SCHONE PLASSEN EN EEN BOTENBEURS IN DE VEEN Turn clubs hebben de beste sportstand Leraressen verlaten na 40 jaar vakschool voor meisjes Louis van der Meer heeft twee idealen: Bezoekers aantal Leidato meer dan 20.000 N.V. Tweehonderd huisvrouwen demonsteren op Rijndijk Staking bij HCW - NEM is opgeheven WOENDAG 2 SEPTEMBER 1970 PAGINA 5 ROELOFARENDSVEEN „Ryk". zegt Louis van der Meer, Veender en plassenkenner als geen ander, „ktyk, over een jaar of vier moet het zo *yn, dat iedereen zich er over verwondert als er nog één plastic mak op de plas sen ronddrijft. Al het vuil moet van de plassen verdwenen." Louis van der Meer, vergeleken met zijn vele broer», klein van stuk, 31 jaar, kort krullend donker haar, man van een blonde vrouw en vader van drie nieuwsgie rige kinderen, staat niet alleen in die mening. Maar hy is wel de eerste, die de vervulling van de plassen heeft aangepakt. Afgelopen zomer ver kocht lif| op zijn tien groeu-wtt ge blokte boten, die varen op de plassen tussen Amsterdam en Lelden, niet alleen ijs en frisdranken, maar gaf hij ook de Watergtda uit, een handig boekje waarin veel tips voor op en bij het water en waarin werd aange kondigd de aktle: Maak van het nat geen vuilnisvat (een zelfbedachte slo gan). Louis van der Meer en *yn hel pers gaven bovendien met medewer king van de ANWB plastic vuilzak- kcn uit, waarop: Laat niet als dank.... Louis van der Meer heeft meer pijlen op zjjn waterboog. Van fl t/m II sep tember organiseert h|| langs de dijk van de Brasemmermeer een boten- beurs. „Een kwestie van goodwill kweken", zegt hjj zelf. „Over een jaar of wat moet het zo zijn, dat de plas sen schoon zjjn en dat iedereen weet, dat in Roelofarendsveen een boten- beurs Is." Louis van der Meer. een van de tien kinderen van de oude dorpskrulde- nier, heeft zijn slag op het water zo'n jaar of vtjf geleden geslagen. Het briljante idee, dat nu goed geld op levert, werd geboren op een zonnige zondagmiddag. Louis van der Meer: ,,Ik zat met mfln vrouw en twee kindertjes in 'n bootje op het water. Ik zat me te verbijten Het was druk, warm. iedereen had dorst, maar er waa niets te krijgen. Ik dacht, verdorie, waarom is er nou niets te koop Waarom wordt er geen handel gedreven? Op een gegeven moment was ik het zat. Ik ben naar huis gegaan, m'n bootje volgeladen met ijs en chips en weer de plas op gegaan. Binnen no-tlme was ik uit verkocht. Weer terug, weer m'n boot geladen en weer verkopen. Man, het liep geweldig. Binnen een uur was ik weer leeg. Ik heb toen een oude bak fiets gesloopt, de bak op een bootje gemonteerd en m'n vrouw daarmee de plas opgestuurd. Steeds maar weer kwamen we tekort. Zo is het verder gegaan. Op het ogenblik hebben we tien boten varen op alle plassen tus sen Amsterdam en Leiden. Acht punt- bootjes en twee drijvende familie- schepen, die vast liggen op de plas, waar het hele gezin een ijsje kan eten of aan een flesje kan lurken." Met zjjn Hen bootje* voorziet Louis Louis van der Meer, elgeniyk van beroep scheepstimmerman Winters werk ik nog op een werf. Ieder jaar op een ander. Ik heb zo onder meer bij Van Lent gewerkt en bij Van Wijk. Zo leer je het vak."), heeft het goed geschoten. Zjjn vader had een kruidenierszaakje, dat flni is. Niet langer rendabel. De grote zelfbedie ningswagens werden de niet tegen op te boksen concurrenten. Louis ging aan de slag op een werf en was, ver telt hij zelf. vergeleken bij zijn broers het nietige jongetje, dat niet zo ge weldig veel presteerde. Nu is Louis boven Jan. Zijn z'n broers nu 'n beet je jaloers? Louis: „Ach wel nee. Mijn broers z\jn allemaal bomen van ke rels. Kun je je 't voorstellen: zo'n gro te kerel in zijn kleine Ijsbootje? Dat is toch zeker niks." Hoe bemant Louis de parlevinker zijn boten? Heeft hij personeel ln vaste dienst? Louis: ..Nee, deze bussiness is seizoen-ar beid. Het is alleen maar druk op de plas tjjdens de vakanties of in het weekend. En dan heb ik schooljon gens of -meisjes, die me helpen. Het is makkelijk werk. Het gaat best." Kleine Louis is groter geworden. Hij werd maatschappelijk bewust, zag de vervuiling van de plassen met de dag toenemen. Hij ergerde zich dood er aan. „Het is afschuwelijk wat er alle maal ln het water wordt gegooid. Als er een beetje wind Btaat drijft de hele boel naar een baai en daarin is het dan op het laatst niet meer te harden. De troep komt tussen de schroef en dan is het zo afgelopen met varen." Louis van der Meer is er iets aan gaan doen. ,-,Ik ben op de ANWB af gestapt, maar die had meer zaken aan d'r hoofd. Ik kreeg wel toestem ming om hun plastic zakken op de plas uit te delen. De reacties waren enorm. Daar zat iedereen op te wach ten. Ik kreeg enkele gemeenten ook zo ver, dat er vuilstortplaatsen wer den Ingericht." Louis van der Meer zag op dat moment zjjn tweede kans schoon. Alles heel leuk en aardig na tuurlijk, maar niks voor niks. HU ging een watergids uitgeven, waarin niet alleen advertenties, maar ook al les over zeilevenementen. wedstrij den, kerkdiensten op en rond het wa ter, schildertips en meer wetenswaar digheden die handig zjjn als je op het steeds vuiler wordende Hollandse plassenwater zit. Louis van der Meer stopt voorlopig nog niet met zijn ak- tics. „Volgend jaar wordt het nog grootser aangepakt. Dit najaar gaan we met alle VW's, de ANWB. Staats bosbeheer en de gemeenten Warmond, Alkemade, Woubrugge, Reeuwjjk en Aalsmeer om de tafel zitten om de volgende akties te bespreken. Ook hele belangrijke jongens als Arie de Boom nemen aan dat gesprek deel Die grote botenjongens sturen wel spul de plas op, maar ze willen ook wel de consequenties dragen. Ook be drijven als Menken, Shell en Heine- ken doen mee. Ja. ook Helneken. Er mag nu nog wel geen bier op de plassen verkocht worden, maar dat komt wel. Je moet geduld hebben, de zaak niet forceren, dan bereik je altijd wat je hebben wil. We willen volgend sei zoen de akties soepeler laten verlo pen. Er moeten meer stortplaatsen komen, liefst grote containers, en we gaan een eigen zak uitgeven, waarop „Maak van het nat geen vuilnisvat". Dat Is één Louis van der Meer is meer van plan. Vlak voor en naast zijn mooie eengezinswoning aan de West Meer- laan, achter de dtfk van Brasemer- meer ligt een lap grond van de ge meente, waarop Louis voor volgende jaar weer een botenbeurs heeft ge pland, die binnen enkele jaren liefst nationale faam moet gaan krijgen Zo van: Wil je je boot kwijt of wil je er een kopen, dan moet je ln de tweede week van september in de Veen zijn. want daar hebben ze een pracht van een botenbeurs. Hoe kwam parlevinker Louis van der Meer op het idoe? Louis, heel bescheiden: „Ach. op de plas komen we In contact met dui zenden watersportliefhebbers. De een heeft klachten over zijn bootje en de «mder wil weer iets anders, maar byna niemand weet hoe ze een boot kunnen kwijtraken of hoe ze aan een mooi tweede- of derdehands bootje kunnen komen. Het zijn meestal mensen die met veel pijn een bootje bij elkaar hebben gespaard en nooit in een Jachthaven komen, maar meestal ergens in een slootje of ver enigingsjachthaven liggen. Vandaar deze beurs. Het is voor mj] geen kwestie van centen verdienen of zo, Het ls geen commerciële zaak Ik heb dat stuk grond van de gemeente gehuurd en ledereen mag voor een paar gulden zqn boot hier komen verkopen. Ik hoef er geen cent aan te verdienen Service van de zaak. noem het goodwill kweken. Heel Roelofarendsveen heeft er bovendien grote baat bij. Het trekt mensen. De prijzen hebben wc zo laag moge lijk gehouden. Voor een klein bootje betaal je een gulden of vijf en voor een grote vijfentwintig. We willen niet dat de mensen een risico lopen". Stort Louis van der Meer zich nu helemaal op de beurs of blijft hij in de zomermaanden ook parlevinkertje spelen? „Nee, beslist niet. Ik blijf op de plas. Ik zou er niet meer le gen kunnen om op zondag op mijn rug in het riet te liggen". Louis van der Meer, die vorig jaar de kwajon genstreek van het jaar uithaalde door de Nieuwjaarsnacht voor het laatst de klokken van de oude, op afbraak staande St. Petrus Banden te luiden, karde als jongen in zijn vrije uurtjes op een bakfiets rond om de boodschappen voor zyn vader weg te brengen, zocht later het le vensgeluk op een werf en heeft het tenslotte op het water gevonden. Schoon plasaewater en Roelofarends veen een botenbeurs. Nog twee idea len. Hij werkt er hard aan ze te rea- JAN LEUNE LEIDEN Van de achttien sport stands is die van de Turnclubs (op de Leidato vertegenwoordigd door Brunhilde, Nieuw Brunhilde en Con cordia) door een jury van drie sport- redakteuren hel hoogst aangeslagen. Het geheel ia fris en levendig opge zet en de spoil, die beoefend wordt ia duidelijk uitgebeeld, niet in de laat ste plaats door de veelkleurige, zilver achtige knotsen, die naast een marktkraampjezijn opgehangen. Bij deze beoordeling werden de de monstraties niet ingecalculeerd. Zou dat wel het geval geweest zijn, dan zou de voorsprong op de nu als twee de gefinishte A.V. Holland aanmerke- lilk groter zijn geweest. De Turn clubs nodigden namelijk meerdere malen de bezoeker uit de spieren los te maken; Brunhilde deed dat o.m. met volksdansen. Honderd gulden viel de gezamenlijke turnverenigingen te recht toe. gisteravond in de Leidato- club uitgereikt door Sportstichting- voorzitter Piet Biegstraaten. A.V. Holland, dat een veelheid aan attributen overzichtelijk had uitge stald in zjjn stand, hield aan de ver kiezing plm. 75,- over en „ome" Dick Snik, die tijdens de prijsuitrei king nog een nummertje „schaduw boksen" weggaf, bokste het voor el kaar de derde, op 50.- rechtgevende, plaats te veroveren. Een gezamenlijke vierde plaats viel ten deel aan de damcombinatle DCL-I.DV en de korf balverenigingen. terwijl Roodenburg met het aanbieden van een tv-verslag van de wedstrijd Estudlantes de la Plata tegen Feyenoord niet verder kwam dan de zesde plaats. Het bezoekerskwik van de Leidato is Inmiddels de 20.000 gepasseerd. Lei- öato-voorzitter Jan Wolfslag wees de standhouders er nogmaals op dat zjj geen record-toeloop behoeven, te ver wachten. Vooral gistermiddag werden die woorden keihard bewaarheid. Kon men voor wat de grote hal betreft nog aanvoeren dat het publiek zich dankzij de breder geworden paden ge- IADVERTENTIE) IEMCO LEIDATO-TIP English Electric Droogautomaat 598.- Alleen tijdens de Leidato. STAND 87-/89 NIEUWE RIJN 32 Zevenhoven liet het bij het oude ZEVENHOVEN - In Zevenhoven zijn als wethouders gekozen de heren A. Bal- vert en W. Kool. Belden kregen vijf stemmen voor en twee stemmen tegen. I MeJ. De Goe (links) en mej. Zonneveld (rechts) bewonderen, i an een van hun collega's, enkele van de vele geschenken die I JubUeumreceptie werden aangeboden. makkelijker verspreidt over het ter rein, in de aangrenzende sporttent etonden de standhouders elkaar wer keloos aan te kijken. Een handelaar In verf artikelen, die ook al op non-actief stond drukte het aldus uit: „Er wonen in deze streek veel KVP'ers: Kijken, vreten en plei- Kleuter werd op oversteekplaats ernstig gewond LEIDEN Ongeveer 200 huismoe ders hebben gistermiddag op de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude een vreedzame demonstratie gehouden. Zij wezen passerende automobilis ten met duidelijke op het wegdek geverfde letters er op „dat de dood op kinderen loert". Aanleiding van de demonstratie was, dat eerder op de middag de vijfjarige kleuter Emanuel Wouters ernstig werd ge wond toen deze werd aangereden op een met stoplichten beveiligde oversteekplaats door een tractor, die door het rode licht reed. Emanuel stak onder leiding van een juffrouw het beveiligde zebrapad over. Zijn vriendje kwam met de schrik vrij. Wel werd een step volledig vernield. De demonstranten wilden de over heid wijzen op het steeds meer voorkomende euvel van het nege ren van rode stoplichten. De politie van Hazerswoude en Leiderdorp hielpen de demonstrerende moe ders door het verkeer te regelen j In de gemeenteraadsvergadering van Zoeterwoude is gisteravond nog besloten een commissie in het leven te roepen die de verkeers- veiligheid bij genoemde oversteek plaats nader zal bekijken. LEIDEN Hangende de besprekingen tossen directies, districtsbestuurders van de vakorganisaties, ondernemingsraden en andere vertegenwoordigers van werk nemers, is gisteren door het grootste deel van het fabrlekspersoneel van HCW ge staakt, terwyi de NEM doorgewerkt heeft. Om half vijf 's middags maakten de di recties in een toespraak aan het fabrieks- personeel haar standpunt bekend, nadat de ondernemingsraden hadden medege deeld achter dit standpunt te staan. De directies hebben gesteld, dat de eco nomische Bituatle in de metaalindustrie niet toelaat aan alle eisen tegemoet te komen; bovendien willen zij zich confor-1 meren aan de resultaten van het thans op landeiyk niveau gevoerde overleg tus- sen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. Daarnaast stel- j i len z|j voor per 1 oktober a.s. over te I gaan tot Invoering van zg. vast loon, waarby voor alle medewerkers op uur-1 loon een minimum tarieftoeslag van 35% zal gelden. Ook het fabriekspersoneel van HCW ls vandaag weer aan het werk ge- broodjesbar IS inn dusdeze maand elke donderdag broodje paté 50ct op het hoekje bij henk pieterskerkgracht 28 leiden - telefoon 20880 De dames J. J. C. de Goe en E. J. G. Zonneveld „Hou Vast" leidt bos wandel toch ten HAZERSWOUDE De gymnastiek vereniging „Hou Vast" uit Hazerswou- de-dorp tekent op zaterdag 12 septem ber voor de organisatie van de Bonds- wandeltochten In en rond Hazerswoude. Om twee uur wordt gestart op het plein van de Johannes Postschool. Er zijn voor indivlduelen zowel als verenigingen vier afstanden; vyf, tien. vijftien en twintig kilometer. „Hou Vast" kreeg de organisatie van deze marsen toegewe zen in verband met het 40-jarig bestaan, dat aan het begin van dit jaar werd ge- LEIDEN De R.K. Huishoud- en In- terlële dankbetuiging die pater Mix dustrieschool aan bet Galgewater gaat beide dames mocht overhandigen, binnenkort enkele vertrouwde leerkrach- Mevrouw Noordman, directrice van de ten vaarwel zeggen. Mej. J. J. C. de Goe, school was even gul met haar compli- lerares aan de opleiding N XLI voor menten en benadrukte naast de reeds huishoudleraressen en mej, E. J. G. I genoemde verdiensten de nauwe samen- costuumnaaien waren gisteren precies I werking en de band die tussen de lera- veertig jaar aan de »chool verbonden rossen in de loop van de jaren gegroeid die 7-y wegens het bereiken van de pen- was. „Vooral de laatste Jaren heeft U sioengerechtige leeftijd resp. p<*r 1 beiden een enorme evolutie in het onder- noveniber en I oktober gaan verlaten, wijs meegemaakt Vanaf 1 september Ter gelegenheid hiervan werd ln de aula 1 1930, de dag dat LT hier op school uw van de school gistermorgen een feeste- intrek nam, heeft U duizenden leerlingen lijke bijeenkomst gehouden in aanwezig- opgeleid die daar nu nog in het burger- beid van enkele familieleden, school- leven de rijpe vruchten van plukken," bestuur, leerkrachten en een nantal zo beëindigde de directrice haar toe- leerlingen. spraak. Alvorens de jubilaresaen zelf aan het \voord kwamen lichtten enkele Nadat de leerlingen van couture klas B collega's, mej. Busé en mej. Bertholé als inleiding van het feestprogramma nog enkele al dan niet humoristische hun kelen gewaagd hadden aan een situaties toe die in de afgelopen jaren frisse Nederlandse meezinger en de ju- de revue waren gepasseerd. Onder an- bilaressen een passende bloemenhulde dere een fiets en enkele andere gebruikt en cadeauvloed aangeboden was, opende voorwerpen werden tijdens hun speeches pater Mix. voorzitter van het school- i aan de reeks cadeaus toegevoegd, bestuur de onafzienbare reeks van spre- In hun afscheidstoespraken dankten bei kers. „Door uw medewerking heeft onze de leerkrachten voor de manier waarop school een bekende naam gekregen in zij ln het verleden een bijdrage hadden Leiden en omgeving." aldus kenmerkte kunnen leveren voor het onderwijs ln hij de belangrijkste verdiensten van bei- Leiden. Nadat dit min of meer officiële de leraressen. Een langspeelplaat, een gedeelte was beëindigd stapten de on- gratificatie en 'n reisklok waren de ma- geveer veertig genodigden In een aan het Galgewater gemeerde rondvaartboot die hen naar de Kagerplasssen bracht waar de middag met een receptie in een van de café-restaurants besloten werd. HAZERSWOUDE. trimmen Van af zaterdag 5 september, 's morgens tus sen kwart voor acht en kwart voor ne gen. biedt de gymnastiekvereniging „Hou Vast" de bewoners van Hazers- woude-dorp de gelegenheid de lichame lijke conditie op te voeren. Onder leiding van de heer C. Uythoven kan men voortaan Iedere zaterdag trimmen op het speelplein van de Johannes Post school. De gymnastiekvereniging „Aspa 8ia" tekent voor de organisatie van hei trimmen, dat sedert enkele weken reed» op de vroege zaterdagmorgen aan do Rljndyk plaatsvindt. HAZERSWOUDE, oud-papler-acile - De leden van de voetbalvereniging „St. Bernardus" zullen de oud-papler-actle in de wijk Rhynenburch voortaan voeren op de laatste donderdag van de maand. Po bewoner» van de Rijndijk kunnen d» komst van de oud-papler-tnzamelaars op de eerste maandag van de maand te gemoet zien.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5