STAPHORST Kpi|§ppr - Jij WIL AF VAN T MESTKAR- WA IMAGO Tijd vreet aan eeuwen oude tradities HSL? i'i' Verhalen over vrijen in opkamertje behoren tot het rijk der fabelen "Us ZATERDAG 2. In Nederland is nog een handvol dorpen aan te wijzen, waar het lijkt of de bevolking zich afzet tegen de huidige maatschappelijke ontwikke lingen. Vaak berust het afwijzen van bepaalde zaken (inenting, tv-kijken, sport op zondag enz.) op godsdienstige principes. Ze zijn te vinden in Zeeland, rond het IJsselmeer en hier en daar in het binnenland. Vaak zijn het agrarisch georiënteerde streken, die jarenlang in een isolement hebben gezeten. Dat isolement wordt momenteel door allerlei communicatiemedia verbroken en dan treden de specifieke gebruiken c.q. de daaraan verbonden bezwaren schrijnend aan de dag. De gemeente Staphorst 13.650 ha groot met 10.500 Nederland, waar de bevolking zeer sceptisch staat tegenover bepaalde ontwikkelingen. Het is een gemeenschap met eeuwenoude kerkelijke tradities en specifieke gebruiken. Op zichzelf niet erg. Anders wordt het wanneer door middel van volksgerichten het gedrag publiekelijk aan de kaak wordt gesteld. Staphorst heeft in de afgdlopen tien jaar twee van dergelijke volks gerichten of pogingen daartoe beleefd. Ze hebben veroor zaakt dat de brede massa momenteel over „het zwarte dorp" spreekt. Staphorst wil van die naam af. Daarom worden pogingen in het werk gesteld om de image te verbeteren. Want de tijd staat niet stil. Ook niet in Staphorst. En er zijn steeds meer inwoners die dat gaan begrijpen. voorlichting Kleding van een overledene wordt bij opbod verkocht. Dit Staphorster gebruik is niet meer waar te nemen in de open lucht. Men huurt nu een zaaltje. Het is een bont gezicht de in klederdracht verzamelde vrouwen bijeen te zien. Maar ook in Staphorst en nog meer in Rouveen, begint de tand des tijds te knagen aan het verschijnsel klederdracht* sv. m. ar» u -| «WÉ in de gebloemde krapl; inkei kanten muts spant over het oorijzer. De kno kige hand omklemt de in zilveren beslag gevatte bijbel. Gods Woord in boekvorm. Staphorst gaat ter kerke. Monumentaal v streek. Door het gebla probeert de zon de strakke zichten op te lichten. Teverge Ernstig schrijden de kerkgani voort. Monotoon klinket later de gerekte hele psali over het uitgestorven lijkende dorp. Vanaf de kansel klinkt de eer hpt gaat om Gods weerhouden het bredi gaan* dat leidt naar de houten banken c voor zich uit. Ze naar uit dat ze Gods Het leven v; noeg zorgen. Het boeren op klein bedrijf in e< overloopt van EEG vergroting is geen sinecure. Maar het is goed dat de domi nee wijst op satans listen en lagen, waar de mens elke dag weer in verstrikt kan raken. Zelfs door de dikke kerkmuren heen zaait de duivel het zaad van onvrede en twijfel. Daarom onderwerpt de Staphorster zich elke zondag weer aan het gezag dat hem vanaf de kansel wordt voorgehouden. Gods heerlijk heid ds nabij, klinkt het. De Staphorster weet het en put ei- Veranderingen De Staphorster is van huis zeer godsdienstig ingesteld. Vroeger kuilden de Staphorster boeren aardappels vóór hun woning. Thans komt dit gebruik niet meer voor. Wat wel is gebleven is het fotografeerverbod. De Staphorsters passen er voor als prentbriefkaart in een oplaag van enkele tienduizenden in de etalages van boekwinkels te liggen. Over de bewering dat de fotolens als het oog van de duivel zou worden beschouwd, halen de Staphorsters de schouders op. Ze wijzen dan naar de portrettengalerij in hun woonkamer. het naar de kerk gaan soms een verkeerde traditie?" De Wolde is 'n man, die na zes tien jaar wonen en werken in Staphorst, van het dorp en zijn bevolking is gaan houden, gaan respecteren. Zijn kerkelijke ge zindheid maakte dit wellicht gemakkelijk, maar hij bestrijdt de mening als zouden anders denkenden door de Staphorsters ken. Momenteel probeert hij met een aantal anderen de image van Staphorst te verbete ren. Want men wil „af" van het Staphorst-van-de-kar. Een stich ting heeft daartoe een brochure uitgegeven, dat zakelijke infor matie over de gemeente ver schaft. „Staphorst is een ge meente, zoals alle andere ge meenten" zegt De Wolde. Hij vindt dat de specifieke gebrui ken geen afbreuk behoeven te krijgt. Fel veroordeelt hij de sensatie pers, die Staphorst het achter lijkste dorp van Nederland noemt. Een Belgisch zondagsblad vulde er onlangs enkele kolom men mee en weidde breed uit over de vrije liefde, die in het dorp bedreven zou kunnen wor den. „Nonsens", zeggen de Stap horsters zelf. Alle verhalen over het vrijen op de bedrand van het opkamertje worden naar het rijk der fabelen verwezen. Even verontwaardigd stellen zij zich op tegenover de bewe- moeten bewijzen (door zwanger te worden) dat zij een man een kind kan geven. Dit zijn een paar misverstanden, die de Stichting Staphorst uit de we reld wil helpen. „Wij hopen dat u tot de conclusie komt dat Staphorst ook nog iets anders is dan het dorp van de volksge- Vele vrouwen houden het bij de „dracht". het mes beslecht, waarbij dan andere mannen er in een kring omheen zitten. Staphorst heeft beslotenheid. En daarbij zijn veel gebruiken, die de gemeen schap in een kwaad daglicht zouden stellen, ook onder de ta fel terecht gekomen. Totdat, zo- 1966 troepen jongelui, oude koei sloot haalden, w lesbehalve repre Tegen oecumene Aan de ander kanl i het i gen behoi staphorst en Erfenis de formeerde modalit wars van elke vrijzinnigheid. Ze maken het kerkelijk leven sta tisch en willen houden wat ze verworven hebben. Toch vreet de tijd en de daar mee gepaard gaande verande ringen aan Staphorst. Jonge Staphorster mannen hebben de klederdracht afgelegd en in Rouveen zijn er ook al meisjes, die de zwarte kousen hebben uitgedaan. Maar de minirok is er nog steeds taboe. De oudere vrouwen houden het bij de „dracht". Het haar weggestoken Wolde (43) zegt het andere kant de heid ook „Maar er I gekomen, dat het ook een stuk gein van de jongeren betrof", voegt hij eraan toe. „Staphor sters zijn mensen, die achting en genegenheid verdienen", zegt hij een Zwolse (vrijzinnige) pre- dikar Tradities Uiteraard hecht een gemeen schap als Staphorst zich aan tradities, die de eeuwen hebben getrotseerd. Nog altijd worden direct de klokken geluid bij 't overlijden van een dorpsbewo ner. De echte Staphorster kan altijd gedragen, zonder En dan bitter: „Dan ben je ook al getekend tegenwoordig. Maar mag je alsjeblieft je eigen leven leiden? In de oorlog waren de kerken ook vol. Toen was het godsvertouwen groter dan nu. Is en zelfs hoe oud hij of zij En ook de burenplicht is zaak, die (nog) onlosmake- met Staphorst is verbon- ruiken verdwenen. Niet langer orden aardappelen voor het ais ingekuild, en evenmin ordt de kleding van overlede- ?n in de openlucht publiekelijk ïrkocht. (Het gebeurt thans in ;n zaal). Ook ruzies tussen ngens worden niet meer met dat Staphorst staat te drin- mee omhoog gestoten te worden in de vaart der volke ren. Min of meer achterdochtig, in ieder geval zeer sceptisch, worden de ontwikkelingen, die zich voordoen in de maatschap pij gevolgd. Oude Staphorsters moeten niet veel hebben van recreatie. Niet omdat ze tegen een zich ont spannende mens zouden zijn, maar om wat er d rum und d'ran zit. Idem is het met het zwemmen. Ondanks de bezwa ren, dat zwemmen tot verwilde ring van de zeden zou kunnen leiden, legde de gemeenschap een halve ton op tafel Deze generatie :al hebben verloi het ijn tijd i zich bad. Het eerd opstellen wikkelingen in al i de landbouw (EEG) houdt c n ingewortelde afkee Het 1961 de 1 Staphorst losbarstte. Jongeren reden een Staphorster vrouw op een mestkar door het dorp heen omdat zij in zonde had geleefd met een man. Een volksgerich' langstelling van de wereldpers Staphorst werd in een klap los geslagen uit zijn isolement. Vijf jaar later was het opnieu\ raak. Jongeren wilden eet -chandboog oprichten voor hc huis van een vrouw, vijfentwin tig man rijkspolitie knuppelde ieze voornemens uit de hard- koppen van de Staphoi Een Staphorster boer bekijkt het plan voor een ruil verkaveling. Een man in klederdracht, die echter is meegegaan met de mechanisatie-eisen, die het boeren bedrijf momenteel stelt. i Rom3 en de paus. Stellen „zwaren" zich er bijzonder tegenover op. de gerefor- erden uiten zich daarentegen s gematigder. Zij zijn het ook Tegen de achtergrond van die ontwikkeling, die onder meer zichtbaar wordt in het afleggen van de klederdracht door de meisjes, zegt De Wolde dat met tertijd ook Staphorst zijn eigen wikkeling door. Dolle Mina lingen van de Stich Vrouw-Maatschappij zijn in Staphorst nog niet gesignaleerd. „Ik vind hier nog iets terug van grootmoeders tijd", zegt De Wolde mijmerend. Daaruit valt af te leiden dat Staphorst veel van vroeger bewaard, in ere gehouden heeft. Nog steeds is de vrouw in het kerkelijk leven monddood. Rouveen en Stap horst fulmineren tegen de vrouw-in-het-ambt. Maar wel weet ze haar weetje op de boer derij, en beslist ze mee. Stapje apje gaat Staphors toon van de predikant in Rou- een iets minder somber dan die in Staphorst zelf. Daarente gen is IJhorst, dat ook deel uitmaakt van de gemeente, vrij zinniger. En ook de „burgers" in Staphorst de niet-autochtone Staphorsters stellen zich minder strak op. Zo'n „burger" is de Amsterdammer Baren- drecht, een man die leeft zonder god en gebod, zouden de Stap horsters zeggen. Toch bestellen ze zonder schroom hun familie drukwerk bij hem en Baren- drecht zegt zelf niet meer uit het dorp weg te willen. Hij heeft begrip voor de kerkelijke opvattingen van de Staphors- Zondags rijdt hij de streek niet af wanneer de dorpsbewoners naar de kerk gaan. En zij laten hem ook met rust. En beide partijen hebben er vrede mee. i feit dat getrouwde kinderen bij hun ouders gaan Iet percentage fami- bedraagt ms nog „slechts" 33 procent, i vanaf de kansel in de vrij maakte gereformeerde kerk is gezegd dat getrouwde kinde- niet meer bij hun ouders >eten gaan inwonen. Daarbij Hervormd Staphorst zit dus kerkelijk volledig ingesnoerd in dogma's, maar de gemeentele den vinden het best, al is de it vanuit die „Daar heb je niets mee te :en", wanneer er vragen ko men over de dorpsgemeenschap en de specifieke Staphorster ge bruiken. Maar een boer. tevens CHU- raadslid, als H. Slager zegt dat er inderdaad iets aan da in- druk-naar-buiten van Staphorst moet gebeuren. De stichting, die ligen i Het is een geluid van een man. wiens dochter de klederdracht is trouw gebleven Een autoch tone Staphorster, die begrijpt dat de tijd niet stil blijft staan. „We zijn een gewoon dorp zoals er zoveel in Nederland zijn", '.egt hij. Maar het zal ongetwij- reld nog een lange, lange reeks van jaren duren, alvorens Stap horst ook zo bij de brede massa bekend zal zijn. Ingekankerd vooroordeel leidt doorgaans een lang leven. Staphorst weet er over mee te praten. KLAAS GOINGA Staphorster boerderijen aan de Streek, waaraan nog 82 pet. van de boerenbevolking woont. Op sommige plaatsen staan drie tot vier boerderijen achter elkaar. Soms zijn de ramen paars gekleurd. Een oud middel om vliegen tegen te houden, al gaan er steeds meer mensen toe over in plaats van de ramen te verven, paarse horren te gebruiken. De specifieke kleuren van Staphorst die men op de boerderijen tegenkomt zijn lichtgroen en lichtblauw. Het schilderwerk wordt bijgehöuden door de vrouw des huizes. Zij versiert ook de rekken waar de melkemmers een plaatsje krijgen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11