er aan Tanzania wegens het voedseltekort een bedrag van 5600 dollar gegeven. Dit werd in 1969 gevolgd door een bedrag van 20.000 dollar aan Joego-Slavië en 16.000 dollar aan Somalië. Dit jaar nog, in februari, werden er duizend dekens aan Marokko geschonken. De meest opzienbarende gift van dit jaar die door ongelovige China- kenners gecontroleerd en nog eens gecontroleerd is was die van 21 miljoen dollar aan Roemenië na de overstromingen in het yoorjaar. Hierbij inbegrepen waren drieduizend ton be vroren varkensvlees, 150.000 varkens huiden en 100.000 geitehuiden. Hon garije, dat ook te kampen "had met overstromingen, ontving 200.000 dollar, Peru kreeg na de aardbeving 600.000 dollar. Aan Pakistan werd 400.000 dollar gegeven en deze maand heeft Jemen met China een verdrag ter waarde van achttien miljoen dollar ondertekend. Nadat een aantal natuur rampen dit jaar Rusland getroffen hadden, heeft Tsjoe En-lai een bericht van medeleven gezonden. Iets anders, dat erop wijst dat de xenofobie van Peking aan het afnemen is, is dat er steeds weer gevangenen vrijgelaten worden, die aan de grens met Hongkong verschijnen. Namen, die in dit verband genoemd kunnen worden, zijn die van Anthony Gray, de correspondent van Reuter, en ver scheidene Amei*ikanen, waaronder bis schop Walsh. Men moet wel bedenken, dat er nog steeds veel gevangenen ih Chinese handen zijn. Het meest stekende geval is misschien wel dat van D. C. Johnston die op het punt stond het land te ver laten nadat hij geruime tijd manager van de Chartered Bank in Shanghai geweest was, toen hij op 3 april 1968 gearresteerd werd. Er is nog een niet nader vast te stellen aantal Ameri- De tijd van zelfbespiegeling van China loopt te: werken van voorzitter Mao, nog niet afgeschal is het werk weer op gang gekomen. ijn demonstraties als deze, ten gunste van de zuivering van het land door de Rode Gardisten kanen, waaronder vier die geen com munist zijn, waarvan twee Ameri kaanse piloten en een aantal waarvan niets bekend is. Een Amerikaanse ge vangene, Hugh Redmond, heeft zelf moord gepleegd. Er zijn ook de Austra lische journalist, Francis James, vier of vijf Japanners, een Belg, een Italiaanse kapitein van een schip en de staten loze maar prominente Chinakenner Israel Epstein. Derde wereld Het is moeilijk te zeggen waar de Chinezen naartoe willen. Ze zijn nog steeds van plan aan het hoofd te staan van „de derde wereld", de onderont wikkelde volkeren.- gewoonlijk kleur lingen, hoewel de vorige pogingen van Tsjoe in 1964 en 1965 het tegenover gestelde effect hadden. Herinnert u zich zijn uitspraak „Afrika is rijp voor de revolutie"? Waarschijnlijk zullen de Chinezen doorgaan met hun subver sieve activiteiten tegen leiders die zo in het openbaar het hof maken, maar na de harde lessen van het verleden zullen ze misschien op een wat sub tieler manier te werk gaan. Tijdens de culturele revolutie hebben ze een ervaring opgedaan, die het land op zijn grondvesten deed schudden Ze hebben zichzelf in stukken ge scheurd en zelfs nu nog moeten ze alles op hun eigen houtje doen, moeten ze het nog met oude machines doen om de fabriek op gang te houden, is het verboden te investeren in nieuwe ma chines, zwoegen ze omdat het transport van ruwe grondstoffen en export slecht is. De oogst is matig geweest en heeft zeker geen gelijke tred gehouden met de bevolkingsaanwas. Er zijn in het land zelf genoeg problemen ora Peking bezig te houden. Niettemin schijnt China vastbesloten te zijn de wereld in te trekken, om daar te zijn waar het allemaal ga- beurt, om de vriendelijke hand toe t« steken waar het denkt dat het de zaak van de revolutie kan dienen of om die van de Russen, Amerikanen of'Engel sen tegen te werken. Dit is nieuw en onvoorstelbaar belangrijk. Nu moeten we niet weer opnieuw, als misschien de Russen, in paniek raken over het gele gevaar. De Chinezen, die alle buitenlanders als barbaren be schouwen, begrijpen van de wereld bui ten China even weinig als wij van hen. Ze zullen domme fouten blijven maken. Maar het is goed dat ze weer actief geworden zïjn en dat ze vermoedelijk voor enigerlei vorm van communicatie openstaan. MICHAEL LAKE (Copyright The Guardian) JERUZALEM De Arabieren in de door Israël bezette gebieden zijn blij met bet staakt het vuren. In het oude deel van Jeruzalem vragen geldwisse laars voor Jordaanse dinars op elke vijf Israëlische ponoen er één extra- Dat geldt ook voor het Egyptische pond in de Gazastrook. Niet iedereen is even gelukkig met wat men denkt dat de toekomst zal brengen. De meeste men sen denken echter dat de Israëliërs zich binnenkort uit de bezette gebieden zul len terugtrekken. Trouwens, de Ara bieren hebben al het gepraat over vrede van het begin af veel serieuzer geno men dan de Israëliërs. De laatsten zagen het als een list of als louter pro paganda, toen de Egyptische president Nasser in juli ja zei tegen het Ameri kaanse vredesplan voor het Midden- Oosten. Maar de Arabieren, die zulke dingen veel beter aanvoelen, wisten meteen dat er iets belangrijks gebeurd Lang voordat ook Israël het plan aan vaard had, zei een groentehandelaar, een vluchteling uit Gaza, terwijl hij blij over zijn kar keek: „Nasser zegt dat er vrede zal komen en daarom zal er vrede komen". Nagenoeg hetzelfde geluid kwam uit een heel andere sociale hoek. De Israëlisch-Arabische schrijver Atal- lah Mansour beweerde eigenlijk het zelfde en om dezelfde reden. Ook hij vond dat er een dramatische stap was gezet die niet meer ongedaan gemaakt kon worden. Na de aanvaarding zou Nasser met resultaten moeten komen, daarom was de vrede nabij. Mansour zei tegen zijn vrouw dat zij volgend jaar in Beiroet zou kunnen winkelen, de steeds terugkerende dagdroom van iedereen die in Israël geboren is, of hij nu jood of Arabier is. Niet dat iedereen met oogkleppen loopt. Het is aan de bakker net zo duidelijk als aan de schrijver dat de huidige vrede opgelegd is. Rusland en Amerika zijn overeengekomen dat er een staakt het vuren moest komen. Hun bondge noten hadden toen weinig keuze meer. Vooral hierdoor denken de meeste Arabieren dat ze binnenkort bevrijd zullen zijn. Omdat Israël van te voren een sterkere positie innam, zal het bij de nieuwe regeling het meest verlie zen. Vrede betekent terugtrekken uit alle gebieden. Wat voor een vrede moet worden uit gemaakt na alle discussies, komplotten, pamfletten en zelfs moorden. In Gaza zijn vier plaatselijke leiders van het Volksfront dood in een sinaasappel boomgaard gevonden. Communisten verspreiden pamfletten die de vredes onderhandelingen steunen, terwijl El Fatah hetzelfde doet, maar de bespre kingen scherp veroordeelt. Het Volks front stuurt brieven naar de pro-Jor daanse autoriteiten van Nablus. Daarin worden zij met de dood bedreigd als ze bij de komende onderhandelingen uit naam van het Palestijnse volk durven te spreken. „Alleen zij die een geweer in hun handen hebben, hebben het recht om voor de Palestijnen te spre ken", aldus de brieven. Pro-Jordaans De meeste Palestijnen uit hogere klasse zijn pro-Jordaans. Onder hen bevinden zich ex-ministers en functionarissen van de koning. Ze gaan regelmatig naar de andere kant van de Jordaan om hun vroegere collega's te raadplegen. Zij worden gesteund door heel wat leraren, gemeentelijke functionarissen en min der eerlijke figuren uit Amman, die drie jaar lang hun salaris hebben op gestreken alsof er niets gebeurd was. Of ze ook nog een salaris uit Israël Vrouwen en kinderen verblijven werkeloos in de vluchtelingenkampen in Jordanië, hopend op terugkeer naar het land aan de overzijde van de Jordaan dat zij hebben verlaten., De achtergeblevenen denken thans aan de toekomst: hoe het land na een eventuele vrede te besturen. ontvingen, deed daarbij niet ter zake. Voor Anwar Nuseibeh, voormalig Jor daans minister van Defensie, ex-gou- verneur van Jeruzalem en eens ambas sadeur van de koning in Londen, is de westelijke oever „een niet van Jor danië te scheiden deel". Hij was erg opgelucht en betreurde het helemaal niet dat de Palestijnen tot nu toe niet zijn uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen. De Palestijnen hebben volgens hem op het ogenblik geen er kende leiders. Intussen heeft de Jor daanse regering, die een volk vertegen woordigt dat voor een groot gedeelte uit Palestijnen bestaat, het meeste recht op deelname aan de onderhande lingen, aldus Nuseibeh. Hij is juist teruggekeerd van een van zijn periodieke bezoeken aan Amman. Aangenomen wordt dat koning Hoessein hem gevraagd heeft deel uit te maken van een eventuele „Palestijnse groep" binnen de Jordaanse delegatie voor de onderhandelingen onder leiding van V.N.-bemiddelaar Jarring. Blijkbaar is' dit een van koning Hoesseins pogingen om onder de Palestijnen een leider schap te scheppen dat niet in handen van de guerrilla s is. Met hetzelfde doel voor ogen heeft de regering-Hoessein de verzetsgroep die zij na de Zesdaagse oorlog had opgericht, weer nieuw leven ingeblazen. De groep, het comité voor Nationale Leiding, verliep echter spoe dig na de oorlog. Nu heeft het comité een miljoen Jordaanse dinars op de bank om zijn boodschap uit te dragen. Nuseibeh onderschrijft de eis van de guerrilla's voor een democratische Palestijnse staat niet. Maar hij zegt dat hij het liefst zou zien dat, wanneer de besprekingen beginnen, wordt uit gegaan van de grenzen die de Ver enigde Naties in 1947 hebben vastge steld in plaats van de grenzen van 1967. Is Nuseibeh als inwoner van Jeruzalem bereid een opnieuw verdeelde stad te aanvaarden? „Oost-Jeruzalem en de oude stad moeten weer onder de soe vereiniteit en het bestuur van Jor danië komen. Wat ons betreft kan het dan een open stad blijven, waar ieder een vrij in en uit kan. Maar ik geloof dat de Israëliërs zelf de grens gesloten zullen houden. Zij hebben immers ge noeg economische en veiligheidsredenen om dat te doen". Referendum In Hebron overheerst een wat andere geest. Zijn krachtige burgemeester sjeik Mohammed Ali Ja'Abari, stelt zich onafhankelijker van Jordanië op. Hij heeft een plan van de oude Pales tijnse leider Mussa Alami steun toe gezegd. Dat houdt in dat een „be vrijde" westelijke oever voorlopig be stuurd moet worden door de Verenigde Naties. Daarna zou een referendum kunnen uitmaken welk regime de men sen willen. Ja'Abari probeert al maan den een commissie bij elkaar te krij gen, waarin belangrijke figuren van de westelijke oever zitting hebben. Zo hoopt hij het begin van een leiderschap te vormen. De Israëliërs hebben dit niet toegestaan. Zij denken blijkbaar dat zo'n lichaam ofwel extremistisch zal zijn ofwel afgewezen zal worden als een marionet van Israël. Ja'Abari, een religieuze sjeik die alleen maar Ara bisch spreekt, mist de wereldwijsheid om een serieuze kandidaat te zijn voor het leiderschap buiten de grenzen van Hebron. Als de westelijke oever weer bij Jordanië komt, is zijn positie misschien even onzeker als onder Israël. Wat de man in de straat er allemaal over denkt, is moeilijker vast te stellen. Zij zijn niet gewend dat hun vragen worden gesteld, of dat zij openhartig tegen vragende vreemdelingen spreken. Geluiden die men zo hier en daar op vangt suggereren dat er een pro- Israëlische groep zowel als een mili tante Palestijnse is, en natuurlijk de grote meerderheid die het niet weet. Geen haast Dagloners, kleine industriëlen en tech nisch georiënteerde boeren hebben het nog nooit zo goed gehad. Zjj hebben geen haast bevrijd te worden, hoewel ze dat maar beter niet hardop kunnen zeggen. Hieruit spreekt een materialis tische mentaliteit, die. Overigens waar schijnlijk minder te betekenen heelt dan de Israëlische propraganda graag zou willen. Het is de tevredenheid van de Afrikaanse arbeiders, die naar het schijnt schreeuwen om naar Zuid- Ai'rika te mogen vanwege het niveau van de lonen daar. De Arabieren die nadenken weigeren niet om zich in een zionistische staal te vestigen, omdat ze op het ogenblik zoveel te lijden hebben, maar omdat ze bang zijn voor de toe komst van hun kinderen. Men vindt de militante Palestijnen vaak in dezelfde families als hen die pro- Israël zijn. Voor hen is de „Vrede van Rogers" het uiteindelijke verraad. Zij mopperen dat. ze hun land nooit door een handtekening zullen verkwanselen. Ze zijn erg cynisch over de vooruit zichten op schadeloosstelling van de vluchtelingen. „De Israëliërs zullen zeker eisen dat zij eerst schadevergoe ding van Irak moeten hebben voor de joden die vandaar gevlucht zijn. Wij zullen dan Bagdad mogen smeken Is raël te betalen, zodat Israël ons kan betalen." Duidelijk is dut ais er vrede zal komen de Israëliërs aan de Pales tijnen geen gemakkelijken zullen heb ben. Voor hen is het een grotere con cessie om tegen Israël met ziin gren zen uit 1967 te praten dan voor Nasser of voor Hoessein. Er zal geen werke lijke vrede ontstaan, tenzij de Pales tijnen hem onderschrijven. Het is niet waarschijnlijk dat ze dit zullen doen als Israël erop blijft staan heel Jeru zalem te houden en helemaal geen vluchtelingen meer wil opnemen. WALTER SCHWARS (Copyright The Guardian) [2 51

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9