Geen oplossing voor probleem militaire oefenterreinen Boerendochter (25) blijft overeind ondanks traangas Vernielingen door storm in Frankrijk Te klein voor oefeningen van bataljons Friendship verongelukt Mislukte overval in Kekerdom NVB boos over bezoek pres Soeharto Volkerakdam op 17 augustus gedeeltelijk te gebruiken Sara Dewi uil Indonesië vertrokken Nieuwe Vega 2300: De kleine Chevrolet v^EiOJAG 6 AUl LEIDSE COURANT Weinig klachten over 't horecawezen in La Courtine. De Frcnse cafeetjes hebben zelfs echte Nederlandse specialiteiten LA COURTINE: (Vai LA COURTINE Het blijkt dat het Franse La Courtine, waar Neder landse militairen voor het eerst sinds 1964 weer kunnen oefenen, nauwe lijks iets betekent voor de oplos sing van het grote probleem van de volstrekt onvoldoende oefengelegen heid bij de landmacht. Integendeel: de Nederlandse militair prefereert vakmatig het beperkte Nederlandse oefengebied nog altijd boven het evenzeer beperkte en bovendien te drassige en te dicht beboste La Courtine. Dat is de voornaamste in druk tijdens het bezoek aan de sinds 31 juli oefenende troepen, die ver deeld over twee oefenperioden van elk twee weken en telkens ongeveer 120 man sterk in de weer zijn. In het weekeinde van 15 en 16 augus tus zullen er 1800 man gelegerd zUn: 2 september zijn alle Nederlanders weer vertrokken. De leden van de va van Defensie uit de Tweede Kamer, die 14 augustus op bezoek komen, zullen met eigen ogen kunnen aan schouwen dat La Courtine hen ook niet vaii de politieke zorg en strijd voor ruimere oefengelegenehid ver lost. Zij zullen een terrein aantref fen van 6000 hectare, waarvan ech ter maar 1000 hectare voor oefenin gen met rupsvoertuigen beschikbaar is, gesplitst nog bovendien in drie grotendeels van elkaar gescheiden terreindelen. De overige 5000 hecta re is verboden of onbruikbaar voor rupsvoertuigen (te drassig, te dicht bebost). De met een tamelijk dunne laag humus bedekte rotsgrond vormt met name voor het rupsmaterieel 'n zeer zware belasting, met als gevolg veel defecten en de noodzaak extra veel tijd voor onderhoud uit te trek ken. Gistermiddag nog bleef een zware Centuriontank in een der vele greppels steken. In de landmachttop leeft de hoop op verwerving van gunstiger gelegen oefenplaatsen in Frankrijk, waar het dan eindelijk mogelijk zal zijn om bataljonsoefeningen te houden- Daarvoor is minimaal 3000 hectare nodig. Op de 1000 hectare van La Courtine moet men zich zeer be scheiden tevreden stellen met be perkte oefeningen op pelotons- en compagniesniveau Totaal ongeschikt voor Weggegooid Is de anderhalf miljoen gulden, die het oefenen in La Courtine extra kost volstrekt weggegooid geld? Men zou het eigenlijk reeds denken. Maar de legerleiding beschouwt La Courtine toch wel als een „welkome aanvullende mogelijkheid tot verho ging van de geoefendheid van zowel de individuele militair als van de kleinste verbanden (pelotons en com pagnies). waarin tanks en infanterie tezamen optreden". Voor het Franse leger is La Courti ne niet meer dan een Harskamp, een uitgebreid gebied voor schietoefenin gen. De Fransen zien er zelfs niet tegenop om als het zo uitkomt ook nog gedurende de Nederlandse be zetting van het kamp te komen rupsvoertuigen schieten. De Engelsen mogen het bo vendien als een soort halteplaats op weg naar Duitsland beschouwen. De huurkosten van het kamp en de terreinen van La Courtine zijn slechts 75000 gulden en vormen maar een klein deel van de ander half miljoen. De meeste kosten ver gen het treintransport van het mate rieel (750.000 gulden) en de extra- kostetn voor het personeel (425.000 gulden). De verplaatsingskosten over de weg bedragen 150.000 gulden Bijna alle militairen zijn of worden met luxe touringcars naar La Cour tine Vervoerd. Gebrekkig Het kamp La Courtine is volgens Nederlandse maatstaven beneden de maat. Het sanitair is gebrekkig: in diverse legeringsgebouwen ontbre ken douches en zelfs soms toiletten. De slaapzalen zijn te vol- Ondanks dat er sinds 1964 toch wel het nodi ge aan gedaan schijnt te zijn, maakt het geheel een Wat haveloze indruk. De keuken mag dan sterk gemoder niseerd zijn, vele militairen zeggen dat het eten bar slecht is. De onver mijdelijke Franse knoflook levert daar ook een bijdrage aan. Berich- Het terrein in La Courtine is niet geschikt voor tankoefeningen. Het is er te drassig. Dat bleek ook gisteren, toen 'n Centurontank bijna kantelde. ten dat Jan Soldaat ook nog door het horecawezen in La Courtine zou worden genept blijken onjuist; een klein flesje pils kost 85 cent. Commandant van de Nederlandse troepen is kolonel W. Brouwer, die deze dagen voortdurend in gezel schap is van brigadegeneraal E. K. Brederode, commandant van de 13e pantser infanteFiebataljon uit Oir- schot, die in La Courtine zijn 16e en 17e pantser infanteriebataljons (1200 man) komt gadeslaan. Ook brig.-generaal Brederode wil niet spreken van weggegooid geld, „maar het is hier toch niet wat we nodig hebben". Hij toonde zich dan ook niet bijster enthousiast. Hij stelt dat als het in het buitenland niet lukt er toch in Nederland zelf grotere oe fenterreinen moeten komen. La Courtine valt immers niet uit te breiden en de oefenterreinen in Frankrijk zijn al grotendeels door de Duitsers in beslag genomen. Ook in Duitsland is voor ons geen plaats meer. Gen. Brederode vindt het al een behoorlijk succes van minister Den Toom dat hij voor eenmaal beslag kon leggen op dit oefenter- Het ziet er al met al naar uit dat er voor dit probleem toch ip eigen land een oplossing gezocht zal moeten worden- Maar daarover is het laatste woord bij lange na nog niet ge- RAWALPINDI (Reuter) Een Fok ker Friendship van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij is gisteren kort na het vertrek van de luchthaven Is lamabad verongelukt. Alles dertig inzit- tenden bemanning en passagiers 1 zijn hierbij om het leven gekomen. Red- dingsploegen hebben het wrak van de j Friendship gevonden op 18 kilometer van j Rawalpindi. Het toestel was' op weg naar Lahore. (Van e i onzer verslaggeve NIJMEGEN Met een nylonkous over het hoofd heeft een overvaller, die het gemunt bad op het geld van de landbouwer H. A. A. de Bruin in het dorp Kekerdom bü Nijmegen dinsdag avond getracht zün slag te slaan. Met een spuitbusje, dat gevuld was met traangas, probeerde hij de 45-jarige dochter Maria uit te schakelen, toen deze zich teweer stelde. Maria, die sich op dat moment alleen bevond in de kapitale boerderij, verweerde zich heldhaftig. Juist toen zü buiten in een wilde vecht partij verwikkeld waren, kwam haar broer terug van een visite aan de over buur. De overvaller vluchtte daarop weg via de boomgaard. De politie vermoedt dat de overvaller deel uitmaakte van een groep, want de boerendochter en haar broer hebben bei den ook nog twee andere schimmen ge zien. Hun leeftijd wordt op ongeveer 20 jaar geschat. De in de nylonkous gehulde I overvaller belde aan de voordeur aan, terwijl de achterdeur aan de weg ge- I legen is en altijd open staat. Maria die naar de televisie zat te kijken kreeg I daardoor al direct argwaan. Toen zij ging kijken deed zij de deur niet open. De overvaller bespoot haar vervolgens door de hor met het spuitbusje, waarna Maria naar binnen snelde om te proberen de ramen te sluiten en ook de achter- Maar de overvaller was sneller. Hij had de hor in een raam van de kamer weggeduwd en was naar binnen ge sprongen. Vervolgens haalde hij Maria in en greep haar vast. Omdat de vrouw zich toen toch bleef verzetten bespoot hij haar nog een keer met traangas in het gezicht en sloeg hij haar buiten te gen de grond. Maria kreeg een bloed neus en schaafwonden en de overvaller sloeg haar een tand uit de mond. De rijkspolitie die ogenblikkelijk een grootscheeps onderzoek is begonnen heeft de daders nog niet gevonden. Men vermoed dat het de roofovervallers niet onbekend is geweest dat landbouwer De Bruin warmpjes in de centen zit. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Vrouwenbeweging is veront waardigd over het komende bezoek van president Soeharto van Indonesië. Dit heeft de NVB in een brief aan minis ter-president De Jong meegedeeld. Volgens de NVB is president Soeharto de vertegenwoordiger van een bewind, dat honderdduizenden Indonesiërs, die de onafhankelijkheid en vooruitgang van hun land onbaatzuchtig dienden en gfote diensten hebben bewezen in de dood heeft gedreven. De NVB schrijft vilder dat het alge meen bekend is, dat finder het onwetti ge generaalsbewind geen vrijheid van organisatie en meningsuiting bestaat. .In plaats daarvan heerst er terreur", volgens de brief. De NVB besluit h.v.ir schrijven met de conclusie dat het be zoek volledig misplaatst is en „indruist tegen de gevoelens van allen die anti- koloniaal en democratisch denken en de rechten van de mens ernstig nemen". VVDM ln tuchtrapport nieuwe visie DEN HAAG (ANP) Het verkeer van de randstad naar West-Brabant zal vanaf maandag 17 augustus gedeeltelijk gebruik kunnen maken van de nieuwe verbinding over de Volkerakdam. De weg, toekomstig onderdeel van Rijks weg 19 van de Randstad Holland naar Antwerpen, wordt alleen voor licht ver keer (personenauto's, busjes, bromfietsen en fietsen) in gebruik genomen om te- I gemoet te komen aan de dringende be- hoefte van West-Brabant aan een ver- I binding met Rotterdam- De weg die voorlopig een B-weg met snelheids- j I beperkingen blijft en doorloopt tot aan i I Dinteloord, zal in het voorjaar van 1971 'olledige autosnelweg helemaal klaar i Recordverkoop tienertoerkaarten DEVENTER (ANP) Het station van Deventer viel dinsdagmorgen de eer te beurt de honderdduizendste Tienertoer kaart uit te reiken. De kaarten, die in feite heel goedkope achtdaagse abonne menten zün, behaalden vorig jaar al een succesvolle verkoop van 85.000 stuks. Bü de N.S. verwacht men dal dit jaar in totaal 125.000 kaarten in omloop zullen worden gebracht. De gelukkige koper van de Ticnertoei - kaart was de 15-jarige Arthur Roskott De gelukkige koper, Arthur Roskott, van de honderdduizendste „tiener toerkaart" nam dinsdagmorgen zijn biljet gratis in ontvangst. Tegelijk met hem stonden Evelien van Haas ten en Maarten Moeys voor het loket. Zü werden by de feestelijk heden niet overgeslagen. int Deventer Tegelijk met hem stonden nog eer. meisje en een longen aan het loket, die dezelfde feestelijke uitreiking i kregen. Deze bestaat uit het gratis ver- j krijgen van de kaart, acht gratis maaltij den bij alle stationsrestauraties en bo vendien zijn alle drie nog een dag de I gast van de N.S. (ADVERTENTIE) geen UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige mili tairen (VVDM), zegt in een eerste reactie op het vorige maand verschenen rapport van de commissie-Lagerwerff over de krijgstucht, dat hierin geen sprake is, van een nieuwe visie. „Het rapport van de geen onderscheid tussen de vrede», en de oorlogssituatie maar formuleert de func tie van de krjjgtuoht alleen met het oog op de oorlogssituatie. Hef beginsel van de ondergeschiktheid wordt praktisch in tegraal gehandhaafd. Weliswaar spreekt het rapport over samenwerking en initia tief. De nadruk welke anderzijds in hel rapport wordt gelegd op de onderge schiktheid, wijst erop dat van een nieu we visie op de krijgstucht nauwelijks sprake is", aldus het commentaar van de VVDM. De vereniging haalt het eigen discus siestuk over de krijgstucht aan waarin de nadruk wordt gelegd op het moreel en informeel leiderschap in het leger. Het tuchtrecht mag geen „Tot in aüle nietige onderdelen doordringend gedragsvoor schrift" zijn maar moet alleen die be palingen bevatten die direct functioneel zijn. De VVDM wil' de regels omschreven zien in een wetboek van militair straf recht. De afdoening dient te geschieden door de militair kantonrechter. De bevelebevoegdheid van elke meer dere zit de VVDM ook dwars. Men wil die bevoegdheid alleen van de meerdere onder wie regelmatig wordt gewerkt Vakantie voor kampeerders bedorven (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS De tornado die dinsdaga vond de zuidwest kust van Frankrijk heeft geteisterd heeft gelukkig mihder slachtoffers geëist dun aanvankelijk werd gevreesd. Gistermorgen sprak men nog van 25 doden on vermisten, maar volgens mededelingen van de pre fect van Acquitanië in een persconfe rentie zijn niet meer dan vijf doden te betreuren. Overigens is de aangerichte schade indrukwekkend, maar toch meer spectaculair dan dramatisch. Kijkt i i dikte Uitvoerverbod voor vlees opgeheven LONDEN (AP) Het verbod op de uitvoer van vee en vlees uit Engeland naar het vasteland van Europa zal za terdag worden opgeheven, aldus heeft de Engelse regering woensdag bekendge- Op 17 juli, tijdens de algemene haven staking, heeft de regering het verbod ingesteld om te voorkomen dat in het land schaarste aan vlees zou ontstaan. De grootste afnemers van Engels vee en vlees in Europa zijn Frankrijk en Ne- j derland. Het verbod op de uitvoer van fokdieren blijft gehandhaafd. van een meter die door de orkaan niet alleen ontworteld maar middendoor zijn gebroken, dan staat men versteld over de kracht van zulke natuurrampen. Men ziet auto's die door vallende bo men in tweeën zijn gespleten, of waar van het dak bijna gelijk ligt met de grond. De haven van Arcachon is een kerkhof geworden van omgeslagen en gezonken jachten. Verscheidene villas langs de kust over een afstand van 300 km. zijn onbewoonbaar geworden door vernielde daken. Zelfs het moderne bouwmateriaal was niet tegen deze or kaan bestand. Die kwam aanzetten met een snelheid van 150 km per uur. Van een kinderherstellingsoord in Cap Bre ton woei het gehele dak weg en kwam honderden meters verder vergruisd te recht. De tweehonderd kinderen hebben veel angst uitgestaan maar geen van hen heeft ook maar één schram opgelo pen. Ze zijn ondergebracht in scholen waar het leger zorgde voor veldbedden en dekens. Verscheidene dorpen zitten dooi ge broken palen zonder elektrisch licht en daar werken evenmin de benzinesta tions. Het gevaar voor de komende dagen is besmet drinkwater. Aangezien de ri oleringen het hemelwater 'niet konden verwerken en op vele plaatsen verstopt zijn geraakt. Als regel zijn de kampeerders er het slechtst aan toe. Velen van hen zijn hun tenten kwijt en hebben geen geld genoeg om een hotel te betalen. Wie zijn auto of caravan kwijt is. krijgt van de verzekering niets terug. Want in alle polissen staat een clausule dat men niet verzekerd is tegen force majeure en natuurrampen. Voor de kampeerders was de maat woensdagmorgen nog niet vol, want boven vele plaatsen brak woensdag een nieiïw onweer los. Nau welijks was het goed van de vorige dag droog of men zat andermaal met drijf natte kleren Voor verscheidene kam peerders is de vakantie zó bedorven dat zij de trein nemen, terug naar huis. DJAKARTA (Reuter) Mevrouw Rai ns Sari Dewi, weduwe van oud-presi- dcnl Sockarno, is vanmorgen per vlieg tuig uit Djakarta naar Hongkong ver trokken. ZU zei van plan te ztyn om- atreeks het midden van de volgende maand naar Indonesië terug te keren. Gistereh werd haar vertrek op last van de immigratiedienst tegengehouden. Volgens haai eigen zeggen zou de in lichtingendienst hier achter hebben ge zeten. Na een bezoek aan dc minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, kreeg zij de toezegging, dat zij toch het land zou mogen verlaten, De Kever van Volkswagen heelt er vandaag in de Verenigde Staten ee concurrent bbijgekregen. General Motors heeft namely ka een nieuwe kleur economische wagen geïntroduceerd: de Vega 2300 Op de foto de J-deurs versii Er zullen ook een coupé, een stationwagen en een bestelwagen van dit mode worden uitgebracht. Chevrolet heeft het uitsluitend gemunt op de Amertkaansi markt. Byzonder is dat de wagen is uitgerust met een 4-cilinder motor. De moetei tien jaar teruggaan voor de introductie van de vorige Amerikaanse wagen met 4-cilinder motor. De nieuwe motor is er op gebouwd om loodvrëe benzine te ge bruiken. De Vega is 22 cm langer, 12 cm la{/er en 10 cm breder dan de VW-Keuer

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5