Te weinig mensen Jjpr f kennen de mv/é ADOPTIE: GEEN KWESTIE VAN GELD Jeugd verleent vrijwillig hulp op sociaal gebied SUIKERZIEKTE VIERDE VOLKSZIEKTE Ik heb suikerziekte \doptie niet p eerste plaats REGERING BETAALT F 30,- PER DAG PER KIND LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Dit jaar is het vijfentwintig jaar ge leden dat de Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken (N.V.S.) werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan gaat de N.V.S. nu een actie voeren. Via radio en televisie wordt daaraan aandacht besteed. De actie, die 24 augus tus begint, bestaat uit een prijsvraag voor volwassenen en een kinderkleurwedstrijd. „Hel voornaamste doel van de actie", vertelde directeur J. Rotte, „is dat over een maand geen enkele Nederlander, maar in ieder ge val geen enkele suikerzieke, meer kan zeggen: „N.V.S.? Nooit van gehoord!" Ook zal een huis-aan-huiskrant be zorgd worden. Dr. Frederik Banting en dr. Charles Best vonden door middel van een operatie aan de alvleesklier van hun hond Ma.jorie de weg naar het medicijn tegen suiker- t ziekte. I ZE HEBBEN HET ER VOOR OVER (Van een onzer verslaggevers) (UTRECHT. Er zijn jaarlijks .toch nog zo'n tweehonderd jonge mensen, the het er voor over hebben om tegen een zakgeld van 95 gulden in de maand plus kost, inwoning en nog wat een jaar lang vrijwillig in zieken huizen hulp te gaan verlenen. Tot voorheen werd dit jongeren- vrijwilligerswerk in ons land georganiseerd door twee instan ties: 't katholieke „Sociaal jaar" en het protestantse „Diakonaal jaar". Sinds 1 januari van dit jaar zijn beide diensten gefuseerd tot één instantie: de landelijke .Stichting sociaal en diakonaal jaar". Aan deze vrijwillige dienstverlening kan worden deelgenomen door meisjes jongens al zijn er heel wat r meisjes dan jongens die zich aanmelden van 17 tot 30 jaar. Een bepaalde vooropleiding is voor deelne ming niet vereist. Men moet alleen de lereidheid hebben zich bewust een daadwerkelijk beschikbaar te 'illen stellen voor de zieke of hulpbe- loevende medemens. Het jaar werken ziekenhuis of inrichting begint n augustus. Van tevoren komen de 3rote 5-45 1.20- Was- Al -7.00, 18- J1 5, sla II 85. 16-21. iper >0 kg. deelnemers gedurende een week bij elkaar om op hun taak te worden voorbereid. Daarna wordt men in groepjes van twee of drie geplaatst in een ziekenhuis, sanatorium, kinderte huis, revalidatiecentrum, bejaardente huis of bij een gezinszorginstelling. Bij de plaatsing wordt met persoonlij ke voorkeur zoveel mogelijk rekening gehouden. In principe blijven de deel nemers het hele jaar in hetzelfde tehuis of dezelfde inrichting wonen en werken. In samenwerking met de daar werkzame beroepskrachten ver richten zij allerlei lichte verpleegdien- sten, huishoudelijke werkzaamheden en assisteren zij bij de verzorging van kinderen of bejaarden enz. Ze doen dat alles onder leiding van de lande lijke „Stichting sociaal en diakonaal Wakker schudden Ze zijn er dus nog, de enthousiaste vrijwilligers. En waarom? „Ik was te jong voor de verpleging of voor een sociale academie en zag dit jaar als een overbrugging". „Ik wilde van baan veranderen en zag dit jaar als een mooi overgangsjaar". „Omdat het wel eens goed is je geld aan iets anders te geven en niet allemaal Wereldgezondheidsdag '71 in kader van suikerziekte ..Het geld dat we met de actie hopen binnen te halen is in de eerste plaats bestemd voor ons kindertehuis in Zeist." Het huis heet Bos en Duin en momenteel worden er veertien kinde ren met suikerziekte verzorgd. In het begin, toen het huis pas open was. werden de kinderen er voor zes we ken onder gebracht. Nu is het ook mogelijk, dat zij er langer blijven. Enkelen wonen er zelfs al jaren. „Het kan wel eens schoolmoeilijkheden ge ven", zegt de heer Rotte, „maar de kinderen brengen een taak mee en een onderwijzeres helpt hen met het werk. Vaak zijn ze als ze teruggaan naar school een eind op hun klasge nootjes voor". Het is thuis voor deze kinderen en hun ouders soms moeilijk om zich aan de spelregels van de suikerziekte te houden. Uiteraard wordt er in het tehuis voor honderd procent aandacht aan besteed De kin deren die er nu al zolang zijn. waren in de meeste gevallen voor ouders en arts een wanhoop. Sinds ze in het tehuis verblijven zijn ze geen dag meer ziek geweest. In „Bos en Duin" kunnen in totaal vierendertig kinderen ondergebracht worden. Met het geld dat de actie moet opbrengen wil de NVS er een paviljoen voor tien a twintig bedden bij gaan bouwen. Vooral bij hen is er veel onbegrip ten aanzien van dieet en andere voorschriften. Gezondlieidsdag In Nederland is suikerziekte de vierde volksziekte. Het ministerie van Volks gezondheid onderhoudt nauw contact met de NVS. Maar niet alleen in Nederland is de ziekte wijd verbreid. Over de hele wereld is de situatie zodanig, dat de Wereld Gezondheids organisatie er volgend jaar de Wereld- Gezondheidsdag aan gaat besteden. Plannen daarvoor beginnen inmiddels al vaste vorm aan te nemen. Er zal via radio en t.v. aandacht aan besteed wor den, maar ook de scholen en school televisie zullen gaan bijdragen in een groter begrip van de ziekte. Natuurlijk is de behandeling in de eerste plaats een taak van de arts. Toch is er voor de NVS een niet onbelangrijk onderdeel van de behan deling weggelegd. „Wij bemoeien ons niet met de interne behandeling", zegt de heer Rotte. „Er bestaat wel een nauwe samenwerking tussen en ons. Er bestaat bij ons ook een Medisch Advies College. Vooral de dieeten willen voor de patiënten nog wel eens tot moeilijkheden leiden. Op het dieetlijstje staat bijvoorbeeld een groente genoemd. Dan denkt zo'n pa tiënt dat hij alleen die groente nog maar mag eten. Maar dat is helemaal niet waar. Daarom geven wij dicet- cursussen over het hele land". Maar ook op anders terrein geeft de NVS voorlichting. Een diabeet maakt met zijn speciale dieet veel meer kos ten dan een gezond iemand. Die cx- ra-kosten kan hij van zijn belasting zieke zijn gewicht altijd goed in het oog houden en onder controle van een arts blijven. Officieel is door de over heidsinstellingen bepaald, dat suiker ziekte geen reden tot afkeuren van een sollicitant mag vormen. Erfelijkheid is het grote probleem bij suikerziekte. Door do geweldige voor uitgang van de medische wetenschap is het een diabeticus mogelijk te trou wen en kinderen te krijgen. Die lopen dan echter een grote kans de ziekte te erven. Bovendien wordt de mens ge middeld ouder en op latere leeftijd wordt de kans groter suikerziekte te krijgen. De behandeling van zuikerzickte be staat altijd uit een dieet en meestal uit medicijnen (insuline). Voor oudere mensen is het mogelijk de insuline toegediend te krijgen in de vorm van tabletten. Kifideren zullen het altijd met inspuitingen moeten doen. Die injecties geeft de patiënt zichzelf. Bij diabetes komt vaak op oudere leeftijd slechtziendheid of zelfs blindheid voor als nevenverschijnsel. Voor deze pa tiënten is het natuurlijk moeilijk zichzelf in te spuiten als dit nodig is. Daarom is in de laatste tijd een injec tiespuit ontwikkeld, die de patiënt laat horen door middel van tikjes hoe Cyclamaat aftrekken. Veel zuikerzieken dat echter niet. Zulke en andere voorlichting het maandelijkse tijdschrift van de NVS. Diabc. Ook artikelen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding komen er in voor een menu's. En NEDERLANDSE VERENIGING VAN SUIKERZIEKEN Btirgcmeenter Patiljmlaan 65 Den Haag Telefoon (070) 63 89 70 Als ik bewusteloos ben of mij t abnormaal gedraag, kan het ztjn dat ik een insuline-reactie heb Als ik kan slikken, geef mij dan wat suiker, snoepgoed, vruchten sap of een zoete drank. Als Ik niet in staat ben te slikken of ale ik mij niet onmiddellijk herstal, laat dan een dokter komen of breng mij naar een ziekenhuis. i dc N.V.S. krtjgt dit identiteitsplaatsje dat hü of z(j alt(jd bü zich i tc spuiten. Bü de i verder allerlei nieuws over suiker ziekte uit de hele wereld. „De sociale positie van een suikerze- ke was voor 1921 niet best", vertelt de heer Rotte. De patiënt was ten dode opgeschreven. Gelukkig kwam daar in 1921 een einde aan. Toen vonden dr. Banting en dr. Best de insuline uit. Dit medicijn is tot op heden nog steeds het enige middel tegen de ge- Tehuis voor kinderen met suikerziekte moet uitbreiden volgen van suikerziekte. Natuurlijk is de kwaliteit en de samenstelling in de loop der jaren wel veranderd, maar het is insuline gebleven". Een diabeticus hoeft in het dagelijks leven nauwelijks problemen te onder vinden van zijn ziekte. Hij moet zich wel aan zijn dieet en medicijnen, meestal in de vorm van inspuitingen eens per dag of tabletten, houden, maar verder kan hij eenzelfde maat schappelijke positie krijgen als ieder ander mens. Verder moet de suiker- Vervangingsmiddel van suiker is zoals bekend het „zoetje". Dit is de laatste tijd nogal in de publiciteit geweest, omdat in Amerika ontdekt is. dat een grote hoeveelheid cyclamaat, dat in de meeste zoetstoffen verwerkt was. kan ker zou kunnen verwekken. In de VS werd cyclamaat onmiddellijk op de lijst van verboden middelen gezet en vele landen, waaronder ook Nederland volgden. De heer Rotte was wat kri tisch ten opzichte van het verbod. „De proeven zijn genomen op ratten. Voor de mens zou de gevaarlijke hoeveel heid overeenkomen met twee- tot drieduizend tabletjes per dag. terwijl de normale mens er ongeveer tien gebruikt. Het is natuurlijk wel goed dat er onmiddellijk wordt ingegrepen als er gevaar dreigt". Volgens berekeningen worden in Ne derland ongeveer 120 tot 130 duizend mensen voor suikerziekte behandeld. Dat komt overeen met één procent van de bevolking. Nog eens een der gelijk getal heeft diabetes zonder het zelf te weten. Er zijn 26.000 mensen lid van de NVS. „Ouderen berokkenen zichzelf schade, want zij onthouden zich van een enorme schat aan infor matie", zegt de heer Rotte. Door de artsen wordt altijd aangeraden zich als lid van de NVS aan te melden. Het lidmaatschap is niet duur, slechts dertig gulden per jaar. Voor mensen die in moeilijke financiële positie ver keren, zijn de kosten zelfs nog lager. Toch staat Nederland op de internati onale lijst van aangesloten diabetici bovenaan. Daarna volgt Engeland, maar daar zijn ook nict-suikerzieken aangesloten. De NVS hoopt met de actie een bedrag van ongeveer 500 tot 750 duizend gulden te krijgen. „Maar belangrijker nog is een grote uitbrei ding van het ledental", aldus de heer Rotte. jezelf te houden" kèr te schudden, christen zijn meei Kerk zijn". „Om e niet alleen r „Om mensen wak- ?n te laten zien dat is dan lid van een ;ns echt iets te doen kletse Dat zijn zo enkele redenen, opgevan gen uit de mond van deze jongelui. Door hun werk wordt enigszins tege moet gekomen aan het blijvend nij pende tekort aan personeel in gezond heids- en sociale zorg. Het werk van de „Stichting sociaal en diakonaal jaar" is geen Nederlands privilege. Ook in vele andere landen zoals in Duitsland. Zwitserland. Frankrijk, Oostenrijk en de Verenigde Staten nemen elk jaar talloze jonge ren spontaan deel aan deze vorm van sociale dienstverlening De motieven zijn wel heel verschillend. Maar het belangrijkste is wel, dat deze jonge mensen zomaar eens een jaar lang hun medemens daadwerkèlijk willen helpen. De ervaring die tot nog toe met deze vrijwillige dienstverlening door jongeren zijn opgedaan zijn bij zonder gunstig. Niet alleen de zieke of gehandicapte medemens is met dit werk gebaat, ook voor de deelnemers zelf is het vaak een bijzonder waar devol jaar. Men krijgt de gelegenheid zich maatschappelijk j al werkend tot een gerichte beroeps keuze te komen. Wat de beloning van de vrijwilligers betreft is er nog wel verschil tussen „Diakonaal jaar" en Sociaal jaar". De instellingen berekenen voor de vrij willigers het salaris volgens de nor male loonschalen. En dragen dit sala ris aan de stichting geheel af. Hpt „Diakonaal jaar" ontvangt de vastge stelde bijdrage van de instelling, ter wijl het zakgeld wordt uitgekeerd aan de vrijwilligers. Het restantbedrag, dat sterk varieert en dat voorheen in handen van de instellingen bleef, wordt op een aparte spaarrekening verzameld en aan het einde van het jaar voor een door de vrijwilligers zelf gekozen doel bestemd. Deze be stemming ligt steeds op het vlak van de hulpverlening in binnen- of bui tenland. Te noemen valt het Riesi- project op Sicilië en de Novib. Voor de instellingen is deze regeling in de meeste gevallen geen bezwaar. Boven dien wordt nu voorkomen, dat de vrij willigers door hun beroepscollega's scheef worden aangezien omdat zij „onder de markt" werken. Bij het „sociaal jaar" rooms katho liek fungeren de vrijwilligers wel als goedkope werkkrachten van de instellingen, omdat daar de restant- gelden wel aan de instellingen zelf toevallen. Maar het lage zakgeld is voor de vrijwilligers zelf geen pro bleem: „Juist door het krijgen van een bescheiden zakgeld kom je in de loop van het jaar tot de ontdekking dat er zoveel belangrijker dingen zijn dan geld", aldlis een hunner. Ambassadeurs Huil persoonlijke ervaringen: „Na zo'n jaar kun je veel beter meepraten over verschillende dingen. Je beweegt je ook veel vrijer. Wat je eerst naar vond en waar je erg tegenop zag, vind je nu heel gewoon". „Sommige men sen zou ik zo'n jaar wel, andere niet aanraden. Niet iedereen is er geschikt voor. Je moet alle karweitjes willen aanpakken, ook w.c.'s schoonmaken en vloeren dweilen. Uitgesproken nuffige mensen zouden niet geschikt zijn al zouden zij er wel wat van kunnen „Diakonale ambassadeurs, ondanks zichzelf", zo worden deze jongeren door anderen wel eens genoemd. Zelf hebben ze niet zoveel behoefte aan grote woorden. Ze werken, ontmoeten medemensen, die anders zijn dan zij zelf. Zetten zich voor hen in en ont dekken al werkend dat ze meer ont vangen dan weggeven. Wie nu in augustus nog wil deelne men aan een sociaal diakonaal jaar kan zich hiervoor aanmelden of nade re inlichtingen vragen bij het secreta riaat voor de landelijke „Stichting so ciaal en diakonaal jaar", Nieuwe Gracht 27, Utrecht, tel. 030—11463. optie is en blijft een moeilijke zaak. Een meer ïoorde klacht daarover is de volgende: „De ering betaalt voor een voogdijkind 30,per Als dat kind op proef in een pleeggezin rdt geplaatst met de bedoeling dat kind te doen ipteren, dan krijgen de voorlopige pleegouders per dag per kind. De rest gaat naar de enigingen, die de belangen van adoptiekinderen lartigen en naar de kinderbescherming. Nu ken een geval, dat een familie twee kinderen op ef heeft. Ze hebben een inkomen dat net boven loongrens ligt: 15.500,per jaar. Deze familie edwongen een advocaat te nemen om de adoptie oor te krijgen. Kosten: 1500,die natuurlijk of nauwelijks te dragen zijn. Is het niet billijk de regreing, die 30,per dag uittrekt, deze lers-in-spe niet wat tegemoet komt, want uit- lelijk heeft de regering er toch voordeel van. een kind geadoDteerd wordt. Bovendien: waar- moet er zoveel van die f 30,aan de ambte- e strijkstok blijven hangen?" de hand van deze vraag hebben we de pro- nen rond adoptie voorgelegd aan een aantal sonen, die er naar onze mening meer van wis- Deze mensen zijn dan ook nauw betrokken bij kinderbescherming. kinderrechter zeat ervan: klacht is niet helemaal juist. Wij gaan nooit tot gezimsplaatsing van een kind ik vind een beter woord dan pleeggezin om dat te doen adopteren. Die bedoeling is er alleen ie plaatsing van heel kleine kinderen, die geen teer hebben, of een baby van een onge- 'de moeder, die er vrijwillig afstand van heeft omdat zij dit voor het kind de beste tssing acht. Het adoptieverlangen van pleeg ouders van een ouder kind, dat in hun gezin is geplaatst, omdat de natuurlijke ouders uit de ouderlijke macht ontzet of ontheven zijn, zullen wij niet tegenwerken, maar wij juichen het ook niet toe. Adoptie is in zo'n geval geen kwestie van geld, maar van het welzijn van het kind. Wat willen de natuurlijke ouders? Zal het kind niet onder een psychische druk komen te staan die z'n hele leven bepaalt? Het is daarom ook onjuist, dat de kinderbescherming het liefst alle kinderen, voor wie zij te zorgen heeft, in pleeggezinnen zou willen plaatsen. Slechts een betrekkelijk klein aantal komt in aanmerking voor plaatsing in een pleeg gezin. Het grootste deel wordt in internaten ge plaatst, omdat daai meer mogelijkheid is tot sa menwerking met de ouders. De kinderen van ouders, die onder toezicht zijn gesteld, hetgeen iets anders is dan ontzetting of ontheffing, worden over het algemeen in hei eigen gezin geplaatst, omdat daar het beste hulp en steun kan worden verleend. Een gebroken eigen gezin bijvoorbeeld door echtscheiding mits door een voogdijvereniging effectief toezicht kan worden uitgeoefend, is vaak te verkiezen boven plaatsing in een pleeggezin Van alle onder toezicht geplaatste kinderen in mijn arrondissement vertoeven er slechts enkelen buitenshuis." De directeur van een internaat: „Die man zit ernaast, waar hij zegt dat de re gering voor een voogdijkind 30,per dag betaalt. Dat is minder of meer, al naar gelang van het internaat, waarin een kind geplaatst moet worden. Deze internaten worden in drie groepen verdeeld: a. de opvang- en observatietehuizen waarin kinderen geplaatst worden, die een be handeling of buitengewone behandeling moeten ondergaan; b. de inrichtingen voor vakopleiding en c. de gewone internaten. De subsidiemaxima hiervoor zijn de laatste jaren enorm gestegen. Zo bedroegen die in 1962 bijvoor beeld van de categorie a., b. en c. resp. 13,15, 11.15 en 8,55. In 1968 was dit resp. 39.60, 28,05 en 22,50, welke bedragen in het jaar 1969 met slechts enkele dubbeltjes zijn verhoogd. Het levensonderhoud, de personeelskosten, het onder houd der gebouwen, enz. enz. zijn intussen enorm gestegen. Vergeet u hierbij vooral niet, dat dit subsidiemaxima zijn. Wij moeten iedere cent aan het rijk verantwoorden en krijgen vaak minder dan deze maxima. Weet u, dat alleen reeds de salariskosten van het personeel voor dit gewone internaat, waarin ruim 90 kinderen zijn opgeno men, ruim een half miljoen bedragen? Daainaast komen dan enorme onderhoudskosten voor de gebouwen, voor de voeding van de kinderen, voor hun kleding, hun zakgeld, hun ontspanning, hun geneeskundige behandeling enz. enz. Gewoonlijk sluiten wij dan ook met een nadelig saldo, dat gelukkig niet zo heel erg groot is, maar dat toch uit het een of ander fonds te voorschijn moet worden getoverd. In ieder geval is het goed exploi teren van een internaat voor voogdijkinderen geen winstgevende zaak. Dat de verpleegprijs van jaar tot jaar hoger wordt, is overal merkbaar. Wanneer men de kosten van verpleging in zieken huizen vergelijkt met tien jaar geleden, ziet men ook een geweldige stijging". Een maatschappelijk werkster bü de kinder bescherming: „Wanneer wij kinderen, van wie wij denken dat dit voor hun welzijn heit beste is, in een pleeggezin plaatsen, gaan wij ervan uit, dat deze pleegouders een sociaal goed werk willen doen. Zij mogen hiervoor nooit een vergoeding ontvangen, waaraan zij, om het nu maar eens cru te zeggen, kunnen verdienen. Dat zou kinderexploitatie in de hand werken. Een vergoeding van 5,per dag lijkt mij daarom alleszins redelijk, temeer daar de kinderbescherming daarnaast nog diverse andere kosten voor haar rekening neemt, zoals medische specialistenhulp, kleding en onderwijs. Wij blijven verantwoordelijk voor het geplaatste kind, zodat de pleegouders geen enkel buitengewoon risico heb ben. In bijzondere gevallen mogen wij van het departement hoger gaan dan een verpleeg prijs van 5,per dag. Wij hebben kinderen voor wie, omdat dit in het belang van hen is, zelfs 10,per dag betaald wordt, bijvoorbeeld wan neer zij een hogere studie volgen. In het geval dat u mij voorlegt de voorgenomen adoptie subsidieert het rijk inderdaad niet. Maar in zo'n geval kan wel de verpleegprijs worden verhoogd, zodat dit gezin toch aan zijn trekken komt. Als het in het belang van het kind is, valt er met de kindeiljescherming altijd te praten," Een advocaat-procureur: „Bij adoptieproeedures kaai iemand inderdaad niet -/.onder procureur. De honorarium kosten ad 1500,lijken me toch wel aan de hoge. zelfs zeer hoge kant. Er zullen wel advocaten zijn, die dit vragen, maar dan toch niet gauw van een cliënt die even boven de weistandsgrens ligt. Bij een cliënt, die vermogend is, zit dat anders. Als die graag een kind adopteert, moet hij er ook iets voor over hebben, want in een dergelijke procedure kunnen zich grote moeilijkheden voordoen, bij voorbeeld wanneer de natuurlijke ouders of hun familie bezwaren maken, en dat kost veel tijd en weifc. In het geval, dat u mij voorlegt, lijkt het mij echter, dat overal een procureur gevonden kan worden, die dit werk voor laten we zeggen de helft wil doen. Heeft de cliënt een inkomen beneden de welslandsgrens, dan kan hij kosteloos procederen. Ligt dat er iets boven, dan kan hij aanspraak maken op verminderd tarief. Daai'bij zijn deze gemaakte kosten als buitengewone last fiscaal aftrekbaai-". Een huisvader zegt tenslotte: Ik begin met te zeggen dat ik respect heb voor de pleegouders. Maar wat de financiële kant betreft van dit adoptiegeval, vind ik dat hij zich nergens over hoeft te beklagen. Als hij die kinderen graag wil adopteren kan hij de kosten best zelf dragen. Als ik voor mijn zes kinderen 5,per dag zou krijgen was dit een bedrag van 900,— per maand Zoveel kan ik voor mijn kinderen niet uittrekken. Wij moeten het met heel wat minder doen. Na tuurlijk krijg ik kinderbijslag en belastingverlaging maar dat is heel wat minder dan 5,per kind per dag. De klacht van die man vind ik daarom onogegrond."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5