TANTE TRUUS IN ACTIE VOOR ACHTDUIZEND HONGERIGEN Schending bestand niet aan te tonen N „Nasi rames met veel gezelligheid Huizen met Russen lanceren schip naar Venus DODELIJK ONGELUK DOOR DRONKEMAN vijf woonlagen krijgen lift VS-marinier wegens moord veroordeeld Overstroming in Belfast Druk weekend voor politie in Amsterdam Zenuwgas wordt in zee gestort Besluit van twee jaar touwtrekken Door Israël vastgehouden Algerijnen spoedig vrij Tsjoe naar Afrika Ziekenhuis in Delft neemt Peruviaanse kinderen op S 1970 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 52 eikt lan 152 gereikt, a Trigt, :r Wolf, Ije van Weert' i, Inge Coenen, endonk, Patrici leesten r Vliet, Mark (Van f Tante Truus en Paatje hebben het su bliem gefikst. ZU waren de culiniare motor „groot vermogen", achter het massale disfc&tyn, dat een schakel was in de herdenking van de gevallenen in dg Pacific. Dc keuken van het Congres gebouw sidderde hiervoor menig etmaal. Zaterdag om zeven minuten over half vier zat het erop. In ruim zeven kwar tier tyd vlogen er zo'n achtduizend nasi rames a la tante Truus doorheen. In zeven kwartier veroberden zy met graagte 200 kilo saus, om en naby de 7.000 kippeëieren, 150 kilo boontjes, 500 kilo mals vlees, 125 kilo kool, byna 100 gedwongenheid als op de aloon-aloon. In de milde lusthofsfeer van deze on dergrondse koempoelan kwaim ieder aan trekken. Tante Truus en Paatje, diie ais eersten de nassi-rames in Neder land bereidden, hadden hun kokskledij verwisseld voor het feesttenue. On danks de vijftig dagen arbeid, die zij voor deze gelegeheid opofferddh, ging het bijltje er nog niet bij neer. De 86-jarige Paatje ontpopte zieh als een meestercontroleur. Hij incasseerde de bonnen, die recht gaven op de nasi- rames. Tante Truus hield met haar 70 jaar de 125 vrijwilligers lachend dn de gaten. Het waren de vrouwen, die onder meer als „opscheppers" van de geuren de spijzen in touw waren gekomen. Het verliep allemaal grandioos. Truus en Paatje kwamen handen te kort om de honderden en honderden bekenden de hand te drukken of te kussen. Zij waren overgelukkig. „Het is de kroon op ons werk. De kroon op ons leven. Wij hebben het koninklijk huis bereikt. De handen van de koningin, Claus en Beatrix gedrukt. Het heeft hen goed gesmaakt. Dat zeiden ze. Iets mooiers kan ik me niet voorstellen. En dan al die blijde gezichten om ons heen. Alle ellende in het verleden wordt hiermee weggevaagd", zeggen Truus en Paatje over en weer. Truus is ontroerd. Zij pinkt voorzichtig een traantje uit haar ooghoek. Dat is maar nauwelijks achter de rug of een corpulente Indische Nederlander komt aanstormen en roept: „Adoeh, alang alang. Eindelijk gevonden. Truuuus en Faaaatje. Wat lueueuk sobat sobat". Een heerlijk intermezzo, dat zich za terdagmiddag ontelbare keren voor deed. Het Congresgebouw was een Ar- ohipelleske nederzetting geworden, waarin vaak de Indonesische taal door spekt met maleise kreten gebruikt werd. Zo stond je als buitenstaander met je oren te klapperen als „Allah tobat, tjatjing gemoek jij nu seh", ge lanceerd werd. Of „Jan, kepala matjan kiepiet kiepiet bontot a jam", gevolgd Deze grote Indische fuif, zoals een van de aanwezigen het noemde, was in alle gangen en zalen te volgen. Sommigen verdwaalden dn het grote gebouw, on danks de tientallen bordjes met ver wijzingen. Op zoek naar een van de tafels in de parkeergarage, waaruit hy net kwam, stapte een echtpaar met een nassi-rames de Prins Willem Alexan- derzaal binnen. Hier werden de man en vrouw opgevangen door een ordecom missaris, die hen weer terugbracht naar de parkeergarage. Anderen naimen een rustpauze door even op de trappen uit te blazen van het voortdurende gewan- del. In de hal van het Congresgebouw had zich mevrouw M. J. Hillerström ge stationeerd. Zij maakte zich verdien- stelyk met het uitstallen van honder den foto's, die afkomstig zijn uit kam pen, dorpen en van slagvelden. Foto's van kinderen, mannen en vrouwen. Een groot anatal mensen zocht in de stapels. Vüf van hen hadden geluk. Mevrouw Hillerström, zeventig jaar oud, doet dit werk al 22 jaar. Thuis: aan de Haagse Lubeckstraat liggen nog grotere hoeveelheden foto's, negatieven, afname is er niet. De Indische mensen hoefden zich In tussen niet te vervelen. In het Congres gebouw was overal wel iets Ie doen. Tot elf uur 's avonds werden folkloristische gebruiken en evenementen gebracht. Krontjongmuziek vloeide af en toe uit de luidsprekers. Er werden films vei- toond, tentoonstellingen gehouden en dansen uitgevoerd. Een aantal deelne mers liet al deze rijke mogelijkheden voor wat het was. Hij ging bewust op zoex naar oude bekenden, die moeilijk te vinden waren door verjaring. Een oude dame uit Beesd had de vijf uur dat zij in het Congresgebouw ver toefde niets anders gedaan. Zij had in oen van de vrouwenkampen gezeten en had zich voor deze gebeurtenis laten in schrijven om in contact te komen met er-lotgenoten. Kort voordat zij ln het begin van de avond naar huis wilde terugseren, liep zy een oude imendin tegen het lijf. Een ontroerende hereni- gins na ruim 25 jaar. Kortom het Congresgebouw was zater- eag Ingepalmd door één grote familie, met dezelfde gevoelens en gebruiken van weleer. De sfeer was conform. Ge- negenneld, hechtheid en gemeenzaam heid karakteriseerden dit warme feest. Het was voor iedereen een meer aan een reünie of een manifestatie op grote schaal. Het hart van menigeen bonsde zaterdag ln het Nederlands Congres gebouw® ails in Indië. Tjoel DE R T beeft bekendgemaakt dat het doel n de lancering is „voortzetting van de bestudering van de planeet Venus, zoals begonnen door andere Rus- lische automatische ruimtestations". epalac odesho' nige tijc i j i. htni' pryshou ering. ïlvillei .6, Leli :atice 40 en 30-?: iten) 35- lianapok letair statio :elanc< HAAG (ANP) In de gemeen- :lijkc bouwverordening zal een belang- ijke wijziging worden opgenomen. Deze nvat de eis, dat bij een hoogte van ïeter van een gebouw een lift dient rden ingebouwd. Tot heden was de- sns 11.20 m. Dit houdt in, dat nu 1 van vijf woonlagen, of huizen Appe- 3.75, andijvif ouw ook rekening gehouden moet t vaatwasmaehini Tolk Gomulka al twee jaar in Westen BONN In Westduitse regerings- i: kringen heeft men bevestigd dat een tolk Poolse partyleider Gomulka naar ten is ivergelopen. Dit is evenwel jaar geleden gebeurd. Een woord- serder van het ministerie van Binnen- aken in Bonn verklaarde dat tk al in 1968 afgehandeld is". Volgens het Deense blad „Berlingske dende" is de in Oostenrijk geboren Er in Weit tien jaar lang de persoonlijke >lk van Gomulka geweest. De 43-jarige Weit had volgens „Ber- ngske Tidende" getracht van de Poolse utoriteiten verlof te krijgen voor een vakantie" in het buitenland. Hij zou ar ikele maanden geleden zonder uitreis- hu ("gunning naar het vliegveld van War- ijn gegaan en er daar in ge- aagd zijn aan boord van een vliegtuig komen. Na zijn aankomst in West-Duitsland tussen Gomulka en andere "mmunistische leiders, waaronder die wrafgaande aan de inval in Tjsecho- iowakije van de troepen van de War- W eekend verkeer eist zestien doden (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde tenminste zestien doden geëist. In Roterdam kwam zater dagmorgen in alle vroegte een 28-jarige vrouw oni het leven, toen de auto. waar- taal in botsing kwam met de wagen van een 20-jarige pypfitter. De laatste ver keerde onder invloed van sterke drank. Hy verloor de macht over het stuur en kwam op de linkerweghelft terecht. In Brummen raakte zaterdag een auto te water. De bestuurder, die niet kon zwemmen, bracht zichzelf in veiligheid. Daarna ging hij weer het water in om zijn vrouw en kind uit de wagen te halen. Met behulp van omstanders slaag de hij daar na enige tijd in, maar beiden waren toen al verdronken. Een 58-jarige landbouwer in Baarn kwam zaterdagmorgen onder zijn hem in dienst was, ontdekte de Deze raakte echter zo in paniek, dat hij naar Hilversum ging om een landgenoot te halen. Vervolgens reed hij naar de Larense politie om deze te waarschuwen. Toen het stoffelijk overschot eindelijk onder de tractor vandaan werd gehaald, bleek het slachtoffer al vijf uur dood te Vanmorgen stonden langs de weg Amersfoort-Utrecht in de gemeente Leusden twee meisjes van zeven en acht DANANG (Reuter) Een jo Amerikaanse marinier is zaterdag Danang tot vijf jaar gevangeniss veroordeeld, nadat hij schuldig was be vonden aan doodslag op vijftien Vietna mese vrouwen en kinderen. De 18- jarige marinier eerste klas Samuel Green uit Cleveland hoorde onbewogen het von- De uit vijf leden bestaande Ameri kaanse jury had drie en een half uur nodig om Green schuldig te verklaren aan de vijftien gevallen van doodslag. Over de straf was men het in 25 minuten eens. De marinier die verklaard had niet schuldig te zijn, had le venslang kunnen krijgen. Hij werd vrijgesproken van een aanklacht, nog een zestiende Vietnamees te hebben ge dood, toen hij als lid van een uit vijf man bestaande patrouille op 19 februari een gehucht op 45 kilometer ten zuid westen van Danang was binnengetrok- ar op de schoolbus te wachten. Toen :ze stopte staken beide meisjes plotse- ig de weg over en kwamen onder een isserende personenauto. Zij waren op Bij botsingen in Spaubeek, Hennaar- deradeel, Geleen, Beuningen, Oosterhes- selen, Terheyde, Terschelling en Wierin- germeer kwamen negen personen om het leven. Een landbouwer uit Maarheeze (NB) raakte bekneld tussen de cabine van zijn vrachtauto en een container en vond BELFAST (Reuter) Het al zo door tegenstellingen en strijd verscheurde Belfast is getroffen door overstromingen. Vele straten staan onder water. De scha de wordt geschat op miljoenen guldens. Er is nog geen melding gemaakt van doden en gewonden. TAL VAN ARRESTATIES AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft het dit weekeinde zeer druk gehad. Een 16. en een 21-ja- rige Duitser werden aangehouden, die by een winkel drie kratten met flessen frisdrank hadden gestolen. Voorts wer den een 19-jarige jongen uit Parys met een 18-jarige Belg aangehouden onder verdenking van een diefstal van schou dertassen en wat snuisteryen uit een groot warenhuis aan het Damrak. De politie arresteerde bij het Kosmisch Ontspanningscentrum Fantasio een 15- jarige scholier, die een geringe hoeveel heid LSD en hasjiesj in zijn bezit had. rige jongen verdacht van diefstal van een kleedje uit een winkel in de binnenstad gearresteerd. Toen twee agenten de knaap aanhielden trok deze een groot pistool, dit was volgens de jongeman niet bedoeld als bedreiging van de agen ten. Het was zijn bedoeling geweest om het pistool, dat hy had gevonden, aan ïemdelingendienst o (Van i :orrespondent) SUNNY POINT (Reuter) Het vracht schip met 12.540 Amerikaanse raketter en met dodeiy'k zenuwgas aan boord is gisteravond uit de haven van Sunny Point in Noord-Carolina vertrokkei met lading en al in de Atlantische Oceaan tot zinken te worden gebi Dit punt ligt op 165 myi ten noordo van de Bahama-eilangen en op 245 myi ten oosten van Cape Kennedy- De i Aan het vertrek was een juridische strijd van enige dagen voorafgegaan. Gouverneur Claude Kirk van de staat Florida en het „fonds voor milieu bescherming" uit New York, die pro beerden het plan van het Amerikaanse leger te verijdelen, hadden al in twee instanties ongelijk gekregen. Gister middag verbood een hof van beroep in Washington het leger echter het Liberty- schip vóór maandag drie uur 'smiddag! uit de haven te laten vertrekken, ten einde Kirk en het genoemde fonds dt gelegenheid te geven een uitspraak van hogere instanties te vragen. De gouver neur en het fonds lieten echter uur na deze uitspraak weten, dat zij hun verzet opgaven. De historie met het zenuwgas is twee jaar geleden begonnen. Toen deed zich een ernstige lekkage van zenuwgas op het Japanse eiland Okinawa. Twintig mensen werden aangetast De hulling, dat het Amerikaanse honderden tonnen gifgas op het eiland had opgeslagen, leidde tot een grote pu- ■ggehaald moest worden. Terwijl Pen tagon zich afvroeg wat er moest ge beuren, liet iemand van de legerstaf aar het democratische Congreslid Richard McCarthy uit New York uitlekken dat het Pentagon in alle stilte vijftigduizend gasraketten in zee tot zinken had ge bracht. Dat was in 1967 en 1968 op 2,3 km diepte uit de kust van Jersey gebeurd. Zodoende waren de tegenstandei het Amerikaanse programma vooi mische orlogsvoering goed voorbereid. Dat betekende tegenslag ovor het Pen tagon, want het stond voor de bittere noodzaak om weer gas op te ruimen. 5r waren lekken ontdekt in raketten, lie tussen 1962 en 1966 gemaakt waren •n die opgeslagen waren in twee leger- depots in Alabama en Kentucky. Om 'erklaarbare redenen had niemand er ooit aan gedacht om een mechanisme in te bouwen, dat de bom onschadelijk kon maken. Elke bom bevat genoeg gas om iedereen binnen een omtrek van 400 m te doden. Besloten werd de raketten in betonnen en stalen kisten te doen. Zodra dit klaar was, had het leger er al spijt van. De tyden waren veranderd en men kon nu niet zo maar even wat in zee dat haar chemische deskundigen niet alleen niet wisten hoe de raketten in het beton geplaatst waren; ze konden ook niet vertellen welk type gas in welk blok was opgeslagen. De herkenings- tekenen waren namelijk weggeschilderd Zodoende was het volledig onmogelijk om zonder ernstig risico de kisten te openen. Het Pentagon deed een beroep op de commissie voor atoomenergie om haar uit de moeilijkheden te redden. Ge leerden van het Lawrence stralings laboratorium in Nevada gingen lang durig op het probleem studeren. Zij kwamen tot de conclusie dat ze het gas en de kisten met een ondergrondse ont ploffing van honderd kiloton konden Het oude Libertgschip Lebaron Hussel Briggs met de lading zenuwgasraketten aan boord, wordt door sleepboten naar het punt op de oceaan gesleept waar het tot zinken zal worden gebracht De oceaan i» daar vijfduizend meter diep. verwoesten. Dat is vijf keer de sterkte van de bom die vijfentwintig jaar ge leden op Hirosjima viel. Het leger kon herademen maar niet voor lang. De hoofdofficieren van het A.E.C. keurden het plan af. Dat gebeurde gedeeltelijk omdat het zeven miljoen dollar zou kosten en vijftien maanden zou vergen om een perfecte kelder te maken. Voor het leger bleef er niets anders over dan het gas in zee te laten zakken. Besloten werd het plan met zo weinig mogelijk publiciteit aan het publiek en Congres ten uitvoer te leggen. Men bracht het ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte. Dit ministerie bracht Groot-Brittannië en andere landen op de hoogte. Spoedig daarna lekte het verhaal uit naar de New York Times en de publieke rel begon.. De af gelopen twee weken heeft het leger zich bij haar enig mogelijke verdediging ge houden. Dat was dat. gezien de ge vaarlijke toestand van de raketten en het feit dat ze niet uit het beton gehaald konden worden, het enige wat overbleef was. ze in zee tot zinken te brengen. Niemand weet zeker of de kisten wel of niet in elkaar worden gedrukt op een diepte van 5,3 km. Volgens leger- deskundigen is hel ergste dat er kan gebeuren, dat anderhalve kubieke kilo- WASHINGTON (Reuter-A-P.t De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft verklaard, dat het onmogeiyk is de Israëlische klachten, dat de Sovjet- Unie en Egypte het bestand in het Midden-Osten hebben geschonden, als juist of onjuist te bestempelen- De bewindsman deed een beroep op de partyen de discussie over deze kwestie te staken en met de onderhandelingen te beginnen. PALESTIINEN TEGEN HOESSEIN Deze uitspraak van de Amerikaanse minister, die in Israël met teleurstelling ontvangen is, komt neer op een afwijzen een klacht van Israël, dat het drie dagen geleden een nieuwe raketbatterij de bestandszone had ontdekt. De Palestynse guerrillaorganisaties hebben regering van koning Hoessein ervan beschuldigd meer tanks en artillerie rondom Amman in stelling te brengen als voorspel voor een militaire aanval op de Palest ij nen. Zij beschuldigden Libanon in het geheim met Jordanië samen L AVIV (A.F.P.). De twee hoog geplaatste Algerynen die sedert vrydag in Tel Aviv worden vastgehouden, zullen schyniyk op korte termyn worden vrygelaten. De Israëlische minister van Binnenlandse Zaken ad interim, Gold- schmidt, verklaarde gisteravond in een diovraaggesprek dat er spoedig eeo «luit zal worden genomen. GoLdschmidt zei, dat Algerije een land dat zegt in oorlog te zijn met Israël. Het^ was daarom volkomen normaal dat twee Algerijnen, die vrijdag aan boord an een Brits lijnvliegtuig op de luaht- aven van Lydda waren aangekomen erden ondervraagd. Algerije had Engeland verantwoorde lijk gesteld voor het gebeurde. De Britse regering, heeft dan ook op vrijlating van vee Algerijnen aangedrongen. In Israël zelf zouden de meningen onder de politici verdeeld zyn. Terwijl som migen het tweetal direct wilde vrijlaten, i anderen er voorstander van hen s wisselen tegen Israëliërs die in Arabische landen gevangen worden ge houden. te werken tegen de guerrillagroepen. De beschuldigingen werden geuit in het blad van Al Fatah, de officiële spreekbuis van alle guerrillaorganisaties in Jordanië. Gezegd werd, dat drie artilleriebataljons gisteren van het front met Israël naar „strategische" plaatsen rond de hoofdstad waren gebracht. Volgens het blad is het doel van deze troepenbewegingen de Palestijnen te dwingen het bestand met Israël te aanvaarden. (Van correspondent) DAR ES SALAAM De Chinese premier Tsjoe En-lai zal naar verwacht wordt in oktober een bezoek brengen aan Tanzania en Zambia. Men veron derstelt dat hij de Chinese delegatie zal leiden die de plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van het begin van de aanleg van de Tanzamspoorweg. Deze zal bijna anderhalf miljard gulden kosten. Onlangs hebben de twee Afrikaanse landen en China in Peking een overeenkomst gesloten, volgens welke China het project met een rente vrije lening op lange termijn zal finan cieren. Enige honderden Chinese tech nici bevinden zich al in Zambia en Tanzania. Op zijn reis zal Tsjoe En-lai nog een aantal andere landen, waaron der Pakistan en Zuid-Jemen bezoeken, 'ordt aangenomen. LIMA (AP) Zes Peruviaanse kinde en zijn zaterdag uit Lima vertrokken op veg naar Nederland, waar zij in een iekenhuis in Delft venier medisch zul len worden verzorgd. Het is de tweede groep, die naar Nederland komt. De reis is verzorgd door de Nederlandse ambas sade in Lima. De kinderen zyn allen gewond geraakt by de aardbeving van 31 mei. De eerste groep kinderen werd naar ons land gebracht door de organisatie Terre des Hommes.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5