Ceidóc Soimtnt Ambonezen schieten bij bezetting Indonesische ambtswoning Wassenaar se hoofdagent dood „WIJ WILLEN SOEHARTO PRESSEN TOT EEN GESPREK" Soeharto stelt bezoek uit Evert^astefoü^jj Afzetting Rijksstraatweg veroorzaakt verkeerschaos Bezetters via telefoon: Ernstige vertraging bij Haagse Schouw Paiiêngraclit 32.téft^.postbus li, telefoon,22244* Giro 103003 Sank; Amro-bank N.V., Leiden Directeur: Drs. J. H. M. Brader. Hooldredacteur: F. J. Plug. Chef-redactie: H. P. M. Heruer. Advertenties (exel. B.l.W.) 0.23 p. mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling) p. week l 1.26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05. 61e jaargang, no. 18.142 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.13 uur: De wetten van de wildernis; 19.30 uur Transworld Top Team; 20.45 uur Met liedjes het land in; 21.35 uur Quiz; 21.45 uur Comedymakers. Nederland II: 19.30 uur Coronation- street; 20.20 uur Hier is Lucy; 20.45 uur Het compromis, t.v.-spel. MAANDAG 31 AUGUSTUS 197» ENIGE REGEN rachting van het KNMI tot morgenavond luilt: vanavond en vannacht enige regen. Morgen over dag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog- Matige, aan de kust vrij krachtige wind, ruimend naar zuidwest tot west- Vooral in het bin nenland lagere middagtemperaturen. Marechaussees in pantserwagen houden hun wapens schietge reed op de bezette ambtswoning van de Indonesische ambassadeur. Dood agent wordt betreurd (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij willen president Soeharto met deze bezetting pressen tot een gesprek met onze leider, de heer Manusama. Als dit gesprek niet zal plaatsvinden of als de heer Soe harto tijdens dit gesprek geen bepaal de concessies doet ten aanzien van de Republiek Zuid-Molukken, dan zullen er doden vallen. Dat is nu eenmaal dc eis van de revolutie". Dit deelde een woordvoerder van de bezetters van de residentie van de ambassadeur van Indonesië ons telefonisch mee. Zodra het gesprek tussen de heer Manusama on Soeharto tot tevreden heid van de bezetters is afgesloten zullen zij de residentie verlaten. „Wij zullen dan niet bang zijn om gearres teerd te worden", aldus de bezetters die verklaarden tot de Vrije Zuid- Molukse Jongeren te behoren. De gehele actie werd door de woord voerder bestempeld als een revolu tionaire daad, die wel gesteld moest worden omdat via parlementaire weg gedurende twintig jaar nog steeds niets bereikt was. „Wij hebben de actie nauwelijks voorbereid, maar hij is goed verlopen. Uiteraard betreuren wij de dood van de politieman, maar hij begon met schieten en toen was het een zaak van hij of ik. De wapens hebben wij gekregen van de Repu bliek Zuid-Molukken De woordvoerder verklaarde dat deze aotie gevoerd was namens alle Zuid- Mol ukkens in Nederland. Over de be zetting merkte hij nog op: „We kun nen het hier lang uithouden, or is hier proviand voldoende. Berichten als zouden wij hier maar met vijftien man zitten zijn onzin. Dat zijn er meer maar ik zeg niet hoeveel. Ook de mededeling dat er kinderen van 13. 14 jaar onder de bezetters zijn is pure nonsens. De jongste bezetter schat ik toch gauw achttien of negentien jaar". De bezetters verklaarden gaarne be reid te zijn de heer Manusama of een plaatsvervanger in de residentie te verwelkomen. „Hij is een van onze leiders. Wij verwachten niet dat hij De president van dc Zuid-Molukken, de heer Manusama, van wie de be zetters veronderstellen dat hü het met hen eens is. ons zal adviseren de bezetting te be ëindigen". De heer Manusama zal al leen de residentie kunnen binnengaan als hij herkenbaar is aan bepaalde codes. „Als wie dan ook zonder codes probeert binnen te komen dan wordt er zonder pardon gevuurd". De woordvoerder verklaarde voorts dat er geen bereidheid was om pre mier De Jong of burgemeester Geert- sema toe te laten of de heer Manu sama op zijn tocht naar de residentie te vergezellen voor een gesprek met de bezetters. „Wel willen wij de pers naar binnen laten. Die zullen dan eerst door ons grondig gefouilleerd moeten worden. Bij eventuele proble men moeten zij er echter rekening mee houden dat er meteen geschoten (Van onze verslaggevers) WASSENAAR De 28-jarige Wassenaarse hoofdagent van politie J. Moolenaar vader van twee kinderen is vanmorgen om half zeven het dodelijk slachtoffer geworden bij de bezetting van de Indonesische ambassade woning aan de Kerkeboschlaan te Wassenaar die m alle vroegte door een twintigtal jonge Ambonnezen werd uitgevoerd. De hoofdagent werd bij de bestorming van deze ambtswoning dodelijk getroffen door een schot van een van de Arribonnezen. Hij wist stervende het hoofd bureau van politie te Wassenaar te alarmeren, waardoor binnen zeer korte tijd een grote hoe veelheid zwaarbewapende en gehelmde politie opgeroepen kon worden. De heer Molenaar stond op wacht voor de ambtswoning. In de woning zelf werden de echtgenote van ambas sadeur Taswin Natadiningrat, diens twee kinde ren, ander ambassadepersoneel en een gast van de ambassadeur eveneens gegijzeld. De am bassadeur zelf wist aan de bezetters te ontsnap pen. Later werden onder meer zwaarbewapende marechaussees ingezet met vier pantserwagens voorzien van mitrailleurs. De bezetting groeide binnen enkele uren uit tot een zeer explo sieve situatie, zodanig, dat zich tegenover de twintig zwaarbewapende bezetters een grote nog zwaarder bewapende politiemacht bevond. Urenlang heeft men met de bezetters onderhan deld om het lot van de gijzelaars veilig te stellen en een verder bloedbad te kunnen voorkomen. Als gevolg van de alarmerende situatie zou president Soeharto besloten hebben af te zien van zijn bezoek aan Nederland, aldus berichten uit Djakarta. De hoofdagent van politie Johannes Moolenaar (28). die doodgeschoten werd bü de overval op de residentie van dc Indonesische ambassade in Nederland. De heer Moolenaar was gehuwd en vader van twee kinderen. De agent van de Wassenaarse ge meentepolitie Franciscus Vink, die. na het alarm van de zwaargewonde hoofdagent Moolenaar met een pa trouille te hulp schoot, maar door de overvallers enige tyd als gijzelaar werd vastgehouden. De bezetting van de Indonesische ambtswoning voltrok zich vanmorgen tussen zes uur en half zeven ln zeer snel tempo. De Abonnezen aangekomen met drie busjes van een nog onbekend thuis adres troffen slechts een politieman als bewaker, die tegen de gewapende over macht geen verweer had Dank zij echter het alarm van de Eerst gijzelaars in vrijheid DJAKARTA (AP) President Soe harto heeft zijn voorgenomen bezoek aan Nederland uitgesteld tot de vrouw en kinderen van de Indonesische ambassa deur. die als gijzelaars worden vastge houden door Ambonnezer zijn vrijgela ten. aldus heeft de minister van Buiten landse Zaken. Adam Malik, meegedeeld. Malik zei dat net vertrek dat op van avond was bepaald definitief geannuleerd is. Hij voede daaraan toe: „Misschien, vertrekken we morgen. Maar we ver trekken niet eerder dan wanneer de vrouw en kinderen van de ambassadeur zijn vrijgelaten". In een officieel communiqué, dat na dc verklaring van Malik volgde wordt ge zegd, dat de regering tijdelijk het bezoek heeft afgeiast wegens „onverantwoorde lijke actiesin Nederland die de vei ligheid daar verstoren". Verder wordt gezegd in de verklaring, dat de Indonesische regering de Neder landers de tijd .wil geven om „maatrege len te nemen om orde te scheppen". stervende hoofdagent werd in korte tijd een grote politiemacht opgeroepen. Zij omsingelde de villa aan de Kerkebos-, laan. De politie moest echter opnieuw hulp inroepen van marechaussee en rijkspolitie, onder meer uit Leiden, omdat de bezetters nu en dan schoten en dreie- den iedereen neer te schieten. die zich vlakbij de ambtswoning zou durven ver- Rond 9 uur slaagde de dienstdoende inspecteur van politie de heer P. G. Schurman erin contact te krijgen met de bezetters, die een aantal gijzelaars in het gebouw bleven vasthouden'. Hij kreeg toestemming het stoffelijk overschot van hoofdagent Moolehaar van het terrein te halen in ruil voor een megafoon en andere goederen uit een politiebusje. De inspecteur gaf hieraan gehoor. Kort daarvoor was de jonge agent F. M. Vink (23) In ruil voor een arts door de bezetters vrijgelaten. De heer Vink was direct na het alarm van de inmid dels overleden hoofdagent met een pa trouille naar de villa gestuurd. Daar werd hij door bezetters opgewacht, die hem dwongen zijn pistool weg te werpen. Hij werd het gebouw binnengebracht en geboeid. Later kwam hij in vrijheid, toen een door de bezetters opgeroepen arts binnenkwam. De arts was nodig voor de echtgenote van de Indonesische ambassa deur, omdat zü maagklachten had. Intussen waren minister-president J. S. de Jong, minister J. M- Luns, burge meester Geertsema van Wassenaar, dc commissaris van de Wassenaarse politie en andere autoriteiten in de omgeving verschenen. Zij richtten een hoofdkwar tier in direct in de omgeving van de In donesische ambtswoning, van waaruit zij opdrachten gaven en tenslotte ook ir. Ma nusama, de president van de Zuidmoluk- se republiek in baiiingschap bij zich ont boden. Deze arriveerde even na 12 uur vanmiddag, na eerst lange tijd geaarzeld te hebben gevolg tc geven aan de od- dracht van premier De Jong, (Zie verder pag. 5, laatste kolom) (ADVERTENTIE) DANSLES Premier P. de Jong en burgemeestei M. Geertsema van Wassenaar bespre ken in de omgeving van de ambts woning de situatie huishoudshow ZIE PAGINA 8 Denderend goede muziek Quickstep tot de „Swinging Beat' iu 'n feeëriek verlichte omgeving. Alle goedwillende jongelui zijn van harte welkom! BOLLENSTREEK: Hillegom: Heden Maandag 7 uur. Sassenheim: a.s. Woensdag 7 uur. Lisse: a.s. Zaterdag 6.30 uur. Noord wjjkerhout: 16 September Roelofarendsveen: 15 September. LEIDEN Aanvang vanaf Zondag 6 Sept. tot en met Zaterdag 12 SepL 6 Klubs reeds volgeboekt. HOOGL. KERKGRACHT 48. A Inschr. dag. 2-5 en 7-9 M Tel. 01710 - 23583 of 32710 DANSAVONDEN Lisse: a.s. Zaterdag 8 uur Leiden: a.s. Zondag 8 uur Toegang: 2.50 p.p. waarbij 65 ot. belasting is inbegrepen. BIRKENHEAD (A.P.). Bij een botsing tussen 'n auto met aanhangwagen en een andere auto zijn gisteren zeven mensen, onder wie twee kinderen, in de brandende caravan om het leven gekomen, nog zes mensen werden ernstig gewond. De caravan had slaapplaatsen voor vijf volwassenen. Een man kwam met zijn kleren in brand uit de caravan. Hij gilde dat zijn vrouw en kinderen nog steeds in de brandende wagen waren viel daarna bewusteloos neer. De Indonesische ambassadeur in Ne derland, de heer Taswinnatadiningrat. moest vanmorgen in alle haast zijn woning verlaten. Zijn gezin wordt door de Ambonese bezetters gegijzeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De afzetting van de Rijksstraatweg in Wasse naar, waartoe in verband met de bezetting van de residentie van dc Indonesische ambassadeur beslcten was, heeft in om liggende gemeenten voor een ware verkeerschaos gezorgd. De politie van Leiden sprak van een hopeloze zaak. maar ook in Wassenaar, Voorschoten en Voorburg verliep de ver- keerscirculatie uitermate stroef. Alleen in de gemeenten Den Haag en Leidschendam ondervond hei verkeer geen of nau welijks hinder van de afzetting. Het Haagse Schouw in Leiden bood vanmorgen, zo meldde de Leidse politie, een chaotische aanblik. „Veel verkeer uit Amsterdam in de richting Rotterdam k%yam nu via het Haagse Schouw Leiden binnen. Het verkeer uit Leiden naar Amsterdam moest bij het Haagse Schouw weer terugkeren- Hierdoor ontstond een hopeloze verkeerssituatie die ernstige vertragingen in de hand heeft gewerkt. Een vijftiental politiemensen, waarbij assistentie uit Oegstgeest en Voorscho ten, probeert het verkeer zo goed en zo kwaad als het kan op gang te houden". In Voorburg concentreerden de verkeersproblemen z»=h voor namelijk op de Parkweg. „De Parkweg staat vanaf het via duct Voorburg—Leidschendam tot aan het politiebureau vol met auto's, allemaal verkeer dat via Voorschoten is omge leid. Door extra-personeel in te zetten kunnen wij het grote verkeersaanbod echter redelijk goed verwerken". De verkeersproblemen in Voorschoten deden zich met name gelden bij de Vink en in het centrum waarover het verkeer werd omgeleid. „Het verkeer liep door deze omleiding in Voorschoten nogal wat vertraging op. Met extra-mensen probeerden wij de zaak zo goed mogelijk te laten verlopen", aldus de politie van Voorschoten. Enige vrees bestond er omtrent de duur van de afzetting van de Rijkssraatweg. Als dit ook vanmiddag nog het geval zou zijn, dan verwachtte men ernstige problemen voor het ver keer tijdens de spitsuren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1