EaiddeSoutewit Financiële NOS-man dient belang KNVB BBK WIL MEER GELD ZIEN TWEEMAAL CHAOS EN FINANCIËLE STROP Franse jeugd niet rijp voor popfestivals De regels van het spel Zomaar een zomeravond TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Mickery niet alleen meer in Loenersloot Mr. Froger ambassadeur LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 Bezwaar tegen program-college jyjINISTER Beernink heeft duidelijk laten blijken geen bewonderaar te zijn van hier en daar in gemeenteraden ondernomen pogingen om van het Col lege van Burgemeester en Wethouders een programcollege te maken. Hij houdt het liever bij de oude en beproefde j praktijk, dat er in de gemeente een dagelijks bestuur komt, waarbinnen zo veel als redelijk en mogelijk is de politieke getalsverhoudingen in de Raad weerspiegeld zijn. Mr. Beernink kan het tot stand ko men van programcolleges niet verbieden; hij vermoedt trouwens dat zijn waar schuwende woorden slechts voor enkele gevallen actueel zijn, omdat op diverse plaatsen waar vooral onder druk van ..progressief akkoord"-groepen geprobeerd is op basis van een program in de gemeente een soort van kabinet met „regeringsmeerderheid" te forme ren, het schip al op de klippen is gelopen. Niettemin zijn de ministeriële waar schuwingen enkele kanttekeningen waard. Helemaal gelijk heeft mr. Beer nink, wanneer hij erop wijst, dat staat- hiervan afgeleid, ook het kabinet vergeleken mogen worden. Anders dan de Tweede Kamer is de gemeenteraad duidelijk een bestuurlijk orgaan, waarvan de wethouders deel uitmaken. Geen mens kan een wethou der die gedwongen wordt af te treden, ook uit de gemeenteraad zetten. Of het praktisch met de bestuurlijke taak van de gemeenteraad zo fraai zit, als de theorie doet veronderstellen, valt vaak te betwijfelen. Mede hierom kun nen we ons een situatie voorstellen, dat een programcollege een zinnige zaak zou zijn. Zelfs in aanmerking genomen het risico, dat de burgemeester in zo'n college op een weinig benijdenswaardi ge plaats zou kunnen komen te zit- Schijn VEN meer praktisch dan princi| bezwaar vinden we, dat de gevo college, als men eenmaal eraan gaat timmeren, meestal niet aan iets wezen lijks. maar aan schijn besteed blijken In de gemeente is een politiek pro gram geen irreële zaak. De nuchtere werkelijkheid is echter meestal, dat de onderlinge betrokkenheid van partijen j die genoemd worden als kandidaten voor zo'n politiek gemeenteprogram, 1 zouden de plannen uit de studeerkamer j naar de werkbank overgebracht wor- den, doorgaans even gering blijkt te j zijn, als de verschillen met het program van partijen die men probeert buiten spel le zetten. Van de wens van de Wiardi Beekman door programcolleges en echte oppo- I sitie in de gemeentepolitiek meer door- i zichtigheid en alternatieve mogelijk- j heden te creëeren komt in de prak- j tijk dan ook niet veel terecht. In de meeste gemeenten zal de alternatieve mogelijkheid van geval tol geval anders liggen. Bouw daarop dan maar een goed programcollege. Drs. Ch. v. d. Ploeg in twee functies Commentaar Hier en nu iroepcorrespondent) HILVERSUM De radio-actualiteitenprog nu gaf het volgende het conflict tussen KNVB: Oppositie „Dat de be en de NOS toch bestaat er een zeer in ige band tussen die twee, ja een personele band zelfs. Er is namelijk een man die tot taak heeft om in zijn ene functie de KNVB te dienen en die in een an dere functie de financieel-economische belangen van de NOS behartigt. Die man is drs. Ch. E. van der Ploeg. Deze situatie is een direct gevolg van onze omroepwet. U dacht misschien, dat het hele bestuur van de Neder- lai ;eft haar vice-voorzitter drs. Ch. E. m der Ploeg tot lid van het NOS-be- uur voorgedragen. De heer Van der oeg is vervolgens in de NOS ge- >zen tot lid van het dagelijks bestuur aad van beheer) en hij heeft binnen it dagelijks bestuur de speciale func- gekregen van commissaris voor mische kwestie, waarin de NOS en een de KNVB bij de sportfederatie aangesloten bond :cht tegenover elkaar staan. erkgroep nu de kwestie moet gaan studeren. Je zou zeggen, de heer Van -i' Ploeg kan voor beide partijen deskundigen. )IYE tegenwoordige gang van zaken bij het tot stand komen van „afspiege lingscolleges" vinden we bepaald niet 'naar huis te schrijven: te veel scher mutselingen en te veel handjeplak. Wat meer echte oppositie en wat minder zetelvastheid van wethouders die falen en als goed gevolg hiervan ook tussentijds wat meer aandacht voor het benoeme'n van de meest bekwame laten wegen. En om het negatief te zeggen: de procedure om tot program colleges te komen, bevredigt ons nu evenmin als menige worsteling rond een I afspiegelingscollege, waarbij partijen en j groepen le voorschjn komen in een j gedaante waarvan de lachspiegel de j producent pleegt te zijn. dat behoeft per se niet zo te zijn. De omroepwet bepaalt, data een kwart van 't aantal leden van het bestuur van de NOS zal beslaan tieve organisaties op cultuerel en maat schappelijk terrein. Een van die orga nisaties. die door minister Klompé is NOS een lid te benoemen, is de Neder landse Sport Federatie. Deze sportfederatie is het overkoepe lend orgaan van alle sportbonden in iet Centraal Museum te Utrecht heeft zijn verzameling kunst na 1850 aange vuld met een tekening op doek compositie zonder titel van Shlomo Korén uit 1966. een werk van Arman- 1970 en een tekening van Constant (Nieuwenhuys) Souvenir de Nor- vège uit 1967 Barenboim over Beethoven In deze aflevering van Barenboim over Beethoven, die door de NCRV op het scherm wordt gebracht, vervult de vrouw van Daniel Barenboim, Jacque line du Pré. een belangrijke rol. Na een inleiding door Barenboim volgt namelijk een complete uitvoering van de Cellosonate in A gr. t., opus 69. waarbij Jaqueline du Pre de cello- irtij speelt. Deze compositie schreef Vanavond zendt de NCRV weer een aflevering uit van de Amerikaanse filmserie „De regels van het spel". Deze uitzending kreeg als Nederlandse titel „Hoogtevrees". Jeff Dillon krijgt in het geheim een tip over een hoge regeringsfunctionaris. Deze William McKendricks komt namelijk voor op een compromitterende foto. Voordat Dillon er achter kan komen of het hier gaat om chantage of een werke lijk politiek schandaal wordt tipgeef- ster Pat Harris vermoord. Dillons baas, Glenn Howard, wil deze zaak helemaal opgehelderd zien. Dillon krijgt daarbij de hulp van zijn assistente Peggy Maxwell en van FBI-agent Russ Rus- sel. NCRV, Ned. 2, 20.20 uur. vanavond 'de zanger-pianist Jules de Corte. Hij zal een aantal liedjes zingen, waaronder een duet met de cabaretière Aggie Tellingen (uit het cabaret Ivo de Wijs). Het jn de omroepbladen aange kondigde optreden van Andy Silver plichtingen elders. In haar plaats t nu de jazzzangeres Rosetta Highti eveneens uit Engeland. „Zo maa vraag" wordt gesteld aan Tante L NEDERLAND II NOS: 20.00 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 20.20 uur: De regels v 22.25 u Com 22.3; Journaal oogst. Wie ben ik e Goed geoogst Avroskoop o Gevaarlijke kever in Sinai JERUZALEM (AP) Tijdens een onderzoek In de woestijn van het bezet te schiereiland Sinai hebben entomolo gen van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem een zwarte kever van twee centimeter ontdekt, die zou kunnen worden beschouwd als het gevaarlijkste dier in het Midden-Oosten. Het dier is giftiger dan de bekende gele schorpi- holotrichi- een muis binnen de minuut. Men acht het niet uitgesloten dat de kever, die een vaste stoflaag op de rug heeft welke het dier goed camoufleert, ver antwoordelijk is voor veel tot nu toe niet verklaarde sterfgevallen van men sen in de woestijn. Men gaat nu na of het gif van de kever voor de medische wetenschap van nut kan zijn. Engelbertink uit Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Het Tweede-Kamerlid voor de KVP de heer B. A. A. Engel bertink uit Oldenzaal zal de Kamer met ingang van 1 september wegens gezond heidsredenen verlaten. Voor zün op volging komt als eerste in aanmerking raej. mr. Baltfoort. studentendecane aan de Katb. Universiteit le Nijmegen, als tweede op de opvolgingslijst staat mr. L. Andriessen uit Bithoven, een broer van het KVP Tweede-Kamerlid mr. F. H. J. J. Andriessen. Hij is secretaris van de Kath. Bond van ziekenfondsen. Met „theater circuit* door hele land DEN HAAG (ANP) Half september zal het theatercircuit, dat door de stich ting Mickery Workshop in Loenersloot werd ontworpen. praktijk worden. Hiermee zal een gecoördineerde plan ning tot stand komen van series voor stellingen buiten het Mickerytheater en met een zo groot mogelijke informatie over randverschijnselen van het toneel in het buitenland. Voor het theatercir cuit zijn reeds 85 voorstellingen ge- de van het theatercircuit behouden: Mic kery behoudt de volledige vrijheid bij de programmering, zodat de theaters, waar geboekt werd, niet weten wat er gebracht wordt of zelfs welke groep een voorstelling komt verzorgen. Met in gang van het vorige seizoen is in Micke ry een continu-programma gestart. Dit leidde lot het verstrekken van sub sidies van het ministerie. Lag het accent van d« Mickery-theater vooral op Engels-talige produkties, thans verschuift dit. Een Deense groep werd reeds geïntrodu ceerd. Verwacht worden Belgische. Ar gentijnse, Duitse. Oostenrijkse en Poolse produkties, die zullen worden toege voegd aan de verdere presentatie van groepen uit Amerika. Canada, en Enge- ukken te voorschijn lukt Amerikaans .erland en Zweden. Spreiding Middels het theatercircuit wor ote spreiding bereikt. Plaats thans in -het circuit zijrt opg< zijn: Amsterdam, Amstelveen, Arnhem. Apeldoorn; Breda; Dordrecht, Eindhoven. Enschede. Groningen. Haar lem, Helmond, Hoogeveen. Leiden, Maastricht. Middelburg. Nijmegen. Rot- Tiel, Tilburg, Utrecht en Zwol le. bezoek aan het Mickery-theater is ni duidelijk. Vast staat wel, dat niet groepen, die in Mickery worden gepi ienteerd ook elders in het land vo< tellingen zullen verzorgen. Op 25 augustus treedt in Mickery vorkshop van het Nederlands Toneel in Gent (N.T.G.) op met de ,J)e Menninas" an Franz Marijnen. september tot 5 oktober brengt „Stables Theatre Club" uit Man chester er „Escural" van Ghelderode en Wages of thin" van Griffiths. De laat- te week zal de groep 17 wereldpremiè- es brengen, „macro-stukken", waarvan iet grootste deel nog geschreven vordt. Een toernee van twee weken door ins land binnen het theatercircuit vordt gemaakt door „Cabaret Totu" Mickery zijn politieke satire. Het Iprobleem zal zoveel mogelijk wor den opgevangen met in de voorstelling geïntegreerde tekstprojecties. DEN HAAG (A.N.P.). Mr. R. Froger, chef van de directie perszaken en nieuws voorziening van hel ministerie van Bui tenlandse Zaken en woordvoerder van dit ministerie, zal binnenkort worden benoemd tot ambassadeur in Praag. Mr. Froger zal worden opgevolgd door mr. Belangenbehartiging Beeldende Kunste naars ingesteld met de opdracht voor bereidingen te treffen, die zullen leiden tot een direct overleg tussen de Neder landse regering en de BBK. De punten van overleg zijn o.a. dras tische verhoging beeldende kunstenaars- regelingnorm (BKR) voor beeldende onmiddellijke instelling van een offi ciële werkgroep voor rekening van de overheid in samenwerking met de BBK om het prestatieplan uitvoerings- rijp te maken, vrijstelling aftrek inko men echtgenoot/echtgenote op BKR- uitkering, gelijkstelling gehuwde kun stenares met gehuwde kunstenaar, vrij stelling van aftrek BKR-uitkering van chappelijke onafhankelijkheid ■inden en de kunstenaar uit de keringsbedragen van het voorzienings openbaarmaking om en .hoeveel kunstenaars werden af instellingen, stichtingen, fondsen, raden enz., die met overheidssubsidie werk- I zaam zijn op het gebied van de beel- den ter opvanging van de afgestudeer- ring van de 2 pct.-regeling (besteding van dit percentage van de bouwsom aan kunstwerken van gebouwen, waarvan de bouw door de overheid gefinancierd wordt) en oprichting van kunsthuizen in alle provincies. De werkgroep stelt zich tot taak een en ander binnen drie maanden te reali- TERUGBLIK de Nederlandse die i iale krijger via i bij- onder, zeer hoog is", aldus de BBK. D( /erkgroep bestaat uit: de beeldhouwer 'arel Kneulman, de kunstschilder Henk /illemse en de graficus Flip van der Burgt. Klaar voor de start, het programma waarmee de TROS het voetbalseizoen inluidde, was deugdelijk gemaakt. De iramma toch een gerichtheid kreeg lie alleen een bepaalde groep kijkers tansprak. Die groep, de voetbalfans, is lending verantwoord te maken. die propaganda geld toe behoorde krijgen. Ze kreeg van de TROS, recht!, geld noch propaganda. Aan de andere kant was er VPRO-bericht van de zomer, gev aan het a.s. bezoek van president Soe- harto van Indonesië Het bericht wer ingeleid met een o.i. kwalijk-sugges ks van filmbeelden. Bei mpen Er volgde een hooggeleerde discuss ussen de professoren Utrecht (Indone sisch staatsburger wiens paspoort ngetrokken) en Posthumus (tientallen jaren in Indonesië werkzaam veest). Het werd een loze dis imdat de beide hooggeleerden r staat bleken om op gelijk nive (Van onze Parijse correspondent Lu- cas Kleyn) PARIJS Popfestivals zijn wat Frankrijk betreft voorlopig in de üskast opgeborgen. Een deel van de jeugd is er blijkbaar nog niet r'up voor en wil zich aan geen enkele discipline onderwerpen. Een paar dagen geleden moest zulk een feest in Aix en Provence worden ondebroken. Een generaal, die het geor ganiseerd had. zat voor zulke grote financiële tekorten, dat hij er een eind aan moest maken. Een groot deel van de deelnemers weigerde het entreegeld van 50 francs voor drie dagen te beta len en had de afzettingen vernield. De moeilijkheden iar huis. Het lege terrein zag een vuilnisbelt.Onder Biot dikke streep. De Gauchisten verblind om in te zien welk dienst zij bewezen hadden gehad met de het feest geen t irgemc die derd. Voor de tweede maal heeft radio Luxemburg het geprobeerd in Biot, waar in de bossen van Valbonne een terein was afgehuurd. Er hadden zich 25000 deelnemers aangemeld, van wie slechts vierduizend hun plaats had den betaald van 30 francs. De rest was zonder betaling naar binnen gekomen en weigerde het entreegeld neer te tellen. Een eigen ordedienst was tegen deze klaplopers niet opgewassen. Zou de organisator, de heer George Karakos, er herdenking ng wilde i op Hiroshima d veran- verlangen w idrukwekke Gauchisten bestormden het podium, /ernielden 5000 flesjes cola, evenveel >andwiches, sloegen een piano kort en herdenking zijn ge-1 i niet een minderheid i c „Leve I 1 Gauchisten had geschri het geweld van de massa". De plechtigheid viel daardoor volkomen in het water en alle fut was eruit. Het orkest Soft Machine weigerde te spelen, omdat er geen geld meer in de kas was om de orkestleden te betalen. Een ver moeide en teleurgestelde Karakos emaakt voor een vuile kapitalist, hoon de man zich geen raad weet hij de gaten in zijn kas moet :id door te spelen, I tussen waren alle banden van de auto's 1 van radio Luxemburg al doorgesneden en vernield. Amerikaanse hippies die De VPRO herhaalde derd konden ondergaan. ..Het Franse publiek", zo constateerde later onafhankelijke Combat", heeft door gebrek aan rijpheid en politiek infantilisme iedere vorm van popfesti vals in Frankrijk onmogelijk gemaakt De Franse afdeling van de popwereld is in rouw. De jongeren begrijpen niet wat pacifisme betekend Zij hebben er niet iziek luist ndere genieten in de Ver. Staten, in Engeland of in Nederland". Ook het Parijse avondblad "Le Monde' was triest ge stemd. "In Amerika en in Engeland, zo schrijft het blad. is bij popfestivals nooit geweld voorgekomen En toch wa ren daar menigmaal 300.000 jongeren bijeen met zelfde opvattingen over De NOS kwam met een „extra" de 's middags overleden beeldhoi Hildo Krop. Het door Jan Ver ingeleide programma lag toev scheidenheid. Documentaire waar Krop wat cru op de dag van zi verscheiden, door een jongere collej treffend gekenschetst werd als „voo heeft zijn funct

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2