Caballero wil profploeg afstoten HOPENDE OP FINALEPLAATSEN NA DE HERKANSINGEN Beneluxatleten te zwak voor Engeland-B Aan vooravond W.K.-roeien COUREUR OMGEKOMEN Verraderlijke baan in St.-Catharines Blokkeer onderdak in Rijswijkse sporthal Ook IAAF schorst Z.-Afrika JAN JANSSEN 3 SEC. VOOR Van Enkhuizen won op horden Dick Langerhorst: „Kwalijk dat ik nog twee zwemrecords heb JAPANSE VOLLEYLES Gouden Droom voor volbloeds Estudiantes wil oefenen DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 □EN HAAG Indien gebeurt wat op dit moment te verwachten is, zal de Nederlandse professionele wielersport deze week de hardste klap sinds jaren krijgen. Want dan stopt na Willem II Gazelle ook Caballero als sponsor van een profploeg. De luxe van twee nationale merketeams is dan binnen één weekomge- slagen tot armoede van de ergste soort. Wie de mentaliteit van Caballero kent, moet bijzonder veel waarde hechten aan de uit spraak van reclamechef H. Zuurendonk, die zegt: „Wij overwegen ermee op te houden. Het voortbestaan van onze ploeg is onzeker". Nog onder contract tot 1972 zijn bij Caballero Harry Steevens en Sjaak Wat de redenen zijn van de overwe ging om te stoppen, wil de heer Zuu rendonk niet kwijt. „Dat kan ik in dit stadium niet zeggen. Er zijn natuurlijk zwaar wegende argumenten, maar ik hou ze nog liever even voor me. Wat ik alleen kan zeggen, is dat wij ons intern al langer hierover hebben beraden Het is al enige tijd een discussiestuk. Maar tot nu toe hebben we er naar buiten niets van laten blijken, want we von den dat niet verstandig". Uit het feit, dat Caballero hett hans wel heeft gedaan, kan men afleiden dat de beslissing nagenoeg zeker negatief zal uitvallen of misschien al is geno men. Officieel worden de plannen voor 1971 in de loop van deze weck bekend, gemaakt. „Wanneer precies", aldus de heer Zuurendonk. „weet ik niet. Het is een zaak die op directioneel niveau speelt, zodat ik moeilijk een dag kan bepalen". Negentien renners Als Caballero inderdaad niet terug komt in het volgende seizoen, betekent dat minder werkgelegenheid voor ne gentien renners, van wie de meesten zoals hun collega's bij Willem II-Cazel- (van een speciale verslaggever) ST.-CATHARINES Chef d'equipe ir. Van der Lee zei het onomwonden: „Elke finaleplaats is er een". Deze simpele uitspraak van een uiterst nuchter man typeert de stemming, die heerst in het Nederlandse kamp aan de vooravond van de derde wereldkampioenschappen roeien in St.- Catharines, gelegen op nog geen tien mijl van de majestueuze Niagarawatervallen. De -vier Ne derlandse ploegen kennen hun kracht en zwak heden maar al te goed. Bovendien weten zij tot welke krachtsinspanningen de buitenlandse favo rieten in staat zijn. Voorbij is de tijd dat Neder landse ploegen naar FISA-kampioenschappen reisden in de wetenschap dat zij met eremetaal zouden terugkeren. Vanaf 1963 in Kopenhagen, toen de huidige voorzitter Ansko Dokkum als chef d'equipe zijn mannen zo inspireerde dat tweemaal zilver en een bronzen medaille Oranje ten deel viel, tot de Olympische Spelen van 1968 in Mexico goud, zilver en brons was dat het geval. Een jaar later bracht Klagenfurt nog vijf finaleplaatsen, maar bij de titelstrijd in het ruim honderdduizend inwoners tellende St.- Catharines zal de oogst wel zeer schaars worden. In het Nederlandse kamp wordt over mogelijk eremetaal in het geheel niet gesproken, ten hoogste wordt er in stilte op gehoopt. Na een verblijf van enige dagen in de even buiten het stadje gelegen oer- Engelse kostschool van Ridley College hebben de roeiers zich hersteld van de reis die in Zürich begon, vervolgens naar Schiphol voerde en na twee en een halve dag eindigde in een plaatsje aan het meer van Ontario. „We hebben door vertraging zo'n zes uur moeten rondhangen op vliegvelden", zei coach Gillett van de dubbeltwee d'Hoore en Van Schelven. „En dat is fnuikend. Dat college is een geweldige huisvesting, alleen de avonden kom je er bijna niet door. Er is niets te beleven. Je zit maar op je kamer zonder iets te doen". Zorgen maken coaches en roeiers zich over de weersverandering van de laat ste achtenveertig uur. „Het was hier prachtig weer, tot gistermorgen. Toen kwam er opeens storm", klaagde dokter Willebrand. „De baan is verraderlijk. Halverwege krijg je plotseling beschut ting van het eiland, maar op de laatste honderden meters hebben de golven weer witte koppen". Twee meningen „Het is een technisch probleem", meende ir. Van der Lee, „die wind verandert van kracht en van richting. Dan is het vreselijk moeilijk de boten af te stellen, maar verder... een beetje ruw water ligt Nederlanders wel." Coach Gillett, de meetlat en de schroeve- draaier nog in de nijvere handen, ziet het allemaal anders. „Ach, „zei hij met een stem, waarin de uiterst zachte „g" SNETTERTON De Britse autocou reur Chris Summers (40) overleed gister avond in een ziekenhuis te Snetterton aan de verwondingen, die hij eerder op de dag opliep tijdens de internationale race om de Guards Formule 500-Trofee. De wagen van Summers, een Lola- Chevrolet, sloeg over de kop. Summers, (Me sinds 1951 aan wedstrijden deelnam, werd eruit geslingerd. zuidelijke afkomst scheen te bewijzen". „Je moet misschien eens een extra keertje het water op, maar zo bezwaar lijk is dat nu ook weer niet." Belang rijker vond hij het dat zijn twee pupillen niet meer klagen over de keel pijn, die een gevolg was van de hoogte training in Sankt Moritz. Winst groter De Nederlandse twee d'Hoore (links) en Van Schelven hier nadat zij de nationale titel op de Bosbaan hebben veroverd. (Van volleybalmedewerker) DEN HAAG Na drieëntwintig jaar in diverse accommodaties in Den Haag, Rijswijk en Voorburg te hebben getraind en gespeeld, is een eind gekomen aan het „nomadenbestaan" van de volleybalvereniging Eminent- Blokkcer, die permanent onderdak heeft gevonden in de nieuwe Rijs wijkse sporthal aan de Admiraal Helfrichsingel. Binnenkort zal Eminent-Blokkeer daar op twee velden op dinsdagavond (dames) en donderdagavond (heren) kannen trainen. Op deze avonden zullen ook de thuis wedstrijden van de lagere teams worden gespeeld. Trainer Racz zal voortaan, behalve de top, ook de jeugd gaan trainen. Nieuw voor de club is voorts dat de r.ouders van een seizoenkaart ec-n vaste plaats krijgen omdat de tribuneplaatsen van nadeel zijn van een training op grote hoogte", aldus ir. Van der Lee. „Het is gewoon een afwegen van een aantal factoren. Het staat vast dat de roeiers door vermeerdering van het aantal rode bloedlichaampjes meer zuurstof kunnen opnemen en dat ze met meer plezier in de boten stappen. Je winst is dan be slist groter dan je verlies". Terwijl gistermiddag de Nederlandse deelnemers ter afwisseling van het straffe txainingswerk naar de Niagara watervallen gingen, bogen chef d'equipe Van der Lee en de andere officials zich over de resultaten, die de loting had opgeleverd. „Nu heb je ten minste enig houvast", was hun mening. Al zeiden ze daarop in bijna één adem: „Veel wijzer word je er toch niet van. De concurren tie is enorm en gezien de mogelijkhe- STOCKHOLM Het congres van de Internationale Atletiek- federatie (IAAF), in Stockholm in vergadering bijeen, heeft gis teren Zuid-Afrika als lid ge schorst tot 1972. In dat jaar komt de IAAF in München bij een en zal het over al dan niet uitsluiten van Zuid-Afrika wor den beslist. Deze schorsing houdt in dat geen nemen aan Olympische of andere atle- nemen aan Olympische of andere atlel tiekkampioenschappen. Ook werd nog een amendement van Kenia aangenomen om Zuid-Afrika uit te sluiten van wedstrij den tussen twee of meer leden van de IAAF. Ter verklaring van het schorsingsbe sluit zei de Markies van Exeter, voor zitter van de IAAF, dat het congres had gemeend het voorbeeld van het interna tionaal Olympisch Comité (dat Zuid- Afrika uitsloot) te moeten volgen. „Ze krijgen echter nog een kans maar weten heel goed wat in 1972 zal gebeuren als de apartheidspolitiek niet een heel stuk milder wordt", zei hij. De beslissing is een volgende slap naar totale isolatie van Zuid-Afrika op Sport gebied. Zuid-Afrika is nu uitgesloten van: Olympische Spelen, internationaal tafeltennis, gewichtheffen, boksen, bas ketbal, voetbal, schermen, volleybal, judo en worstelen. Voorts mocht Zuid-Afrika dit jaar biet meedoen aan het Davis Cup toernooi en werd het land uitgesloten van deelneming aan de wereldkampioen schappen gymnastiek 1970. den van de Nederlanders, mag je dan alleen nog maar hopen op finaleplaat sen na de herkansingen van donder- le zich niet zullen kunnen verheugen in buitenlandse belangstelling, want die firma's hebben in eigen land geen ge brek aan renners van hun niveau. Het zal dus een moeilijke opgave worden voor de groep van negentien, van wie er twee een contract hebben dat officieel loopt tot 1972: Harry Steevens en Sjaak Frijters. De overeenkomsten van de anderen eindigen alle aan het eind van dit seizoen. Deze zeventien renners zijn: Henk Benjamins, Cees Zoontjes, Huub Harings, Jan Harings, Leo Duyndam, Arie den Hartog, Wim Schepers, Jan Krekels, Gerard Vianen, Daan Holst, Piet Hoekstra, Jos van Beers, Adri Wouters, Piet de Wit, Gerard Koel, Ri chard Bukacki en Cees Rentmeester. Mocht Caballero een negatieve beslis sing nemen, dan betekent het dat van de bijna zestig Nederlandse beroepsren ners er dan slechts zeven zeker zijn van een sponsor in 1971: Pijnen, Jan Janssen (beiden Bic), Beugels, Zoete melk, Dolman (Mars-Flandria), Harrie Jansen (sonolor) en Rini Wagtmans, die nog moet beslissen maar in elk geval bij Eddie Merckx terecht kan. JAN JANSSEN SITTARD Jan Janssen, die met Roger de Vlaeminck na 32 kilometer was ontsnapt, heeft gisteravond de profronde van Sittard (100 kilometer) gewonnen. Tweede, op drie seconden, werd Wim Bravenboer, die met Henk Benjamins, Leo Duyndam en Jean Pierre Monseré na 50 kilometer Janssen en De Vlae minck had ingelopen. De uitslag: 1. Jan Janssen, 100 km. in 2.33.45; 2. Wim Bravenboer op 3 sec; 3. Roger de Vlaeminck z t; 4. Henk Ben jamins z t; 5. Arie den Hartog z t; 6. Leo Duyndam z t; 7. Jan Krekels op 3 minuten; 8. Eef Dolman z t; 9. Matje Gerrits z t; 10. Harry Steevens z t. LONDEN Nog geen tweeduizend toeschouwers zijn gisteren in het im mense, wel wal verouderde White City-stadion in Londen getuige geweest van de nederlaag (1091/a78Vs) die de Benelux-herenatleten leden tegen een goede Engelse b-ploeg. Hoewel de eind stand zo'n dertig punten verschil aan wees en de krachtsverhoudingen goed Hans van Enkhuizen behaalde de enige individuele Nederlandse overwinning in de atletiekontmoeting tussen Engeland B en de ploeg uit de Benelux. Op de 110 meter horden kwam Van Enkhuizen tot 14,3 seconden, 0,2 seconde boven zijn eigen nationale record. Het Nederlandse aandeel in de over winningen bestond slechts uit Hans van Enkhuizen, die op de 110 meter horden een tijd maakte van 14,3 seconden en zijn eigen Nederlandse record op twee- tiende seconde benaderde. Achter Van Enkhuizen finishte de Britse „eerste- garnituuratleet" Graham Gower met eentiende seconde achterstand. De enige andere zege, waarin Nederland een groot aandeel had, was die op de 4x100 meter. Hans Van Enkhuizen, Ad van Boekei en Chris van der Meulen brach ten, versterkt met de Belgische sprinter Paul Poels, een tijd van 41,9 seconden op de klokken. De Britse ploeg werd gediskwalificeerd omdat Yardley, de derde loper, de stok liet vallen. De 21-jarige Belg Eric Reygaert ver baasde kolossaal door de 800 meter te winnen. Hij trok zich niets aan van de favorieten John Davies en Peter Browne en maakte met een kolossale eind sprint een tijd van 1 min. en 48 sec. Voor de 5000 meter stond ingeschre ven de Belgische olympische kampioen van Tokio op de 3000 meter steeple chase, Gaston Roelants (33), die na eni ge maanden rust wegens reumatiek eindelijk weer op een atletiekbaan ver scheen. Het was de bedoeling van Roè- lants de koers te maken voor zijn landgenoot Puttemans, die echter te lang wachtte en de Britten Stewart en Blinston alle kans liet. Stewart won in 14.08,8. Speerwerpen: 1. Travis (GB) 76.06 meter; 2. Gavrilovic (GB) 75.12; 3. Lode Wljns (Ben.) 70.60; 4. Piet Olofsen (Ben.) 64.12. Kogelslingeren: 1. A. Payne (GB) 68.10; 2. A. Elvin (GB) 59.44; 3. E. van der Bleeken 53.08; 4. J. Oortier (Ben.) 50.58. 100 meter horden: 1. Hans van (Ben.) 14,3 sec: 2, G. Gower (GB) (Van sportredactie) TURIJN Dick Langerhorst, de zwemmer die plotseling tus sen de waterpoloërs opdook, zwaait Turijn een etmaal eerder gedag dan zijn makkers. Duizend kilometer verder wacht een evenement, waaraan hij nog steeds zijn hart heeft verpand: de Europese zwemkampioenschappei? in Barcelona. Ook tijdens de Universiade was Dick Langerhorst 24 jaar regelmatig in het zwembad te vinden, want zwemmen is nog steeds zijn eerste liefde. Hij heeft die verkering enigszins noodgedwongen uitgemaakt omdat zijn studie in de ver drukking kwam. Maar toch ook wel omdat hij tot dc ont dekking was gekomen, dat er na zeven jaren topsport niet zo bar veel meer te halen viel. Dick Langerhorst borg zijn herinneringen op, en ging in het eerste team van H-Z. en P.C. poloën. Intussen haalde hjj zijn diploma van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag- „Nu kan ik ergens anders aan den ken. Nu kan ik ook zeggen: zal je wel helemaal met wedstrijdzwemmen stop pen. Ik wacht nog even af. Binnenkort moet ik in militaire dienst. Als ik merk dat ik daar weer verder kan gaan, doe ik dat mischien wel. Ik ben nog niet oud. Als het lukt, wil ik er even gelei delijk weer mee beginnen als ik ennee gestopt ben. Dan kost het ook niet zo veel moeite". Dick Langerhorst kijkt terug op een carrière die vele pieken kende, maar op internationaal niveau net achter bleef. „Waterpolo is altijd mijn hobby ge weest. Het is ontspannend omdat het niet zo gek veel vergt van het individu. Maar wedstrijdzwemmen trekt me toch nog steeds. Ik heb nog steeds twee records op de 200 meter vlinderslag in 2.13.4 en op de 200 meter vrije slag in 2.00.1. Daar zijn ze nauwelijks bij in de buurt gekomen en dat vind ik frap pant". Niet gezond EMMEN Het Japanse damesteam liceft gisteren in dc Emmer-Sporthal de Nederlandse volleybalploeg een lesje gegeven, dat net een half uur in beslag nam. Toen was de score 30 met set standen 153, 151, 151. Japan, dat voor de wedstrijd gedu rende anderhalf uur een keiharde trai ning onderging, maakte er een onder onsje van. Dirigente van de ploeg was Katsumi Matsumura, die zo mogelijk nog behendiger optrad dan haar team genoten. De meeste punten kwamen van Noriko Jamashita. De basisopstel ling van Nederland was: Truus Gielen (Bekkerveld), Herma Karsten (Karanoi), Anna Geertsa (DVC), Aukje de Vries (DVC), Jennie Punt (SFC) en Marja Willemsen (Bekkerveld). le kampioenschappen vijf verzamelde, waarvan hij er de laatste jaren drie verloor aan Roger van Hamburg, op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag. Het is ook niet zo'n eenvoudige taak die records van Langerhorst omver te kegelen, omdat vooral de tijd op de 200 meter vrije slag er mag zijn. Hij ergert er zich een beetje aan dat de jeugd, die vaak zo talentvol wordt genoemd, hem nog steeds die twee records gunt, waar op hij dan wel trots is maar welke situatie hij niet bepaald gezond acht voor het peil van het Nederlandse Het ergert hem ook een beetje dat hij in april nog steeds deel uitmaakte van de nationale zwemploeg, dat hij tijdens de winterkampioenschappen in Den Haag nog als tweede kon aantik ken op zijn specialiteit, de vrije slag, en dat hij enige maanden voor zijn ver trek naar Italië nog een uitnodiging in de bus vond om te trachten zich met de estafetteploeg te kwalificeren voor Bar celona, waar hij als toeschouwer heen Van de kaart „Als ik ermee stop, moeten ze met zijn allen op jacht naar mijn records. Dat zie ik ze voorlopig niet doen en dat stelt me teleur. We hebben wel een aantal talentjes, maar dat zijn toch niet de jongens die de meeste mensen als de toekomst beschouwen. Meestal zijn het wat oudere knapen die er straks ook mee stoppen en dan zijn we helemaal van de kaart''. Op de Universiade eindigde het wa- terpeloteam als vierde door met 55 gelijk te spelen tegen West-Duitsland, dat zesde werd; achter Zweden, Rus land werd eerste door een zege van 4 3 op Italië (tweede). De basketbalploeg was in het troost- toernooi van Perzië -met 10463, Het damesdubbel Tine ZwaanAda Bakker bereikte door een zege op de Russinnen ParmasSobol (63, 6—3). De finale waarin zij de Japanse zusjes Kawamatsu zullen ontmoeten die het Hongaarse duo BorkaGraczol met 6 2, 61 versloegen. In de kwartfinales gemengd dubbelspel werden Soeters en Ada Bakker met 63, 75 uitgescha keld door het Australische paar Young- Pollard. (Van onze paardesportmedewerker) DEIN HAAG In de Gouden Droom mogen de tweejarige volbloeds voor het eerst Duindigts gras betreden in een koers tegen oudere renpaarden. Dat zal woensdagmiddag gebeuren en de twee jarigen die zich aan dit avontuur wa gen kunnen meteen kennis maken met de grote overmacht van Jolly Maverick De tweejarigen die zijn ingeschreven, Cleopatra en Patrick, hebben echter veel minder gewicht te dragen op de 1350 meter en als zij de stap wagen, is het niet uitgesloten dat zij in de prijzen komen. Maar Jolly Maverick S is moeilijk te bedreigen. Het programma progno- Avenirprijs (2140 m., met trio): Ike HollandiaIngrid RoodnootHanover D. Outsider: Ibis Buitenzorg. Alfredprijs (1500 m.,): Junior Volo- monJanike BJonker Jan. Rumanusprijs (2000 m„ autostart): Famous MacGalateaHazleton B. Outsider: Fabion. Soukerprijs (2100 m„ voor amateurs, met trio): Gudo van BonniEros Kin- leyGracia Petêrhof. Gouden Droom (ren, 1350 m.,): Jolly Maverick SHubertCleopatra. Stormprijs (2100 m.,): Anton—Don CamilloEsmeraud. Outsider: Loring Hanover. Dormyprijs (1600 m., autostart, met trio): GoodwillFirminBuermann B. Edelroosprijs (2140 m„): Ivonne Mac— Ivanovna HeatherIvonne Hanover. Rudyprijs (2520 m.,): Impala—His AretaHolgapluto Gerda. Purves (GB) 15,0; 4. Wllly Gec Enlchuizen 14,4; 3. K. 'ms (Ben.) (GB) 10.5; 3. Poels (Ben.) 10.7; 4. Boekei (Ben.) 10.7. 800 meter: 1. Reygaert (Ben.) Blinston (GB) 14.10.8; 3. Puttemans (Ben.) 14.12.8; 4. Roelants (Ben.) 14.13.7. Hoogspringen: 1. Gerbrandt (Ben.) 2.03 m; 2. Livesey (GB) 2.00; 3-4 Geelen (Ben) en Campbell (GB) 1.95. 3.000 meter steeple: 1. Jackson (GB) 1.46.8; 2. Thys (Ben.) 8.47.2; 3. Morris (GB) 8.47.4; 4. Nljstadt (Ben.) 8.51.2. Kogelstoten: 1. Capes (GB) 17.73 m: 2. Schroeder (Ben.) 15.71; 3. Watts (GB) 15.70; 4. Van Wees (Ben.) 15.68. 400 meter h' Collins (GB) (Ben.) 21.1 4 X 100 meter: 1. Benelux 41.9; 2. Groot Brittannië gediskwalificeerd. 4 x 400 meter: 1. Engeland 3.10.3; I. Gabbett (GB) 6.91 1500 meter: 1. Wilkinson (GB) 3.48.7; 2. Scharn (Ben.) 3.49.5:^ 3.^ Cropper (GB) 3.49.5; Polsstokhoogspringen: 1-2 Bryant (GB) en Higdon (GB) 4.50 m; 3. Sleck "(Ben.) -1.50; 4. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De kans is groot dat Estudiantes de la Plata tijdens het verblijf in Nederland, voorafgaande aan de returnwed strijd voor de wereldbeker tegen Feijenoord op 9 september, een oefenwedstrijd zal spelen. Tegen stander wordt dan vermoedelijk de amateur tweedeklasser Bavel. Estudiantes, dat zaterdag op Schiphol arriveert, zal waarschijnlijk in de buurt van Breda gaan logeren en tegen Bavél spelen om op de hoogte te komen van de gesteldheid van de Nederlandse velden. Feijenoord heeft omtrent de oefenwed strijd contact opgenomen met de Bra bantse club.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7