Geschokt door de moord en Wassenaarse bezetting Kerk zonder verontrusten is ten dode op geschreven Soeharto: altijd lijstaanvoerder open „DOOR DE EEUWEN TROUW": Wij willen alleen vredige oplossing Grote politiemacht bestrijdt bezetters PvdA beslist vanavond over Veel kans voor investeerders Stakers wijzen overeenkomst over koppelbazen van de hand Koppelbazen hebben langste tijd gehad MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het bestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw", dat al jaren ijvert voor de onafhankelijkheid van de Zuid- Molukken, heeft met afgrijzen van de volkomen onverwachte gebeur tenissen in Wassenaar kennis ge nomen. De secretaris van de stich ting, de heer N. Padding, vertelde ons vanmorgen telefonisch dat men bij de voorbereidingen voor acties bij het bezoek van president Soe- harto steeds de Zuidmolukkers op het hart gedrukt heeft in alle opzichten van geweld af te zien. „Wij ■willen alleen maar op vredi| wijze voor onze zaak opkomen. Daarom hebben wij onze mensen steeds voorge houden zich niet te identificeren met het Comité Indonesië van o.a. de professoren Wertheim en Utrecht, omdat dit comité wed revolutionaire methoden wil toepas sen. Gisteren heb ik nog een gesprek gelhad met president Manoesama van de republiek der Zuid-Molukken in balling schap. Ik weet zeker dat ook Manoesama het gebeurde verafschuwt. Hij zei mij gisteren: ik ben als gast in Nederland en wens me als zodanig te gedragen. Ook Manoesama heeft het gebruik van geweld bij voorbaat afgekeurd. Van wat er nu gebeurt distantiëren we ons met hart en ziel. Wij willen slechts in alle vredigheid onze rechtszaak bespreken en de mensen van de juistheid van ons streven overtuigen. Bij de actiegroep in Wassenaar zullen zich stellig geen mensen uit onze gelederen bevinden", aldus de heer Paddjng. De Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag onthield zich vandaag van ieder commentaar op de gebeurtenissen in Wassenaar. De ambassade zelf werd vanmorgen door de Haagse politie hermetisch afgesloten. Het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam werd eveneens onder" per manente politiebewaking gesteld. Achter het hek van de ambtswoning staat een van de bezetters, gewapend en vechtbaret op- Naast hem het portret van de Zuidmolukse leider: wellicht de in Indonesië geëxecuteer de dr. Chr. Soumokil- De Haagse zakenman J. Speijer, die taar hij zelf verklaarde, altijd de Ambon ezenevenementen van diverse aard heeft georganiseerd, zoals de destijds gehouden protestmars door Nederland, bood de Wassenaarse politie aan te bemiddelen, maar als ir. Manusama besluit dit te doen, is het hem ook goed. Hij zei dit voor de villa waar zich minister-president De Jong en minister Luns bevinden. De heer Speijer was ervan overtuigd, dat de Ambonese gemeenschap in Nederland dit optreden f van hun landgenoten betreurt. Verder vertelde hij bevriend te zijn met de Ambonese minister P. W. Lokkollo, zonder portefeuille en plaatsvervangend president, die zich op het ogenblik in I Amerika bevindt. t Burgemeester Geertsema verklaarde inmidels verder via de politie een brief van de bezetters te hebben ontvangen, doch hij wilde niets over de inhoud meedelen. Vermoed wordt, dat dit „ultimatum", zoals de politie het betitelt, een verzoek van de Ambonezen om een onderhoud met president Soeharto inhoudt. „Als ik president Soeharto tijdens zijn bezoek aan Nederland tegenkom, dan is het hij of ik. Ik zou hem honderdmaal willen doden. Ik begrijp echter dat dit mij als eenling niet zou lukken en ik heb dan ook geen plannen in die richting gemaakt. Ik keur de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur niet af, ook al betreur ik het dat daarbij een Nederlandse agent gedood is. Ik heb helaas geen binding met de bezetters in Wassenaar. Maar ik sta achter iedere Ambonees die vecht voor zijn zaak". Dit zei ons vanmorgen de in Den Haag woonachtige heer Tatuhey. voormalig premier van een Zuidmolukse nood- regering, die thans onder leiding staat van de heer Tamuella. De groep- Tamuella bestaat in Nederland naast de republiek van de Zuid-Molukken onder president Manusama. De heer Tatuhey heeft zich begin dit jaar na onenigheid uit de groep-Tatuella teruggetrokken en hij staat thans volgens zijn eigen zeggen geheel alleen. Van de kant van de voorlichtings dienst van de republiek van de Zuid- Molukken (R.M.S.) in de Haagse Bazar- straat zei men ons desgevraagd achter de bezetting van de ambassadeurswoning te staan, ook al betreurt men de dood een agent. De bezetters zouden een groepering van Vrije Zuidmolukse Jongeren zijn. Een woordvoerder zei te verwachten, dat R.M.S.-president ir. Manusama een beroep zou doen op de bezetters zich terug te trekken. Ir. Manusama heeft vanmorgen enige 'n de Bazarstraat vertoefd en is toen het strijdtoneel in Wassenaar ver trokken. Eerder was door een woord voerder van de voorlichtingsdienst van morgen gezegd, dat zijn organisatie zich niet achter de actie van de bezetters steil. Van de zijde van de Indonesische ambassade kon men ons tegen één uur niet zeggen of het bezoek van president Soeharto aan Nederland mogelijk zou worden afgelast. De perschef, de heer Sirie, was niet bereikbaar, omdat hij gaan lunchen, zo werd gezegd. de busjes die de overvallers naar de residentie van ambassadeur Natadiningrat brachten. VICARIS ROOYACKERS: Tasten en zoeken werkt zuiverend GEMERT (ANP) „Voor een Kerk waarin van verontrusting geen sprake meer zou zyn, moet men vrezen. Ze is ten dode opgeschreven. Zolang er nog gereageerd wordt is er leven en daarom is het ook een onzinnige en zelfs onzin delijke gedachte om de verontrusting by de gelovigen weg te nemen: het is nodig dat de mensen ermee leven". Dit zei de vicaris van het bisdom Den Bosch. mgr. L. A. Th. Rooyackers. zondag op de so ciale studiedagen van het Nederlands Katholiek vakverbond in Gemert. Hy stelde, dat de oudere mens niet per se conservatief is en dat de verontrusting geen kenmerk is van een bepaalde groep, maar alle groeperingen doorsnijdt. Mgr. Rooyackers zei, dat door de absoluutheid van verschillende stand punten valse tegenstellingen worden ge schapen die niet van eenzijdigheid zijn vrij te pleiten. De Kerk betekende in het allerlaatste verleden nog zekerheid, vei ligheid, rust. „Daarom ook", aldus mgr. Rooyackers. „kon ze spreken met een taal die eeuwig leek en kon ze zich ver oorloven zich te presentéren in een kleed dat onverslijtbaar scheen". Maar de Kerk als mensengemeenschap is meegesleurd in de veranderingen van deze tijd. Ze is uit haar zelfverzekerdheid en schijnbare autoritaire rust en onaantastbaarheid ge rukt. De Kerk moet opnieuw en eigen tijds leren spreken. Ze kan geen beelden en symbolen meer gebruiken die de hedendaagse mens niets meer zeggen. Het proces van tasten en zoeken, for muleren en herformuleren dat daarvoor nodig is, werkt volgens mgr. Rooyackers zuiverend omdat het doorstopt tot de kern van de zaak en die kern ontdoet van alles wat in de loop der eeuwen heeft bijgedragen tot de onverstaanbaarheid. In dit kritische proces worden het wezen lijke en bijkomstige, vorm en inhoud op hun juiste waarde geschat. In een voor kardinaal Alfrink e bisschoppen bestemde resolutie hebben de deelnemers aan de sociale studie dagen hun voldoening uitgesproken ovei het plan van de bisschoppen te komen tot een permanent nationaal pastoraal beraad. De NKV'ers verwachten wel dat v. borgen worden geschapen om dit beraad een reële afspiegeling te doen zijn vat de verschillende stromingen in de Neder landse kerkprovincie en van de naai sekse, leeftijd en sociaal milipy verschil lende groeperingen in de samenleving Aan een dergelijk beraad zullen ze graag direct of indirect bijdr^Rl leveren. Vervolg ua» de voorpagina) Na 9 uur voltrekken zich in ijltempo allerlei gebeurtenissen in en rond de ambtswoning van de Indonesische am bassadeur. Rond ei; tijd werd een dokter in de villa toegelaten. Kort daarvoor wa ren reeds alle wegen naar Wassenaar vor ieder verkeer afgesloten en had de Wassenaarse politie de hulp ingeroepen van de politie in Den Haag en Katwijk en van de marechaussee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het P-v-d.A.-bestuut zal vanavond een beslissing nemen over het lystaanvoerderschap voor de komen de Kamerverkiezingen. Verwacht wordt dat de kleinst mogelijke meerderheid het standpunt van de fractie zal onderschrij ven en zich zal uitspreken voor één lijst aanvoerder in de persoon van drs- J- den Uyl, Het partijbestuur bestaat uit 21 per sonen; tien van hen zouden het eens zijn met Nieuw Links dat er 18 lijstaanvoer ders moeten komen in evenveel kies kringen. Zaterdag nog werd tijdens een bijeen komst van Nieuw Links verklaard, dat slechts één "lijstaanvoerder funest zou zijn voor de P.v.d.A. Met Den Uyl als enige lijstaanvoerder zou de vernieuwing in de partij niet in het lijstaanvoerder schap tot uitdrukking komen. Als het inderdaad zo zal zijn, dat Den Uyl van avond slechts met één stem meerderheid tot lijstaanvoerder wordt gekozen, dan zou dat voor hem niet zo plezierig zijn. Op 19 september zal de partijraad van de P.v-d.A- zich hierover moeten uitspreken- CHU-voorzitter prof. Van Hulst meen de zaterdag tijdens een vergadering van de CHU-unieraad dat er dringend meer geld beschikbaar moet komen voor nieuwe overheidstaken- De 700 miljoen gulden die er volgend jaar zonder lasten verzwaring voor nieuwe taken beschik baar zou zijn, is naar zijn. mening on voldoende. Èr moet via belastingverho ging meer ruimte komen- DEN HAAG (ANP) President Soe harto meent dat gesprekken met degenen die kritiek op zyn beleid leveren nuttig zyn, omdat zy Indonesië de mogelijkheid bieden de belangrijkste problemen uit een te zetten en te trachten een oplos sing te vinden. In antwoord op een vraag van een speciale verslaggever van het ANP verklaarde dt president altyd open te slaan voor kritiek, vooropgesteld dat deze opbouwend is. „Indien tyd en om standigheden zulks toelaten lykt het me bijzonder nuttig wie dan ook te ontmoe ten. Het is zonder meer duidelijk dat dit slechts zinvol is voorzover onze ge sprekspartners werkelijk begrip hebben voor onze problemen en bereid zijn ons te helpen. De huidige betrekkingen tussen beide landen zijn uitstekend. Er bestaan geen beletsels van enige betekenis voor nog nauwer samenwerking, aldus de presi dent. In antwoord op een vraag, op welke terreinen de samenwerking tussen beide landen zou kunnen worden ver sterkt, verklaarde de president dat op het gebied van economische, technische 1 en culturele samenwerking nog veel tot stand kan worden gebracht: de we de buitenlandse investeringen opent bo vendien de mogelijkheid dat buitenlandse investeerders een actief aandeel hebben in de ontwikkeling van Indonesië"- Er zijn nog enorme mogelijkheden voor buitenlandse investeringen, ook Ne derlandse, zo verklaarde de president in antwoord op een opmerking, dat Neder land op het punt van investeringen ach ter ligt bij do V.S., Japan en West-Du its- land. Deze mogelijkheden bestaan met name op het gebied van de industrie, de mijnbouw, op het terrein van communi catie e-d.. „Ik zou zakenlieden, die be langstelling hebben willen aanraden naar Indonesië te komen, hier de zaak te be spreken en met eigen ogen Indonesiës voortgang te zien". In antwoord op een vraag over de vooruitzichten voor uitwisseling op cul tureel terrein en somenwerking op onder wijsgebied, met name bij het hoger on derwijs, verklaarde president Soeharto dat Indonesië en Nederland reeds een overeenkomst betreffende samenwerking op het gebied van onderwijs en cultuur hebben gesloten. „Alles wat ons thans te doen staat is- deze overeenkomst gestalte geven, door concrete stappen in het be lang van beide partijen". (Van een onzer verslauggevers) ROTTERDAM Tussen de directies van de RDM en Wilton-Fyenoord, alsm- avond overeenstemming bereikt over de oplossing van het koppelbazenvraagstuk. mede de vakorganisa ties is zaterdag- Ook de ondernemingsraden van de beide ondernemingen hebben zich akkoord ver klaard. Niettemin werd vanmorgen nog nergens op de werven en machinefabrie ken in het Rotterdamse havengebied ge werkt. Een groot deel van de stakers by Wilton-Fyenoord heeft het akkoord af gewezen. Het leek er vanmorgen op dat men zich by de RDM minder afwijzend opstelt tegenover het akkoord. Uit solidariteit met de Rotterdamse collega's hebben de meeste arbeiders bij de Amsterdamse stuwadoorsbedrijven vanmorgen eveneens het werk neer gelegd- Volgens de Scheep vaart vereni ging-Noord is het werk neergelegd bij Müller, Van Ommeren en Igma in het westelijk havengebied. In het oostelijk havengebied wordt gestaakt bij de KNCM en de Hollandse Lloyd. Er wordt wel gewerkt bij NSM-Oceaan, de NSDM en de ADM. Het technisch personeel van de Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek (ENCK) in Vlaardingen is vanmorgen ook in staking gegaan. De overeenkomst tussen directies van RDM, Wilton Fenenoord en de vakbonden heeft de volgende punten: vanaf 1 januari 1971 zal het verschil in vergelijkbare beloning tussen de van koppelbazen ingeleende werk nemers en de eigen werknemers niet meer dan 10 mag bedragen; aan de duur van de tewerkstelling van ingeleend personeel zal een limiet worden gesteld van 9 maanden; I in afwachting van de uitvoering zal aan eigen werknemers over 1970 een uitkering worden gegeven van f 400,-. Het bestuur van de Metaalbond Rotter dam (werkgevers metaalindustrie) heeft gisteren met directies van werven in Rotterdam en Amsterdam vastgesteld dat aan de activiteiten van koppelbazen uiterlijk 31 december aanstaande een Tijdens de jaarlijkse viswedstrijd tussen parlement en pers was de vangst van premier De Jong i da huurt uan Ruurlo sloeg hij deze fikse forel aan de haak. versmaden. In Een kwartier later begaven zich twee pantserwagens (met marechaussee onder meer gewapend rnc-t mitrailleurs naar de villa in Wassenaar. In de bassen rond de ambtswoning bevonden zich op dat mo ment zwaargewapende bezetters- Koit daarna: inspecteur Schurman deelt mee door een „knul van 13 jaar onder schot te zijn gehouden toen hij do megafoon en goederen naar de villa over bracht. De Ambonezen vroegen toen ook naar ir- Manusama. Zij schieten nu en dan de mens endie „te dicht bij komen". Rond 10 uur zwamen op het „hoofd kwartier" van premier De Jong aan de officier van justitie in Den Haag, mr. W. A. Rosingh, en de hoofdcommissaris van de Wassenaarse politie, de heer Balle- goyen de Jong. Naar een omwonende, mevrouw Peters- Birkhoff. toen meedeelde, is om zes mi rt voor half zeven de overval ingezet. Toen hoorde ze de eerste schoten. De politic van Wassenaar, die meer dan vijftig man heeft ingezet, werd op dat moment geassisteerd door een groep met karabijnen gewapende maschappen van de Haagse politie, een „hard bijstand peloton" van de koninklijke marechaus- en een detachement van de rijks politie. De politie van Wassenaar hield bij monde van inspecteur A. G- L. Rijken contact met de bezetters van de villa Hij deed dit met behulp van een mega foon uit een zolderraam van een togen eer de villa gelegen woning- Ook waren reeds pantserwagens van de marechaussee op strategische punten volledig bemand en met schietklare mi trailleurs uitgerust. Indonesiche ambassade in Den Haag, Sa- mil. naar de villa aan de Teylingerhorst- laan, waar minis'er-president De Jong zich op dat ogenblik bevond. Om elf uur drukten de bezetters per megafoon hun spijt uit dat hij hun actie een politieman was gedood. Zij zouden bereid zijn de villa te verlaten, nnbs zij ongehinderd kunnen vertrekken. De politieautoriteiten hadden reeds hun hoofdkwartier betrokken in een lagere school in de nabijheid van de villa. Op het terras van de ambassadeurs woning hadden vijf van de bezetters post gevat: twee met een stengun, twee met een karabijn; de laatste met iets in zijn handen wat een granaat of een molotov cocktail kon zijn. Politiemannen verken den de omgeving. Om half tivaalf kreeg het pantser voertuig. dat op de rijksstraatweg aan de voorzyde van de bezette villa's positie had gekozen, de opdracht: „Mocht de politie zich uit de tuin terugtrekken, dan laaggericht vuur, schot voor schot". In middels waren nog twee pantservoer tuigen gearriveerd. Verontruste buren van de Indonesischo ambtswoning vertelden journalisten, dat rii vorige week de politie al geheld hadden, omdat *U Ambonezen in de

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5