£cldóc0oiiAcwit Demonstrerende stakers zorgen voor verkeerschaos in Rotterdam Soeharto praat met Kamerleden en ministers STICHTING VAN DE ARBEID AKKOORD MET F 400.- EXTRA Ambonezen komen met 10.000 man Staking loopt op z'n eind Man gooit stenen naar paus Paulus Zeer beperkt programma in Den Haag Morgen grote demonstratie in Den Haag ^SBBSSMSM leidato Geen afspraak gemaakt over niet-vervolging 'y&zcAfa szecüzc&e 61e jaargang, no. 18.144 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 18.00 uur Kamerdebat over Amsterdam; 20.35 u. „Gaslight", film; 22.25 u. Studio Sport. Nederland II: 19.13 u. Koeboe de koe; 19.33 uur Bremer stadsmuzikanten; 20.20 u. Lang leve de operette; 21.05 u. Spel zonder grenzen. REGEN EN WIND De weersverwachting van het KNMI te De Bilt tot morgenenavond luidt: Vanavond en vannacht regen. Mor gen wisselend bewolkt en hier en daar een bui- Gematigde temperaturen. Matige tot krachtige, af en toe harde zuidwestelijke wind. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gisteren genomen beslissing van de ver- voersbonden, niet meer achter de staking te staan daarmee het voorbeeld volgend van de metaalbonden heeft vanmorgen aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. De vervoers- bonden adviseerden hun leden vandaag weer aan het werk te gaan. Honderden stakende arbeiders namen dit besluit niet. Van morgen tegen een uur of acht begaven vierhonderd stakers zich naar de Maastunnel om de van zuid naar noord lopende buis in het ochtendspitsuur, de drukste te bezetten. Omleiding via de Maasbruggen bleek onmogelijk, want driehonderd hadden de Willemsbrug bezet, daarmee het hele verkeer tussen de noorde lijke en zuidelijke Maasoever blokkerend. Alleen de Van Brienen- oordbrug bleef open. Er ontstond een enorme verkeerschaos. Vlaardingen. Bij de Maastunnel slaagde de politie er echter in een deel van de demonstranten te bewegen door de voet gangerstunnel te gaan. Tegen negen uur vanmorgen konden beide tunnelbuizen weer voor het verkeer warden open gesteld. Het einddoel van deze optrekkende stakers bleek het kantoor van de bij het N.V.V. aangesloten Ned. Bond van Ver- voerspersoneel aan de Westzeedijk te zijn. Ook op deze tijdens het ochtend- spitsuur zo drukke weg raakte het ver keer in de knoop. Grote groepen stakers trokken vervolgens naar het stadhuis aan de Coolsingel. De menigte verza melde zich tenslotte op het Schouwburg plein. Het totaal aantal demonstrerende stakers wordt op 9000 geschat. Met het bereiken van een akkoord over de gestelde verlangens betreffende de koppelbazen, de ploegensterkte en een uitkering ineens van 400 gulden bruto is, zo menen de vakbondsbesturen, vol daan aan de redelijke verlangens van de stakers. Ook een loonsverhoging van 25 gulden bruto per week per 1 januari maakt deel uit van de komende onder handelingen. De demonstrerende stakers behoren bot de niet-erkende vakbonden, die het Tot overmaat van ramp ging even róór negen uur de Van Brienenoordbrug open, terwijl kort daarop de in het ver lengd© van de Willemsbrug gelegen Konangannebrug open moest voor de scheepvaart. Een groot aantal automo bilisten nam de Beneluxtunnel vla Arrestanten na ontdekken rookbommen bij Taptoe-Delft (Van een onzer verslaggevers) DELFT Een pakket met veertien rookbommen en een stapel pamfletten, gericht tegen president Soeharto van In donesië is gisteravond, voordat daar mee de Taptoe-Delflvoorstclling op de Markt kon worden verstoord, door de politie in beslag genomen. Vier personen konden even na de vondst van bommen en pamfletten, die in een auto lagen, wor den aangehouden. De rookbommen werden ontdekt, na- 'op de Beestenmarkt in de binnenstad een auto was gestopt, waar plotseling een aantal jongens uitsprongen die zich snel uit de voeten maakten- De politie, die ter plaatse, in verband met zich reeds eerder vorige week voorgedane incidenten, een verscherpte bewaking had ingesteld, kreeg hierdoor argwaan, waarna men een kijkje in de achtergelaten auto nam- Na enige tijd kon men het viertal aanhouden. Het zijn de 18-jarige Delftenaar R. S-, medewerker van een uitzendbureau, de 19-jarige J. B., student uit Rotterdam, de 19-jarige administratief medewerker L. de W-, eveneens uit Rotterdam en de 21-jarige N. A. uit Pijnacker, die zijn beroep niet wenste op te geven. De vier jongens zijn in de loop van de nacht weer vrijgelaten- Een rookbom op tijdontsteking werd gistermiddag door de politie ontdekt. Deze rookbom was door de 19-jarige Delftse student M. J. ingegraven onder een rooster, aan de voet van de Nieuwe Kerk. CASTEL GANDOLFO (AP) Een man heeft vandaag twee stenen naar Paus Paulus VI gegooid nadat deze zijn zegen had uitgesproken op zijn wekelijkse algemene audiëntie in de ontvangstzaal van zijn zomerresidentie in Castel Gan- dolfo. De stenen misten hun doel en de man werd aangehouden. (ADVERTENTIE) MAXI-MIDI-MINI i met baard of zonder. Fel gekleurde W jakjes. Lang haar of kort. Wel of geen kettingen. Bent U 'n eerlijk meisje? 'n Jonge vent die de waar heid spreekt? Zoekt U bovendien nog echte gezelligheid? Dan bent U bi,i E- C. op dansles of dansavond van harte welkom! 28 klubs. 6 reeds volgeboekt- Inschryving dag. 25 en 79. HOOGLANDSE KERKGRACHT 48 Tel. 01710-23583 of 32710 DANSAVONDEN: Lisse: Elke zaterdag 8 uur Leiden: Elke zondag 8 uur Toegang: 2,50 p-i 65 ct. belasting is inbegrepen- Evert Castelein akkoord hebben afgewezen. Op het Schouwburgplein stelden woordvoerders de eis van 75 gulden per week schoon extra in plaats van de door de vak bonden overeengekomen 400 gulden. Tegen een uur of elf werd besloten tot een massale mars door de stad. De politie begeleidde de stoet, die onder leiding stond van het Arbeidersfront Rotterdam. Einddoel was wederom het kantoor van de Ned. Bond,van Vervoers- personeel aan het Westplein. Daar zou de stoet worden ontbonden. Initussen gingen vertegenwoordigers van- de erkende vakbonden voort hun Alle nieuwe gemeenteraadsleden van Amsterdam gingen staan, bij hun beëdiging. De Kabouterraadsleden bleven origineel zitten. Van links naar rechts: zittend: de heren Kilian, Van Duyn, Van, Bommel en mejuffrouw Bos. mensen te overtuigen dat het beter was het werk weer te hervafteh. Inderdaad is men bij de werf Piet Smit en by dc Machinefabriek Braat weer aan het werk gegaan. Bij De Schelde in Vlissingen ging een gedeelte van het personeel aan hel Duizenden stakende Rotterdamse havenarbeiders trokken vanmorgen demonstratief via de. oostbuis van de Maastunnel en de Maasbruggen naar het centrum. Een enorme verkeers chaos was' het gevolg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De drie vakcentrales en de centrale werkgeversverbonden kunnen ermee instemmen, dat in de bedrijfstakken aanvullende loonafspra- keri worden gemaakt om de spanningen, die door onevenwichtige loonverhoudin- gen als gevolg van het koppelbazen- vraagstuk zün ontstaan, op te heffen. Zü menen echter, dat eventuele extra- inkomensverbeteringen voor 1970 niet hoger mogen zün-dan 400 gulden bruto, zy wüzen acties voor (nog) hogere inko mensverbeteringen af. De vakcentrales weten zich nu al gesteund, wat dit laatste betreft, door de bü hen aangesloten bonden. De instemming werd gisteren uitgesproken na een bUzondere verga dering van de Stichting van de Arbeid. Aanleiding tot de uitspraak van de Stichting was de spanning, die zich op vele plaatsen in het bedrijfsleven mani festeert door het toenemend optreden van koppelbazen. De werkgevers in enkele bedrijfssectoren „lenen" steeds meer en langduriger personeel van kop pelbazen (uitzenbureaus voor de indus trie). Dit ingeleende personeel krijgt dikwijls aanzienlijk hogere lonen dan de vaste arbeiders, waartegenover wel een gemis aan zekerheid staat. Op zichzelf wil de vakbeweging wel het systeem van leenarbeiders aanvaarden, mits de beloning niet te sterk afwijkt en de leen- duur beperkt blijft. De Stichting van de Arbeid heeft gis teren nadrukkelijk gesteld, dat het tref fen van regelingen met betrekking tot (ADVERTENTIE) de koppelbazen en ook tot het eventueel wat rechttrekken van de loonverhoudin- gen'tot tie taak van de CAO-partners behoort. Maar de in de Stichting ver tegenwoordigde centrales kunnen instem men met een extra-inkomenverbetering, als die de 400 gulden voor dit jaar niet te boven gaat. De CAO-parbners moeten de hoogte van het toe te kennen bedrag zelf „uitvechten". Het is dus denkbaar dat uit het overleg lagere bedragen te voorschijn komen. Het is bepaald niet de bedoeling, zo werd na de vergadering verklaard, een algemene loonronde van 400 gulden aan te kondigen. Zo'n alge mene ronde van dit bedrag zou nationaal 1.6 miljard kosten (ons land telt 3,4 mil joen loontrekkenden). De heer Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Ned. Ondernemingen, ver klaarde, dat er nu eenmaal een ontwik keling gaande is in de richting van een extra-inkomensverbetering. Dan is het maar het beste, zo zei hij, die pntwik- keling in te dammen en te kanaliseren. De middenstands- en landbouworgani saties zijn het ei' niet mee eens. Zij vinden de kostenstijgingen over 1970 reeds zeer aanzienlijk en bovendien merken zij weinig van het koppelbazen- probleem. DEN HAAG-DJARKARTA (ANP, AP) President Soeharto morgen voor één dag in Nederland zal alleen besprekingen voeren met premier De Jong, de ministers Luns en Udink, burgemeester Marijnen van Den Haag cn leden van dc Eerste en Tweede Kamer. Voor liet overige zal het Indonesische staatshoofd op Huis ten Bosch de gast zijn van koningin Juliana en prins Bernhard. Vrydag- morgen vertrekt by naar Bonn voor een bezoek aan West-Duitsland. Uit Djakarta word vanmorgen gemeld, dat de president met zijn gevolg van 46 personen vanavond laat naar Ne derland zou vertrekken. Over de tijd en de plaats van aankomst morgen ochtend is tot nu toe nog niets be kendgemaakt. De Nederlandse rege ring blijft uiterst summier in naar mededelingen over het bezoek, dat naar zowel Djakarta als Den Haag lieten weten met de grootst moge lijke veiligheid omgeven is. Of Soeharto in Den Haag ook Indo nesische burgers zal ontvangen hangt af van de situatie, aldus Djakarta. Gisteravond is in Den Haag en in Amsterdam wel gedemonstreerd. In Den Haag was het slechts een hand jevol mensen, die tegen het bezoek van het Indonesisch staatshoofd zijn. In Amsterdam trokken enkele dui zenden demonstraten naar de oude RAI. Ambonezen waren hierbij niet aanwezig. Veiligheidshalve stonden het Indonesisch consulaat en andere Indonesische Instellingen in Amster dam onder strenge bewaking, hoewel niet zo zwaar afgezet als de Indone sische ambassade in Den Haag. De demonstratie waarvoor het straatverkeer in de hoofdstad zich hoegenaamd niet interesseerde de meeting verliepen rustig, ook tijdens de felle betogingen van onder meer woordvoerders van het comité „Soe harto ongewenst". Niet alleen sommige kringen in Ne derland dringen aan op het afge lasten van het staatsbezoek. Ook vel schillende Indonesische dabladen hebben dit gedaan, zij het dan uit andere oogmerken, dan de Neder landse opposanten. „Voor de veilig heid van de president en zijn gezel schap Is het beter, dat het bezoek wordt afgelast", aldus het gezagneb- bende Indonesia Raya". Het incident in Wassenaar heeft de Nederlandse regering in een moeilijk parket ge bracht. Als het was gebeurd terwijl de president in Nederland was zou die positie nog moeilijker zijn ge weest", aldus dit dagblad. Andere Indonesische bladen menen echter, dat het bezoek gewoon moet door gaan, ook al omdat de Nederlandse regering geen schuld treft aan de bezetting van de Indonesische ambts woning. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Een woordvoerder van de Republiek Zuid-Molukken heeft ons vanmiddag meegedeeld dat alle Ambo nezenkampen in Nederland gewaar schuwd zün om morgen in Den Haag een massale protestdemonstratie tegen presi dent Soeharto van Indonesië by te wo nen. Er worden ruim 10.000 Ambonezen verwacht die allen met bussen naar Den Haag vervoerd zullen worden. De woordvoerder verklaarde dat er nog geen toestemming was voor deze demonstratie, maar dat er vanmiddag nog een bespreking met de politie zou plaatsvinden. Als verzamelplaats werd genoemd het Vlaskamp in Mariahoeve, waar de Am bonezen zich vermoedelijk omstreeks negen uur zullen verzamelen. Vandaar zal (ADVERTENTIE) Enorm gezellig DANSEN LEREN NU INSCHRIJVEN TOP - DANSAVOND ZONDAG 20 UUR ANT. CLUBHUIS men dan naar paleis Huis ten Bosch, de verblijfplaats van Soeharto, vertrekken. Ds. S. Metiary verklaarde dat de leiders van de Zuid-Molukkers de verantwoor ding voor een goed verloop van de de monstratie op zich zullen nemen. Ds. METIARY: huishoudshow (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ds. S. Metiary, een van dc leiders van de Zuidmolukkers in Nc- derlaond, deelde ons vanmiddag mee dat by zyn onderhandelingen met dc be zetters van de residentie van de ndo-I ncsische ambassadeur door hem niet dc garantie is verleend dat geen strafver volging zou worden ingesteld. „Dat is helemaal niet ter sprake geweest. Ik heb alleen gezegd, dat zij hun doel bereikt hadden, dat de ambassade bezet was en de problemen van de Zuidmolukkers nu wereldkundig waren. Daarnaast heb ik hen erop gewezen, dat ook met de gevoelens van dc Nederlandse regering en het Nederlandse volk rekening gehouden moest worden. Toen hebben wij met elkaar besloten, dat de bezetters zich over zouden geven". Het misverstand over de rechts vervolging is ontstaan, aldus ds. Metiary, omdat ik een vraag van de pers daar over volkomen fout begrepen heb. In het Westduitse Essen heeft Ford gisteren de „Berliner" voor het eerst aan het publiek getoond. Hel is een elektrisch stadswagentje van 2.13 meter lengte, dat plaats biedt aan twee volwassenen en twee kinderen. Dié kaarten die u me stuurde voor het nieuwe abonnement dat ik laatst heb opgegeven, zyn van uitstekende kwaliteit. Beide spellen zijn ook compleet, maar sinds ik ermee speel heb ik geen potje meer gewonnen. Dat kan toch geen toevai meer zijn. Ik ben een verwoede klaverjasser en pesten doen wij ook graag in de huise lijke kring- Ais het soms nep-kaarten zijn-die u ons gestuurd heeft, dan vind ik het maar een misselijke grap. Zoiets verwacht je niet van een "volwassen krant. A. M. de Valk. Andere lezers die zo'n set luxe speelkaarten (2 spellen) wel weten te waarderen, krijgen dit aantrekkelyke geschenk gratis als ze een nieuwe abonnee opgeven. Wie toch liever iets andere heeft kan na het opgeven van een nieuw abonnement kiezen uit Een legpuzzel van dc historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op dc maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. (hierlangs afknippen) Als nieuwe abonnee van de Leldse Courant heb ik genoteerd: Naam Woonplaats Straatnaam Ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn Als geschenk wil ik thuis bezorgd krijgen de mammoetlegpuzzel/vierkleurentekening Protes terend Nederland/set luxe speelkaarten. Doorhalen wat niet wordt verlangd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1