£eidóc (Bowuvnt President Soeharto slechts één dag op bezoek in Nederland INDONESIË ONGERUST OVER VEILIGHEID Ambonezen wacht zeker vervolging morgen zacht gekruide varkensrollade VAKCENTRALES: LOONSVERHOGING BRENGT RUST Nauwelijks tijd voor program Chaos in ambtswoning te Wassenaar DOMINEE METIARY BEGREEP PREMIER VERKEERD Succes met afweerraket Al zestig jaar met pensioen 61e jaargang, no. 18.143 TV.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 18.00 uur Kamerdebat Wassenaar; 19.04 uur Bruintje Beer; 19.08 uur Daktari; 20.20 uur Brand punt21.00 uur Andv Williams; 21.50 uur Naakt door de heL Nederland II: 19.04 uur Kunstsigna lering; 19.30 uur Wat nu mr. Deeds? 20.20 uur Peyton Place; 21.05 uur Nana; 21.50 uur Televizier. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 WISSELVALLIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In de avond en nacht weinig bewolking en tot zwak afnemende wind. Morgen over dag van het zuidwesten uit toenemen de bewolking, later gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde mid dagtempera turen als vandaag of iets (Van één onzer verslaggevers) DEN' HAAG Dc Ambonese bezetters van de Indonesische residentie in Wassenaar moeten voor het gerecht verschijnen. Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong gisteravond na afloop van het kabinetsberaad over de situatie van die dag nadruk kelijk verklaard. Hiermee wees hij alle berichten van de hand als zou de bezetters in ruil voor het vrijlaten van de Indonesische gijzelaars zelf volledige vrijheid gegeven worden. Deze berichten waren verschenen na mededelingen van de Zuidmolukse dominee Metlary. Deze had namelijk laten weten, dat dc be zetters zelf geëist hadden zich over te geven wanneer zij niet vervolgd zouden worden. De enige concessie aan de bezetters was dat de Nederlandse regering een gesprek zal voeren met ir. J. A. Manusama over de problematiek van de Ambonezen in Nederland en dat zij hierover een nota aan Indonesië zal sturen. De bezetters, die thans verblijven aai het Huis van Bewaring te Schéveningen. werden vanmorgen voor het eerst verhdord. De Haagse officier van justitie, mr. W. A. Rossingh, hoopt uit deze verhoren de bezet ter te kunnen aanwijzen, die gistermorgen het dode lijke schot op hoofdagent J. Moolenaar gelost heeft. De bezetters zélf en praktisch alle Ambonezen In Nederland betreuren de dood van de hoofdagent. Blijkens mededelingen van de Wassenaarse agent F. Vink. die gistermorgen geruime tijd door dc bezet ters geboeid en gegijzeld werd, heeft de dood van diens collega paniek in de gelederen van de bezetters veroorzaakt. „Laten we dan maar tot het bittere einde doorgaan", zou hun eerste reactie geweest zijn. Ondanks dit dodelijke schot slaan praktisch alle Ambonezen dn Nederland achter het optreden van de bezetters. Ook de Nederlandse organisatie „Door de eeuwen trouw" doet dit, evenals het Gereformeerd politiek verbond. De Keiezen uit enkele Brabantse kampen hebben zich echter met nadruk gedletan- oieerd ran dit optreden in Wassenaar. De bezetting vond gistermiddag een onverwacht einde na geslaagde bemiddelingspogingen van Ir. Manusama de Zuidmolukse leider, en dominee Methary.' De jonge Ambonezen gaven zdoh rond half zes over. Hun wapens stenguns, pistolen, handgranaten en der gelijke werden in beslag genomen. Daardoor kwa men ook de gijzelaars in veiligheid. Over hun lot had groie onzekerheid geheerst, omdat de bezetiers des middags gedreigd hadden "s avonds een gijzelaar dood te schieten, wanneer hun voorwaarden verworpen zouden worden. Zelfs zou vandaag een tweede slacht offer vallen, wanneer de onderhandelingen naar de zin van de bezetters te lang zouden duren. Na de bezetting zijn in de ambtswoning allerlei ver nielingen geconstateerd, onder meer aan schilderijen, meubelstukken en ramen. Men vond bovendien tal van kogelgaten in de muren. Veel was overnoop ge haald en in deze chaos was een bedrag van 20.000 gulden onvindbaar. Bij fouillering van de bezetters vanmorgen in het Huis van Bewaring te Schevenin gen Is dit geld echter niet gevonden. Hoofdagent Moolenaar zal vrijdag met korpsesr te Wassenaar worden begraven, zo heeft burgemeester mr. M. Geertsema laten weten. Hij heeft ook ontkend dut dé hoofdagent het eerst geschoten zou hebben. De jonge weduwe heeft reeds vele blijken van mede leven uit het gehele land gekregen. DJAKARTA - DEN HAAG (A.N.P. - A.P.). Het bezoek van president Soeharto aan Neder land is „om veiligheidsredenen" opnieuw 24 uur uitgesteld. Dit bericht kwam vanmorgen uit Djakarta en werd pas in de mid daguren door Den Haag bevestigd. Als diplomatieke reden tot dit nieuwe uitstel werd opgegeven dat Indonesië de Nederlandse regering meer tijd zou willen geven om nieuwe voorbereidingen te treffen. Het opstellen van het nieuwe pro gramma was reeds noodzakelijk gewor den door het eerste uitstel van 24 uur, dat gisteren tijdens de bezetting van de Indonesische residentie id Wassenaar be kendgemaakt was. Vanmorgen heerste ih Den Haag grote verwarring over de eventuele komst van president Soeharto naar Nedei-land. Het eerste uitstel maakte een beperking van het programma van drie tot twee dagen al noodzakelijk. Het nieuwe uitstel van 24 uur heeft tot gevolg, dat tot nu toe nog slechts één dag ter beschikking staat van het bezoek. Soeharto wordt name lijk vrijdag voor een bezoek aan West- Duitsland verwacht. Bonn liet weten, dat dit normaal volgens plan zou gebeuren. Later liet Djakarta weten, dat de In donesische president woensdag naar Den Haag zou vertrekken „op een nog nader te bepalen tijdstip". Dit besluit is ge nomen om veiligheidsredenen, aldus de Indonesische minister van Voorlichting maarschalk Boedjiardjo. Het Indonesische parlement nam vanmorgen een resolutie aan over de bezorgdheid rond „de zwak ke punten, op het terrein van de vei ligheid in verband met de presidentiële reis naar Nederland en als gevolg van het incident in de ambtswoning van de Idonesische ambassadeur in Wassenaar". Overigens nam Djakarta zelf gisteren een aantal verscherpte veiligheidsmaatrege len toen bekend werd wat in Wassenaar gaande was. Het hernieuwde uitstel van het bezoek aan Nederland heeft levendige verwon dering gewekt in de buitenlandse diplo matieke kringen in Djakarta. De diplo maten waren enkele uren eerder uitge nodigd vandaag naar het vliegveld van Djakarta te komen om president Soe harto voor zijn vertrek naar Nederland uitgeleide te doen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent P. J. S. de Jong heeft ds- S. Metiary niet beloofd, dat tegen de bezetters van de residentie van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar geen vervolging zal worden Ingesteld- Dat de predikant dit gisteren heeft gezegd berust op een misverstand, zo deelde ir. J. A. Manu sama, president van -de Zuid-Molukken Er was over deze kwestie namelijk verschil van mening en premier De Jong meende ook, dal ir. Manusama, die als vertaler* V/a* Opgetreden tijdens zijn gesprek met \ds. Metiary, wel uitsluitsel zou kunnen gVven- De mededeling Van de dominee, aldus ir. Manusama, berust op een misverstand- Minister-president De Jong had ver klaard, dat de Ambonese jongelui een behoorlijke behandeling zouden krijgen en dat zij tijdens de verhoren door een Zuidmolukse raadsman zouden mogen worden bijgestaan- De predikant zou deze mededeling hebben verward met mede delingen over de rechtsvervolging. Voordat de bezetters de arrestanten auto ingingen werden zij door de politie nogmaals zorgvuldig ge fouilleerd op wapenbezit. Enkele Ambonezen droegen rode banden in het haar en zagen er allerminst verslagen 'uit. 10.30 (bch.zo.)-12.30-13.30-15.00-16.30-17.30 uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beun) Tel.: (010) 114287 WASHINGTON (Rtr) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt dat een Spartan lange- afstandsraket er voor het eerst in is ge slaagd buiten de dampkring van de aarde een raketneuskegel te onderscheppen. De Spartanraket is een essentieel onderdeel van het raketafweerraketstelsel (ABM). De Spartan werd vrijdag -gelanceerd van af de atol Kwajalein in de Stille Oceaan en onderschepte een neuskegel, die werd afgevuurd van een basis in Californië, 6300 km van de atol. Bij-eerdere proe ven werd de Spartan afgeschoten vanuit sen punt ln de ruimte. BRANJICA (AP) In de Joego slavische plaats.Branjico: heeft de heer Mileta Vujic in. uitstekendegezondheid en beste stemming zijn '94ste verjaardag gevierd- Toen hij 34 jaar was werd Vujic, die bij de politie was, met pensioen ge stuurd wegens een ernstige longziekte. Dat was in 1910. Vujic heeft thans een paar zonen alsmede een kleinzoon die ook al met pensioen zijn- ADVERTENTIE Een goed stuk vlees hoort erbij bij de sla of andijvie een morgen warm, overmorgen koud! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserv Ds. Metiary had ir. Manusama als tolk, maar begreep toch premier De Jong verkeerd. Deze had niets be loofd ten aanzien van de rechts- vervolging van de Ambonese be- Dierenvriend hakt in op vliegtuig MIAMI (AP) Een man uit Miami heeft gisteren met een bijl 18 gaten ge hakt in de onderkant van een Boeing 727 van de Eastern Airlines die juist uit New York was aangekomen in Miami. De dader, de 38-jarige Thomas William Brown, had indertijd met die maat schappij een zeer kostbare kampioens hond, een Ierse wolfshond, verstuurd en het dier was dood aangekomen, volgens Brown omdat de ventilatie niet had ge- Brown was al lang bezig van de Eas tern Airlines schadevergoeding te krij gen, maar dat kwam er als maar niet van. Hij is nu in arrest. Hoe groot de schade is die hij heeft aangericht is niet bekend, maar wel dat er tal van leidingen zijn geraakt en vernield. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De drie vakcentrales NKV, NVV en CNV hebben gisteravond besloten vandaag in de Stichting van de Arbeid de centrale werkgeversorganisa ties voor te stellen over 1970 een extra loonsverhoging toe te passen van maxi maal 400 gulden bruto. Dit bedrag zou bij de eerstvolgende CAO-wijziging verwerkt moeten worden, hetgeen neer komt op een verhoging van ongeveer 3 proeent. Dit om de arbeidsonrust, die zich als een olievlek over ons land uitbreidt, in de hand te houden. De voorzitter van hel overlegorgaan van de vakcentrales, de heer Kloos, zei gisteravond na afloop van het beraad, dat het alternatief een wilde ontwikke ling is, waarbij niemand weet hoe hoog de golf zal gaan en waar hij aanspoelt. Volgens hem is het niet de bedoeling dat de loonsverhoging beperkt blijft tot die gebieden en bedrijfstakken, waar men met het probleem van de koppel bazen kampt. Op het. ogenblik worden volgens de heer Kloos in verschillende bedrijfstak ken en ondernemingen eisen gesteld, die een eigen leven gaan leiden en de kans is groot, dat verschillende werkge vers door de knieën zullen gaan. „Wij ■geven nu een grens aan die ons alge meen aanvaardbaar lijkt. De vakbewe ging wil leiding geven aan het proces, maar de bedrijfstakken zullen zelf moe ten uitmaken, of het verantwoord is de loonsverhoging toe te passen. Wat de olievlekwerking betreft, zei de heer Kloos. dat ook onrust heerst of dreigt in bijvoorbeeld de chemische industrie en de bouw, terwijl concern vorming tot gevolg heeft, dat de meest uiteenlopende ondernemingen binnen één concern bij een stakingsgolf kunnen worden betrokken. (ADVERTENTIE) Het wapenarsenaal van de bezetters was bepaald aanzienlijk, liet schi steektuig varieerde in grote van dolkmessen tot stenguns. AMSTERDAM (ANP) De slaapza len van het jeugdhotel boven het Kos misch Ontspanningscentrum „Fantasio II" in de Haarlemmerhouttuinen waar buurtbewoners zondagavond een af straffingsactie uitvoerden, is gesloten. „Fantasio II" blijft wel open maar de staf heeft interne veiligheidsmaatrege len genomen om een hernieuwde inval van buurtbewoners te voorkomen en bovendien politiesurveillance aange- Bedankt voor de grote kleurenplaat van protesterend Nederland. Met alle respect voor Jan Sanders vind ik de lichte dames rechts onderaan toen niet helemaal correct getekend. Ik zit al sinds 1948 in het foundationsvak en heb alle ontwikkelingen van rijg- corsetten tot panties op de voet gevolgd Daarom acht ik me deskundig genoeg om te kunnen zeggen, dat de jarretels van die dames nergens op lijken. Maar verder vind ik hem meer dan J. H. v- d. Waal. Andere lezers die ook zo'n kostelijke tekening in huis willen heb ben krijgen nem gratis als ze een nieuwe abonnee opgeven. Wie toch liever iets anders heeft lean na het opgeven van een nieuw abonnement kiezen uit Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. (hierlangs afknippen) de Leidse Courant heb ik Woonplaats Ingaande Straatnaam: Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn Als geschenk wil ik thuis bezorgd krijgen de mammoetlegpuzzel/vierkleurentekening Protes terend Nederland/set luxe speelkaarten. Doorhalen wal niet wordt

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1