frank zappa londense knopen- konintfin de avonturen van Bronzen knopen: de herdersidylle is 18e eeuws, de twee ruitertjes 20e eeuws en de rest uit het tijdperk. Frank Zappa is de leider de Mothers of Invention, be rucht in Amerika en ii« Euro pa geëerd als de groep die groteske rock and rollmuziek op een fijne manier brengt. Zappa was de eerste musicus dTe 'èW aubbel "album nraak.e met een doorlopend thema (voor de Beatles en Bi Dylan) met Freak Out dat 1965 opgenomen werd. Zijn nieuwe werk. 200 motels .is onlangs in Los Angeles met Zubin Mehta gerepeteerd en zal door de VPRO-televisie Worden opgenomen in decem ber. Ik heb Zappa de afgelo pen twee jaar verscheidene keren gesproken. Het is duidelijk geworden dat hij t voortreffelijk waarnemer van extreme en absurde din gen die men in Amerika kan „Wat het meest absurde is dat me ooit overkomen is? O. be- slist toen rk gepakt werd van wege een poging om pornogra fie te bedrijven en vanwege liederlijk en wellustig gedrag Hebt u dat verh a! nooit ge-1 hoord?" en hij vertelt het ver haal en dit verhaal, zoals hij i de muziek die hij de afgelopen vijf jaar met de Mothers of Invention gemaakt heeft. Iemand heeft eens gezegd dat de beste analyse van een be schaving in de asbak gevonden kan worden. Dat was waar schijnlijk een archeoloog, want dat is het werkterrein van archeologen Ook van Frank Zappa. Maar hij hoeft de binnenplaatsen van Ameri ka niet af te gaan om de vuilnisbakken te vinden. Ze zijn overal hoog opgestapeld, en in 1963 zat hij inderdaad op 22-jarige leeftijd in Cuca- monga, Californië, in een vuil nisbak. Cucamonga oestond uit een garage, ijzerwinkel, drankwin kel, een bank, café, school, kerk en de opnamestudio van Paul Buff op Archibald Ave nue 8040. Paus was failliet en Frank, die 1500 dollar aan een film had overgehouden, had dc zaak opgekocht. Hij had ook wat decors gekocht van de Rochette Studios die failliet waren gegaan. Voor 50 dollar kocht hij dingen die 5000 dol- tijd gebonden, omdat hii zijn eigen studio had. Negen maanden lang at hij uit geld nood pindakaas, aardappelpu ree, koffie en honing. ..Che misch was ik beslist veran derd". zegt Frank. De aardap pelen en de koffie werden ge stolen ui* een vrachtigen van de bloedbank die voorbij kwam. (De vrachtwagen van de bloedbank? „Yeah", zegt Frank). Omdat hij hard geld nodig had formeerde Frank een trio: gitaar, bas en drums. Meesten tijds speelden ze blues en traden regelmatig op in een club „The Saints and the Sin ners" in een stad vlakbij. Dit was de landstreek waar de druiven geplukt werden. „Stel je voor", zegt Frank, „we speelden „In the midnight hour" voor een gehoor dat uit Mexicaanse werklieden be stond. met als verder amuse ment vier gogodanseressen in zwarte netkousen" en gadege slagen door een politicagent, op zaterdag wee. omdat cr dan moeilijkheden verwacht werden. Op een goeie dag deed een van de politieagenten in de club een serieus verzoek. Zou "ink geïnteresseerd zijn in het maken van trainingsfilms voor het San Bernadino poli tiekorps? Frank had in totaal tachtig uur film met opnamen van vrienden, homo's, handels reizigers. ambtenaren en kan- j toormeisjes, en dacht dat hij I met deze opnamen de politie kon laten zien met wat voor mensen ze in het werkelijke leven te doen zouden krijgen. Hij draaide sommige films Nog een man kwam naar de I Archibald Avenue. Hij vertel- de dat hij wat „zwoele ban den" wilde oor een feestje1 met handelaren in gebruikte auto's K^n Frank hem voor 100 dollar helpen0 Zeker, ze: Frank, waarom niet? Dus hij ging met 'n vriendin de studio in en kreunde en steunde voor I een microfoon en daarna i knipte Frank er het gelach I uit De man kwam na enige tijd terug en vroeg of de banden klaar waren? Ja. zei Frank. Fotografen en politieagenten dromden in de studio samen Handen omhoog, tegen de i muur enz.. Frank werd met geboeide handen* naar buiten geleid. Toen hij in de gevan genis het proces afwachtte kwam er iemand op bezoek i die hem vertelde dat hem 20 i jaar in een inrichting te wachten stond. ..Dat vond ik zo leuk niet", zegt Frank I Het bleek dal die persoon het codenummer van de tenlaste legging verkeerd overgenomen j had: „Liederlijk en wellustig gedrag" staat een sub-para graafje verder dan ..aanran ding. van een kind onder de 14 jaar". Dit bleek later. Frank kreeg tenslotte een proeftijd van drie jaar en een vmi de voorwaarden was dat hij niet samen mocht zijn met i een ongehuwd meisje onder de i 21. behalve in de aanwezig heid van een „competente vol- Er gaan zeven jaar voorbij en we bevinden ons in het Hilton Hotel in Rome. Frank' is hét boek ..The Confessions" van Aleister. Crowley aan het le zen. Ik sla het boek op blz. 223 open. Crowley schrijft: I ..Californië werkte op mijn 7,e- nuwenal enige tijd liep ik i met het idee rond een lyrisch gedicht te schrijven, waarin I alles in de wereld in detail gevierd zou worden". Dat komt heel dicht bij wat Zappa met zijn nieuwe werk. 200 motels, wilde doen Hij nam het voor mij door. speelde op zijn Gibson elektri sche gitaar Het is een docu mentaire over het leven van een rock and rollster die vier meter hoog en iedereen dacht dat die niet verplaatst konden worden Frank heeft ze naar Cucamon ga gesleept. „Voor de mensen die daar woonden moet het wel geweest zijn of er mars mannetjes aankwamen", zegt Frank Grinnikt sardonisch Men begon te 'werken aan de enige film dfe er gemaakt kon worden, waarbij logischerwijs de rare decors geb. uikt moes ten worden: „Captair. Beefheart versus the Grunt People (het zit logisch in elkaar, geloof mij maar op mijn woord, want je hebt een half uur nodig om het uit te leggen) Dus Frank Zappa werd de filmkoning van Cucamonga. De opnamen waren aan geen De vrouw die dit vertelt, heeft bij— tijds. nog vóór Carnaby enig symptoom van verloop te zien gaf, de straat en de buurt verlaten Zeis gegloeid en heeft haar zaakje overge plant naar een lief pleintje in een nette buurt: The Button Queen, uit sluitend in oude knopen en nog wat aanverwante snuisterijen zoals gespen en coats of arms. „De markt, dat is een leerschool. Bij na twintig jaar heb ik geleerd waar naar ik zoeken moet en waar ik het kan vinden. Verkopen is geen kunst. Maar aan de spullen komen, dat wordt hoe langer hoe moeilijker. Want de vraag naar antiek is enorm en de verzamelwoede houdt alles vast Ook knopen0 „En of. Victoriaanse zittgn vast in verzamelingen. Oudere bestaan bijna niet meer. zijn verloren gegaan of omgewerkt. Mijn oudste zijn ruim 200 jaar. Ik peuter nog wel eens wat los vooral van Amerikanen. Er zijn daar echte buttonclubs. Ze specialiseren zich alweer in catagorieën, in bepaal de perioden of materialen, technieken, afbeeldingen. Ze specialiseren zich als postzegelaars. Ik heb een klant, een vrouw in Texas, die heeft een verza meling van 10.000 knopen" Het is- niet moeilijk in Tonv de Queen een marktvrouw te herkennen. Ze heeft brutale ogen. neemt geen blad voor de mond en ook geen servet terwijl ze haar sandwich in de mond propt en doorpraat Maar ze heeft verstand van haar waar en dus ook -Knopen zijn nu eenmaal kleine dinge tjes. zelfs de grootste. De etalage van het winkeltje is dan ook niet indruk wekkend, behalve Voor de turende kenner Het interieur valt me zelfs een beetie tegen: kastjes met laadjes. wat tabletten met knoopjes aan de wand, open etui's en gespen in kleine Achter de winkel een kamertje met het grote bureau waaraan we. een maal wat aan elkaar gewend, tegeno ver elkaar gaan zitten „Je kunt van knopen geschiedenis af lezen. Kijk hier. allemaal legerknopen uit Spanje, oude en oudere De aller eerste knopen? Ik geloof dat de oudst bekende in Denemarken gevonden zijn. twee stuks van amber. 4000 jaar Bij wijde lange kleren hoorde altijd de grote versierde spang. In de late middeleeuwen werd in model geknipte kleding mode en het was van beslis- sénde betekenis dat het westen op kruistochten de knoop leerde kennen van Turken en Mongolen. Knopen met lusjes, pas later met knoopsgaten. Tony zegt: „Bij draperieën horen geen knopen. Maar op jackets wel. "En 'zo kun je in de kostuumhistorie zien wanneer de knoop interessant wordt... En dan komt de industrie en de ma chinaal gemaakte knoop en het goed kope materiaal! Ik heb nog handge- werkte zilveren knoopjes uit 1905 Dan is het afgelopen De oorlog heeft het laatste restje belangstelling van de baan geveegd. Vanaf die tijd is de knoop alleen maar utiliteit. Er komt nu weer wat belangstelling voor ju welen knoopjes". Langzaamaan begint Tony laden aan haar kant van het bureau open te trekken. Ze wordt zachter van bewe ging en kijkt met liefde naar haar schatten. Eerst krijg ik wat grapjes te zien. Manchetknopen van rond de eeuwwis seling met piepkleine kiekjes op cellu loid. van smachtende dames en heren zoals op oude prentbriefkaarten. Maar ook met de portretjes van beroemde actrices en van het koningspaar in kleur! Ze gaan voor goed geld gemak kelijk, van de hand. Niet zo snel gaan de kostbaarder stukken zoals haar Wedgwood knopen. 25 pond per stuk. Het setje van fi emailknoopjes. niet groter dan een dubbeltje, alle precies gelijk gedecoreerd in Jugendstilmotief (dus ook niet ouder dan onze eeuw oud is) moet. 50 pond opbrengen. Zelden was een knoop bedoeld als solitair: meestal hoorde hij thuis in een rij en daarom is de complete set vele malen duurder dan een gelijk aantal even móóie knoopjes dat niet bij elkaar hoort Ze laat fluwelen tabletten zien met sets in brons, bij elkaar horend maar onderling toch verschillend: vliegjes, kevertjes, cherubijntjes, jagers, rui ters, romantische paren. Van achter slot en grendel komen de etui's te voorschijn. Verzameling. Niet te koop. Zegt ze. Maac ze weet dat ik geen koopster ben... Vlaamse land- Als zijlijntje heeft Tony de wapen schilden die op rijtuigportieren wer den geklonken. En horlogekettingen met breloques. Schoengespen Een artikel in opkomst zijn de schoengespen, zij signaleerde de mode bij het eerste ontluiken. Met echte juwelen beslaan ze niet meer: omge werkt tot ceintuurs of broches voor dr vrouwen van een volgende generatie! Maar zilver met bervl cn bergkristal Schoengespen, slechts gedeel: lijk van zilver: bovenste rij v links naar rechts, met kristallen i de tijd van Louis Philippe, een kle ne gesp uit het empire, een grote: Napoleon III. Onderste rij, empi cn Jugendstil. ihouwd én ands-In

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10