Hedendaagse Finse meubels in Rotterdam Kerkrade nam voor vier jaar afscheid van tienduizenden Deelnemers aan WMC uitbundig uitgezwaaid Nationale titel voor M. C. C. Laren STER had er geen kaas van gegeten Eén miljoen t v-kijkers voor Alf rink Het zit „Ik Jars Kreuger' niet mee met zijn boek Met advocaat achter verdwenen uitgever aan Transworld Top Team YONITSJ Met de muziek mee Angst als therapie PAGINA 2 AUGUSTUS 1970 (Vanc e correspondent) KERKRADE „Dames en heren, tot ziens over vier jaar. Met deze woorden gat speaker Jack Heetman te kennen dat de marswedstrUdcn van het wereldmu ziekconcours 1970 ten einde waren. Toen de vele muziekkorpsen voor de laatste maal door het met ruim 20.000 toeschouwers bezette stadion liepen, zwaaiden de duizenden met zakdoeken en programmaboekjes de muzikanten uit. Het was een fraai schouwspel. Er waren ook enige limonadeverkopers, die door het dolle heen- raakten en met flessen limonade begonnen te zwaaien naar de muzikanten. De marswedstrijden van gisteren liepen weer eens flink uit. Maar de duizenden toeschouwers hinderde dat niet Zij wilden voor de laatste maal tijdens dit W.M.C. nog eens flink profiteren. Bijzonder enthousiast was men, toen aangekondigd werd dat The East Rutherford Highschool Band uit het Amerikaanse Forest City een extra show zou komen verzorgen. Degenen, die daags tevoren de fraaie show van dit korps hadden gezien, wisten wel wat er te wachten stond. Bijna was het deze muzikanten namelijk gelukt om the Cliftcn Highschool Band van de derde plaats in de rangschikking te verdringen. Hulde aan W.M.C. Er was gisteren nog een Amerikaans korps, dat op de grasmat showde, namelijk the Syracuse University Band uit New York. Alhoewel deze show niet helemaal vlekkeloos liep, was het publiek toch wild enthousiast. Met hun show eerden de Amerikanen alle muzikanten die aan het zesde Wereld muziekconcours hadden deelgenomen. Terwijl een University-mir uet publiek amuseerde met ongekende trucjes, bliezen de muzikanten enkele moeilijke werken, zoals de 1812-ouverture van Tsjaikovsky en de Fiesta Mexicana van Owen Reed. Brabantse invasie Zaterdag was er een complete Bra bantse invasie in het Kerkraadse sport park. De drumband van de Koninklijke (Van correspondent) Harmonie van Gemert had het leeuwen aandeel in de supporterschare. Met spandoeken en toeters bevolkten zij het stadion. Er was zaterdag ook eindelijk weer eens een beetje folkloristische sfeer in het sportpark. The Union Musical uit Liria in Spanje veroverde de harten van de toeschouwers, toen zij hun loopmars inzetten met het aloude lied „Valencia". Iedere Spanjaard kent die melodie op zijn duimpje en het was dan Topbezoek in Rijksmuseum AMSTERDAM (ANP) Het Rijks museum in Amsterdam heeft zaterdag j.L 8.620 bezoekers gehad, het hoogste aantal in het nog lopende toeristensei zoen. Daarvan zagen 1.980 klankbeeld „17e eeuwse schilderkunst" in de aula. KERKRADE De strijd is gestreden In Kerkrade. de titels zijn verdeeld. Reeds lang stond vast dat de National Band of New Zealand de internationale titel ging behalen bi) de marswedstrijden. De Nieuwzeelanders hadden op 2 augus tus immers een formidabel aantal pun ten bijeen gemarcheerd en geblazen 231 li punt. Geen enkel korps bleek daarna meer instaat over dit punten totaal heen te komen. Op nationaal niveau bleef de strijd tot en met de laatste concoursdag spannend. Talrijke favorieten „trapten" het afge lopen weekeinde in het goedgevulde Kerkraadse sportpark voor de hoogste Nederlandse eer. Eerste prijzen vielen er met bosjes afgelopen zaterdag. De Euro band uit Rotterdam dacht met 218% punt zaterdag reeds zeker te zijn van de nationale onderscheiding, maar op de laatste dag werden zij nog voorbijge streefd door de drumband M.C.C.-Laren. die 2 punten meer kreeg, 220%. De j drumband uit Laren was ook het vorige W.M.C. reeds in Kerkrade en gooide ook toen hoge ogen. Ditmaal moest het ervan komen. Met een perfecte show kreeg het Larense korps met recht het hoogste aantal punten. De nationale titel bij de showwedstrij den ging naar het christelijk showkorps Gorkum uit Gorinchem. Dit korps nam al het eerste weekeinde aan het W.M.C. deel en behaalde toen 159% punt, een aantal waar geen enkele andere Neder landse band meer aan kon tippen. De Carlisle Highschool Band ontving de internationale onderscheiding bij de showwedstrijden. Velen zullen zich nog wel de prachtige show van dit korps herinneren op zondag 26 juli. De jury honoreerde dit optreden met het formi dabele aantal 175% punt. Maximaal kon men 180 punten behalen. Zelfs de Natio nal Band of New Zealand the Clifton Highschool Mustang Band en the East Rutherford Highschool Band lieten de Amerikanen uit Carlisle achter zich. Arnhems zangeresje won eerste prijs SCHIPHOL (AN) Van dc drie Ne- derlandse artiesten, die in de afgelopen week in het Joegoslavische Split hebben deelgenomen aan het jaaarlijkse interna tionale songfestival, zijn er twee in de prijzen gevallen: het 23-jarige Arnhemse zangeresje Ellen Wills won de eerste prijs (500 dollar) in de jeugdafdeling „A star to be born', met een gloednieuwe com posite van de Duitse musicus Jimmy Ein- mal, getiteld „Er is geen waarde" en haar Arnhemse stadgenoot D. C. Lewis wist in de grote internationale afdeling voor het verplichte Joegoslavische lied, dat hij met een Engelse tekst zong, de derde prijs in de wacht te slepen. Zondag keerden zij in een lijntoestel van de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij JAT uit Zagreb terug naar Schiphol, samen met Lennie Kuhr, die voor een Duitse platenmaatschappij zin gend ditmaal buiten de prijzen viel. ook helemaal niet verwonderlijk dat zij een eerste prijs kregen met 192 punten. Als zij wat minder slordig hadden ge marcheerd had er waarschijnlijk meer in gezeten. De marswedstrijden interes seerden het Spaanse gezelschap eigenlijk niet zo. Zij zijn speciaal naar Kerkrade gekomen om met de concertwedstrijden de hoogste eer te behalen. Daarvoor hebben zij de beste dirigent van Spanje aangetrokken. Dit genie, zoals de mensen in Liria hem noemen, liep zaterdag trots voor het muziekgezelschap uit, daarbij strak voor zich uit kijkend. Het Wereldmuziekconcours 1970 ls voorbij. Met een tikkeltje weemoed ver lieten de duizenden gisteren het sport park. Vier jaar lang zullen zij moeten wachten eer zij weer van het bonte schouwspel in Kerkrade kunnen ge nieten. Over vier Jaar zullen alle muziekkorpsen weer in het sfeervolle sportpark verschijnen, want een der gelijk festijn is onsterfelijk. Eindstand mars- en showwedstrijd In de eerste divisie eindigden: eerste plaats: National Band of New Zeeland uit Christ- church 2314. - Drumband M.C.C.-Lari 3 Pasveerkoi ps i In de derde divisie eindigden: i aieisjes- trommelkorps van de fanfare Eigen Volk België 314 pnt., 2 Fluit- en tamboerkorps Prinses Marlike 2094 Pnt.. 3 Meggener Kna- Prinses Marijke 209% pnt.. 3 Meggener Knap- penkapelle, Meggen. 2044 pnt. vereniging. Velp, 162 pnt., 2 Tambour-, pij per- en jachthoomkorps Beatrix. Hilversum. 151 pnt., 3 Young Tulsans Cadet Band. U.S.A.. (Van een onzer verslaggevers) WOERDEN Een reclametekstje van de ERU-kaasfabrieken in Woer den is door dc controlemazen van de STER geglipt. Het tekstje, dat volgens klachten van een aantal luisteraars kwetsend voor hun godsdienstige ge voelens is, luidt: „Eer uw vader, eer uw moeder, ERU-kaas.Het wordt door een braaf klasje kinderen opge dreund als gold het de instudering van bet vierde gebod van de oud-testa- mentische tien geboden. „Het is er inderdaad, laat ik het maar ronduit zeggen, doorheen ge glipt'. aldus de heer R. E. Morrees, hoofd algemene zaken van de STER. ..Wij zijn belast met de keuring van de advertentieteksten volgens normen, zoals die zijn opgesteld door de recla meraad. Dit overkoepelend orgaan, dat een oogje houdt op de handhaving van de goede orde bij het adverteren heeft een heel boekje richtlijnen opgesteld met als voornaamste steunpunten: „Wet, openbare orde, goede zeden en De heer Morrees zei. dat er inderdaad klachten over de ERU-tekst waren binnengekomen. Hij zelf tilde niet zo zwaar aan deze tekst maar vond wel dat het een precedent zou kunnen vor men voor anderen op de bijbel geba seerde teksten die daarbij weer een stapje verder zouden kunnen gaan. Deze reclame alsnog uit de ether ha len leek de STER echter niet ge- „We zijn onderhandelingen met de ERU begonnen opdat ze hem zelf zul len terugnemen. De heer Morrees vond het overigens niet zo vreemd, dat bij een keuring van tegen 2000 reclamefilms en teksten per jaar een vrij onopvallend over de schreef gaande tekst als die van de ERU aan de aandacht ontsnapt is. De ERU-fabrieken zullen de tekst te rugnemen. „Wij hadden absoluut niet de bedoeling wie dan ook te kwet sen, dat hebben we dan ook aan de klagers geschreven", zo zei een woord voerder van de fabriek. De woord speling op het begrip „Eer u(w)...." bestaat binnen de fabriek al tientallen jaren. Men zag er zelf geen kwaad in „temeer daar ook een schoolhoofd [gereformeerd ouderling) er mee kwam aandragen". Barenboim over Beethoven De vijfde aflevering van de reeks „Barenboim over Beethoven" staat in het teken van de Waldsteinsonate, opus 53. Daniel Barenboim, de mees- terpianist en -dirigent koos voor deze uitzending als ondertitel „de muzikale vorm". Deze sonate is de enige van Beethovens pianosonates, die door ie dereen naar de opdracht wordt ge noemd. Beethoven heeft deze composi tie namelijk opgedragen aan graaf Waldstein, een man waaraan hij als jong musicus bijzonder veel te danken heeft gehad. Barenboim zal zich in deze kleurenuitzending beperken tot een bespreking en een uitvoering van het eerste deel. NCRV Ned. II 22.10 uur. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Ik weiger nog langer aan het lijntje te lopen. Ik wil mijn recht en hoop dat zo snel mogelijk te vinden". Deze woorden zijn afkomstig van de 32-jarige schrijver Gerard Kreuger. die jaren geleden met Jan Cremer in hetzelfde pension aan het Leidseplein in Amster dam woonde, en die naar zijn zeggen tot zijn leedwezen moest ondevinden hoe de inmiddels gevierde Jan zich meester maakte van zijn dagboek: „Ik, Gerard Kreuger", dat later model zou staan voor de eerste onverbiddelijke bestseller van de in Amerika triomfen vierende schrijver. Gerard Kreuger zat niet bij de pakken neer en werkte in het Belgische Kapellenbos vol overgave aan een nieuw manuscript dat de titel „Plot en Sien" meekreeg. Een onschuldig lijkende titel, maar die de lading volgens Kreuger hier en daar zwaar erotisch getint niet dekt. In het boek wordt een aantal mensen, die deel uitmaken van de Amsterdamse society „onder de loupe" genomen. Het kwam Gerard Kreuger, in het onder Antwerpen gelegen Kapellenbos, enige maanden geleden al op een geducht pak slaag te staan. Volgens hem waren de ongenode gasten Het is nog niet zo heel lang geleden, dat het vervaardigen van meubelen als een gewoon handwerk zonder meer werd aangezien. Pas toen men van „toegepaste kunsten" begon te ■preken werd de aandacht naar de artistieke zijde toegebogen. We heb ben het nu over meubelkunst in ei genlijke zin en ook de kunstgeschie denis bemoeit zich ermee. In Rotterdam wordt momenteel in het Bouwcentrum een tentoonstelling ge houden waarop in ruime mate de hedendaagse meubelkunst van Finland wordt getoond. Wat hier nu staat is weliswaar van één fabriek afkomstig, het bedrijf van Asko Osakeyhtio in Lahti, maar ons is verzekerd dat dit bedrijf (1500 werknemers en 'n totale oppervlakte van 73.000 m2) toonaan gevend voor het Finse meubel moet zijn. Velen onzer' denken daarbij mis schien nog aan het bekende „Old Fi nish", de stijl die in betrekkelijk korte tijd door en door verkitscht werd zo dat niemand er meer iets van wilde weten. Wie het bouwcentrum bezoekt wordt meteen uit deze droom gehaald. Het heeft niets met „old" te maken, zelfs niet met „klassiek", dat er toch ook weer inkomt. Door middel van Asko toont Finland het nieuwste. En dat wil zeggen dat de ontwerpers, met de nodige variaties uiteraard, de he dendaagse stijl opleveren, een stijl, die overal ter wereld in zwang is en die evenmin iets Fins als Japans of Au stralisch in zich heeft. Ook hier zien we de tafeltjes bestaande uit een alu minium voet met het blad van een of andere glanzende houtsoort. En Fin land maakt dezelfde hangfauteuils „de bing-bongball" als overal gefabriceerd worden en waarin men uiterst onge makkelijk zit. Eettafelsensembles van teakhout, zitjes van berke en verschil lende helle tinten gelakt, leuk om te zien. Vrolijk verchroomde stoeltjes met polaris in alle gewenste kleuren, houten kastjes met of zonder laadjes, allersimpelste muurplankjes, gemak kelijke rust- en leeszetels op draaiba re onderstellen, die je in ieder direc tiekantoor aantreft, bankstellen die veel of weinig plaats innemen, enz. Een massa van algemeenheid. Natuur lijk zijn er enkele excepties, waarmee aan die algemeenheid is ontkomen: de eetkamer die „prepop" heet met z'n leuke uitsparingen in de rugleuningen en de tafelvoet. het bankstel ..Paris" dat uitzonderlijke rug- en zitlijnen vertoond of de stoel „metalpulkka" met verstelbare zitschelpen. Een attractie van deze tentoonstelling lijkt ons wel de sauna-afdeling „ken merkend door het kruidige aroma van hout", „Polar-honka" heet dat hout. een zeer speciale boomsoort, die voor dit soort badhuisjes het meest geschikt is. Diverse soorten en modellen wor den getoond, met kleedruimtes, veran da, rustruimten etc. tot aan de meest eenvoudige cabines van enkele vier kante meters oppervlakte. Zo op het eerste gezicht kleine kluizenarijtjes afkomstig van de wouden van dit „land der duizend meren", die in onze Hollandse tuinen nu nog een wat vreemde indruk maken maar waar schijnlijk binnenkort hoe langer hoe meer gemeengoed worden. ring van kardinaal Alfrink keken (22 procent) en de uitzending het hoogst waardeerden, namelijk met een 7,2. NCRV-leden omvatten 13 procent van de kijkers en gaven een waarderings- 6,8. BUSSUM (K.N.P.). Ruim een mil joen t.v.-bezitters, dit is 13.5 procent van het totaal in Nederland, hebben gekeken naar het Interview met kardi naal Alfrink, toen deze in de Brand puntuitzending van 31 juli vertelde over zijn reis naar Rome, waar hü heeft onderhandeld met paus Paulus en leden van de Romeinse curie over onder meer het celibaatsvraagstuk. De belangstelling voor deze uitzending was verhoudingsgewijs groot, wanneer men het vergelijkt met andere uitzen dingen met een godsdienstig karakter, zoals Kenmerk van het IKOR-CVK en de h. missen op zondagmorgen. Ken merk krijgt maximaal 10 procent van de kijkers; IKOR krijgt op zondag avond 5 procent, donderdagavond 1 a 2 procent, terwijl de uitzendingen van eucharistievieringen niet meer dan 3 procent halen. gestuurd in opdracht van een hoofdstedelijke tabaksfnag- naat. In het manuscript wijdt Kreuger nl. aan'.'- - aan het „wild" beschreven leven van diens echtgenote. Kreuger liet zich door die afstraffing niet uit hel veld slaan en besloot in eigen beheer 2100 exemplaren van het „scandaleuze" exemplaar te laten uitgeven. Een zekere Den Boer, die tot voor kort een sexcontactblaadje uitgaf, zou zich hiermee belasten. De schrijver gaf hem 4000 gulden, die hij van een particulier geleend had, om daarmede de aan het tot stand komen van deze eerste beperkte oplage verbonden kosten te dekken. Ruim een maand geleden presenteerde de trotste schrijver die voor valsheid in geschrifte kort daarvoor een gevangenisstraf had uitgezeten zijn eerste boek aan de pers. Maar daarna liet Den Boer niets meer van zich horen. De boeken liggen nog steeds bij de binder. Niets wijst erop dat de gretige lezer binnenkort kennis van Kreugers pennevrucht zal kunnen nemen. Kreuger, die „uit angst voor represailles" op een zorgvuldig geheim gehouden adres in Amsterdam woont, is er zeker van, dat Den Boer benaderd is door een van de in zijn boek beschreven societyfiguren. Een anoniem telefoontje „de man noemde zijn naam niet, maar uit wat hij zei kan ik afleiden dat hij deel uitmaakt van de incrowd" heeft hem in die mening gesterkt. De getergde schrijver heeft nu zijn nood geklaagd bij een Amsterdamse advocaat. Deze ziet er wel wat in om de onbereikbare Den Boer via kort geding te dwingen aan de rechter duidelijk te maken, waarom hij die 2100 hier en daar met vrees toegemoetgeziene exemplaren niet bij de rechtmatige eigenaar aflevert. Erro Aarnio heelt 'u van doorzichtig acryl tegenhoudt, mtworgen de Bing-bol-bull hangstoel. Hg is gemaakt er zitten losse kussens in Diameter: 104 centimeter, sprongetje uitwippen, tenzij iemand hem van achteren als by een schommel. Maar het gemak dient de mens. Herdenking capitulatie Japan Zaterdag 15 augustus a.s. wordt in hel Haagse Congrescentrum de Japanse ca pitulatie en daarmede het einde van de Pacific- en de tweede wereldoorlog herdacht. Aan de herdenking van gevallenen in de Pacificstrijd, wordt ook door radio en t.v. aandacht gegeven. Zes voormalige Jappenkampgevange nen vertellen hoe zij het einde van de tweede wereldoorlog hebben ervaren op dinsdag 11 augustus a.s. om 17.30 uur. Hilversum I (AVRO's Trefpunt). Jacq. Bes an con spreekt dan met de da mes mevr. mr. J. Bouwens, mevr. M. E. van Grondelle-de Leau, mej. C. E. M. van Mourik en de heren C. Belloni, J. Eggink en ir. F. E. Weber. Woensdag 12 augustus a.s. is via Ne derland II een televisieprogramma te zien om 20.20 uur, dat Frans van Hou- tert en Philip Bolhuis maakten over het toenmalig Nederlands-Indië vóór en na de Japanse capitulatie. Vrijdag 14 augustus zullen radio en te levisie beelden brengen van de alom in den lande gehouden kransleggingen, 0.a. door het werpen van een krans in zee vanuit een Scheveningse vissers boot, nabij Radio Veronica. De herdenkingsbijeenkomst zelf op 15 augustus za! worden verslagen door de Nederlandse radio en televisie en door de Wereldomroep. Zondag 16 augustus geeft de N.O.S.-t.v. een gefilmd verslag van de herdenking, vermoedelijk om half zes via Nederland 1, gepresenteerd door Henk Teeuw. De NCRV brengt de eerste aflevering van de quiz —Transworld Top Team" op het scherm, een wedstrijd waaraan wordt deelgenomen door teams van drie Engelse en drie Nederlandse mid delbare soholen. De aanleiding tot de ze wedstrijd is het feit dat het ge nootschap Nederland-Engeland dit jaar vijftig jaar bestaat. De BBC en NCRV zullen deze wedstrijden geza menlijk verzorgen. Deelnemers zijn voor Engeland scholen uit Aberdeen, Inverness en Salisbury en voor Neder land vertegenwoordigers van het Lo- rentzlyceum te Eindhoven, het Geert Groote College uit Deventer en het christelijk gymnasium „Sorghvliet" uit Den Haag. Er worden totaal tien wed strijden gespeeld, waarvan vijf in En geland en vijf, waarbij inbegrepen de finale, in Nederland. Quizmasters zijn voor Engeland GeoffTey Wheeler en voor Nederland Kick Stokhuyzen. Voor de Nederlandse deelnemers is er een moeilijkheidsfactor extra, omdat de wedstrijd wordt gespeeld met En gels als voertaal. De eerste wedstrijd gaat tussen het team van The South Wilts Grammer School for girls en The Bishop Words worth's School te Salisbury en het team van het Lorentz Lyceum te Eindhoven. De NCRV heeft het voor nemen iedere maandagavond „Trans world Top Team" uit te zenden. NCRV Ned. II 20.20 uur. Anton P. Tsjechow is behalve een schrijver die nog steeds veel wordt gelezen, ook een auteur wiens werk zeer regelmatig voor televisie wordt bewerkt. Vanavond geeft de NCRV daar een voorbeeld van. Men kan dan namelijk kijken naar „Yonitsj" een dramatisering door Josif Heifits van een der hoogtepunten uit het verha lende proza van Tsjechow. „Yonitsj" is een tragikomische geschiedenis van een districtsarts, die romantische ge voelens koestert voor een mooie, maar uiterst wispelturige jongedame, „o- nitsj" wordt in de oorspronkelijke taal uitgezonden. De dorpsscènes zijn ge maakt op het landgoed, thans mu seum, dat de schrijver destijds in Me- lichowa bewoonde. NCRV Ned. II 20.45 uur. Vanuit gebouw „Het Turfschip" wordt vanavond rechtstreeks het veertien daagse televisieprogramma „Met de muziek mee" uitgezonden. Aan deze uitzending werkt weer een stoet van bekende artiesten mee, zoals Los In ca's (El Condor Pasa). de Nederlandse trompettist Martv, het komisch duo The Dassie Brothers. Sjakie Schram (Glaasje op) en als altijd het VARA Dansorkest onder leiding van Charlie Nederpelt. Presentator Jan Blaa&er. NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: Coronationstreet •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Met de muziek m 21.20 uur: Contramoord NOS •22.35 uur: NEDERLAND I VARA: 15.30 uur: Zigeuner Bachtalo, film 15.42 uur: Banana Splits 16.17 uur: Alleen op stap 16.30 uur: Kinderen en hun vakantie NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Vaders tegen Journaal 22.40 uur: Wereldkampioen schappen wielrennen NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: De 21e eeuw NCRV 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoc wil en dank 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds'.' 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.05 uur: De familie Markutell 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal NOS: 22.55 uur: Wereld kampioenschappen wielrennen 19.36 uur: De wetten van c wildernis •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Transworld Top Tearr. scholierenwedstrijd 20.45 uur: 22.10 uur: Barenboim over Beethoven •22.35 uur: Een hemel op aarde? 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Kunstsignalering KRO: 19.30 uur: Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Hammerfeld Jazzfestival 21.50 uur: Naakt door de hel 22.55 uur: Journaal reo: Krabbels ln dc kantlijn: licht muziek programma en praajte. 19.30 Nieuws. R.V.U.: Wad: Een cultuurge- ïappen WÏelrenni Wielrennen te Leicester: 22 05—22.10 W.K. Wielrennen te Leicester.) Bond zonder 22.20 Op de 654- Tour. lezing. NOS: elklankbeeld 23.55—24.00 Nieuws. lalltelten. EO: 19.00 Wij vraagde geestelijke mzulek. 19.20 Reformats- Opbouw: wekelijkse Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Bregenzer Festspiele 1970: een rama: radiokroniek over boeken, schrijve en toneel. 22.55 Stereo: Moderne orkestm ziek (gr.). 23.25 Tussen concertzaal en mu: c-hall: lichte en ernstige muziek in Fran rijk tussen de twee wereldoorlogen. 23.5! 24.00 Nleuww. BRUSSEL (NED) 324 M 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplaten voor daten. 18.28 Paardesportuitslagen. J9 30 Pro mandeconcert. 20.00 Operaconcert. (20.30— 21.15 Wlelrenne; baan-W.K. voor beroeps- vs). 11.30 Ron- mtnen (gr). (11.00—11.02 Niei dom 12: programma voor c. Beursberichten). Overheidsvoorlichting: 12.30 at„ vraaggesprek van Claude Bel- Jager van het Mnisterie van i en Volksgezondheid AVRO: 3.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel vari spiegelIntrnationaaleugd-muziekfestl val Purmerade 1970. 16.00 Nieuws. 16.03 Kwispel. quiz. 16.10 Stereo: Mimosa: programma van klassieke en moderne mini-muziekjes. 16.33 Muzikaal gesprek. 17.13 Klassieke orkestmu ziek (gr.) 17.30 Trefpunt: diseussierubriek voor actuele zaken. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II 2M R voor de huisvrouw. 9.10 Stereo Lichte grs mofoonmuziek. 9.35 Stereo: Muziek v> blaasorkest (gr). 10.00 Het blijjvende Isr: bijbelse verkenning. 10.15 Klassieke Dul Methodlsstenkerk op de Bovenwinds^ den. Spreker: freek van Wel. 17.10 Voor c kinderen.17.15 Hal': jeugdprogramma. (O 17.45—17.55 Wereldkampioenschap wlelrenm HILVERSUM III 240 M EN FM KANALEN VARA: 9.00 Nieuws. 9 02 Plaatjes voor t pep. (10.00-10,02 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11 Een opvallend vrolijke gavarieerde visit lichte platneprogramma. (12.00 Nieuws). 13. BRUSSEL 324 M NED. 12.00 Nieuws. 12.03 Muziekprogramma. (12.40 Weerbericht en SOS-berichten voor schip- pers.i 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, mededelingen, dae- klapper en SOS-berlchten voor schippers. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws 14.03 Casino- muziek. (15.00—15.03 Nieuws. Tussen 15.15 en 6.00 Nieuws. 16.03 Beurs icht en mededelingen. 17.1! werkt zozeer met aan hart en wee moed ontleende motieven, dat we vooralsnog sterker sympathiseren met deze mensen dan met de makelaars plannen. Blijft de KRO ons op de hoogte houden? Bood de zondagavond-tv met series en herhalingen met als hoogtepunt Mai- gret weinig oorspronkelijks, zaterdag avond was er wel het een en ander om speciaal voor te gaan zitten. Den ken we aan Johnny Belinda, de tv- versie van een eertijds aangrijpende speelfilm, waarin Jane Wyman als het doofstomme meisje een onvergetelijke rol speelde, onuitwisbaar in de herin nering gebrand door de goed getimede close-ups. Regisseur Paul Bogart van de tv-film heeft dit niveau niet kun nen halen. "We kregen van hem veel minder dan in het oorspronkelijke werk het geval is een doorlopend ver haal te zien. Bogart bleef te anekdo tisch. te fragmentarisch ook, terwijl Mi a Farrow er naar onze smaak ook niet in slaagde om Jane Wyman te overtreffen. Voor deze rol is het ex pressief vermogen van Mia Farrow toch te star. Het ging leek wel soms allemaal een beetje langs haar heen, mogelijk een gevolg van een te zachtzinnige behandeling van deze ster door de regisseur; hij vond Mia Farrow belangrijker dan het doof stomme meisje, waar het om begon nen is. Een typische sterproduktie der halve. die voor een show meer geëi gend is dan voor een tv-drama. ook al bereikte Bogart tegen het slot mo menten van zeer sterk spel. Mede daardoor kregen we al bijeen toch een boeiend tv-drama te zien, waarin we het overigens een zwak punt van de auteur blijven vinden, dat hij twee doodslagen nodig heeft om te schok ken. terwijl de wezenlijke tragiek van dit gebeuren in het doofstomme meis je zelf belichaamd is. Vooraf konden we vaststellen, dal met de verleden jaar bij een auto-ongeluk gedode Duitse zangeres Alexandra een duidelijk talent te vroeg is heenge gaan, al zijn haar stammiddelen ta melijk egaal, maar het dromerige- dwepen doet het wel in het lichte lied en dat maakte veel goed. Met de bewoners van de Brusselse wijk De Marollen gaan we voortaan sterk meeleven. Dit oprecht veront waardigde stadsvolkje, dat revolteert tegen de verdwijning van zijn wijk, Een vrij nieuwe vorm van behande ling van neurotisc' klachten is de gedragstherapie. Tot nu toe zi.in de beste resultaten geboekt bij patiënten die lijden aan allerlei soorten angsten en dwanghandelingen. Daarbij zal de psycholoog of psychiater niet uit gaan van de vraag naar het waarom, maar veeleer naar het hoe van het gedrag. Stap voor stap zal de thera peut de bepaa onaangename sensa ties. waaronder de patiënt gebukt gaat, proberen op te roepen om hem die dan tevens langzaam af te leren door de methode van de zg. „de- konditionering". Die gedragstherapie waar nog veel psychiaters wan trouwend tegenover staan is ont wikkeld binnen de experimentele psychologie en steunt op de leertheo rie. Deze zegt dat het gedrag van mensen grotendeels is aangeleerd. In de behandeling wordt gepoogd het ge drag van de patiënt die hijzelf als onaangenaam ervaart weer af te le ren. De grote voorgangers van deze therapie zijn de psychiaters-psycholo gen Wolpe en Eysenck. Ook in Neder land wordt de methode ot egepast, waarbij bijvoorbeeld bij stotteraars door ontspanningstechnieken die deel uitmaken van dc de-konditionering waardevolle resultaten zijn bereikt. Meer over deze therapie kan men zien in de aflevering „Angst als therapie" uit de serie „De 21-ste eeuw" van de NOS-televisie. Men kan hierin mo menten zien uit de behandeling van een 23-jarige secretaresse die lijdt aan dwangvoorstellingen waarbij zij in haar verbeelding wordt belaagd door insekten. De psychologen Thomas Stampfl en Donald Levis probeerden de angsten van het meisje te bestrij den door die eerst in hevige mate bij haar op te roepen. NOS Ned. II 19.04 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2