£cidóc Soina/nt Woedende rellen in Amsterdam TE WEINIG POLITIE BIJ GEVAARLIJKE RELLETJES Situatie meer dan explosief Gerzonpersoneel in staat eigen boontjes te doppen Nederland krijgt rijdende expositie over ruimtevaart Dertig gewonden bij burgers en politie Geplunderde etalages in vernield centrum B. en W. in beraad over situatie TREIN GAAT JEUGD VERTROUWD MAKEN MET RUIMTEVAART 61e jaargang, no. 18.137 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Vaders tegen wil en dank; 19.30 uur Wat nu mr. Deeds? 20.20 uur Peyton Place; 21.05 uur Nana. Nederland II: 19.04 uur Kunstsigna lering; 19.30 uur Muziek in vrije tijd; 21.00 uur Andy Williams; 21.50 uur Naakt door de hel. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 VRIJ ZONNIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt droog en vrij zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en een zwakke tot matige oostelijke wind. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor zover bekend dertig gewonden vijftien burgers en vijftien politieagenten grote vernielingen en plunderingen van stukgegooide etalages zijn gisteravond in Amsterdam het dieptepunt geweest van de ernstigste rellen sinds 1966. Verschillende gewonden moesten in het ziekenhuis opgenomen worden. Drie burgers, die door pistoolschoten geraakt waren moesten operatief geholpen worden. Dit alles gebeurde als tegenzet tegen het verbod van burgemeester en wethouders om bij het Nationaal Monument op de Dam te slapen. Dit verbod ging gisteravond om zes uur in. Maar ver daarvoor had zich al een zeer grote menigte kijkers op de Dam verzameld om de mogelijke gebeurtenissen af te wachten. worden opgenomen. Er zouden zeventien burgers zijn gewond. Er werden in de loop van de avond zes arrestaties ver richt. Op de Dam vuurde een in het nauw geraakte motorpolitie enkele schoten af. waardoor drie personen werden getroffen, onder meer een pers fotograaf. De ziekenauto's reden af en aan om de gewonden af te voeren. Van de winkels rond de Dam en de Bijenkorf aan het Damrak werden tal rijke spiegelruiten ingegooid. Ook straat lantaarns werden vernield en op een paar plaatsen werden barricaden opgeworpen. Tal van etalages werden door de jeug dige vandalen geplunderd. Om kwart over één keerde langzaam de rust terug. Er was toen nog een vrij druk autoverkeer in het centrum van huiswaarts kerende kijkers. De Dam leek een etappeplaats achter de front linie. waar de troepen uitrustten na de strijd. Op de Nleuwendijk werd om half twee nog een parfumeriezaak geplun derd. Volgens een opgave van de po litie waren er dertig gewonden gevallen, vijftien burgers en evenveel politie- (Van i verslaggevers) AMSTERDAM. „XJ kunt ons er voor in gebreke stellen, maar de politie heeft de moeilijkheden van gisteravond niet voorzien. We hadden geen aanwijzingen dat de situatie zou ontaarden. Er waren alleen wat politiemensen achter de hand gehouden voor eventuele moeilijkheden met Damslapers". Deze bekentenis deed vanmorgen hoofdcommissaris P. A. Jong van de Amsterdamse politie naar aan leiding van de ernstige ongeregeldheden. Te voren had burgemeester Samkalden veklaard, dat de „vertoning van gister avond" niets meer met protest had te maken en ook niiets met de vrijheid van buitenlandse toeristen, die naar zijn mening gewaarborgd was. Volgens de burgemeester gaf Amsterdam gisteren het beeld van een stad, waar de vrijheid is overgeslagen in terreur. „En daar moeten we ons met de grootste kracht Politieactie in Tsjecho-Slowakije PRAAG (AFP) De Tsjccho-Slowaak- se politie heeft de afgelopen dagen in een grootscheepse actie tegen de misdaad 6217 mensen ondervraagd, van wie 828 meteen In hechtenis werden gesteld, zo is offi cieel in Praag meegedeeld. Er kwamen 2561 misdaden aan het licht, waaronder 242 aanrandingen, 124 „zedendelicten" en 1261 eigendomsdelic ten. Bij 263 mensen werden verboden wapens aangetroffen, waaronder achttien pistolen en revolvers, achtenveertig ge weren, vijf mitrailleurs, zevenentwintig andere wapens en een groot aantal ex plosieven (ADVERTENTIE) DANSLES Feest voor jong en oud! Inschrijving Hooglandse Kerkgracht 48 Tel. 01710 - 23583 of 32710. tegen verzettenHii kondigde aan. dat er voor de komende dagen aanzienlijk meer politiemensen beschikbaar zullen zijn dan gisteravond. De toestand zou vandaag besproken worden in de com missie voor openbare orde, die door de burgemeester bijeen is geroepen. De ongeregeldheden zijn, aldus de bur gemeester, het werk geweest van groe pen mensen die er hun roeping in vinden' reilen te veroorzaken en vernielingen aan te richten. Met nadruk verklaarde hij, dat de buitenlanders zich er in het begin niet mee hadden bemoeid. De politie was uitermate lankmoedig opge treden. „Dit blijkt ook al uit het feit, dat de eerste gewonden die de genees kundige dienst kreeg te vervoeren drie politiemannen waren", aldus dr. Sam kalden, die voorts vaststelde, dat de escalatie niet van de zijde van de politie was gekomen. Wat het slaapverbod betreft merkte hij op, dat het nodig was gebleken „bij te sturen". „Het verbod was echter op Inwoner van Voorschoten gevangene in Cambodja VOORSCHOTEN (ANP) De Neder landse journalist die door de Franse journalist Alain Clement is genoemd als de man die binnenkort door de "parti- sanen van prins Sihanoek" zal worden vrijgelaten, is de 28-jarige Johannes Duynisveld uit Voorschoten. Duynisveld verliet nog geen half jaar geleden na een tijdlang in een garage te hebben gewerkt, zijn woonplaats. Hij deed eerder van zich sprken, toen hij in augutus 1967 in Bolivia was gearresteerd, verdacht van guerrilla-ac tiviteiten. Hij werd opgepakt in Camiri 670 km ten zuiden van de hoofdstad La Paz. Hij vertelde antropoloog te zijn en uit Paraguay Bolivia te zijn binnenge komen. Tijdens zijn gevangenschap in Bolovia, werd hij. naar familieleden meedeelden, gemarteld. Na zijn vrijla ting keerde hij terug naar zijn ouder lijke woning. In het vroege voorjaar ging hij weer op weg, richting Azië. Begin juli moet hij in de buurt van de tempels van Angkor in Cambodja door de legers van prins Norodom Sihanoek gevangen genomen zijn. Berichten uit Cambodja meldden, dat hij zegt journalist te zijn van een studentenblad. In de naaste omgeving van zijn fami lie staat Johannes Duynisveld bekend als een aardige jongen, die niet aan banden is te leggen, een fantast, een vreemde jongen, een vrijbuiter en een De politie, zo lang mogelijk achteraf gehouden, trad tenslotte met harde hand op tegen stenengooiende en vernielzuchtige herrieschoppers. Hier wordt een meisje een steen nog in haar hand weggejaagd uit de winkelgalerijen. zo'ai wijze aangekondigd, dat dui delijk was dat het niet ging om een ombuiging van het beleid ten aanzien van de jeug- De Kabouters van de Amsterdamse Oranje Vrijstaat nebben zich vanmorgen zeer nadrukkelijk gedistantieerd van de hevige rellen van gisteravond. Zij willen, aldus de verklaring, daarmee niets van doen hebben. Bovendien veroordelen zij het optreden met spandoeken van enige Kabouters gisteravond. Grote groepen jongeren tussen 15 en 17 jaar waren duidelijk gekomen om rellen te veroorzaken. Aanvankelijk liet de toestand zich niet zo ernstig aanzien. Het auto- en tramverkeer werd in het begin tegengehouden door de jongeren, maar ernstige incidenten deden zich nog niet voor. Naarmate de avond vorderde veianderde de Dam en omgeving echter in een waar slagveld. De politie, die kennelijk verrast was, liet ijlings versterkingen aanrukken om de steeds driester wordende relschoppers te kunnen bestrijden. Tussen half tiert en half elf moesten de met schilden én helmen uitgeruste politiemannen in de Damstraat en bij de Nes het veld ruim«£\, omdat zij met een regen van stenen Wi andere projectielen werden ontvangen en hier en daar zelfs werden ingesloten. Ook werden zij vaak in de rug met stenen aangevallen. Nadat herhaaldelijk was gewaarschuwd, dat geweld zou worden gebruikt, werd om half tien de eerste charge uitgevoerd. Het treffen tussen de jeugdige oproerkraaiers, onder wie ook buiten landers, werd steeds heftiger en nood zaakte de politie om steeds meer ver sterking naar de Dam te dirigeren. Be halve politiehonden werden ook ruiters en twee waterkanonnen ingezet. Er kwam later versterking van 32 n marechaussee en 36 man rijkspolitie. De eerste gewonden vielen om half tien. Het Waren drie motoragenten, die verwond werden door stenen. Tegen middernacht bedroeg het aantal ge wonden bij de politie zeven, van wie één met hersenletsel in een ziekenhuis moest (ADVERTENTIE) Voorstellingen: 1030 (beh.?O.)-lZ30-1330-15.00-1630-1730uw LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beun) TeL: (010) 114287 Een enorme menigte wachtte gisteravond rond 6 uur gespannen af wat er zou gebeuren na het slaapverbod rond het Nationaal Monument. Enige urén later wisten ze wat er gebeurd was: dertig gewonden, bijzonder veel schade, een explosieve stemming in de binnenstad van Amsterdam. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM In een telegram aan de „Actiegroep voor steun en advies aan het personeel van Gerzon c.s." spreekt het personeel van de Arnhemse vestiging van Gerzon grote erkentelijkheid uit voor de getoonde verontrusting bij personen en groepen buiten het bedrijf van Gerzon. In het telegram staat verder: „Voorlopig menen wij echter in staat te zijn onze belangen zelf te behartigen." Het telegram is een reactie op een brief van de actiegroep aan de heer C. de Ruiter (GBS-Beheer), waarin voorgesteld wordt in overleg met de vakbonden noodzakelijke maatregelen te treffen. Gisteren heeft de actiegroep ook nog een brief gezonden aan de Amsterdamse Kamer van Koophandel. Hierin wordt erop gewezen dat de heer J. Kroonenberg systematisch goed bekend staande textielbedrijven opkoopt, uitsluitend met het doel opheffings- en verbouwingsuitverkopen te organiseren, waarbij het merendeel van de verkochte goederen bestaat uit ramsj-waren van mindere kwaliteit. Als gevolg van deze liquidatieverkooptechniek is een groot aantal werknemers ontslagen, aldus de brief. Oit stuk maansteen van bijna één pond is meegereisd aan boord van tie Apollo 11 na de eerste maanwandeling van de astronauten Armstrong en Aldrin. Sinds 20 juli 1969 is deze maansteen een stuk menselijke historie geworden, te zien op de reizende ruimtevaart- tentoonstelling die op 9 november in Nederland begint. (Van e r verslaggeve: DEN HAAG Maandag 9 november start in Nederland speciaal voor de schooljeugd een reizende expositie per trein over de ontwikkeling van de ruimtevaart en alle aspecten daarvan. In deze drie wagons omvattende trein zullen nog nooit vertoonde ruimtevaartvoorwerpen te zien zijn. Hoogtepunt vormt evenwel de aanwezigheid van de maansteen, die thans op de Expo in Osaka te bezichtigen is. De organisator van deze tentoonstelling, de heer P. van Breukelen, directeur van World Exhibition Centre, heeft hiermee de wereldprimeur de eerste particulier te zijn, aan wie de Amerikanen hun maansteen toevertrouwen. De tentoonstellingstrein, Moonrock Express genaamd, zal vijf maanden door Nederland gaan rijden. In de avonduren en gedurende het weekend zal de trein ook voor niet schoolgaand publiek toegankelijk zijn. Speciale kluis voor maansteen De heer Van Breukelen beoogt met deze tentoonstelling de jeugd trouwd te maken met de ruimte vaart en de daarmee samenhangen de zaken zoals de betekenis van de ruimtevaart voor de navigatie, de communicatie, de weersvoorspellin gen, de observatie van hemellicha men, medische aspecten en dergelij ke. Naast de maansteen zullen er nog andere grote trekpleisters zijn. De handschoen waarmee Neil Arm strong de eerste maansteen opraapte, een ruimtevaartpak waarin op de maan rondgewandeld is en gereed schap dat op de maan gebruikt is. Alle nog nooit vertoonde voorwer pen. De inspecteur-generaal van het ministerie van Onderwijs heeft in middels aldus de heer Van Breuke len zijn medewerking toegezegd om de schooljeugd zoveel mogelijk te laten genieten van de tentoonstel ling. De trein bestaat uit twee dichte en een open wagon, die gezamenlijk een lengte van tachtig meter be slaan. In de twee dichte wagons zal via dia's, film, modellen, afbeeldin gen en toelichtingen aandacht wor den besteed aan onbemande maan- verkenning met de Ranger, Surveyor en Lunar Orbiter, aan de (bemande) Mercury- en Geminiprojecten en aan de vluchten met de Apollo's 8. 11, 12 en 13. Ook de LM is op de expositie vertegenwoordigd. In de open wagon, bedoeld voor de mensen die de dichte wagons nog niet binnen kunnen, zal de originele Gemini-10 capsule te zien zijn als voorproefje op het geëxposeerde bin- Tijdens de expositie zullen scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen worden. De spoorwegrecherche zal daaraan medewerking verlenen. Voor de maansteen wordt een veilig onderkomen gecreëerd in een kluis, die voor deze gelegenheid speciaal in de trein ingebouwd zal worden. Voordat de steen in de kluis ver dwijnt zal bij iedere keer eerst zorgvuldig worden gewogen, om te controleren pf een bezoeker niet als souvenir een stukje van de maan steen heeft afgepeuterd. De Moonrock Express zal ongeveer vijftig steden in Nederland aandoen, waarmee ongeveer vijf maanden ge moeid zullen zijn. Verwacht wordt dat in die tijd 450.000 Nederlanders de trein bezocht hebben. Hierna zal de trein een bezoek gaan brengen aan zeventig steden in Duitsland. Bij voldoende belangstelling is het niet uitgesloten dat er in Duitsland een tweede Moonrock Express zal gaan rijden. De expositietrein gaat 9 november van start. De opening van deze ex positie zal waarschijnlijk verricht worden door de bemanning van de Apollo 14. die eind januari 1971 de volgende maanreis zal gaan maken. Ten tijde dat de Apollo 14 op weg naar de maan is zal de tentoonstel ling in Den Haag zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1