hongersnood m Arabische graanschuur Ulbricht vraagt erkenning Hulp van religieuzen gevraagd ionder regen iiekere dood /oor 2 miljoen JEMEN EET BOOMBAST EN BLADEREN „Wereldkerk vraagt steun van episcopaat Reeks etalages leeggehaald Vervuiling bedreigt Wildpark bij Nairobi AiDAC 10 AUGUSTUS 1970 PAGINA 5 - i| Koeienmarkt in „Aan de hongersnood in Jemen zullen meer mensen sterven dan bij de jong ste aardbevingen in Peru, dat staat nu al vast. Ondanks de nu op gang geko- Imen hulpacties lijdt het geen twijfel,, dat in grote gebieden de bejaarden en de zieken het niet zullen redden. Vol gens een opgave van de Jemenitische regering wordt meer dan een miljoen TH mensen direct door deze hongersnood S&e -getroffen, twintig procent van de tota le bevolking. Een onvoorstelbaar dra ma". Joseph J. Harnett, directeur van het distriet Europa/Midden-Oosten van de Catholic Relief Services, maakte kortgeleden een rondreis door dit smalle land ten oosten van de Rode Zee, ooit de graanschuur van de Arabische landen en een notoir kof fieproducent, en nu plotseling op leven en dood aangewezen op acute hulpverleningen uit de hele wereld. In verband met de acute hongersnood die 20 procent van de bevolking van Jemen onmiddellijk bedreigt, had onze redacteur Jan Derix in Rome een ge sprek met mgr. Jos. J. Harnett, direc teur van de Catholic Relief Services. Het interview vindt u in bijgaand artikel. Binnenkort zal ook in de KRO- rubriek Brandpunt een reportage over de toestand in Jemen worden uit gezonden. De stichting „Mensen in nood" in Den Bosch heeft besloten een bliksemactie voor de aankoop van voedsel en medi camenten voor het getroffen land te voeren Giften kan men storten op giro 1111222 (viermaal 1. driemaal2 met vermelding „Jemen"- De In- misten ïadden De CRS-<iirecteur, met wie ik in zijn hoofdkantoor aan de Via Boezio in Rome deze week een onderhoud had. ■ervolgde: „Het is werkelijk bijna niet te geloven, hoe erg de toestand is. Samen met minister-president Mohsin al Aini heb ik de zwaarst getroffen streken bezocht, de hoogvlakten in het binnenland en het kustgebied, dat is ongeveer tweederde van het hele land. Tn een dorpje van het Zabi-district zag ik veertien mensen sterven van de honger. Niemand weet, hoeveel er al bezweken zijn. want Jemen is in alle opzichten een primitieve maat- srderij schappij. Er zijn nauwelijks verbin dingen, er is noojt een volkstelling gehouden. Je waant je drieduizend jaar terug in de geschiedenis". Burgeroorlog Hoe is het mogelijk, dat berichten omtrent deze hongersnood eerst nu pas op enige schaal tot de buitenwe reld beginnen door te dringen? Hamett: „Op de eerste plaats heeft dit land acht jaar burgeroorlog achter de rug. Da af op is veel aandacht gecon- fantreerd geweest, uit de hele politie- 9b wereld. In april van dit jaar werd ie vrede getekend, toen Mohsin al Aini enkele royalisten in zijn kabinet opnam. Hij moest, wat de economie en staatshuishouding betreft, praktisch op het nulpunt beginnen. Veel boeren hadden als soldaten meegevochten, ze waren door de sheiks betaald, hun bedrijven hadden ze verwaarloosd. Maar ik zou zeggen, dat deze burger oorlog sléchts zijdelings van invloed is geweest op de noodtoestand van dit moment. Hoofdoorzaak is het wegblij ven van de moessoen; het heeft in Jemen al vier jaar niet meer gere gend. Werkelijk, zo goed als het hele land lijkt een dorre woestijn. Het is om wanhopig van te worden". U zegt zelf al, dat deze catastrofe niet van de ene dag op de andere gekomen is. Waarom heeft Jemen niet eerder aan de bel getrokken? Harnett: „Natuurlijk zat de burger oorlog daartussen, men had andere zorgen. En het kon wachten, omdat de Jemenitische boeren al eeuwenlang de gewoonte hebben om een deel van hun oogst op te slaan voor droogtepe rioden. De voorraden van 1966 zijn nu opgebruikt. Op de dag, dat Jemen weer vrede had, is Mohsin al Aini- begonnen met dringende verzoeken om hulp aan de wereld. Het is nor maal, dat zoiets in eerste instantie beperkt blijft tot contacten tussen re geringen. Maar nu de nood dermate acuut geworden is en de hulpverle ning langs administratieve weg niet snel genoeg verloopt, heeft Jemen ook een appèl gedaan op particuliere en charitatieve organisaties". de bevolking de bladeren van de struiken, de bast van de bomen. Ze verkochten hun vee voor nog geen dertig dollarcent per stuk. Broodma gere koeien zonder vlees. Ik zag, hoe zo'n dier werd geslacht. Het vel aten de mensen op. In het district Sordud is 80 pet. van alle vee op deze manier verdwenen, het gehele bestand aan ezels is al opgeruimd. Uit vele streken is de bevolking weggetrokken, ze heb ben zich verzameld langs de door gaande wegen, in de hoop daardoor eerder hulp te krijgen. Zieken en ouden van dagen, die zich niet kun nen verplaatsen, blijven in de dorpjes achter. Zij sterven het eerst". Dure zakken CRS springt dus bij in het tekort van 54.000 ton. De beloofde buitenlandse hulp, waar moet die vandaan ko- Harnett: „Onze eerste opzet is, zes maanden lang 200.000 mensen te voe- verhoogd heeft van vijfduizend naar vijfenzeventighonderd ton. Deze vrachten kunnen eerst over drie maanden aankomen". Er zullen dus al ontelbaar veel slach toffers zijn, voordat de eerste zendin gen Jemen kunnen bereiken. Is onge veer bekend hoevel er nodig is? Hamett: „Ik kan u daar wel cijfers van den. Dat vergt ongeveer elfduizend ton. De regering van Jemen voorziet, in afwachting van hulp, de bevolking gratis van de allerlaatste reserve\ oor- raden. Intussen hebben verschillende landen al gereageerd, Communistisch China stuurde bijvoorbeeld driedui zend ton en Rusland tweeduizend. Ik hoorde van de eerste minister van Jemen, dat de EEG twintigduizend ton in het vooruitzicht heeft gesteld. Die belofte werd drie maanden geleden gegeven, maar een bevestiging heeft hij tot dusver niet ontvangen. Deze EEG-zending zou geregeld worden door Bonn, waarbij Italië voor zesdui zend ton zou zorgen. Een der voor waarden van deze transactie was, dat Jemen een bedrag van zeventiendui zend dollar betaalt voor de zakken, waarin het Europese graan wordt Is dat eigenlijk niet schandalig? Hamett: „Ik vermoed, dat de zaak in handen is gekomen van een ambte naar, die er verder niet bij stilgestaan heeft. In elk geval wordt hier van Jemen iets gevraagd, wat het land met zijn uiterst armzalige budget riauwelijks kan opbrengen. Misschien is dat de reden, waarom de zending stagneert. Overigens heeft Jemen ook in de Verenigde Staten zijn neus ge stoten. Het land vroeg formeel om tweehonderdduizend ton voedselgraan en Washington berekende zestien dol lar per ton. Wanneer contante beta ling niet mogelijk was, kon Jemen een lening sluiten tegen 7 3/8 procent rente, af te lossen in drie jaar. Dat zijn natuurlijk geen giften meer". Ziekenhuizen Hoe staat het met de medische voor zieningen in Jemen? Ik neem aan, dat daaraan juist als gevolg van deze hongersnood extra-grote behoefte be- kinderen hebben ziekteverschijnselen door ondervoeding. Maar ook bier is het een bijna wanhopige zaak. Intus sen heeft premier Al Aini een drin gend beroep gedaan op de Verenigde Naties en daarbij met nadruk ge vraagd om het sturen van religieuzen, die zich met de gezondheidszorg in Jemen willen belasten. Jemen is nooit missie- of zendingsland geweest, de bevolking bestaat geheel uit Mos lims. U kunt daaruit afleiden, hoe groot de nood is. Uit mijn waarne mingen kan ik u zeggen, dat er zeker veertig ziekenhuizen in het binnen land leeg staan, bij gebrek aan dokto ren, verplegend personeel en medicij nen. Ze hebben allemaal rond de vijf tig bedden. In een plaats als Turba was twee jaar geleden een ziekenhuis gebouwd, het is nooit in gebruik ge weest. Het moest een gebied verzor gen met een straal van bijna twee honderd kilometer. Onze organisatie gaat nu ook in deze sector iets onder nemen. Volgende maand vertrekt van uit New York een schip medicamen ten". Een land als Jemen, dat volgens u zo'n drieduizend jaar achter ligt. heeft uiteraard een bijzondér primitieve landbouw. Is het daarom ook niet urgent, structuur-verbeterende projec ten op te zetten? Hamett: „Een ding moet u niet verge- zinloos. De Jemenitische landbouw was zo primitief niet of de boeren hadden bijzonder vernuftige onder grondse opslagplaatsen, waarin ze hun oogsten meer dan drie jaar konden bewaren. En het land staat bepaald niet stil. Premier Al Aini is een voor uitstrevend man, die voor alles de doorbraak naar rlc moderne tijd tracht te verwezenlijken. Hij was am bassadeur in Rusland, in Washington en bij de Verenigde Naties. Ik geloof, dat hij het klaarspeelt". Droge kanalen Krijgt hij daarbij voldoende hulp? Harnett: „Jemen vaart een strikt neu trale koers. Rusland en China zijn momenteel bezig met de uitvoering van een wegenplan, er zijn ir. het geheel geen asfaltwegen Oost-Duits- land en de Verenigde Naties (FAO) hebben grote kapitalen geïnvesteerd in de aanleg van een kanalenstelsel, dat het water uit de bergen naar de landbouwgronden in het laagland aan de kust moet brengen. Maar aange zien het niet meer regent, staan de kanalen leeg en droogt het laagland uit. Men is begonnen met het boren van putten. Het zal nog lange tijd duren, voordat langs deze weg irriga tie van de landerijen mogelijk is. Er heeft zich nu een soort fatalisme van de bevolking meester gemaakt. Ze hokken lijdzaam langs de wegen, wachtend op voedsel aan de horizon. Of wachtend op hun dood. Overal waar ik kwam, hoorde ik hetzelfde. Ze hebben hun lot in handen van Allah gelegd. Grote groepen hebben Jemen verlaten om in de omringende landen te overleven. Men schat hun aantal op zeker een miljoen. Ze zijn vooral naar Aden getrokken en naar Saoedi-Arabië. En van daaruit sturen ze geld naar hun families". Een laatste vraag. Verwacht u, dat Jemen nog lang op hulp van buiten, het zij van regeringen, het zij van charitatieve organisaties, aangewezen zal blijven? Harnett: „Ik wil u ronduit zeggen, dat ik niet optimistisch ben. De thans berekende behoefte reikt tot septem ber. Als er dit seizoen de maanden juli en augustus, opnieuw geen regen valt, dreigen meer dan twee miljoen mensen van honger om te komen. Daar ziet het nu naar uit. En mocht ook 1971 een droog jaar zijn, dan gaat het hele Jemenitische volk eraan. Nogmaals, het is een onvoorstelbaar drama, dat de wereld plotseling over valt. Ik kan alleen maar hopen, dat men dit kleine land niet langs bu reaucratische en politieke wegen tege- moed zal treden. Dat zou de doodsteek zijn. Deze ramp dreigt een tweede Biafra te worden". JAN DERIX Eerste schepen Wat is er tot dusver gedaan? Harnett: „Het gaat natuurlijk niet zo snel, alles moet over water. Er zijn nu twee schepen van CRS onderweg met ruim 8400 ton tarwe, melkpoeder en sorghum. Dat duurt al gauw dertig dagen. Twee mensen van mijn staf zijn in Jemen om samen met de regering de voedseldistributie te rege- bericht ontvangen, dat het wereld voedselprogramma zijn voedselhulp geven, maar het zijn slechts schattin gen". Die cijfers gaan uit van een netto tekort op dit moment van 217.000 ton. Een hoeveelheid, die men n.b. heeft be rekend met als basisgegeven de onwaar schijnlijk lage behoefte van 100 kg voedsel per inwoner "per jaar. Na aftrek van beloofde buitenlandse hulp (68.000 ton) en particuliere invoer (70.000 ton, maar wellicht onbetaalbaar duur voor de verarmde bevolking) zal in september 1970 nog minstens 54.000 ton voedsel (in hoofdzaak graan) tekort zijn. Mits bovendien de oogst van dit jaar de lut tele hieveelheid van 25.000 ton op levert. Daar is weing kans op, want de moesson van dit jaar dreigt opnieuw uit te blijven. De catastrofe is niet te In streken die ik bezoebt heb. at Ergens langs De dertienjarige Giinter Notthofj uit West-Berlijn is Duitsland» jongste stuntman en stand-in in films van beroemde kindersterren Zijn ambities gaan evenwel verder dan het tweede plan; hij wil een échte ster worden zonder stand-in Het stunten zit in de familie; ook zijn rader is er een kei in. Brandt gaat woensdag naar Moskou BERLIJN (DPA-AP) Hot Oostduitse persbureau ADN heeft bevestigd dat dc Oostduitse partijleider Ulbricht „niet ge bonden evenals tot de NAVO behorende landen" heeft opgeroepen de DDR te er kennen. Een dergelijk verzoek is gericht tot o.a. Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Italië en Canada. Ulbricht doet zijn verzoek omdat de laatste tijd in Europa en de Europese politiek een zoal6 hij het noemt, ..nieuwe situatie is ontstaan". De Oostduitse lei der wijst bovendien op de „wettelijke aanspraak" die de DDR kan maken op „gerechtvaardigde deelname aan het werk van de Verenigde Naties" en hij roept de betreffende landen da'n ook op steun te geven aan het VN-lidmaatschap van de DDR. Het verdrag tussen Moskou en Bonn biedt Oost-Duitsland een grotere mate DEN HAAG (KNP) Naar aanleiding van de reis van kardinaal Alfrink naar Rome en het communiqué dat de Neder landse bisschoppen hierover hebben uit gegeven. heeft de actiegroep Wereldkerk steun aan het beleid der bisschoppen toegezegd. Tegelijk echter vraagt zij ook eindelijk wat bemoediging van die kant De actiegroep staat zo wordt in een verklaring gezegd volkomen achter de politiek van de bisschoppen, die van plan zijn het begonnen gesprek met Rome voort te zetten. Zij blijft ook staan achter het streven, om ontkoppeling van celi baat en ambt tot stand te brengen en dat niet alleen in die landen, waar een duidelijk priestertekort voorkomt. Reke ning moet ook worden gehouden met de nood, die hier en elders heerst. Daar de paus niet bereid is gehuwde priesters in het ambt te herstellen, blijft de enige mogelijkheid voor de Neder landse priesters hieruit bestaan, dat ge huwde priesters in bepaalde gevallen en sommige functies gehandhaafd blijven. De actiegroep vraagt een voorzichtige medewerking van alle betrokkenen om aan dit beleid mee te werken: bisschop pen zelf. priesters maar ook gelovigen. BREDA (A.N.P.) Uil de etalages van vtff winkels in Breda. Rqsbergen. Zun- dert en Ossendrccht zijn vrijdagnacht radio's. televisietoestellen en band recorders met een totale waarde van tienduizend gulden gestolen. Dc politie gaat ervan ,uit dat liet in alle gevallen dezelfde daders betreft. Het zijn geen amateurs in het vak. Bij liet onderzode, dat tot nog toe geen enkel spoor heeft opgeleverd, wordt ook reke ning gehouden met een reeks van soort gelijke inbraken, die enkele maanden ge leden Ln Oost-Brabant en Noord-Lim burg werden gepleegd. Vrijdagnacht zijn de daders telkens op dezelfde manier te werk gegaan. Hun auto stopte voor een winkel en terwijl de chauffeur met draaiende motor wacht te. sprongen een of meer helpers uit j de wagen, sloegen een etalageruit in en grepen de apparaten waarop zij het had- den voorzien. De auto voerde groot licht om mogelijke getuigen te verblinden en I hen zo te beletten het van Westduitsc erkenning dan ooit te voren, maar de regering van Walter Ul bricht zingt nog niet mee in het koor van mensen die de overeenkomst toejui- Officiële Oostduitse organen hebben nog geen commentaar gegeven op het verdrag waarin Bonn formeel de be staande grenzen in Oost-Europa, met in begrip van die van Oost-Duitsland, aan vaardt. Dit is een aanwijzing over het diepe wantrouwen in Pankow voor elke overeenkomst van Bonn met een lid van het communistische blok waarin het zelf niet gekend wordt. Het verdrag bevat niet het gehoopte doel van Ulbricht: vol ledige diplomatieke erkenning door Bondskanselier Willv Brandt zal zelf het Duits-Russisch niet-aanvalsverdrag ondertekenen. De ondertekening zal woensdag in Moskou plaatshebben. Hij zal daar ook een onderhoud hebben met premier Kosygin. Brandt keert donder dag weer naar Bonn terug Oudprovinciaal verlaat Jezuïten DEN HAAG (KNP) De provinciaal der Jezuïten, pater J. v. Deenen, heeft alle ordeleden in Nederland laten weten, dat pater J. Hermans, oud-provinciaal, uit de sociëteit getreden is. Pater Deenen spreekt zijn dank uit jgens de uitgetredene voor diens inzet en werk aan zijn medebroeders verleend. Pater Hermans studeert psychologie in Amsterdam. (Van onze correspondent) NAIROBI Luchtverontreini ging bedreigt zelfs het leven van de wilde dieren in Kenia's natio nale park in Nairobi. Dat heeft Richard Leakey, directeur van het nationale museum van Kenia althans gezegd. Volgens hem zal, als er niet onmiddellijk maatre gelen getroffen worden, het ze ventig vierkante km grote park in de toekomst veranderen in een „dorre woestenij zonder enige exotische flora en fauna". In het park leven duizenden die ren. De bezoekers kunnen zien hoe leeuwen en luipaarden over de vlakten op hun prooi «jagen. In het oosten grenst het park aan een van de bedrijvigste wijken van Nairobi. Boven de zwervende dieren vliegen de straalvliegtui gen af en aan. Het Embakasi- vliegveld ligt vlakbij. In Nairobi, een stad die zich het hele jaar door in zonneschijn baadt, rijden ook zo'n 50.000 motorvoertuigen, die koolmonoxyde in de lucht spuiten. Op kilometers afstand kun je al een deken van vuile lucht over de stad zién hangen. Volgens Leaky zijn de resultaten van slechte industriële planning in de meer ontwikkelde landen duidelijk genoeg. „Toch lopen we het gevaar die fouten hier op nieuw te maken". Nairobi is niet de enige plaats waar men met vervuiling kampt. Geregeld wor den ook Kenia's prachtige witte stranden bedreigd door de olie die passerende schepen in zee lo zen. Daarnaast maakt men zich grote zorgen over de vloed van insecticiden en kunstmest, die in het Nakoeroemeer terecht komt. Dit meer wordt door twee mil- toen flamir 's b.-woond

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5