UNIEK JUBILEUM omwil: ZONNEBLOEM VIERDE antenne Haagse amateurfilmer in Ziezo zomer op tv BERS MET STRANDKEET Nieuw seizoen AVRO spectaculair wemig NOS maakt ernst met openheid bij beleid Van gewest tot gewest LEIDSE COURANT Rech t vaardiger inkomensbeleid O TAP voor stap komt Nederland bij het spreken over een rechtvaardiger loon- en inkomensbeleid vanuit de oceaan van de theoretische wijsheid in meer concreet vaarwater. Dit proces waarbij zowel het denkende als handelende deel van onze samenleving noodzaak, wensen en mogelijkheden van de praktijk meer centraal gaat stellen, valt - niet toevallig samen met een ander proces waarbij vorderingen worden gemaakt op de weg naar een maatschappij met meer rechtvaardigheid en minder nood; om enkele van deze vorderingen te noemen: een goed stelsel van sociale verzekeringen, een belangrijk betere regeling van de minimumlonen, de groeiende belangstelling voor mede zeggenschap en bezitsvorming. Wat de wegbereiders van een recht vaardiger inkomensverdeling nog vooral, steekt, is dat bij het verdelen van wel vaart te veel met de evenredigheids factor gewerkt wordt; tien procent extra op een loon betekent zelfs de fiscale druk in aanmerking genomen bij een salaris van tachtigduizend gulden per jaar, nog altijd een flinke hap meer dan bij achttienduizend gulden. En dan laten we nog maar buiten beschouwing het wereldprobleem van de rijke landen, die relatief steeds rijker en de arme landen, die steeds armer worden. Verdeling natuurlijk neer op een betere welvaarts verdeling. Zo is het tenminste nu; en laten we met zijn allen maar hopen, dat het niet binnen afzienbare tijd geheel of gedeeltelijk weer neerkomt op een rechtvaardiger armoeverdeling. De twee uiterste standpunten om trent die verdeling komen neer op een wat aangeklede verdediging van „laat iedereen grijpen wat hij grijpen kan" en het uitgangspunt dat niemand meer of minder moet krijgen dan rijn, redelijke, behoefte is. De tussentinten in het spectrum worden aangebracht door het aan vaarden van meer maatstaven; de mate waarin iemand zich wil inspannen, zijn capaciteiten, de verantwoordelijkheid die men dragen moet, de aard van het werk, dat men verricht en de wenselijk heid dat iedereen de gelegenheid krijgt zich ook wat duurzaam bezit te ver- Wat in de praktijk de kwestie van de betere inkomensverdeling nogal be moeilijkt, is dat in toenemende mate geprobeerd wordt de tussentinten ter zijde te schuiven. Dan komen we terecht bij de stelling: „Iedereen moet krijgen wat hij meent nodig te hebben en heel de rest is bijzaak". We dachten dat op die manier het inkomensbeleid niet in de richting van redelijkheid en rechtvaardigheid gediri geerd wordt. Inspanning iedereen; voor het duurzaam in stand houden van de maatschappij zal bij dit uitgangspunt als voetnoot aanvaard moeten worden, dat iedereen tevens naar vermogen zijn best moet doen om dit redelijk bestaansminimum voor allep haalbaar te maken. Ondanks bestaande kritiek op onze consumptie- en produktiemaatschappij beschouwen we het daarna als een stuk recht, dat iedereen de gelegenheid houdt om zich door bereidheid tot een grotere inspanning ook te vèrzekeren van een wat groter deel in de opbrengst van de produktie, dan zij die dat niet willen. Dat zal, zeker op de duur, leiden tot enige vermogensvorming. Mits onze samenleving beter dan vroeger erin slaagt hierbij uitwassen te voorkomen, zal men dit moeten aanvaarden, zo niet stimuleren. Want de maatschappij, waarin alleen maar de behoefte een hoofdrol te spelen krijgt bij de inkomensverdeling, zal bin- de kortste keer even gammel blijken een kaartenhuis. Eén duw en het is met de illusie gedaan. Noch Marx, noch Marcuse zullen dan de generatie die het i greintje baten. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een uniek jubileum in de radiowereld: vandaag bestaat het KRO-programma „De Zonnebloem" 25 jaar. In de uitzending van vandaag is dit feit niet onopge merkt gelaten. De Zonnebloem besteedde aandacht aan zichzelf. Dat wil zeggen aan de programma's voor de zieken, zoals zij door Alex van Wayenburg werden gereali seerd en aan de aanpak van Wil van Neerven. die wil uitgaan van de realiteit in het leven van de mens. of hij nu riek is of gezond. Het is niet meer een kwestie van op ziekenbezoek gaan 'met het goedbedoelde woord van bemoe diging. in de kwart eeuw die de Zonnebloem achter de rug heeft, hebben zich ontwikkelingen voltrokken, die de mens minder in categorieën opdelen. Ziek zijn betekent maat schappelijk gezien ook niet meer uitgeschakeld zijn. In positief creatieve zin proberen we zelfs vorm te geven aan een situatie, waarvan men ooit dacht, dat men haar maar moest aanvaarden en berusten. Het verschil in opvattingen, de veranderde benaderingswij ze kwam in het programma van vandaag ter sprake. Alex van Wayenburg pionier van de Zonnebloem en de grote „drager van het programma" haalde herinneringen op aan de voorbije jaren tezamen met Wim Quint, zijn radiovriend en collega uit het eerste uur. Vanavond komen in het TROS-pro- gramma „Ziezo-Zomer" in kleur o.a. twee amateurfilmcrs, namelijk de Ha genaar J. A. M. Berssenbrugge met zijn 8mm-filmpje „Strandkreet" en de Rotterdammer E. J. L. Strüwer met een in opdracht van de TROS ge maakte minifilm, waarvoor een be roepscameraman dezer dagen de op namen heeft gemaakt. ..Strandkreet" is de titel van het filmpje, dat de Haagse amateurfilmer J. A. M. Berssenbrugge („Bers" voor zijn vele filmvrienden) dit jaar als laatste in een rij van vier aan het TV-publiek mag laten zien. Heel laat in het voorjaar is de Scheveningse confectieagent Jan Berssenbrugge (44) op het Scheveningse strand twee wee- Het kringetje rond VAN de Partij van de Arbeid valt geen bereidheid tot samenwerking te verwachten met een K.V.P., die niet alles heeft afgezworen wat herinnert aan de „nacht van Schmelzer". Bij de K.V.P. leven weer ernstige bedenkingen tegen samenwerking met een Partij van de Arbeid, die leeft onder invloed van Nieuw Links of met een V.V.D., die bezwaar zal maken tegen hoofdpunten van haar nieuw duidelijk vooruitstrevend kernprogramma. De V.V.D. staat onder druk van liberalen, die de zedelijkheids wetgeving radicaal willen veranderen en bij monde van een hunner dezer dagen liet verklaren: „Wij wensen geen libe ralen in een kabinet-Biesheuvel met een kuisheidsgordel om". Van diezelfde V.VJ>. is bekend, dat haar oude liberale garde die nog altijd op de bok zit eenmaal de po litieke eed zwoer dat samenwerking tussen socialisten en liberalen in Neder land voorlopig uitgesloten zou zijn. En wat de socialisten betreft is die „waar dering op dit punt wederzijds. En dan hebben rte het kringetje rond; niemand wil met niemand en iedereen ziet zichzelf hoog te paard. De kiezer zal het dus moeten hebben van de bekende serie: „Behalve als, tenzij, mits, in het geval dat, bij nader Of van het in beweging komen van D '66; de partij die midden in het kringetje zit. door iedereen - begeerd wor.dt. -maar beweert die pretendenten eerst collectief te willen. rieirpntftLofferv Night- t-show Paul van Vliet (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In het nieuwe sei zoen gaat de AVRO haar tv-spclen wederom op de zondagavonden uitzen den. Dan zullen zoveel mogelijk wer ken van Nederlandse auteurs op het scherm worden vertoond. Dit betreft ook de uitzendingenreeks van „Kleine Spelen" op de woensdagavond in het kader van de Drama Workshop. Leo Derksen schreef de thriller „Wat doe je met zo'n lijk?" en van Chris Verheugt ziet men -het in opdracht van CRM geschreven psychologisch spel „Alles of niets". Verder is er van de Vlaming Paul Koeck het stuk „Het plantenoffensief'. Hugo Claus gaf in principe toestemming voor een studio bewerking van zijn succesvol „Zoete vogels van de jeugd" van Tennesse Williams en „De visioenen van Simone Machard" van Bertolt Brecht, dat we gens een kinderrol nog nimmer in ons land kon worden opgevoerd. Walter van der Kamp dramatiseerde „Lijmen, het been" van Willem Els- schot in vijf episodes voor t.v. die in wekelijkse frequentie op dinsdagavon- den ln november en december worden i uitgezonden. Pierre Janssen en Leen Timp zullen in een serie van acht uitzendingen op de zondagavond weer hun befaamde „Kunstgrepen" realise- De amusementsafdeling bij de tv handhaaft het optreden van de Moun- ties. In de serie „Ster van de maand" treden op Corry Brokken, Gert en Hermien, Mireille Mathieu en Willeke Alberti. Verder werden vier Engelbert Humperdinckshows aangekocht. Paul van Vliet gaat vanaf januari een „Late night show" presenteren Tevens zijn vier shows rond Max Tailleur geprogrammeerd. Pim Jacobs leidt maandelijks het tv-programma „Mu ziek is troef'. Van de incidentele uit zendingen noemen wij nog de Walden en Muyselaarshow, een programma met Sjakle Schram, twee shows met André van Duyn en enige door Bob Rooyens in Duitsland gemaakte pro gramma's. Uiteraard komt Willem Duys om de veertien dagen weer met „Voor de vuist weg" in het vrijdaga vondprogramma. In oktober zullen twee ijsshows worden opgenomen, waaraan tal van internationale sterren hun medewerking zullen verenen. Naast de wekelijkse uitzendingen op dinsdag van Televizicrs magazine, volgt eenmaal per maand op vrijdaga- Onderzoek naai mogelijkheden Smit en de heren S. J. Doorman, dominee F. H. Landsman, programma- commissaris J. W. Rengel ink en NOS- voorzitter Schüttenhelm. Uit de krin gen van pers, radio en televisie zullen vijf journalisten worden uitgenodigd in deze commissie zitting te nemen. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het heeft er alle schijn van, dat de NOS-leiding ernst wil gaan maken met een grotere openheid ten aanzien van haar beleid. Dit gebeurt niet onmiddellijk, maar in etappes. De NOS-voorzitter, de heer E. A. Schüttenhelm deelde mede, dat met ingang van 1 november, na afloop vkn, elke bestuursvergadering, mededel in-i gen zullen worden gedaan ^over de in| het college genomen besluiten. Dit zal geschieden in de vorm van een com muniqué, waarbij als regel de voorzit ter van de NOS een mondelinge toe lichting zal geven aan de publiciteits- Het NOS-bestuur besloot voorts tot instelling van een commissie, paritair samengesteld uit bestuursleden en journalisten De opdracht luidt op De vijf schilderijen, die zaterdag De heer Schüttenhelm verklaarde nog, dat bij de discussies over het bepalen van de openheid in het beleid en verdere studies zal worden uitgegaan van de definities, neergelegd in het rapport-Biesheuvel inzake de hero riëntatie bij de overheidsvoorlich ting. Op grond van bovengenoemde NOS- beslissing heeft de raad van beheer besloten maatregelen te treffen om met ingang van gelijke datum be- leidsmededelingen te verstrekken aan het personeel. Het vraagstuk der in terne communicatie wordt reeds be studeerd door CCA (omroepwerkgevers). kends in de weer geweest voor een kostelijk filmpje. Hij zegt er dit over: „In totaal heb ik vier films volgescho ten. Nu zat ik in een enorme tijdnood, want je moest het filmpje uiterlijk 10 juni insturen. Dat hoorde ik bij de eerste Ziezo-Zomer-uitzending. Direct daarna begon ik met de uitwerking van mijn filmidee dat ik al een paar jaar in het hoofd had zitten en waar voor ik toen een goede aanleiding vond om het uit te werken. Aan de hand van een korte inhoud heb ik elke scène afzonderlijk uitgewerkt, de geschatte tijdsduur en de camera-in stellingen van elke opname aangege ven en er in mijn draaiplan zo heet dat nu eenmaal - voor elke scène een tekeningetje bijgezet, zodat je als het ware in de camera al kunt monteren. Dus dat je weet- Dit is een close-up, dat wordt van links en dit van rechts opgenomen. De maandag direct na de eerste weekendopnamen ben ik naar de ontwikkelcentrale gegaan. Als "je er een spoedbehandeling van maakt kan je 'm zonder extra-kosten 's mid dags om vier uur alweer terughalen. Dan ging ik eerst op 'm viewer de boel bekijken en woensdag-, donder- dag- en vrijdagsavonds werken aan de montage. Bleek plotseling dat je hier en daar een opname niet hele maal goed had gemaakt: geen pro- bleem. er was nog een weekend tijd om wat over te maken. Ergens is dat ook wel dè werkwijze, want zodoende kun je je fouten nog herstellen. Als je ermee wacht kunnen je spelers en speelsters gedeeltelijk wel op vakantie NOg zijn". Monteren vindt „Bers" erg be- jg 45 langrijk en hij zou iedereen op het hart willen binden: Durf de schaar erin te zetten! Meestal film ik samen met mijn film vriend André van der Donk (we zijn samen lid van de HAF, de Haagse Amateur Filmclub), die dit voorjaar echter midden in een verhuizing zat en mij zodoende uitsluitend met kei harde kritiek bij de eindmontage kon helpen. Samen maken we ook wel eens opdrachtfilmpjea, reuze leuk, maar je bent dan wel gebonden aan wat de opdrachtgever precies wil". In „Strandkeet" ziet men het katte- kwaad van 'n paar kinderen aan het Scheveningse strand, niet ver van het huis van de familie Berssenbrugge. TROS Ned. I 20.20 uur Het is nu officieel bevestigd dat Sly and The Family Stone één concert in Nederland gaan maken: zaterdagavond 12 september in het Concertgebouw in Amsterdam. De groep, die een van de absolute hoogtepunten was van het Woodstockfestival en een van de voornaamste attracties van het eiland Wightfestival, zal ook optreden in Parijs, Rome, Londen en tijdens een festival in Duitsland. Pipo de clown 18.55 uur: Journaal TROS Het kleine reebokje 19.49 uur: Respekt, jazzfilm 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Zie zo zomer korte termijn een onderzoek stellen naar alle andere mogelijkhe- „Televiziersupplement". i den om vorm te geven aan de door het bestuur gewenste openheid. Het rapport zal uiterlijk 1 april 1971 bij het bestuur worden ingediend. Uit het NOS-bestuur hebben zitting in deze commissie mevr. H. W. Boersma- waarin dieper wordt ingegaan op ac tuele kwesties. In plaats van dc ru briek „Weivaardigheden", handelend over het bedrijfsleven, komt thans een verkeersrubriek. den gestolen uit de woning Thorpe Ellinger, de zuster van de leider van de Britse liberale partij, zijn woensdag door de Londense poli tie teruggevonden. De vermoedelijke dader is gearresteerd. De waarde van de doeken werd op ruim 1,7 miljoen gulden geschat. NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Romeo i •20.20 uui Journaal (ADVERTENTIE) "Spel zonder grenzen" kwam gisteren uit West-Berlijn en eigelijk gisteren kwam voor het eerst er helemaal uit hoe ongelooflijk aardig dit spel kan 920.20 t zijn. Want die Berlijners wisten van wanten. In de grandioze hal hadden de onbeperkt zicht op alle onder delen en van alle onderdelen was iets gemaakt dat extra attractief werkte de kijkers thuis. Alle opgaven waren verpakt in koste lijke carnavaleske figuren die alleen al een kapitaal gekost moeten hebben. De spelleiding werkte efficiënt en de score melding was nagenoeg perfect. Jammer ding alleen dat tijdens de laatste opgave de gVeas,tei monitoren van de commentatoren brief. "zwart" gingen, zodat ook Barend Ba- Bijbel rendse niet kon melden wat er toen '94S Theologie de Nederlandse ploeg mis is ge- BUasorkTs™* klassieke gaan. 22.00 003cabaretliedjes. 22.30 Nieuw; Mededelingen. 22.40 Radiojournaal. Omdat Barendse signaleerde dat Alp- pan^muztelPq"610^*5' 23-20 stei hen aan den Rijn ook dit onderdeel had Hilversum n gewonnen. Ware het zo geweest dan i!'00,- jt.erS<?: TMd vr,) hadden de Alphenaren een daverende j8Jo Nieu- •22.10 uur: Muziek Mick Miqheyl •22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Van gewest tot gewest Hier en nu •22.05 uur: Revue van de Ned. plaat (vervolg) NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18 55 uur: Journaal 19.04 uur:' Première 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Berichten uit de zomer 20 45 uur: Zizi Jeanmarie-show •21.45 uur: Amerikaans muzikaal reisverslag VARA 19.30 uur: Coronationstreet 20.00 uur: Journaal 1 •20.20 uur: Mannix 21.10 uur: Koning Klant •21.35 uur: Music, amusement 22.25 uur: Achter het nieuws •22.50 uur: Journaal HILVERSUM I 1 Show (opn.). 1 3.55-24.00 Nieuw 1 mandoline-orkest. ter. 21.00 De Jeugd op eigen wieken, serie hoorspel (deel 14). 21.31 Geestelijke koorlie deren (gr.). 21.50 Stereo: Kerkorgelconcert, klassieke muziek. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementsoverzicht. 22.50 Vakantietoeslag: actuele informatie over al le facetten van het toerisme. 23.15 Stereo: BRUSSEL (NED) 324 M. 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplaten voor sol daten. 18.28 Paardesportultslagen. 18.30 Fran se taalwenken. 18.33 Lichte zang. 18.35 Ver- keerswenken. 18.40 Lichte orkestmuziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte ing. 19.00 Nieuws, weerbericht en actuali- Goidwi American. Voor wie dc wereld n De echte smaak. De echte la bak. Gouden tabak. overwinning behaald. Het bleek anders 19.00 Spectrum: i te zijn gelopen. Duitsland zegevierde He"ls?ade.fi beVc uiteindelijk, maar de prachtige ploeg varieerd^progran uit Alphen kwam toch op een grandioze tweede plaats, slechts twee punten ach ter de Duitsers en met een totaal (40) dat hen boven Nederlandse koploper Aalten bracht, zodat het Alphen zal zijn dat meedingt in de finale te Vero- De ploeg moet er beslist goede kan- Hilversum sen maken Ze kwam erg sterk voor de A.v^,° dag en het was domweg een kwestie portages" van pech dat haar de eerste plaats deed 8.30 De ontgaan, want tot vlak vóór het einde naal sPe' was het team al een tijdlang schijnbaar j|,e0^ onbedreigd nummer één geweest. nen: p> Overigens moet ons van het hart dat in Berlün bewezen is dat „Spel zonder grenzen echt een t.v.-evenement van grote orde kan zijn. Dat is een kwestie van organisatie, regie (weten dat dc toe schouwer ter plaatse uitsluitend decor mogen zün voor de t.v.-kUkers) en na tuurlijk ook van geld. artikel waar de steinreiche Duitse t.v. kennelijk over beschikten. Maar als het spel gespeeld wordt in een ambiance als gisteren werd geboden is het inderdaad veel geld waard, om dat het dan vele miljoenen echt kijk plezier biedt. Indien ook de andere deelnemers daar rekening mee gaan houden kan "Spel zonder grenzen" in het volgende seizoen wel eens uitgroei en tot een der populairste t.v.-uitzen dingen in elk der deelnemende landen Iets wat, voor zover ons persoonlijk betreft, voor gisteren bepaald nog niet het geval was. Vg. Open ïstbezlt. 20.10 Boekbespreking. 20.30 berichten en De Zeven kunsten nc muziek. (23.00 Nieuws.) 23.40-23.45 Golden American - groot van smaak en zo zniver als gond! 25 King Size Filter voor F. 1.50 Galerie De Tor, Czaar Peterstraat 95, Amsterdam, exposeert van 4-27 sep tember werk van Jos van Amster dam. Saskla Dannenburg, Paul -Höhnar en Y vonne Schot. Het programma „Van gewest tot ge west" van de NOS-televisie omvat een uitvoerige reportage van .Johan van der Zee over de problematiek van de graslandboeren in Friesland (waarin ook een rechtstreeks interview vanuit de NOS-studio in Den Haag met de voorzitter van het Landbouwschap, ir. Knottnerus); een reportage van Jan de Roode over de dertiende Bra bantse dag in Heeze, die dit jaar in het teken van het bijgeloof staat; en een reportage van Tijs Zijda over 'de voorbereidingen van het volksfeest in Bredevoort in de Achterhoek. NOS Ned. II 19.04 uur

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2