V a DE ROZE OGELS VAN ADAM EN EVA Flamingo's in Pekelmeer worden bedreigd EN A 3TUS plorn; j| Wilko A G. M. Bergmans, breekt in dit artikel een lans voor de in hun bestaan bedreigde flamingo's, wier laatste broedplaatsen op de kruimel in de Caraïbische Zee Bonaire en op de uit gedroogde zoutmeren van Zuidwest-Afrika, in ernstig gevaar verkeren. „De roze vogels van Adam en Eva", zoals de sierlijke krom snavels op hun ranke poten door de Westindiërs worden genoemd, moeten kunnen voortvliegen en zich voortplan ten, anders verdwijnt met hen het laatste restant van het paradijs der eerste mensen. En dat verlies is onvoorstel baar groot. Onze reporter kroop met zijn camera door het zilte slik der zoutmeren van Bonaire en hij was present bij de hulpactie, die vanuit Windhoek in Zuidwest- Afrika werd ondernomen om de roze kuikens te redden van een wisse ondergang. Het nest en de jonge flamingo B SI '**r - - "V -'j.-. "V*- 'T-' -r./ mm „Zie je die roze vlekken op het water. Dat zijn ze De flamingo's. We zullen proberen dichterbij te komen. Vanaf nu geen woord meer We zullen moeten kruipen en ik hoop, dat je geen wondje aan je body hebt, want het puur zoute water bijt overal doorheen. Eén voor deel het desinfecteert tevens Bonaire zwierf, borg zijn verrekijker op in de tas en legde het instrument op een dikke kei. Dieven zijn er op Bonaire niet en we konden onze kleren rustig achterlaten. Bovendien was er in geen velden of wegen een levende ziel te bekennen. Met half dichtgeknepen ogen vanwege de verblindende zon en de schitte ring der zoutkristallen, worstelden we ons voort door het zilte slik als aansluipende soldaten in de aanval. Ik had mijn camera's op de nag gebonden en zo begonnen Keefer en ik onze expeditie naar de schuwste, waak zaamste maar ook fraaiste vogels ter we reld. Meter voor meter elleboogden we voort. De zon brandde als een sierspeld aan de hemel en ik betreurde het. dat ik geen zakdoek bij me had om mijn schedel te beschermen. „We hebben gelukfluisterde Keefer toen we op een afstand van een halve kilometer waren genaderd. „Het huwelijksfeest is be gonnen. Mannetjes en vrouwtjes zijn elkaar het hof aan het maken. Zij slaan elkaar met de wijde vleugels en dat is voor flamingo's als liefkozing bedoeld". We kropen voort. De vogels hadden zij op het geringste seintje van de wac weg zouden vleugelen in een roze wolk. Een betere gids dan deze flamingokenne: Chicago had ik mij niet kunnen wensen, hadden elkaar in hotel Flamingo Beach Bonaire ontmoet en we waren allebei hetzelfde doel naar dit eiland var gekomen. De noodkreet der flamingo's het eiland had ons bereikt. De vogels uit aardse paradijs zouden immers plaats mc ruimen voor de geldzucht der mensen. kees hadden het Pekelmeer opgekocht wilden er een zoutwinningsfabriek gaan r go's weg met dit gigantische stukje tuur.wèg met de eeuwige wijde cirkels Opmars i ar water en voedsel. en de organische stoffen worden met de tong vastgehouden. Het keelgat van de flamingo is klein, zodat slechts voedsel van maximaal één centimeter doorsnede kan worden genuttigd. Het zout heeft zich in de vorm van kristallen vastgezet op mijn haar en is diep mijn oren en neusgaten ingedrong daai gebied. Bonaire had al komt de flamingo voor op drie plaatsen op het eilandje. Aan de lage westkust, het Goto- meer, dat op tien kilometer van de hoofdstad- in-de-zon Kralendijk verwijderd ligt. In het water rond de zoutpannen van Slagbaai en op de wijde delta van het Pekelmeer, waar vier complete dorpen met driehonderd nesten wa ren gebouwd. >rde. Met hun een. Het hele :ca een halve n had een door- De bovenzijde midden prijkte jn gehemelte. Keefer weet raad op en geeft mij een slok whiskey u flesje, dat hij om de hals had geh; Ineens zijn we ontdektde flamingo's den als door een onzichtbare hand en alleen de kuikens en eieren blijven een zaam achter. Snel maak ik enkele foto's en dan verwijderen we ons met grote passen door het slijk wadend. Windhoek Bonaire is gewaarschuwd. Als de dagen der flamingo's zijn geteld, ziet het er slecht uit met onze wereld; maar gelukkig de mens is wakker geworden. De technocraten kunnen We a lijkende nes samengesteld. d vlakbij. Soms zelfs wordt het broedende verjaagd van het nest en installeert netje een andere vogel op het wa op dertig meter fluistert Keefer mijn klikkende camera gaat verloren in het getierelief der vogels, die met hun grote snavels aan het diner zijn begonnen. Krabbe tjes schelpjes garnalen plankton en algen. Het overtollige water sijpelt uit de bek de expeditie op Bonaire mogen een heel ander deel van de west-Afrika, ongeveer vierhon- Windhoek vandaan aan de n der grootste vogelreddings- touw werd gezet, toen een zelf hardvochtig opgetreden tegen de vogels. Drie jaar was er in deze uithoek van Afrika geen druppel regen geval len en de zoutmeren in Omvamboland waren totaal opgedroogd door de verzengende zon. Een gebied van 6000 vierkante kilometer was totaal verschrompeld, met het gevolg, dat de kolonies flamingo's, die hier sinds mensenheu genis broedden en kuikens leerden vliegen geen voedsel meer konden vinden en opeens was de roze wolk opgestegen in de richting Angola, uit welk land zij niet meer terugkeer den. De tienduizenden kAikens begonnen ver twijfeld aan hun laatste mare. Zij konden nog niet vliegen en trippelden naar een verre bron, waar zij uitgeput aankwamen. Een le ger van mensen stond gereed de dieren op te vangen en ik was er getuige van hoe de donzige vogeltjes die door hun ouders in de steek waren gelaten, met zorgzame handen werden omringd en geringd. Grote slachtin gen onder de vogels werden aangericht door jakhalzen en arenden, die de kuikens bij duizenden opvraten in hun vlucht naar water en voedsel. Gelukkig konden vele honderden flamingo's worden gered en overgebracht naar een zoutmeer, het zgn. Fisher's Pan, waar zij de strijd om het bestaan verder moesten voeren. De operatie Flamingo was ten dele gelukt. Vogelliefhebbers op onze overvol le aardbol waren opgelucht...maar de waak zaamheid mag geen moment meer verslappen. We moeten verschrikkelijk zuinig zijn op de roze vogels van Adam en Eva, die niet ten offer mogen vallen aan de „race" om geld. goederen, eer en politiek. Het paradijs is in gevaar! e vlei Zo zag de toe*komst er uit. En waar moesten le kuikens der flamingo's worden groot ge bracht? Een der laatste oaseplekjes op onze jachtende wereldbol was door de technocraten ?n moneymakers ontdekt. James Keefer en ik aadden vlak voor onze expeditie nog de sla venhutten uit vroeger eeuwen bekeken aan ie rand van het Pekelmeer Kleine bouwsels, waarin de zwarte geïmporteerde mannen on- ier de verschrikkelijke hitte zout verzamel den voor de Hollandse meesters, voor wie zout als goud was in de dagen van vergeten roem ier Westindische compagnie. Ook toen waren de vogels er en van het handjevol slaven badden zij niets te duchten. Maar nu., nu waren de plannen „groots" opgezethet hele Pekelmeer zou worden herschapen in een geweldig industrieterrein, want zout was weer belangrijk geworden en het lag hier immers maar voor het opscheppen? Het droevige nieuws bracht in heel de wereld opschudding onder de ornithologen. Keefer had verteld en iedereen in zijn buurt was stil geweest. „Er zijn vijf soorten flamingo's maar geen soort is zo groot en mooi als op Bonaire. Wist je, dat de roze vogels al in 1681 werden gesignaleerd door een Franse vlootkapitein. die vers water kwam bunkeren in Bonaire? Deze man schreef in zijn logboek hoe hij de flamingo's op de nesten had zien zitten broe den. Net als een mens op een stoel zit Met de poten voor het nest. Maar die knaap had waarschijnlijk geen beste verrekijker, want een flamingo zit net als een kip met dubbel gevouwen poten op zijn eieren. Wie gaat er mee morgen kijken? Wie durft de hitte van de dag met mij te trotseren en kruipend gaan rijfnat. Rust., ruimte en geen lawaai; dat drie voorwaarden, die de flamingo zijn broedplaats. Bovendien moeten ze De zoutwoestijn van Bonaire is een

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9