VERKIEZINGEN IN CHILI: TEST VOOR DEMOCRATIE „Ik heb nog nooit mijn mond voor iemand gehouden... Onderzoek fraude wijlen F. de Weert pONDeRo^J LseptemberJ NAJAARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie Geven vrouwen weer doorslag? h experiment van Frei ZEVENTIGIARIGE CORNELIS VEROLME: Weense IJsrevue zoekt het vooral in gemoedelijke en vrolijke sfeer VS: Egypte schendt bestand Wilson (Canned Heat) dood VanDalsumprijs voor Bep Nooy Amsterdamse pers solidair met redacties ITRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT zondag [septem^ maandag" LsepteLrc» 1 u/nsdag" L§ept£,rcd v"ufcnsdagl 9 l2eptemberj vrijdag LSEPTEMp^ OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9 -18 uur zondag 6 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca.170 stations verkrijgbaar (Van c correspondent) SANTIAGO Als vrouwen ergens bij de verkiezingen wat in de melk te brokkelen hebben, dan is het wel in Chili. De twee laatste keren had de Chileense president zijn verkiezing vooral te danken aan de meerderheid van vrouwelijke kiezers. Vandaag kiezen 3'/» miljoen Chilenen een nieuwe president. Waarschijnlijk geven de vrouwen ook nu weer de doorslag. Zij hebben de keuze uit drie kandidaten, variërend van conserva tief tot communistisch. Dat is op zich al een unieke situatie voor Zuid-Ame- rika, waar de meeste landen onder autoritaire regimes leven, hetzij van links, hetzij van rechts. Chili wordt dan ook algemeen als het meest de mocratische land op het Zuidameri- kaanse continent beschouwd. Edouardo Frei, de huidige christende mocratische president, die in 1964 ge kozen werd, zal niet herkiesbaar zijn. Volgens de Chileense grondwet kan een presidnt zich namelijk niet direct na zijn ambtstermijn kandidaat stel len voor de presidentsverkiezingen. De christendemocratische partij heeft nu dr. Radomiro Tomic aangewezen, met zijn 56 jaar de jongste van de drie kandidaten. Senator Salvador Allende (62) neemt het op voor links en de conservatieven steunen dr. Jorge Alessandri, die van 1958 tot 1964 pre sident van Chili was. Sinds zijn studententijd Is Tomic in het politieke leven veel met Frei op getrokken. Tomic wil, zoals zijn voor ganger, de middenweg kiezen tussen kapitalisme en communisme. Hij zegt Ihet niet alleen bij een voortzetting van de politiek van Frei te willen lïten, maar belooft deze in een nieu- V* faze, die met zijn verkiezing in- ga»t, tot een goed einde te zullen brengen. Dat zal via een centrumlink se politiek gebeuren. Tegenstanders van de christendemocraat uit het rechtse kamp verwijten hem dat hij roet zijn programma te links is, ter wijl de communisten hem als „imperi alist" betitelen. In de verkiezingscam pagne heeft Tomic niet nagelaten aan te dringen op nationalisatie van de Chileense mijnbouw. Chili is rijk aan De aftredende president Frei. delfstoffen. Zij maken 90 procent van de export van het land uit. Verreweg de belangrijkste stof is koper, dat het meeste geld oplevert en waarvan de export in 1969 met 23 procent steeg. Maar ook worden in het land ijzer erts, lood, zink, magnesiumerts en zelfs goud en zilver gewonnen. Om de ultralinkse partijen het gras voor de voeten weg te maaien, kondigde presi dent Frei tijdens zijn verkiezingscam pagne in 1964 de „Chilenisatie" van de koperwinning aan. Dat betekende een nationalisatie in etappes en de staat sloot in 1965 met de Amerikaan se mijnbouwmaatschappij „Anaconda" een overeenkomst waarbij de staat 51 Staat gekregen heeft, voor 60 procent afge lost te hebben, zal zij de resterende aandelen opkopen. Tomic, die erom bekend staat dat hij altijd meer voor nationalisatie heeft gevoeld dan Frei, heeft zijn plannen op dit puntnog niet nader gepreciseerd. De linkse kandidaat, senator Allende, is. hoe kan het ook anders, voor on middellijke nationalisatie van de ko per- en' ijzermijnen. Hij wil het land minder afhankelijk maken van bui tenlands kapitaal en volgens hem moeten alle grote bedrijven en de produktie van de eerste levensbehoef ten in handen van de staat komen. Senator Allende vertegenwoordigt en breed front van zijn eigen marxisti sche socialisten, communisten, sociaal democraten en linkse christendemo craten. De opiniepeilingen geven echter dr. Alessandri de beste kans bij de ver kiezingen. De ex-president stelt zich als onafhankelijk kandidaat op, hoe wel hij gesteund wordt door de natio nale partij, waarin de voormalige conservatieven en liberalen vertegen woordigd zijn. Hij probeert vooral de ontevredenheid over de sterk gestegen prijzen uit te buiten. Vergeleken met 1968 waren deze in het jaar daarop maar liefst met 29,3 procent hoger. Sinds Frei aan de macht kwam, is dit percentage elk jaar bijna zo hoog geweest. Daarbij steeg het bruto nati onaal produkt in 1969 slechts met iets meer dan drie procent. Geen wonder dus, dat de inflatie een van de belang rijkste problemen voor het land is. De christendemocraten hebben in de afgelopen jaren voortdurend een over schot op de betalingsbalans en flinke reserves kunnen creëren. De sociale en economische hervormingen, zoals onderwijs en landhervorming, hebben echter enorme bedragen opgeslokt en de resultaten hiervan zijn nog be perkt. Door de enorme prijsstijgingen neemt de onrust onder arbeiders en middenklassers steeds meer toe. De militante vakbonden eisen voortdurend compensaties voor de stijgingen, en stakingen zijn de laatste jaren niet uitgebleven. De politieke gevolgen van dit alles zijn nauwelijks te overschat ten. Het toont aan dat de christende mocraten net zo min als wie dan ook in staat zijn gebleken de zich in Zuid- Amerika als de pest verspreidende inflatie aan banden te leggen. Zowel Tomic als Alessandri beweren dathet Chileense volk de buikriem nog wat strakker zal moeten aan-, halen. Alessandri richt zich daarbij vooral op de midden- en hogere klas se. Zij zullen volgens hem met hun vrije ondernemingen grotere besparin gen en investeringen mogelijk maken. Tomic heeft daarin geen vertrouwen meer en zoekt nu de steun van de arbeiders. Verguisde scheepsbouwer weer in opmars Hoe zullen de boeren stemmen? De verwachtingen die in 1964 zijn ge wekt, zijn niet allemaal bewaarheid. 100.000 boeren zouden in 1970 eige naar van een stuk land zijn. Midden 1968 was dat nog pas voor 10.000 families het geval. Het stichten van coöperatieve boerderijen ging met de nodige hindernissen gepaard. Wel heeft het regime van president Frei de lonen van de boeren aanzienlijk verhoogd. De eerste twee jaar van zijn bewind steeg de totale loonsom van de boeren met ongeveer 70 procent. Toch heeft het laatste jaar bezettingen van verwaarloosde landgoederen te zien gegeven. De eigenaren stonden klaar met het geweer in aanslag en de politie moest tussenbeide komen. In feite is de regering niet verder geko men dan een begin van de landher vorming, het hete hangijzer in de Chileense politiek. Een groep, die zich de laatste tijd steeds meer voor de Chileense politiek is gaan interesseren, is het leger. Met name is een groep officieren on der leiding van generaal Roberto Vi- aux opgedoken. Gezien de onrustige situatie in het land behoort een staatsgreep door de militairen niet tot de onmogelijkheden. Een overwinning van Salvador Allende, die van Chili een zuiver socialistische staat wil ma ken, zal de officieren zeker niet onbe roerd laten. 'Chili staat vandaag op de driékpmng. Niet iedereen is ontevreden. Veel mensen zijn president Frei dankbaar voor wat hij gedaan heeft voor het land. De kiezers zullen uitmaken of zijn voor Zuid-Amerika unieke demo cratische experiment een nieuwe .kans krijgt. i onzer redacteuren) ROTTERDAM De 70-jarige scheeps bouwer Cornelis Verolme is er zelf weer. Na maanden gezwegen te hebben zegt hy: „Ons concern zit tot 1974 vol met orders. Opdrachten voor 45 schepen ter waarde van miljard gulden." Eén avond in z(jn leven heeft by het moeilijk gehad. Dat was vorig jaar, toen hy zijn aandelenkapitaal in onderpand moest geven in ruil voor 25 miljoen gulden overheidslening. Het is tot één avond beperkt gebleven. Verolme trok zich terug, ging wat spelevarend op vakantie, en werkte aan zijn memoires. De, scheepsbouwer Cornelis Verolme, die vandaag zijn 70e verjaardag in Den Haag viert met een grootscheepse recep tie, is echter niet te verslaan. Niet door zijn concurrenten, niet door de Neder landse politiek. „Ik kom terug", heeft hij dezer dagen laten weten. Intussen werkt deze Zeeuw se Rotterdammer stug door aan zijn Vijf jaar geleden zei dezelfde man: „Dacht u nou werkelijk, dat ik een AOW-mannetje kan spelen. Ik denk er niet aan. Ik moet zorgen voor 5000 ge zinnen, voor mijn scheepswerven, voor de scheepsbouw. Ik ga gewoon door. Ik moet mijn bedrijf door de zeven magere jaren slepen. Als ik dat red ben ik te vreden, eerder niet." Hij wist vier magere jaren te over winnen. Vorig jaar liep hij vast, en de regering moest ingrijpen. Hij werd van de ene op de andere dag de verguisde Verolme, die het niet gered had. Maar voor hij, om dit alles mee te delen, de Tweede Kamer binnenstapte voor opening van zaken aan de Kamercom missie Economische Zaken, zei hij: „Ik mij terugtrekken? ,Geen sprake van. Ik kom zelf \vèer"terug. Mijn bedrijf is zó gezond als wat. We hebben alleen een beetje overbrugging nodig." De nu 70-jarige Cornelis Verolme, 24 jaar geleden begonnen met wat nu uit gegroeid is tot Verolmes scheepsbouw met 5000 werknemers, schijnt weer ge lijk te krijgen. De werf zit voor enkele jaren volgeboekt met bouworders. „Dat Onder de titel Eisparade heeft de vanouds bekende Weense IJsrevue de 33e produktie in een tournee naar ons land gebracht. Voorlopig kan men in de Haagse Houtrusthallen gedurende tien dagen bekijken wat ook nu weer de oude rotten Will Petter, regie, Edith Petter, choreografie, en Robert Stolz, muziek, er van hebben weten te maken. Gedurende ruim tweeëneenhalf uur krijgt men veel betovends voorgescho teld; gezwind glijwerk, glittertaferelen, flinke smak opgesmukte costuums en soepel gesmeerde muziek. Al bijeen doet het allemaal een stuk gemoedelijker en vrolijker aan dan wat de Amerikanen op dit gebied gewoon lijk ten beste plegen te geven. Eispara de is minder show en meer sprookje, bezit weinig stroomlijn, maar veel gol ving en ook al zit er Amerikaans geld achter deze Weense ijsrevue, de sfeer is wienerisch gebleven, ook al door de muziek van Robert Stolz, die nog nooit WASHINTON-TEL AVIV (DPA-AFP) - De Verenigde Staten hebben officieel d openlijk Egypte beschuldigd van schending van de wapenstilstand in het Midden-Oosten door onder meer ver plaatsing van luchtdoelraketten dichter b(j het Suezkaneel. De Israëlische ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Tekoah, keert nog niet terug naar New York voor voortzetting van het vredesoverleg onder leiding van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring en de Israëlische minister van defensie Dajan zal vooralsnog niet aftreden. Dit waren gisteren de belangrijkste ontwikkelingen rond de crisis in het Midden-Oosten. Nadat Israël sedert het begin van het bestand negenmaal bij de Verenigde Na ties had geklaagd over Egyptische be standsschendingen, verklaarde een woord voerder Van het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington gisteren dat ook de Amerikanen bewijzen van be standsschendingen hebben. De Verenigde Staten nemen naar aan leiding hiervan diplomatieke stappen bij Egypte en bij de Sovjet-Unie. Zij gaven Israël de verzekering dat Amerika niet zal toelaten dat de Israëlische veiligheid minder wordt. Accenten op humor en gratie enige noot te zwaar heeft getild, maar ze altijd in een zangerige cadans heeft geplaatst. Strausz en Léhar doen de Met een stel mooie ,glij-meiden gooi je in een dergelijk ijsgebeuren al gauw hoge ogen. Het zijn dan ook vooral de ogen, die heel wat te verduren krijgen aan kleur, glans en walsende beweging. Men wil echter ook een sterke voorstel ling qua wisseling van taferelen en scenes met treffende typeringen. En die zijn er in voldoende mate, al is de opbouw van het programma wat frag mentarisch en doet men weinig aan „verhaal" en veel aan sfeer. Een sterk punt in deze voorstelling is ook humor, die 'n wat volkse aanpak heeft, maar het in een gemêleerd publiek wel doet. We denken hier vooral aan de wederwaar digheden in de Hochzeitsnacht. Menige ster heeft zijn naam aan dit programma gegeven. Op de allereerste plaats Emmerich Danzer, de veelvoudi ge kampioen, die overigens net iets te zwaar gebouwd is om zijn solo-optreden in wit costuum te verrichten. Dit dikt zijn bewegingen nl. enigszins aan, waardoor er iets verloren gaat van de gratie in zijn optreden. Herbert Bobek, Richard Ledwig en Albert Kaye zorgen voor de komische noot en doen dat met veel begrip voor potsierlijke situaties, zoals ook Lucien Meyer met zijn twee apen, die een LOS ANGELES (AP) De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de dood van de 27-jarige Al Wilson, lid van de bekende pc-pgroep „Canned Heat" en componist van de twee meest bekende nummers van de groep: „Going up the country" en „On the road again". Wilson werd dood aangetroffen in een slaapzak achter een huis in de Topanga Canyon. Naast hem werd een plastic zak met slaappillen aangetroffen. Volgens vrien den was hij de laatste tijd zeer neer slachtig. opvallende gevoel voor discipline bezit ten en bijna zelfs beschikken over hu mor, althans voor wat de timing ervan betreft. Alena Augustove, die samen met Hu- go Dümler een paar vormt, doet frap pante dingen op het punt van werve lende acrobatiek. Zij bewegen niet al leen snel, maar wentelen ook nog als slangemensen om elkaar heen, eer kundigheid, waarin het paar Emmi Pu- zinger en Fernand Leemans nauwelijks onderdoet. Vooral "Unter der Akropolis" schitteren zij, waarin we de Sirtaki op het ijs gedanst te zien kregen. Mona Peter Szabo en Margret Godfrey Alain Herminjard vormen twee andere paren, die in verschillende programma onderdelen goed werk lieten zien, even als soliste Michèle Colberg. Naar onze smaak is men -in sommige scenes wat te zuinig met licht. De spots kunnen wat heldereder en het grote licht kan meer gevallen worden ontsto ken. Scenes in het halfduister doen de aandacht verslappen, omdat men niet om eens 'n voorbeeld te noemen voor zwevende Irrlichter gekomen is, maar voor de mensen, die een dergelijk tafe reel waar weten te maken. Nochtans legt de Weense ijsrevue met het accent op -gratie en humor speciaal voor d( liefhebbers eer in met deze voorstel ling. N.R.C.De TijdHandelsblad AMSTERDAM (ANP) De Amster damse pers heeft op een gisteren gehou den demonstratieve vergadering een mo tie aangenomen waarin de A.P. (plaatse lijke afdeling der Ned. Ver. van Journa listen) haar volledige solidariteit uitsprak met de redacties van De Tijd. het Alge meen Handelsblad en de NRC by hun actie tegen een journalistieke samenwer king zonder voorafgaande goedkeuring van de betrokken redacties. Het bestuur der AP en de NVJ werd opgedragen in nauw contact met de be trokken redacties maatregelen voor te bereiden, die op de meest doeltreffende wijze deze solidariteit in de praktijk kunnen brengen. Tenslotte werd in de rrtotie een beroep gedaan op alle Neder landse journalisten hun daadwerkelijke steun aan deze maatregelen te verlenen. krijg je niet met stilzitten", zegt hij stee- Zijn mensen op de werven hebben hun bewondering voor deze geprezen en ver guisde man nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Zij hebben hem wel eens de hardst werkende employé van het be drijf genoemd. Gevoelig voor ieder i selijk contact, hard en scherp als zaken man. Zelf noemt hij zich graag kleine dictator, die geen filantropische instelling is. Hij heeft zichzelf ook n malen in opspraak gebracht met allerlei voor anderen merkwaardige activiteiten: Zuid-Afrika, het REM-eiland, Indonesië, kritiek op zijn concurrenten-scheeps bouwers. Het heeft hem nooit veel ge hinderd. Hij heeft er, zegt hij zelf, nooit wakker van gelegen. Wel lag hij vaak wakker van zijn verantwoording voor de duizenden werknemers en hun gezinnen, zoals hij vijf jaar geleden op de dag van zijn AOW vertelde. Deze typische selfmade-man heeft zijn leven lang enorm hard moeten vechten. Hij heeft trouwens dikwijls zelf het ge- veoht in huis gehaald. Zeker toen hij 24 jaar geleden een goede baan bij Stork- Hengelo opzegde, om scheepsbouwer te worden. Zijn toen grote scheepsbouw- concurrenten namen niet eens de moeite om over deze aspirant-scheepsbouwer te lachen. Hij bestond eenvoudig niet. Maar het lachen is in de loöp va jaren heel wat mensen vergaan, toen Verolmes scheepsbouw met enorme vaart en nog meer bravour groeide: in Ne derland, Brazilië, Noorwegen, Ierland, Indonesië. Tot vorig jaar de grote inzinking kwam. Volgens sommigen op de rand van het faillissement, volgens anderen sterk overtrokken door de concurrentie. De grote Cornelis Verolme was van de op de andere dag het AOW-man netje geworden, waarvoor hij vijf jaar geleden zo bang geweest was. Hij is echter allang over die schok heeii. Hij wil weer terugkomen om wat hij noemt zijn echte opvolger in te wer- „Ik voorspel in de komende jaren een grote opleving in de scheepsbouw", zei hij deze dagen, na maanden gezwegen te hebben. Een beetje ijdel, een klein dictatortje, een selfmade-man, waarvoor de groten der aarde hun deuren ge opend hebben. De man, die op zijn 70e zegt zijn leven beslist niet te willen be ëindigen. „Mijn mond houden doe ik nooit. Ik blijf voor mijn mening uit komen. Maar helaas: een profeet wordt in eigen land nooit geëerd." Cornelis Verolme schijnt ondanks al les toch weer gelijk te krijgen met zijn scheepsbouw. Er zijn meer orders dan ooit tevoren. De zeven vette jaren zijn blijkbaar al in aantocht, al of niet in samenwerking met de Rijn-Schelde Maat schappij. De regering denkt er blijkbaar ook zo over, want gisteren kwam minister Nelissen van Economische Zaken op be zoek om de 70-jarige, ridden Nederlandse Leeuw met dienst jongste onderscheiding geluk te wensen. Zo gaat dat in dit land. De ene dag hooggezeten, de andere vergeten. En dan plotseling weer in het licht van de openbaarheid POLITIEK SCHANDAAL IN BELGIË Na een extra-voorstelling van „De Jantjes" in het Amsterdamse theater Carré, in samenwerking met de directie van het Amsterdamse Volkstoneel en het theater, is gisteravond aan de 77-jarige actrice Bep Nooij namens de gemeente Amsterdam de Albert van Dalsumprijs uitgereikt. Wethouder Polak, die de actrice toesprak, zei: „Bep, ik kan niet zeggen, dat elk besluit van Amsterdam goed vs, zeker niet als er Jantjes aan te pas komen, maar dit besluit vind ik wel goed. Je hebt meer gedaan om het publiek bij het toneel te betrekken en om dit toneel te spreiden dan menige theoreticus". Bep Nooij, die zichtbaar ontroerd de overstelpende bloemenhulde in ontvangst nam, kreeg van IJans Boskamp het eerste exemplaar van een l.p., die tijdens een voorstelling van „De Jantjes" was opgenomen. Goede sier met liberaal geld (Van onze correspondent R. Schoemans) BRUSSEL Een maand na zyn dood opent het Belgisch gerecht eén onderzoek tegen het liberale Kamerlid Francis de Weert: Men neemt aan dat De Weert in enkele jaren tijd met valse handtekenln- f 600.000 heeft verduisterd. •ancis de Weert was een belangrijke in de PW, zoals de liberale partij in België heet. Hij beheerste het liberale leven in zijn woonplaats Mechelen, waar hij gemeenteraadslid was. Hij was secre taris van de partij, directeur van het studiecentrum Paul Hymans, de brain- trust van de partij. Hij was Kamerlid sinds 1965, en professor aan de vrije uni versiteit van Brussel. Francis de Weert (hij overleed op 31 juli, 41 jaar oud) genoot als directeur van het studiecentrum grote vrijheid en daarvan schijnt hij misbruik te hebben gemaakt. Bij politieke vrienden en andere rela ties leende hij tegen hoge rente belang rijke sommen geld; nu eens zei hij dat het geld zou gebruikt worden om een studie van het centrum te financieren, totdat de opdrachtgever hem zou betalen; dan weer bootste hij de handtekeningen na van zijn vriend Pierre Descamps, voorzitter van de partij, omdat het ge leende geld „voor de partij" zou worden gebruikt. Francis de Weert leidde een vorstelijk leven. Hij dronk en feestte in overvloed, woonde jn een gigantisch huis dat bij zonder duur was ingericht, en hield er in Mechelen een eigen politieke staf op na. De politie onderzoekt nu de zaak, die een van de grootste politieke schandalen van de laatste jaren in België kan worden en dat op nauwelijks een maand voor de gemeenteraadsverkiezingen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9