Metaalarbeiders bij HCW staken Minder bezoekers, grotere koopkracht VICON IN NIEUW VENNEP BLIJFT WEL BESTAAN engelse conversatie duitse conversatie w duitse handelscorrespondentie boekhouden Universitaire voetbalstrijd JOHAN CRUIFF in Leiden WOUT BERGERS GISTERMIDDAG OOK BIJ NEM IEMC0 LEIDATOTIP AEG wasautomaat 578.- IE MC O NV DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 PAGINA 3 Venvachting Leidato 50.000 bezoekers Om negen uur gisteravond stapte me vrouw E. C. Mareelis-Korpelshoek, van de Maredijk 165a in Leiden, als 15.000ste bezoeker van de Leidato de Groenoordhal binnen. Toch is de ver wachting dat de 70.000, het aantal dat vorig jaar werd bereikt, niet ge haald zal worden. In het weekeinde, zo stelde de heer G. Hofenk, was het te warm. „Wordt het wat minder warm dan zal de toeloop ook wel groter worden, al vinden vele stand houders het niet eens zo erg als we aan de 70.000 niet toekomen. Ze kun nen nu de bezoekers meer service bieden. De koopkracht wordt groter. Toch zouden wjj als beurs graag meer belangstelling zien, zodat wy lande lijk aanspreken." Blijft de derde Leidato met een ge middelde van vijfduizend bezoekers per dag draaien, dan wordt ternau wernood de 50.000 bereikt. Voor het Melania-ontwlkkelingswerk biedt dat het voordeel, dat zijn stand, de klein ste op de Leidato, gemakkelijker op gemerkt zal worden. Deze vereni ging bestaat volgend jaar 50 jaar en probeert op de meest efficiënte wijze de armoede in de ontwikkelingslan den te bestrijden door het bouwen van scholen. Men probeert de men sen zelf door arbeid uit de armoede te halen. De weg naar de sporttent is duidelijk nog niet gevonden. En dat terwijl het café in hetzelfde vertrek als de 18 sportieve stands Is ondergebracht. Alcohol ls natuurlijk voor jongens als Bert v. d. Helm, Ed v. d. Berg en Gerard Bakker, gedrieën het kam pioenstrio van tafeltennisvereniging - Scylla vormend, niet weggelegd, ook al beperken zij zich tot enkele de monstraties en is de competitie nog enkele weken verwijderd. Judoclur» Eendracht gooit ook enkele bekende namen in de propagandastrijd. Don derdagavond geven Jan Willem Stoo- ker en Jan Willem Koster taekwon- do-demonstraties, ook wel bekend als het Koreaans super-karate. Op de demonstratievloer waren gis teravond ook te vinden Concordia, de gymnastiekvereniging, die liet zien wat de allerjongsten kunnen preste ren op de evenwlchtsbalk. en Brun- hilde met volksdansen. Tussen al deze optredens door beoor deelde een jury, bestaande uit drie Leidse sportredakteuren de sport stands. Het resultaat zal vanavond ln de Leidatoclub om kwart voor elf bekend worden gemaakt. Gekeken is naar verzorging, presentatie van de sport en het persoonlijk brengen van de sport. De grootste interesse van de bezoe kers bestond gisteravond voor de stand van voetbalver. Roodenburg, die zeer levendig haar sport uitdroeg met behulp van een t.v. waarop de wed strijd Estudlantes de la Plata tegen Feyenoord te zien was. Aan de over zijde wees „ome" Dick Snik op de condltiekwekende bokssport, daarby DTS in het bijzonder naar voren Directeur Vissers over publicaties: Verschuivingen nodig voor nieuw produktieprogra mma Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VENNEP In de kring van een van de vakbonden schijnt men niet erg gerust te zijn over de toekomst van de landbouwwerktuigen- en machinefabriek Vicon N.V., zo blijkt uit een artikel in de Metaalkoerier. In een gesprek met vertegenwoordigers van de vakbonden zijn een aan tal redenen genoemd, waarom Vicon 'n personeelsstop heeft ingevoerd en vijftig werknemers binnen het bedrijf een andere funktie krijgen. Tien werknemers waarvoor binnen het bedrijf, gelet op hun funktie, geen plaats meer was, hebben ontslag gekregen. Overeenstemming met vakbonden bereikt Volgens één NVV-woordvoerder zouden de getroffen maatregelen op korte ter- mjjn voordelen opleveren, maar op de lange duur zou het voortbestaan van de onderneming in gevaar kunnen komen. Vakbonden vrezen sluiting van Vicon in Nieuw Vennep, zo schreven vorige week een aantal dagbladen naar aanleiding van wat ln de Metaalkoerier stond. „Daar ls geen sprake van. In twintig jaar hebben wij een internationaal be drijf opgebouwd met 90 pet. export. Vicon is in de kern een gezond bedrijf. Wij gaan heus niet failliet. De bank staat achter ons", aldus directeur H. Vissers. Niet ongewoon „Dat wij op het ogenblik een hoeveel heid onverkochte landbouwwerktuigen hebben, is niet ongewoon. Er zijn dagen dat er bijvoorbeeld tweehonderd kunst meststrooiers per dag worden gemaakt. Leveren wjj in twee dagen geen kunst meststrooier af, dan staan er vierhon derd. Maar dat wil niet zeggen dat die onverkoopbaar zijn. Wij moeten nu een maal een verkoopvoorraad hebben. Vi con is een seizoenbedrijf. De grootste ADVERTENTIE i september beginnen de cursussen voor praktijkdiploma) r praktijkdiplom burggravenlaan s (in rembrandt-lyceum) nli.: to. de greef fred. hendriklaan S6 leiderdorp. tel. 01710-S2SSB verkoop vindt plaats van januari tot en met mei. In het najaar zorgen wy voor een grote voorraad. De voorraden wor den dan weer omgezet in geld en met het oog op het najaar wordt het geld weer omgezet in voorraden." „In de afgelopen twintig jaar heeft Vi con meermalen in bepaalde landen een stagnatie in de verkoop ervaren. Hier aan zijn wij wel gewend. Wy moeten ons dan tijdelyk aanpassen en dat 's ons steeds zonder storingen gelukt. Alles tegelijk Dit jaar kwamen een aantal problemen tegelijk: De Franse devaluatie en de grote prijsstijging van grondstoffen, ter wijl wegens de schaarste aan grondstof fen soms voortijdig moest worden inge kocht. Het natte voorjaar in een groot deel van de wereld remde de verkoop af van voorjaarswerktuigen voor de akker bouw en een bijzonder mooi droog hooi- seizoen gaf een terugslag met name in de verkoop van hoolschudders. Dit heeft tijdelijk een krapte aan geldmiddelen veroorzaakt. Wij moeten ons dus ook nu weer aanpassen, doch onze onderneming is kerngezond." Zelfstandige afdelingen „Wij hebben een internationale verkoop organisatie met 14 eigen dochtermaat schappijen in het buitenland en een ex port naar 46 landen in de wereld. Onze verkooporganisatie omvat driehonderd employees, die ln hoofdzaak Vicon-werk- tuigen verkopen." „Wij hebben een eigen gieterij en een eigen polyesterfabriek. beide onderne mingen, die zich een zelfstandig bestaan kunnen veroorloven. Er is daarom geen enkele reden om de toekomst voor ons bedrijf somber in te zien en vrees te koesteren voor het voortbestaan van on ze onderneming." „Wij zijn gewend om openhartig te zijn tegenover ons personeel. Wij hebben een nieuw kernprogramma gemaakt voor produktie, ontwikkeling en Investering en hiermee gaat een aantal verschuivtn- I gen gepaard, die uiteraard hun gevol- gen hebben voor 't werknemers-bestand. Deze gevolgen hebben wij met de vak- I bonden besproken en wij zyn tot volle- I dige overeenstemming gekomen. Er ls geen enkele aanleiding voor onrustwek kende berichten. Vicon gaat gewoon door. Ik betreur dip publikaties, aldus de heer Visser». Raadsiragen over commissie regionale radio en televisie LEIDEN De Pvd.Ver F. Gransch heeft op de laatste dag van zijn raads- lidraaatschp het college van b. en w. vragen gesteld over het werk van de commissie ad-hoc, die is ingesteld om de mogeiykheid te bestuderen van regio nale radio- en televisieuitzendingen voor Leiden en omgeving. Het socialistische raadslid vraagt of het juist is dat de ambtelyke leden van de commissie hèt verzoek hebben gekre gen een oriënterende studie uit te voe ren. Verder vraagt de heer Gransch of het onderwerp nog wel de aandacht heeft van het college. Zo ja, of het dan de nieuwe gemeenteraad in kennis wil stellen van de resultaten van de studie. Ten slotte vraagt het raadslid of het college wil mededelen hoe het zich voor stelt de studie over regionale radio en tv af te ronden. LEIDEN In het kader van een hand- Icdcnvergadering bijeen. De meest wordt gevoerd om het gemeentebestuur Ic bewegen het oude zwembad de Zijl in Leiden-Noord niet te sluiten voordat er een nieuw bad is gerealiseerd) wordt hedenavond i« het. oude Kooibad een wedstrijd gespeeld tussen De Zijl en de Gouwe uit Waddinxveen. Deze twee clubs waren jarenlang in de tweede klasse KNZB grote concurren ten van elkaar. Het comité dat de wed strijd heeft georganiseerd hoopt, dat er weer vele duizenden deze wedstrijd zullen bijwonen. In de jaren vlak na de oorlog was dat ook het geval. LEIDEN Op zaterdag 5 september zal op het universitaire sportterrein aan liet Piet Paaltjespad een voetbaltoernooi tussen teams van zes wetenschappelijke bibliotheken worden gehouden. Aan dit toernooi, dat voor de eerste maal plaats vindt en georganiseerd is I door de Personeelscommissie van de Leidse Universiteits Bibliotheek, woi deelgenomen door elftallen van de uni- 1 versiteits bibliotheken van Amsterdam, Nijmegen, Utrecht en Leiden, de biblio- theek van de Technische Hogeschool te I Delft en de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. De wedstrijden vangen aan om kwart over tien. De finale wordt omstreeks I drie uur gespeeld. Om ongeveer vier uur zal drs. M. W. Woelders, onderbibliothe- i caris van de Leidse Universiteits Biblto- 1 theek, aan het winnende elftal een wls- selbeker uitreiken. Sporthuis HAARLEMMERSTRAAT 232 Vanmorgen in Lisse: Tienduizenden guldens schade hij brand in expeditiebedrijf LISSE Om negen uur vanmorgen is brand uitgebroken in het expeditie- hedryf Buts aan de Wagenstraat in Lisse. Het vuur ontstond in de reparatie- afdeling waar vonken van een slypsteen in een naby staand olievat sprongen. De reparatieloods brandde hierdoor ge heel uit. Volgens een der brandweer lieden kan de schade, op enkele tiendui zenden guldens geschat worden. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand werden alle schuimblusapparaten in het bedrijf op het vuur gezet en ook de Lisser brandweer was spoedig ter plaatse. Dat mocht niet verhinderen dat de reparatiewerkplaats verloren ging en in het dak door de steekvlammen een gat van 25 m2 werd gebrand. Di verse kostbare apparatuur, o.a. een com pressor, is verloren gegaan. De schade beperkt zich echter alleen tot eigen materiaal. Goederen van cliënten werden niet beschadigd en konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Hanger van Lucie Leene, zilver met agaat. VAN de vroegste perioden der bekende geschiedenis af, heeft de vrouw zich mooi gemaakt, hetzij om zichzelf of haar partner te behagen. Mogen we de bijbel letterlijk geloven, dan heeft Eva zich reeds getooid met een vijgeblad, hoewel het voor ons niet vaststaat of ze dat deed om haar plotselinge naaktheid te bedekken of dat zij het zich als opsmuk heeft aangemeten. Overigens is dat in de vele lange eeuwen zo gebleven, want ook nu nog bedekken vrouwen van primitieven haar naaktheid met sieraden, of het nu een kokertje door de neus is, een snoer van varkens tanden om de donkere hals, een bundel rinkelende ringen om haar enkels. Opschik zit mensenmoeder Eva nu eenmaal in het bloed. Dat ook een deel der moderne man nen zich thans met ketenen en snoeren omhangt en er ook aan hun meer of minder gespierde polsen ban den rinkelen en flonkeren kan niet verhinderen, dat de vrouw het met de versiering van haar lichaam wint. De man wordt er niet aantrekkelyker door, de vrouw heeft nu eenmaal meer raffinement om haar lichamelyke charmes te accentueren met een fraai collier om de slanke hals. een exotisch aandoende ring om de slanke vingeren of een meer of minder kostbare han ger op de blote of bedekte welving van haar boezem. Maar waar alles verandert, veran dert ook de vorm van het vrou welijk sieraad. Als illustratie daarvan moge gelden een expositie van mo derne sieraden, die tot en met 19 sep tember a.s. gehouden wordt in het ju- wellershuis „Lucas van Leyden" aan de Leidse Nieuwe Rijn nr. 4. Daar ligt 't voor de belangstellende be zoeker (die nu eens geen koper be hoeft te zijn, dit om event, drempel vrees te overwinnen) ontworpen en gemaakt door kunstenaars in 't edel- smeedvak. Geheel afwijkend van de „klassieke" vormen en samenstelling liggen er ringen, broches, hangers en colliers in goud en zilver; gesmeed, gegoten of gecyseleerd, met fraaie edele gesteenten, geslepen of in ruwe staat, of parels met hun als uit het halflicht oplichtende glans. Mooie vormen, soms bij het extra vagante af, maar wel steeds draagbaar. Dat laatste is een grote verdienste van deze sieraden nieuwe stijl. De gladde ring om de slanke vin geren maakt plaats voor ware sculp turen. ingewikkelde composities in iyn en welving. Ietwat bizar soms, maar zo dat het edele metaal het goud of het zilver in fraaie combinatie en kleurtegenstellingen met al of niet geslepen stenen ook edel ls ln lijn en conceptie. Agaat, tourmalijn, amethist of de tijgeroog flonkeren ge slepen of glanzen dof in hun natuur lijke kristalvormen. Een zestal bedrijvers van het edel smidsambacht is voor deze unieke collectie verantwoordelijk, 't Zijn An neke Schat, Amsterdam, C. A. J. (Jef) Wishaupt uit Udachsberg, Dick Wea sels uit Maastricht, Lucie Leene uit Heemstede, Jacob de Groes en Ton van Bokhoven uit Delft. Wishaupt en Lucie Leene hebben bij hun collectie ook wat kleinplastiek gevoegd. Lucie Leene maakt mooie bronsjes, waar onder het grappige „Mode" en het aantrekkelyk-beweeglijke „Kermis klanten". Wishaupt toont enkele half- abstracties, die ons minder konden be koren, door hun nadrukkelijk extrava gantie. „Uil" vonden wij het meest ge slaagd. WILLEM PRINS. LEIDEN Vanaf gistermiddag één uur ligt bij de Leidse metaal- fabrieken HCW en de NEM het werk stil. Vanmorgen om half tien is het personeel van NEM in het geheel weer aan het werk gegaan, maar een gedeelte van de HCW-werknemers (ongeveer driehonderd man) heeft het werk nog niet hervat. Deze stakende metaalarbeiders wachten op de resultaten van het overleg, dat vanmorgen is begonnen tussen districtsbestuurders van de vakbonden en de directie. i de stakende arbeiders in het Rijn- j mondgebied. Het probleem van de koppelbazen speelt geen rol. De Leidse metaalarbeiders eisen wel I dat de lonen in de laagste tarief- zones worden opgetrokken. De stemming onder het personeel was vanmorgen vrij rustig. Er werden onge signeerde pamfletten rondgedeeld, waar op onder meer staan vermeld de eisen van de havenarbeiders. Op de vlug schriften staat tevens een telefoonnum mer. By telefonische informatie kreeg een van onze verslaggevers een verte genwoordiger van de „Arbeidersmacht" aan de lijn, die zich niet nader wilde bekendmaken. Hij deelde mede, dat de pamfletten geschreven zijn door een comité, dat bestaat uit studenten en uit leden van het comité Woningnood Lei den. In de pamfletten wordt opgeroe pen niet eerder aan het werk te gaan voordat tegemoet is gekomen aan de Een woordvoerder van de HCW deelde ons vanmorgen mede, dat de kans op een oplossing van het geschil op regio naal niveau (door het openbreken van de C.A.O.'s) niet waarscliyniyk is. Hogere loon eisen voor laagstbetaalden De aktie, die spontaan is is een solidariteitsaktie met de havenarbeiders. De eisen van de twee Leidse bedrijven komen echter niet geheel overeen met die van Zoeterwoude was royaal voor missie ZOETERWOUDE Tijdens het afge lopen weekenide, hoogtijdagen voor de Zoeterwoudse sport, hebben de parochia nen van Sint Jans Onthoofding ook een open oog gehad voor de nood van de medemens. De MTV A-collecte bracht f 2.243,op. Daarnaast bracht een in zameling voor pater Jan Ham nog eens ruim tweeduizend gulden op. Deze in Stompwijk geboren missionaris bracht een vakantie van vier maanden in Zoe terwoude door, waar zijn ouders nu wo nen. Hij is seculier priester van het bis dom Rotterdam en was na zijn wijding kapelaan van de Joseph-parochie in Hil- legom. Daar maake hy kennis met de uit deze plaats afkomstige missie-bis schop mgr. Koop, wiens werkterrein in Brazilië ligt. Vier jaar geleden vertrok hij naar het Braziliaanse missiegebied. Vandaag vertrekt hij voor een tweede periode per boot uit Rotterdam. Pater Ham. die byzonder in zyn nopjes is met de voor hem onverwacht hoge opbrengst van de collecte, zegt weer graag te vertrekken. Burgerlijke Stand LEIDERDORP Geboren: Albert z.v. A. de Groot en B. C. de Bruin; Gljsbert z.v. W. Timmer en M. R. v.d. Groep; Christianus R. z.v. A. A. J. Straman en P. J. J. Vintges. Ondertrouwd; L. J. M. v. Basten (23) en M. M. Oudshoorn (20); W. H. de Ro- mijn (24) en N. Hoogstraten (21). Getrouwd: T. Björn (23) en M. A. Zaal berg (27); J. N. Borst (26) en J. M. Juffermans (21); A. Hagenaars (25) en L. M. Jansen (23): F. A. Hogenes (23) en E. J. A M v.d. Kroef (22). Aanrijdingen als gevolg van „Wassenaar" LEIDEN Als gevolg van de gebeur tenissen in Wassenaar, die een ver keerschaos en vertraging tengevolge hadden, zijn gisteren in Leiden txoaalf aanrijdingen voorgekomen. In alle ge- vullen bleef hel bij blikschade. Ernstiger was een botsing op het Utrechtse Jaagpad, waar een 67-jarige bromfietser, een aanrijding met een uil de richting van de Kettlngfabrlek afkomstige automobilist een hersen schudding opliep. Een scooter en een auto kwamen met elkaar in botsing op no hoek Morsweg-Paul Krugerstraat. Daarbij liep de duopassagier van de scooterberyder een gecompliceerde been breuk op. (ADVERTENTIE) 4 kg Alleen tijdens de Leidato. STAND 87 - 89 NIEUWE RIJN 32 LEIDEN BODEGRAVEN, 1 sept, Kaas - Aan voer 5 partijen. Prijs le soort 4.23-/ 4.38 2e soort 4.00-4.22; extra soort 4.60; han del redeiyk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3