Niemand in „muurtje" lette op Wytse Couperus Wrs y *n y Jan Zoons in twee ronden onstuitbaar Misère sloeg om in vreugde bij' Aad Mansveld Gelijkspel glipte uit handen van Holl. Sport ADO's revanche in enerverende derby Jgit I |£3ÉBS£Ë w/i 'Jrf T'TÏH J SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT (Door Herman van Bergem) DEN HAAG De „Ausputzer" was de rechtstreekse oorzaak van de nederlaag van Holland Sport. Zes minuten voor het eind van het duel, dat alles had van de echte derby die het publiek een bomvol Houtrust in alle staten van opwinding kan brengen, nam Ausputzer Aad Mansveld een vrije trap, waarvan hij later zei: „Slim genomen, hè." Dat was het; slim en snel. Er stonden zeven spelers van Holland Sport in het muurtje. Aan de zijkant had Wytse Couperus zich geposteerd. Met een snelle voetbewe ging schoof Mansveld hem de bal toe. Dat onderdeel van een seconde waarin het „muurtje" even onoplettend was, kostte Holland Sport het zozeer verdiende gelijke spel. Wytse Couperus kreeg van de verbouwereerde verdedigers zelfs nog de gelegen heid zich snel om te draaien om in vrijwel ideale schietpositie te komen en doelman Louwerens te passeren. ADO stond op 32 en zelfs het moreel oersterke Holland Sport kon hierin geen wij ziging meer brengen. De tijd was bovendien te kort. ADO had revanche genomen voor vorig seizoen toen het voor het eerst sinds vijftien jaar van Holland Sport had verloren (met 42, ook op Houtrust). Ook toen had de ploeg uit het Zuider park, net zoals gisteren, de leiding ge nomen wat echter was gewijzigd in een nederlaag van 42 bij het eindsignaal. Dit maal gebeurde dat niet na een zin derende derby, vol chaotische momen ten die evenwel de indeuk van een heer- jfijke kijkwedstrjjd niet fconqga doen ver vagen. Er was goed voetbal gespeeld ën het oud-bestuurslid van Holland Sport, Cees de Bruijn, sprak een waar woord toen hij zei: „In het verleden waren er delen van de wedstrijd waarin we door ADO werden weggespeeld, ook in het vorige seizoen nog. Maar dat is voorbij." ADO had er enorm hard voor moeten werken, vooral in het eerste half uur toen Holland Sport in een „waanzinnig" tem po speelde. Zo vol werkdrift had Hol land Sport gespeeld dat een periode van „rustiger aan" móést volgen en toen kon ADO, dat in dat half uur op verdedigen was aangewezen verdedigen ook van de snel genomen voorsprong enigszins uit de greep komen. Opruimen De sensatie brak al baan in de eerste de beste minuut. Ijverige Hestad, die zich na zijn korte periode bij ADO als een aanwinst van betekenis heeft ont wikkeld, zette op -rechts voor en Coupe rus kopte in (01). De ondersteuning van de supporters van Holland Sport -op de tribune aan de zeezijde stokte. Het vak van ADO op de lange zij barstte fn jubeltonen uit. De klap, zo kon men den ken, was hard aangekomen. Maar daar van bleek niets, Holland Sport eigen. In die ploeg heerst een mentaliteit van „we hebben nog negenentachtig minuten om het goed te maken" en in die geest wordt dan ook verder gewerkt. ADO werd zo hevig onder druk gezet dat er alleen tijd was om op te ruimen, hoe dan ook. Er bleek ook dat Holland Sporf veel beter speelt dan ooit tevoren. Het middenveld, mét een veel aan conditie gewonnen hebbende Bennie Muller, de technicus Milic en de „niet kapot te krijgen" Van der Bol, overtroefde de linie van ADO die terug moest wijken om de defensie te assisteren. Holland Sport omknelde ADO, dat slechts uitvallen kon ondernemen met een aanval die geheel los was komen zich hardnekkig teweer moest stellen. Van oprukken van Theo van der Burch was 'geen sprake. Hij was veel te hard achter nodig. Bij Holland Sport was dat wel mogelijk en Theo Valkenhoff rechtsachter, want Teske en Haak zijn nog steeds geblesseerd, terwijl bij ADO Schoenmaker, Berg en Weimar door blessures ontbraken verscheen steeds in de voorste linie. Er ontstond nogal eens een paniekerige situatie voor het doel van ADO, veroorzaakt omdat Kore- vaar te langzaam was en Van Vliet zich nauwelijks staande kon houden onder het geweld dat Holland Sport ontketende. "£Sr£ !2S*fr '~4 - Het doelpunt waarom alles draaide. Links, „gevangen" in het zünet, Wytse Couperus die het derde eu beslissende doel punt voor ADO scoorde na een slim en snel genomen vrije trap van Aad Mansveld. Doelman Louwerens heeft er niets aan kunnen doen en ligt verslagen op de grond. Couperus nam geen enkel risicó en vuurde zo hard dat de bal onder het net doorschoof. Hel „muurtje'' van Holland Sport, waarnaast Couperus zich had geposteerd, is uiteengewaaierd. Wellicht ook door de. windvlaag die het schot van Couperus teweeg bracht. Dit allés op de bovenste foto. Enige seconden daarna tweede foto. Terwijl al drie ADO'ers jubelend bijeen zijn en de rest zich in de richting van het vreugdevolle toneeltje :-clubgenoten te aanschouwen. >cdt, lei nd genageld het vreugdebetoi *- h- B* Gerechtigheid (ADVERTENTIE) auto's 1 BI zonder M B chauffeur M f 6,- per dag lager De druk op het doel van ADO was zo groot dat een doelpunt niet kon uitblij ven. Het kwam dan ook. Van der Bol kon de bal uit een pass van Milic nog net bereiken en stuwde hem in de rich ting van Van Maurik die meteen uithaal de, vlak voor doel (11). Op dat moment Icon gezegd worden dat de gerechtigheid had gezegevierd want Holland Sport ver diende de gelijkmaker volkomen. De ploeg had overtuigender gespeelde en bleef dat doen dan ADO, dat geen lijn in het spel had kunnen brengen doordat Holland Sport dicteerde wat zou geschie den. Er kon eenvoudig geen aandacht aan opbouwen worden geschonken want het onstuimige Holland Sport bleef aan dringen. Tot de gelijkmaker. Toen moest worden teruggeschakeld. De inspanning moest noodwendig worden gevolgd door een période van meer rust en toen het enorme tempo was geluwd, kreeg ADO de gelegenheid wat meer zichzelf te wor den in het laaste kwartier voor de rust. Juist aangevoeld Dat werd voortgezet in de tweede helft toen Advocaat zich door de defensie wrong maar naast schoot; toen Looye een schot(je) inzond en doelman Louwerens nog net zijn vuist tegen de bal kon druk ken. Maar pal daarop ontstond ook weer een verwarrende situatie voor. het doel van Thie toen Van Maurik in zuivere buitenspelpositie de bal ontving en er niet werd gefloten door de heer 'Van Gemert, die overigens de sfeer van de derby juist aanvoelde en het boekje ook voor boekingen in de borstzak ,m 5 hield. Er was trouwens in dit harde duel geen sprake van grove overtredingen. Soms stond men even dreigend tegenover elkaar maar dat hoort bij een derby. Er kwamen geen uitgesproken onoirbare dingen voor, Wel bleef de spanning en genoot het publiek van een enerverende, levendige strijd waarbij met geen moge lijkheid viel te zeggen welke ploeg met de punten zou gaan strijken. Het werd ADO en de ploeg dankte dat aan „Ausputzer" Aad Mansveld die twee maal een vrije trap nam, waaruit ook twee keer een doelpunt ontstond. Tien minuten na de rust schoot hij de bal keihard tegen het muurtje en kon Looye het terugspringende leer opvangen om langs de uit positie geraakte Louwerens te scoren (1—2). Voor de tweede maal begon het ongebroken Holland Sport aan het karwei een achterstand weg te wer ken. Maar ADO, volgens het recept- Jezek dat wil dat in de tweede helft wordt toegeslagen, liet zich niet meer overspoelen door de werkdrift van Hol land Sport. Korevaar waagde zich naar voren, Van der Burch deed dat. Maar het bleef oppassen geblazen. Mansveld moest zelfs een kopbal van Roggeveen, die Thie al was gepasseerd, tot hoek schop verwerken. En ADO kwam goed weg toen Roodnat, die niet zo vaak „los" kwam van v. d. Burch, een voorzet lan ceerde waarop Thie overigens uit stekend zich verkeek zodat Van Mau rik kon koppen: net naast. Pal daarop verrichtte Thie evenwel een save op een wel juist gerichte kopbal van Van Maurik. Man meer DEN HAAG Tweemaal in het afgelopen weekeinde heeft Jan Zoons uit Voorschoten de bloemen voor de overwinnaar in ontvangst kunnen nemen. Zaterdag won hij de Ronde van Zoetermeer, gisteren de Ronde van Poeldijk, waarin Bert Romijn voor het laatst reed. Het werd een voortijdig afscheid van de wielersport, want toen hij door Zoons was gedubbeld, werd hij met nog een aantal renners door de jury uit de strijd genomen. Dit voorval tekende echter wel de kracht die Zoons ontwikkelde, en de vorm waarin hij ver keert. Ook in de Ronde van Zoetermeer zette Zoons met nog twee weglopers het peleton op een ronde. De negende Ronde van Zoetermeer werd geheel door Zoons beheerst. Na vijftien van de honderd kilometers had hij met Bakker (Haarlem) en Verweij (Rotterdam) een halve minuut op het ge zapig peddelend peleton genomen. Men zag er niets ernstigs in maar het drietal liep nog iets verder uit. Een poging van o.a. wereldkampioen bij de stayers. Cees Stam, om de afstand te overbruggen, liep op niets uit want het peleton liet hem niet gaan. Toen nog tweeënzestig ronden moesten worden afgelegd, zette het weggelopen drietal het peleton op een ronde. De strijd was beslist. Jan Zoons ging meteen door en lapte vele renners nog een keer. De Hagenaar Piet Kettenis had zich, met een ronde achterstand, aan zijn wiel gekleefd maar dat had de jury in de gaten en nam Kettemis uit de koers. Verweij kon de strijd niet volhouden en zakte terug in de grote groep waar hij tenslotte op de twaalfde plaats beslag legde. Ron Bakker kreeg bij zijn poging om zijn ronde te behouden nog gezelschap van Luppei's fPurmerend) en Van der Burg (Berkel). Zoons won onbedreigd in 2 uur 27 minu ten en 49 seconden; op een ronde volgden 2. Van der Burg; 3. Bakker; 4. Luppers. De overige renners kwamen op twee ronden achter Zoons binnen. Onder hen bevond zich ook de nationale kampioen Kees Koeken. De Ronde van Poeldijk telde achten zeventig ronden (totaal 90 km). Ook deze ronde beheerste Jan Zoons van begin tot eind. Toen na achttien ronden de streek- favorbeten Koremam en Van der Ende met nog drie renners wegsprongen en een kleine voorsprong namen, trok Zoons het peleton bij. Na vijftig ronden trok Zoons er tussenuit met aan zijn wiel Van Ham ('s-Gravendeel). Zij bouwden een voorsprong van 22 seconden op. Uit de groep achtervolgers voegden zich o.a. Bakker (Delft), Berkhout (Schipluiden) en Bertou (Den Haag) bij Zoons en Van Ham. Tweeëntwintig ronden voor het einde telde de kopgroep elf renners. Jan Zoons liet het niet op een eindsprint aankomen en demarreerde acht ronden voor de finish om met honderd meter voorsprong te winnen in de tijd van 2 uur 9 minuten en 32 seconden. Tot de renners, die waren gedubbeld en uit de strijd werden genomen, behoorden Bert Romijn en Piet Kettenis. Uitslag: 1. Jan Zoons: 2. Bertou; 3 A. de Waard (Pernis); 4 F Ouwerkerk (Rot terdam), 5. Harry Perfors (Rotterdam); 6. S. Berkhout (Schipluiden); 7, A. Naakt geboren ('s-Gravendeel); 8. W. Breukei (Rozenburg); 9. H. Bakker (Rotterdam); 10. M Bakker (Delft); 11 Van der Burg (Berkel). Tra t van der Hart zag de tijd wegdraaien. Met nog elf minuten te spelen gaf hij zijn aanval een man meer door Roode in te zetten voor middenvel der Milic. Een minuut later maakte Hol land Sport, (weer) gelijk, René Pas ver oorloofde zich de bal te lang bij zich te houden, raakte hem kwijt aan Roodnat die in combinatie met Van Maurik door stoomde, de bal terugkreeg en fraai scoorde (22). De duw die Verlangen toediende aan Couperus betekende de nederlaag voor Holland Sport. Mansveld prikte de bal uit de vrije trap naar Couperus en ADO's derde treffer was goed voor de volle twee punten. De teleurstelling bij alles wat Holland Sport wil heten, kan slechts het verlies gelden. Niet de wijze waarop weid verloren, want Holland Sport heeft een gedaantewisseling ondergaan, speelt ook al door de routine van Muller en de pertinente aanwinst Milic intelligenter en aantrekkelijker voetbal en is in staat het publiek volledige aan zijn trekken te laten komen. En indien ADO de beschik king heeft over Harald Berg zal de aan val nog zoveel sterker wor len dat ook in het Zuiderpark de vlag menigmaal aan de hoogste mast kan gaan. Den Haag en omgeving staat, als de voortekenen niet al te zeer bedriegen, een schokkend voet balseizoen te wachten AAD MANSVELD Door Hans de Bruijn DEN HAAG Tenslotte, even over half vijf, zat ADO's aanvoerder Aad Mansveld op de verlaten tribune van Houtrust het zweet van zijn voorhoofd te vegen. Aan dit rustige gebaar én aan de triomfante lijke glundering op zijn gezicht was te merken, dat hij in de meest sensationele en dramatisch „derby" van de laatste seizoenen was uit gegroeid van de bijna falende tot uiteindelijk de beslissende hoofd figuur van het ook als kassucces geslaagde duel Holland SportADO. Wat de „onverwoestbare" Mansveld gisteren in tweemaal drie kwartier „hels" voetbal beleefde, is nauwelijks te beschrijven, zóveel moet er in hem zijn omgegaan. Maar de „ijzeren" wilskracht, waarmee hij zijn taak bleef vervullen, maakte alles goed: de schande van 1969, toen ADO in de beroemde voetbaltempel Houtrust onverwacht uitgleed over Holland Sport, werd volmaakt in de vergetelheid gestopt door een overwinning van ADO, die een groot vertrouwen voor de toekomst losweekt. Het verhaal over deze zeer bevredi gende en ook attractieve aflevering van de Haagse „slijtageslag" begon eigenlijk het vorige seizoen al. ADO, tot dan de enige club in de residen tie met een geduchte reputatie in het Nederlandse topvoetbal, kreeg voetballes van de zwoegende solisten van Van der Hart. Trainer Jezek heeft niet minder dan taalf maanden met die onaangename verrassmg in zijn maag gezeten. Verwarring Zijn „wraak" werd gisteren een feit. Maar vraag niet hoe de Tsjech daar over in spanning heeft gezeten. Vlak na het ogenblik, waarop hij zijn spelers voor de laatste keer zei, dat zij werkelijk alle aanvallen van Holland Sport zonder een centje risi co moesten afbreken, bleef zijn hart even stilstaan, toen ADO's belangrij ke man in de verdediging, Aad Mansveld in de greep van de paniek raakte. Elke bal, die in zijn richting ging, werd niet met de nodige rust en overleg uitverdedigd, zoals men van hem verwacht, maar in opperste verwarring. Een schot ging zelfs royaal over de lange zij op Houtrust. Een zeer ongebruikelijke manier van doen voor Mansveld, anders altijd de zelfverzekerdheid zelve. Nog groter Mansveld over die dramatische start: „Van de wedstrijd van vorig jaar hadden we geleerd, dat we niet met de bal aan de voet over het veld moesten gaan rennen, want dan ga je tegen Holland Sport onherroepe lijk het schip in. Daarom had trai ner Jezek ons de strikte opdracht gegeven om alleen op zekerheid te spelen en alle ballen, hoe dan ook, weg te trappen. Dat is natuurlijk een totaal ander spelletje dan we normaal plegen te spelen. En' daar moet je aan wennen". De verwar ring werd nog groter, toen de „onze kere" Mansveld zich voor de taak geplaatst zag om regelmatig hulp te bieden aan vleugelverdediger Kore vaar en centrumcollega Van Vliet, die beiden eveneens moeite hadden om de hoge voorzetten van Holland Sport te onderscheppen. Maar Mansveld, de onwrikbare, zou Mansveld niet zijn, als hij deze moeilijkheid niet had overwonnen. Naarmate de wedstrijd vorderde, zag men hem een betere „grip" op het grillige spel van Holland Sport krij gen. Doelman Ton Thie en de ande re verdediger van ADO gingen door het „herstel" van Mansveld beter draaien en de basis voor een zege van ADO was daardoor een feit. Thie: „Ik heb geweldige bewonde ring voor Mansveld. Als je zo'n op dracht om geen reisco te nemen krijgt, maak je in de regel juist fouten, omdat je ze niet mag ma- Het bewonderenswaardige herstel van Mansveld werd gevolgd door een fenomenale afsluiting, die in de tweede helft gestalte kreeg in het aangeven van twee doelpunten uit onverwacht snel genomen vrije trap pen. De tweede treffer ontstond na een schot van ADO's aanvoerder, dat in het „muurtje" van Holland Sport van richting werd veranderd, waar door de attente Looy weinig later aan een „triomftocht" naar de mid denlijn kon beginnen. Tien minuten voor het einde, toen Holland Sport inmiddels weer was teruggekomen tot 22, viel definitief het doek het team van Van der Hart. Weer kromde Mansveld zijn rug om de bal op een goede plaats te leggen het nemen van een vrije trap. In plaats van de verwachte aanloop te nemen voor een hard schot schoof hij de bal naar de vrijstaande Cou perus, die zich handig om het „muurtje" draaide en meteen vuur de: 2—3. Veel geleerd Aad Mansveld, die in het begin van dit spektakel wéér verrast was door Holland Sport, had zijn persoonlijke wraak gezocht en gevonden. „Van trainer Jezek moet ik altijd de vrije schoppen nemen. Hij vindt dat ik het beste overzicht heb. In de weken vóór Holland SportADO werd niet zelden speciaal getraind op de „op dracht" van Mansveld. Door zijn ver richtingen in de intertotoduels had Holland Sp. ook reeds gewaarschuwd kunnen zijn. Mansveld, de „Ausput zer" van ADO, nam in zet wedstrijden evenzovele vrije schoppen, waaruit een doelpunt ontstond. Mansveld weer: „Wij hebben op het trainingsveld van ADO een houten muur van vier vijf meter lengte. Op de rand van het zestienmeterge bied moet ik dan altijd zo hard en zo effectvol mogelijk op die muur schieten. Daarvan heb ik de laatste tijd erg veel geleerd". Toen alles weer b(j het oude wa de derby vorderde en de misère man Ton Thie liet delen. Aad Mansveld hervond zichzelf naarmate as omgeslagen in vreugde, waarin hU doel-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9