Impopulaires in Stadion Ada Kok raakte ook laatste record kwijt Eland favoriet in rote Beneluxprijs X MAGER PROGRAMMA EN WEINIG PUBLIEK BIJ W.K.-REVANCHES y h' ers AZ 67 wil duel tegen Feijenoord niet uitstellen Studenten gingen met bedelnap rond voor Universiade VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11' Lijn Loevesijn AMSTERDAM Jarenlang probeert het Olympisch Stadi on het leven van de in Neder land stervende baansport te rekken door wekelijkse popu lates. Dat werk van jaren is gisteravond drastisch onder mijnd 'door de revanches van de wereldkampioenschappen, die niets anders bicken te zijn dan impopulaires. Het uiterst magere program ma, dat onder de naam revan ches aan 3900 toeschouwers werd gepresenteerd, bleek nog verder uitgebeend door de af wezigheid van het wercldkam- pioenstandempaar Barth- Miiller, waarvoor geen ver vangers waren gecontracteerd. Wat overbleef waren revan ches van het in Leicester zo flonkerende sprintkampioen schap tussen Loevesijn en Johnson en de stayersrilten voor profs en amateurs. Maandagavond was een aantal toeschouwers teleurgesteld omdat de wedstrijden werden afgelast, gisteravond waren aanzienlijk meer toeschouwers ontgoocheld omdat de wed strijden doorgingen. Manager Derksen had als verontschul diging dat alles tegen was ge lopen. „Bij de amateurstayers had de Duitser Gnas beloofd te zullen komen, maar hij is niet verschenen Rynink kon niet starten, omdat hij ziek was en Boom is in Ber lijn ernstig gevallen". Wat overbleef waren vier valide amateurstayers, van wie Cees Stam gemakkelijk won. De tra ditie dat de lokale favorieten winnen, werd bij de sprinters doorbroken, een verdienste van wereldkampioen Gordon Johnson, die echter pas kort in het profwereldje meeloopt. In de eerste rit was zijn „jump" te kort om nog tijdig een ant woord te zijn op de lange sprint van Loevesijn, maar hij revancheerde zich zoals een wereldkampioen betaamt in de tweede rit (gelanceerd) en in de belle (van kop af). Leo Proost, altijd goed op een ruime baan, was de sterkste profstayer. Niet in het minst door gangmaker Koch, die rustig bleef wachten tot De Wit zou instorten. Dat gebeur de na vijfenveertig van de zes tig te rijden kilometers, toen de combinatie Pelser-De Wit De Rijzige Zaankanter, die de eerzuchtige gangmaker Pelser als plaatsvervanger voor Sta kenburg had moeten nemen, had het geluk dat hij de kop positie lootte. Een dubbel ge luk omdat de bij vlagen op flakkerende strijd zich daar door achter zijn rug afspeelde, waardoor Pelser buiten het strijdgewoel bleef. Toch beïn vloedde De Wits gangmaker de strijd ingrijpend. Bij een poging Jaap Oudkerk een ron de achterstand te bezorgen drukte Pelser de combinatie De GraafOudkerk omlaag, waardoor de renner aan de onderzijde van de bocht stuur- moeilijkheden kreeg. Oudkerk kwam meters los van de rol. Laat in de strijd werd die coup van Pelser beslissend omdat hij De Graaf tot vijand had gemaakt. Nadat hij 15 kilometer voor het einde iets te veel van De Wit had gevergd, profiteerde de concurrentie onmiddellijk. Proost nam de kopplaats over, Oudkerk haalde zijn ronde achterstand terug en lag in de slotfaze als een extra-barrière tussen Proost, die verreweg het gemakkelijkst reed, en De Wit. Niet geheel buiten hun verlangen konden De Graaf en Oudkerk De Wit vlak voor diens laatste aanval op Proost daardoor een keer extra in de wind zetten en dat was voor de Nederlandse kampioen net te veel. Onbedreigd finishte Proost voor wie Koch alleen aanviel als de gelegenheid rijp was, en passant wereldkampi oen Rudolph in de laatste me ters nog net een ronde achter stand bezorgend. Uitslagen: Sprint (profs) eerste rit: 1 Loeve sijn (Ned) 12.2, 2 Johnson (Aus). f£ed!rac De verwondingen, die gangmaker Joop Stakenburg tijdens wedstrijden het afgelopen weekeinde in Berlijn opliep, zijn niet zo ernstig als aanvankelijk werd gevreesd. Sta kenburg, die Cees Stam in Leicester naar de wereldtitel stageren „gang- maakte", kan binnenkort het zieken huis in Berlijn verlaten om naar Nederland terug te keren, waar hij verder door zijn vrouw zal worden verpleegd. LOS ANGELES Op cte eerste dag van de Amerikaanse zwemkampioenschappen in Los Angeles is Ada Kok haar laatste wereldrecord kwijtgeraakt. Het Amerikaanse meisje Alice Jones won de finale van de honderd meter vlinderslag in de nieuwe wereldrecordtijd van 1 minuut 4.1 seconde. Ada. Kok was vijf jaar lang recordhoudster op dit nummer met 1 minuut 4.5 seconde, een tijd die zij destijds maakte bij de landenwedstrijd HongarijeNederland in Boedapest. Eerder dit jaar was Ada Kok haar wereldrecord op de 200 meter vlinderslag (2.21.0) kwijtgeraakt aan Karen Moe (2.20.7). Nederland komt thans op dewereldrecordlijst niet meer voor. htend) szaken Het record van Ada Kok was één van de vier wereldrecords, die gisteren op de eerste dag van de vier dagen aurende Amerikaanse kampioenschappen werden verbeterd. John Kinsella, de zeventienjarige zwemmer van Illinois, won de 400 meter vrije slag heren in de nieuwe wereldrecordtijd van 4 min. 2.8 sec. Het was de eerste overwinning, I die Kinsella ooit behaalde op Mike Burton, de olympische 1500-m-kampioen, die als tweede finishte in 4.03.3. Daarmee bleef ook Burton beneden het bestaande wereldrecord, dat een jaar geleden door de in Amerika trainende Hans Fassnacht was gebracht op 4.04.0. Fassnacht, die ernstig ziek is geweest, eindigde met 4.09.4 als zevende, nadat nij in de series tot een tijd van 4.06.3 was gekomen. Matroos Mike Stamm vestigde een nieuw wereldrecord op de 200 meter rugslag. Hij versloeg de Amerikaanse recordhouder Gary Hall in 2.06.3. Daarmee was hij eentiende seconde sneller dan de tweevoudige Olympische kampioen, de Oostduitser Roland Matthes, die op 29 augustus van het vorig jaar in Oost-Berlijn tot een tijd van 2.06.4 kwam. ADA KOK: ook laatste record kwijt. (Van o ïayma Meyer 1.07.8; Tyler 4.07.3: 5. Mark e paardesportmedewerker) UTRECHT Op Mereveld wordt ndag gereden om de Grote Benelux- ijs. Deze koers heeft wat aan waarde irloren, omdat Henri Buitenzorg, die oorspronkelijk ook voor was inge- hreven, toch maar in een andere de Alkmaarprüs over 2600 meter, art. Eland moet nu de Bcneluxzakcn regelen zou men zeggen na zijn tortreffelijke zege van zondag in de old Cup. Maar zo eenvoudig ligt de zaak toch :paald niet voor hem. Felix heeft nu twintig meter voor te geven aan en Faith Hollandia zowel als Lo ng Hanover starten in hetzelfde vak de waarschijnlijke favoriet: 2200 eter. Henri Buitenzorg heeft ook niet 'n gemakkelijk koersje: Don Faune Fletcher D zijn met twintig meter inder te doen wel capabele tegenstan- Om half twee is de eerste -.tirt. Het ogramma Schoorlprijs (2200 m, met trio): ivan xkit - Heidepark - His Areta. Outsi- Impala. Bergenprijs: (2140 m. eerste afd. met itostart): Ivooi S Isajah Ivan Barke. Heiloprijs (2140 m, autostart, met trio): renadier - Cornet Volann - Fina. utsider: Ella Ross. Sprintersprijs (1610 m, autostart): Rij— ir Wagenaar jr. (Ingo Quick of Ingrid anover) - Illya Kuryakin - Istanbul, utsiderImportant D. Alkmaarprijs (2600 m.): Henri Bui- rizorg - Don Faune - Fletcher D. Grote Beneluxprijs (2200 m, met trio): land - Faith Hollandia - Felix, utsider: Loring Hanover. Castricumprijs (2140 m.): Ivonne Mac - Ido van Alkestis - Graaf Callant. Toekomstbeker IV (2140 m, voor amateurs, met trio): Hannibal - Happie T - Granit Hollandia. Bergenprijs, tweede afdeling: Ideaal Buitenzorg - Inyala - litis Hollandia. Jolly Maverick S heeft als groot en machtig kampioen zaterdagmiddag op Duindigt weer eens een ren die hem op het lijf geschreven is. In het Van Tuyll van Serooskerken-Memoriaal over 2500 meter, heeft hij slechts 64'/j kilo te torsen, terwijl de volbloeds die in dit nummer het minste te dragen hebben met maar acht kilo minder de startbox Om half drie is de eerste start Het programma: Neroprijs (2140 m, met trio): Idylle Miss - Ingrid Roodnoot - Hanover D. Caesarprijs (1520 m.): John Areta - Junibes B - Jonker Jan. Van Tuyll van Serooskerken Memo riaal (ren, 2500 m): Jolly Maverick S. - Ragged Robin - Abgars Bonny Boy. Octaviusprijs (2000 m, autostart, met trio): Henny - Island Queen - Isodore. Outsider: Gelukskind. Antoniusprijs (2520 m.): Indien - Is tanbul - Irona Buitenzorg. Gallantryprijs (ren, 2000 m. voor amatrices en amateurs): Wild Cat - Lady Lindella - Pin Money. Drususprijs (1600 m, autostart, met trio): Eronica W. - Emma Quichotte - Everprise. Germanicusprijs (2000 m, autostart): Hertogin van Gejre - Hoss Westlandia - Her Areta. Outsider: Friscoline Mac. Gana Drumprijs (ren. 1800 m, met trio): Goldfinger - Puma - Woolfox. Claudiusprijs (2100 m, voor leerlin gen) Edel Six - Gudo van -Bonni - Gamecock. ienjarlge studente iclnnati (Ohio), die ckendheid genoot s 4.28.5; Vicky K elogorsky 4.32.9; 5 Nancy Spitz^l.33^; Meyei legde de Olymp. Spelen voor studenten LEIDEN Aan de achtste Universiade (21 augustus tot 6 september) in Turijn nemen tweeënzestig landen deel. Dat komt neer op ongeveer vijfendertighon derd deelnemers. De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: atletiek: Wtlma van den Berg (Dc Kelen), rosje Rademaker (PSV), Mieke Sterk (ADA), Henriet olympla '46). Coach •bach (Donar). Walter Ombre (DED), Charalambos Siderlus (Punch), Jan Sikking (DED). Hei f3' lerdam Zuid) Coach inis: Ada Bakker (Leimonias), Tlne an (Joy-Mozaïek, Peter Soeters (Lei- "SS. skerk-S Colthoff (SFC Assen), Ictje UJnmond), Thomas Joor loetsier (VZC), Hans Kos- Bert Kreek (Polar Bears), Dick Langerhorst (HZPC), Hans van Oort (PSV), ter (De Dick L (ZIANl. Dolf Visset (Van i sportredactie) Rinus Israel maakt zich geen zorgen over de vraag in welk stadion Feijenoord tegen Estudiantes speelt. In alle rust en onder het toeziend oog van zijn. dochtertje Monique en verzorger Gerard Meijer pakt hij zijn koffer. Vanavond vertrekt het Rotterdamse gezelschap naar Buenos Aires. DEN HAAG Wanneer Feijenoord volgende week vrijdag terugkeert van de vermoeiende trip naar Zuid-Ameri- ka, waar het woensdag 26 augustus dc eerste wedstrijd om de wereldbeker te gen Estudiantes dc la Plata moet spe len, zal het twee dagen later in Alk maar weer moeten aantreden, voor het competitieduel tegen AZ'67. Langdurige onderhandelingen over een uitstel van de wedstrijd naar een ander tijdstip liepen op niets uit, omdat het AZ-bestuur het verzoek van de Rotterdammers niet wilde inwilligen. Feijenoord heeft zich bij deze „spijtige" ontwikkeling neergelegd en zal geen verdere stappen meer ondernemen. Het Feijenoordbestuur had verzocht de wedstrijd uit te stellen of te veranderen in een thuiswedstrijd in Rotterdam op dinsdag 1 september omdat het eerste elftal pas vrijdag, 28 augustus uit Bue nos Aires terugkeert. Het AZ-bestuur dat alle begrip bad voor de moeilijkheden van de Rotter dammers, besloot toch vanwege de1" be langen van het Alkmaarse publiek niet in te gaan op dit verzoek. AZ-woord- voerder G. Kaper: „Omdat het de eerste thuiswedstrijd van AZ'67 in het nieuwe seizoen is, kunnen wij voor ons publiek dit duel niet uitstellen. Al tweemaal Bovendien zijn wij vorig jaar Feije noord al twee maal terwille geweest in verband met Europa Cupbelangen. Voor dit seizoen hebben wij echter het KNVB-bestuur al een brief geschreven waarin wij verzocht hebben de facili teiten voor Ajax, Feijenoord en PSV niet al te zeer uit te breiden, omdat de kleine clubs daar toch de dupe van worden. Daarbij komt nog dat full-profs profs in dienst hebben en dan moet het toch mogelijk zijn om drie wedstrijden ln acht dagen te spelen. Dat dat moge lijk is, wordt in het buitenland afdoen de bewezen. In onze beslissing hebben wij echt niet het element mee laten spelen dat wij tegen een vermoeid Feijenoord wellicht meer kans hebben aldus AZ-woordvoerder Kaper. Toch in stadion Boca Juniors Juan Oneto Gaona, dc door de rege ring benoemde secretaris van de Ar gentijnse voetbalbond (AFA) heeft gis teravond in Buenos Aires verklaard dat de eerste wedstrijd tussen Feijenoord en Estudiantes „definitief" zal worden gespeeld in het stadion van Boca Juni- GJoM zéi dit, 'hoewel er door df autoriteiten' nog géén toestemming is gegeven voor het gebruik van het Boca Juniorstadion en nog vijf andere, die eveneens werden gesloten, omdat zij voor 3 augustus niet zodanig waren verbouwd dat spelers en toeschouwers voldoende beveiligd zijn. Gaona voegde er nog aan toe dat de eerste 650 plaatsen, gerekend vanaf het veld, van de „Bombonera", zoals hel Boca Juniorstadion vanwege zijn steil heid in de volksmond heet, tijdens Estudiantes-Feijenoord niet door toe schouwers mogen worden bezet. (Van onze sportredactie) LEIDEN Op de kermis van de Nederlandse sport staan de studenten in het kraampje van het touwtje- trekken. Als het seizoen op zijn laatste benen loopt en ze met hun kraampje naar elders moeten afreizen, keren ze de spaarpot om. Dan komen ze tot de schrikbarende ontdekking hoe slecht ze in de markt liggen. Het varkentje rammelt wel, maar dat komt door de losse centen en daarmee trap je geen deur open als je van plan bent je kraampje in Turijn neer te zetten. Want dat willen ze, naar Italië, naar de Universiade, een gigantische sportkermis. Ze zaten op een gegeven moment dus voor het blok toen het erom ging geld te sparen voor een reis van enige weken (21 augustus tot 6 september) naar Italië. Toen ze de eigen kassala opentrokken, zat er niet meer in dan ongeveer vijfen twintig duizend gulden en om met de hele ploeg plus begeleider naar Tu rijn te kunnen, zou er tenminste een ton op tafel moeten komen. Op de door een bedrijf beschikbaar gestel de velletjes papier, in de grote dooi een firma geschonken enveloppe, ver lieten de brieven in grote getalen het kantoor van de Ned. Studenten Sport Stichting op het Hogewoerd in Leiden. Bedelbrieven, maar dat was hun enige vluchtmogelijkheid. Het benodigde geld is er tenslotte gekomen. Op verscheidene brieven kwam geen antwoord. Op andere brieven wel, maar in ongunstige zin. Ook toen hebben de studenten de moed nog niet laten zakken. Er kwam wel wat geld binnen Het waren kleine bedragen dikwijls, die langzamerhand groter werden. De schatkist raakte echter aardig ge vuld. De NSF ,de ministeries van O. en W. en CRM, de Sporttoto, zij allen waren aanvankelijk niet gul toen het er op aankwam in de buidel te tasten. Er kwam wel iets uit hun Wilma van den Berg, hier in het shirt dat zij vorig jaar droeg tijdens de atletiekwedstrijd EuropaVerenigde Staten in Stuttgart, maakt deel uit van de Nederlandse afvaardiging naar de Universiade in Turijn, de „Olympische Spelen" voor studenten. meentelijke instanties kwamen toch wat guller over de brug, toen de NSSS met engelengeduld uitlegde wat de Universiade is, welk nut ze oplevert en hoe verkeerd hun visie wel was. Tenslotte kreeg de equipe wat nodig is. De leden zijn in de meest hippe kostuums gestoken (geen oranje meer), ze kunnen met het vliegtuig, want ook dat leek in eerste instantie onmogelijk. Willem van Alphen, de chef de mis sion, Marcel Kerkhof!, de vernuftige publiciteitsman, zaten met een pro- dukt dat ze moesten verkopen, maar waarvoor ze geen reclame konden maken. Er heerste louter onbegrip. De toonaangevende sport- en ge- Blijft natuurlijk nog steeds de vraag wat precies een Universiade is. Kort en krachtig: een Universiade (vroe ger Zomerspelen voor Studenten) is de Olympische Spelen voor studen ten. Men moet zich daarop niet ver kijken. Het grootste gedeelte van de in Turijn aanwezige landen stuurt de toekomstige olympische ploeg Nederland kan dat onmogelijk om dat de belangen te ver uit elkaar lopen, maar vooral ook omdat de Universiade (lees: de studentensport) nog immer met de nek wordt aange zien. Een Universiade is een spring plank naar het allerhoogste. Hoe sterk bezet is dan zo'n Universi ade? Als voorbeeld mag dienen de kwalificatie-eisen van het Neder lands Universiade Comité. Wil men (natuurlijk wel onder de noemer „meetbaar" vallend) in aanmerking komen voor uitzending, dan moest voor welke tak van sport dan ook een tijd gerealiseerd worden waar mee op de laatste Universiade in Tokio, een derde plaats zou zijn behaald. Een strenge eis, want in Tokio werden zeven wereldrecords verbroken, verzamelde de Ameri kaanse atletiekploeg (die een jaar later in Mexico zoveel opzien baar de) een groot aantal medailles en hielden veel landen generale repeti tie voor de Spelen van Mexico. Nederland is streng geweest met zijn selectie De HBS'ers (Hoger Be roeps Onderwijs) zijn het sterkste vertegenwoordigd: 53 procent, de studenten met 43 procent. Waarom krijgt de Universiade, dus de studentensport, niet de aandacht die ze toch verdient? De schuld moet worden gezocht bij de bonden en sportinstanties die Nederland bestu ren. Als het ging om verdelen van geld, kwam de NSSS altijd achter aan. Men heeft zich steeds in die toestand geschikt, maar verlangde dan wel, als het op uitzending van een ploeg aankwam, dat een „tus- sensprintje" kon worden gemaakt. Ook dan klopten ze aanvankelijk op gesloten deuren. Ad Paulen, de afge treden voorzitter van het NOC heeft het breekijzer gehanteerd. Hij dwong de studenten de belofte af met een haftdjevol medailles thuis te komen, dan zou hij zorgen voor de benodigde financiën, althans een flinke hap daarvan. Paulen hield zijn woord en de stu denten gaven hun woord, al moet men zich uiteraard afvragen of ze hun belofte kunnen houden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11