Tienkampstrijd kreeg dramatische finale ATLETIEKJEUGD TWEEDE IN DRIELANDENDUEL HOCKEYERS LEGDEN NIET ALLE TROEVEN OP TAFEL Oostduitse atleten winnaars van EX. Lesterhuis faalde in slotrace LOUIS VINK VERRASSEND MARATHONKAMPIOEN Ilja Keizer snel op 1500 meter SPORTBIJLAGE MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 gen voor de tweede achtereenvolgende gen was deze slotrace, omdat tot de start ui AARnnjr-cw i ^er meester gemaakt van de nationale ervan Ben Lesterhuis de leiding had gehad. e ®en veelbewogen tienkamptitel. Pas op het laatste onderdeel, Twaalf seconden mocht de door Eet Kamer- tinale heett Hans Smeman zich gisteren op de 1500 meter, slaagde Smeman erin zich beek getrainde atleet op Hans Smeman het sportpark „De Vijfsluizen in Vlaardin- op de eerste plaats te nestelen. Veelbewo- prijsgeven, het werden er ruim 72. Jaap Noordenbos (foto) ziet in Ben Lesterhuis uitstekende mogelijkheden als tienkampei-. (Door Frank Werkman) Al voor de start van de 1500 meter had Ben Lesterhuis verklaard er weinig vertrouwen in te hebben. „Ik heb er honderd gulden voor over als ik die 1500 meter niet hoef te doen Ik ben geestelijk en lichamelijk niet 'meer in staat die race te' lopen". Reeds kort na de start bleek hoe juist die laatste uitspraak van Lesterhuis was geweest. Al na enige tientallen meters viel er een gat tussen Hans Smeman en Lesterhuis, die toch juist Smeman moest trachten te volgen om uitzichten te blijven behouden op de titel. Moeizaam voortploegend legde Lesterhuis zijn rondjes af, terwijl zijn achterstand op het leidende trio Smeman, Stam en Jonkers steeds groter werd. Pas een minuut en achtentwintig seconden na winnaar Jonkers, die in een verbluffend sterke eindsprint de op de derde plaats van het eindklassement azende Stam ruimschoots voorbijging, kwam een mentaal volkomen kapotte Lesterhuis over de finish. „Ik heb", vertelde Smeman later, „niet gezien dat het met Lesterhuis zo slecht ging. Ik heb mijn eigen race bepaald. Ik wilde geen enkel Smeman, die in dit toernooi on zwaarste atletiektitel op de technische nummers teleurstelde, heeft vanaf het eerste onderdeel tegen een achterstand aangekeken. Geen moment heeft dit hem echter verontrust. „Ik had na de eerste dag nog het volste vertrouwen. Ik moest op de 110 meter horden winst kunnen boeken, maar dat viel tegen. Na het polsstokhoogspringen zag ik het somber in". Normaal moet Smeman op polsstokhoog de nodige punten kunnen vergaren, maar de optimistische A.V.R.-atleet besloot zich pas, toen de lat op 3.80 meter lag, in de strijd te mengen. Dat draaide op 'n teleurstelling uit. Met grote moeite kwam hij nog wel over deze aanvangshoogte, maar toen de lat op verzoek van Krijnen, die als Eef Kamerbeek kon zijn teleurstelling over de prestaties van Ben Lesterhuis niet geheel de baas. „Ga je maar weer toeleggen op hoogspringen", voegde hij zijn pupil toe. Kamerbeek (op foto met Piet v. d. Kruk) had eerder verklaard in Lesterhuis de enige tienkamper te zien die zijn nationale record zou kunnen verbeteren. BREDA Het Nederlandse junioren atletiekteam is gisteren op de tweede plaats geëindigd in de drielandcnwed- strijd, die in Breda werd gehouden tussen Nederland, België en Spanje. In de eindstand werd Spanje met 166 pun ten eerste, Nederland behaalde 118 en België 107,5 punten. Van de Nederland se jongensatleten maakte de Antilliaan Hugo Fernandes Mendes een uitsteken de indruk. De begaafde Antilliaan kon in Breda wel niet het programma afwerken dat hij zich had voorgsteld, maar liet des ondanks een gave indruk achter. Toen hij op de 100 meter na zeventig meter in gewonnen positie lag, liet hij zich wegens een licht spierongemak uitvie ren en zeilde soepel, inderdaad nog als eerste, over de finishlijn, Fernandes liet de 200 meter, zijn favoriete afstand, en de estafette wijselijk lopen om zich niet te forceren. Bondstrainer Jan van Heek, die meegaat naar Parijs waar op 11 en 13 september de Europese jeugdkampi oenschappen worden gehouden: „Een blessure is het eigenlijk niet, maar je mag geen risico nemen. Daarom loopt hij voor Parijs ook geen wedstrijden meer". En de uiterst optimistisch 'ge stemde, Ciko-man zelf: „Als ik geluk heb met een pikstart kom ik ver, want snelheid heb ik wel. Maar ik wil het vooral op de 200 meter proberen. Op de 100 meter is de Zwitser Pusterla (een jongen van zeventien jaar, die 10.2 op zijn naam heeft staan) gevaarlijk. Louis Franssen was met zijn ervaring van het 400-meterrecord van Jan van Uden niet helemaal tevreden. „Normaal kan ik op de laatste 100 rieter nog even goed aanzetten en met lange passen door gaan. Maar dat zat er op deze losse baan piet in. Als ik echt gewild had dan was het wel 48.2 geworden". De 3000 meter-lopers Michel Visschers en Pieter Vos voldeden met hun tijden van rond achteneenhalve minuut zonder meer, waarbij vooral het soepele en uitgebalanceerde lopen van de eerste opviel. Tienkamper René de Bruin had de wel zeer ondankbare taak op de 110 meter horden Frank Nusse te vervan gen. Zijn 18.0, met de horden op heren hoogte, is dan ook geen maatstaf voor zijn werkelijke kunnen. De op het laatste ogenblik aan de ploeg toegevoegde Surinamer Roy Bott- se, hij zal in Parijs uitkomen op de 800 meter, kon na de langzame eerste ronde (58.5 seconden) zijn positie niet vinden en kwam daardoor in de eindsprint niet los. Zijn merkwaardige gewoonte om op de laatste .meters laconiek te freewheel en kostte hem echter wel onnodig de derde plaats. Zijn tijd van 1.54.8, slechts 0.7 seconden achter de sterke Belg Ebertzheim. was gezien de tempoverde ling bevredigend. Spanje, als Europese atletieknatie een jaar of acht geleden nog geheel onbetekenend, bracht een zeer sterke formatie op de been, die dan ook ruim afstand nam. De Belgen hadden op het laatste moment hun ploeg drastisch moeten herzien, omdat de leeftijdsgrenzen voor junioren bij hen anders liggen. Aan de leeftijd van sommige Spanjaarden, die van 11 tot 13 september in Parijs met tien a twaalf man- aan de start hopen te komen, bestond in Nederlandse kringen even eens twijfel. Maar de bewondering voor verscheidene Zuiderlingen (onder meer Bolanos, met een mooie techniek over 1.92 meter, Perez Crespo 7.27 meter ver en kogelslingeraar Prado, 50.26 meter) was groot genoeg om hierover geen moeilijkheden te paken. Aan Neder landse zijde imponeer-de vooral ook dis cuswerper Rob de Jong, die bij een jeugdreeord van 48.84 meter met de 1.75 kilogram-discus, met het senioren materiaal (2 kg) nu al tot 45.79 kwam. Terecht ontving hij hiervoor een pres- tatieprijs. BONN De Utrechtse atlete Ilja Keizer heeft zaterdag op de kunststof- baan in Bonn de 1500 nieter gewonnen in de beste Nederlandse scizoentyd van 4 minuten en 13 seconden. Dit beteken de tevens een verbetering van haar per soonlijke record met drietiende seconde. enige met Smeman nog de polsstok hanteerde op 4.00 meter werd gelegd, faalde de titelhouder. Twee pogingen om deze hoogte te bedwingen, mislukten en de derde eindigde door een foutieve aanloop in een complete desillusie. Slechts vijftig centimeter had Smeman op Lesterhuis, die er niet in slaagde zijn persoonlijk record (3.30 meter) te overtreffen, gewonnen. Nog twee nummers moesten worden verwerkt: speerwerpen en de 1500 meter. Toen Smeman zijn eerste worp deed, wist hij al dat Lesterhuis een afstand had bereikt van 53.54 meter. Opnieuw tastte dit het zelfvertrouwen van Smeman aan. Maar juist op dit technische nummer- hervond hij zijn oude vorm, die hem begin augustus op Papendal naar een fraaie totaalscore van 7289 punten had getild. Met een afstand van 51,46 meter verkreeg hij opeens weer een uiterst kansrijke positie voor de gouden medaille. In een jsterke race slaagde hij er zelfs in zijn persoonlijk record van 4.40.9 te verbeteren tot 4.39.4. Deze inzet bracht een teleurgestelde Eef Kamerbeek tot de opmerking: „Zo zie je maar wat je door een goede mentaliteit kunt bereiken". Woedend Kamerbeek, die halverwege de titelstrijd had verklaard in Lesterhuis de enige Nederlandse tienkamper te zien, die zijn nationaal record (7632 punten, gevestigd in Belgrado tijdens de Europese kampioenschappen van 1962) zou kunnen verbeteren, liet zijn pupil geheel vallen. Woedend viel hij nog tijdens de slotrace uit tegen Lesterhuis, die zich moeizaam de baan voortbewoog. Na de eerste ronde, toen Lesterhuis reeds een aanzienlijke achterstand had opgelopen, schreeuwde Kamerbeek hem toe harder te lopen, zich meer in te zetten. Maar Lesterhuis kon niet meer. Volkomen uitgeput ging hij over de finish. „Hij heeft de juiste mentaliteit niet", had Kamerbeek al voor de 1500-meterrace gezegd. Hij verdomt het om te trainen als ik er niet bij ben. Hij krijgt van zijn superieuren Lesterhuis is wachtmeester bij de rijkspolitie alle faciliteiten om te trainen. Hij mag om vijf uur weg. Om jur kan hij dan op de baan zijn. Maar als ik om half zeven kom, heeft hij zich nog niet eens ingelopen. Hij probeert op alle mogelijke manieren onder de trainingen uit te komen". Toen Lesterhuis finishte bevond Kamerbeek zich aan het andere einde de baan. „Bedankt, Ben", waren zijn cynische woorden tot Lesterhuis, toen deze bij zijn trainer kwam. „Ik begrijp het niet", kon Lesterhuis met moeite uitbrengen. „Met een redelijke conditie moet ik toch 5.20 of 5.30 kunnen lopen. Ik loop uren door de bossen en toch is die conditie er niet". Deze woorden van de ontluisterde kanshebber op de titel staan wel enigszins in tegenstelling tot de uitlatingen van Eef Kamerbeek, die beweert dat Lesterhuis zich niet volledig inzet tijdens de trainingen. Ook een andere opmerking van de Nederlandse tienkamprecordhouder aan het adres van Lestei'huis „Je kunt je nu maar beter weer gaan toeleggen op hoogspringen" vond enige weerstand. Jaap Noordenbos, de nationale coach voor de tienkampers, meende dat in Lesterhuis aanzienlijke mogelijkheden schuilen. „Met zo'n puntentotaal 6709 moet er toch wat inzitten. Als Kamerbeek beweert, dat Lesterhuis nooit een goede tienkamper zal worden, ben ik het helemaal niet met hem eens. Alleen zijn zwakke nummers moeten worden verbeterd. Kamerbeek is ervan uitgegaan dat je als je de prestaties op alle nummers bij elkaar telt gemakkelijk de 7.000-puntengrens kunt passeren. Maar zo gemakkelijk ligt dat niet. Kamerbeek wil zichzelf in Lesterhuis terugzien. Nu dat niet is gelukt, zegt hij zulke onredelijke dingen". Uiterst verheugd Zelfs moest Ben Lesterhuis de tweede plaats nog afstaan. Door Lesterhuis' volkomen verknoeide 1500-meterrace kon Richard Langemeijer nog beslag leggen op het zilver. Een uiterst verheugde Langemeijer, die zich in de slotrace volkomen had leeggelopen en .was gefinisht in 5.03,8, stelde tevreden vast, dat hij zijn persoonlijke records op de beide hoogspringnummers had verbeterd. „Op het polshoog ben ik tien centimeter hoger gekomen. Nu ging ik over meter. Maar met het hoogspringen ben ik nog meer tevreden. In twee jaar heb ik een vooruitgang geboekt van centimeter. Toen ik bemerkte dat ik met de rolbeweging niet verder kwam dan 1,65 meter, ben ik overgeschakeld op de Fosburyflop. Wel, je ziet de resultaten. Ik ging nog vrij gemakkelijk over 1,86 m. Zeer gedeprimeerd Niettemin heeft Lesterhuis, die overigens pas zijn vierde tienkamp „deed" hij is drie jaar uitgeschakeld geweest wegens 'n ernstige armblessure, die hij opliep tijdens wedstrijden in hetzelfde sportpark „De Vijfsluizen", op niet minder dan drie nummers zijn persoonlijk record scherper gesteld. Op de 400 meter haalde hij 0,7 seconde af van zijn tot dan toe beste tijd van 52,8, de 110 meter horden legde hij een halve seconden sneller dan ooit af (16,6 tegen 16,1) en op de discus tenslotte kwam hij van 40,38 meter tot 42,50 meter. Alleszins eden om tevreden op deze titelstrijd terug te kijken. Maar ,toch was Lesterhuis zeer gedeprimeerd, „Het is jammer van die 1500 meter. Dat heeft me de kop gekost". Ondanks z'n hernieuwde kampioenschap dat bovendien gepaard ging met zijn op een na beste prestatie (7043 punten) bekeek Hans Smeman zijn titel nuchter. „De t echnische nummers gingen allesbehalve naar wens, maar de loopnummers gingen gelukkig uitstekend. Het is mijn derde driekamp dit jaar en alle drie ben ik boven de 7.000 punten geëindigd. Dat is me alleszins meegevallen". dsland: 1. Seman (AVR) 100 m 11; 6675 5. Stam' (Zaanland) 7. Krijrien^ (GAC) iff P(Quick) 1 iluis (Typhoon) 6021; Huyts beste schutter SOESTDIJK Op de Leusderheide gisteren H. J. Huyts uit Woudenberg Nederlands kampioen geweerschieten 300 meter geworden met 512 pun ten. Tweede werd F. Tebrunsveld uit Monnikendam met 511 punten en de Hagenaar A. D. Smout werd met 509 punten derde. Driebergen won de team wedstrijd. Ben Lesterhuis (foto) kwam op zijn specialiteit hoogspringen hy is nationaal recordhouder mei 2,06 meter slechts tot 1,95 meter, waarmee hy weliswaar de beste was op dit onderdeel, maar op het laatste nummer, de 1500 meter, kwam de volledige ineenstorting van de Eindhovense politieman. Hierdoor kon Hans Smeman beslag leggen op de titel. AMSTELVEEN Het Nederlandse hockeyelftal, met twee debutanten in zijn gelederen: Donald Kalff als spil en Paul Litjens als linksbuiten, heeft in het zonnige Wagnerstadion in Amstelveen de vijftiende interland wedstrijd tegen Engeland als winnaar afgesloten. Onze landgenoten zege vierden met 10 door een doelpunt in de voorlaatste minuut van de eerste helft van Nico Spits, die een door zijn broer Frans genomen en door Tippy de Lanoy Meijer gestopte strafcorner met een zuiver gericht schot afrondde. Fel hebben de Engelsen na de rust gestreden om de achterstand weg te ■ken. Een unieke kans op de gelijkmaker kreeg in de twaalfde minuut Michael Corbey, toen hij een strafbal mocht nemen, toegekend omdat Frans Spits op de doellijn de door Paul Svelik ;en strafcorner ingeslagen bal niet volgens het boekje had gestopt. Visa-vis met Maarten Sikking richtte Corbey :r op de hoek. De Nederlandse goalie was echter razendsnel in zijn reactie èn hield met üe rechterhand de bal uit zijii doel. Het was vooral met het oog op het komende Europese bekertoernooi in Brussel, waarvoor Nederland en Engeland in dezelfde poule zijn ondergebracht, interessant te t, hoe beide ploegen elkaar bestreden. Nederland deed dit met het vertrouwde systeem, doch de Engelsen bleken geheel ve wegen te zijn ingeslagen. Zij speelden met de ex-Tsjech Paul Svelik als Ausputzer en hadden daarvoor een verdedigingslinie van drie man. Als schakelspelers met de viermansvoorhoede fungeerde het tweetal Ahmed-Oliver De tactiek van de Engelsen steunde (Van onze sportredactie) EIBERGEN Toen iedereen dacht dat. de kampioensmedaille al vergeven was, kwam de grote verrassing bij het Nederlands marathonkampioenschap in Eibergen. In een bocht, waar nogal wat grind lag, verstuikte koploper Wim Hol (Hercules, Dordrecht) zyn enkel. Dit gebeurde in de derde ronde en meer dan 30 kilometer van het 42 kilometer en 195 meter lange parkoers had hij reeds met royale voorsprong afgelegd. Moeizaam ging de beste pupil bondstrainer Aad Steylen door, r hij kon niet verhinderen dat hij werd ingelopen door zijn naaste achtervolgers Klaas de Ruiter (AV 34 Apeldoorn), Lous Vink (AV 23 Amsterdam) en Rudi Mol (GAC Hilversum). Van dit drietal bleek Vink de beste reserves te hebben. Hij finishte als Nederlands kampioen 2 uur 39 minuten en 55 seconden. Een goede tijd, gezien het warme weer en d< droge zuidoosten wind. De zeer talent volle Johan Kijne (Shell Vlaardingen) werkte zich in de eindfaze uitstekend voren en kwam als tweede over de streep in 2 uur 40 minuten en 54 seconden. Rudi Mol was derde in 2 uur 47 minuten en 17 seconden. Klaas de Ruiter vierde in 2 uur 47 minuten en. 17 seconden. Repds vijf kilometer na de start was er een afscheiding ontstaan met Wim Hol op kop. Wim Hol ging onbedreigd door en kwam na de eerste ronde door in 44 minuten en 30 seconden. Klaas de Ruiter noteerde hier al een achterstand van bijna 2 minuten en Jansen (Oss, 20), Rudi Mol, Louis Vink, Johan Kijne waren al meer dan twee minuten ach ter. Wim Hol bleef rustig voorop draven en hij vergrootte in de tweede ronde zijn voorsprong tot bijna 3 minuten op Mol, De Ruiter cn Vink. Johan Kijne was iets afgezakt en kwam door op 3Vs minuut. Na de tweede ronde viel een vijftien tal uitvallers te noteren. In de derde ronde ontstond het drama met Wim Hol, maar niet alleen domme pech was de oorzaak, ook vermoeidheid speelde In het YVagenerstadion in Amstelveen versloeg het Nederlandse hockeyelf tal Engeland met 10. Hier is André Bolhuis (links) in een fel duel gewik keld met.de Britse verdediger An thony Ekins. een rol. Wim Hol had zich ongetwijfeld enigszins over de toeren gedraaid door het hoge aanvangstempo. Klaas de Ruiter kreeg ook 'n duidelijke inzinking. Op an derhalve minuut kwam Johan Kijne als derde door en hij kon nog voor de grootste bedreiging zorgen omdat deze zeer jeugdige atleet in onversaagd tempo doorging. Op de vierde plaats kreeg ook Rudi Mol moeilijkheden. De vraag rees of Johan Kijne in de laatste ronde het verschil van anderhalve minuut goed zou kunnen maken, maar aan de finish bleek dat Louis Vink niet te achtera len was. Wel knabbelde Kijne 30 secon den van zijn achterstand af. Klaas de Ruiter moest in de laatste ronde tol betalen voor zijn inspanningen en moest genoegen nemen met de vierde plaats achter Rudi Mol. Uitslag: 1. Louis Vinx (AV *23) 2 u. 39 min. 55 sec.; 2. Johan Kijne (Shell) 2 u. 4(1 min. 54 sec.; 3. Rudi Mol (GAC) 2 u. 43 min. 51 sec.; 4. Klaas de Ruiter (AV '34) 2 u. 47 min. 7 sec 5 Gerard de Ridder (AAC) Bennie Lulerwec 1 min. 34 sec. Top) 3 u. 2 min rink (Reutum) 3 op een voortreffelijke conditie, die hen in staat stelde tot het eindsignaal in een hoog tempo door te gaan. Het stemt tot grote tevredenheid, dat de eveneens in topconditie zijnde Nederlandse ploeg erin is geslaagd, na de recente successen van deze Engelse ploeg tegen Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, West- Duitsland en België, toch te triomferen, zonder daarbij alle troeven op tafel te leggen. Dat de vorm er bij verscheidene Nederlandse spelers is, bleek over duidelijk. De gebroeders Nico en Frans Spits, Tippy de Lanoy Meijer, Maarten Sikking, Coen Kranenburg en André Bolhuis speelden een excellente partij. In de combinaties'viel er nog Wel'ééns een steekje, niede dóórdat de debute rende spil Donald Kalff zich moeilijk bij hen kon aanpassen. Voorgangers als Jan Piet Fokker en Sebo Ebbens om niet nog verder in de geschiedenis terug te gaan kon hij niet doen vergeten. Iets meer klasse De Nederlandse ploeg, die toch over iets meer klasse bleek te beschikken dan de Engelsen, al zijn bijvoorbeeld Michael Corbey, de uit Kenia afkomstige Ahmad, Richard Oliver en Rui Saldanha zeer goede hockeyers en de ex-Tsjech Paul Svelik een scherpschutter-met reputatie, heelt in de beginfaze weinig kansen gehad. Dit in tegenstelling tot de Engelsen, die in de zesde minuuut reeds hun eerste strafcorner kregen het matige schot van Svelik werd gestuit en twee minuten later door de vrij staande Corbey een mooie scoringskans kregen. Sikking redde in het tweede geval echter prima. Hun gegroepeerd aanvallen maakte de Engelsen wel iets gevaarlijker, doch toen de Nederlandse verdediging hierop meer vat kreeg, haalde het weinig meer uit. De eerste gevaarlijke Nederlandse aanval kwam in de eenentwintigste minuut, toen Frans Spits, gelanceerd door Jeroen Zweerls, een rush op het Engelse doel ondernam. Dicht zijn doel genaderd werd hij echter dermate gehinderd, dat hij geen vol doende kracht meer in zijn slag kon leggen en tergend langzaam rolde de bal voor het doel langs. Nederlands eerste strafcorner in de vijfentwintigste minuut werd een „niet". Maar toen in de vierendertigste minuut, nadat Sikking nog een schot van French met het been had gekeerd, bij een hoge voorzet van Frans Spits door de Engel sen sticks werd gemaakt en Frans Spits voor de tweede maal een strafcorner mocht nemen, werd het „prijs". Nico Spits was de schutter. Onbetwistbaar hoogtepunt Het onbetwistbare hoogtepunt in de tweede helft was de redding van Sikking op de strafbal van Corbey. Nederland kreeg, nadat de twee. Engelse straf- corners geen resultaat hadden opge leverd, steeds meer vat op het spel van de tegenstander, die wel onstuimig bleef komen, doch het meer moest hebben v'an verdwaalde Nederlandse passes, vooral een gevolg van een zekere nonchalance, dan van eigen superioriteit. Nog eenmaal mdest Sikking reddend optreden bij een schot van Whalley in de voorlaatste minuut, maar toen had Nederland in feite de wedstrijd geheel onder controle. CHAOS BIJ H0CKEYDUEL NAIROBI Hockeyspelers zwaaiden met hun sticks en toeschouwers, gewa pend met vlaggestokken. vochten midden op het veld, toen tijdens de derde wed strijd tussen de olympische kampioen Pakistan en Kenia te Nairobi de spelen met elkaar slaag raakten. Jagjit Singh, de rechtsbinnen van Kenin kreeg zo'n mep met een stick, dat hij een gapende hoofdwond opliep. Boven dien werd hij getroffen in de maag. Op vermoeden van enkele gebroken ribben werd hij voor röntgenonderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De Kehiase scheidsrechter Peter Barboza liep in het strijdgewoel een gebroken arm op. Pa kistan leidde met 10, toen de wedstrijd werd gestaakt. STOCKHOLM Twee jaar voor de Olympische Spelen van München heeft Oost-Duitsland al aangetoond dat het in de Zuidduitse stad vooral op atletielcgc- bied een zeer vooiname rol gaat spelen. In de derde editie van de stryd om de Europese bekers hebben de Oostduitsers in nauwelijks een week tijd twee opzien- borende successen behaald- Een week ge leden veroverden de Oostduitse dames in Boedapest de eerste plaats en afgelopen weekeinde bleken de heren in Stockholm duidelijk de sterksten Evenals bij de dames namen de Oost duitsers de „Coppa Bruno Zauli" over van de Russen, die in het uit 1912 date rende Olympische stadion van de Zweed se hoofdstad, met een „bejaarde" ploeg aan de start kwamen. Oost-Duitsland had 9,5 punt voorsprorg op de Russen, die overigens op de tweede dag sterk terug kwamen. Oost-Duitsland behaalde zes eerste plaatsen. De Oostduitsers waren ook de enigen, die met een nationaal record huis waarts keerden. Jörg Drehmel hinkte, stapte en sprong 17,13 meter en versloeg daarmee de Russische olympische kam pioen en wereldrecordhouder (17,39 m) Viktor Sanejev met twaalf centimeter. Opvallend op dit nummer was de derde plaats van de 36-jarige Pool Josef Schmidt. De nud-wereldrecordhouder haalde een afstand van 16,65 meter- Op de losse sintelbaan de IAAF had er beter aan gedaan de wedstrijd dwin gend voor te schrijven op een kunststof- baan werden op de loopnummers geen topprestaties geleverd- Aanmerkelijk ho ger lag het peil op de technische onder delen. Behalve h*t hinkstapspringen was ook het polsstokhoog van zeer goed for maat. Van de zeven deelnemers sprongen er liefst zes over de 5,00 meter. Winnaar werd de Oostdunser Wolfgang Nordwig met 5.35 meter. Wordwig deed een ver geefse poging om zijn wereldrecord van 5,45 meter op 5,43 meter te brengen. Niet de Franse junior Francois Tracanelli maai de Italiaan Renato Dionisi was de groot ste bedreiging voir Nordwig. Trancanelli bleef steken op 5,16 m, de Italiaan kwam vijf centimeter hoger. Hartmut BriesenJck (O-Dld.) imponeer de bij het kogelstoten met een afstand van 20,35 nieter. B'-esenick had bijna een meter voorsprong op de Westduitser Bir- lenbach, die met 19,54 m tweede werd. Janus Lusis, olympisch kampioen speer werpen van Mexico, die na een langdurige blessure pas weer kort op wedstrijden uitkomt, moest op zijn specialiteit de eer laten aan de Pool Nikiciuk: 82,46 81,74 m- Een teleurstelling voor de Russen was ook de nederlaag van Valentin Gavrilov bij het hoogspringen. De Rus die een beste seizoenprestatie van 2,21 meter op zijn naam heeft staan, moest de Zweed Kenneth Lundmark voor laten gaan (2,15 m). Gravilo" en de jonge Fransman Gerard Lamy kwamen beiden in een gelijk aanfal sprongen tot 2,13 meter en deelden de tweede plaats. Een tweede overwinning behaalde Zwe den door de Eurpese recordhouder discus werpen Ricky Brach. Rusland won twee loopnummers, de 3000 meter steeple chase door wereld recordhouder Vladimir Doedin in 8.31-6 en de 800 meter. Evegeni Arzanov zege vierde in 1,47,8 vóór-de Europese record houder op de 800 en 1000 meter, Franz- Josef Kemper (W -Did.). Guy Drut onderstreepte opnieuw mo mentcel de best? Europese hordenloper te zijn. De 21-jarige Fransman won de 110 meter horden in 13,7 sec, en zijn even oude landgenoot Jean-Claude Naliet de 400 meter horden in 50,1 sec- Een derde Franse overwinning kwam op naam van verspringer Jacques Pani (8.09i die Klaus Beer (O-Dld.). in Mexico win naar van het zilver achter Bob Beamon, twee centimeter voorbleef.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11