mening WERKWILLIGEN KUNNEN NIET AAN HET WERK ZOON VAN TOON BEGINT EIGEN THEATERBUREAU Schendingen doen onbehagen groeien Politie doet inval bij Zwarte Panters KYP: geen initiatief tot gesprek PPR Geen advies over lijstaanvoerder Partijbestuur PvdA komt er niet uit Kleurstof bij vliegshow was ongevaarlijk Deze zomer veel doden op Mont Blanc Koningin stekt boompje voor woud in Israël ISRAËL-VS-EGYPTE Akoefo-Addo president Kosmos spat van Ghana boven YS uiteen Botsingen met Mexicanen in Los Angeles DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de grote werven in Rotterdam en Schiedam en op de machinefabrieken in het Waterweggebied werd vanmorgen nog niet ge werkt, hoewel men bij de bonden de indruk heeft dat het merendeel va>? het personeel genoeg heeft van de staking. De werkwilligen krijgen echter nog niet de kans om aan het werk te gaan, doordat stakers de fabrieks- poorten gesloten houden. Wel werd gisteren al het werk hervat bij een aantal werven en machinefabrieken langs de Noord. Doe iets l Een kranige politieman in functie is doodgeschoten. Een jonge man. Vader van een jong gezin. Waar dat gezin ver der van zal moeten leven daar zullen de rekenaars van de Pensioenraad en van de Bijstandswet zich over moeten gaan buigen. Maar deze rekenaars hebben de wet te hanteren en aangezien deze hoofd agent niet meer dan zes dienstjaren had zal het resultaat wel navenant zijn. Kun nen wij met z'n allen niet iets doen? Kunnen wij niet als een postume hulde aan deze man, die tot het laatste ogen blik van zijn leven, terwijl hij al lag te sterven, zijn plicht deed, tenminste zijn kinderen een toekomst verzekeren, zoals hij zich die moet hebben voorgesteld? Ik ben graag bereid als eerste bij te dragen wanneer een comité gelden bijeen wil brengen om bijvoorbeeld voor deze kin deren een studiefonds te vormen. Wij moeten iets doen! Den HAAG, Dr. H. Hermans (Naschrift: Voor dit doel is opengesteld giro 14 7104 van de Raiffeisenbank te Wassenaar onder vermelding vani t.g.v. steunfonds politieman (Fonds van de burgemeester). Wie de bezetters ook mogen zijn ge weest: in het voormalig Indonesië, dat toen nog Nederlands Indië heette, heb ik met veel Ambonezen te maken ge had. Het zijn misschien vaders van de bezetters geweest maar in één zaak weken zij af; het waren geen lafaards die vrouwen en kinderen nodig hadden voor dekking!!! Spaar ons zulk een Ambonees Nederland. Den Haag, v. G. (Van parlementaire redaotie) DEN HAAG De KVP zal geen initiatief nemen tot overleg met de Politieke Partij Radikalen. Dat heeft KVP-voorzitter mr. A. van der Stee laten weten naar aanleiding brief van drs. P. Bogaers, waarin deze had gezegd dat in een intern beraad de onderlinge verhoudingen tussen KVP en PPR aan de orde zonden moeten ko- Het is duidelijk, aldus mr. Van der Stee, dat de heer Bogaers uitsluitend voor eigen rekening heeft gesproken. Dat is niet alleen uit diens brief geble ken, maar ook uit de reactie van PPR- voorzitter Tonnaer. Blijkens die reactie acht mr. Van der Stee het niet op zijn weg liggen om een initiatief tot overleg tussen beide partijen te wens van Bogaers, die staand lid van de PPR is, zou volgens Van der Stee eerst aanleiding moeten zijn tot een reactie van de kant van leiding der PPR. Wat dit betreft neemt de KVP-voorzitter verder een afwach tende houding aan. Stakers houden poorten dicht Door de 16.000 man havenpersoneel wordt nog doorgestaakt, omdat de Scheepvaartvereniging Zuid (werkgevers) de drie vervoersbonden nog geen ak koord hebben bereikt. Vandaag zou het overleg voortgezet worden. Men acht het uitgesloten dat aan deze staking vandaag yg een einde komt. Wat de staking bij de werven en ma chinefabrieken betreft, meent men bij de Metaalbedrijfsbond van het NVV dat het overgrote deel van de erkend georgani seerde werknemers bereid is het akkoord tussen werkgevers en werknemers te aanvaarden en weer aan het werk te gaan. De vakbonden stellen zich niet achter de staking en zullen dan ook geen uitkering meer doen uit de stakings kassen. Hoewel het vanmorgen nog niet tot botsingen was gekomen, groeide wel de spanning tussen werkwilligen en zij die willen doorstaken. Werknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde voor de hekken van het bedrijf te Vlissingen, nadat een wilde staking was vit- gebroken. Er staken zo'n 2300 werk nemers in Vlissingen. Amerikaanse pop in Concertgebouw AMSTERDAM (ANP) Op zaterdag 19 september zal de Amerikaanse groep „Blood, Sweat and Tears" een nachtcon cert in het Amsterdamse Concertgebouw geven. Op een tweede nachtconcert, eveneens in het concertgebouw, op vrijdag 23 ok tober, zal de Amerikaanse groep „The Moody Blues" optreden. Burgemeester mr. 3. L. Vunderinls van Nieuw-Loosdrecht, die een nieuwe elpee van Saskia en Serge introduceerde tijdens een feest op kasteel Sypesteyn, kreeg als dank een nieuwe ambtsketen. De vorige werd bij een inbraak gestolen. Maurice moet niet te snel groot worden (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Maurice Hermans, de zoon van Toon, heeft grote plannen. In advertenties in de Zuidlimburgse bladen heeft hij laten weten, dat sinds zaterdag het „Toon Hermans Theaterbureau" een feit is. De reacties stromen al binnen. In de ouderlijke huiskamer aan de Maastrichtse Stokstraat laat hij weten: „De telefoon staat niet stil. Ik heb nu al twaalf serieuze aanbiedingen voor de organisatie van allerlei feesten en het houdt niet op. Natuurlijk zijn er ook veel neptelefoontjes van vrienden en zo. Die hebben de advertentie gezien en bellen bijvoorbeeld op om te vragen: „Je spreekt met mevrouw Duinstee. Ik zou voor een leuk avondje een buikspreker willen hebben, die met zijn oren praat. Kunt u me daaraan helpen?" Daar ga ik dan heel serieus op in. Allicht, die lol gun ik ze niet". De naam „Toon Hermans Theaterbureau" suggereert veel, maar heeft „vader" er ook inderdaad wat mee te maken of profiteert zoon Maurice een beetje van de roerrl van zijn pa? Maurice: „Profiteren is natuurlijk wel een groot woord, maar ik maak inderdaad gebruik van de kruiwagen, die me in de schoot is geworpen. En waarom ook niet? Door hem heb ik uitstekende contacten in alle grote' wereldsteden. Ik ken alle grote jongens uit het vak en ik zou stom zijn, wanneer ik daar geen gebruik van maakte. Mijn pa heeft er in zoverre wat mee te maken, dat hij er misschien zelf induikt „alles" eens voorbij is". Toon zelf: „Ja, die mogelijkheid sluit ik niet uit, voorlopig zal Maurice het zelf waar moeten maken. Ik vind het fijn, dat hij van onderaf aan begmt. Limburg had behoefte aan een professioneel theaterbureau. Het stikt hier van de kegelclubs, fanfares en schutterijen. Die hebben altijd wel een reden om feest te vieren en daar zijn artiesten voor nodig. Maar tot nu toe waren die bijna alleen maar te krijgen via „Hollandse" bureaus. Daar gaan wij nu proberen verandering in te brengen. Eens kijken of er wat af te brokkelen valt van de grote hap. Dat zit er zeker in. Maar het moet wel voorzichtig gebeuren. We gaan niet te hard van stapel lopen. Gewoon van onderaf aan proberen. Goochelaartje daar, strijkje hier. Niet te hoog grijpen. Maurice moet niet te snel groot willen worden. Ik ben ook op het platteland begonnen. Met mijn eigen handen heb ik affiches met punaises op schuttingen en boerenschuren geprikt. Dat was het begin. Hoe het verder gegaan is, weet iedereen. Natuurlijk: wanneer er iemand belt voor Sammy Davis, dan hebben we de absolute mogelijkheid om met die man in contact te treden. Daar niet van. Maar ik hoop, dat Maurice er in het begin geen gewoonte van maakt". Het theaterbureau is niet de eerste activiteit van Hermans jr. Hij was onder heel veel andere dingen al vertegenwoordiger in grammofoonplaten, boetiekhouder en discjockey. Allemaal dingen, die op een gegeven moment mislukten. Gaat dit bureau wel een succes worden? Maurice: „Geen twijfel aan. Vergeet niet: dit is bloed serieus opgezet. Er zijn tweeëneenhalf jaar voorbereidingen aan voorafgegaan. Deze week nog gaan tienduizend folders de deur uit. Dat lijken me toch wel redelijke bewijzen om te laten zien, dat het me dit keer ernst is". (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Op de vergadering in het partijbestuur van de P. v. d. A. gisteravond in Amsterdam gehouden, staakten de stemmen over het lüst- aanwezige leden waren voor één lijst— zingen in 1971. Negen van de achttien aanwezigen leden waren voor één lijs aanvoerder bij de Kamerverkiezingen, negen anderen waren voor meer lijst aanvoerders. De partijraad van de P.v.d.A. zal op 19 september in Utrecht beslissen of zij al of niet een lijstaan voerder wenst. Mocht deze stemming uitvallen voor één lijstaanvoerder, dan zal mogelijk al op 19 september worden beslist wie de P.v.d.A. in de Kamerverkiezingen gaat aanvoeren. Het is ook mogelijk dat de partijraad hierover op 26 september zal beslissen, als een vergadering zal wor den gewijd aan onder meer de troonre de, de millioennennota en de anti-KVP- (Van c parlementaire redactie) DEN IIAAG De kleurstoffen die vliegtuigen in hun rook hadden tijdens een demonstratie op de vliegbasis Twente, waren ongevaarlijk. Dit schrijft minister Den Toom (Defensie) in antwoord op vragen van het Kamer lid Van der Spek (PSP). De vliegtuigen stootten op lage hoog te vliegend, rood-wit-blauwe rook uit. De uitwerking van de kleurstoffen op de huid is volgens informaties niet an ders dan die van petroleum. Vlekken op kleren zouden dan ook bij eèn normale chemische reiniging moeten verdwij- Waar in een incidenteel geval toch schade door kleurstoffen is ontstaan, kan deze door de daartoe aangewezen instanties worden vergoed. Dat kleur- deeltjes neerkwamen op enkel kilome ters van de plaats van de demonstratie, is te wijten aan toevallige weersom standigheden, aldus minister Den Toom. CHAMONIX (A.P.). Volgens een bekendmaking van de Franse reddings dienst zijn er in juli en augustus van dit jaar op ihet massief van de Mont Blanc 24 Alpinisten gedood en 44 ge wond. In dezelfde maanden van het vorige jaar bedroeg het aantal slacht offers respectievelijk 21 en 66. In juli en augustus was het in het gebied van de Mont Blanc, dat steeds veel bergbeklimmers trekt, bijzonder slecht weer en 58 maal hebben in die maanden reddingsploegen moeten uit rukken. Brand aan boord van Ier geblust DEN HAAG (A.N.P.). De sleepboot „Smitbank" van Smit Co. heeft van morgen een brand geblust aan boord van het 480 ton metende Ierse schip „Muicair", dat varend ten westen van het lichtschip „Goeree" op weg was naar Rotterdam. De brand was ontstaan in de machinekamer en daarna overge slagen naar de bemanningsverblijven. Een Neptune van de M.L.D. heel't een tijdlang boven het brandende sohio ec- vlogen, terwijl twee helikopters in ge reedheid werden gehouden. Tegen elf uur vanmorgen kon de „Smitbank" de „Muicair" op sleeptouw nemen naar Hoek van Holland. Zou de stemming in de partijraad op 19 september voor meer lijstaanvoer ders uitvallen, dan wordt de zaak door gestuurd naar de gewesten en afdelin gen die dan de lijstaanvoerders moeten aanwijzen. Voor één lijstaanvoerder bij de ka merverkiezingen waren: de Tweede Kamerleden Vondeling, tevens partij voorzitter, Den Uyl, Vrolijk, Dankert, en mej. mr. A. P. Schilthuis, en voorts W. G. Verkruissen, K. Dorsman, dr. J. Tans, dr. D. Dolman. Voor meer lijst aanvoerders waren: vice-voorzitter André van der Louw, W. Meyer, dr. K. Roskam, W. Polak, dr. G. Klein, R. ter Beek, mevr. mr. M. Rood-de Boer, mevr. C. van der Heuvel, de Blank, drs. K. Kolthoff. DEN HAAG (ANP) Koningin Juli ana heeft gistermiddag op paleis Huis ten Bosch een delegatie ontvangen var de stichting Joods Nationaal Fonds. Tij dens de ontvangst bood de Israëlische ambassadeur in ons land, de heer Shimson Arab de koningin het eerste boomcertificaat aan voor het Koningin. Wilhelminawoud, dat in de omgeving van de stad Nazareth zal worden gelegd. De koningin plantte daarna stekje voor de eerste boom, dat vandaag naar Israël zal worden gevlogen, het zijn definitieve plaats zal krijgen. (Van onze correspondenten) JERUZALEM/BEIROET Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren in een toespraak laten weten dat er geschillen zijn gerezen met de Amerikaanse regering over de beweerde schendingen van de wapenstilstandsovexecnkomst door Egypte Israël kan in deze kwestie niet toegeven, zo verklaarde zij. kort voordat Israël voor de achtste maal een kJachJ indiende over versterking van de Egyptische luchtafweer GESCHILLEN genomen levering van hoogwaardige elektronische apparatuur aan Israël. IN KABINET Fawzi heeft gisteren de vorming van een verenigd Arabisch opperbevel bekend gemaakt. Onder zijn operbcvel zou ook VAN ISRAËL en Saoedi-Arabische troepen worden ge plaatst- Hij maakte geen gewag van de Terwijl minister Eban en enkele van zijn collega's van deze schendingen geen kwestie willen maken die de voortzet ting van de onderhandelingen in de weg staat, denkt minister van Defensie Dajan hier anders over. Hij wil dat de schen dingen althans openlijk worden toege geven. Volgens geruchten in Tel Aviv heeft de Amerikaanse regering tegenover Israël al erkend dat Egypte de overeen komst heeft geschonden, maar nog niet steeds in overleg met de Jordaanse auto riteiten na drie dagen van gevechten in de Jordaanse hoofdstad Amman. Men bereidt zich voor op nieuwe uitbarstin gen. In diplomatieke kringen in Beiroet is vernomen dat Chinese militaire advi seurs in Jordanië de Palestijnen opleiden voor de strijd tegen Israël- De adviseurs doen zich voor als journalisten en komen via Syrië het land binnen. heeft besloten of deze erkenning open baar zal worden gemaakt. De klachten worden door Egypte afgedaan met de beschuldiging dat Israël deze klachten gebruikt om de ouderhandelingen te ver tragen. Bovendien heeft Egypte de Ver enigde Staten beschuldigd van de voor- ACCRA (Rtr) De 62-jarige voor malige opperrechter Edward Akoefo- Addo is tot president van Ghana geko- WASHINGTON (DPA) In liet midden-westen van de VS z.jjn wit gloeiende delen van een Sovjet-Russische kunstmaan neergekomen, zo heeft de bestaande uit de 140 leden van h°l parlement en 24 vertegenwoordigers van stammen. De presidentsverkiezing voltooide de terugkeer naar een burgerbestuur na de staatsgreep van leger en politie van gedeeld. De stukken metaal kwamen in Kansas en Oklahoma neer en z(jn zeer waarschijnlijk afkomstig van de Sovjet- Russische Kosmos 316, die in 1969 was gelanceerd. Het Noordamerikaanse luchtafweer- commando in Colorado Springs had al bewind van Kwame Nkroemah. De eer ste burgerregering sinds de coup werd al een jaar geleden gekozen, maar tot voor enkele weken vervulde nog een driemanschap uit het oude militaire be vrijdingscomité de functies van staats- verwacht dat de kunstmaan zou neer komen, maar er niet op gerekend dat er nog resten zouden overblijven. Ge Akoefo-Addo is gekozen voor vier jaar. Hij versloeg zijn enige rivaal, de woonlijk verbranden deze kunstmanen geheel, wanneer zij doordringen in de aardse atmosfeer. Deze keer ephter zijn verscheidene zware stukken metaal neer gekomen waarop nog getallen en schrift tekens leesbaar waren. Bijzonderheden daarover worden echter geheim gehou- 123 tegen 35 stemmen. De regerende vooruitgangspartijdie 105 zetels in het paidement bezet, besliste de stemming ten gunste van de in Engeland gevorm de jurist. Akoefo-Addo, die zeer be vriend is met premièr Kofi Boesia, zal geen uitvoerende macht bezitten. Hij De stukken kwamen gierend „als een tornado" omlaag, zo vertelden ooggetui gen in Beaver in Oklahoma. Mensen werden niet geraakt, wel sloeg een kudde koeien in paniek op hol. behoorde tot de oprichters van de vroe gere verenigde Goudkust-conventie, die in de naoorlogse jaren ijverde voor de onafhankelijkheid van Goudkust, zoals Ghana toen heette. PHILADELPHIA (Rtr) Drie poli tiemannen zijn licht' gewond geraakt toen zij gisteren invallen deden in drie kantoren van de zwarte panters in de Amerikaanse stad Philadelphia. Bij twee kantoren werd de politie met ge weerschoten ontvangen. De gebouwen zijn met traangas ontruimd. Bij de invallen zijn tien mannen en vijf vrou wen gearresteerd. Volgens een woordvoerder van de po litie was tot de overvallen besloten op grond van „inlichtingen, die zijn ont vangen tijdens het onderzoek naar de moord op sergeant Von Collnn die zater dagnacht in een politiebureau in Phila delphia werd doodgeschoten. Hij wilde niet zeggen of de zwarte pantere van deze moord worden verdacht, maar sommige politiemannen spi-eken van een „executie" in het kader van een complot van de zwarte panters om „de varkens (politie) te doden". In verband met de dood van de politieman zijn drie negers gearresteerd, In de Mexicaanse wijk van Los An geles is het opnieuw tot botsingen ge komen tussen de politie en Amerikanen van Mexicaanse afkomst. Volgens ra dioberichten stonden 100 politiemannen met traangasgranaten tegenover 500 betogers, die 15 branden gesticht zou den hebben. Zondag -kwam het in de- Koningin Juliana plantte gisteren een stek voor een boompje. Het moet het begin betekenen van het Koningin Wilhelminawoud in Israël. zelfde wijk na een vreedzame Vletnam- betoging tot hevige onlusten, waarbtj een journalist werd gedood en twee mannen levensgevaarlijk werden ge wond. Gisteren werden twee mensen gedood. De betogingien werden gehou den uit protest tegen het relatief hoge aantal Mexicaanse Amerikanen, dat wordt opgeroepen voor Vietnam. Sparta voor Runners Up Cup gast bij A.D.O. DEN HAAG Sparta zal de wed strijden voor de Runners Up-cup tegen het IJslandse Akraness geen van beide op eigen terrein spelen. De eerste wed strijd, die als thuiswedstrijd wordt be schouwd, wordt gespeeld op woensdag 23 september in het Feijenoordstadion. De „uitwedstrijd" wordt op dinsdag 29 september op het ADO-terrein gehou den. Beide wedstrijden beginnen om 20.30 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5