I Dank zij pop belangstelling voor jazz weer gestegen Jazz ontwikkelings hulp SUPER SISTER: BINTANGS: HAAN IN KIPPEVEREN Geleerde bril Arbeids vitaminen Jack Teagarden De afgelopen jaren hebben wij heel wat jazzmusici horen klagen over gebrek aan emplooi en belang stelling. De reden ligt voor de band: de pop spreekt een zeer groot publick aan en heeft praktisch alle andere muziek naar de achtergrond gedrongen. De jazz leek ten dode opgeschreven, leek schrijven wij, want er schijnt een kentering op komst te zijn. Talloze jonge popmuzikanten hebben namelijk de jazz ontdekt en toegevoegd aan hun toch al zo stUlrqke repertoire. Groepen als Blood. Sweat and Tears. Chicago, Soft Machine, Colloseum, Circus en nog vele andere spelen eigenlijk pure jazz, zij het vermengd met pop. Het klinkt vreemd, maar door de pop is de getaande belangstelling voor de jazz bij vele jonge ren plotseling weer opgewekt. Bovema uit Heemste de haakt daar maar al te gretig op in. Via de platen van het Franse BYG-label (waarvan Bovema de Nederlandse rechten in handen heeft) tracht men de vruchten te plukken van deze jazzrevival Het BYG-repertoire is in drie categoriën te verde len. De eerste categorie. Archive du Jazz geheten, put haar opnamen uit de Genett en Riversidear- chieven, die historisch belangrijke opnamen uit de jaren twintig bevatten. De tweede categorie, BYG- Savoyline, heeft de befaamde Savoy-opnamen tot haar beschikking. Savoy is het label, dat in de veertiger jaren de eerste bop-opnamen realiseerde met wijlen Charlie Parker, Bud Powell. Dexter Gordon e.a. Later introduceerde deze maatschappij mensen als Stan Getz, Cannonball Adderley en Archie Shepp. De derde BYG-line is BYG-Actuell et heeft contemporaine jazz en pop in haar catalo gus. Vorige week kwamen er maar liefst zon twintig nieuwe platen van dit label op de markt. Het zou te ver voeren alle nieuwe platen aan een beschouwing te onderwerpen, laten wij ons dus beperken tot de titels en wat bijzonderheden. In de serie Archieve du Jazz verschenen: Muggsy Spanier (529.055) met begeleiding van de Chicago groten Mezz Mezzrow, George Wettling en Frank Teschemacher. New Orleans Legends (529.062) met revivalopnamen uit de jaren veertig. Zo komen we good old Bunk Johnson tegen met nieuwe trompet en nieuw gebit, de vader van alle trombonisten Kid Ory, de pasgeleden overleden klarinettist C.eorge Lewis en ga zo maar door. Sydney Bechet (529.064) Een nadere aanbeveling is eigenlijk overbodig, om dat we hier te maken hebben met de beste en beroemdste klarinettist en sopraan-saxofonist van de traditionele jazz. Jack Teagarden en Pee Wee Russel (529.064). Twee van de meest excentrieke figuren uit de jazzwereld vullen deze elpee. Op deze plaat met opnamen uit 1928 en 1940 spelen verder de toen nog jonge Ben Webster, drummer Dave Tough en de pianist Billy Kyle New Orleans Rvthm Kings (529.057) staat in de ïazzhistorie te toek als het tweede grote blanke orkest na The Original Dixieland Jazzband. In deze band speelden mensen als Ben Pollack, George Brunies, Paul Mares enz. Opnamen uit 1923. Giants of Boogie Woogie (529.059) met grootheden als Meade Lux Lewis, Albert Ammons en Pete Johnson. Riverside History of Classic Jazz (529.016). De ontwikkeling van de klassieke jazz wordt op deze elpee met voortreffelijke voorbeelden geïllustreerd. Van de Afri kaanse geboortegrond (tam-tams uit de Kongo) tot de boogie-woogie van Cow Cow Davenport krijgt men een goed overzicht van de eerste twintig jaar van de jazzmuziek. The Golden Age of Ragtime (529.060) bevat ragtimemuziek van een anoniem e isemble, de hoes geeft tenminste geen bijzonderhe- In de Savoy-Line verschenen: Nostalgia-Fats Na varro (529.103). Fats Navarro was indertijd naast Dizzie Gillespie de belangrijkste trompettist van het boptijdperk. De dood verhinderde echter een verde er groei en ontwikkeling van deze begaafde muzi kant. „Nostalgia" bevat beroemde opnamen uit de jaren veertig met Dexter Gordon, Art Blakey, Charlie Rouse en Tadd Dameron. Dial Africa-John Coltrane (529.108). Op deze plaat speelt nog niet de grote Coltrane die hij later zou worden. Maar daarom juist erg interessant voor de oprechte „Tra- „Trame-minnaars". The Dreamer-Yusef Lateef (529 113) Een van de meest bizarre figuren van de jazzscen is zonder twijfel ex-Mingus - Gillespie - Adderley man Lateef. Met zijn uitheemse blaasinstrumenten John Coltrane er. ritme-instrumenten als Seven-Upflessen maakte hij in de afgelopen vijftien jaar furore. Op deze p'aat valt Yusef te beluisteren op hobo. fluit, tenor on argoK?). Footlose - Paul Bley (529.114). Een van d* nieuwere Savoypi'oduktcn. waarop de lyrische, avant-gardist Bley begeleid wordt door gereputeer de ritmemensen als drummer Pete La Rocca en bassist Steve Swallow. The Futuristic Sounds of Sun Ra (529.111). Pure hemel bestorming, dus zeer vrije muziek van een pianist, die zijn geluiden als kos misch kenschetst. De BYG-jazz package wordt afgerond door zes elpee's uit de Actuellseric. die gedurende het afgelo pen jaar in Parijs opgenomen werd. Muziek voor de liefhebbers van vrije geluiden. Don Cherry „Mu" first part (529.301). Art Ensemble of Chicago (529.302). Claude Delcloo, Arthur Jones - Africanasia (529.306). Archie Shepp - Poem for Malcolm (529.311). Paul Bley-Ramblin (529.313). Ac ting Trio (529.314). Zoals u ziet een omvangrijk pakket met kostelijke jazz voor iedereen, ook in een prijsklasse voor iedereen: f 14.90. Wij zijn benieuwd of deze jazzont- wikkelingshulp van Bovema vruchten afwerpt. Sydney Becket Art Blakey We willen juist dat de mensen niet weten waar ze bij ons aan toe zijn Popgroep Super Sister zal vóór oktober de platenmarkt met een singletje en l.p. uitbreiden. Deze 4-iuan sterke Haags formatie maakte in maart een opmerkelijk debuut met het surrealistische sfeernummer „She was naked". Een opname waarvoor vele popliefhebbers de moegeluisterdc oortjes spit sten in afwachting naar De Supersisters bestaan nu ze ven maanden. Het succes van „zij was naakt" (zeven weken in de top veertig hoogste plaats elf) schrijven ze toe aan de aparte, bijna onwezen lijke sfeer die ze zowel met hun muziek als teksten oproe pen. Niet de op het ogenblik zo geliefde western- en folk muziek willen ze imiteren. Su per Sister maakt eigen muziek die ze „Europese Muziek" noemt. Klassieke achtergron den spelen een hoofdrol in de muziek van Super Sister. De 20-jarige derdejaars pianostu dent Robert Jan Stips is hier voor verantwoordelijk. Hij schrijft alle composities die Super Sister scholier probeert amenwerking' met de anderen studeert in Delft, Sacha Kunsten te gaan gearrangeerd worden. Die Geest (19) fluitist, die plannen Vrolijk (20) die naast zijn drum- Nai deze maand uitgebracht wor den. De muziek ervan is geba seerd op een symfonie van Brahms. Fancy Nancy lijkt volgens Robert Jan in de ver ste verte niet op „She was naked". „Dat hoeft ook niet want we willen juist dat de mensen niet weten waar ze De l.p- „Present from Nancy" komt in september uit. Vier lange nummers komen erop en één nummertje van zestig se conden. De plaat zal bestaan uit combinaties van sessions die Super Sister op het toneel ten gehore brengt. De muziek is het belangrijkste. Er wordt weinig gezongen, want „we kunnen eigenlijk niet zingen", bekent Marco Vrolijk. Ook komt er een nummer op waarin het Gregoriaanse the ma „Dona Nqjjis Pacem" d at op „She was naked" voor kwam nog even terugkomt. „She was naked" is onlangs ook in Amerike uitgebracht onder de naam „Dona Nobis Pacem". JDe groep zelf voelt er nog niet veel voor om het singletje achterna te reizen. „We willen eerst hier een ste vige basis leggen". Travelling in the USA Deze rubriek werd samengesteld door Charles Bels met medewerking van Margriet Borghols en Jan Pieter van Vree. Na de wat teleurstellende l.p. „Blues on the ceiling", hebben rie Beverwijkse Bintangs zich duidelijk gerevancheerd met hun tweede langspelcr „Tra velling in the USA", die on langs op het Decca-label is verschenen. De Bintangs is een van de oudste groepen van Nederland. Aan het c.ndc van de vijftiger jaren werd de groep opgericht. met een bezetting van uitslui tend Indische Nederlanders. Het geluid dat toen geprodu ceerd werd.' verschilde nogal met wat nu gespeeld Wordt: het repertoire bestond voorna melijk uit Cliff Richard-achti- gc nummers. Er werden ook enkele platen opgenomen, maar hoge ogen weiden toen niet gegooid In de afgelopen jaren veranderde de bezetting van de groep vele malen, tot wat die nu is Met de hits „Ridin" on the L N", Travel ling in the USA" en „He didn't want to go home", die alle op de l.p. voorkomen, be gon de zon voor de Bintangs door te breken en kreeg de groep een eigen geluid, dat het midden houdt tussen de late-rock en de blues. Een ei gen geluid, dat grotendeels te danken is aan de stem van Gus Pleines, die erg veel lijkt op die van Rolling Stone Mick J agger, zo zeer zelfs, dat er soms nauwelijks onderscheid valt te maken tussen het stemgeluid van de twee zan gers. Opvallend is ook het fraaie solowerk van lead-gita- rist Arthy Kraayeveld, die on getwijfeld tot de beste der Ne derlandse gitaristen gerekend kan worden. Arthy schreef zes van de acht nummers voor de nieuwe l.p., waarvoor trouwens ZATERDAG 8 AUGUSTUS 19: Niemand minder dan een der jongste (beroemde) Franse couturiers, Jacques Esterel, heeft zo pas over „de" man ge zegd: dat het onmogelijk lijkt de heer der schepping kleren en stoffen te laten aantrekken die tot nu toe gereserveerd bleven voor de vrouw. Maar dat niets onmogelijk is cn dat meneer wat die kleren aangaat eraan zal moeten ge loven! Esterel heeft de unisex bedacht. Uni is te bereiken door de vrouw te kleden als een man. Daarmee was de mode al aar dig bezig. Maar Jacques keerde het om en hij vindt niet alleen navolging in Frankrijk. In Londen, destijds het toonaangevend centrum van herenmode, ligt aan de Cliffordstreet een uiterst select zaakje. „Mr. Fish", alwaar heel wat heren uit hun Rolls Royce stappen, om er zich tegelijk met jeugdigen in spijkerbroek te verdringen bij de beeldigste hemden collectie. Shirts van zakdoekjesbatist met gepüsseerde mouwen, van blauwe voile met Valenciennekantjes, van crêpe de Chine met open borduursel en een nachthemddecolleté, van ivoorkleurig linnen met een kraag van echte oude kant. Maar vooral oogst Mr. Fish in de bakermat van de onnavolgbaar correcte gentlemankledij. daverend succes met zijn herenavondjurken!! Het merendeel van de heren in Ameri- ka's steden is conservatief gekleed, en keert de avant-garde de rug toe. Dal wil zeggen: gedurende vijf dagen van de week. Al die tijd loopt de niet-rijkaard (hij bestaat ook) in een confectiepak, standaardprijs 85 dollar. Zijn met meer pecunia gezegende broeder trekt een pak van Cardin aan (3 maal zo duur). De zeer welgestelde (ook die zijn er hoor!) draagt een elegant maatpak van vier tot vijfhonderd dollar. Maar op zijn twee vrije dagen, maakt Mr. USA er een grote verkleedpartij van en is niets hem te dol als het maar gemakkelijk zit. Ofschoon.de nieuwe rage zich met snorren en baarden te beplakken nu ook weer niet zo'n gemak betekent! Dit alles geldt de volwassen man, maar vlak de jongeren niet uit!! Vooral 's avonds vallen zij in een enorme variatie van ongewone kleding te be wonderen. Sommigen doen of ze heimwee hebben naar het begin van deze eeuw. Maar een groter aantal kijkt in de toekomst van Esterel en volgt daarmee het (welis waar in fijner banen geleide) spoor dat de hippies hebben getrokken. In Italië heerst al een even grote vrij heid. De herenmodeontwerpers heb ben er een grote naam, de stoffenfabri- kanten ook. In het zuiden is de man nog echt heer en meester en het lag dus niet voor de hand dat hij zich „vrouwen kleren" zou laten aanmeten. Maar ook hij gaat door de knieën. De Amerikaan se ontwerper Ken Scott die in Milaan woont, heeft tot nu toe de origineelste stoffen (en kleren) voor de jonge vrouw bedacht Maar ook hij vond thans dat stof en coupe meer en meer voor uni sex kan dienen, waarbij niet alleen zij hem, maar ook hij haar navolgt. Ten slotte de eigen woorden van Este rel over het fenomeen van de „haan in kippeveren": „Enfin, enfin, enfin hebben we het be reikt. Het allermoeilijkste restte ons nog.hel is geklaard! Het allermoeilijkste? Nou en of! Karl Marx, de oktoberrevolutie, de atoomsplitsing, de eerste stappen op de maan.... allemaal niet zo slecht! De rokken van de nonnen verkorten, priesters een gewoon pak aantrekken, ze het huwelijk in het vooruitzicht stel len we zijn in beweging. Seksuele opvoeding, pornografie toege staan in Denemarken, 't is niet over het hoofd te zien. Europa verenigen, discriminatie in Amerika opheffen, de armoede in een derde van de wereld overwinnen lofwaardige intenties die nog tramme lant genoeg beloven. Maar dit alles is slechts een briesje, een fluistering, een rimpeling, vergeleken bij het grote onmetelijke, kolossale gigantische taboe dat intact bleef Alles in de wereld kan gebeuren, ten goede of ten kwade, maar getolereerd, bestuurd door hem. De vrouw mag zich emanciperen als hij maar het te evenaren doelwit blijft, de image waarop men wil gelijken. Maar hem uitnodigen te willen lijken op een ander dan hij is!!! Erger, hem overtuigen dat hij gemakkelijker, beter Dit lange, lange hemd is Ie dragen dot man en orouu', aan het ontbijt, kamerjas- op reis, om vrienden i ontvangen of om in te slapen. De stof ban-lon, de druk slelt sextt kundige instrumenten) voor. Het h niet uitblijven of deze jurken wordt alreeds Ken Scott's ,,sexy s aangepast aan de bewegingen, goed koper, fantasierijker gekleed kan in een tenue dat tot nu toe was g Dit kan niet! Liever naakt dan gekleed zoals zij Ep tochen toch- zal het beyren. al denkt hg. zijn prestige te ver. liezen. Hij 'zal integendeel, een meur evenwicht vinden. Hij hoeft zich ni< zus of zo te kleden, maar hij kan he Een gehele jonge generatie staat klaa met een andere levensvreugde, onl worsteld aan bijgeloof en veinzen Deze jeugd weet dat: Kleren de ma niet maken: Aldus Jacques Esterel. Een meisje van het grote Pop festival? Nee, een mannequin in de gipsgpstijl uit Dior's boutique. De ge rimpelde rok heeft een aangerimpelde strook, vroeger noemden we dat een etagerok. Aangezien de bolero ia voor zien van lange mouwen terwijl boven dien de shawl het blote maagstuk kan oillei dat deze jurk bedoeld is. Een van de verschillen tus sen deze zigeunerinne-jurk en die uit de Kralingse wouden is het materiaal, dat bij Dior zijden mousseline is (in zwart, groen en geel). Een ander i>er- schil, de prijs het bovenstukje 690 francs, de rok 1.070 francs, samen zo'n 2000 gulden, de shawl niet meegerekend. En daarmee kruip je niet in een slaap zak. Britse onderzoekers menen dat bijziende kinderen harder werken eerzuchtiger zijn dan hun leeftijdsgenoten met goede ogen. Dat een ze zo geleerd staat, leek de oorzaak van het volksgeloof dat zij ook beter leren, maar het schijnt werkelijk waar te zijn. Het blijkt dat ze nauw keuriger zijn op school, meer liefhebberijen op wetenschappelijk terrei Op hebben, en minder hobbies in de sport zoeken. De onderzoekingen strekte zich uit over kinderen die vanaf hun geboorte bijziend waren tot aan hei die op zeven jaar daarmee begonnen, Bijziendheid kan erfelijk zijr Daarom houdt men er rekening mee dat in die families waar bijziendhei bij veel voorkomt van oudsher meer nadruk gelegd wordt op intellectuel ontwikkeling. de hele familie Kraayeveld druk in de weer is geweest basgitarist Frank ontwierp de hoes en zijn broer René maak te de foto's. Behalve bovengenoemde drie nummers worden op de plaat ten gehore gebracht: In the past. Is a blue bird blue?. Rock it little bastard, I'am gonnu let you down en Agnes grey. (Decca 6419 001) WU hebben ons steeds geërgerd kinderen die beweren beter of bei huiswerk te kunnen maken bij ziek van radio of pick-up. (Hieruit blijkt duidelijk dat wij to de een oudere generatie behoren). De gernis die voortsproot uit ongeloo! zal moeten plaatsmaken voor geloof In India is ontdekt dat jonge ri; plantjes voorspoediger groeien bij dagelijkse dosis van een half uur r ziek, dan eenzelfde soort plantjes zonder die arbeidsvitaminen m stellen. Het westen hechtte aan bewering van betere oogst geen g» loof. Maar ook het westen zal hoofd in de schoot moeten leggei evenals wij dat doen in verband de huiswerk makende kinderen. Me heeft hier namelijk de invloed ultrasonische geluidsgolven op ontkii ming en groei van gerst en nagegaan. Het zijn de geluiden di niet door het menselijk oor waargeno men kunnen worden en zij blijk» een verhoogde werkzaamheid vï schillende enzymen te ontwikkelen Vergelijking tussen met-deze-geluiden behandelde zaden en plantjes, e behandelde, viel uit in het voorde» van de eerste! Waarom zou dan het brein va jonge studerenden niet gcstimuleer kunnen worden door geluid (dat h» laas ook door onze oren gehoon wordt). Ki

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12