schiphol-stop I goeie tip I fvoor'n dagtrip! DiEREnpiiRK urni PvdA MOET RESOLUTIE TEGEN KVP HANDHAVEN Advies rapport-Steenkamp over kerkelijk overleg uitgangspunt voor gesprek Socialist drs. J. Den Uyl: Vestiging Hoogovens Maasvlakte dubieus Wegwerpkunstnier op Nederlandse markt Gemeenteraad Uithoorn tekent appèl aan Duitsers bekennen overval en inbraken Politie pakt autodieven Caïro wil geen toezicht van YS Alphen kreeg parkeermeters BEJAARD PAAR TROUWT AT T EEN VOOR KERK OM AOW TE HOUDEN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG P.v.d.A.-fractieleider drs. J. M. den Uyl meent dat zijn partij er niet verstandig aan zou doen om de anti-KVP-motie van vorig jaar op een komend congres „zo maar even te laten vallen". Hij vindt dat een zichzelf respecterende partij „niet van de ene dag op de andere van tactiek moet veranderen als die tactiek niet onmiddellijk tot succes leidt en ook overigens van wezenlijke veranderingen bij de K.V.P. weinig te bespeuren valt"'. Drs. Den Uyl doet deze uitspraak in een uitvoerig artikel over de politieke situatie in het augustusnummer van het maandblad „Socialisme en democratie". „Mensen denken dat ze van „links" niet blij mogen zijn" In dit artikelt stelt drs. Den Uyl dat het front van regeringspartijen alleen kan worden doorbroken wanneer de linkse oppositie-partijen (PvdA, PSP, D'66 en PPR) een behoorlijk stuk van hun eigen identiteit weten te bewaren» Daarom wil hij geen gemeenschappelij ke lijsten bij do verkiezingen, waarbij die identiteit verdampt. Wel kunnen en moeten die partijen komen tot een par tieel stembusakkoord over enkele essen tiële programmapunten en tot een nauwe aansluiting bij het actiepro gramma van de gezamelijke vakbewe ging. Als de grote uitdaging voor de PvdA in de jaren zeventig beschouwt drs. Den Uyl de democratisering in alle geledingen en op alle niveaus. STROOMVERSNELLING Over de anti-KVP-resolutie zegt drs. Den Uyl nog dat het een tactisch middel is om tot polarisatie te komen en dat de kans reëel is dat daarmee geen afdoen de nederlaag van de regeringscoalitie wordt bereikt. Met de KVP-resolutie heeft de PvdA dat risico echter willen nemen en daarbij past een "redelijke volhardendheid". Hij herinnert er intus sen aan dat hij "niet tot de meest fervente voorstanders van deze congres- uitspraak" behoorde. „Ik was en ben van mening dat het een goede zaak zou zijn als in Nederland voor het eerst sinds meer dan een halve eeuw een kabinet zonder de KVP zou kunnen wor den gevormd. Veel van de verstarring en afstotende trekken van de gevestigde orde in ons land hangen samen met de machtspositie die de KVP onafgebroken heeft ingenomen. Het is volgens Den Uyl stellig nog te vroeg om over de werking van de resolutie definitieve uitspraken te doen en er is zeker geen aanleiding voor de PvdA om zich zenuwachtig te maken over de mogelijkheden voor de nagestreefde scheiding der geesten. De socialistische fractievoorzitter vraagt zich in zijn artikel af waarom de linkse oppositiepartijen er niet in zijn geslaagd om het "rechtse kabinet de Jong" beslissend te verslaan. Hij meent dat PvdA, PSP en PPR er onvol doende in geslaagd zijn om bij de grote massa van de katholieke en protestant se werknemers en zelfstandigen het vertrouwen te wekken dat zij door op deze partijen te stemmen hun levens omstandigheden meer zouden verbete ren dan door trouw te blijven aan de traditionele rechtse partijen. "Links wekt ook soms de indruk dat zij de mensen verbiedt blij te zijn met een nieuwe woning, de buitenlandse vakan tie of het eindelijk verworven autootje. Er is kortsluiting gemaakt tussen op vattingen gevoelens van grote delen van de Nederlandse bevolking en zaken die door deze linkse partijen centraal gesteld leken te worden." afzet vindt KVP-partij- voorzitter mr. A. van der Stee, dat drs. Den Uyl zich overgeeft aan irreële wens dromen, door de KVP uit de regering te willen stoten en te blijven streven naar een linkse concentratie. Den Uyl leidt de P.v.d.A. verder naar een isolement. Niet de KVP heeft de P.v.d.A. uitgesloten van samenwerking, het is precies andersom. De gevolgen van de anti-KVP-resolutie moeten daarom ook niet door de KVP, maar door de P.v.d.A. worden gedragen, aldus mr. v. d. Stee. Meerderheid Rijnmondraad tegen plannen ROTTERDAM (ANP) Een voorstel voor vestiging van een hoogovenbedryl' op de Maasvlakte zal, naar het zich laat aanzien, in de nieuwe Rynmondraad worden afgewezen. De meerderheid in de nieuwe raad, gevormd door leden van de P.v.d.A., D '66 en C.P.N., staat namelijk voltrekt afwijzend tegenover de bouw van een hoogovenbedryf op de Maasvlakte. Deze drie partijen hebben namelijk overeenstemming bereikt over een beleids programma voor de komende vier jaar en in dit programma vormt afwijzing van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte een van de belangrijkste punten. „De vestiging van hoogovens Is onaanvaardbaar, omdat volgens de thans reeds bekende gegevens niet wordt voldaan aan de voorwaarden die wij stellen", zo schrijven de drie partijen in een brief aan de fracties in de Rijnmondraad. De voorwaarden waarover wordt gesproken, zijn onder meer dat de leefbaarheid van het Rijnmond gebied door de vestiging van een bedrijf niet mag worden verstoord en dat de kosten voor de gemeenschap de baten niet mogen overtreffen. BEGIN VOLGEND JAAR VOORDELIGER IN GEBRUIK UDEN (ANP) Begin volgend jaar zal Dascon N.V., een bedryf dat medisch- technische apparatuur vervaardigt, „wegwerpkunstnier" op de Neder landse markt brengen. Het is een appa raat, dat wel werkt volgens de huidige doorspoeling, maar dat in tegenstelling tot de bestaande kunstnieren slechts éénmaal te gebruiken is. Volgens de bestaande doorspoelings methode wil zeggen, dat het bloed van de patiënt via leidingen buiten het li chaam om door het kunstniertoestel stroomt, waarin het wordt gezuiverd an afvalstoffen; een werk, dat eigen- ijk door de nieren zelf zou moeten worden verricht. Een dergelijke bloedzuiverende be handeling duurt ongeveer twaalf uur. Nierpatiënten dienen er zich over het algemeen tweemaal per week aan te onderwerpen. Na elke behandeling moeten de thans in gebruik zijnde kunstnieren (waarvan verschillende on derdelen overigens ook maar voor eenmalig gebruik zijn) volkomen uit elkaar worden gehaald om een grondi- schoonmaakbeurt te krijgen. Alleen dit werk vraagt alles bij elkaar al UITHOORN (A.N.P.). De gemeente raad van Uithoorn heeft gisteravond besloten appèl aan te tekenen tegen het vonnis van dc arrondissementsrechtbank te Amsterdam. De gemeente Uithoorn moest de bouwwerkzaamheden aan zeven maisonnettes met garages stopzetten en in de reeds gereedgekomen maar nog niet bewoonde huizen geen bewoners toelaten. Tijdens zijn toelichting op het voorstel van B. en W. om appèl aan te tekenen, gaf burgemeester Letschert van Uithoorn nogmaals toe, dat er door het niet tijdig aanvragen van goedkeuring voor de wijziging van de bouw bij Gedeputeerde Staten, een procedurefout was gemaakt Het gemeentebestuur meende edhter, gezien de huidige woningnood, in het algemeen belang te handelen. omstreeks 50 gulden per keer. De nieu we „wegwerpkunstnier" zal duidelijk voordeliger in het gebruik kunnen zijn, omdat hij vermoedelijk nog beneden deze prijs zal liggen. Vooral van de kant van ziekenhuizen verwacht de heer Spangenberg, directeur van Dascon N.V. belangstelling voor de „wegwerpnier" omdat elke behandeling met een gewo ne kunstnier nu in totaal omstreeks 400 gulden kost, niet alleen aan de genoem de onderhoudskosten, maar ook aan de slechts eenmaal te gebruiken onderde len ën aan de afschrijving van de vrij dure apparaten enz. Weer assemblage van Renaults in Rhodesië (Van correspondent) SALISBURY Rhodesië Is even bui ten de hoofdstad Salisbury begonnen Renaultauto's te assembleren. Verwacht wordt, dat de eerste wagens binnen twee weken te koop zullen zyn. De onderdelen zijn waarschijnlijk tij dens de afgelopen zes maanden in het geheim Rhodesië binnengebracht. Men kan hiermee voorlopig een jaar vooruit. De onderdelen zijn via Zuidafrikaanse tussenpersonen gekocht. De Rhodesische auto-assemblagebedrijven waren de eersten, die door economische sancties getroffen werden. Twee jaar geleden kon het land echter onderdelen van Alfa Romeo's, Citroëns, Peugeots en BMW's kopen. Dit zijn alle auto's in de hogere prijsklasse. Men hoopt nu door de Renaultproduktie het gat in de midden klasse op te vullen. Concert Kasteel Duivenvoorde. Op 2 september zal er weer een Düiven- voorde-avond gegeven worden door Ank Reinders, sopraan. Rijkje Wol- leswinkel, alt en de pianist Wim Ser- lie. Zij zullen werken van Montever di. Handel. Brahms. Wolff, Rossini en Badings ten gehore brengen. (Van een onzer verslaggevers) BRUNSSUM Na gedurende acht dagen te zyn verhoord, hebben de 32-jarige Klaus P. uil Wuppertal en de 37-jarige in Tilburg wonende en uit Wuppertal afkomstige Hans L. voor de Brunssumse politie bekend een roofover val en een serie forse inbraken op hun geweten te hebben. De roofoverval werd op 19 maart gepleegd op een filiaal van Albert Heyn in Briinssum, waarbij dc bedrijfsleider met een pistool bewusteloos werd geslagen en 18.000,ontvreemd. Uit een AH-filiaal in Waalwijk hebben zij 5000.ontvreemd en uit een De Gruyter-filiaal in Roosendaal 12.000, Voorts hebben zij 'n aantal kleine inbra ken gepleegd, onder meer in Roosendaal en Eindhoven. Het onderzoek wordt door de recherche voortgezet, omdat men ver moed dat de Duitsers nog meer inbraken hebben gepleegd. De Duitsers werkten steeds volgens hetzelfde stramièn. Eerst werd de betrokken winkel bekeken, dan werd de bedrijfsleider naar zijn huis ge volgd. om later de sleutel van de winkel te stelen- BERGEN (L.). (A.N.P.). De rijks politie uil Bergen (L.) heefl in samen werking met de Duitse politie gister middag drie mannen van 22 tot 28 jaar uit Kleef aangehouden. Met deze aanhouding wist de politie de hand te leggen op drie personen, die de laatste tijd zioh in Duitsland schuldig hebben gemaakt aan diefstallen van auto's en autobanden die zij in Neder land trachtten te verkopen. Bij hun aan houding hadden zij achter een personen auto een aanhangwagen met dertig ge stolen banden. De auto waarin zij reden hadden zij in het Duitse grensplaatsje Goch ontvreemd. Hoe groot de omvang van de diefstallen is en of hierbij ook Nederlanders betrokken zijn, is nog niet bekend. Nederlanders beschuldigd van mensensmokkel LONDEN (Reuter) Twee Nederlan ders zyn gisteren in Londen in staat van beschuldiging gesteld in verband met het smokkelen van illegale immigranten naar Groot-Brit tannië. Het zijn de 40-jarige televisie-appara- tenhandelaar B. S. en de 31-jarige chauf feur A. van B., beiden uit Rotterdam. Zij zijn op borgtocht vrijgelaten, maar moesten hun paspoorten inleveren en zich elke dag op het politiebureau mei- E. ..icgroep „De Lastige Zwanenburger", die vecht tegen de geluidshinder van Schiphol, heeft een Haarlemsct egenhanger gekregen. Deze is de actie „Schiphol - Stop" begonnen, die geïllustreerd wordt met deze affiche. By de oprichtingsvergadering in Haarlem meldden zich al zeventig personen aan. CAIRO (AFP) Egypte kan niet aanvaarden dat Amerikaanse kunstma nen of U-2-spionagcvliegtuigen worden gebruikt voor toezicht op de naleving van het bestand aan het Suezkanaal. zo heeft het Egyptische blad Al Achratn vanochtend gemeld. De Egyptische regering heeft de VS hiervan direct nadat dit voornemen be kend werd op de hoogte gesteld. Koning Hoessein van Jordanië was vandaag in Cairo om met president Nasser besprekin gen te voeren. Men neemt aan dat hij Nasser steun zal vragen voor de Jor daanse poging de Palestijnse comman do's onder de duim te houden. Hoessein zit verder met het probleem van de aanwezigheid van twee Iraakse divisies, tezamen ongeveer 12.000 man, in zijn land. die door de regering in Bagdad ter beschikking van de commando's zijn gesteld. Radio-Cairo heeft bekendge maakt. dat in Bagdad een zestig Egyp- tenaren zijn aangehouden en dat het Egyptische handelscentrum daar is ver zegeld. Radio-Bagdad meldde op zijn beurt dat, volgens berichten uit be trouwbare bron in Beiroet, in een Egyptische gevangenis Irakezen gemar teld worden. 6 Miljoen ontvreemd Met behulp van een spookfabriek heeft een Brus selse industrieel de Belgische nationale maatschappij voor krediet aan de nij verheid 90 miljoen frank(ruim zes mil joen gulden) armer gemaakt. Tot nog werd bekend, dat in 1967 een maat- schappij werd opgericht die als naam j Sefi kreeg, en kunstvezels zou gaan produceren. Sefi kon 240 miljoen frank kredieten krijgen, onder staatsgarantie. Gisteren werd een beheerder van de firma aangehouden. Zeker is dat hij tot nog toe 90 miljoen frank van de kre dieten aan het project heeft onttrok- NIJMEGEN (KNP) „Het ontwerp tot institutio nalisering van het overleg tussen bisschoppen en kerkvolk, dat de commissie-Steenkamp dezer dagen aan het episcopaat heeft aangeboden, zal men meer als een uitgangspunt voor gesprek en studie moeten beschouwen, dan als een definitieve oplossing van de vraag hoe en in welke mate htet kerkvolk deel moet nomen aan de besluitvorming in de Kerk. Een definitieve oplossing is op dit ogenblik nog niet mogelijk." Communicatie moet betere vorm krijgen Dit verklaarde professeur J. J. A. Vollebergh, hoogleraar in de leer der interne organisatie aan de universiteit van Nijmegen. Prof. Vollebergh heeft meegewerkt aan het rapport. De kardi naal had daarop gezinspeeld, toen hij bij het sluiten van het Pastoraal Conci lie van Noordwijkerhout aankondigde, dat de commissie onder leiding van prof. Steenkamp zou onderzoeken, hoe het pastoraal beraad tussen bisschoppen en gelovigen na vier jaar concilie, zou kunnen worden bestendigd. Prof. Vollebergh, hoewel niet gerech- (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN. Van ochtend heeft burgemeester R. M. Gallas de eerste parkeermeters in Alphen in gebruik gesteld. Daarmee zijn de blauwe zones komen te vervallen. De eerste parkeermeters (21 stuks)i staan in de Julianastraat. Vermoedelijk reeds vol gende week zullen er nog eens ruim vijfendertig bijkomen, te weten ongeveer negenentwintig op het Toussaintplein en aan de noordzijde van de Thorbecke- straat acht. In de Julianastraat zal men hooguit één uur mogen parkeren. Voor het Tous saintplein is deze periode twee uur. De kosten: één dubbeltje per half uur. De parkeermeters zijn zo afgesteld dat ook van kwartjes gebruik kan worden ge- maaikt. Men ontvangt in dat geval echter geen geld terug. Te zëlfder tijd is ook een stopverbod van kracht geworden in de Van Boetze- laerstraal tussen het Toussaintplein en de Raadhuisstraat. De situatie is daar zodanig geworden dat parkeren niet langer verantwoord is. tigd de inhoud van het advies aan de bisschoppen bekend te maken, vooral niet nu de bisschoppén zelf daartoe niet wensen over te gaan, vertelde, dat de commissie zich tot twee aspecten heeft moeten beperken: het vastleggen van de reeds gevonden en beproefde vorm van binnenkerkelijk overleg tussen bis schoppen en het kerkvolk; het doen van voorstellen, waarbij het gebrek aan communicatie binnen de Nederlandse kerk kan worden opgeheven. Ten aanzien van het overleg heeft de commissie daarom de vorm van in spraak van beneden naar boven - van Parochiële Raden via Diocesane Raden naar Pastoraal Beraad, gerealiseerd ge durende vier jaren Noordwijkerhout - gehandhaafd. Zij adviseert de bisschop pen deze vorm definitief te maken. Ten aanzien van het gebrek aan communi catie zijn een paar concrete voorstellen gedaan, waarbij de taak van het pasto raal instituut in wezen aanzienlijk wordt uitgebreid. De commissie zag zich echter niet in staat en achtte zich ook niet competent- aldus prof. Vollebergh- een uitspraak te doen of zelfs maar een advies te geven over de ideale vorm, die de deelneming van de kerk in de besluitvorming in de toekomst zou moe ten of kunnen aannemen. Een der voornaamste beletselen daar toe achtte hij de theologische zijde van het vraagstuk, hoewel zeker nog meer aspecten te noemen zijn. De huidige vorm van de kerk, de universele kerk, is immers nog altijd episcopaal. Het gezag en het charisme liggen alleen bij bisschoppen en paus. Maar er is in het katholieke theologische denken, een ontwikkeling gaande, die tendeert naar een synodale of collegiale kerkopvat ting, naast een episcopale tendens bij PROF. DR. P. A. J. M. STEENKAMP voorzitter adviescommissie pastoraal synodale kerken. En dat is een funda menteel verschil. De commissie was niet in staat en niet bevoegd op deze discus sie en zeker niet op een mogelijke nieuwe opvatting, waarmede misschien onze kleinkinderen te maken zullen hebben, vooruit te lopen. Het voorstel van de commissie is daarom gematigd Het gaat uit van deelneming van de hele kerk aan de besluitvorming met handhaving van de episcopale structuur en daarbij verbetering van de dringend gewenste voorwaarde: betere communi catie binnen de kerk. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Pastoor Jac. Slots (57) uit het noord-Limburgse Wanssum zal zich donderdag 17 september voor de officier van justitie te Roermond moeten verantwoorden, omdat hij een kerkelijk huwelijk heeft gesloten tussen een 75-jarige we duwnaar en een evenoude weduwe, zonder dal daaraan een burgerlijk huwelijk was voorafgegaan. Bij een burgerlijk huwelijk verliest de vrouw in de meeste gevallen haar pensioenrecht geheel of ge deeltelijk, maar omdat men niet wil samenwonen zonder huwelijk acht men een kerkelijk huwelijk de oplossing van dit gewetensconflict. In zijn verweer zegt paBtoor Slots, dat de huwe- Pastoor in overtreding .ikswetgeving. die dateert uit 1812, in strijd is mei Je grondrechten van de mens. Artikel 68 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek zegt echter, dat een dienaar van een godsdienst geen godsdienstige plechtigheid ter inzegening van een huwelijk mag houden, als er niet eerst een burgerlijk huwelijk is gesloten. Een dergelijke overtreding kan maximaal een gevangenisstraf van twee maanden of een geldboete van 300 gulden opleveren. Pastoor Slot» vindt dat- de wet de mensen dwingt in concubinaat te leven, waardoor zij in gewetensnood komen te verkeren. Het inzegenen van een kerke lijk „bejaardenhuwelijk" brengt de pensioenen niet in gevaar, maar geven de partners wel het gevoel ..niet meer in zonde te leven". Wat de AOW betreft, betekent het een winst van 195 gulden. Een alleenstaande ontvangt namelijk 336 gulden per maand en twee „alleenstaanden" dus 672 gulden. Trouwen de twee alleenstaanden voor de wet, dan ontvangen zij samen nog maar 447 gulden. Heeft de vrouw een weduwenpensioen, dan komt dit zelfs helemaal te vervallen bij een burger lijk huwelijk. De DZH bust u er heen. Dagelijks Een vakantiedag naar het dierenpark is buurtRijnsburgerweg, weUct welbestede dag. Laat uw kinderen vanaf het Station doorgaat genieten van wat dit park hun te als NZH-lijn 45, Station, bieden heeft. Stapopj NZ/I- Rapenburg',No»rdeinde, de Vb jjjn 43. Oegstgeest (Leidse- Voorscholen, elk halfuur. Overstappen: Wassenaar, Lange Kerk dam op NZH- lijn 90, richting Den Haag. Stap uit: Wassenaar, Dierenpark.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5