mening Sannes niet terug in raad .UW PvdA tegen demping van de Trekvliet .Remmen los in Mississippi" PAK handhaaft zijn zestal Y oetbalproblemen ter wethoudertafel MEDEDELING ELK MERK RADIO - TV ENZ. IEMCO N.V 1 enzij garanties G.S. ERFPACHT La,ie° t BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. Niet McQueen, maar debutant Vogel de ster bioscopen in LEIDEN „The Ballad of Cable Hogue": aanbevelenswaardig 'I I KANT LEIDEN Na uitvoerig interne, niet openbaar beraad, hebben de PAK-partners van de nieuwe gemeenteraad gisteravond definitief hun alternatief wethouderszestal vastgesteld. Nieuwe namen zijn hierbij niet naar voren gekomen. Tot het zestal behoren de PvdA'ers Dirks, Den Dubbelden en Van Peype, de D'66'er Oosterman en de heren Kret en Lijsten van de Prot. Chr. Groep - de laatste twee behoren zoals bekend ook tot de kandidaten van de Prot. Chr. Groep, KVP en VVD. Met betrekking tot de portefeille-ver- deling wil het PAK eerst de procedure afwachten, hoewel ten aanzien daarvan wel bepaalde ideeën leven in deze kringen Dc overeenkomst met als eis: wethou ders, wordt gehandhaafd al zal wel de persoonlijke verantwoordelijkheid van oe. eventuele gekozene(n) van het PAK pnmair staan. In de praktijk zal het er echter i vel op neet komen, dat het PAK uitsluitend zitting in het nieuwe college neemt als er vier PAK-kandidaten tot weihouder worden gekozen. 'I egenover het genoemde zestal staan dus de kandidaten Duyverman, mevr. Den Haan, Harmsen, Kret, Lijten en Menken van VVD, Prot.-Chr. Groep en KVP. Doordat deze fracties 2 kandida ten gemeen hebben met 't Pak zijn er bij elkaar nu dus 10 leden v. de nieuwe raad kandidaat gesteld. Het moet echter, ge zien de ingewikkelde constellatie, niet uilgesloten worden geacht, dat er ook nog benoemingen plaats hebben buiten dit tiental. Wethouder Sannes, die in de nieuwe mad als enige raadslid van DS'70 zitting zou nemen, heeft inmiddels laten wet, dat hij bedankt voor deze eer. De plaats van DS'TO zal nu worden bezet door de heer Zunderman. Na enige maanden zon de heer Zunderman weer opgevolgd worden door de heer Versnel, de sportdeskundige uit de vroe gere PvdA-fractie. „Op proef' LEIDEN De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft gister avond besloten, dat zij in het vervolg in het openbaar zal ver gaderen. Gisteren woonde een ver slaggever van onze krant als enig met-lid de vergadering in de raadszaal van het stadhuis bij. Hij was zogezegd „op proef". „Want", zo besliste voorzitter Van Aken, „we moeten in de komende weken eerst eens tot overeenstemming komen of de vergadering ook openbaar zal zijn als het om per sonen en taktiek gaat." Herman Amptmeijer van de PSP reageerde daarop met „Ho. stop. Wij hebben geen taktiek. Men mag alles van ons weten." Luid gejuich volgde. LEIDEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen zal zaterdag 29 augus tus a.s. om half elf 's morgens de 9e Leidato Huishoudshow openen. LEIDEN „Dat durf jy nooit", daagden vriendjes van Robert Witte hem uit toen hij, nadat hij en zijn vriendjes voor de zoveelste maal waren weg gejaagd van het speelterrein Oud Hortuszicht, hun geliefde voetbalplaats, met een plan kwam. De blonde, half-langharige Robert kondigde aan. dat liij hoogst persoonlijk wel eens contact op zou nemen met burgemeester Van der Willigen. „O nee", daehten jullie dat? Nou dan hebben jullie het helemaal mis", en hy stapte meten naar het burgemeestershuis om een onderhoud met de burgervader aan te vragen. Burgemeester Van der Wil ligen reageerde positief op het bezoek van zyn klenie stadgenoot en arran geerde een onderhoud voor hem niet wethouder Piena van openbare werken. Zo zaten gistermiddag Robert en elf van zijn vriendjes rondom de confe rentietafel in het stadhuis. Zwaar werd er geboomd over de problemen van de jongens. Af en toe een nipje van een glaasje jus d'orange kon er maar nauwelijks af. Robert legde als eerste stelling op tafel, dat het maar eens uit moest zijn, dat hij en zijn vriendjes telkens maar weer weggejaagd worden als zij voetballen op Oud Hortuszicht. Weggejaagd door de be jaarde bewoners van de Witte Singel, die bang zijn da de ruiten ingetrapt worden. Wethouder Piena. toe aan een van zijn laatste gesprekken met een delegatie uit de Leidse burgerij, vroeg daarop: „Zijn jullie nooit eens wezen praten met de bewoners van de Witte Singel?" Rober Witte, in groen trainingspak met HVL-embleem erop. zei heel beslistMet die men sen valt niet te praten." En dan verklarend: „Het zijn allemaal oude mensen. Er moet maar een hoog hek komen dan hebben ze geen last meer van ons." Wethouder Piena trok een bedenkelijk gezicht. „Dat gaat een hoop geld kosten. Kunnen jullie niet ergens anders voetballen?" Een an dere voetbalminnaar: „Ze zeggen wel eens tegen ons: ga maar ergens anders voetballen, op Roomburg bijvoorbeeld, maar dat is heel ver weg. Beide partijen kwamen niet tot overeenstemming, temeer niet daar wet houder bij het voetbalverbod op het terrein van de voormalige theetuin moest blijven. Uiteindelijk zegde de wethouder toe, dat hij de chef van de plantsoenendienst, de heer Gaastra, opdracht zou geven samen met de jongens uit te kijken naar een andere speelgelegenheid. De jongens gingen daarmee akkoord. Een moeder, die de jongens vergezeld had naar het stadhuis, verzuchtte na afloop van het onderhoud: „Gelukkig maar dat beide partijen toch nog overeenstemming hebben bereikt. Stel je voor dat dat niet gebeurd zou zijn. De jongens hadden het al over kraken van het terrein. En dat zou ik helemaal niet leuk vinden". Demping Trekvliet II et nieuwe voorstel tot demping van do Trekvliet zal de indruk wekken, dat het nu toch ernst gaat worden met de bouw van het universiteitscomplex. Toch hebben wij de indruk, dat er nog steeds I sprake is van een projekt, dat als een I molensteen om de Leidse nek hangt. Wij 1 hopen, dat Leiden nu de kracht vindt, om zich van deze steen te ontdoen en dat men niet de put dempt, als het half (Leiden) verdronken is. De verzekering aan b. en w„ dat de gemeente zal mogen rekenen op een zo groot mo gelijke medewerking van de zijde van rijk en provincie bij de financiering van het complex van werken, lijkt ons over bodig, dat verplicht tot niets. Het doet er dan niet eens veel meer toe, door wie zo'n verzekering wordt gegeven, al is de toelichting hierover onduidelijk. Wel duidelijk is. dat men nu kennelijk al in tijdnood verkeert, zodat er alvast maar ergens begonnen wordt, straks heeft Leiden er dan weer een onvol tooide verbinding bij, naast Pelikaan straat, Langegracht. Schuttersveld en Wassenaarseweg Dat klopt met het econonmische principe, méér van het een is minder van het ander. D.w.z. meer onvoltooide plannen, minder vol tooide plannen, zoals de noord-zuidroute, het wegennet rond de Merenwijk en de gordel weg. Maar wij hebben de verze kering, dat alles eens klaar zal zijn. Zii die geloven, haasten niet: geduldig zullen zij, voorzien van mondvoorraad, in de file staand, op weg naar de Trek- vlietweg en de universiteit. Want on danks toezeggingen van hogerhand zul len dan nog steeds de aansluitingen naar de Morssingel en Lammenschans- weg en de uitvalswegen naar het ge west ontbreken. Nog steeds zal 't Noord- einde te smal zijn en zullen de over wegen bij Haagweg en Telderskade tot sloppen dwingen. Ongetwijfeld zal de Trekvlietweg een vervolg krijgen: dwars door de woonwijken rond de Heren straat, ontoelaatbare schade toebren gend aan een redelijk woonmilieu ter wijl elders in de stad de verkrotting om zich heen grijpt. De Witte Singel wordt straks aan het autoverkeer ont trokken, maar op het Rapenburg en de Breestraat weet men geen raad met de auto's, de uitwijkmogelijkheid wordt j voorgoed geblokkeerd. Wanneer de forensenweg langs de spoor- j lijn Den Haag-Leiden vijf stroken krijgt. ter compensatie van het omwille van milieubehoud noodzakelijke achter- j I wege blijven van de provinciale weg I nr. 1 door de huizen, zal een massale verkeersstroom zich straks op de stad storten via Haagweg, Churchilllaan en Telderskade en vervolgens een weg zoe ken door wijken die daar op niet ge- bouwd zijn. Allemaal gevolgen van wat de heer Duyverman in 1968 zo treffend „lacuneuze detailplanning" noemde. In tussen gaan rijk en provincie ijverig door met de wegenaanleg door groene gebieden, en de gemeenten moeten maar zien. hoe zij de aldus verwekte auto- stroom opvangen. Dit beleid drergt van de stad een .monsterlijk dorp te maken. I omdat de keuzemogelijkheid, verbetering van het openbaar vervoer stelselmatig I op de tweede plaats komt. Een uitzicht loos verkeersprobleem en doorgebroken stadsdelen zijn het gevolg. Want moeten wij toegaven aan deze klaagzang? Wanneer het rijk prijs stelt op handhaving van de universiteit bij de binnenstad, moet het Leiden ook de mogelijkheden verstrekken, om dit te kunnen waarmaken, vage toezeggingen zijn niet langer voldoende. Urgenter dan demping van de Trekvliet vinden wij de steen voor de opbouw van een stedelijk vervoerssysteem, dat een werkelijke keuze biedt voor het auto-gebruik. Ver der zal de spoorbaan bij de Haagweg eerst omhoog moeten. M.b.t. het Witte Singelcomplex heeft de gemeenteraad A gezegd in 1962 en B in 1968. Door w» fw* C.(chaos) te zeggen, kunnen we D (doodziek) en E (einde) voorko- Verhuurbedrijf R. Marbus In verband met familieomstandig heden zal het met ingang van 1 september a.s. niet langer moge lijk zijn bestellingen uit Leiden uit te voeren. Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor op drachten uit de Rivierenbuurt (over de Wilhelminabrug). Gaarne wil ik de vele klanten in Leiden hartelijk danken voor het vertrouwen dat zjj in de afge lopen jaren in mij hebben gesteld. R. MARBUS HOOFDSTR. 202 - LEIDERDORP Telefoon 30607 Verhuur v. stoelen en serviesgoed. IEMCO N.V. levert en repareert in de kortst mogelijke tijd. Troef gaat samen met V ereniging van Vrijzinnig Hervormden LEIDEN Het vormingscentrum voor jong volwassenen „Troef" en de jonge renbeweging van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden gaan met in gang van het nieuwe seizoen samenwer ken. Beide bewegingen, die reeds lan- gere tijd interkerkelijk georriënteerd zijn, hebben hiertoe kort geleden beslo- „Troef", voorheen de Mater Amabilis- öchool, was oorspronkelijk een vor mingsinstituut voor oudere meisjes, maar kwam enkele jaren geleden los van het nijverheidsonderwijs en daarmee tegelijkertijd de specifiek rooms-katho- x.eke grondslag. Het voerde gedurende het afgelopen seizoen reeds besprekin gen over integratie met de jongeren- sociëteit Leython, doch deze hebben geen resultaat opgeleverd. Het jeugd werk van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden, dat eveneens zoekende was naar nieuwe (interkerkelijke) mo- gcijlkheden in Leiden kwam via-de Her vormde Jeugdraad in contact met het vormingscentrum. In liet nieuwe be- al.uur hebben ook leden van genoemde vereniging zitting. Het ziet er als volgt uit: Drs. J. Nabuurs (voorzitter), me- viouw mr. C. J. M. var. Iersel-Knuppe tsecr.); H. Bouwer (penn.); bestuurs leden: A. G. A. Staats, mevr. C. H. M. ooosten-Meuwissen, dr. J. C. Anceaux, mevr. N. van Zanten en H. Hol. Gedu rende de nieuwe periode van samenwer king blijft de naam „Troef" behouden. LEIDEN Tenzij b. en w. maandagavond zullen komen met garanties, dat G S. ook de volgende fasen van het Witte Singelplan zullen goed keuren, zal de PvdA-fractie tegen het voorstel stemmen van het Leidse college om 7,1 miljoen gulden beschikbaar te stellen om een aanvang te kunnen maken met de demping van de Trekvliet; een demping die noodzakelijk is wil een aanvang gemaakt kunnen worden met het omstreden Witte Singelplan (het gigantische nieuwbouwproject van de Leidse Universiteit). „Volgens de brief van Gedeputeerde r Staten van 15 april zijn b. en w. niet gerechtigd 'n dergelijk voorstel te doen" aldus PvdA-fractievoorzitter M. v. Aken gisteravond tijdens het voor het eerst pmi openbaar zijnde fractieberaad. Toen wethouder Piena, die voor het laatst in ,;'"u'n 30-jarige raadslidmaatschap j - Op de openbare fractiever- vov. de PvdA gisteravond in aal van liet Leids stadhuis lieuw de kwestie erfpacht aan de orde. Enige leden van de nieuwe fiacties stelden voor tegen een voorstel een fractievergadering bijwoonde, daar tegenin bracht dat G.S. tijdens een ge sprek in juni b. en w. de verzekering ADVERTENTIE SHOWROOM NIEUWE RUN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) zouden geven, zei de heer Van Aken: „Dat kan best zijn. maar we hebben geen enkele garantie. Op zomaar mon delinge toezeggingen kunnen we niet af gaan." Komt het college maandag garanties van G.S. op tafel, dan zal de PvdA tegen het voorstel stemmen om de Trekvliet te dempen. Komt het col lege wél met garanties, dan zal w schijnlijk de beslissing over- al of demping aan de nieuw raad.'die 1 sep tember voor het eerst bijeenkomt, den overgelaten. Slichting Eigen U'ont „In deze verkiezingstijd hebben we im mers gepropageerd, dat we voor erf- j pacht zijn en nu zouden we voor ver- mel - koop pur sang stemmen. Dat is iiiet cor- 1 j reet", zo oordeelde Roel In 't Veld. „Kan I wel zijn", zo redeneerde mevr. Kerling j en de heer Van Aken, „maar het is zin- loos n utegen te stemmen. In september kan de discussie over erfpacht in de i aati weer hervat worden, maar nu niet" De fractie bleef verdeeld over deze kwestie. TRIANON Hoewel Steve Mc Queen in „Remmen los in Missis sippi" als de grote ster wordt ge afficheerd, steelt niet hij, maar de jonge debuterende Mitch Vogel de show. Natuurlyk kwyt McQueen zich met zyn reputatie („Bullitt", „The war lover", „The great escape" etc.) met verve van zijn taak, maar hy moet liet ditmaal toch afleggen tegen het charmante en vertederende talent van een volkomen onbekende Ameri kaanse jongen. De eerlijkheid gebiedt overigens te zeggen dat het verhaal voor deze film (gebasseerd op een no velle van de grote William Faulkner) veel meer geschreven is op de jon gensfiguur dan op de opgefokte hoofd rol (in wezen een bijrol) van Mc Queen. Het verhaal van deze film speelt zich af in de beginjaren van deze eeuw in zo'n typisch Faulkneriaans platte landsdorp vol dwaze, simpele, naieve en dikwijls seniele figuren. De ver schijning van een automobiel brengt de nodige beroering in het dorp. Tij dens de afwezigheid van de eigenaar gaan de elfjarige Lucius (Mitch Vo gel) en zijn oudere vriend Boon (Steve McQueen) er met het „snel heidsmonster" vandoor richting Mem phis. Onderweg bemerken zij in de achterbak de door Boon zo gehate Ned, een door de negeracteur Rupert Gosse kostelijk verbeelde figuur. Hun eerste pleisterplaats is een bor deel waar de jonge Lucius ogen en oren te kort komt. Tijdens de amou reuze bezigheden van Boon ruilt Ned de auto voor een op het oog afge dankt renpaard. Een en ander tot ontsteltenis en woede van Boon en Lucius. De enige mogelijkheid om de auto terug te krijgen is het winnen van een race tussen het paard van ons drietal en dat van de nieuwe eigenaar. Natuurlijk wint het op gepepte paard van Lucius, Boon en Ned. maar niet voordat er talloze moeilijke situaties zijn opgelost. Die bestaan onder andere uit een weer spannige sheriff, een op Boon ver liefde juffer van lichte zeden, een onwillig paard etc. De sfeer van Faulkners verhalen komt wonderwel goed in deze film over. Talloze fi guren lijken zo weggestapt uit het Amerikaanse zuiden dat zo treffend door de befaamde auteur beschreven is. Regisseur Mark Rydell is echter zo opgegaan in het tekenen van de sfeer en de karakters, dat hij hiel en daar het tempo uit het oog heeft verloren, zeker in het eerste half uur. Pas in de renbaanscenes krijgt de film de nodige vaart en spanning. Daar staan echter vele kostelijke typeringen en prachtig camerawerk van Richard Moore tegenover. Het volkomen natuurlijk acteren van Mitch Vogel is trouwens alleen al een bezoek aan deze film waard. De steriele koekoek pAMERA Wie Liza Minnelli, dochter van Judy Garland en filmregisseur Vincent Minnelli, in „The Sterile Cuckoo" ziet spelen kan beslist niet merken, dat deze actrice pas voor de tweede maal op het witte doek verschijnt. Op knappe wijze vertolkt zij de rol van 't openhartige en grappige meisje, dat voor de eer- ste maal in haar leven verliefd wordt. Terecht verdiende z(j met deze rol een Oscar. Jerry Paine reist per bus naar zijn universiteit. Bij de bushalte ontmoet hij „Pookie'' Adams. De vrijmoedige „Pookie" dringt zich aan Jerry op en er groeit een band tussen beide studenten. Jerry, een wat gesloten jongen, voelt zich steeds meer tot het openhartige en onberekenbare meisje aangetrokken. De twee stu denten ontmoeten elkaar nu elk weekeinde. Zij brengen deze week einden onder een andere naam in een hotel door. Vlak voor de kerstvakan tie vertelt Pookie, dat zij ln verwach ting is. Zij biykt dit verzonnen te hebben om Jerry voorgoed voor zich te winnen. Jerry komt hier natuur lijk achter en langzamerhand ver troebelt hun verhouding. j^a oen laatste gesprek besluit Pookie te vertrekken. De titelsong „Come Sa turday Morning wordt uitgevoerd door de Sandpipers. (14 jaar) De sexzoekers D EX De sexzoekers van Chris- tian Mesnil vertonen een ver bluffende overeenkomst met de rond de jaarwisseling zo populaire voet zoekers. Weliswaar een jaarwisse ling waarin het flink geregend heeft waardoor de geworpen projectielen niet beantwoorden aan de hoge ver wachtingen en sissend smoren in een diepe plas. 'lississippi" Trianon. Zo ook in deze film waarin een nor maal gesprek niet voorkomt en waarin de enige bekende geluiden vertolkt worden door verende matras sen en dito canapé's. Even verrassend of vervelend, al naar gelang men in de stemming is, is het verhaal dat ondersteund door een steeds terugkerend muziekthema enkele acteurs de kans moet geven furore te maken. Het acteertalent bestaat echter uit zoveel instinct matige handelingen, bewegingen en reflexen dat ongetwijfeld veel toe schouwers zich af zullen vragen waarom zij niet voor die rol gekozen zijn. Een secretaresse neemt ontslag omdat haar baas het typen op de tweede plaats is gaan zieip. Ze besluit bij enkele vriendinnen, fotomodellen, haar intrek te nemen. Dit wordt al snel uittrek. Haar vriendinnen die beroepshalve en dikwijls voor het ge mak meer zonder dan mét kleren lopen, overreden haar een trio te vormen. Dat dit trio mede door een bijna komisch aandoende ontkleed- zucht op feesten en andere dubieuze partijen meer succes behaalt dan op het toneel ooit mogelijk was ge weest, is niet verwonderlijk. (18 jaar). Prolongaties Alvorens the beatles met hun nieuwste film „Let It be" in het Lido-theater hun intrek zullen gaan nemen draait hier nog één week de Robert Wise produktie „West Side Story", die alom in den lande weer ontstellend veel belangstelling geniet (6e en laatste week - 14 jaar). In Studio voor de vierc^ week een van Frankrijks meest enerverende lach- spectakels: „Samen uit; Samen thuis", met Louis de Funès, Bourvil en Terry Thomas (a.l.). F L'XOR De „Ballad of Cable Hogue" (Strijd van Cable Hogue) is een aanbevelenswaardige film, waar in consequent, de draak wordt gestoken met alles, wat maar het „goede oude wilde westen" heet. En daarmee ook met het Amerika van vroeger met. z'n pioniers, die alleen voor zich een plekje op deze harde wereld moesten Zo'n pionier is Cable Hogue. Beroofd door twee schurken wordt hij alleen achtergelaten in de woestijn en dreigt om te komen van de dorst, maar het geluk is met hem en hij vindt water. Direct ziet hij hier brood in en samen met de „geestelijke" Joshua, die altijd klaar staat met een troostend woord om er zelf beter van te worden, bouwen ze aan een soort nederzetting middenin de woestijn. Hier kunnen de reizigers van de postkoets water en voedsel krijgen, maar de tijd staat niet stil en Cable Hogue beseft met de komst van de eerste automobiel, dat zijn tijd voorbij is. Onze held krijgt echter niet de tijd om met zijn geliefde Hildy gelukkiger tijden te beleven, want hy komt domweg aan zijn tijd, doordat zo'n auto mobiel over hem heenrijdt. Regisseur Sam Peckinpah, die hier vooral naam heeft gemaakt met „The wild Bunch" heeft er een prachtige comedie van gemaakt met veel gave grappen. Jason Robards speelt de rol van de pionier en vooral Davld Warner als de zalvende dominee is kostelijk. Stella Stevens is het wezentje, dat leeft van de zonde, maar dit besluit opgeeft voor haar held, die haar ondanks alles wil accepteren. UMWi Jason Robards (links) In-kijkt

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3