goeie tip uoor'n dagtrip Promenadeconcerten in Londen al 75 jaar uniek festijn diererprrkvrr uinssEnnnR SIR HENRY WOOD KON GOUDEN FEEST NOG BELEVEN Collectieve voorzieningen gaan voor particulier inkomen Programma bezoek Soeharto voorbereid Anwar Sani weer terug naar Djakarta Pleidooi voor wett tegen lawaai LEIDSE COURANT LONDEN Het vreemde gebouw in Kensington dat Royal Albert Hall. heet, beleeft op 12 september het hoogtepunt van 75 jaar Promenadeconcerten. De 4.900 zit- eri 2.000 staanplaatsen werden al maanden van tevoien door loting toegewezen aan jeugdige mu ziekliefhebbers, die ieder jaar de grote traditie van de „Proms" helpen voortzetten. Op 12 september zul len zij beslist zich bijzonder inspannen om van de 75ste „Last Night of the Proms" een gedenkwaardige avond te maken. Colin Davis dirigeert het Symfonie-orkest van de BBC tijdens de „First Night of the Proms" in de Royal Albert Hall. Op de voorgrond staande, een menigte jeugdige „promenaders". Kernprogram KYP aangevuld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het nieuwe ontwerp kernpro gramma van de Katholieke Volkspartij wordt ge pleit voor de spoedige totstandkoming van een wet ter bestrijding van het lawaai. Dit pleidooi vormt één van de aanvullingen die ten opzichte van het oorspronkelijke kernprogram zijn aangebracht, na dat het ontwerp in een aantal werkgroepen is be sproken. Het kernprogram zal nu in de afdelingen en kringen van de KVP worden behandeld, waarna de partijraad op 6 november de definitieve tekst zal vaststellen. (ADVERTENTIE) De DZH bust u er heen. Dagelijks Een vakantiedag luiar het dierenpark h buurt), Rijnsburgenveg, welke een welbestede dag. Laat uw kinderen vanaf het Station doorgaat genieten van wat dit park hun te als NZH-liJn 45, Station, bieden heeft. Stap op: NZH' Rapenburg!Noordeinde, de-Vink, lijn43,Oegstgeest(Leidse- Voorschoten,elk halfuur. OverstappenFWasseiuiar, Lange Kerkdam op NZH' V j lijn 90, richting Den Haag. Stap uit: Wassenaar, Dierenpark. j£SL. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Anwar Sani, directeur- generaal politieke zaken van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft de afgelopen week in Den Haag besprekingen gevoerd over het programma van het bezoek van presi dent Soeharto aan ons land. Bij de voor bereiding van het bezoek is tevens be trokken de Indonesische ambassaderaad in ons land, Zaïnul Arifin Samil. Sani zal na z(jn terugkeer in Djakarta verslag uit brengen aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik. In een brie! aan premier De Jong vraagt D '66 te bemiddelen dat Soeharto tijdens zijn bezoek toch een gesprek zal hebben met vertegenwoordigers van de Zuid-Molukkers in ons land. Daarbij doet het er volgens D '66 niet toe of men het streven naar onafhankelijkheid van de Zuid-Molukkers al dan niet wenst te steunen. Volgens de generale verbondsraad van het Gereformeerd Politiek Verbond (GVP) en het hoofdbestuur van het Nat. Evangelisch Verband (NEV) dient tijdens de gesprekken met Soeharto onder meer aandacht te worden besteed aan de exe cutie vam de Zuid-tMoluklker dr. Soumo- kil in 1966. Ook zou aandacht moeten worden geschonken aan de „wraakge- richten, die in 1965 en 1966 zijn uitge voerd en waarbij zonder vorm van pro ces honderdduizenden zijn afgeslacht". Colombo waarschuwt Moei lijkheden in Italiaanse economie/ (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse premier Co lombo heeft het parlement en het land gewaarschuwd, dat de Italiaanse econo mie in een uiterst moeilijke toestand ver keert. „Als de regering niet ingrijpt", aldus Colombo, "zal de situatie nog ern stiger kunnen worden". Hij zei, dat devaluatie van de lire geen antwoord op de problemen was. De in flatie zal bestreden worden door inves teringen in de produktieve sector te sti muleren en door „een serie maatregelen, waarvan sommige van fiscale aard zijn". Colombo maakte geen gewag van de echtscheidingswet. Zijn voorganger Ru- mor heeft in zijn laatste twee toespraken over dit onderwerp gezegd, dat de echt scheidingswet niet om een standpunt van de regering vroeg, omdat het een initia- tiefwet is. (Copyright The Guardian Persunie) Het kernprogram is het resultaat van ;n opdracht, vorig ha jaar door de partij raad van de KVP gegeven. Een stuur groep onder leiding van prof. dr. P. Steenkamp heeft eind 1969, begin 1970 het ontwerpprogram op papier gezet. Daarna is het in werkgroepen besproken, aa de stuurgroep de suggesties voor veranderingen dn het kernprogram heeft verwerkt. Bij vergelijking van het eerste en tweede concept blijkt* meteen dat de KVP-werkgroepen de strekking van het ontwerpprogram in grote lijnen onaan getast hebben gelaten. Het grote ver langlijstje is hier en daar nog uitgebreid. Op een aantal onderdelen werd de tekst verduidelijkt en verfijnd. De stuurgroep kiest duidelijk voor beperking van de particuliere inkomens stijging om de financiering van de col lectieve voorzieningen voor de overheid mogelijk te maken. Op deze wijze kan de overheidstaak voldoende toenemen zonder inflatie te veroorzaken. Voor waarde is uiteraard wel, zegt de stuur groep, dait het georganiseerde bedrijfs leven hieraan zijn medewerking verleent Het lijkt erop dat bij de herschrijving van het kernprogram recente ontwikke lingen mede van invloed zijn geweest. Het lijkt erop dat bij de herschrijving van het kernprogram recente ontwikke lingen mede van invloed zijn geweest. Zo wordt ten aandien van de milieuhygiëne gepleit voor wetenschappelijk onderzoek in internationaal verband en voor coör dinatie in EEG-verband van de eisen ten aanzien van de bestrijding van luoht- bodem- en watervervuiling. Wat betreft het bouwbeleid wordt de wens tot opvoering van de woningbouw met 3000 tot 4000 woningen per jaar gehandhaafd. Het pleidooi voor bouwen van aantrekkelijke nieuwe hui zen is aangevuld met: vooral eengezins- Als aanvulling op dit hoofdstuk wordt, gezegd daj. de eigen verantwoordelijkheid van d'e lokale gemeenschappen voor de woningvoorziening moet worden her steld door een grotere decentralisatie het beleid en krachtige voortzetting de huurliberalisatïe. Volgens de nieuwe versie van het kern- program moet de bevolking ermee trouwd worden gemaakt dat men ii toekomst enkele keren in zijn leven beroep moet veranderen. Het onderdeel sport en recreatie ls aangevuld met een pleidooi voor de ves tiging van de leerstoelen met n „lichamelijke opvoeding en sport" aai universiteiten en hogescholen en met pleidooi voor een „beleidsaanzet vooi recreatieve sportbeoefening". Wettelijke regeling van het rijschool wezen, bevordering van de verkeers veiligheid onder meer door verkeers- ondlenvijs en periodieke keuring van motorrijtuigen worden wenselijk geacht. Het gewijzigde kernprogram vraagt om een beleidsplan voor de justitiële kinder bescherming. Overwogen moet worden een regeling voor schadeloosstelling van slachtoffers van misdrijven in te voeren. Trein ontspoort: vele gewonden BOLZANO (AP) Ten noorden van de Noorditaliaanse stad Bolzano is een sneltrein van München naar Rome ont spoord. Een man kwam om het leven. Er werden achtenzestig mensen gewond van wie vier ernstig. Het programma van deze „Last Night" wijkt haast niet af van het jaarlijkse patroon. Onder leiding van de sympa thieke dirigent Colin Davis, opvolger van de betreurde Sir Malcolm Sar gent, zal het symphonie-orkest van de BBC het jingoisme van het Engelse volkje weer uitbundig prikkelen met een, forse uitvoering van Elgars „Pomp and Circumstance" en Parry's „Jeru salem". Zoals ieder jaar, zal het jeug dige publiek uitgelaten met spandoe ken en gekke hoeden zwaaien, op papieren en koperen toeters blazen en door middel van serpentines een on vervalste carnavalstemming scheppen. De „Last Night of the Proms" is een feestelijke gebeurtenis, die via het Eu- rovisienet op buitenlandse beeldbuizen terecht komt. Zo levert Groot-Britan- nië ieder jaar het bewijs, dat zijn jeugd zich. ondanks de sterke eigen tijdse invloeden, toch nog in volle overgave warm kan maken voor tra ditionele en zelfs klassieke muziek, ook al beweren sommige ciitici dat de muzikale kennis van de „promena-, ders" veel te wensen overlaat. Uniek Hoe dan ook, de Londense promena de concerten zijn een luxe en een prestatiè die menig land de Britten benijdt. Op 10 augustus was het pre cies 75 jaar geleden, dat de eminente Engelse dirigent Henry Wood in de Queen's Hall van de Britse hoofdstad met zijn orkest het eerste promena deconcert verzorgde de aanvang van een grote, blijvende en unieke traditie, die nergens anders ter werld bestaat. Het oorspronkelijke idee van „promenade"'-concerten, met een open ruimte waarin de toehoorders konden staan of rondwandelen, kwam van Hoewel in Londen al sinds, 1838 con certen van die aard uitgevoerd wer den, duurde het nog tot 1895 eer de hooggeprezen reeks „Proms" geboren werd. Zij had daar haar ontstaan te danken aan nauwe samenwerking tussen Henry Wood (1806—1944) en Robert Newman (18581926), direc teur van de pas gebouwde Queen's Hall. Newman had met Wood gestu deerd aan de Koninklijke Muziekaca demie van Londen. Hij was twee jaar effectenmakelaar geweest in de City. maar een financiële carrière beviel hem allerminst. Newman trok naar Italië en nam daar twee jaar zangles. Daarna was hij zes jaar lang zanger van beroep. Zo kwam hij in de Koninklijke Muziekacademie terecht. Vervolgens werd Newman conoertagenl. Samen met Sir Frederick Cowen werkte hij aan een reeks promenadeconcerlen in Covent Garden. In 1893 werd New man de eerste directeur van de nieu we Queen's Hall. Hij wou de Britten goede muziek leren appreciëren en besloot ieder jaar in de Queen's Hall door een permanent orkest en een permanente dirigent een reeks prome nadeconcerten te laten uitvoeren. Newmans keuze viel op Henry Wood, die toen slechts 25 jaar was maar al naam gemaakt had als beloftevol or ganist, pianist, zangleraar en opera dirigent. Het kapitaal voor de eerste reeks concerten werd ter beschikking gesteld door dr. George Cathcart. een eminente oor- en keelspecialist, die en groot muziekliefhebber was. Dr. Cathcart stelde twee voorwaarden: de nieuwe „lage" of continentale toon hoogte moest gebruikt worden tijdens al de concerten en niemand anders dan Henry Wood mocht dirigeren. De ze muzikale arts kocht zelf blaasin strumenten, die op de nieuwe toon hoogte gestemd waren en leende ze tijdens het seizoen aan de muzikan ten. Na verloop van tijd namen ze die bijna allemaal van hen\ over en le verden daardoor stilzwijgend het bewijs dat ze zijn oordeel goed von- Ijsjes De programma's van de eerste prome- nadeconcertèn werden Henry Wood en Robert Newman mei opzet luchtig en populair gehouden. Het tweede deel van ieder programma bestond groten deels uit halsden en instrumentale solo's. Er werden echter wel twee nieuwe werken uitgevoerd. Sinds die eerste „Proms" is het een traditie dat jonge componisten en artiesten op de ze manier de kans van hun leven krijgen. De eerste reeks promenadeconcerten nam tien weken in beslag. Later schommelde hun lengte tussen zeven en tien weken, waarvan tegenwoordig meestal nog acht weken overblijven. Van het begin af werden „componisten avonden" uitgekozen-: maandag Wagner, dinsdag Sullivan, woensdag klassieke muziek, donderdag Schubert, vrijdag weer klassieke werken en za terdag luohtige stukjes. Muzieklief hebbers werden op de promenade toe gelaten mits betaling van een shilling. Op het balkon kostten de plaatsen twee shilling. Er waren bovendien ge reserveerde en genummerde zitplaat sen van drie en vijf shilling. Voor toegang tot de promenade betaalt men tegenwoordig zes shilling. Gereser veerde plaatsen kosten van 22 tot (balkon) 14 shilling. In de promenade werden vroeger ijs jes. sigaren en bloemen verkocht. Tij dens het tweede seizoen kon men in de pauze en na het muzikaleprogram- ma voor sixpence in een aparte zaal naar korte films gaan kijken. Al deze attracties maakten de „Proms" enorm populair. Het publiek keek ieder jaar verlangend uit naar die komst van nieuwe, jonge artiesten en bekende grote musici uit het buitenland. Er werden regelmatig nieuwe werken voorgesteld en het klassieke reperto rium stond ieder jaar weer zo volledig mogelijk op het programma. Studen ten en gewone muziekliefhebbers kon den voor ongelooflijk weinig geld pui ke uitvoeringen bijwonen. Elgars mars „Pomp and Circumstance" en Henry Woods „Fantasia on Britisch Sea Songs", die op het programma van de „Last Night of the Proms" gebleven zijn, beleefden hun eerste uitvoering respectievelijk in 1901 en 1905. Toen Wood het een jaar later onnodig oordeelde zijn „Fantasia" op het programma te zetten ontving hij zoveel protestbrieven, dal hij zich ver plicht zag de zeemansliedjes een ere plaats te geven. Zeppelins Tijdens de eerste wereldoorlog weiden de „Proms" zonder onderbreking voortgezet. Bij het begin van de vij andelijkheden hadden de sterke anti- Duitse gevoelens van de Britten ech ter wel tot gevolg, dat de wekelijks Wagneravonden gedurende veertien dagen geschorst wierden. Nadien stond deze oorlog geen enkele muzikale uit voering meer in de weg, ofschoon de concerten vaak gepaard gingen met het gedreun van zeppelinmotoren en het geblaf van afweergeschut. In 1922 werd de Britse muziekwereld verontrust door radiouitzendingen, ve le muzikanten dachten, dat openbare concerten ten dode opgeschreven wa nen. In 1926 stierf Robert Newman en beleefde de Queen's Hall en financië le crisis. De kranten van Londen voorspelden al „No more Proms''. Heel de promenade-onderneming werd ech ter overgenomen door de B.B.C., zodat het programma van 1927 normaal kon worden afgewerkt. De B.B.C. paste enkele verbeteringen toe en stelde in 1930 haar eigen symfonieorkest samen dat onder leiding van Sir Henry Wood Uitbundige geestdrift'tijdens een „Last Night oi the Proms" in de Royal Albert Hall van 'onden. Wijlen Sir Henry Wood, ge fotografeerd in juni 1939. Hi stierf in augustus van het ja;v 1944. Twee wereldoorlogen overleefd hij was inmiddels geridderd to aan de tweede wereldoorlog tijden: ieder promenadeseizoen optrad. In 1927 werd het eerste promenade concert door de radio uitgezond.:) Twaalf jaar later was het opnii'i oorlog. Het symfonieorkest var de BBC werd van Londen naar Bri*1 overgeplaatst en weer zag het oj naai uil, dat de „Proms" geen toekom meer hadden. De Royal Philharmon Society" van Londen stelde echte voor de organisatie van een seizor promenadeconcerten op zich te nemer Als orkest werd de „Londor Symphony" uitgekozen, met als diri genten Sir Henry en Basil Cameron Weer gingen de muzikale uitvoering. gepaard met oorlogslawaai. Tijdens de Duitse luchtaanvallen bleef het pu bliek dikwijls na het concert in di zaal achter, waar leden van het or kest doorlopend musiceerden en Basi Cameron de maat sloeg, terwijl al di aanwezigen aan „community singing Op 10 mei 1940, na een ontroerende uitvoering van Elgars Dream of Ge- rontius", onder de leiding van Mal colm Sargent, werd de Queen's Hal door Duitse bommen vernield. D< „Proms" hielden echter stand en e: werd een seizoen van zes weken geor ganiseerd in de Royal Albert Hall Een jaar later nam de BBC weer d< verantwoordelijkheid op zich ei werkten voor de eerste maal twee orkesten en drie dirigenten aan reeks concerten. Dit systeem werd 1943 herhaald. 75ste jaargang 1944 was het jaar van de vliegend' bommen; in het begin vonden de pro menadeconcerten gewoon doorgang in de Royal Albert Hall, tot de situatie te gevaarlijk werd en de „Proms naar het veilige Bedford verhuisden Op 28 juli, na een van de beste uitvoeringen van Beethovens Zevende symphonic, stortte Sir Henry Wood, die al enige tijd ongezond was, plotse ling in elkaar. Veertien dagen late zou de 50ste verjaardag van d „Proms" gevierd worden. Hij stierf -kort daarna, op 19 augustus. Sir Henry Wood was eer grootste figuren uit de Britse muziek wereld. Zijn werk werd zonder enige onderbreking voortgezet. Het 51sti seizoen van de „Proms" begon op 21 juli 1945. Spoedig ging het deze concerten weer in stijgende lijn, Vooral de jaren zestig waren beteke nisvol. De BBC introduceerde toen volutionaire veranderingen, waai der opera en kamermuziek, het optre den van talrijke vreemde dirigenten en in 1966 de overkomst een Russisch orkest dat vier concerten gaf. Voor de 75ste jaargang van „Proms" die op 17 juli begonnen ii op 12 september eindigt, werden niet minder dan .53 concerten met 64 ste uitvoeringen op touw gezet. 49 solisten en koren treden voor de eer ste maal op. Het „Concert Orchestra' van de BBC verzorgt op 24 augustus een uitvoering van Beethovens open Fidelio. Het Concertgebouworkest var Amsterdam, onder leiding van Eugene Jochum,. voert op 1 september de Mis- sa Solemnis van Beethoven uit. Op 2 september wordt het tweede van dit orkest, ditmaal gedirigeerd door Bernard Haitink, gedeeltelijk uitgezonden door de BBC-tv. Op 13 augustus staan voor de eerste maal twee concerten op het program ma. Het eerste begint om 7 uur en he' tweede een soort middernachtsma tinee 10 uur. De trotse organisato ren van de BBC laten niets ongedaar om ieder jaar weer het bewijs 1 leveren, dat in heel de wereld nie: een vergelijking kan doorstaan met c „Proms" van Londen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6