Tupamaros willen revolutie Albert Mol boer onder de boeren in Larens landschap JEUGD GAAT WEER STIJLDANSEN... IORDANIE: ISRAEL SCHENDT BESTAND Uruguay werkt snel aan zijn ontwik keling 1970 I ZATERDAG IS AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) in Amsterdam maakt me Albert Mol voelt zich zeer nadrukkelijk lid van de ge- zetting van de Blonde Greetcyclus. iersgracht, Amsterdam... Al- daar knettergek van de her- Tevreden kan h(j terugzien Het had een aardige trilogie kunnen worden, maar Albert aan een landweg in 't verkeer. Op de boerderij den", buurtbijeenkomsten op zag dat niet zo zitten. Iets anders dus, maar wél totaal verschillende werel den. In Amsterdam valt Al- luut noodzakelijke dingen voor een man als ik, die die bij het Larense platte landsleven horen als koeien gek, minstens zo gek als de voorgaande twee. „Juffrouw ■Joop z'n moeder" schijnt in bert nauwelijks op; hij is komiek onder tal van andere altijd te veel wil doen"- Albert Mol, danser en chore- bij grasland. elk geval „ook wel een vie zerik" te zijn. naar Albert in de buurtschap, waar hij speler, tv-komiek, schrijver van onverbiddelijke bestsel Wél, denkt de bezoeker, Al- bert zal dan wel tot ieders plechtig meedeeldt. Maar dat is louter zelfspot, want hij lers, is een ongrijpbare fi genoegen in vlot Amster dams voordragen uit eigen ders hem voor een viezerik dam bij ons doen? Wat heeft niemand er ooit in geslaagd werk. „Ben je gek" schiet hij uit, „denk je dat die mensen slijten. Om dit soort kort genlijk te zoeken? "portret" van Albert Mol fr» vervaardigen. Hij spriW daar op zitten te wachten. Stuk voor stuk hebben ze mijn boeken thuis, of in het zichtigheid maakt de Laren- druk. Trouwens: had hij al schrijver en televisie-artiest eigenlijk voortdurend een gunstigste geval misschien ook wel die plaat, waarop ik niet gezegd, dat het ten oos ten van de ÏJssel allemaal niet één sterveling te vinden, opzet,- om tegenover de be- met Hetty Blok, voorlees uit Blonde Greets memoires. anders is? En dat heus niet, omdat zijn bezoekers een mensen hier zijn geweldig hij wel toneel kan spelen, maar gewoon omdat hij zo „Nee, we kletsen gewoon maar wat, ik'over mijn werk krant in die hoek van Ne derland representeren. tolerant. Misschien vind je dat wantrouwen wel op de Veluwe, maar hier ten posten van de IJsseï is i daar geen sprake van". En daarom zit Albert Mol, is. Hij is „gek" van nature en behoort wat dat betreft tot een groepje uitverkore nen, waartoe ook bijvoor beeld Adèle Bloemendaal ge rekend mag worden. Dat is toch geweldig. En als ze zin hebben, komen ze ge woon effe langs. Een beetje praten over het weer, over de koeien, de varkens enzo- nieuwe plaat van Albert Mol serie dolgekke verhalen over eigen ervaringen vertelt, deels in Amsterdams dialect, de laatste jaren de erken ning kreeg die het verdient. Midden tussen de diepgroene Deelavonden Albert heeft dan ook grenze- lijk te plaatsen. Hij werkt er zelfs trouwens hard aan mee om dat image te versterken. Neem bijvoorbeeld de knet Als Albert Mol in zijn zucht loeiende koeien, ver van visiestudio's in Bussum. artieste. Trots vertelt hij dat het „voor 98 procent" zeker is dat Adèle in de verfilming van zijn boeken „Wat zien tergekke titel van zijn nieuw boek. dat grotendeels in de boerderij wordt gewrocht: „Juffrouw Joop z'n moe der. op zijn boerderij ook niet meer ziet, is verstoken van inspiratie, stapt hij zijn erf van een halve bunder groot Mesjogge „ïk woon hier praktisch het hele jaar door. Voor eventu- (notities van het Amsterdam se hoertje Blonde Greet) de hoofdrol speelt. De opnamen beginnen volgend jaar mei. Juffrouw Joop Veel wil Albert er om com eigen groentetuin, onder het wakend oog van buurmans koeien, die zich aan het prikkeldraad staan te verga aan de Keizersgracht aange houden, maar dat is gewoon die deze rol kan spelen, zoals de schrijver het graag zou merciële redenen (begrijpe lijk) niet over zeggen, maar af en toe wèl vreemd te kijken naar zo'n aparte Nieuwe sound levert geen nieuwe dans meer op dat de jeugd niet uitsluitend pop wil, ook uit 't aantal cursisten dat jaar lijks de zgn. medaltest aflegt (plm. 32.000) blijkt dat de tango, Engelse wals en foxtrot nog lang niet afge schreven zijn. Zelfs de valeta maakt bij getrouwde paren, die Meegegaan Ongeveer zestig mensen worstelen zwijgend, maar zeer geanimeerd met Groovin' mr. Bloe. De plaats, waar op ze dat doen meet precies eenen twintig meter in het vierkant en de entourage bestaat uit barkrukken, schemerlichtjes en een toekijkend pu bliek. Dit is discotheekdansen in Neder land. Na In the summertime volgt de run op de pils en de barkeeper komt handen le kort. Totdat de disc- jockey The Kinks hun Lola laat bezingen, en het geschuifel opnieuw begint. Niet te lang, want de bier kraan wacht en de bareigenaar is tenslotte geen dansschoolhouder. It's all (business) in the game! Discotheek- en popdansen. Het hoort er tegenwoordig bij, net als de mayo naise bij de patates frites. De dansle- i-aien weten het maar al te goed. ..Het is een must", zegt Thomas Wil lem Bus. voorzitter van de Federatie van Dansleraren Organisaties (FDO) in Groningen. Ook heeft hij in zijn programma ruim baan gemaakt voor de Tighten Up, do African Twist en de Chicago City. „De jeugd verwacht momentcel op alle soorten muziek te kunnen dansen". Gevolg van die instelling is echter dat de jeugd ook weer gaat omkijken naar de ballroömdansen. „Ze worden zelfs een beetje beu van al die pop", zegt Thomas Bus. ,.Ik moet beslist een paar traditionele dansen in een les doen, andirs zijn ze teleurgesteld". Voor ruim tweehonderdduizend jon geren het jaarlijks aantal cursis ten dat zich meldt voor dansles is het aloude quick, quick slow, slow nog lang niet een vergten zaak. Sommige dansgelegenheden draaien in de pauzes ballroommuziek en steeds weer blijkt dat er paartjes de vloer opgaan. Toch is het ball- roomdansen bij lange niet meer wat het geweest is. De dansschool van vlak na de oorlog werd aangeprezen ■MÉMr Je Je om- bijschaven. En al het geleerde op die dertig lessen culmineerde in de grote slotavond. waar de meisjes plechtig in het lang gingen en de jongens vrolijk pro beerden uit te kijken boven hun stemmige donkerblauwe pak, al dan -rijig geknoopt. het te leren dansen: „Ze willen alles veel vlugger leren. Liefst zo veel mogelijk in één les. Maar als ze het eenmaal te hebben, willen ze meer lessen Ondanks alle vrijheid die de jeugd zich permitteert, leeft er bij velen nog de angst op de bel van een dansschool te drukken. En op de Dat houdt niet in dat de dansschool houder niet „bij" moet blijven. De aanschaf van platen is alleen al een zaak van goed uitkijken. Onverbid delijke krakers en stampers moeten sowieso in de discotheek van de dansschoolhouder te vinden zijn, :èn les. want de jonge cursisten willen ze pakken horCnen erop dansen. i de j dan ook nog streng gescheiden. La ter wordt dat anders. Een hausse wat betreft het aantal cursisten be leefden de dansschoolhouders direct na de tweede wereldoorlog. Iedereen moest dansen. De foxtrot was favo riet en de Engelse wals was goede tweede. Toen rumba en samba kwa men leek het feest compleet. Nieuwe sound onweerstaanbaar. Ineens en ove klonk de Liyerpoolsound. En jeugd werd op slag stapelgek kelen. Weg waren de strakke patro nen, waarin klassieke ballrooindan- sën waren gegoten. Dat er wat op til De eersten, die dat merkten waren de houders van dansscholen. Nu de belangstelling was overgeslagen op het vrije dansen, waarop iedereen kon improviseren, werd het ball- roomdansen afgedaan als antiek. De enkeling, die met een veronge'ijkt gezicht een quickstepje op het Beat- de hernieuwde name de jeugd voor het stijldansen. En natuurlijk ook voor de Latijns-Amerikaanse ritmen. Want cha-cha-cha, rumba en paso doble o.m. opgenomen in het vinden. „Het i Maar aan de andere kant is daar de traditionele baalroommuziek die het steeds beter gaat doen. Orkesten als van Hugo Strasser, Sydney Tompson De catergorie gehuwde paren maakt trodwens een Êelangrijk onderdeel van het aantal cursisten uit. En dan het aantal mensen, dat voorheen om godsdienstige redenen niet mocht dansen, laat staan les nemen. Nu is dat allemaal wat anders geworden. Voor iedereen hoort het dansen cr momenteel bij. De 500 dansschool- houders, die Nederland rijk is, zijn er alleen maar blij om. Velen heb ben hun scholen gemoderniseerd cn zijn met hun tijd meegegaan. Zij, die dat verzuimd hebben, staan er onverbiddelijk naast. worden gekocht, ook door de jeugd. En niet alleen de belangstelling voor ballroommuziek op de plaat bewijst stijldansen hebben gekregen. Anders „Dat Is allemaal wat den", zegt Thomas Bi vrijer geworden. Oo ding. Dat kun je ni Maar natuurlijk kunnen zien of we wel datzelfde Oerritme e dansen, die rond de i de Beatles ontstonden, gemeenschappelijke basis Maar de tijd dat (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Tot vorige week hadden de Tupararos uit Uruguay de reputatie ^de knapste en meest geniale guerrillabende in Latijns-Amerika te zijn. Zij wijdden zich uitsluitend aan stede lijke guerrilla-activiteiten en werden voor het eerst in 1968 be kend, het jaar nadat de mislukking van Guevara voor eens en altijd had laten zien dat de guerrillastralegie op het platteland zijn beperkingen kent. Op het eerste gezicht schijnt het kleine, stede lijke Uruguay de meest ongeschikte plaats oor revolutionaire oorlogvoering. Castro zelf vermeldde in zijn toespraken, waarin hij sprak over een op handen ijznde continentale revolutie, altijd Uruguay samen met Chili als een land dat zou kunnen ont komen aan het geweld van een explosie. Rijk, geletterd en ge- boorlebeperkt zou de bevolking model hebben kunnen staan voor wat de alliantie voor de vooruitgang hoopte te bereiken, maar als men de zaak thans wat nader beschouwt, blijkt er iets radicaal verkeerd met Uruguay te zijn Het is een ontwikkeld land dat zich met hoge snelheid aan het onderontwikkelen is. VS-plan voor vluchtelingen landen. De Palestijnen kanten zich fel tegen soortgelijke plannen. Zij eisen herstel van 1 grotendeels Israël ls. De arbeiders in Uruguay, dan een kwart in, dienst is van de re gering, hebben minder le lijden van de inflatie dan van de maatregelen die president Jorge P. Areco getroffen lieelL' om de inflatie te bestrijden. Sinds 1967, toen hij onvenvacht de macht in han den nam nadat zijn voorganger een hartaanval had gehad, heeft president Pacheco zich tot een van de meest in- populaire presidenten van Uruguay gemaakt, door troepen naar de dokken AMMAN (AP) Een woordvoerder )or het Jordaanse leger heeft gezegd dat de Israëlische luchtmacht het be- heeft geschonden door voor de tweede maal binnen vierentwintig uur :en luchtaanval te ondernemen. Er is >fficieel een klacht ingediend. Volgens Amman hebben twee straal - lagers het gebied in het noorden van 't lordaandal bestookt, waar zij burger auto s-op de hoofdweg en een legerkamp net raketten en machinegeweren onder lur hadden genomen. Vier personen wamen om het leven. Volgens Tel Aviv was de aanval ge richt op posten van het leger van waar uit Palestijnse guerillastrijders Israë- isohe nederzettingen aanvielen. Het Jor daanse leger, aldus Tel Aviv, „had de Arabische terroristen geholpen en het deze mogelijk gemaakt Israëlische bur gers te belagen". Enige dagen geleden heeft Israël Egypte ervan beschuldigd, het bestand aan het Suezkanaal te hebben gesehonden ra\tetlanceerinrichtingen dichter het kanaal' le dirigeren. Defensie Mosje Dayan zei toen dat aet de verantwoordelijkheid van Ameri- als initiator van het bestand, was de raketstellingen terug te laten halen. Is raëlische regeringsfunctionarissen gaven voorgesteld ter oplossing van het vraag stuk van de Palestijnse vluchtelingen. Dit vraagstuk vormt een van de grote moei lijkheden voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. Volgens het Liba nese weekblad Al Hawadeth telt het plan twee punten: 40.000 vluchtelingen van de anderhalf miljoen die in de Arabische staten In slechte omstandigheden leven, zouden naar Israël moeten terugkeren. De ande ren zouden in de Arabische landen en op de westelijke oever van de Jordaan een nieuw bestaan moeten krijgen Hiertoe zou een fonds van een miljard dollar bij eengebracht moeten worden. De Ver enigde Staten zouden een half miljard Vakbonden tegen Centrumbank UTREOHT(ANP) De drie vakbon den in de detailhandel aangesloten bi.i NVV, CNV en NKV, hebben vanmiddag bij de onlangs ingestelde fusiecommis sie van de Sociaal Economische Raad een klacht ingediend over de wijze waarop de overnemingen en fu9ies ol' voorbereidingen daartoe door de Cen trumbank via het Haagse modemagazijn Schröder hebben plaatsgevonden. Dit heeft de heer H. L. Fransen van de NVV bond Mercurius meegedeeld. Zoals bekend heeft Schroder het modemaga zijn Bischoff uit Zaandam overgeryomen J en er is een bod gedaan op Gerzon terwijl voorts besprekingen gaande j In het Zuidfranse St. Jean de Luz is gisteren de echtgenote Chaban-Delmas was woensdag per^auto onderweg vaar een De Franse premier, zijn dochter mevrouw Krassfnine en z\jn van Frankrijks premier Chaban-Delmas begraven. Mevrouw vakantieoord, toen zij bij een botsing dodelijk werd gewond, zoon Jean Jacques lopen hier achter de baar naar de te zenden, bankbedienden op te roepen en censuur op kranten tn te stellen. Hij heeft ongeveer alle dictatoriale macht aan zich getrokken en trekt zich vaak niets van het congres aan. Ver leden jaar heeft het congres hem ge vraagd de bankbedienden niet op te I door het leger heeft genegeerd en het con- h gewonnen geven. Dit commissie uit de senaat net een rapport óver gevangenissen. Pacheco t naast zich neergelegd. In de Latijns-Amerikaanse landen werkt onderdrukking. Methoden waar bij de sterke arm wordt gebruikt heb ben van tijd tot tijd in Argentinië, Mexico en Brazilië hun doeltreffend heid bewezen. Maar Uruguay is een bijzonder geval. Het is het enige land waar de ontevredenheid onder de ar beiders zowel duidelijk hoorbaar als georganiseerd is. En er is geen tekort aan leiders die tot de middenklasse be- Laatste Inca Vanuit deze achtergrond zijn de Tupa maros tevoorschijn gekomen. Au fond zouden ze in Uyüguay een revolutie wensen zoals die in Cuba tot stand kwam grote delen van de bevolking hebben sympathie voor Castro en steu nen hem maar zij blijven onaf hankelijk van ideologische druk van buitenaf. Tupac Amaru, naar wie zij zich genoemd hebben, was de laatste Inca in de'zestiende eeuw die zich nog tegen de conquistadores verzette. Zijn latere naamgenoot leidde het verzet van de indianen in de achttiende eeuw Het is een naam met eervolle natio nalistische antecedenten. Twee jaar lang hebben de Tupamaros de cynische bevolking van Monte video laten lachen om hun daden. Ze hebben hun slachtoffers zeer zorgvul dig uitgekozen. Een voor hen kenmer kende actie was het kidnappen van de eigenaar van een fabriek waarvan de arbeiders staakten, waarna zij hem dwongen geld te schenken aan een plaatselijk ziekenhuis. Een van dc geheimen van hun succes ls dat ze zijn doorgedrongen tot alle bestuursfuncties. Letterlijk overal vindt men Tupamaros. Nadat de guer rilla's 14 vrouwelijke gevangenen had den weten te bevrijden, die de gevan genis hadden mogen verlaten om een kerkdienst bij te wonen, moesten zo wel de inspecteur tevideo als de politie in Mon- in Binnen- neerleggen. Ernstiger Maar dit jaar is de zaak wat ernstiger geworden. Een groot aantal Tupama ros zijn gevangen genomen en de men sen in Uruguay zijn geschokt door de verhalen over martelingen in de ge vangenissen, verhalen die voor Bra zilië gewoon zouden zijn, maar heel ongewoon zijn voor Uruguay. De man die hier veranwoordelijk gesteld wordt, het hoofd van de anti-oproerafdeling van de politie, is dit jaar in april in zijn auto doodgeschoten; een tactische herinnering aan de wrede guerrilla's van Guatemala. Dientengevolge kwam het niet als een verrassing dat Dan Mitrione, een advi seur van het Amerikaanse agentschap voor internationale ontwikkeling die naar Uruguay gezonden was om de po litie le helpen veiligheidsmaatregelen te treffen, ontvoerd werd. Dat Amerika I ,a t ijns-Amerikaanse politiemachten helpt is geen geheim, maar er wordt niet zoveel bekendheid aan gegeven als aan militaire hulp. De Tupamaros heb ben duidelijk een politiek doelpunt gescoord door hier de aandacht op te vestigen (tussen 1962 en 1970 heeft het agentschap voor Internationale ontwik- Uruguay). De ontvoering van de Braziliaanse con sul had ook le maken met de zaak van de martelingen. Een communiqué van de Tupamaros beschuldigde senhor Dias Gomide ervan „de vertegenwoordiger te zijn in Uruguay van een dictatuur die honderden Braziliaanse staatsbur gers gemarteld en gedood heeft". Normaliter worden de inwoners van Latijns-Amerika minder opgeschrikt door ontvoeringen en moorden dan de outsiders. Maar de inwoners van Uruguay zullen deze keer geschokt zijn, deels omdat wat zo lang een amu sante studentikoze grap scheen, nu een keiharde revolutionaire organisatie blijkt te zijn. - vast besloten is geen duimbreed te ijken. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5