Twaalf uur lang het strengst bewaakte huis van Nederland „...het was of de oorlogstijd was teruggekeerd..." Droge boterham voor de premier Adel van Nederland vraagt: vrije pers, geen vrije radio? In Memoriam Francois Mauriac .■a* .lM Utrecht krijgt waarschijnlijk D' 66- wethouder PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SECiLivibriR, lb.ü (Van één c verslaggevers) WASSENAAR Het riante huis dat pal tegenover de Indonesische ambassadeurswoning aan de Kerkc- boslaan ligt, is gisteren bpna twaalf uur lang het bolwerk van topfiguren geweest. Van hieruit ook werden de overvallers per megafoon en telefoon bepraat om zich over te geven. „Als die Ambonezen hier een bom naar binnen hadden gegooid, was zowat de hele regering er geweest. Ik heb nooit zoveel hoge ambtenaren tegelijk bij elkaar gezien. Luns en De Jong namen steeds de telefoons op. Zo'n bediening Is uniek. Het is een ervaring geweest, die maar weinig mensen ooit zullen meemaken", aldus uitgever Wil Hordijk (52). Hij heeft de slag in zijn huls en tuinen overleefd. De lantaarn van de oprijlaan, de bloemen dn de tuin, het gazon en enkele hekken, niet. Wol Hordijk trekt zijn schouders op, ,,De gemeente "Wassenaar zou vandaag wat mensen langs sturen om de schade weer op te knappen. Het is een kwestie van enkele duizenden guldens. Toen die Zuid-Molukkers de residentie ver lieten en de afzettingen werden weggehaald kwam idereen mijn tuin inrerane. Moeders met kinderwa gens, jongens en meisjes. Zij wilden allemaal bij die persconferentie zijn, düe Luns en De Jong vanaf mijn bordes gaven. Dat was overigens niet de bedoeling. Het zou een paar tuinen verderop gebeuren. Alles werd vertrapt. Dat. kon er nog wel bij. Gelukkig dat geen enikele kogel Mer naar binnen Is gedrongen. Wel zijn er een paar uit de pui, uit een boom in de tuin en uit de scJhuur gehaald", zegt de heer Hordijk. Hij was niet huis toen in alle vroegte de schoten weerklonken. Met zijn vrouw was hij op De Kaag. Zijn drie dochters Juddlh (18), Ingrld (17) en Francis (13) werden door het lawaai uit hun slaap gehaald Judith was ooggetuige van het weghalen van de gedode politieman, toen zij uit een zolderraam naar buiten keek. Kort hierop verschanste men zich In huize Hordijk. De gordijnen werden aan de voorzijde gelsoten. Niets mocht bewegen, omdat men bevreesd was dat de Ambonezen het vuur zouden openen. De zolderetage werd ingeruimd voor de bewapende politiemannen. De logeerkamer van de villa als con ferentiecentrum. Angst was er noet. Paniek Als de drie meisjes niet thuiis waren geweest zoi politie het huis zeker gekraakt hebben, omdat het 1 groot strategisch belang was. D eKaag voor wat het was en vertrokken ijlings naar Wassenaar. „Toen Ik hier aankwam kreeg ik het gevoel dat de oorlogstijd was teruggekeerd. Rupsvoertuigen, kara bijnen en een bepaalde sfeer", vertelt Wil Hordijk. „Toen ik mijn huis binnen Kwam. ontmoette Ik Luns. De Jong en Geertsema, Wonderlijk dat je zo kennis moet maken met je burgervader. Het ging er alle maal gemoedelijk aan toe. Luns trok zelfs zijn scnoe- «ien uit en liep op kousen rond en dronk aan ere bar een sherry. Alles kon, De Jong vroeg om een droge boterham. Mijn dochters zorgden voor de koffie. Er zijn zeker tweehonderd koppen doorheen gegaan. Grote bewondering heb ik voor Luns. Alsof er niets aan de hand was, stapte hij naar buiten om met de dominee tot aan de tuin van het bezette huis te gaan. Luns heeft trouwens ook de dominee ingeschakeld. Een handige zet. De dominee zelf heeft een uur lang telefonisch contact gehad met de Ambonezen. Geen heftige discussies. Alles ging er Gisteren zijn er in die twaalf uur honderden telefoontjes binnengekomen. Van de regering, de la-anten, relaties, noem maar op. Koningin Juliana werd zelfs nog gebeld over de hele situatie. En in die sfeer liepen mijn dochters maar rond met stukken worst en augurk, die gretig aftrek vonden. Een bijzondere dag. We waren niet alleen degenen die alles uit de eerste hand hadden, maar we hadden ook 't strengst bewaakte huis van Nederland. ïi'i.BPI ij 'Mevrouw B. A. Thomas on-Beydals: Capital Radio nieu we piraat Vandaag eerste uitzending Er dobbert een derde piratenzender in de Noordzee, Capitol Radio. Van vandaag of zal de ringantenne op het schip King David met de volle tien Kw op 270 m een stroom lichte amusementsmuziek over Nederland, Zuid-Engeland en een stuk van België uitstralen, vermengd met wat reclame en leuzen als: „Vrije radio, goede radio" en: „Capital Radio, geëxploiteerd door beroepsomroepmensen, die vrije radio willen en met vrije radio bedoelen ze: vrij van regerings inmenging". De studio staat voor lopig in Bussum. Daar zijn we gaan praten met mevrB. A. Thomason- Beydals, ex-radio- en televisie redactrice van de Telegraaf, ex- Qmroepster, ex-t.v.-presentatrice, nu woordvoerster-manusje-van-alles van Capital Radio en secretary- general van de International Broad casting Society, de internationale beroepsvereniging van omroep medewerkers, die de nieuwe piraat exploiteert. „We zijn niet tegen Nederland, niet tegen Europa, maar tegen mono polies, of die nou van een regering afkomstig zijn of van een privé- ondememing. In Europa ligt de zaak nu eenmaal zo, dat de radio en televisie berust op regerings- De woordvoerster van Capital Radio, mevrouw B. A. Thomason- Beydals. omroepmonopolies. Dat belemmert de vooruitgang en de vrijheid van meningsuiting op een vreselijke manier. We hopen met Capital Radio het grote publiek aan te tonen, dat dit niet hoeft. We ver tellen dat door onze leuzen: „Vrije radio, goede radio" en: „Capital Radio, geëxploiteerd door beroeps- omroepmensen,-die vrije radio willen en met vrije radio bedoelen ze: vrij van regeringsinmenging". Eén of tweemaal per dag zeggen we dat. Daarnaast gaan we in de toekomst gesproken hoofdartikelen brengen van een paar minuten, waarin we uitleggen waarom we doen wat we Mevrouw Thomason-Beydals zegt het fel, zenuwachtig rokend. Op de kamerdeur cistkers: „Capital Radio on 270" en „Vrije pers, waarom geen vrije radio?". Boven haar hoofd haar wat tendentieuze lijf spreuk: „Wees altijd verdraagzaam voor mensen die het niet met u DEN HAAG De International Broadcasters Society, de internationale vereniging voor radio en televisie (meer dan 2000 leden in 106 landen), exploitant van Capital Radio, heeft bekendgemaakt, dat vanmorgen om 6 uur aan boord van het m.v. King David een begin is gemaakt met de uitzendingen. Op deze eerste dag werd een aantal speciale programma's uitgezonden, waarin aandacht werd geschonken aan het principe, waarop Capital Radio is gebaseerd. De uitzendingen van Capital Radio zijn van 6.00 uur2.00 uur, 20 uur in totaal, op golflengte 270 meter, 1115 kliz. De muziek is non-stop achtergrond muziek voor luisteraars boven de 20- Vrydags en zaterdags wordt 24 uur non-stop uitgezonden voor luisteraars, die een feestje geven. Zondagsmiddags van 12—7 uur geeft Capital Radio een klassiek muziekprogramma, inclusief opera, operette en musicals. eens zijn. Uiteindelijk hebben ze recht op hun belachelijke opinie". „Als blijkt dat wij goedkoop en goed een service kunnen verlenen' die er niet was dan wordt daarmee in de praktijk aangetoond, dat die wetgeving achterhaald is. Dat weten de mensen niet, want die denken dat het allemaal zoveel geld moet kosten, dat het niet anders kan en dat het heel redelijk is dat er wetten zijn die da boel volkomen vastschroeven. Wij kunnen goed koop en effectief radio brengen. Het kost de mensen om te beginnen niets. Zo'n heel project kan voor veel minder geld. Wij hebben nog geen miljoen gulden geïnvesteerd, maar er wordt met miljoenen ge goocheld als we het In Nederland over radio en t.v. hebbèn. Het kan ook veel effectiever. Er zouden veel meer radiostations kunnen zijn. Het argument van storen en dat het door de regering bekostigd rnoet worden, is niet waar. Dat willen wij aantonen zonder dat de mensen vergeven worden van de reclame. Als wij het kunnen rooien en dat kunnen we als we tien uur per dag kwijtraken aan sponsors komen we er dik uit. Toch zijn onze prijzen veel lager dan die van Veronica. Iedere plaats als Bussum zou twee of drie radiostations kunnen hebben dank zij de FM, die het mogelijk maakt dat ze elkaar niet storen. Je kunt ook een nationaal net opbouwen met ons antennesysteem, waardoor je ook niet terecht kunt komen waar je niet wilt komen. Vroeger was storing het argument voor een regeling, een golflengte- toewijzing, maar dat gaat allang niet meer op sinds de ontwikkeling van de FM". Capital Radio heeft dus bijna een miljoen gulden geïnvesteerd. Is dat verenigingskapitaal? „Dit is geld dat bepaalde leden en vrienden van de vereniging ter beschikking hebben gesteld. Zij hebben ons ook gevraagd dit pro ject ter hand te nemen. Het geld moet ook gewoon terugbetaald worden, omdat het ons verstrekt is in de vorm van een lening. Na tuurlijk willen de leners onbekend blijven, anders hadden ze zelf wel dit station opgezet. De vereniging heeft het geld zelf niet maar heeft gezegd: goed, we willen dit project uitvoeren maar uitsluitend als we er de volledige verantwoordelijk heid voor hebben en we het volledig vrij en zelfstandig kunnen doen. Dat houdt dus in dat wij de zaak scherp stellen en zeggen: de ver eniging is eigenaresse en exploi- tante van een radiostation en wij zijn verantwoordelijk zowel voor 't commerciële als het program matisch en 't technisch gedeelte. Wij menen dat dat terecht is. Een radiostation heeft pas recht op de naam radiostation als het de drie pijlers waarop een radiostation rusl geheel in eigen hand heeft, dat wil zeggen de zender, programmatisch personeel en de verkoopstaf. Als je een of meer van die pijlers mist. zoals met name in Nederland bij de omroepverenigingen het geval is. dan is het geen radiostation meer maar een toeleveringsbedrijf. Als vereniging zijn wij neutraal en dat betekent dat wij dit radiostation nok op volstrekt neutrale en zake lijke basis leiden. Dat houdt in dat wij niet alleen openstaan voor commerciële produkten maar ook voor ideële". Mevrouw Thomason licht dat ideëel nog verder toe. „Nou, politiek, godsdienst en dan alles wat daar buiten valt, spiritisten of God-weet - wat, een goed doel, zeg het Rode Kruis. Als die reclame wil maken voor een inzameling dan is dat ideële reclame en dat kan allemaal niet op de STER, hè. Dat is na drukkelijk uitgesloten". Capital Radio heeft enkele lioog- gegrepen doelstellingen: op alge meen menselijk gebied: het redden van mensenlevens en het be schermen van de menselijke waar digheid; het bevorderen van ge lijke kansen vo schikking stellen, geen gift is, maar dat ze er recht op houden. Ze kunnen het terugbetaald krijgen. Een renteloos voorschot, zeg maar".. „Nee, we gaan het zelf doen. De Kerken blijft het er uiteindelijk om te doen zieltjes te winnen en dan is het wel lekker modieus natuurlijk om er ontwikkelingshulp tegenaan te gooien. Ze hebben natuurlijk toch wel veel aan ontwikkelingshulp gedaan en die zendingsmensen zijn natuurlijk ter plaatse veel beter bekend dan iemand die er voor een jaar naar toe gestuurd wordt in een ontwikkelingsproject, maar echte ontwikkelingshulp is niet hun eerste motivering. Dat is duidelijk, want dan zouden ze het anders doen en er meer haast achter zetten". Hoe wilt „Ja, dat redden van mensenlevens bedoelen we beslist niet figuurlijk, maar letterlijk. Het houdt verband met een project waar we nog mee bezig zijn, een ontwikkelingsproject voor Zuid-Amerika, waarbij gebruik wordt gemaakt van radio. Daar gaan we op dit station bekendheid aan geven. De plannen ervoor zijn in een vergevorderd stadium, de uitvoering duurt nog even. Radio kan een ontzettende stimulans zijn voor ontwikkelingshulp, maar dan niet van hogerhand maar van mens tot mens. Leren lezen en schrijven, leren verse groenten te verbouwen in het achtertuintje, leren hoe een latrine te bouwen, leren de ergste levensomstandigheden te ver beteren. De gelden voor dit project komen niet uit de verenigingskas. Daarvoor gaan we proberen het grote publiek in Europa te be naderen. Niet door een bedelpartij, want daarvan is bewezen dat het een bodemloze put is. We gaan dit volgens een nieuw principe doen. We gaan de mensen vragen te par ticiperen in dat ontwikkelings project door middel van lang lopende leningen. Dat houdt in dat het, als ze een tientje ter be- „Dat passen we in de praktijk toe, bijvoorbeeld door vrouwelijke ma trozen te gebruiken aan boord en meisjes die de knoppen bedienen. Nou ja, en verder op alle mogelijke manieren". U voert hier geen directe actie voor op uw radiostation? „Nee, niet dat ik weet. Dan zouden we moeten praten en dat willen we i beperken". U moet tien uur per dag gesponsord hebben om helemaal goed te draaien. Hoeveel sponsors heeft u op het ogenblik? „We hebben de reclamebureaus nog niet officieel benaderd. We hebben gewacht tot we een kwaliteits- produkt konden leveren. Wel tingen gehad en zijn we in be- hebben 'we verzoeken om inlich- spreking met een aantal geïnteres seerden. Het ziet binnenkort een zullen hebben". Capital Radio tv: „Nee, de programma's van Capital Radio zullen zijn gericht tot mensen van twintig jaar en daarboven. De formule daarvoor is de Middle of the Roadformule, non-stop lichte amusementsmuziek, die prettig is als achtergrondmuziek en niet vaker onderbroken wordt door reclame dan eenmaal per tien minuten met een maximum van zes minuten reclame per uur. Het is voor het eerst dat een radiostation in inter- nationale wateren deze formule volgt. Het is trouwens ook voor het eerst dat zo'n station zich openstelt voor ideële reclame. Wij hebben met die formule niets nieuws be dacht: het is al jaar en dag een succesformule in Amerika. Hij be stond hier niet en er was dus een lacune. Dat bewijst ook wel de stapels post, die wij elke dag binnen krijgen, en dat terwijl we nog maar met zwak vermogen zenden, van laaiend enthousiaste luisteraars. De adel van Nederland schrijft ons. We krijgen brieven van mensen, die anders nooit schrijven naar kranten of radio- en t.v.-stations. „Einde lijk". met grote letters. „Dank u „Dan bereiken wij knoerthard en glashelder heel Nederland, het zuiden van Engeland tot en met Londen en het grootste deel van België. Het ziet er zelfs naar uit dat we een stukje in Duitsland komen. We komen een stuk boven de kwa liteit van Veronica uit en heel dicht in de buurt van de zendkwaliteit van Radio Nordsee. Maar die zitten - dan ook met een 100 Kw-zender. Ze hebben echter een groot verlies 46 procent omdat zé met een mast zenden. Onze zender is een nieuwe revolutionaire vinding van het Amerikaanse leger, die door Capital Radio is ontwikkeld. De kosten van een ringantenne zoals wij die gebruiken zijn slechts vijf tien tot twintig procent van die van conventionele zendmasten. Onze ringantenne heeft een omtrek van 67 m en is daarmee gelijk te stellen aan een zendmast van 67 m hoog. Een mast van die afmetingen is op een schip natuurlijk nooit te gebruiken. De ringantenne is echt een technische doorbraak. Hij is nog nooit gebruikt voor andere doeleinden. U kunt rustig zeggen dat het een wereldprimeur is. Alle zendmasten zijn nu met één klap ouderwets en overbodig geworden". ,Dat kan ik me voor de toekomst :ekei' voorstellen, maar het kost •en heleboel geld en het zou dus asponsord moeten worden. Ik kan ie voorstellen, dat het heel aan- ekkelijk is voor een groot kranten- mcern om te kunnen zeggen„Hier het nieuws, u aangeboden door. lit was het nieuws, u aangeboden ipi'.Dat gaat dan zo'n vier keer •r uur de lucht in. Maar we zouden in onze eigen staf van mensen loeten hebben en dat betekent eker tien man extra. We zouden ons eigen nieuws samenstellen, maar dan alleen als we het goed kunnen doen en daarom: voorlopig geen nieuws op Capital Radio". GERARD CRONE (Van onze kunstredactie) Na een buitengewoon werkzaam le ven is de grote Franse roms toneelschrijver Francois Mauriac, die ook steeds met de pen aan het openbare leven jn Frankrijk deelnam en speciaal in Le Figaro zijn mening over de dii gen van de dag publiceerde, overleden. Hij werd op de elfde October 1885 h Bordeuax geboren en het land van zijl geboorte, de Landes, heeft licm steeds aan het hart gelegen. Hij lieeft het in zijn romans herhaaldelijke en altijd suggestief beschreven. De barheid van die bossen onder een felle zon vormen een harmonieuze achtergrond van zijn meestal barre romans, waarin de men selijke hartstochten, gierigheid, hoog moed, haat en sensueliteit de menselij ke ziel tonen in haar strijd tussen goed en kwaad en haar soms nameloze el- Hij verloor al vroeg zijn vader en werd opgevoed door een zeer vrome moeder, die hem streng aanpakte in de traditie der dagen. Die opvoeding heeft een merk gedrukt op het meeste van zijn werk. In zijn beschouwing Le ro mancier et ses personnages heeft hij duidelijk uiteengezet hoe beslissend de jeugd voor een romanschrijver is, hoe het argeloze kind, zich niet bewust van het regime, waaraan men hem inder- werpt, toch alles opvangt, in zich be waart en registreert wat zich in de schemer van de geest in het leven van dag tot dag openbaart. Katholiek Zijn romans werden katholieke ro mans genoemd en dn verband met die jeugd zijn ze dat ook, zij geven het leven van katholieken weer. Maar toch wenste Mauriac geen katholiek roman schrijver genoemd te worden, maar een katholiek die romans schrijft. Als ro manschrijver was voor hem het beeld der waarheid primair, geen overtuigin gen, weüce dan ook, mochten dit beeld wijzigen of ombuigen. Hij heeft zich daar strikt aan gehou den. Zijn romans zijn tradioneel, maar ze zijn geschreven in een zeer zuivere, klassieke taal, die hen mede hun hoge waarde verleent, een blijvende waarde, ondanks de veranderingen in h telijke leven die het tijdelijk karakter van sommige conflicten in zijn werk duidelijk maakten. Mauriac kreeg aanmoediging arbeid van Maurice Barrès toen hij zijn bundel verzen Les Mains Jointes, han den gevouwen, liet lezen. Maar hij vond eerst zichzelf in zijn romans, die getui genis van menselijke ontrusting tussen hartstocht en goddelijke genade. In l'Enfant charge des chaines. Het kind in de ketens, begon hij het beschrijven van die nooit ophoudende strijd van zinnen en geest. Steeds helderder Deze nam steeds helderder vorm aan in Le baiser aux lèpreux, De kus aan de melaatsen. La fleuve du feu, De rivier van Vuur, Génifrix, de roman van de overheersende moeder, Le désert de l'amour, Liefdes woestenij, en de romans over Thérése Desqueyroux, die velen als zijn meesterwerken beschou wen. In romans als Les anges noirs, Zwarte engelen, Le Noeud de vipères, Het adderkluwen, blijft die barheid aanhouden maar in het latere werk is het beeld niet uitsluitend somber alsb.v. in Le mystère Frontenac, dat een fami lieroman is. Mauriac stond nooit aan de zijde der zelfvoldanen, hij stond altijd aan de zijde van de in zichzelf verwarde zon daars en de misdeelden en dat is soms aangrijpend als in de korte romans Le Sagouin, De Smeerpoes en Galagaï. Zijn toneelstukken Asmodée, Les mal- aimés, De slechts beminden en Le passage du malin, De voorbijgang van de boze sluiten in hun tragische kracht bij zijn romanwerk aan. In 1952 verwierf Mauriac de Nobel prijs. Die viel vaak aan auteurs van minder kwaliteiten ten deel. Italiaanse orde voor Kamerleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP Tweede Ka merleden Westerterp en Kleisterlee hebben uit handen van de Italiaanse ambassadeur Theodoli onderscheidingen ontvangen wegens hun benoeming tot commandeur in orde van verdienste van de republiek Italië. De onderschei ding is hen verleend wegens hun werk voor vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Italië en voor hun aandeel in de bevordering van de chris ten-democratische samenwerking in Europa. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In de afgelopen nacht om 02.40 uur is de grote Franse romanschrp- :r Francois Mauriac overleden. Een week geleden werd hij naar het Parpse ziekenhuis Pasteur overgebracht, de doctoren in verband met z(jn leeftpd 85 jaar niets meer konden doen. Het was duidelpk, dat Mauriac de laatste paar dagen van zpn leven tege moet ging. Hp verviel in een staat van bewusteloosheid, kreeg de laatste sacra menten, de aartsbisschop van Parijs, mgr. Marty, vertoefde enkele ogenblik ken aan zpn bed en kort voor het einde kreeg de stervende nog een telegram van de paus, die hem zijn zegen gaf en hem de grootste katholieke romanschrij ver van de twintigste eeuw noemde. Waarschpnlpk is de inhoud van dat tele gram niet meer tot Mauriac doorge drongen. De familie wilde hem in zpn Parijse woning laten sterven en daarheen werd hp in alle stilte gisteravond overge bracht. Met uitzondering van de Figaro maak ten vanochtend de Franse bladen nog geen melding van zpn dood. De kranten waren al ter perse. Nog maar pas kort geleden vroeg een redacteur van het weekblad l'Expresse aan Mauriac of hij bang was voor de dood. „Waarom zou ik bang zpn?", antwoordde Mauriac. „De dood is het einde van mjjn „histoire". Daarna begint een andere „histoire"". UTRECHT (ANP) Door het vorige week uitgebroken conflict biunen de fractie van de Anti-Revolutionaire Party in de Utrechtse gemeenteraad zal deze partp vrpwel zeker de toegedachte wet- houderszctcl verliezen aan D '66. Vorige week werd bekend dat aan de samenwerking tussen KVP, CHU en ARP in de nieuwe Utrechtse gemeenteraad een einde was gekomen omdat twee van de drie nieuwe ARP-leden zeiden onkundig te zijn van wat hun fractievoorzitter met de andere confessionele partijen over rgaand gezamenlijk optreden had be sproken. Uiteindelijk zegden alle drie hun raadslidmaatschap op.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6