Vijf dagen lang zal ik roepen beheers je, beheers je, beheers je II TRAINER ZUBELDIA MAAKTE VAN ESTUDIANTES EEN KAMPIOEN 3 „Soms ga ik geloven dat de mensen gek op Feijenoord zijn" >AN int MA GD PHIDA WOLFF, 36 JAAR ADMINISTRATEUR: le :r va In de stad La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, werd op 4 augustus 1905 door een aantal studenten een voetbalclub opgericht: Estudlantes. In de vijfhonderdduizend inwoners tellende stad La Plata ontstond behoefte aan meer dan voetbal alleen en Estudiantes, inmiddels uitgegroeid tot een machtige vereniging, ging zich ook bezighouden met golf, karate, volleybal, gewichtheffen, boksen, judo, tafeltennis, tennis, zwemmen, gymnastiek, schermen, basketball, atletiek en scheken. Maar voetbal bleef een van de voornaamste takken van sport. Merkwaardigerwijs behoort Estudiantes (de La Plata) in de competitie niet tot de hoogvliegers. Eerst in de laatste jaren werden successen geboekt: In 1967 kampioen van „groot Buenos Aires" een soort voorcompetitie waarvan de hoogstgeplaatste ploegen overgaan naar de strijd om de nationale titel en tweede in de „grote competitie"; in 1968 kampioen van Zufd-Amerika en winnaar van de Wereldbeker door een zege op Manchester United; in 1969 kampioen van Zuid-Amerika en finalist in de strijd om de Wereldbeker tegen AC Milan; In 1970 voor de derde maal kampioen van Zuid-Amerika. Ernst Happel moet zich zo ongeveer voelen als een zwemmer die In het zwembad is gestapt en merkt dat er geen water in is. Hij grijpt volkomen in het luchtledige, en trekt de schouders op. Er blijft niet veel anders over dan te piekeren. Voor Ernst Happel is de reis naar Buenos Aires een avontuur zonder grenzen. Kent hij trainer Zubeldia van Estudiantes de la Plata? „Zijn naam, natuurlijk, maar ik weet hele maal niets van de man af. Ik heb hem nog nooit ergens gezien." Weet Ernst Happel iets af van spelers en speelwijze van Estudiantes? „Ik weet dat ze 4-3-3 spelen, ik weet dat ze in eigen omgeving met zes, zeven man zullen aanvallen, ik heb ze vorig jaar in Milaan tegen AC Milan zien spelen om de Wereld beker maar dat zegt me niets want elk jaar zijn er wel vier of vijf nieuwe spelers". Kent Ernst Happel het stadion van Boca Juniors waar op 26 augustus het eerste duel wordt gespeeld? „Toen ik in Rapid Wien speelde, ben ik er geweest. We namen deel aan een toernooi en ontmoetten San Lorenzo, ook een club uit de competitie waarin Estudiantes speelt. Maar dat is al zo lang geleden". Ernst Happel maakt zich er overigens helemaal geen zorgen over. Hij leunt rustig voorover, de handen tussen de knieën gevou wen en zegt alsof het de normaalste zaak ter wereld is: „We willen die Wereldbeker graag hebben". Hij zegt het met dezelfde klank in zijn stem waarmee hij in het afgelopen Europa Cupseizoen de (kleine) nederlagen in uitwedstrijden afdeed. Maar hij ziet toch dit grote verschil: „In dat toernooi kon je een tegenstander drie, vier keer gaan bekijken. We wis ten precies wat we konden doen en moesten laten. Kijk, normaal wordt de tactiek in de wedstrijd be paald. Toen konden we tevoren zeggen dat we de wedstrijd zó zouden spelen. Negentig procent is uit gekomen zoals ik me dat had voorgesteld. Het zal in Buenos Aires in hoofdzaak van de eerste tien minuten afhangen. Dan wordt onze tactiek bepaald. Dat ik niet veel van Estudiantes weet, doet me niks. Ze weten van ons ook alleen dat we de Europa Cup hebben gewonnen. Ik kom overal nog wel achter. Er is een grote Nederlandse kolonie in Buenos Aires." Door Herman van Bergem IJHll onze speciale verslaggever <ZAI| bij EstudiantesFeijenoord <ZA* ouw ggrave da gel ij :n Voor trainer Ernst Happel is elke wedstrijd, of het voor de Europa Cup of voor de Wereldbeker ls, hetzelfde. Hij werkt volgens het bekende stra mien: in de eerste wedstrijd een goed uitgangspunt verwerven voor de tweede. „Daarom ben ik blij dat we eerst de uitwedstrijd spelen. We zul len het toch in Rotterdam (op 9 sep tember) moeten doen. Ik maak me geen zorgen, we zullen wel zien. Mis schien gaan we in Buenos Aires wel helemaal voor een overwinning spe len". Ernst Happel filosofeert maar wat voor zich uit. Nog nooit heeft hij voor een belangrijke wedstrijd 20 weinig houvast gehad. Hij weet alleen dat naast de glimmend gepoetste Europa Cup, die nog steeds in het paviljoentje op de Coolsingel staat waar wel en niet-Rotterdammers zich nog dagelijks laten fotograferen ten bate van de Maasstedelijke jeugd, een plaats in de prijzenkast wordt vrijgehouden voor de Wereldbeker. Zo eerzuchtig is hij ook wel dat hij met zijn formatie het allerhoogste wil bereiken dat op we reldniveau mogelijk is. Daarvoor zal Feijenoord, dat niet zo bar veel is gewijzigd sinds op de zesde volksfeest losbarstte omdat de Europa Cup was veroverd, de getruc- te, fanatieke, temperamentvolle Ar gentijnen moeten verslaan. Happel weet nog niet hoe zijn ploeg er pre cies zal uitzien. Op de tribunes heeft het publiek in de oefenperiode een nieuwe favoriet ontdekt t Joop van Daele, die altijd na de rust verscheen prompt doelpunten maakte. En doelpunten zijn eten «1 drinken voor de fans. Joop van Daele erin? Daarover heeft Ernst Happel zijn ge dachten al lang laten gaan. „Doelpun ten heb je natuurlijk nodig maar voor mij is het voornaamste: hoe maakt hij die doelpunten en hoe speelt hij in de combinatie? Vorig seizoen is Van Dae le voor Kindvall Ingevallen omdat die het wereldtoemool ging. Van Daele is een heel slimme voetballer. Ik zet hem eerlijk gezegd, liever in thuis- dan in uitwedstrijden in. Maar wie weet, misschien doet hij in Bue- Alres mee. Je moet overigens voorzichtig zijn in zo'n uitwedstrijd want je kimt maar twee spelers ver vangen en als er wat met de doelman gebeurt en je hebt te lichtzinnig een speler ingezet, zit je in de put. Daar komt nog bij dat de achterste vier ook nog niet vaststaan. Ik heb Schneider, Romeijn, Laseroms, Israël en Van Duivenbode. Dat is er een te veel. Dit staat voor mij vast: voor de Wereld beker krijgt de meest geroutineerde speler de voorkeur. Dat zou dus Ro meijn zijn, mits hij helemaal fit is want hij heeft het deze week een beetje rustig aan moeten doen. Toen hij uit de auto stapte, heeft hij een spiertje verrekt. Als dat voor honderd procent genezen is, en dan bedoel ik ook voor de volle honderd procent, speelt hij hoogstwaarschijnlijk". Hameren ook wel eens een probleem- Van Hanegem kunnen ontstaan. De briljante „bouwer" heeft de neiging de tegenstander met zijn enorme tech niek te irriteren. Van Hanegem schept er genoegen in een gerenommeerde speler voor aap te zetten en hem geducht te laten voelen dat hij de mindere is. En Argentijnen zijn licht ontvlambaar. „Ja, dat is waar. Van Hanegem draait ze mesjokke, maar dat geeft niet. Ik zal erop hameren dat de spelers zich beheersen. Dat is een van de allervoornaamste punten. Ze kunnen zeggen dat er niets zal gebeuren en ik geloof ook wel dat het publiek en de spelers zich niet veel zullen permitteren maar het zijn Zuidamerikanen. Op het moment dat ze het veld opkomen, vergeten ze alle waarschuwingen en beloften. Dan moeten wij ons kunnen beheersen. Ik r de bekerwedstrijd tegen AGOW al begonnen met daarop te wijzen. Er is dan ook niets gebeurd: geen protesten, niet de bal nog even wegschoppen, niets, helemaal niets. Zo moet het ook in Buenos Aires. We zullen zien In gedachten heeft Ernst Happel ei wellicht aan toegevoegd: het zal toch moeilijk genoeg worden. „We hebben een voordeel. Het is daar nu winter, niet zoals bij ons maar tussen de zeven en tien graden. En dat is voor ons altijd beter dan een graad of Die successen kwamen tot stand sinds de komst van trainer Osvaldo Juan Zubeldia (40 jaar), die voor het eerste duel met Feijenoord de be schikking heeft over de vol gende spelers Nestor Martin Errea doel verdedigergeboren 27 april 1939, in 1969 overgenomen van Club Atletioo de Boca. Mario Gabriel Flores Oscar Pezzano Hugo Spadaro Carlos Oscar Pachame verdediger, geboren 25 februari 1944, eigen kweek, speelde in voorronde om w.k. 1970 tegen Bolivia en Peru. Hugo Jose Medina rechterverdediger, geboren 14 juli 1945, eigen kweek. Oscar Miguel Malsernat ILnkerverdeddger, geboren 2 februari 1944, kan ook even gemakkelijk op recihts spelen, sinds 1960 bij Estudian tes en behoorde tot selectie voor voor ronde wJt 1970. Rudolf Ant-Fucceneco Ruben 0. Pagnanini linker- zowel als rechterverdediger, geboren 1 januari 1949, eigen kweek, behoort tot de nationale selectie. Nestor Togneri middenveldspeler, geboren 27 novem ber 1942, kwam twee jaar geleden bij Estudiantes. Jorge Saul Solari mtiddenvoldspelergeboren 11 novem ber 1941, nog niet lang geleden ge contracteerd, speelde in w.k. 1966 in Argentijnse ploeg. Juan Miguel Echecopar Carlos Salv. Bilardo middenveldspeler, geboren 16 maart 1938, art» van beroep, in 1965 bij Estudiantes. Marcos Conigliaro Eduardo Raul Flores OSVALDO JUAN ZUBELDIA wereldbeker boven competitie Juan Ramon Veron linksbuiten, geboren 17 maart 1^44 Camilo Abelardo Aguilar voorhoedespeier, geboren 9 december Christian Rudzki voorhoedespeler, geboren 26 juli 1946 in Tsjecho-Slowakije, in 1969 ovi nomen van Deportivo Espagnol. Padro Andres Verde Daniel Mario Romeo voorhoedespeier, geboren 12 februari 1951, behoort tot Argentijnse jeugd- selectie. Juan Alberto Taverna voorhoedespeier, geboren 13 aprfl 1948. dertig. Maar we moeten wel een ver moeiende reis maken. Wie beweert dat vliegen niet vennoeiend is, heeft nog nooit in een vliegtuig gezeten. Ik spreek niet over een vluchtje naar Parijs, maar zo'n lange zit. Ik zal dan ook de reactie van de spelers afwach ten als we aankomen. Het kan zijn dat we zondag wat gaan trainen, het kan ook zijn dat we rustig de stad ingaan. Ik weet het allemaal nog niet We zijn ondergebracht in het complex van Boca Juniors. Dat moet zoiets als het trainingscentrum van AC Milan zijn. Ze zeggen dat het nog mooier is. We zullen wel zien". Minder herrie - Dat het immense stadion, dat 120.000 toeschouwers kan bevatten, „voor de veiligheid van spelers en publiek" zo danig ls verkleind dat er niet meer dan vijftigduizend heetgebakerde Argen tijnen plaats kunnen nemen, acht Happel ook een voordeel. „Ik vind het best dat ze het aantal plaatsen meer dan gehalveerd hebben. Dat is in elk geval minder herrie. Voor mij hoeven er niet meer dan vijfduizend te ko- De Europese scheidsrechter en grens rechters, zijn, hoopt hij, ook niet in het nadeel. De Oostduitser Glöckner, de Westduitser Tschenscher en de Italiaan Sbardella zijn aangewezen. „Wie van de drie de scheidsrechter wordt, laat me koud. Er zijn twee punten waar aan hij moet voldoen: routine in in ternationale ontmoetingen en een au toriteit zijn. Ik hoop dat de man, die wordt gekozen of wordt geloot, die eigenschappen bezit. Voorkeur heb ik niet. Ik wil hem niet mee maar ook niet tegen hebben, dat is mijn enige wens". Uitstapje Overigens zit de reis Happel toch wel enigszins dwars. „Het is een hele ruk, er is een tijdsverschil van vier uur en we zijn een week weg". Bevreesd voor verveling? In hun argeloosheid hebben de Argentijnse gastheren een uitge breid programma voor spelers en be geleiders van Feijenoord samengesteld. „Een programma? Dat interesseert me niks. We komen om te voetballen. Het is geen vakantiereis. Ik maak het programma uit en niemand anders. Als ze een bus willen bestellen voor een uitstapje dan moeten zij dat we ten, maar ik denk dat hij leeg blijft". De wereldbeker, hoog geheven, arriveerde A.C. Milan in het vorige seizoen op de thuishaven. Volgende week woensdag wordt wellicht al, voor de helft, een antwoord gegeven op de vraag welke ploeg de World Cup van A.C. Milan zal overnemen. geschoten door do naar zijn mening te ver gaande gastvrijheid van do Ar gentijnen, zonder zijn medeweten, in elk geval duidelijk aangeeft dat het hem „Ernst" is met die Wereldbeker. „Ze denken toch niet dat we een gezellige gezelschapsreis maken?". Dat is dan een van de weinige dingen die Happel in het avontuur zonder gren zen zeker weet. Op de valreep: „Ik ben er toch nog wel achter gekomen hoe die lui spelen. Ik heb gesproken met iemand die in Duitsland trainer is geweest nee, de naam geef ik niet prijs en al vijftien jaar over het voetbal in Zuid-Amerika schrijft. En met de Nederlandse kolonie in Buenos Aires ga ik ook praten. Ik kom genoeg te weten. En ik blijf al die dagen voor de wedstrijd roepen: beheers je, be heers je. Want dat is toch zo belang- Af en toe, soms meer dan hem lief is, duizelt het Phida Wolff. In naam is hij administrateur van Feijenoord. In de praktijk is hij veel meer. Hij is de man die zichzelf maar even een prikje hoeft te geven om zijn dichtader te laten vloeien, hij is de man die al zesendertig jaren tracht elke brief een „persoonlijk tintje" te geven, passend bij de schrijver ervan. Volgend jaar neemt Phida Wolff afscheid van mag hij zeggen zijn Feijenoord „omdat ik nu de vereiste leeftijd nog niet heb". Inmiddels treedt per 1 september de jeugdige (2T jaar) J. van Leeuwen in dienst. Hij zal de opvolger worden, die nog een vol jaar kan profiteren van de kunde en kennis van Phida Wolff, die slechts enige woorden nodig heeft om een antwoord van vele zinnen te formuleren. Dan kan hij in ver gelijkingen spreken en zijn relaas besluiten met de alleszeggende woorden: het zijn toch gouden jaren geweest. Toch gouden jaren, want ondanks zijr. optimisme en zijn opgewekte aard heeft hij meermalen met zijn handen in het „door het vak vergrijsde haar gezeten". Ik ben bij de club gekomen toen hij nog klein was. Feijenoord was de tweede club die een admini strateur in dienst nam. De eerste was Sparta. En Feijenoord nam er meteen maar een met dezelfde naam want die van Sparta heette Jan Wolff, jawel. iok met tweemaal F. Ik heb intussen vel geleerd dat je voetbal moet zien Us iets dat voor de mensen onmisbaar s. Zou ik het zo mogen zeggen: voet- jal is voor de mensen in hoge mate illeenzaligmakend. Waarachtig, er zijn nensen die voor Feijenoord hun laatste dem willen geven. Soms dank je wel ens dat het te dol wordt. Maar het Neem de Cup, die op de Coolsingel taat. Vraag me niet hoeveel rijks- laalders die al heeft opgebracht, ik veet het niet. Maar er zijn dagen dat weeduizend mensen zich met de Cup aten fotograferen. Ik krijg een ge- joortekaartje: Evert. Er staat een fo tootje op. Ik zie een dame en een leer, in het midden de Cup. Wat doe k? Ik stuur een gedichtje maar be- trijp er niet veel van.'Waar is de foto •an die baby? Later bleek dat die nevrouw zich had laten fotograferen net de Cup toen ze al lang en breed n verwachting was. En dat plaatje stond op de geboorte-aankondiging. Je 'ton het warempel goed zien ook". Alchimisten Dit is de selectie, die trainer Zubeldia ter beschikking staat. Estudiantes, roodwit gestreepte shirts, zoals de auto. Hij wilde eigenlijk alleen maar vragen of hij in de buurt van de Coolsingel kon parkeren want hij kwam uit Zevenaar om de Cup te zien en dan weer direct terug te gaan. Hoeveel verzoeken we hebben gehad om de Cup te tonen op tentoonstellin gen en dergelijke manifestaties weet ik niet. Maar dat kan natuurlijk niet. En dan denk ik wel eens: wat is dat toch met Feijenoord? Wat vormt die zuigkracht. Er is een supportersclub in Milaan, dat we nota bene uitschakel den. Ik kreeg een brief van mensen uit Warschau die ons het beste wens ten voor de Europa-Cupfinale en er bij schreven: Feijenoord heeft hier veel supporters gemaakt. Ik begrijp het soms niet meer. We speelden twee oefenwedstrijden en hadden, tegen de dubbele prijs nog wel, twee keer bijna veertigduizend mensen in huis. Dan ga ik geloven dat de mensen gek op ons zijn. Ik ben geen chauvinist want zo'n doorgefourneerde Feijenoorder ben ik ook weer niet. Natuurlijk, na al die jaren druppelt er wel wat chauvinisme door, dat kan niet an ders. Maar ik tracht het nuchter te bekijken, te beredeneren, en dan kom ik er niet uit. Het zijn bij Feijenoord alchimisten. Ze kunnen goud van modder maken; onvoorstelbaar". Als het moet Zesendertig jaar en nu nog een dat langzaam retireren betekent heeft Phida Wolff de vereniging en zijn ontwikkeling van zeer nabij meege maakt. Nog kan hij de achtergronden van de populariteit, de zuigkracht niet bevroeden. Hij weet alleen loepzuiver hoe hij zijn eigen werk altijd heeft "gezien en nog ziet. „Je moet opgewekt zijn, een open oog hebben voor de hele voetbalentourage, ervan over tuigd zijn dat je voor de club een zuiver dienende taak vervult, je werk met hoffelijkheid doen maar als het moet ook een grote bek opzetten. Dat mogen ze bij mij ook doen als het nodig is. Liever dan zoete broodjes bakken en het niet menen". Mooier kan het niet En dan bekruipt Phida -Wolff toch weer de twijfel. Hij is er nog niet uit. Hij zal er ook nooit uitkomen want d« zuigkracht van Feijenoord zal een mysterie blijven dat niet met woorden is te vangen. „Ze zijn nou naar Argentinië. De vakanties zijn achter de rug. Wie heeft er nog geld? Het is niet veel, maar er gaan toch een stuk of zes, zeven supporters mee en het is niet goedkoop. Ik kreeg een brief van iemand uit Argentinië, een Nederlander, die schreef dat ze met tachtig man naar Buenos Aires gaan. Zoek het maar uit. Ik begrijp het al weer niet meer. Enfin, ik ga volgend jaar een mooie periode afsluiten. Ik heb Feijenoord als kleine club leren kennen; ik verlaat Feijenoord op het toppunt van zijn macht Mooier kan het toch niet4"

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9