c b Belgisch Humorfestival op zoek naar nieuw talent Gastvrouw in tegen Tweede geding Kamer Muziek in vrije tijd Brandpunt over hongersnood TELEVISIE VANAVOND NAAKT DOOR DE HEL Zes concerten in Prinsenhof Eerste prijs voor De Muzeval Hammerfeld Jazzfestival 1 f RADIO MORGEN Boekje over Brassens LEIDSE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 Functie opgeheven DEN HAAG (ANP) Bü haar aan stelling als gastvrouw van de Tweede Kamer enige jaren geleden had mej. H. A. C. Emmerik niet venvacht al zo snel ontslagen te worden. Daar komt in het kort de teleurstelling van de eerste en enige gastvrouw in het parlement op neer. Zy voelt zich ernstig gedupeerd door haar ontslag. By het ambtenaren gerecht heeft zy een geding aangespan nen tegen bet presidium, waarbij zij vor dert, dat het ontslag nietig verklaard wordt, en, zo dit niet gebeurt, dat haar door de Tweede Kamer een aanvullend wachtgeld wordt toegekend. De zaak is gisteren voor het gerecht behandeld. Op 1 januari 1966 trad mej. Emmerik voor het eerst in dienstals gastvrouw van de Tweede Kamer. Deze functie omvatte algemeen toezicht op de inrichting en het onderhoud van dc gebouwen en op de goede functionering van de koffiekamer en het restaurant. Er is bij het creëren van de functie niet gesproken over een experiment. Wel heeft mej. Emmerik pas na lang en veelvuldig aandringen haar vaste aanstelling gekregen. Daarna volgde haar ontslag. Haar raadsman en gemachtigde, de heer H. de Jong van de algemene bond van ambtenaren, meende te kunnen ver onderstellen. dat het presidium het niet had aangedurfd haar te ontslaan wegens ongeschiktheid. Daarom had men de functie maar opgeheven. Namens het presidium van de Tweede Kamer trad jhr. mr. J. A. E. van dei- Does op. Hij kwam in verzet tegen de wensen van mej. Emmerik. Volgens hem was de Tweede Kamer na verloop van tijd tot de conclusie gekomen, dat aan een gastvrouw verder geen behoefte was. Het presidium was er verder volgens mr. Van dei- Does niet van overtuigd dat mej. Emmerik niet geschikt voor haar functie is. Voorts vond hij dat het ontslag niet nieig verklaard moet worden en meende dat ook niet aan het verlangen tegemoet dient te worden gekomen voor een aan vullende wachtgelduitkering, daar haar huidige uitkering verlengd kan woren. In de reeks uitzendingen „Muziek in vrije tijd", die de KRO-televisie dit zomerseizoen uitzendt, zal morgen het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. Bart Leynse optreden. Het liedjesrepertoire, dat dit koor ten gehore brengt, be staat overwegend uit liedjes van va derlandse bodem. KRO Ned. II 19.30 uur Vanavond brengt de KRO-televisie i NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Vaders tegen wil en dank 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: PejHon Place 21.05 uur: De familie Markurell 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal NOS: 22.55 uur: Wereld kampioenschappen wielrennen NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Kunstsignalering KRO: 19.30 uur: Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur. Hammerfeld Jazzfestival 21.50 uur: Naakt door de hel 22.55 uur: Journaal LEIDï van de tvs i dórp heeft - Eerst Brandpuntuitzending een reportage over de heersende hongersnood in Jemen. Hiervoor reisden Ed van Westerloo en cameraman Ruud van Buren als eerste buitenlandse televisieploeg naar dit land waar de ruim twee miljoen inwoners van de streek Tehama het slachtoffer dreigen te worden van een afschuwelijke hongersnood, die wordt veroorzaakt door een droogte, die nu drieëneenhalf jaar onafgebroken voortduurt. KRO, Ned. II, 20.20 uur De NCRV-quiz Tweekamp loopt al weer een paar jaar. Gisteren kregen we voor het eerst het BBC-progranuna te zien waaraan het ontleend werd. In Transworld topteam kwamen Britse en Nederlandse leerlingen van middel bare scholen tegen elkaar uit. Dat was ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van „NederlandEngeland", maar die gelegenheid werd gelukkig niet uitgebuit voor het scheppen van jubileumtoestanden. Het werd dus een normale uitzending van een goed gebleken programma. De partijen eindigden gelijk, wat voor zo ver het ons betreft extra-lof oplevert voor de Nederlandse deelnemers die de extra-handicap van een taalbarrière hadden, welke handicap zij vrijwel moeiteloos namen. Verder konden we vaststellen dat de ..Britse Kick Stokhuyzen", i.e. Geoffrey Wheeler, het spel erg plezierig leidde. Voorts dat hier een voordeel leek dat niet, als in Tweekamp, universiteits studenten doch leerlingen van middel bare scholen aantraden. De vragen konden daardoor wat eenvoudiger zijn wat de mogelijkheid tot „meedoen" bij de kijkers vergrootte. Overigens waren die vragen toch be paald niet aan de kinderachtige kant. Dat er goed gescoord werd pleit voor de jongelui. Bevreemdend vonden wij het overigens dat antwoorden op de Beethovenvragen zo slecht uitvielen. Dat een duidelijk begin van een piano concert (het vijfde) werd aangezien voor resp. een opera of een symfonie is wel griezelig kenmerkend voor de muzikale kennis van de jonge mensen van van- WU zagen nog een stukje VARA's Met de muziek mee, het luchtige programma waarin zoveel vakmanschap wordt ge stopt en de Britse thriller Contramoord, een routineproduktie die weer aan toonde met hoeveel vakmanschap de Britten gebruiks-t.v. maken. Het Nederlands Kamerorkest .onder leiding van David Zinman. opent in Delft het eerste Prinsenhofconcert van het seizoen op 8 oktober. 10 november is vastgesteld voor het Nederlandse Blazersensemble en op 17 december -zal de alt Helen Watts optreden begeleid door John Streets Het Guarneri-Trio be staande uit Herman Krebbers. Danièle Dechenne en Jean Decroos musiceert op 21 januari in de Prinsenhofzaal. Op 11 februari is er een pianorecital te ge ven door Roberto Szidon en Gustav Leonhardt zal het clavecimbalo bespelen op 11 maart en besluit daarmee deze concertreeks in Delft. (Van een onzer verslaggevers) HEIST Het onlangs gehouden Bel gische Huraorfestival in de badplaats Heist is volwassen geworden. Dat wil echter niet zeggen, dat dit perse een pluspunt is voor deze jaarlijkse traditi onele manifestatie van dc lichte muze. De organisatoren hadden nl. besloten om het competitie-element te laten va ren, dit in tegenstelling tot de vooraf gaande jaren. Nu traden in de finale alleen die artiesten op, die op de voor afgaande avonden door het publiek en de persjury boven het gemiddelde wa ren uitgetild. Het festival begon met een krachtme ting tussen tien Vlaamse en Nederland se cabaretgroepen. Na de voorwedstrij den resteerden voor de slotavond nog enige gezelschappen, Nederlandse en Belgische. Als winnaar kwam hier naar voren de Utrechtse cabaretgroep „De Muzeval" van Hennie Oliemuller en Annemarie Konincks en met medewer king van Herman Berkien en John de Groot. Deze groep bracht een greep uit haar programma van de afgelopen win ter: Dagboek van twee gekken. De. prijs voor dc beste interpretatie ging 'naar de Belgische Deen Persyn, terwijl de prijs voor de origineelste vertolking werd toegekend aan de heer Van Tongelen, eveneens uit België. De Vlaamse ploeg Piet Theys en Louis Verbeeck opende het eigenlijke festival met hun „Niet premièrepro gramma". Deze ploeg kon niettegenstaande de hartelijke ontvangst door het publiek niet imponeren. Teksten kwamen stroef op gang en de presentatie was duidelijk niet zoals we in een professioneel pro gramma mochten verwachten. Toch sta ken de Belgen met kop en schouder boven hun Nederlandse collega's van na de pauze uit. Van de ploeg Nico Knap- per-Lenny Kuhr konden, slechts Bill van Dijck en „.vedette" Lenny Kuhr zich verheugen in iets meer dan matige reacties van het publiek. Waren de reacties op de eerste avond tamelijk lauw. de tweede competitiedag werd gekenmerkt door een geënga geerd, maar ook zeer boos publiek. Oor zaak: de Vlaamse werkgroep Cabaret met het programma Cabareutel. Tekst schrijver Bert Verhooye mocht dan na het optreden verklaren dat ,,'t allemaal een beetje uit de hand was gelopen"; het was slechts een zeer eufemistische uitdrukking. Al voor de voorstelling had de politiecommissaris van Heist het decor geïnspecteerd en hierover contact opgenomen met zijn directe chef. Het i net optreden van de Nederlandse groep Peter Blanker-Dimitri van Toren i de decor, voorstellende „de ijzeren toren" zou volgens de politiechef aanstootge vend kunnen zijn. Dat het decor mocht blijven staan, bleek slechts uitstel van executie, daar de zaal reeds bij aan vang van het programma werd gecon fronteerd met spelers, slechts gekleed in kartonnetjes, waarop de naam „Caba reutel" stond vermeld. De enige vrou welijke deelneemster Francien Diels, had voor de zekerheid zwarte censuur- vierkantjes op de borsten. Zij bracht ook het nummer „Seksuele voorlichting voor bejaarden", wat aan de zaal het eerste boe-geroep ontlokte. Toen daarna debutant Dick Buysse zijn „Drol in de branding" ten beste gaf, was de boot helemaal aan. De opgewonden sfeer in de zaal ontlaadde zich volledig bij het nummer „25 jaar later" handelend over het fanatisme en de boertigheid van sommige ultra-rechtse Vlamingen. Dat was de zaal te veel. Sex in het cabaret is tot daar aan toe, maar van de Vlaamse Leeuw moest men afblijven. De winnaars van het Belgische Humorfestival, Hennie Oliemuller en Annemarie Konincks van de cabaret groep De Muzeval. finaleplaats was dan ook zeker ver diend. De pers beloonde Miek en Roel met het poëtische lied „Bang om oud te worden", eveneens met een finale- Wat de bedoeling van de organisato ren was om er geen finale-oude-stijl van te maken, werd niet geheel duide lijk. Organisator Gobert was een tevre den man,-want het festival verliep uit eindelijk toch vlekkeloos. Een ding is echter zeker: hoe volwassen het Heis terfestival ook is geworden, het zal voor volgend jaar moeilijk zijn opnieuw een dergelijk opgezette manifestatie in el kaar te draaien. Er is namelijk weinig kleinkunsttalenl meer voorradig... In de eerste drie afleveringen serie hebben Kaji's pogingen om de arbeiders en de gevangenen van de Rohkerei-mijn een menswaardiger be staan te verschaffen, steeds grotere moeilijkheden voor hemzelf opgele verd. Het leger wantrouwt hem van wege zijn linkse sympathieën; de hoofdopzichter Okazaki, die de arbei ders op een zeer hardvochtige manier behandelt, werkt hem tegen. Furuya, een van zijn naaste medewerkers, helpt arbeiders en gevangenen ont vluchten, om er geld aan te verdienen. Ook Cheng, de Chinese jongen, die bij Kaji op het kantoor werkt, helpt hier aan mee door middel van zijn vriend Sai. Als er weer een groep gevangenen is ontsnapt komt sergeant Watarai Kaji en zijn collega Okishima waarschu wen dat bij een volgende poging een van de vertegenwoordigers van de ge vangenen zal worden gedood. Ondanks deze tegenslagen blijft Kaji proberen het vertrouwen van de gevangenen te krijgen. Om zijn oprechtheid te be wijzen, geeft hij de gevangene Kao voor twee uur de vrijheid. Kaji geeft ze dan grotere vrijheid. Furuya. wil hiervan gebruik maken en beraamt samen met Chang een plan om tijdens Kaji's afwezigheid de gevangenen te laten ontsnappen, om ze dan door te verkopen als gratis werkkrachten. KRO Ned. II 21.50 uur Vijf jaar geleden nam eeri groepje jazz-liefhebbers uit Roermond een voor Nederland uniek besluit: we gaan een jazz-festival organiseren naar buitenlands voorbeeld Plaats van handeling zou zijn het Hamrher- veld, een sportveldencomplex in de buurt van de 17de-eeuwse hoeve Het Ham aan de rand van Roermond. Daarmee was ook de naam bepaald van het festival, dat sindsdien inter nationale bekendheid heeft gekregen. Verleden jaar was de KRO-televisie er voor het eerst bij om een reportage te maken. Dit jaar is ze ei Het programma overtreft alle vorige, hoewel die ook niet gering Roermond treden o.a. Cleo Laine, Johnny Dankworth, Slide Hampton, Benny Bailey, Dizzy Reece. Art Tay lor, Jimmy Woody. Nathan Davis, Pete Grimston, Hans Duller Chris Hinze, Robert Jeanne, Leo Fléchet, Rein de Graaf, Dick Vennik, The Storyville Jazz Band, The Associacion Kwartet en vele andere jazz-groten voor voetlicht. Naast het jazzconcours Loosdrecht heeft „Hammerveld" zich als enig echt jazz-festival in Neder land weten te handhaven. De belang stelling is sinds 1965 enorm gegroeid. „Hammerveld" is er om het tegendeel te demonstreren van kreten als zou de jazz in Nederland dood zijn. Met een goede organisatorische aanpak hoeft dat helèmaal niet het geval te zijn. KRO Ned. II 21.00 uur i NEDERLAND I AVRO •17.00 uur: Avonturen in speel- goedland 17.05 uur: Het wonder der fiatuur NOS 18.45 uur: Pipo de Clown «ÏS.SS uur: Journaal 19.04 uur: Puffenstuf IKOR 19.30 uur: Kenmerk NOS •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Socutera 20.25 uur: De vrouwen van generaal •22.05 uur: Studio Sport •22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de Clown AVRO •19.04 uur: Trompetcarnaval 19.30 uur: Nationaal Philippijns Ballet •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Capitulatie van Japan •20.45 uur: Reptielen en amfibische •2135 uur: Affiche II, charwons •22.05 uur: Berlijn, show •22.25 uur: Journaal (ADVERTENTIE) DERDE KLASSE 598ste STAATSLOTERIJ 11 augustus 1970 f 25r- Zijn gevallen op nummers eindigende op: f so,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op. f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000, f 2.000, PRIJZEN VAN: EEN PRIJS VAN: f 5.000,la gevallen op het nummer: 5.000,Is gevallen op het nummer: f 5.000,— Ie gevallen op het nummer: f 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000,— Ie gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN: f 10.000,Is gevallen op het nummer: f 25.000,Is gevallen op het nummer: f 50.000,is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het nummer: DE EXTRA PRIJS VAN: f 500.000,Is gevallen In de serie A op het numrv. EN DE TROOSTPRIJS VAN f 5.000,— op nummer: van elk van de andere aeries Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallea. 091311 002253 022283 073976* 083627 045411 054382* 072364 026810 itond nogal in contrast tot dat van de Vlaamse groep. Hier een uitgebalan ceerd, op hoog niveau staand program- 1 ma met uitschieters van Peter Blanker I (Mooie Anna) en het Rotterdamse pop penspel „Paradaas", dat zich door de j persjury naar de finale gestemd zag. Dick Poons, Marianne Delgorge en Di- mitri van Toren gooiden eveneens hoge ogen. maar haalden de finale juist niet. Dimitrl kon zich later in het première- programma echter wel plaatsen. Daags daarop kon het publiek in de Ravelingenzaal. alsmede alle kijkers naar het Vlaamse programma van de BRT getuige zijn van de volledige af gang van de ploeg Knapper-Lennv Kuhr. Wat als cabaret aangekondigd was. ontaardde in een complete antire clame voor de Nederlandse kleinkunst, waarbij we slechts willen vermelden dat een gemiddeld schoolavondje op ho ger artistiek peil pleegt te staan. Zelfs de aanwezige collega's van de artiesten konden slechts verbijsterd het hoofd schudden. Lenny Kuhr. die als laatste optrad, bleek in zoverre gevoelig voor de sfeer van misprijzen in de zaal. dat - ze haar programma maar ten dele af- j werkte, eindigend met de geheide uit- i smijter: De troubadour. Met Jules de I Corte's liedje „Geen eeuwig gouden bergen" kwam Lenny alsnog in de fina- le. Na de teleurstellende ervaring met de ploeg Knapper moesten de Vlaamse ve dettes Miek, Roel en Raspoet proberen iets van de avond te redden, wat hun wonderwel afging. Een grote verrassing j was overigens, dat niet de „grote" Hugo Raspoet m de finale kwam, maar de nog steeds vrij onbekende Jan Dewilde (voorheen optredend onder de naam Oscar), die van alle aanwezige klein- kunstenaars waarschijnlijk het beste de betekenis van het woord Humorfestival j had geïnterpreteerd. Hoewel de man- j met-het-spraakgebrek in de cabaretwe- i reld slechts wordt gebruikt op kermis sen, bruiloften en partijen en eventueel door de ploeg Knapper, slaagde Dewilde erin deze oude creatie nog eenmaal met i enorm succes tot leven te brengen. Zijn i J. J. Zweere het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualilei- Vliel. cabarëfprogramma. 13 45 Gesproken ncc-vi. 14.50 sfefeo: ■Metigëlrmrèé: mémwversch en et 17.20 Stereo: populai BRUSSEI. 324 IV idee RCI geg' ïallteiten). TROS: rijd Radioschbolkoc (van onze correspondent Lucas Kleyn) Parijs een aardig boekje is ver schenen over de chansonnier George Brassens bij Fayard in Parijs. Het aardige er van Is, dat vooral zijn jeugdchansons er in zijn opgenomen, want het boekje loopt maar tot de jaren vijftig. Brassen, geboren in Sète op 22 okto ber 1911, is de zoon van een vrijden ker uit het noorden en een moeder van Italiaanse afkomst, Elvira. Als ge lovige vrouw stuurde zij haar jongen naar de christelijke school en nam hem iedere donderdagmiddag mee naar het kerkhof om te bidden voor de ziele- rust van overleden familieleden. Van die christelijke opvoeding is bij de oudere Brassens niet veel overgeble- I jaloers. Hij heeft haar goed verzorgd toen hij in zijn goede doen kwam. Kocht voor zichzelf een huis en ook nog een I huis voor Jeanne er vlak naast. De I j verwijdering kwam, toen Jeanne op haar oude dag' ver over de zeventig I wilde trouwen met een 40 jaar I jongere man. Je haalt de stomste streek van je leven uit, zei Brassens j en hij stuurde haar een paar dagen naar Bretagne om tot andere gedach- I ten te komen. Maar Jeanne was een koppige Bretonse en deed het toch. Brassens verhuisde naar een moderne flat. Maar toen Jeanne geopereerd werd stond diezelfde Brassens naast haar bed en toen ze, op haar uit&ste lag I aan haar sterfbed. Wil je haar nog een keer zien, vroeg Brassens aan zijn vriend André Larue Mij dunkt, ze heeft er - vroeger ,wel eens beroerder uitgezien dan nu in haar kist. Mag ik de kist sluiten, vroeg de dood bidder. Doe het maar gauw, voor ze ht> hoort, zei Brassens. In zijn jonge jaren was hij allerminst een heilig boontje. Met kornuiten haalde hij zoveel schurkenstreken uit, dat het maar beter was het stof van Sète van zijn voeten te schudden en j met de noorderzon naar Parijs te ver trekken. Wie kent een jongen uit Sète noni. Zlllfl-ArtlPl'llffl i" Parijs? Hij werkte er een poosje 1Acldl ZjUIU Estudiantes- Feijenoord ia Wereldomroep Deze palmboom werd een jaar of wat geleden door de Krul ID Doom bliksem getroffen Hij schrok daar zo van. dat hij zich in een krul ging draaien. De wonderlijke boom is te zien in de tuin ran mevrouw Daniel Lloyd in St. Petersburg (Plarida, V.S.) bij de automobielfabrieken nault en toen brak de oorlog uit. Dooi de Duitsers werd hij in de gedwongen arbeidsdiens naar een wapenfabriek bij Berlijn gedirigeerd. Waarom niet ondergedoken? Omdat de grote meer derheid van het Franse volk toen nog in de mening verkeerde, dat Duitsland voor de komende halve eeuw wel heel Europa zou beheersen. Want met En geland was het immers gebeurd... Een mooie tijd is het in die Berlijnse barakken niet geweest. Mannen onder elkaar met weinig vertier en aflei ding. Als jullie om het harst winden laten, zei Brassens. dan rochel ik op de grond en urineer het raam uit. 't Heeft iets geholpen, niet veel, maar Brassens had althans enig gezag. La gen de anderen te kooi, dan zat Bras sens aan de houten tafel zijn eerste chansons te schrijven en die werden gezongen. De lieve god en de geeste lijkheid overal in de wereld wer den de mensen aan flarden geschoten kwamen er bij Brassens niet mooT af. Kort voor de geallieerden in Nor- mandië landden, bleef Brassens van verlof weg en dook onder bij Jean- Jeanne had met Brassens wel willen trouwen, maar ze was geen figuur voor hem en bovendien nog razend HILVERSUM (ANP) De Wereld omroep gaat woensdag 2f> augustus voor tien Spaanstalige Latyns-Ameri kaanse landen een rechtstreekse radio reportage verzorgen van de voetbal wedstrijd EstudiantesFeyenoord in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Bij wijze van reclamestunt en „Hol land Promotion" heeft de Wereldom roep alle Spaanstalige landen in Zuid- Amcrika een rechtstreeks verslag van de wedstrijd aangeboden. Tien landen hebben tot dusver dit aanbod aanvaard: Chili, Bolivia, Uru guay. Colombia, Equador. Costa Rica, Honduras, El Salvador, Guatemala en de Dominicaanse republiek. Uit Peru wacht men nog op antwoord. Mexico heeft geen belangstelling, evenals Ve nezuela. waar de voetbalsport echter niet zo populair is. Het verslag van de wedstrijd zal worden verzorgd door de Chileen Patricio Banados (35), een oud- medewerker van de Wereldomroep. Dezelfde landen, die de reportage uil Buenos Aires krijgen, zullen tijdens de return in Rotterdam en' eventueel bij een derde wedstrijd in Madrid ook weer door de Wereldomroep van een gratis rechtstreeks Spaanstalig verslag wor den voorzien. Men verwacht, dat rond een miljoen mensen naar de reportage van de Wereldomroep zullen luisteren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2