AMBONEZEN een volk dat weet wat trouw is... Leiden doktert aan het neusje van de zalm Haven Rotterdam blijft doorstaken Zuidmolukse woonoorden verzetten zich tegen politie I BELOOFDE LAND IN BANDAZEE ESSENTIEEL DEEL VAN HET LICHAAM Adam Malik duidelijker dan Soeharto Vakbonden waarschuwen tegen acties Bezetters Wassenaar in verhoor LEIDSr COURANT Al te gauw is men geneigd dc Ambonezen te beschouwen als één grote, hechte gemeenschap, maar bü nader inzien vallen ze toch uiteen in vele groepen. Men trof hen aan verspreid over de gehele Indonesische Archipel, als ambtenaar, als arts, maar vooral als militair. Vóór de oorlog in het toenmalige KNIL, maar na 1945 even goed in de gelederen van het leger van de nieuwe republiek Indonesia. Wijlen president Soekarno had destijds een lijfwacht van Ambonezen en niet zelden hadden de Nederlandse troepen in. de woelige jaren tussen 1945 en 1950 te maken met TNI-bataljons, die goeddeels bestonden uit Ambonezen en oor spronkelijk uit Noord-Celebes afkom stige Menadonezen. Toen tegen de jaarwisseling 19491950 de^oeverei- niteit werd overgedragen, traden heel Het is een volk, dat weet wat trouw is, welke zaak het ook dient. Was hun keuze eenmaal gemaakt, dan kon men op hen bouwen als op een rots. Dat gold voor hen, die de zijde van de republiek kozen, maar ook voor hen. die de Nederlandse zaak trouw bleven. Het is een deel van déze laatste groepering, dat het Zuidmolukse probleem", zoals zich dat de laatste dagen zo ruw heeft aangediend, vormt. Deze groepering voelt zich, dat kan haast niet anders, gekwetst in zijn vroegere solidariteit met Nederland, nu Nederland, naar hun mening, te weinig solidariteit betoont met hun Republiek Zuid- Molukken. De uitroeping van de Republiek Zuid- Molukken was eigenlijk het gevolg van een bepaling in de Ronde-Tafel- wat Ambonese en Menadonese onder officieren toe tot het republikeinse leger, waar ztf om hun gedegen mili taire kennis meestal tot officier be vorderd werden. Hun stamland is het in de Bandazee gelegen eiland. Amboina of Ambon, waar eens de Nederlanders hun spe cerijen vandaan haalden, maar er ook hun beruchte hongitochten hielden om de handel winstgevend te houden. Tot in het begin van de vorige eeuw waren de Nederlanders er ook niet zo erg geliefd. Toen na de val van Napoleon het Britse interregnum ten einde liep ^n de Nederlanders weer van Ambon bezit namen, brak er een geweldige opstand uit, waarbij de gehele Nederlandse bezetting bij Saparoea over de kling werd gejaagd. Van Ambon uit verspreidde dit intel ligente en muzikale volk zich over de Indische archipel. Ze droegen trots hun oude Ambonese namen zoals Manoehoetoe, Kakasina, Toeanakotta, Pelaupessy, Kaihatoe, maar ook die, welke nog herinnerden aan de oude Portugese tijden: De Fretes, Rodri guez, Rosario, Quartero en zelfs de zeer Nederlandse naam Pieters komt onder hen voor. Zij toonden zich nauwgezette dienaren van de „Kom- penie", maar leverden ook geduchte contingenten aan de gewapende macht, die de rust en orde in het toenmalige Nederlands-Indië moest handhaven. conferentie, waarin het zelfbeschik kingsrecht van de verschillende vol keren van de Indonesische archipel gewaarborgd werd. De achtergrond van de uitroeping was de intensieve afkeer, die veel Ambonezeji hadden van de „Javaanse republiek". Onge veer tweederde deel van de Ambo nese KNIL-militairen stelde zich achter de RMS, eiste demobilisatie in Nederland en de Nederlandse rechter stelde hen in het gelijk. Het reste rende deel nam of dienst in het Indo nesische leger of Gemobiliseerde en bouwde zich een nieuw bestaan in de Indonesische maatschappij op. En terwijl Djakarta zich opmaakte om met de Republiek Maluku Se latan af te rekenen, verbleven ruim twaalfduizend Zuidmolukse ex-mili- tairen met hun gezinnen in kampen in Nederland, weigerden principieel in de Nederlandse samenleving te in tegreren en bouwden in hun kampen, later woonoorden, hun eigen, op mili taire leest geschoeide samenleving op. Niet Nederland, maar de Repu bliek Zuid-Molukken is hun vader land. Het is evenzeer een beloofd land als Palestina dat was voor de joden in hun wereldwijde ballingschap. Hun aantal groeit en groeit en heeft de dertigduizend reeds bereikt, want de gezinnen zijn rijk aan kinderen, die nooit het verre Ambon aanschouwd hebben. Of ze dit ooit zullen doen, ligt in de schoot van de goden ver borgen het dagelijkse leven van de Ambonezer iri sapoe tangan, de zakdoekendans. Rech van Ambon. irslag- (Van een gevers) LEIDEN Als eerste in Nederland begon op 1 september 1965 de Me dische Faculteit van de Rijksuniversiteit te Lei den met het hergroepe ren van de onderwijs groepen tot een audiovi suele dienst. Een jaar later werd door deze dienst bij het onderwijs televisie in zwart-wit- beelden in gebruik ge nomen. Thans zijn alle gebouwen van het Aca demisch Ziekenhuiscom plex met elkaar verbon den door een intern t.v.- net en heeft ook de kleurentelevisie haar in trede gedaan. Hierbij is uitgegaan van de stel ling. dat de toekomst zeker bij de klinische vakken op kleuren- onderwijs gericht zal zijn. Surgery of the nasal Septum and the exter nal pyramid" en wordt gehouden onder leiding van de gasthoogleraar prof. M. H, Cottle uit Chicago. Gastheer is prof. dr. P. H. Schmidt. Aan deze cursus wordt deelgenomen door onge veer 150 cursisten (voor 60 pet. niet-Nederlands) en 65 docenten uit alle werelddelen. De cursus- stof is gericht op het leren van een bepaalde vorm van neuschirurgie, namelijk de functionele verbetering van de neus als essentieel onderdeel van het gehele menselij ke lichaam. Elke neusoperatie wordt door een aantal speciale volgd en uitgezonden via een controlekamer enkele collegeza- de het Stationsplein, een tweede centrum zal worden ingericht. Nor later wil men een derde centrum plaatsen in het dan gerealiseerde Witte Singelplan van de uni versiteit, de nieuwbouw voor de alpha-facultëi- ten en de Universiteits bibliotheek bij gelegenheid van het gebruiken van dezi kleuren-t.v. bij de Boei haave cursus heeft di 72-jarige prof Cottle, die- de Leidse accommodatie roemt, omdat hier een bundeling van mogelijk heden bestaat zoals ner gens ter wereld, nog eens bijzonder gewezen op de grote rol die de neus in de psyche van dc mens speelt. Prof Cottle heeft in de Ver. Staten een eigen schoot ontwikkeld, waarbij het accent ligt op het func- Van deze kleuren-t.v. wordt op het ogenblik in de kliniek voor keel-, het Academisch Zieken huis volop profijt ge trokken bij het interna tionaal rhinologisch con gres, dat in het kader van de Boerhaave-cur- sussen van 29 augustus tot 9 september te Lei den wordt gehouden. Deze „Boerhaave Post graduate course" heeft als onderwerp ..the Functional Correctieve in groepen de operatie kunnen volgen op moni toren, die de beelden ongeveer tienmaal ver groten en in kleuren weergeven. Het is juist deze Boerhaave-cursus, die het belang van de audiovisuele dienst on derstreept. In de nabije toekomst zal de t v.-ap paratuur worden uitge breid. waarna ook in het universitaire gedeel te aan de andere zijde van de spoorlijn Den Haag-Amsterdam, aan tionele van de neus in de relatie met andere vitale organen als hart en hersenen. Volgens deze Amerikaanse hoog leraar wordt de neus bij operaties nog te vaak gezien als versiering, maar hij moet ook func tioneren. Prof. dr. Schmidt vertelde, dat het bijvoorbeeld in Cali- fornië heel gewoon is bij een verjaardag ais cadeau te geven het in „orde laten maken" van (ADVERTENTIE) (Vervolg van de voorpagina) Zij kunnen ook zelf besluiten deel te jn aan provinciale en regionale projecten en zo een bijdrage leveren aan de economische ontwikkeling. Ook op sociaal, en cultureel gebied kunnen zij Indonesië actief zijn". Minister Malik vindt niet, (dat de Zuid-Molukken een speciale status kunnen krijgen. „Volgens de Indone sische wetgeving hebben alle provincies dezelfde rechten en plichten. We moeten niet te veel op het verleden baseren. Vroeger hadden sommige gebieden een bevoorrechte positie. Er zijn groepen, die deze positie willen handhaven, maar ien oogpunt van democratie is dat onmogelijk. Die bevoorrechting van be paalde groepen was een gevolg van samenwerking met koloniale autoriteiten daar kunnen we niet mee doorgaan. Ik hoop", aldus minister Malik, ,.dat de jonge Ambonezen terugkomen en dat ze positieve bijdrage gaan leveren aan de opbouw van Indonesië". Hoewel het bezoek aan Nederland slechts één dag heeft geduurd, vindt minister Malik dat het wederzijds nuttig is geweest. „We hebben toch nog be langrijke dingen kunnen doen. Mochten voorheen nog twijfels of misverstan den hebben bestaan over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, dan zijn deze door het bezoek van president Soeharto weggenomen". Jammer vond hij het wel, dat er geen gelegenheid was in contact te komen met de Nederlandse gemeenschap. „Als de gebeurtenissen in Wassenaar niet hadden plaatsgevonden, dan hadden wij ook nog contact kunnen hebben met zakenmensen, idustriëlen en het Nederlandse volk". Minister Malik ging in deze verklaring verder dan pre sident Soeharto, die gisteren met geen woord had gerept over de gebeurtenissen in Wassenaar. De veiligheidsmaatregelen waren vol gens de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken ruim voldoende. •„Maar we zijn wel gewend om in een dergelijke situatie te verkeren". ROTTERDAM (ANP) De staking in het Rotterdams havengebied duurt on- verminderd voort. Men verwacht, dat dc havenarbeiders zeker niet eerder dan volgende week aan het werk zullen gaan. j Maar dan moet eerst wel overeenstem ming bereikt worden tussen „Arbeiders- j macht", de organisatie van de Rotter damse havenarbeiders en de werkgevers. Daar ziet het er nog niet naar uit, voor- al omdat de vakbonden deze wilde I staking volstrekt afkeuren. De drie vervoersbonden hebben hun 8000 leden reeds gewaarschuwd tegen wat zij noemen onverantwoordelijke ac ties, die niet in het belang zijn van de havenwerkers, maar die uit politieke overwegingen gevoerd worden. „Het be reikte akkoord van 400 gulden voor 1970 wordt op alle mogelijke manieren door een georganiseerde groep niet-haven- werkers als niet terzake doende opzij ge schoven. De Amsterdamse havenwerkers hebben dit spel doorzien en op krachtige wijze laten merken van deze groepen niet gediend te zijn", aldus de scherpe al- wijzing van de gezamenlijke vervoers bonden. Intussen worden de acties van de be drijfstakken buiten de metaal steeds dringender om eveneens 400 gulden over 1970 af te dwingen. De gezamenlijke ad ministratieve bonden (100.000 werk nemers in deze sector) hebben vastge steld, dat het akkoord geldt voor alle belangrijke bedrijfstakken. De vakbon den voor de mijnwerkers denken er het zelfde over. evenals de horeca. Bij Shell zijn de besprekingen over de 400 gulden vastgelopen. De bonden kun nen niet akkoord gaan met een lagere uitkering dan 400 gulden, zoals de Shell had voorgesteld. De Shell motiveerde dit voorstel omdat de maatschappij nauwe lijks met het vraagstuk van de koppel bazen te maken heeft. Volgens Shell is deze beslissing genomen op de principiële overweging dat „in Nederland momen teel krachten aan het werk zijn die rede lijk overleg terzijde stellen, bestaande overeenkomsten veronachtzamen en die uit zijn op aantasting van een gezamen lijk bereikte welvaart". CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) Na het kamp Moordrecht zijn gister avond en vannacht ook moeilijkheden voorgekomen in het Ambonezenkamp te Capelle aan de IJssel. De moeilijkheden duurden tot vanmorgen vroeg. Gisteravond trad de politie wel op, vannacht echter bleef zij afzijdig op verzoek van de burgemeester van de gemeente. Wel was bijstand binnen gekomen van de mobiele eenheid rijkspolitie uit Den Haag, die met vier overvalwagens aanwezig bleef. Den Haag had overigens werk genoeg om rumoerige Zuidmolukkers in de binnensteden in toon te houden. Indianen vallen expeditie aan RIO DE JANEIRO (AP) Volgens hier ontvangen berichten hebben India nen een Braziliaanse jachtexpeditie aan gevallen en een jager gedood. Zeven per sonen worden vermist. De dode, wiens hoofd was afgehakt en in wiens lichaam zestien pijlen staken, werd gevonden op de oever van de rivier de Tocantins. De 1 hele expeditie was 16 man sterk geweest. De eerste moeilijkheden in Capelle aan de IJssel ontstonden gisteravond, toen twee auto's van de rijkspolitie door jeugdige Zuidmolukkers met stenen en flessen bekogeld werden. De auto's wer den beschadigd en enkele politiemannen- liepen lichte verwondingen op. Men ver moedt dat de gemoederen van de Zuid molukkers verhit geraakt waren door het optreden in de loop van de dag van de rijkspolitie. Vannacht begonnen de moeilijkheden opnieuw. Er kwam omstreeks half twee een melding bij het groepsbureau van de rijkspolitie binnen, dat in het Afnbo- nezenwoonoord met stenen gegooid zou worden. De politie rukte evenwel niet uit omdat het in het kamp zelf was. Een half uur later kwam echter plotseling een benzinebom bij het groepsbureau naar binnen. Een tweede bom werd in een politiewagen gegooid. In het bureau kon een brand voorkomen worden, maar de auto brandde uit. Het personeel van het groepsbureau vroeg versterking en deze werd verleend door vijftig man van de mobiele eenheid van de rijkspolitie uit Den Haag. Deze versterking kwam met vier overval wagens. In overleg met de burgemeester van Capelle aan de IJssel werd besloten niet tegen de bewoners van het woon oord op te treden. In de ongeveer 1800 leden tellende Ambonese gemeenschap in Breda is het vannacht eveneens tot gen uitbarsting gekomen. Na een vergadering van de mannelijke bewoners, trok een groep van ongeveer dertig jongeren de wijk uit. Zij bekogelden een combi en een surveil lanceauto van de politie, die in de buurt van de Ambonezenwijk stonden opge steld om een oogje in het zeil te houden. Om geen ernstige conflicten uit te lokken trok de politie zich terug. De politie riep in de loop van de nacht dertig man ver sterking naar het bureau, maar zette deze niet in. Er heeft overleg plaats gevonden tus sen de wijkraad en de politiecommis saris. Laatstgenoemde verklaarde van- morgen dat de wijkraad de groep jonge- (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Naar w(j vernemen zü» vanmorgen drie r ccbtercommissarisscn eerste, voorlopige verhoren van 33 Zuid- b(j de Haagse rechtbank begonnen met molukkcrs die tijdens de gebeurtenissen in de villa van de ambassadeur van In donesië in Wassenaar dinsdagmorgen ge arresteerd en sindsdien in het huis van bewaring te Scheveningen ingesloten zün. Dë zaak tegen deze verdachten is dooi de officier van justitie mr. A. W. Ro- singh ter behandeling gesteld in handen van de substituut officier van justitie mr. dr. H v. 't Veer. Deze heeft nu zijn ver zoek tot het in bewaring stellen van ver dachten bij de rechtercommissaris inge diend die na voorlopige verhoren beslist over het al of niet gevangen houden van verdachten. In afwachting van de strafzaag zelf zal waarschijnlijk een aantal verdachten van wie niet aanstonds ernstige strafbaarheid ten laste kan worden gelegd voorlopig op vrije voeten kunnen worden gesteld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5