mening HOE KRIJGT U EEN ONDERSCHEIDING? .UW Spoorwegen gebeuren in niet geschokt door A rnhem Steeds meer mensen bedanken voor de eer Scheepvaartberichten spuiter metaalbewerker MEUBELEN KOPPE S 197 WT ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT DEN HAAG Regelmatig ver schijnen in onze dagbladen plaat- tje waarop 't moment in beeld word,t gebracht, dat iemand ie mand anders een onderschei ding op de borst speldt. Zo heet dat namelijk, want een onder scheiding stop je iemand niet zo maar in zijn hand, maar die speld je hem op zijn borst, waar mee dan nie. letterlijk de borst wordt bedoeld, maar de revers van z'n colbertje. Dat plechtige moment komt dan in de krant en erboven staat .,Hoge konink lijke of kerkelijke onderschei ding toegekend". Een ondersche'Ung is namelijk altijd hoog, want zij onderscheidt de betrok ken persoon van al z'n medemensen, die geen onderscheiding hebben en om staat de gedecoreerde ook altijd stralend van trots op zo'n foto. want er zijn maar heel weinig menton, die over een onderscheiding denken als de schrijver Lodewijk van Deysel Toen die van HM de koningin een onderscheiding kreeg, noemde hij dat zeer oneerbiedig: ,,een koninklijke De vraag ligt >or de hand. iemand a an een onderscheiding wikkeld. maa nogal tijdrovend In principe kan iedereen iemand voor dragen voor een onderscheiding- Wan neer iemand denkt, dat Piet Janssen zo'n verdienstelijk burger is van de maatschappij, een bijzondere pres tatie heeft geler erd, dat die hoog no dig onderscheiden moet worden, kan hij dit aan de hurgemeester van zijn gemeente aan de commissaris van zijn provincie of rechtstreeks aan de mi nister meedelen Deze laatste is eigende persoon aanvrage door der koningin die i burgemeester, politie Doopceel Praktisch iedereen voelt zich vereerd, wanneer op d; 30ste april, de enige dag waarop De Bilt met zekerheid regen kan voorspellen, een druppeltje van die lintjertrui op hem neervalt. H.M, de koningin heeft dan aan hem gedacht en ivi." zo'n verdienstelijk burger van de maatschappij gevon den, dat zij hem een onderscheiding meent te moeten toekennen. Natuur lijk weet Hare Majesteit De politie is namelijk de eerste in stantie in de procedure ter verkrij ging van een lintje. Van de decoran- dus zo zullen we hem maar noe men moet namelijk het doopceel gelicht worden Hij moet van onbe sproken gedrag zijn. moet in zijn omgeving gunstig bekend staan en mag geen strafblad hebben. Als dat allemaal in orde is, komt de burge meester er weer aan te pas. Die moet dan beoordelen, of de decoranóus zich zo verdienstelijk heelt gemaakt, dat hij onderscheiden moet worden. Wan neer hij vindt, dat dit het geval is. geeft hij dit door aan de commissaris van de koningin. Die laat de aan vrage dan door een speciale afdeling onderzoeken en als het resultaat gun- hij de betreffende Hare Majesteit te advi seren de toekenning van de onder scheiding in overweging te nemen Wat Hare Majesteit dan ook altijd doet, want zij kent noch Jan Janssen in Nunspeet, noch mr. P. Pieters in Tietjerksteradeel De kosten aan zo'n onderscheiding verbonden zijn nihil. De orde of eremedaille krijgt de ge decoreerde in bruikleen van de Kan selarij der Nederlandse Ridderorden in Den Haag en verwacht wordt, dat ze na diens overlijden door de fa milie wordt teruggestuurd Stelt de familie er echter prijs op de versier- 'oestaandc uit vijf klassen, cn de orde van de Nederlandse Leeuw, bestaande uil drie klassen. De Leeuw is hoger dan Oranje-Nassau. Bij het verlenen van een onderscheiding wordt daarom meer rekening gehouden met de maat schappelijke positie van de gedeco reerde dan met zijn verdienste. Een president van de rechtbank, die ge durende een bepaald aantal jaren kundig en gewetensvol zijn ambt ver vuld heeft, wordt op een gegeven mo ment ridder Nederlandse Leeuw of officier Oranje-Nassau. Maar nooit rider Oranje-Nassau. Dit zou voor zulk een functionaris te min ziin. Maar tezelfdertijd worden duizenden ver dienstelijke burgers onderscheiden met de ere-medailles in brons, zilver of goud. „behorende bij de Orde van die e Pauselijk krijging van een koninklijke onder scheiding Om een pauselijke onder scheiding te krijgen wordt dezelfde procedure gevolgd, waarbij gemeester, pastoor, voo der koningin, bisschop voor min staatssecretaris en voor koningin gelezen eremedailles Bene Merenti. en Pro Ecclesia kosten zo ongeveer t '200 en de Sylvester- en Gregoriusorde tussen de 400 en 500 gulden Dit geld wordt gewoonlijk verstrekt door de persoon of de in stantie. die zo graag heeft dat iemand de onderscheiding krijgt Behalve dit kleine verschil hebben koninklijke en pauselijke onnderschei- dingen alles met elkaar daille of een broederschap Een verdienstelijke levenswandel of daad behoort beloond, d.w.z. onder scheiden te worden, ongeacht de maat schappelijke status van de persoon Met de pauselijke onderscheidingen is het precies zo. De jubilerende koster die 40 jaar gewetensvol zijn plicht ge daan heeft, krijgt Bene Merenti of Pro Ecclesia, hetgeen te vergelijken is met de ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De kerk meester. die zijn functie een kwart eeuw vervuld heeft wordt ridder in de Orde van de H. Sylvester. Wanneer hij een groot-industrieel is. die een paar jaar geleden een prachtige kruis weg iieeft geschonken, dan wordt hij Commandeur (met of zonder ster) in de Orde van de H. Gregorius de Grote. In de processie mag hij dan in uni form lopen, met steek en degen. Dit er graag voor over. Onderscheidingen strelen namelijk de ijdelheid van ac mens en nu is het eenmaal een feit. dat praktisch ieder mens ijdel is. Hij wil graag anders zijn dan anderen. Wanneer hij dat in werkelijkheid is. mag hij rustig als zodanig worden aangeduid Onderscheidingen zijn daarom goed. mits ze aan hun doel beantwoorden. 500 nnw vn Galapagos I: GREBBKDUK 6 v v te Singapore LONDEN (AP) De Engelse acteur Albert Finnev en de Franse filmster Anouk Aimee zijn vrijdag in het huwe lijk getreden. Alles is daarbij uiterst sober toegegaan: geen ringen, geen re ceptie, geen huwelijksreis. ,,Ze gaan ge woon rustig terug naai huis", zei Anouk Aimees dochter Manuella- Voor Finney was het zijn tweede huwelijk, voor Anouk haar vierde. Alleen de ge tuige van Finney, de acteur Michael Medwin, de getuige van Anouk Aimee Bestuurscrisis Gorcum voor raad van Beroep UTRECHT (ANP) Een nasleep van de bestuurscrisis die eind vorig jaar leidde tot het vertrek van drie wethou ders en negen andere raadsleden, speel de zich gisterochtend in Utrecht af voor de Centrale Raad van beroep. Twee afgetreden wethouders, de heren R. S. Kilian en C. J. de Ronde, kregen van de Gorkumse raad een afwij zend antwoord op hun verzoek om een wachtgelduitkering. Het ambtenarenge recht wees het beroep van beide wet houders tegen het raadsbesluit af en nu zal de centrale raad moeten uitma ken wie gelijk had: de gemeenteraad Schenkel E.K. olympiajollcn STANSSTAD De Westduitse zeiler Klaus Schenkel is gisteren in Stands- stad (Zwits.) Europees kampioen Olym- piajollen geworden. De zesde en laatste wedstrijd werd gewonnen door de Ne derlander aJn Wolthuis, die in de eind rangschikking achtste werd. Ook bod op convertibles Vettewinkel BRUSSEL (Reuter) Petrofina s.a. heeft meegedeeld, dat zij behalve het bekendgemaakte bod op de aandelen j rCM (12 aandelen Petrofina voor 5 aan delen ICMl ook een bod zal uitbrengen op de 6'/ï pet. in aandelen converteer bare obligaties van de vernis en verffa- bi eik vh H. Vettwinkel en zonen. Voor iedere f 1000,nom. convertibles Vette- winkel biedt Petrofina tien aandelen Petrofina alsmede f 38.50 in contanten. Het Belgische concern heeft hieraan toegevoegd, dat het bod op ICM gestand ADVERTENTIE zal worden gedaan als waarde wordt voldaan d pet. van het uitstaande kapitaal ICM te omwisseling zal worden de erteerbare obligaties Vettewinkel komt, uitgaande van de slotkoers in Brussel voor Petrofina op 6 augsutus, neer op ca. f 1820,Op de Amster damse Beurs werden deze obligaties het laatst verhandeld op 179 pet. W achlmeester, terecht niet in gemeenteraad O DEN BOSCH (ANP) Een wacht meester van de rijkspolitie in de Noordbrabantse gemeente Nieuw-Gin- neken heeft van de Kamer voor Ge schillen over de kieswet ongeijk ge kregen in het beroep dat hij aantekende tegen het besluit van zijn gemeenteraad werd door de Kamer ongegrond verklaard, omdat artikel 25 van de gemeentewet duidelijk stelt dat ieder die in dienst van de gemeente is als ambtenaar niet als raadslid geaccep teerd kan worden. Bovendien is een politiefunctionaris in die gemeente on dergeschikt aan het gemeentebestuur. TIMMAN ALLEEN AAN LEIDING DIEREN De toeschouwers b(J het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap in Dieren waren nauwe lijks meer verbaasd toen zü Jan Timman gisteren na nauwelijks twintig zetten glad gewonnen zagen staan tegen de toch waarlijk niet zwakken meester Van Scheltinga. Timman nam hiermee voor het eerst alleen de leiding want Böhin kwam niet verder dan remise tegen de Roemeen Soos. Lagere winst bij A.B.N. AMSTERDAM (ANP) De netto winst van de Algemene Bank Veder- land over het eerste halfjaar 1970 is, vergeleken bij die over dezelfde periode enigerma tevredigem het buitenlandse bedrijf heeft de door grote kostenstijgingen veroor zaakte winstdaling in het binnenlandse bedrijf niet geheel kunnen compense- Onvoi houden, verwacht de raad van bestuur niettemin, dat de totale winst over 1970, het bij de Nederlandsche bank houden renteloze desposito, niet in belangrijke mate van die over 1969 zal afwijken. Gedurende de eerste zes maanden van 1970 werd een netto winst behaald van f34,4 min tegen f35,5 min in de overeenkomstige perio de van 191 Dit daling van de nettowinst van 3,1 pet. De totale baten beliepen in het eerste halfjaar van 1970 f 252,4 min tegen f223.9 min in de eerste zes maanden 12,7 pel. De belanstelling bedroeg per Order voor W-Fijenoord Schiedam lid van de Rijn-Schclde- groep heeft van de rederij Oljekon- sumenterna-ok te Stockholm op dracht ontvangen voor de bouw van een mo- tortankschip met een draagvermogen ïtemd voor bet Cornfeld heeft meerderheid in l.O.S. (AP) Bernard Cornfeld, oprichter van het in het slop geraakte Mutual Fund Investors Overseas Servi ces (IOS), heeft te Genève verklaard dat hij een meerderheidsbelang in het IOS heeft verworven. Binnenkort zal hij weer een vooraanstaande plaats in op een vergadering van de IOS-direc- tieraad verklaard. V'"s £acobi_j\Vld.);. Vogel-Schouten i i Scheltinga. LANGZAMER RIJDEN Minder doden op secundaire wegen in Frankrijk PARIJS (AP) een snelheidsgrens van 110 kilometer uur op Franse secundaire wegen een totale lengte van 13.500 heeft tot gevolg gehad dat het aantal verkeersdoden op die wegen aanmerke" lijk is gedaald. Van officiële zijde is meegedeeld, dat het aantal doden op de „kleine wegen" in mei van dit jaar 20 pet lager was dan in mei 1969. en in juni 12 pet lager dan in juni van het vorige jaar. Op de „snelle"' wegen ging het de verkeerde kant op: er kwamen in de eerste drie maanden van dit jaar 22 pet Wilt U meer verdienen? Wij kunnen u onmiddellijk plaatsen: Wij betalen een hoog loon, vakantietoeslag en gratifikaties. sollicitaties richten aan c.a. ruigrok industrie n. valkenburgseweg 26 katwijk telefoon (01718) 13943 i dan in het i kwartaal jongens mee naar Duinrell. Het moet mij even van het hart om de dames en heren, die het mogelijk maken om voor de kinderen de „grote" vakantie tot zo'n feest te maken, dan kte zeggen. Onze jongens zijn eerst met ons op vakantie geweest en wisten dat ze Duinrell nog in petto hadden. Iedereen werd hiervan op het vakantieadres in kennis gestel 3. In januari beginnen ze er al over en zijn dan reuze benieuwd of ze dezeitde kinderen van het vorig jaar weer zullen ontmoeten. De leiders en leidsters zijn als we me want iedere dag is anders. Het liefste zouden ze over de zaterdag en zondag heen willen springen. Dit alles is toch bedenken in weer of geen weer. Nog maals alle lof voor deze organisatie. Een dankbare moeder. ZIT U OP UW VRIJE DAG OOK ZO GRAAG INEEN FILE? Vele Nederlanders kennelijk wel. Er ziju er nog altijd heel wat die de mogelijkheid van een boottrip over het hoofd zien. En dat terwijl er op het water plaats te over is voor uitlaatgasloze ontspanning. Op de comfortabele schepen van Koppe is altijd wel een plaatsje vrij in de salons of op het zonnedek. Vanuit Amsterdam - ZAANSE SCHANS. 5 x per week 7,50 -ALKMAARDER MEER. Met bezoek aan de Zaanse schans. 2 x per week 11, - VECHTSTREEK. Met bezoek Muiderslot. 2 x per week. - MUIDEN. Over IJsselmeer en Vecht. 3 x per week. - SPAKENBURG. Elke zaterdag (marktdag). - MARKEN EN VÖLENDAM. Dagelijks drie verschillende programma's. - ZOMERAVONDVAARTEN. Romantiek aan boord met een drankje. 14,— 8,— 12. 5,50 8,50 12,— PARTHENON f RANDRONTEIt SEnVAASKERK zer verslaggevers) De ravage, die maandagnacht ontstond door kortsluiting in een relaishuis op het emplacement van het station in Arnhem, is al bijna weer opgeruimd. Toch nog sneller dan aanvankelijk was gedacht werden de nieuwe be dradingen aangebracht en be horen vertragingen met wi.jd- slrckkende gevolgen tot het verleden. Woensdag al werd het oostelijk emplacement weer in gebruik genomen. Treinen van Dieren. Zutplien en Zevenaar konden weer op lichtseinen en via op afstand bediende wissels het station binnenrijden. Dit betekende j ook dat treinen uit Roosen- 1 daal. Zwolle en Amsterdam konden doorrijden Gisteren ging het westelijk gedeelte weer normaal draaien cn van daag moet alles weer opgelost gendeel denken dat de ge- op het Arnhemse n paniekreactie bij opgeroepen. Het te- waar In het grote koele hoofdkantoor van de spoorwegen in Utrecht wordt de zaak van alle kanten beke ken. Ir. G Verheul en ir J. de Heer, beiden spoorgrootmees- ters als het om beveiliging en automatisering gaat. zeggen bijna in spreekkoor: „Wij zijn hier niet van geschrokken" En ir. D. Heer voegt i nog aan toe: „Automatisering is een goede zaak We blijven onze best doen om calamitei ten als deze te voorkomen maar menselijke fouten kun je ook met automatisering niet helemaal uitschakelen" het Nederlands leidde" „Bij het Qormale van de bovenleiding wordt bruik gemaakt van een waj met hefkorf Het i om met deze korf i rijden. Dat is toch gebeurd Er is kortsluiting ontstaan, de ge volgen zi.in bekend. Een wer kelijk gigantische kortslui ting." Is zo'n zenuwknoop dan niet dubbel te beveiligen" „Natuurlijk, maar dat is eco- Dat Zutphen, honderden miljoenen kos- In onze rijke ervaring twintig jaar met deze grootste. Maar nogmaals, dit de eerste maal dat er zoie is gebeurd. Bete die extra-milj'-enen reel- iar- digt?" Het is door een persoonlijke gegaan bij N S. Arnhem niet het ertragingien geweest, die het zoals spoorverkeei hebben geplaagd noe- Meestentijds en het oorza- NS de hand in eigen boezem steekt komt er zo'n handjevol oorzaken uit. Men denke al leen maar aan de vertraging die begin juni ontstond, toen twee machinisten elk met een verkeerde trein vertrokken Dat betekende terug met een forse vertraging. Diezelfde dag was er een seinstoring bij de brug van Hedel. Het beteken de dat er een uur lang geen trein reed tussen Den Bosch en Utrecht, wat in het hele land merkbaar was Men den ke ook aan een technische sto ring bij Moordrecht op 12 ju- i Deventer, Rotterdam, Dor drecht, Den Bosch. Tilburg, Roermond, Eindhoven Natuur lijk. er kan op al die stations iets gebeuren En dan zou het weieens vervelender kunnen aflopen dan nu. Want Arnhem de onderhoud „In het land gebeu- bracl au torna tiserings- het nomisch een zodanige extra-beveili ging aa i te brengen dat dit Uemaal te vermijden is". Al met al heeft spoorslag '70 de nieuwe dienstaanpak van NS het bedrijf geen geluk ge bracht. Sinds 31 mei. de eerste dag van dc nieuwe dienst, is aaneenschakeling van een hapje en gelegenheid tot dansen. 15,— - HAVENRONDVAARTEN. Vele malen per dag. 3,— - IJ MUIDEN 6,— - IJSSELMEER 6.— Buiten Amsterdam ook nog - ARNHEM-WESTERBOUWING v.v. Dagelijks uurdienst. 2,70 - ENKHUIZEN-STAVEREN v.v. 3 x per dag (zondags 2 x). 4,75 Kinderen t/m 13 jaar half geld. Voor een uitgebreide reisgids kunt u altijd bij de V.V.V. of bij ons terecht. Tot i een van onze schepen. die e vertraging - kwartier in het hele land tot gevolg had Op 13 juni. een I dag later, liep er een trein vast door defecte remmen. En 1 de lijst is nog langer.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17