Afgeroomd elftal zet Evert Sterk op ondankbare plaats MATTIE KEEREWEER MIST V. D. MEENT, DIE „ALLES VOOR ONS ORGANISEERDE" SPELVERRUWING VELDVOETBAL STUWT PUBLIEK NAAR ZAAL Ik hou niet van robotten; het spel is thans zo taktisch en systematisch, dat ambitie bij spelers verdwijnt ZWARTE WOLF 7% KORTING VOETBAL EXTRA Het zaterdagvoetbal heeft een grote vlucht genomen. De spelers zijn, onder aanvoering zou je kun nen zeggen van Jan Groenendijk (Elinkwijk en nu de FC Utrecht) en Posthumus daverend opgerukt en hebben het fabeltje dat alleen op zondag goed gevoetbald kan worden resoluut de wereld uitge holpen. Het nationale amateur elftal dreigt" door de zaterdag- jongens beheerst te worden, zo zij al niet domineren. Deze opmars heeft het zaterdagvoetbal gered, maar tegelijkertijd heeft het bonds coach Evert Sterk, de op zijn tijd gemoedelijke, maar ook doortas tende, rijzige figuur uit Hilversum in rang doen verlagen. „Want," zo redeneert hij, „wat heb ilc over gehouden? Een afgeroomd elftal, een tweederangs formatie. Het af staan van zaterdagvoetballers aan het nationale elftal is uit represen tatief oogpunt juist, al gaat mij dat aan het hart. Zelf zijn we op een lager niveau gekomen. Wij be reiden ze nu voor op het nationale team. Dezelfde weg volgen wij nu als amateurclubs, die spelers zien vertrekken naar de profs." Arte de Vroet, coach van het zondag team is de grootste „scout", die over de zaterdagvelden zwerft. Ook De Vroet ziet jaarlijks heel wat van zijn „handeltje" opgekocht en Sterk kan het dan ook wel begrijpen dat zijn collega voor compensatie komt kijken bij hem. In zijn „nadagen" Sterk heeft er als bondscoach reeds 17 jaar opzitten) voelt Sterk zich op "t tweede plan gezet. HJJ heeft het leiderschap altijd zeer prettig gevonden. Nog vindt hij dat. en troost hij zich met de gedachte dat Henk Kiel en verschei dene anderen met hem de sfeer in 't zaterdagteam het hoogst aanslaan'. En daarbij komt dat Sterk, voort gekomen uit het zondagvoetbal 't Gooi heeft hem bij wijze van erkente lijkheid het erelidmaatschap verleend) op en top zaterdagman is. Bewon deraar van Fokke Remmers („Als hij zou weggaan zou het met het zater dagvoetbal gebeurd zijn. Velen zouden dan met hem stoppen") de veel be kritiseerde figuur aan de top van de sectie, die het afgelopen jaar werd gepasseerd toen hel nationale team in de strijd om de Europa Cup voor landenteams de wens van de zaterdag- sectie evenals de KNVB negeerde en toch. alle heilige afspraken ten spijt, op zondag voetbalde. Sterk daarover: „De Italiaanse situa tie herhaalt zich niet meer. Men zal aan de tafel moeten gaan zitten en zich dan wél aan de bepalingen houden. Want wat er is gebeurd vind ik slap. De ouders en de vrouwen zullen in zo'n zijn minderjarigen, zoals Henk Kiel dat was. Zijn vrouw is zeer principieel. Bij Henk staat de eerzucht voorop. Ik vond het wel een belediging dat de zaterdagsectie zo* terzijde werd ge schoven. Natuurlek, ik begrijp wel 1de dat de Bond ook zijn gezicht redden, maar ik vind dit niet fijn opgelost. Individueel stemmen zou ik, als ik het voor het zeggen had* gehad, ook niet geduld hebben. spelei i inzl i dat e krygen o» Evert^Stei graag me liggen. and linch cipline is. Dat zij hel :i mijden wil hij heel wat kernachtige uitspraken niet geplaatst zien. Alleen als het om prin cipes gaat springt hij in de bres en geeft zijn mening onverbloemd. Hij heeft zich er, zij het niet van harte, bij neergelegd dat hij met een tweede keus is moeten gaan werken. „Jon gens," zei hy, „nu de sterkeren over gewipt zijn naar het nationale team kr(jgen jullie de kans je waar te ma ken." Een groep minder ploeg vechtei zet stel ik boven condit ik na afloop dat een jongen doodmoe neerzijgt dan dat hij tegen me zegt, ik zou nog wel een wedstrijd kunnen spelen. Als zo'n jongen daar dan zo uitgeput op de bank zit, dan wil ik Sterk een ereplaats: „De zaterdagsect is één grote familie. Ga je met 20 mi ergens heen, dan zie je ze altijd same Ze staan nooit apart. Ik sta ook tussi de jongens. Ik noem ze bij hun Ik de jongens. Dat voelen ze. Ze maken er echt geep misbruik van. Kortgeleden kreeg ik nog een brief van Piet v. d. Lippe. Hij had een trap tegen zijn nier gehad. Het was een brief van vier kanties. Eén grote lofzang over het zaterdagvoetbal." Het vriendenclub- i laat Sterk ook I matisch. De ambitie verdwijnt door dat. vastomlijnde spel bjj bepaalde Jongens. Ik ben niet zo'n type. dat de spelers veel opdrachten meegeeft. Als ik Henk Kiel iemand laat scha duwen. zal ht] dat doen. Maar vraag je hem na afloop, Henk, hoe ging het? dan zal hij zeggen: Nou mijnheer, dat nooit meer. Ik geef algemene op drachten. Ik laat de jongens tamelijk vrtf. Jan de Rooyen zette ik tegen Saarland rechtsback. Maar hij is de zwerver. De jongen, die de corners wil nemen, de vrije trappen. Alles. Die wil niet gebonden zijn aan een bepaal de taak. Maar hoe dan ook, hij zal het wel redden bij MW." Wie het 't afgelopen seizoen niet ge red -hééft was Jaap van Kesteren. Er was nogal wat kritiek op de Noord- wijker, die zijn aanhang steeds weer de vraag op de lippen bracht: „Waar aan heeft Jaap zijn uitverkiezing in het nationale team te danken?" Sterk: „Jaap imponeert door zfln krachtige body en ingrijpen. Hij timed goed, maar niet altijd even bekeken. Vaak plaatst hij b.v. langs het lijntje als ik liever een crosspass zie. Daar tegenover heb ik nu Broer Smit op de backplaats staan. Onopvallend, maar zeer bruikbaar. Hij „zwemt" lang. heeft een lange aanloopperiode nodig, maar bereikt altijd het gewenste ni veau. Noordwijk vind ik overigens een heel leuk team." Uitblinkers? „Gerard Duindam, Albert Spaander man. Hopelijk wordt die jongen niet over het paard getild. Dan Rudl Brö- ring en Anton Marijt, al verwaarloost die vaak zijn taak. Bewondering heb ik voor Quick Boys. dat zoveel spelers kwijt raakte. Voor het zaterdagvoetbal ben ik blij dat ze het gehaald hebben. Ze hebben er recht op in de eerste klas te spelen. Ze doen veel voor het zaterdagvoetbal- Veel zomerwedstrijden. Veel aktivitei- ten. Quick Boys heeft een prachtige accommodatie. Allemaal gelukkige punten voor het zaterdagvoetbal." Assistent-verkoopleider by het Bu<- sumse Bensdorp, 03-jurige Evert Sterk duidt nogmaals op zijn nederige po sitie,. zij het ditmaal wat ironisch: „Iedere week pik ik een club uit. noorden. Ik ben assistent van deze drie heren. En echt niet andersom, zoals ik weleeus eervol zie staan. ZU bepalen de selectiegrocp. Ik rappor- Door de jaren heen heeft het Nederlandse publiek getoond zeer warm te kunnen lopen voor alles wat met het bruine leder en de groene grasmat te maken heeft. Vooral de wapenfeiten, die Feye- noord en Ajax een internationaal ranzien hebben gegeven, hebben in belangrijke mate bijgedragen tot de belangstelling voor het voetbal •n het algemeen Er is echter een I ctor, die zelfs de meest verstokte voetbalfanaticus andere oorden doet opzoeken. Het weer. Kan men in de competitie vrijwel constant langs de witte lijn vertoeven, in r.'e wintermaanden en ook in de oeriode waarin wegens afsluiting van het voetbalseizoen sporadisch gevoetbald wordt, gaat men ter compensatie naar een andere sportuitlaatklep zoeken. Reeds een groot aantal jaren waarvan de laat ste zes georganiseerd, hebben spe lers van voetbalclubs zowel als toeschouwers in zaalvoetbal een goede plaatsvervanger gevonden. lukraak tewerk gegaan. Onder de 16 voetbalafdelingen van de KNVB werd in de vorm van een landelijke enquête een onderzoek ingesteld naar de belang stelling voor deze sport. De resultaten wezen uit dat de belangstelling van de zijde van de voetbalverenigingen bijzon der groot was. Het ontbreken van de nodige accommodaties stond in vele ge- De tough: bezig om »|i «üzen op bl ock in Leiden blijkt de belangstelling te groeien. Hoewel vorig jaar pas voor de eerste maal door de afdeling Leiden ipetitieverband gespeeld werd. wa- De mensen zien teveel topvoetbal op de der getalenteerde clubs snel uitgekeken. Kijk maar naar de amateurderbies. Die trokken vroeger 22.000 mensen. Nu mag je je handen dichtknijpen als er bij een belangrijke wedstrijd 4000 zijn." Als men deze gegevens bekijkt zou men inderdaad de Indruk kunnen krijgen dat het zaalvoetbal een stormachtige periode tegemoet gaat. Begrijpelijk dat De Jongh enthousiast over zijn sport praat en op allerlei manleren tracht de animo te vergroten. Desondanks staan nog een groot aantal fysieke en organisatorische problemen nationaal topzaalvoetbal in de weg. Allereerst is er het probleem dat veel voetbalclubs hun eerste elftal spelers verbieden t arde zanlbodem werk ichts op de conditie, r In het algemeen o zaalvoetbal hebben we daar nog weinig van kunnen merken. Bovendien als men kijkt naar de spelverruwing in het veld- voetbal en men weet dat elk lichamelijk uitwerking van zaalvoetbal blijkt de be langstelling de afgelopen jaren in Lel den groot genoeg geweest te zijn om in 1969 over te gaan tol de oprichting van de zaalvoetbalafdeling Leiden. Negen tien verenigingen (waarvan zes specl- Wis schtei voor LDWS een aanwijzing dat het metbal in Leiden toch niet die hoog- ■cft bereikt, die De Jongh zich voor stelt. Het begin is er echter. Niet n in sportief, maar ook in financieel Bedroeg de hijdra - elk 500 betalende-toeschouwers in de C oordhal aanwezig. De Jongh ver- dat in 'de loop der jaren het bezoi aantal met sprongen omhoog zal Vooral in Leiden ziet hij een enorme ontwikkeling in het zaalvoetbal. De re den van dit groeiproces ligt volgens hem op de voetbalvelden. „Ik consta teer". aldus De Jongh. „een zekere ma heid bij het voetbalpubliek in Leiden. De Jongh spri landgebaar weg. Zaal voetbal is enorm goed voor de .startsnel- leid. balbehandeling en schijnbewegin- •en. Wat de blessures betreft als zon -en harde ondergrond veel hielblessurtf ipleveren; in de zes jaar georganiseerd Dit jaar zullen de bezoekers reeds vanaf het begin entreegeld moeten betalen. Vorig jaar alleen bij de laatste wedstrijden. Alle inkomsten zijn vo^ r'n vereniging. Het woord is aan ^schouwers. Een tiental minuten worden we Dnderaan de trap in huize Keere- weer tegengehouden. Het lange lichaam van Mattie Keereweer hangt als een halfopgehaaldè grensboom voor ons. Wij willen praten over zijn vertrek naar LFC. dat op de allerlaatste dag het tot dan toe sluimerende Leidse trans ferwereldje opschrikte. Keereweer zelf wellicht het meest. ,.lk weet het nog niet. Ik ga nog praten met het Roodenburgbe- stuur. Er is nog helemaal niets zeker.'' Het is duidelijk, niet alleen is Mattie Keereweer zich gaan realiseren wat hij na maar liefst 17 jaar Roodenburg heeft losge maakt, tevens is hij, niet in de laatste plaats door zijn vrouw, van vele kanten bewerkt Of het toch maar niet beter was dat hij bij Roodenburg zou blijven? Nee, Mattie heeft het zich niet gemak kelijk gemaakt en om de zaak nu niet nog ingewikkelder te maken houdt hij er de pers liever maar buiten. Het toegangsverbod klinkt aarzelend vriendelijk en verlie8t tenslotte alle kracht. Een zucht van verlichting ont snapt als we achter de 1.85 m lange ongetwijfeld aivragend: wat haal ik me hier weer mee op de hals? Een antwoord op de vraag waar Keereweer naar toe gaat, hoeven we niet te ver wachten. Keereweer weet het zelf ook nog niet. Hij gaat eerst op vakantie, dan zal hij alles nog eens goed over wegen. Zal hij zich afvragen of aan zijn „eisen" bij Roodenburg voldoende tegemoet zal worden gekomen. Een tweetal verlangens: „Het is niet meer gezellig bij Roodenburg. Voor het eerste elftal heeft men niets meer overgehad. Na iedere wedstrijd kon je je omkleden en vertrekken. Je werd niet opgevangen. Er werd niets meer georganiseerd. Ik loop al te lang mee bij Roodenburg om nog verder te kat ten. Alleen zou ik dit nog willen zeg gen, dat ik steeds onder een grote druk sta. Je wilt ook wel eens in de top meedraaien. Dat je het druk hebt is niet erg. maar niet 80 k 90 minu ten defensief voetbal om die 0 te handhaven en dat er dan opeens 'n ma/.- zeldoelpunt valt. De stemming wordt minder. Je gaat op elkaar lopen kan keren. Na een uur is dat weer ver geten. Dan drink je alweer een biertje, want tof is het altyd geweest. Mis schien missen ze bij Roodenburg zo iemand als v. d. Meent, die juist achter zulke dingen aan trok." Keereweer wil naar de top en minder werk. Dat eerste is begrijpelijk. Een kans om hogerop te gaan heeft hij indertijd overigens reeds afgesla gen: „Ik was 19 jaar toen ik bij UVS betaald voetbal kon spelen. Net als VVim RIjsbergen, die bij een kleine profvereniging begint. Zo'n kans heb ik ook gehad. Maar ja, je was een kleine jongen. De waarborgen waren nog niet zo groot. In een gesprek met het bestuur werd ik omgepraat. Ja. divisie zou kunnen meespelen. Maar dat werd me helemaal uit het hoofd gesproken. Je bent uren kwijt, werd er gezegd. En wat krijg je dan? Tien gulden voor een training en 25.- voor een gewonnen wedstrijd. In een Haagse courant heb ik nog zien staan dat ik naar ADO zou gaan. Maar ze zyn nooit by me geweest. Ik was dan zeker gegaan, want ik ben een man die het hoogste probeert te bereiken." Het hoogste. Zonder iets af te doen aan de prestaties van LFC kunnen we op een bescheiden plan spelen. Vorig jaar piepten ze heel benauwd toen de degradatie gevaarlijk opdoemde. Zou Keereweer bij dit LFC niet onder een minstens even grote druk komen te stqan „LFC heeft blessures gehad. Leo de Jong is aan zijn knie gebles- Piet Kraak: Hans Dreef Sport- en Campinghuis Ieder lid van de vereniging krijgt op vertoon van zijn lidmaatschapskaart Mét die jongens erbij voorspelt Mattie 'n goed seizoen. Een senu-profseizoen? „Laten ze eerst maar bewijzen dat ik betaald zou gaan worden. Ik heb dat meer gehoord, maar ik ben zelf naar LFC toegegaan". Waarom LFC? „Zou ik naar Lugdunum gaan dan zou ik weer oog in oog staan met Rooden burg. En UVS. dat ligt me niet. Het team is trouwens een klasse minder gaan spelen. Het borduurt voort op een oude kern. Bij UVS krijgen jeug dige spelers In tegenstelling tot bij Roodenburg geen kans." Keereweer: LFC of Roodenburg? Een nieuw honk na 17 jaar Roodenburg, waarvan 13 jaar in het eerste elftal, of het Het werd het oude, vertrouwde verblijf. Tijdens zijn vakantie in het Gelderse Epe liet Mattie Keere weer alle gebeurtenissen in het afgelopen seizoe.n de revu pas seren. Melancholie kwam over hem en midden in zijn vakantie besloot hij het Roodenburgbestuur te bellen. Zaterdag 1 augustus lag de definitieve bevestiging bij de Roodenburgleiders in de bus. Vreugde allerwege bij Rooden burg, teleurstelling voor Tonnie Rijnsburger ongetwijfeld, de re servedoelman, die zijn verdere voetbalcarrière als tweede man te boek dreigde te zullen gaan staan. Hij verkoos Warmunda, maar trok ook zijn overschrijving in. Voordat Keereweer besloot op zijn beslis sing terug te komen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 19