DEN IN HERTOG BLONK UIT PLOEGENTIJDRACE Ar SCHNEIDER NAM REVANCHE TEGEN KAMPIOEN FLEURY j, >r - - - Karei v. d. Meer bleef staan en staat er nog Niet weg te denken uit wereld van ^scheids rechters Volgende ploeg rond Cees Priem urtkffi: VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) EICESTER Een bronzen medaille overhouden aan het wereldkampioen- hap ploegentijdtijdrit mag tot ontevredenheid stemmen. En dat deed het Tabak, Popke Oosterhof, Fedor den Hertog eri Ab Duyker ook wel, tochtoch lag er een zekere matheid over hun stemming bij het jmaken van de balans. Ze waren immers zo favoriet geweest. Hun perioriteit glom in de testwedstrijden. Aan zelfoverschatting leden ze voor it wereldkampioenschap zeker niet. Maar mag je iets verwachten na zo'n ïorbereiding als zij hadden en met de resultaten van de laatste koersen als raadmeter? Ja toch! Dan reken je op meer dan brons, hoe mooi dat op ch ook mag zijn. Dan reken je op goud. Onwillekeurig. „We hadden allemaal wel eens een moeilijk moment", zei Ab Duyker. Meest gebroken aan de finish was Pop ke Oosterhof. die minutenlang uitgeput op een stoel zat en door bondsarts Rozijn, werd opgekikkerd. „In een tijd rit gaat mijn zitvlak altijd zeer doen'?', zuchte Oosterhof. „Zó lang een grote versnelling 54-13 had ik staan forceert me. Ik kreeg 'm wel rond, maar niet gemakkelijk". Dr. Rozijn: „Na 50 km zei ik het al tegen Midde- link. Ik zag het duidelijk. Oosterhof moest te veel duwen en daar gaan je spieren zeer van doen". Maar Popke Oosterhof hoefde ondanks dat niet te lossen en kon zijn steun blijven geven in de rush naar het brons, achter de Tsjechen en de Russen op wie geen van hen had gerekend. Ook Joop Midde- link niet. „Ik verwachte Italië en Polen. Met een uiterst sterke laatste 20 km. hadden de Tsjechen de Nederlanders op verdere afstand gefietst en op datzelfde stuk ook, verspeelden ze hun voor sprong aan de Russen, die een halve minuut wonnen. lardy, Sokolov, Shuk- hov en Likatchen (pas drie weken sa men in training „Wij wonnen te ver van elkaar om regelmatig te kunnen oefenen" en gezien die voorbereiding Dan reken je ook alle landen, die de afgelopen maanden en weken ekampten en je vergeet, zoals het u gebeurde, de Russen en de sjechen die nooit deze kant op- omen voor hun ploegwedstrijden n dan ienens, zoals het nu gebeur- e, toeslaan. Daar reken je niet op als het gebeurt, overrompelt dat gedachte, die bij het goud en het llver waren en niet bij het brons mdat dat de minst blinkende is de drie. no Tabak, Fedor den Hertog, Popke osterhof en Ab Luyker (die 2.12.59 :n) zaten er zichtbaar verrast door Russen (eerste in een tijd van .18) en de Tsjechen (tweede in .46) bij; en ze vergaten de glorie van derde 'zijn. Alleen Fedor den Her- de koerscaptain voor wie veel lof ierookte (coach Joop Middelink:. „Hij paardenwerk". Duyker: „Hij was sste, van ons allemaal"), zat er iek vrolijk bij, zoals Den Hertog an zijn. „Ik ben wel content", zei onter. „Maar ik niet", wierp Tino abak tegen. „Er telt maar één plaats is de eerste". Popke Oosterhof, rwondingen aan het zitvlak en daarvan de meest vermoeide vier: „Je gaat van start om te Ab Duyker: „Brons is natuur- ik mooi. Voor hetzelfde geld word je of zesde. Maar ik had zo graag >ud gehad als basis i profcon- jfci ,w •fi— bronzen medaillewinnaars in de ploegentijdrit. Van links o Tabak, Adrie Duyker, Fedor den Hertog en Popke :rho/. Zij bewonderen stuk voor stuk de ereplakkaten. zelf verbaasd over het succes) gooiden er zo'n tempo uit, dat ze de Tsjechen royaal voorbij stevenden ein het klasse ment: 28 sec. Nederland volgde op 41 sec. Goed voor brons. Na zilver in Keulen (1966) weer een medaille. Joop Middelink was er, terecht, blij mee. „Natuurlijk hoop je op goud. Logisch, dat doet iedereen. Maar met die derde plaats ben ik dik Tino Tabak Popke Oosterhof, Ab Duyker zo moeilijk vraag „waarom dan geen goud" renvoudig to beantwoordden. Ge- omdat de Russen (die halfkoers :n, maar toen verdrongen werden de Tsjechen) en de Tsjechen (die kla: op kop harder fietsen dan de ederlanders, (steeds op de derde plaats). Dat lijkt een wat erg simpele verkla- isschien, maar in een ploegentijd- arin de minste pech, de lende gen islag het dat geen morbent voor het oei rfnds jaren achteYvplgd door pech •eden 100 km lêttgWé eên Voorbeeld! jenheici „Het ging prima" meldde Ja Tij had een superdag. Steken we ik". Joop Middelink: „Hij heeft iderdaad op schittenrende wijze het aangegeven en vooral op het veel werk verzet. Daarnaast Mfpte hij de rest geweldig op. Fedor 'ii goede captain". Jitzichten Tot half koers (drie seconden achter land. toen op de als tweede rijdende 'sjcchen en 9 seconden op nummer 1, usland) had Nederland alle uitizphten p goud. daarna werden de seconden erspecld.' „We verloren" analyseerde liddelink. „met de wind mee, ook al ebommeldc de snelheid ver over de 60 m. Met wind tegen hielden we het ardig". De stijve bries die over hel euvelachtige parcours stond, maakte au de 100 km lange race een zware en istige tocht, waarop de Nederlanders zinkingen gelijk verdeelden. Sportprogramma (Van onze sportredactie) DEN HAAG Twintig jaar ge leden doorstond een in xwart scheidsrechterstenu gestoken Ha genaar enige zeer angstige mo menten. Enkele seconden nadat hij in het immense voetbalstadion van Rio de Janeiro het eindsignaal had geblazen van de wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioen schap tussen Engeland en Chili, die door leermeester Engeland met 20 werd gewonnen, stoven op gewonden Chilenen op hem af. terwijl hij de wedstrijdbal streel de, als een teer souvenir, moest hij in een ondeelbaar ogenblik be slissen: blijven staan of gaan. Karei komen, dan wilde hij deze i de weg gaan. Dat lag eenvoudig niet in zijn aard. Hij wachtte op de dingen die zouden komen. En terwijl van de tribunes het applaus aanzwol, werd de niet bijster grote Hagenaar door de op het veld aanwezige Zuidameri kanen ondanks hun nederlaag op onstuimige wijze gecomplimen teerd voor de manier waarop hij de wedstrijd had gearbitreerd- Twee decennia later staat hij, nog even onberispelijk in het pak, op een van de golfbanen van zijn „De Bataaf", het recreatiepark in Den Haag en zwaait als een routinier be hendig zijn golfclub. Aan niets is te zien dat hij enige dagen tevoren lid is geworden van het grote leger der 65-plussers. „Ik heb altijd getracht het enige te doen wat een scheidsrechter moet doen: een wedstrijd leiden tot tevre denheid van spelers en toeschouwers- En ik dacht daarin wel te zijn ge slaagd", zegt de man die vijftien jaar geleden op de leeftijd van „Abraham te hebben gezien", vaderlandse top pers regisseerde. Karei v. d. Meer was de baas op het veld, een per sonality die reeds bij het betreden van het terrein respect afdwong. „Wij waren vroeger de baas op het veld. Tegenspraak was er niet bij, en dat wisten de spelers verdomd goed. en ook wat de mogelijke consequen ties zouden zijn". Karei van dei- Meer was de man voor de moeilijke wedstrijden. Shake hands In Rotterdam dreigde door de ge ruchtmakende affaire met Tinus Bos- selaar een voetbaloorlog te ontstaan tussen Sparta en Feijenoord. „Beide trubbels en of ik de klus even wilde opknappen. Ik was over de vijftig en vertelde de heren, dat ze voor dit karwei maar een jonge vent moesten nemen. De commissie bleef op haar standpunt staan. In die week ben ik naar de wedstrijd gegroeid en heb me er volledig op geconcentreerd. Daar mankeert het tegenwoordig ook nogal eens aan- Voor de wedstrijd begon, ben ik met mijn twee neutrale grens rechters naar de kleedkamer van Sparta dat toen nog Terlouw in de gelederen had gegaan. Ik vroeg Heren, wat doen wc. gaan we voetbal len of gaan we met elkaar in de clinch liggen! Graag voetballen, meneer v. d Meer, was het antwoord. Allright, zei ik. Ik wil dat iedereen bij de tos aan wezig is. Dezelfde vraag stelde ik in de kleedkamer van Feijenoord en ook zij wilden graag voetballen. Ook Feijenoord verzocht ik bij de t e bij het eerste fluit signaal naar het midden. Weet u wat ik ze vroeg: Shake hands. Ik heb een fijhe wedstrijd gefloten". Nb deze wedstrijd vond Karei van der Meer de tijd gekomen er defini tief een streep onder te zetten. Ik ben naar dit afscheid toegegroeid. Die wedstrijd was één van de hoogte punten uit mijn carrière en ik vond stoppen. Ik heb het fluiten steeds zeer serieus opgevat en ik heb nooit toneel kunnen spelen, tegenover niemand, niet in mijn werk en niet in mijn hobby". Nadat algemeen bekend was geworden dat Karei van der Meer rich had teruggetrokken, stroomden de verzoeken om af scheidswedstrijden te fluiten binnen. „Ik kreeg aanbiedin gen van Ajax. waarvan ik dacht dat mochten. Tegen elk van hen zei ik: sorry heren, maar ik ben al goed ge meubileerd. Ze begrepen het". Niet marchanderen „Scheidsrechters zijn qpn apart volkje, net zoals keepers", zegt Karei van der Meer. „Het zit ook niet in het kennen van de spelregels, want van hoog tot laag kennen ze die. Ik durf te zeggen als je van de amateurs, desnoods uit de Afdeling, dertig scheidsrechters haalt en dertig uit het betaald voet bal, kan op het gebied van de spel regelkennis die laatste categorie het wel eens afleggen. Het ie veel meer. Je moet niet marchanderen. Ik eiste onverbiddelijk aanvaarden van welke beslissing dan ook- Als je dat niet doet, ondermijn je je eigen gezag". In 1942 legde Karei van der Meer de basis voor een uniek record. „In dat jaar werd ik op de internationale lijst geplaatst. Maar ik moest tot 1948 wachten op mijn eerste wedstrijd, in Praag, Tsjecho-SlowakijePolen. Na die wedstrijd moest ik meteen naar Londen om voor Sir Stanley Rous examen af te leggen, want in Londen stonden de Olympische Spelen op het punt te beginnen". Dat examen werd glansrijk gehaald en Karei v. d. Meer kreeg de gelegenheid voor nog een record, het fluiten van vier wed strijden i Eén per Toen Karei v- d- Meer in 1955 een streep zebte onder zijn carrière had hij vijftig interlands gefloten, een aantal dat nog steeds respect afdwingt en dat moeilijk te evenaren is. Karei van der Meer is nog niet weg te denken uit de scheidsrechters- wereld. Zijn coachen van jonge eidsreoht^rs zal straks vruchten „Het huidige peil i: zo hoog. We hebbe de breedte is niet n materiaal genoeg op de juiste wijze bewerken. Toen de commissie mij vorig jaar vroeg of ik de begeleiding van scheidsrechters op me wilde nemen, heb ik ja gezegd, maar op één voorwaarde: Ik wilde per seizoen maar één scheidsrechter begeleiden- Het afgelopen seizoen heb ik Theo Boosten begeleid en ik moet zeggen dat hij de kwaliteiten heeft om een grote internationale carrière tegemoet te gaan- Hij heeft flair, een autoritair voorkomen en wat belangrijk is, hij spreekt zijn talen, en dat kan je niet an alle scheidsrechters zeggen". Ook op een ander terrein is Karei van der Meer nog steeds actief. Met mr. Piek „Geweldige man, die» ondanks zijn zeventig jaar nog feilloos werkt. Ik leer nog altijd van hem" zit hij in de spel regel cc :en wekelijkse gast als hij daar zijn colleges geeft. Karei van der Meer keek ook maat schappelijk vooruit, want ook daar haalde hij de top. Volgend jaar is wee jaar de enige eigei larcl van der Meer op xinigolfbaan met de bal w 950 onder zijn leiding in h oernooi EngelandChili niet. Daar houd ik niet :n en mijn keuken van nor mij persoonlijk hoeft Premie voor Cees Priem bij wegtitel (Van onze sportredactie) LEICESTER —Wanneer Cees Priem wereldkampioen op de weg bij de ama teurs wordt, zal sponsor Kurt Vyth die prestatie honoreren met drieduizend gulden. Deze stimulerende boodschap voor de wedstrijd van morgen bracht ploegleider Piet Liebregts gisteren van- uit Nederland mee naar Leicester. „Maar", waarschuwde Piet Liebregts, „wanneer Cees Priem inderdaad wint, krijgt hij dat bedrag niet in baar geld. want daar zou gedonder van kunnen komen. Meneer Vyth zal het hem in j natura geven. D.w.z. hij doet voor Cees Priem de aanbetaling van een nieuwe Piet Liebregts. een iaar nu ploeglei der over de jonge (19 jaar) Zeeuwse belofte in de wielrennerij, becijfert de kansen van Cees Priem in "dit wereld kampioenschap op 75 procent. „Hij heeft", roemt Liebrègts, „veel aanleg, enorme klasse, een eigen wil en mening en hij is geweldig eerzuchtig. Het ont brak hem begin dit jaar alleen aan zelfvertrouwen, maar dat bracht ik hem bij in de ronde van Midden-Zee'and. Toen heb ik Priem laten zien dat ik in hem geloofde door de hele ploeg voor hem in te zetten. Hij won en vanaf dat moment rijdt hij zelfverzekerder". De begeleiding van Cees Priem, be- kondigt Piet Liebregts als zijn laatste grote daad in de wielersport. „Als hij", kondigt Piet Liebregts zijn vertrek aan, „overgaat naar de beroepsrenners, stop ik. Dan heb ik het allemaal wel gezien in dc wierelsport en ga ik bij mijn broers in het familiebedrijf. Ze doen in centrale verwarmingen, dat loopt lek ker. Tja. wat moet ik verder in de wielrennerij. Bij de amateurs kun je wel leuk geld verdienen, maar nooit een topsalaris. En een profploeg wil lk niet. Die zou ik slecht leiden, want ik ben veel te veel gevoelsmens". BONDSCOACH MIDDELINK: (Van onze sportredactie) LEICESTER KNVVU's h Joop Middelink (49 jaar) is i en nuchter man. Hij kan i meeslepen in het succes van zoals gisteren toen de Ni ploeg op de 100 km tijdrit tweede keer onder zijn be medaille haalde, maar men zie aan Joop Middelink. die trots, er beheerst onder. Het brons Tabak, Fedor den Herto, 'opke :rhof Duykei >cht zijn om plezierig momi stil te staan, Joop Middelink. de nuch tere holde met zijn gedachten weei naar zijn werk. „Volgend jaar", keefc hij vooruit, „maak ik mijn ploeg vooi de tijdrit rond Cees Priem. Van d« jongens, die nu reden, zullen er wel eer paar over gaan naar de beroepsren- Joop Middelink. Dag en nacht is hij bezig met de amateur wielersport. Al tien jaar nu als onbetaalde coach. Hij stopt er al zijn- vrije tijd en ook nog een groot deel van die van de baas in. Typisch een man. die het zichzelf moei lijk maakt in de perfectie. Voor Joop Middelink is het nooit vroeg en altijd laat. „Ik zou er niet buiten kunnen", zegt hij. Maar dan, dromerig in de verte starend: „Soms wordt het te gek. Toen ik begon was ik wielercoach. Meer niet. In de loop .van de tijd heeft die functie een hoop neventakken gekre gen. Je moet psychologische begeleiding geven en ze komen met medische pro bleempjes bij je. Daarnaast stelde ik me als een van de grootste taken om de renners voor te bereiden op hun plaats in de maatschappij. Je mag gerust naar het buitenland neem als beloning voor hun prestaties op school. Op de leeftijd waarop ik ze meemaak, besef fen ze dikwijls niet hoe belangrijk het is een dimploma te behalen. Dan ga il met ze praten. Ik neem de ouders in di arm en ik wijs ze er op dat ze bete: een half jaar minder aandacht aan d< wielrennerij kunnen geven, dan hun diploma te laten schieten. Som: een uitzending naar het buitenland in het vooruitzicht als traktatie ze slagen. Kun je je voorstellei dat papiertje? Man, dat vind ik gewel dig. Dan gaat er iets in me om". De sociale begeleiding vraagt van Joop Middelink meer dan zijn eigen werk als vertegenwoordiger van een bandenfabriek en het uitgangspunt wielercoaching bij zijn KNWU-aan- stelling toelaat. Daarnaast slurpt ook de mentale begeleiding veel van zijn tijd en aandacht op. „Ik praat ver schrikkelijk veel met ze. Onder vier ogen en in groepsverband. We, de ren ners en ik. onderhouden regelmatig contact. Dat is de enige manier om ze mentaal sterk te krijgen en te houden in de wierersporl Praten, praten en vertrouwd raken met je dat hij al zijn oblemen open gooit. Uit als hij kan hij ook leren H. .1 meer op zichzelf staat. Daar denk ik steeds aan. Leer ze redeneren en discus sieren. School ze in hun optreden met anderen. Een tijdje geleden las ik in een krant over de beschaafde manier waarop onze professionals zich gedra gen. Dat vond ik geweldig, want zowat alle beroepsrenners heb ik als amateur onder handen gehad. Als je zoiets leest, dan weet je dat al je werk niet voor aangevallen. Dat doet me dan echt Vindt Joop Middelink zijn werk dankbaar? „Ja, zonder meer. Dat er vaar ik steeds weer als een jongen nadat hij bij mij weg is, volwassen geworden is en een gezin heeft ge vormd, het contact blijft onderhouden met een telefoontje, een kaart uit een etappe koers of van vakantie Dan word gesteld. Na de Olympische Spelei 1972 in München wil ik er mee ophou den. Tegen die tijd hoop ik een goede odvolger gevonden te hebben, maar op ik nog niet wie dat Er zijn er zo weinig die dat (Van c SCHEVENINGEN Fried Sehmitz, da aanvankelijk in de eerste ronde gediskwalificeerde en vervolgens na veel gehar rewar toch tot de tweede ronde doorgedrongen 20-jarige student rechten, zorgde gisteren op de METS-banen in Scheveningen voor de grootste verrassing- Eindelijk bewees Sehmitz zichzelf en de tennisbond dat de kwalificatie „veel belovend jong talent" hem niet ten onrechte is toebedacht. Sehmitz, dit jaar voor het eerst opgenomen In het plaatsings schema (achtste) drong door tot de halve finale door een nisatorc 5 (6—3, 6—4, 9—11, 6—4) op Peter Soeters a een eerste plaats hadden toebedeeld. Het was trouwens toch de dag van de verrassingen, want Sebimtz weet zich in die halve finales in het gezelschap van Evert Schneider die revanche nam voor zijn nederlaag In de finale van vorig jaar en'Nlek Fleury verrassend gedecideerd terug wees (6—3, 6—3, 6—4), JaJn Hordijk (winst op Plet Vecntjer) en Fred Hemmes die Peter Soholz gemakkelijk terugwees «piel Die uitslag van de partij Sehmitz Soeters mocht dan al verrassend zijn, nog verrassender was de wijze waarop Sehmitz de overwinning behaalde. Hij compenseerde zijn zwakke op zeker heid gerichte —service met backhand- >sings >ral i dat Soeters heid geslagen moet zijn geweest. En dat was Soeters. („Ik speelde inderdaad te veel op zijn backhand, maar ik dacht hij zal hem toch wel een keer in het net slaan") al kon hij later toen hij zijn teleurstelling al grotendeels had ver drongen, vlot nog enige redenen op sommen voor zijn zwakke spel. „Ik was slecht aan het net, ik maakte veel te veel dubbele fouten en ik weet ook niet of ik het tactisch niet verkeerd heb gespeeld. Maar ik moest zo ontzettend zwoegen. Ik kon gewoon niet tennissen vandaag. Je denkt het door die plaat sing gemakkelijk te hebben en in het wonnen. En dan verlies je van de num mer tien van dc nationale ranglijst. Maar ja, ik wist wel dat de krachtsver houdingen miniem waren". Sehmitz. nooit verder gekomen dan de tweede ronde tijdens een „nationa le". was opgetogen. „Ik had wel gedacht dat het allemaal nog goed zou komen na die kwestie van maandag. Ik had wel hoop op een goed resultaat tegen Soeters, al dacht ik in de vierde set, toen hij weer gelijk kwam: „Oh nee, nou niet nog eens". Dat had ironie van het lot Evert Schneider enige uren daarvoor ook al gezegd tegen- Peter Soeters die hem kwam feliciteren met zijn overwinning op Niek Fleury met de woorden: „Wel verrassend snel hè". „Zeker", had Schneider toen geant woord" en dat was maar goed ook, want ik had niet graag nog eens de baan opgegaan om een vierde set te spelen". De plaats bij de laatste vier die Schneider (28) bereikte, bewees eens te meer dat het droevig gesteld is met het talent op de nationale kampioenschap pen. Schneider die zijn partij karakte riseerde als „de strijd der armoe" („De finale vorig jaar vond ik al slecht, deze partij was nog slechter") pleegt de laat ste twee Jaar het toernooi te spelen in zijn snipperdagen. Sterker nog: Schnei der reed de eerste twee dagen op en neer van de Metsbanen naar zijn werk in Amsterdam. Dat is nu afgelopen. „Deze week ga ik niet meer terug naar Amsterdam. Ik heb er nu geen tijd meer voor en je moet het natuurlijk niet te dol maken. Je kan best naar je je komt zoveel bomen tegen". Ook de v< Schneider in acht heeft uitsluitsel omtrent de gi op het toernooi' ..Ik denk dat ik ln vijf geeft mijn eentje drie kwartier hollen op Klein Zwitserland. Heerlijk als het mooi weer is. En ik heb wat toernooien gespeeld. Het Leimoniastoernooi, Hil versum en Noordwijk en natuurlijk de competitie". Toch bleek die voorberei ding voldoende. Ook tegen de titelver dediger en en passant' analiseerde hij ook het spel van Fleury. „Hij speelt t in moet brengen, wordt het r voor een kleine opleving, door Trudy halve finales tet versperren (6—2 8—6). Marijke Schaar (63 63) tegen mevr. Ridderhof, Betty Stöve (63 66 tegen meAda Bakker 8—9

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9