Uitgekiende kindervoeding Afscheid van THE NICE DIAMOND zanger en componist CCC INC.: unieke muziek REFLECTIONS OF THE MARMALADE MINIMUM AAN DARM STOORNISSEN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 19 Jeugdfoto van wijlen The Nic Enkele maanden geleden hield de Engelse groep The Nice er mee op. De drie leden van de band hebben inmiddels eigen groepen opgericht: organist Keith Emerson is druk in de weer met Emerson, Lake en Palmer, drummer Brian Davi- sons groep Every Which Way debuteerde onlangs op het Plumpton Festival en ook drummer Lee Jacksons groep Jackson Heights speelde al en kele succesvolle concerten. Kort voor The Nice officieel ontbonden werd, maakte het trio nog een aantal opnamen, die onlangs op de LP "Five Bridges" (Philips 6459001) ver schenen. Kant 1 wordt geheel gevuld met The Five Bridges Suite", een 'live' opname uit Londen waarbij The Nice be geleid wordt door The Sinfo- nia of London. Een adembene mend stuk dat geschreven en gearrangeerd werd door Keith Emerson. Van hetzelfde con cert staan op de tweede kant nog twee stukken: Sibelius' "Karelia Suite" en een deel uit Tsjaikowsky's zesde symfo nie. Verder een 'live' opname uit de Newyorkse Fillmore Club (Dylans „Country Pie" met een stukje Bach) en een studio-opname van de Emer- son-Jacksoncompositie "One of those people". Five Bridges is het fascinerende testament van The Nice, dat in iedere discotheek thuishoort: Over de nu 25-jarige Neil Diamond, zoon van een New Yorkse lakenhan delaar u'iens hart eigenlijk bij het toneel was, is in de afgelopen jaren al veel lovends geschreven. Wie de t.v. geschiedenissen van The Monkees ge volgd heeft, weet ongetwijfeld dat Mon keeshits als "I'm a Believer" (tien miljoen singles) en "A little bit me, a "little bit you" door Neil Dia mond gecomponeerd waren. Dit in zijn functie van "staff writer" (een be roep dat bij ons nog onbekend is) voor een grote New Yorkse muziekuitgeve rij. Neil werd door deze uitgeverij van de collegebanken gehaald, want hij studeerde toen medicijnen. Afge zien van zijn schrijvend talent is Neil zelf een uitstekende "performer" met een heel aantrekkelijke presentatie. Een onweerstaanbare jongen, die ook door filmproducenten uit Hollywood benaderd werd, al is voorlopig nog niet duidelijk wat daarvan de resulta ten zijn. Hij maakt wél achter elkaar heel beste platen (men zal zich "Brooklyn Roads" en "Holyday Inn Blites" op Philips herinneren), waar van Universal Records nu een LP- collectie heeft uitgebracht. Neil als solozanger met sterke folk en coun- try-inslag. Veel eigen repertoire. maar ook van collega's als Jerry Jeff Wal- J ker (Mr. Bojanglesen Buffy Sainte- Marie. (Uni Records no. 6365001, stereo). Uitgebreide kwaliteitscontrole waarbü, alle automatisering ten spijt, toch de tong onmisbaar blijkt. (Nutricia) CCC Inc. tijdens een repetitie in Neerkant. Een van de weinige Nederlandse groepen, die tijdens het Holland Pop festival te Kralingen het hoofdpodium mochten betreden was de zes man sterke CCC Inc. Ondanks een falende geluidsregie en een Iaat uur kregen ze een uitstekende response, zoals ze die eigenlijk altijd krijgen bij hun talloze concerten voor verschillende Provadya?-clubs in den lande. CCC speelt een boort muziek die geen enkele andere groep in dit land brengt, te weten een mengeling van oude en niéuwe vormen in de Ameri kaanse folk, blues en countrymuziek, zoals ook de Byrds, de Flying Burrilo Brothers en een toenemend aantal formaties in de VS die brengen. Het spelen van deze muziek is technisch een zeer ingewikkelde zaak, die veel voorbereidingen vergt en een ver gaande beheersing van veel instru menten. Daartoe heeft CCC zich in de Peel (in Neerkant) een boerderij aan geschaft. waarheen de groep in 2i1n geheel (met vrouwen, kinderen en huisdieren) is verhuisd. In de belen dende voormalige stal is het repetitie lokaal ingericht, waar dagelijks wordt gerepeteerd De groep bestaat momtn- teel uit: Jan Kloos (gitaar), Huib Schreurs (mondharmonica, constanti- na), Ernst Jansz wasbord, piano, drums), Jaap van Beusekom (zang, banjo en autoharp), Joost Belinfante (zang, viool, gitaar) en Appie Ram mers (bas). CCC specialiseert zich min of meer in meerstemmige samenzang, waarbij resultaten worden bereikt die zelfs de vergelijking met Byrds kun nen doorstaan. Ver<jer noemen ze de muziek van De Band als een voorma lige invloed. Alle nummers worden uitentreure gerepeteerd en gearran geerd. Niets aan het toeval overgela ten. Praktisch na elk nummer zijn er changementen en veranderen meerde re leden van de groep van instrument, waardoor elk nummer verschillend klinkt. Nu eens overheerst de combi natie viool-5-snai ige banjo, dan weer die van elektrische gitaar (door Joost Belinfante bespeeld a la Clarence White van de Byrds) met piano. Ver volgens is het een samenspel van twee mondharmonica's dat de sound be paalt. CCC ontwikkelen zich tot vol wassen professionals in een muziek soort, die zij als enigen in Nederland en eigenlijk ook heel Europa, conse quent beoefenen. Dat is iets heel bij zonders. VPRO-radio heeft de groep al tweemaal uitgezonden (de eerste keer in 1968, toen ik ze bij toeval ontmoet te en ze nog geen versterkte instru menten wilden bespelen en het hiel den bij akoestische gitaren en een theekistbas en de tweede maal kort geleden live in Paradiso). VPRO-pik- nik bracht de groep als eerste op het scherm. Enige weken geleden ver scheen er van deze groep een singel. "Green green happy home", "Little Willy", die een uitstekende indruk geeft van de stii! van deze groep. Imperial 5c006-24231) Invloeden van Rolling Stones, Beatles. Beach Boys, „White Blues", zeker, die zyn allemaal in de Marmalade beland. Ze worden uitstekend verwerkt en in eigen stijl gezongen door dit jonge Engelse kwintet, dat sinds zijn verschijning op de popsccne, eind 1969, meteen in de topklasse zat, In die tijd zaten ze wat repertoire betreft nog wel in d»; heel populaire hoek. maar zodra The Marmalade geld kon steken in eigen piodukties (zoals dat in Engeland gebruikelijk is) veranderde dat drastisch „Reflections Of My Life" uit januari 1970, geschreven door lead-gitarist Junior Campbell en lead-zanger Dean Ford. was gewoon eer. stuk poëzie en werd zo meeslepend gezongen en gespeeld, dat de besprekers in de popbladen niet uitgejubeld raakten. (Een paar regels uit deze song. „The world is a bad place, a bad place; A terrible place to live. Oh, but I don't want to die" Goddank: het werd een. topper en The Marmalade kon. gesteund door een enorme weerklank van publiek en collega's, op LP- produktie overgaan. Die is er dan nu en The Marmalade mocht even op de Neder landse t.v. komen om ook de out-crowd op hun bestaan te attenderen. Dat was aardig van de Nederlandse t.v., maar het was wel duidelijk dat The Marmelade pas goed tot z'n recht komr in de platenstudio. Het zit allemaal té subtiel en geraffineerd in elkaar, om op een toneel een nummertje te kunnen weggeven. Heel goed gezien van de platenmaatschappij (Decca, produktie van Junior Camp- beil) is. dat alle teksten van de tien nummers op de hoes zijn afgedrukt, want nogmaals: die teksten zijn even mooi als de zang (drie stemmen) en de uitmuntende instrumentatie. Afgezien van het eigen assortiment heeft anangeur Campbell som mige climaxen laten ..vollop.n" met strijkers en hier en daar opwindend koper. Een luisterplaat dus en eenne om volkomen „music-stoned" van te raken Enge land, dat kennelijk onuitputtelijke rijk van de betere pop. mag zeker nieuwe hoop op de Marmalade vestigen De jongens kunnen het en verdienen wereldroem. Als ..Reflections'- nog overtroffeh wordt, dan is dat knap. maar het hoeft niet eens. (Decca SKL 5047 stereo) Opeens is het al wintermode wat de klok slaat. U hebt er al over gelezen en weet dat capes en pelerines ons in de komende maanden zullen omhullen, op bevel van Parijs. Maar in Duitsland had men dat ook al begrepen hier een dralon-scheerwol gebreide poncho met rolkraagsluiting, ingebreide armsgaten en handgeknoopte franje. De grote volksverhuizing die elk jaar massaler wordt, brengt als een minder prettig bijverschijnsel mee dat een deel der verhuizers hun plezier zien bederven dooi' darmstoornissen. Maar één categorie blijft er geheel van ge vrijwaard: de baby's en kleuters voor wie een uitgekiende voeding van thuis, gemakkelijk te krijgen is of kan wor den meegenomen! Wat hun hapjes en slokjes betreft, kan niets ze uit hun gewone doen brengen en geven ze de minste zorg. In 1900 betekende liet een ramp wan neer er voor de baby geen moeder melk was. Als vervanging diende kostbare ezelinnemelk voor de welge- stelden; geitemelk. die al minder ge schikt was door het hoge vetgehalte; en koemelk die ook vaak voedings stoornis veroorzaakte. Wij kennen een oude dame van 93 jaar die verklaart dat zij als baby ..geen blijvertje" heette. Altijd de ingewanden van streek, terwijl de bezorgde ouders die paard en rijtuig rijk waren, nog wel een koe kochten en naast het paard installeerden, alleen om verzekerd te zijn van melk die de moeder niet kon geven. Grote omwenteling in 1900 Op een. in 1900 gehouden medisch congres in Berlijn, maakte de Duitse professor Backhaus de receptuur be kend van de z.g. Backhaus-Kinder- melk. Hij had voorzover dat destijds mogelijk was, moedermelk geanaly seerd en „nagemaakt". Met zijn melk verkreeg hij bevredigende resultaten bij zuigelingen. De aanwezige Neder landse inspecteur van volksgezondheid kreeg toestemming de Backhaus-Kin- dermelk in Nederland te laten fabri ceren op voorwaarde dat het produkt in. de handel zou komen en Nutricia zou heten. De Stoomzuivelfabriek Wil- helmina begon aan de fabricage en nam in 1901 de nieuwe naam aan. De Backhausmelk komt echter al lang niet meer voor in het assortiment. Want uit de praktijk bleek dat zuige lingen vaak beter reageerden op kar nemelk! In 1905 ging Nutricia over tot bereiding van voeding uit geconden seerde karnemelk met rijstebloem en suiker die onder de naam Kralac nog steeds in gebruik is. Fabrieksmatige voeding bezit eigenschappen die door de beste huishoudster niet zijn te be reiken: constante samenstelling: bac teriologisch betrouwbaar; constant van structuur, uiterlijk en smaak; snel be reid en lang te bewaren. Gehumaniseerde voeding Na '45 ontwikkelden zich nieuwe in zichten over babyvoeding. Tegelijk deed de koelkast zijn entree in huis om houdbaarheid van alle eetwaar langer te garanderen. Nieuwe kinder voedingen die tot de modernste ter wereld behoren, met uitgebalanceerde -hoeveelheden eiwit. vet. koolhydraten en mineralen bracht Nutricia op de markt. Melkvoeding bevat weinig ij zer. Maar vanaf de vierde maand hoort ijzer in het babymenu omdat het meegekregen voorraadje opraakt De ideale bron hiervoor is groente die door een zulk jong kindje alleen kan worden geabsorbeert als de groente zeer fijn verdeeld is. Menige moedei herinnert ziCh haar zorgzaam en moeitevol zeven en persen van groen ten en fruit, uit de tijd vóór de fabriek door het „homogenisatiepro- ces" de voedingsstoffen in de groenten volkomen vrij kon maken zodat zij zonder moeite door de bahy opgeno- Poedervorm en pap Door grote afstanden en moeilijk ver voer was men in het buitenland vaak onzeker van regelmatige voorraad voor baby en om daaraan tegemoet te komen werd voeding in poedervorm ontwikkeld. Dat gaf veel gemak door laatste 25 jaar op dit gebied vel onderzoek verricht. Wij vernamen vl darmziekte waarbij vooral de eiwil vertering gestoord is (coeliakie) tal we-eiwit en ook rogge-, gerst-, tj havereiwit, slechte gevolgen heeft. Hier past een tarweloos dieet wacj voor tarweloze liga's, lange ringers f voedingsbiscuits van Verkade, boe- weit- en rijstwafels van Lirr. Knorrs glutenvrije vleesboullon worden geabsorbeerd als de groen zen, aangezien ze geen tarwemeel bi Een andere aandoening waarbij vt- vet maar ook veel eiwit wordt afgi scheiden (protein losing enteropath\ kan behandeld worden door de g( bruikelijke voedingsvetten te vervan gen en vetzuren „met korte koolsto: ketens'' te geven zoals Ceresmarganr van v.d. Bergh en Jurgens en eni: melkvoedingen van Nutricia zoals C; prilac. Wanneer de pancreas niet goed funl oneert is het tekort aan vertering enzymen op te vangen door PancreaiB ne van Organon. Soms is de darriH wandcel niet in staat de verschillen® suikers die in babyvoeding voorkom.® t?- resoberen .ten gevolge van e® enzymentekort. De lvNGSEL •hiervoor „Bi my con ase" op de marlij Maar kinderen die geen melk verdn gen. kunnen dit niet gebruiken; voc hen dan sojamelk of lactovrije Nutr: ciamelk. Dagje ouder Menig volwassene zou eens In c kleuterseotor kunnen rondneuzen r proeven. Vooral wie een dagje oudc- wordt, mag voldoening verwachte van Olvaritgroenten, gemengde maal tijden, vleessoorten, fruit en vruchten dranken'. Het is bekend dat ouder mensen neiging hebben hun maaltii den te verwaarlozen, speciaal als voor niemand dan voor zichzelf t zorgen hebben. Hier is een aant; gemakkelijke, smakelijke en voedza me kant-en-klare hapjes, waar va bovendien in een handomdraai, doo ..iets erbij", een extraatje valt te rha het lichte gewicht en het simpel ge bruik. Ook Nutricia fabriceerde dit (duurdere) produkt voor de tropen, maar dank zij de welvaart heeft het nü ook hier een plaats gevonden en is eenvoudig niet meer weg te denken. Zo gaat het ook met twee nieuwe produkten op graanbasis voor de pap van het grotere kind. In een omme zien is er een bordje klaar uit voorge kookte rijst en granen. Voor elk soort stoornis ander dieet Het Centraal Insiluut voor Voe dingsonderzoek van het TNO heeft de Het „Scbeffcrvaciiiim" bU Nutricia. Zoetcrmeer. Hier worden de mclkpro- duklen ingedampt. Vooraan het bedie ningspaneel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10