GYbor praktische betalers «BAIFFEISENBANK ALTIJD SPELEN OP VERTOGRAS PLOEG TE DUUR ZWAK ARGUMENT Limiet voor tienkamp EK 7400 punten Met kunstmat minder velden Opening van boksseizoen Agostini in de racewagen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT S( SKI' EN WISKE: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Karei Jansen, de secretaris van de Vereniging (VVBW) Willem II is uitgegeven, blemen zien wij, als VVBW, nog nemer wel mogelijkheden om tot zal ■rkgever-werk- de wielrennerij worden gesproken. elkaar te komen. Deze Het kan dus zijn, dat de Wielrenners week heb ik een bespre- niet verrast king met de directie van het nieuws, dat Ca- Willem II", zei de toch sloten hebben i stoppen, hem somber gestemde Karei pen". Daarvoor had Jansen. ballero z bereikte, hij al te veel geruchten besprekingen met de di- Caballero te status werknemer duidelijk geweest. profwielrenners en juist dat punt gebruikt de di rectie van Caballero om het stoppen de het stoppen, met de wieler- de verhou- activiteiten te motiveren. Karei Jansen blijft er bij, Caballero ook maar een Karei dat het niet de hoofdoor- woord erover gezegd. Al- „Het zaak kan zijn. „Maar", leen Gerard Koel Dat de belangrijkste kwestie ding werkgever-werkne- Jansen niet gelove is niet uitgesloten, dat het zegt de één van de overwegingen cretaris van Caballero zal zijn, Van Contract Speler; maar het vormt toch klein onderdeel Zwak Jan Janssen, de voorzitter van de Vereniging van de Beroeps Wielrenners was zeer verbaasd. „Het was een complete verrassing voor mij. Maandag heb ik nog in Sittard gekoerst en daar heeft niemand van Praktische mensen maken gebruik van het moderne betalingsverkeer en betalen giraal. Ook u kunt het uzelf gemakkelijk maken met een „privé-rekening" bij de Raiffeisenbank, de bankrekening voor alle ontvangsten en betalingen in de particuliere sfeer. Hoe dat in z'n werk gaat? Heel eenvoudig: u laat enerzijds uw salaris, pensioen of andere inkomsten op deze rekening storten. Anderzijds voeren wij ai uw betalingsopdrachten stipt uit en wanneer li dat wenst, worden periodieke betalingen automatisch uitgevoerd. Bovendien kunt u gemakke lijker sparen, als u dat wilt, óók automatisch met een vast bedrag per maand. Een „privé-rekening" bij de Raiffeisenbank: uw geld staat veilig én u krijgt 217° rente. Kosten? Geen enkele. Service van de Raiffeisenbank: ook voor u! (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dc Int. Atletiek Fede ratie heeft besloten de limiet voor deelne- mers aan de tienkamp van de Europese I kampioenschappen van 1971 in Helsinki op 7400 punten te bepalen. Afgelopen weekeinde werd Hans i Smeman kampioen van Nederland met het totaal van 7043 punten. Het Neder- landse record staat met 7632 punten j sinds 1962 op naam van Eef Kamer beek. 1700 VESTIGINGEN SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN die als se- de. dat hij in Den Haag •enigihg moest komen, maar hij in dacht dal het iets met het zijn contract te maken zijn had". oetbalwereld •erknemerschap voor complex van factoren", leden wel bereikte, „in aldus Karei Jansen, 1967 heeft de overheid Jan Jans: hij doelt op het besloten om iels te gaan gument doen aan de wankele po- dat de sitie van de beoefenaars wordt, al gesteld schijnt te zijn der professionele sport. In ding over de prestaties van de de wielrennerij zijn we mei- voorzichtig te werk zwak. gegaan, omdat we wisten, willen wel indt het ar- Caballero, er een verhou- werkgever-werkne- ontstaat, ronduit „Veel bedrijven UNIVERSIADE TURIJN Op de Universiade in Tu rijn heeft Ada Bakker in de halve finales damesenkelspel met 64, 63 verloren van de Japanse Sawamatsu. Voor de finale herendubbelspel plaatsten zich de Russen Lejus/Vokov en de Japanners Sakai Kamiwiazumi terwijl in de eind strijd gemengd dubbel zullen uitkomen het Russische duo Lejus'Palmas en het Australische tweetal Young'Pollard. Bij het schermen versloeg Rusland in de finale floret damesequipes met 93 Roe menië. De damesvolleybalploegen van Rusland (zege van 30 op Japan) en Brazilië (30 tegen Italië) hebben de finale bereikt. W k. scherm leraren De Nederlandse degen- LEIDEN Vertogras zal de remedie moeten zijn tegen de gedwongen voelbalstop én de velden- nood. Vertogras, welke naam als een pleonasme aandoet, zal met de steeds intensiever wordende verstedelijking en de onvermijdelijk daarmee verband houdende duurder wordende grond echter bepaald niet overbodig zijn. Maar al biedt dit groene kunstgras nog zoveel voordelen, het zal voorlopig niet de pretentie hebben te con curreren met echt gras. Het zal een vervanging zijn voor halfverharde velden, die een aantal jaren geleden als trainingsmogelijkhederi dank baar werden begroet door de sportleiders, maar aan de steeds grote wordende wensen van de sportbeoefenaars niet meer kunnen voldoen. Van daar dat in 1967 door Wernink, de Vereenigde Touwfabrieken en de Grontmij is gezocht naar een alternatieve mat. Aan de hand van oefenba- nen, uitgelegd in Enschede (Technische Hoge school), in Zwolle voor de Zwolse Boys, in Arn hem (het NSF-sportcentrum Papendal) en laat stelijk in Nijmegen voor NEC, heeft men het juiste procédé gevonden: een uit vezel geweven mat, gemaakt van het Shellprodukt polypropeen, wordt gespannen over een bufferlaag van kurk met een dikte van 6 cm om de zachtheid te be vorderen en het regenwater te kunnen opvangen. 30.000 ploeg Is gistere „We hebben met Caballe- dat hier de werkgelegen- gulden per jaar neerleg- wedstrijden het dan niet doorgaan. Verder forceerd moest worden. want ook met Willem II- het ministerie i Gazelle zijn we nog niet Zaken klaar. In het communiqué, ciën dat door de directie van legd ROTTERDAM Op 14 september wordt in dc Rivicrahal te Rotterdam het eerste profboksprogramma van liet nieuwe seizoen gehouden. De nieuwe promotor Gerard Hartman heeft de volgende partijen samenge- I bokser worden. ploeg am. - schap voor schermlerarcn als derde maar profs vinden j geëindigd. Hel team bestond uit Wolf- duur. In feite wordt l'ers, Mol en Krauze. Italië werd eerste, »or Zwitserland. In het individuele toernooi eindigde sponsors van amateurs j Wolffers als zevende. De titel ging naar Sociale krijgen namelijk veel te de itaUaan Maestri. gemakkelijk reclame. En Qp floret bezette de Nederlandse ploeg, bestaande uit v d. Valk, Wolffers en C. van Uden de vijfde plaats. De Ver. Staten werd kampioen. In de per soonlijke wedstrijden eindigde de Ame rikaan Richards als eerste en werd v. d. Valk zesde. steld: half zwaargewicht 8x3 minuten): Rudy Lubbers, Dietlev Naseband (W.-Dld.); zwaargewicht (8x3 minuten): Jan Lubbers, Manfred Ackers (W.-Dld.); middengewicht (8x3 minuten): Frank lin Arendell (Antillen). Victor Emanu- ello (Fr.); halfzwaargewicht (6x3 mi nuten): Bert Nikkelen Kuyper, Pierre DEN HAAG - Torci (Fr.). op 8 september ADO niet naar Israël De wedstrijd die ADO Tel Aviv tegen de Is raëlische ploeg Maccabi zou spelen, is Indien Bert Nikkelen Kuyper op tijd voorlopig uitgesteld. In verband met het de aangevraagde proflicentie ontvangt. 1 constateren van cholera zal het zijn eerste partij als beroeps- hef niet verantwoord geacht de r I ondernemen. fordt De voordelen? Erik G. Wernink. hoofd van de verkoopafdeling recreatie bij Wernink: „Speltechnisch is het ge lijk aan het normale gras. De spelers behoeven zich niet anders in te stellen, zoals op het halfverwarde veld. Op sintels gebruik ie immers een andere looptechniek" Niet alleen speltechnisch biedt het Vertogras. dat in de toekomst ongetwijteld een groter terrein zal be strijken dan de sportzaak van Eddy Pieters Graafland, die de kunststof bij wijze van vloerbedekking heeft aange bracht. voordelen, tevens is het kosten- en veldenbesparend. „Op een echte grasmat kan gemiddeld per jaar 350 uur gespeeld worden. Wordt dat aantal overschreden dan is het funest. Voor kunstgras ligt dat op 2400 uren Per uur komt dat neer op f2.68, tegenover echt gras f 5.-. en een halfvcrhard veld f 1,95. Dat zijn de kosten per 1000 m2 per jaar. Voetballen, op een kunstmat loont dus alleen de moeite bij intensief gebruik, eventueel in samenwerking met scholen. Dat houdt in dat de clubs met enkele velden zouden kunnen vol staan. Vooral in het westen is dat erg belangrijk. Je zou kunnen volstaan met twee of drie velden. Nu zijn soms vijf of zes echte grasvelden nodig". Baan vrij Pioniers op het gebied van kunstgras zijn de Amerikanen. Aangezien zij het als een bijzaakje beschouwden, de pro- dukten uil Europa moesten invoeren en met hoge transportkosten zaten, werd hun vraagprijs bepaald op 1,3 miljoen gulden. Het Nederlandse trio kwam niet hoger dan driehonderdduizend gulden. Geen wonder dat verscheidene Ameri kaanse maatschappijen zich al hebben teruggetrokken, de baan vrij makend voor de Hollanders. De heer Wernink: „Wij gaan enige projecten beleggen in Duitsland. Wij zien daar een grotere markt. De toestand van het gras is er slechter. Bovendien is de kennis, die de Nederlanders van het gras hebben gro ter. Wij gaan de hele markt afwerken zowel clubs als gemeenten De tijd is echter ongunstig, omdat de competitie al weer draait Wordt voorlopig alleen de Duitse, Nederlandse en Belgische markl bestreken, licentieovereenkom sten zijn er met Frankrijk en Joego- Zuiverder Niet alleen voetbalclubs zullen kun nen profiteren van deze vinding. Verto gras is tevens geschikt voor schoolsport- terreicnen. kieiitcrspcelplaatsen. niidgct- golfbancn. bandbal-, korfbal-, volley bal- en rugbyvelden. Erik Wernink, die zeihockey speelt, zegt erover: „De techniek komt er beter op naar voren. Je bent veel zuiverder met je spel. De bal springt niet plotse- WINKLER NIET NAAR CHIO ROTTERDAM De Westduitse rui ter Hans Günther Winkler heeft moeten afzien van deelneming aan het CHIO van Rotterdam. Hij trok zich terug, omdat hij niet over zijn toppaarden Enigk (beenblessurc) en Torphy (koorts) kan beschikken. Voorts hebben twee Ierse ruiters. Brennan en Fitzpatrick. alsnog ingeschreven. Dit brengt het aantal landen, dat in het Kralingse Bos vertegenwoordigd zal zijn, op zestien. ling weg. maakt geen gekke capriolen. Je behoeft je alleen te concentreren op het spel. Het effect komt beter tot uitdrukking". De Duitse ervaring was dat bij het spelen op kunstgras b.v. dat van het Amerikaanse Monsanto) de spelers opvallend veel ..brandwonden" opliepen, schaafwonden. Hoe is dat met het vertogras9 De heer Wernink: „Brandwonden loop je alleen op met lange kunststof. Vertogras is korter. Al leen als .ie hard valt, bezeer je je, maar dat is ook zo met echt gras. Maar omdat het gras stroever is. val je min der". Levensduur Welke invloed hebben sneeuw, ijs en ijzel? „Proeven zijn genomen bij vijf tien graden onder nul. IJzel kan zo van de mat geschoven worden. Vorst en sneeuw verbinden zich niet met plas tic. De levensduur van het vertogras is onbekend. Er zijn nu matten, die al een jaar in her lab zijn. „De verwachting is acht a tien jaar. Op de laboratoria zijn versnelde verouderingsmeth'oden toege past. De eerste matten gingen enkele maanden mee. In werkelijkheid gingen ze drie jaar mee". Engelse league LONDEN In Engeland zijn gister avond drie wedstrijden gespeeld in de eerste divisie van de League. De uitsla gen: Arsenal-Leeds United 0—0: Burn leyChelsea 00; Huddersfield Town Tottenham Hotspur 11; Ipswich TownWolverhampton Wanderers 2 LONDEN. De Italiaanse motorrenner Giacomo Agostini, wereldkampioen in de 350- en 500-cc-klasse, heeft verklaard 'dat hij volgend seizoen zal gaan auto racen. Hij legde deze verrassende verklaring af, nadat hij maandag twee wedstrijden had gewonnen in AtnouMon Park in Noordwest-Engeland. Hij heeft reeds aanbiedingen ontvangen van fabrieken uit Engeland en Italië. Agostini zal na John Surtees de tweede motorrenner zijn, die autocoureur wordt. Surtees is de enige coureur geweest die tot nu toe wereldkampioen is geworden als motor- en autocoureur. Coureur bezweken aan verwondingen O MAN. Op de openingsdag van de motorrennen om de Grote Prijs van het eiland Man is giste ren in de wedstrijd van de 250-cc- klasse de Engelsman George Collis (35) na een val aan zijn verwon dingen overleden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9