Samenwerking vissersvloot kan bemanningsvraagstuk oplossen I DIXIELAND Zeg maar dag tegen de zomer Koudekerk kreeg fontein Stichting Huisvesting Werkende longeren begint goed te draaien BRUIJNZEEL KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. Monsterlijk Amusante Situaties in Hospitaal BRILJANTE GRUWELIJKE OORLOGS KOMEDIE THE BEATLES statisch in 1ETITBE' VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT UIT ONDERZOEK NIPG/TNO BLIJKT K en O heeft voor komende seizoen weer uitgebreid programma op stapel staan LEIDEN De afdeling Leiden van K O heeft haar programma dit jaar vooral gericht op de volks universiteitskant. Grote aandacht wordt, besteed aan de creatieve cursussen, waaroor dan ook een ruim keuzepakket ter beschikking Is. Er kan een keuze gemaakt wor den uit cursussen fotograferen, te kenen en schilderen. Ook Ikebana (Japans bloemschikken) en yoga staan op het programma. Mogelijkheden om talen te leren zijn er by K O legio. Men kan kiezen uit cursussen Frans, Duits en Engels, maar ook Spaans. Ita liaans, Zweeds, Russisch, Indone sisch en Latijn komen in het pak ket voor. Naast de creatieve en talencur sussen staan verschillende lezin gen en andere studiecursussen op het programma; antieke cultuur geschiedenis, waarbij de nadruk komt te liggen op het theater, een cursus moderne geschiedenis, le zingen over Rembrandt en de in vloed van de reclame. In de loop van het jaar zullen nog diverse lezingen hieraan toegevoegd wor- Afdeling Leiderdorp. Bij deze af deling zullen verscheidene cursus sen wegens het enorme succes herhaald worden, maar er zullen ook enkele nieuwe cursussen ko men; b.v. een cursus leerbewerken. Afdeling Oegstgeest. Een van de belangrijkste punten in het pro gramma van deze afdeling is on getwijfeld het optreden van de groep Ekseption. Natuurlijk zijn er ook de traditionele aktiviteiten zoals het kerstconcert in december ledereen die een uitgebreider over zicht wil hebben van de aktivitei ten van K O kan het program ma aanvragen byBureau K O, Oude Vest 45, Leiden. LEIDEN De economische positie van de grote zeevisserij is precair geworden door het bemanningsvraagstuk. Ingrijpende structurele ver anderingen bij de Nederlandse vissersvloot hebben er na 1945 toe geleid, dat de visserij minder populair geworden is bij de bevolking van de kustplaatsen, die vanouds leveranciers" waren van de bemanningen. Werktijden op zee van zestien tot twintig uur per etmaal - thans nóg normaal" - hebben geen goed gedaan aan de belangstelling voor het vissersberoep. Ook doordat de maatschapelijke positie van de arbeidende bevolking aan de wal belangrijk verbeterd is blijkt de aan- te zijn. Uiteindelijk zou een situatie bereikt moeten worden, waarin de gehele (Nederlandse» grote zeevisserij ope reert in een aantal duidelijk als een heden herkenbare vloten. trekkingskracht van de visserij Positie vissers ver achter hij die van landrot Deze problematiek is, enkele jaren ge leden, voor het Visserijschap aanleiding geweest, het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO op te dragen, een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van het „bemannings vraagstuk bij de zeevisserij" en moge lijkheden aan te geven ter verbetering van de situatie. Dit onderzoek is thans voltooid: in het jaarverslag \an het NIPG/TNO over 196!» dat thans ver schenen is worden die middeicn aan- 1. De grote zeevisserij zou waarschijn lijk zeer gebaat zijn met grotere sa menwerking tussen vissersschepen op 2. Deze .rking zou zich. in eer- moeten richten op fre- kwent uitwisselen van betrouwbare informatie over vangsten en visgron den tussen tien tot vijftien trawlers die in vlootverband opereren; Op grond van deze informatie zou den, in onderling overleg, beslissin gen genomen kunnen worden over de beste visgronden voor de vloot als geheel en voor elk schip afzonde Jijk; Verdere samenwerking ten aanzien van visopsporing, visvangst en vis- transport dient ernstig overwogen te worden; Voordelen De onderzoekers verwachten, dat hun voorstellen tot de volgende voordelen kunnen leiden: a. De rentabiliteit van de grote zeevis serij zou aanzienlijk kunnen verbe- b. Mede dank zij die betere rentabili teit zou het mogelijk worden de vloot te voorzien van extra mankracht en apparatuur, waardoor het aantal werkuren op zee per etmaal aanzien lijk teruggebracht kan worden; c. De voorgestelde „industrialisatie" van de Nederlandse zeevisserij zou 't mo gelijk maken een groot deel van de vloot vrijwel continu op zee te hou den. Hierdoor zou de vloot ook ver der afgelegen visgronden kunnen be zoeken. Aflossingen van bemanningen volgens een roulerend systeem bij voorbeeld via transportschepen die ook zorgen voor vervoer van vis naar de wal zou mogelijk worde/i d. Het voorgesteld systeem maakt h»t verder mogelijk de inkomens van de bemanningsleden los te koppelen van de grootte van de van ast. Het thans gebruikelijke „garantieloon-svsteem" waarbij de bemanningsleden een percentage van de besomming als loon krijgen leidt tot sterk wisse lende inkomens. Dit wordt in hel al gemeen door de bemanningen niet gewaardeerd. ADVERTENTIE i DANSEN de VINK! Aanvang 20.30 De Groote Vink - Voorschoten Satoe-Ampat houdt reünie in Leidse Doelenkazerne LEIDEN Zaterdag 26 september zal de reünievereniging „Satoe-Ampat" in de „Doelenkazeme" te Leiden herden ken dat 25 jaar geleden het landmacht onderdeel 1-4 R.I. werd opgericht. Dit onderdeel heeft aktie gevoerd op West en Midden Java. Juli 1948 werd bet on derdeel gerepatrieerd en in augustus van dat zelfde jaar werd het opgeheven. Op 25 september zullen bloemen gelegd worden op de graven van de gesneuvelde kameraden. De reünie wordt geucudea in de „Doelenkazerne", Rembrandlstraat 29, Leiden. Gastheer is kolonel T. H. Wessels. 9 LEIDEN Het elftal van Rooden- burg dat a.s. zondag in de eerste com petitiewedstrijd tegen Lugdunum in het \eld komt, ziet er als volgt uit: Keere- weer, Dubbeideman, Pennenburg, van eerlee, Ooyendijk. de Klerk. Roden burg, Jansen, Klinkhamer, den (fa en de Leidato ontving 30.000 bezoekers LEIDEN Er hing gistermiddag een bijzonder gezellige sfeer in de Leidato; de huishoudsliow welke nog tot en met zondag in de Groenoordhal draait. Gistermiddag was het de zgn. bejaar denmiddag. Vele 65-fers waren naar de Groenoordhal gekomen om te genieten van het duo Rien van Nunen en Bert van Dongen, die hun programma „Breng eens een zonnetje" bracht. De bejaarden kregen koffie met koek en zongen na wat aarzeling uit volle borst mee. Een juffrouw uit Katwijk, die gisteren de Leidato met haar verloofde bezocht, wag de 30.000ste bezoeker. Zij werd door het Leidato-comité uitgebreid in de bloe metjes gezet en ze kreeg voorts heel wat cadeaus aangeboden. HET BIER EN DE AUTO Ij FIN HAAG Een 3J-]arige steiger- v,oteer uit Leiden kan het bier moeilijk Igk. ii staan, zo concludeerde de Haugse poli tier echter, die daar up zichzelf geen bezwaar tegen had, mits de steigermaker rnn zijn auto maar laat slaan. Doch dat hi-a hij niet gedaan, na op een avond zes a zeven glazen bier Ie hebben ver- t'volgen, waaraan des morgens reeds twee of drie vooraf waren gegaan. Toen Inj na het werk uil Noordivijk komende over de Os- en Paardelaan reed, ging Ut mis. De politie had niet veel moeite vast te stellen, dat de steigermaker fors onder iovioed van drank verkeerde en de bloed proef loog er niet om. D>e wees 2.05 als promillage aan, ruim driemaal de hoe veelheid die als maximum wordt aange nomen. „Dat kan wei van de vorige dag zijn geweest", opperde verdachte, doch naar geloofde de rechter niet in. Volgens verdachte had hij van het gebeurde al hcci wat huiselijke narigheid gehad. 1 )r. officier vond het een wat moeilijk geval, omdat aanvankelijk het rijbewijs van verdachte was ingehouden, doch lg- ler weer teruggegeven. Dat zou dan nu opnieuw worden ingenomen. De eis luid de twee weken gevangenisstraf voor waardelijk intrekken van het rijbewijs gt durende zes maanden met proeftijd van drie jaar. „Dan komt u er geweldig goed af", aldus dc mening van de rech- l'.r, die desondank? de officier in diens e.a volgde en conform veroordeelde. KATWIJK De badplaats luidt de zomer uit. Langzaam verdwij nen met de badgasten de tenten en huisjes van 't Katwijkse strand. De familie Van Hal uit de Stuw- straat in Leiden behoort tot «4s laatsten die met weemoed lief strand vaarwel zeggen en hun huisje afbraken op de camping Zuid. Elk jaar staan zy daar van mei tot september: nu reeds voor de 20ste maal. SASSENHEIM Zondagmiddag om half twee zullen 22 dames uit Sassen- lieim laten zien dét zij meer weten van het voetballen dan alleen van langs het lijntje. Deze wedstrijd is bedoeld als opening van het voetbalseizoen van Tey- Ungen. Na deze dameswedstrijd zullen ue heren van net eerste elftal de strijd acnbinden tegen het Leidse VTL. KOUDEKERK A. D. RIJN Dat het gemeentebestuur by de verfraaiing van het dorp een open oog heeft voor het esthetisch aspect, bleek gisteren weer eens bij het in werking stellen van de fontein in de vyver op de hoek Prinses Wilhelminastraat/Prins Bernliardstraat. Zeer tot genoegen van de omwonenden kletteren nu een tiental sprankelende waterstralen neer op het groene kroos van de vijver, waarvan het effect na het vallen der duisternis nog wordt ver sterkt door de ingebouwde verlichting. Hopelyk blijft de fontein wat langer ge spaard voor het jeugdig vandalisme, waarvan andere objekten in de gemeen te het slachtoffer werden. KOUDEKERK A. D. RIJN De eerstvolgende openbare vergadering van de gemeenteraad is vastgesteld op dins dag 29 september a.s. WOUBRUGGE Üe heer B. J. Cou perus alhier, slaagde aan de Christelijke Kweekschool te Leiden, voor het examen hoofdakte-onderwijzer. ADVERTENTIE LEIDEN De sinds half juli j.l. officieel bestaande stichting Huisvesting Werkende Jongeren, waarvan de deze week wethouder geworden ds. A. J. Kret voorzitter is. is al volop in actie. Al voor de oprichting beschikte de stichting over het saneringspand Hooigracht 105a inmiddels al bewoond en vorige maand werd het pand Plantage 24 aangekocht, dat nog dit jaar wordt verbouwd ten behoeve van twaalf alleenstaanden en echtparen beneden de dertig jaar. Gisteravond hield het stichtingsbestuur zijn eerste openbare vergadering in het LHJ-gebouw aan het Levendaal. SHOWROOM: NIEUWE RIJN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) Overwogen wordt invoering van huurquote De huur van de kamers aan de Plantage zal naar gelang de grootte en inclusief verwarming e.d. ongeveer schommelen tussen de 130,- en 190,- per maand, zo werd meegedeeld. Het stichtingsbestuur is al in onderhandeling over de aankoop van nog veel meer panden in de binnen stad men heeft er al meer dan twintig „op de korrel" terwijl er ook al vry ver gevorderde nieuw bouwplannen zyn. Geld speelt voorlopig geen rol voor de stichting wan', van vele kanten, met name van de zijde der banken, is volop geld te leen aangeboden, uiteraard onder gemeentelijke garantie. Alleen G. S. kun nen de zaak in de toekomst wat gaan ophouden. Tot gisteravond stonden by de stichting ingeschreven 12 jonge ech'.pa- ren. 18 verloofde stelletjes en 61 alleen- scaanden, onder wie voornamelijK meisjes en jonge vrouwen. Ook minderjarigen Voor de geïnteresseerden citeren wij uit worden door de stichting geaccepteerd, de stichtingsakte het doel van de stieh- zij het, dat het bestuur uiteraard wel een ting: De werkende jongeren gehuwd „wijs beleid" voorstaa'; ditzelfde betreft zowel als ongehuwd een huisvestings- de toewijziging van de kamers. Terwille mogelijkheid bieden, die in overeenstem- van de eerlijkheid zal waarschijnlijk een ming met d egerechtvaardigde wens van huurquote worden ingevoerd een de jeugdige een zelfstandig loven te koppeling van huur aan inkomen dus leiden: de werkende jongere te beseher- teneinde te voorkomen, dat jongeren met i men tegen de schadelijke effecten van de hoogste inkomens in kamers met de j kamer- en woningnood; de tegenstelling laagste huren komen. Alle kamers in tussen de huisvestingskansen van de stu- het pand Plantage krijgen een vaste I derende en de werkende jongere weg te wastafel; er komen voorts douches en nemen. Rest ons te vermelden, dat de ook wordt gedacht aan keukenhoekjes, stichting op zeer goede voet staat met Nog voor het eind van dit jaar kunnen j de stichting Studentenhuisvesting en dat deze kamers in gebruik worden genomen! bet contactadres is: De Laat de Kanter- In principe geldt by de toewijzing de da- straat 24. n inschrijving als criterium. Over wogen wordt te zijner tijd de maximum leeftijdsgrens te verhogen tot 35 jaar. Aangezien de stichting zonder winstoog merk werkt, is het rekensommetje steeds vrij eenvoudig. De totale stichtings- en verbouwingskosten van de aan te kopen en te bouwen panden worden op grond van een bepaalde formule door zes ge deeld en dat zesde deel moet dan door de bewoners gezamenlijk jaarlijks aan huur worden opgebracht. Het bestuur vindt het enerzijds discriminerend, dat de regering voor huisvesting van studenten wel (zelfs hoge» subsidies verstrekt, maar voor werkende jongeren (nog) niet. Nu heeft Leiden wel de primeur en ook op 't betrokken ministerie wordt fie ontwikke ling met belangstelling gevolgd, zodat hierin misschien nog verandering komt. Bovendien geldt bij nieuwbouw de rege ling „individuele huursubsidië. Het uit gangspunt van de minister is in dit sta dium echter, dat hef verstrekken van subsidies voor huisvesting van werkende jongeren neerkomt op verkapte loons verhogingen voor een kleine groep jon geren en dat wordt op zichzelf ook weer discriminerend geacht. p de geïnteresseerden citei Robert Altmans TRIANON Na alle loftuitingen op het filmfestival in Cannes toegezwaaid, kan de Leidenaar er zich nu zelf van overtuigen. „MASH" is een grandioze, maar ook een vernietigende film. „MASH" - afkorting van de Amerikaanse naam voor veldlazaret - rekent voorgoed af met het beeld van Florence Nightin gale en de helden in de hagelwitte jassen, die vlak achter het front hun menslievend werk als arts verrich ten. De chirurgen Haviksoog Pierce en Pakker John Mclntyre - beiden met de rang van kapitein - werken aan het Koreaanse front. Zich in hun met bloed besmeurde plunje als simul taan spelers tussen de operatietafels bewegend, kunnen zij zich in deze chaos van menselijke ellende alleen staande houden met practical jokes en droge, gitzwarte humor. Dit maakt „MASH" een soort oorlogs komedie, maar dan de meest bloe dige ooit vertoond, want vergeleken bij de tent waarin zij de menselijke wrakken moeten oplappen is een abattoir nog een kraakheldere kli niek. Mensen met zwakke zenuwen kunnen dan ook beter thuisblijven. Een duidelijke verhaaldraad is er niet in „MASH" te bespeuren. Re gisseur Robert Altman reeg zeer knap een aantal voorvallen met steeds dezelfde hoofdfiguren aan el kaar en zo zien we haviksoog en Pakker nu eens ïh golftenue een Ja pans ziekenhuis op stelten zettend, <fan weer de preutse hoofdverpleeg ster Majoor „Heetlip" een hak zet tend. Niets is heilig voor de heren. Als de tandarts overweegt zich van het leven te beroven, omdat hij bang is homofiel te zijn, richten zij een laatste avondmaal voor hem aan. Een bijbellezende collega wordt door hen tot waanzin gedreven en geen^ verpleegster is veilig voor dit duo. Een frontscène komt in de hele film niet voor en het enige slagveld dat we te zien krijgen is het voetbalveld waar het medisch team met alle denkbare ongeoorloofde middelen de overwinning uit het vuur sleept. „MASH" gebaseerd op een roman van Richard Hooker, is met al zyn bittere humor en doldwaze grappen ook een ijzersterke antioorlogsfilm geworden. De twee chirurgen, die weer moeten oplappen wat enkele kilometers verderop in elkaar gescho ten wordt, demonstreren heel duide lijk hun minachting voor elke instan tie die daar verantwoordelijk voor is. Zij erkennen geen superieuren, heb ben'lak aan discipline en drukken zich by voorkeur in de meest krasse termen uit. Toch zijnzij eigenlijk de enige normale wezens in een we reld, die door het oorlogsgeweld ge heel uit zijn proporties is getrokken. Zo monsterlijk boeiend is „MASH" Donald Sutherland dat het ons bijna zou ontgaan dat er door de meeste meespelenden ook nog formidabel wordt geacteerd. Vooral Donald Sutherland en Elliot Gould als de twee onverstoorbare „borstkassenkrakers" in de meest bizarre, gruwelijke situaties komen met vertolkingen waar lettetfyk niets op aan te merken is. Enkele jaren geleden zou het'nog onmogelijk zijn geweest een film ls „MASH" .die zo ronduit tegen oorlog en leger is, te maken. Een film, die door iedereen met een stevige maag gezien moet Gruwelkamer van de sex REX Naast de serieus bedoelde seksuele voorlichting Via de filmband, kennen wij nog de strip- tease-films, de zwoele werkjes over met hun liefdesproblemen worstelen de jongeren of over de meisjes, die het leven in gelokt worden en de misdaadfilms met een grote dosis bloot en sadisme. Zeldzamer zijn de zogenaamde sexthrillers, zoals Char les Romine er een heeft willen ma ken met zijn „De Schieckenskammer des Dr. Sex". Het is een nogal on handig in elkaar gezet werkje ge worden, waarin een zekere dr. Brad ley alle gelegenheid krijgt om in zijn afgelegen, vervallen woning 2 ge strande meisjes, Ann en Terry, de stuipen op het lijf te jagen. Van zorgvuldig opgebouwde spanning is hier natuurlijk geen sprake, want dr. Bradley is een sexmaniak, die gehol pen door zyn sinistere hillsknecht en zijn zuster Mary meteen flink van leer trekt. Maar ja, wat kan de toeschouwer in een film met zo'n titel anders verwachten? Lions love CAMERA „Lions Love", be kroond met de persprijs One- manlfestatie '70, is één brok impro visatie. Agnes Varda heeft met de acteurs Jerome Ragni en James Ra- do, die ook in „Hair" en „TTie Knack" hebben gespeeld, een rolprent nieu we styi gemaakt. Viva, de vedette van Andy Warhol, completeert het drietal, dat een soort documentaire over de filmstad Hollywood brengt. In die documen taire worden de toestanden in Holly wood van vroeger en nu aan de kaak gesteld. De moord op Robert Ken nedy, die het drietal in een kamer op de televisie volgt, loopt als een rode draad door .Lions Love". Deze moord maakt grote indruk op het drietal. Deze indruk is in schrille tegenstelling tot de ongedwongen sfeer, waarin het trio de tijd door brengt. Prolongaties LUXOR Zoals verwacht was er de afgelopen week een dermate grote belangstelling voor het film spektakel „Woodstock", dat de di rectie dit keurig verfilmde popfes tival heeft geprolongeerd. (a.l.) LIDO Voor de tweede week de grote meester Fellini met zijn laatste opmerkelijke film ..Satyri- con", een ,,must" voor de echte lief hebbers. (18) hard day's night" voor de eerste maal op het filmdoek verschenen, leerden wy hen kennen als vier muzikaal zeer begaafde, innemende jongelui uit Liverpool. De jongelui z(jn 'iiu mannen geworden, niaar Mi chael Lindsay-Hoggs anderhalf uur durende reportage van het tot stand komen van hun elpee „Let it be" heeft niets aan Lesters film toe te voegen. Of het moest Yoko Ono z\jn, die niet van John Lennons zyde is weg te denken. De Beatles treden al sedert' 1966 niet meer in het openbaar op. De verkoop cijfers van de spaarzame nieuwe el- pee's die van dit kwintet nog ver schijnen. tonen aan, dat zij nog lang niet vergeten zijn, ook al zijn zij met het klimmen der jaren wat uit el kaar gegroeid. Michael Lindsay-Hogg heeft in zijn film „Let it be" met en kele handcamera's hun doen en laten tijdens dc repetities geregistreerd, meer niet. En dat mag dan prettig zyn om naar te luisteren, als kijk spel is het een beetje vervelend. Om dat de gesprekken tijdens de rust pauzes ook al niet bijster interes sant zijn, kan men het eerste deel van „Let it be" dan ook best met gesloten ogen aanhoren. Pels na een uur komt er enige beweging op het doek als de Beatles op het dak van het gebouw, waarin hun platenmaat schappij is gevestigd, nog enkele nummers ten beste geven en daarbij het verkeer op straat lam leggen. Da politie verschijnt ten tonele, maar dan wacht de filmkijker een nieuwe anti-climax. Er gebeurt niets en de bobby's verdwijnen even geruisloos als zy gekomen zijn. „Let it be", naar verluidt de laatste film van The Beatles tesamen, is niettemin voor de ware fans een „must". Enkel en alleen vanwege de muziek.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3