ficidóc (Sou/toni Palestijnse groepen onderling slaags DESNOODS VECHTEN WIJ TEGEN VN-TROEPEN... Diplomaat sloeg hand aan zichzelf KVP TEN STRIJDE TEGEN PORNOGRAFIE Inlichtingen 008 spoedig via computer Beraad in Tripoli afgelopen Kennedy jr. en Shriver jr. gepakt wegens marihuana Kamperend meisje aan nekkramp overleden Bosproject in Suriname op programma prinselijk paar Nieuw Privéadres^ Evert Castelein Conclusie na vondst scheermesje Soldaat is mijnheer in Duits leger Krakers krijgen geld voor ontruiming bezet pand 18.121 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 18.15 uur wereldkam pioenschappen wielrennen; 19.04 uur Jam; 20.20 uur Zie zo zomer; 21.20 uur De kampioenen, tv-spel; 22.10 uur Griekse zangeres Dora Janna- kopoulou; 22.40 uur wereldkampioen schappen wielrennen. Nederland 2: 20.20 uur Berichten uit de zom^r; 20.45 uur: kunstenaars portret van Jaap Boots; 20.55 uur PLAATSELIJK EEN BUI De weersverwachting van het KNMI te De Bilt tot morgenavond luidt: Perioden met zon Plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 59' TRIPOLIAMMAN. Twee grote Palestijnse verzetsorganisaties zijn van zins de uitvoering van de Amerikaanse vredesvoorstellen te ver hinderen al moeten ze daartoe V.N.-troepen aanvallen. Inmiddels zijn in Jordanië ai twee groeperingen van Palestijnse commando's met elkaar slaags geweest. De ene groep, de APO, staat achter Nasser en diens „ja" tegen het plan-Rogers; het Volksfront is tegen. De laatste groep viel het hoofdkwartier van de APO aan. De strijd duurde tot de ochtend en er zouden tenminste tien personen zijn gewond In Tripoli is de Arabische conferenie vandaag beëindigd. Volgens de oJrdaanse mnister Antullah is niet over het Amerikaanse vredesplan gesproken. DEN HAAG (ANP) Ieder die wel eens een inlichting via telefoon- icr 008 nodig heeft gehad, weet dat dit een uiterst druk bezet num mer kan sijn- Binnenkort zal de PTT trachten daar verbetering in te brengen door het landelijk systeem gaan automatiseren. In i van de telefoondis tricten zal een experiment gestart worden- Dit om hel doorgeven van informatieaanvragen aan computer, die dan op televisiescherm de ge wenste informatie projec teert. Een telefoniste zal in het systeem gehandhaafd mers gebeurt momenteel nog door elke dag ver schijnende telefoongidsen, die door de Staatsdruk kerij worden afgeleverd. Om de noodzaak van een dergelijk nieuw systeem te meten, is gedurende een weelc nauwkeurig het in- lichtingenverkeer gepeild van alle 008-diensten in ons land- Daaruit bleek dat in totaal 355.000 informa ties werden verstrekt, waarvan er 313.000 over telefoonnummers waren. De rest had betrekking op bereikbaarheid en over Het gebruik maken van de computer is niet alleen om de klant efficiënter en sneller te bedienen. Een belangrijk uitgangspunt is ook het feit. dat het op den duur onmogelijk zal worden op een andere ma nier de veelheid van infor maties en het snel groei ende en steeds verande rende pakket van telefoon aansluitingen op een voor de informatiedienst ge schikte wijze op te bergen. Het dagelijks aanpassen en aanvullen van de num- Bovendien kwam I voren dat de topdrukte dagelijks tussen tien en elf uur ligt. Het drukste kwartier in Nederland is j op maandagmorgen tussen elf uur en kwart ovei Het absolute dieptepunt daarentegen valt iedere iedere avond tussen kwart j Merkwaardige bi jzonder heid is, dat in Haarlem I het drukste kwartier om kwart voor tien valt, ter- I wijl dat in Goes pas om kwart voor twaalf werd I gemeten- Dolül ij verscheurt de 62-jarige Miriam Ilaf grave huar lespiaat. Na 39 keer gezakt te jn slaagde zij voor haar rij-examen. Het koste haar 3.000, Wat ongetwijfeld wel ter sprake is ge weest. is de tweespalt in de Arabische wereld over het plan-Rogers. Met name Egypte en Jordanië zijn zeer gebeten op Irak, dat beschuldigd wordt, alleen met woorden tegen Israël te strijden. Irak neemt jegens het plan-Rogers een vol strekt afwijzend standpunt in en boycot zelfs de conferentie. Niet voor niets R. SARGENT SHRIVER wijlen de heeft Egypte bijzonderheden bekend ge- kolonel Gadaffi, die alle officiële mede- maakt over de conferentie in Tripoli in delingen ten spijt, ook niet zo gelukkig juni- Bij die gelegenheid zou Nasser tegen 1 is met de Amerikaanse vredesvoorstel- de Iraakse leider El Bakr hebben ge- j fen. op de huidige conferentie te Tripoli zegd: „Wij vertrouwen u niet - u houdt j gepleit voor steun aan Palestijnse guer- er te veel politieke foefjes up narilla's. De Jordaanse minister Antullah Koning Hoessein deed er gisteren een legde er de nadruk op. dat aanvaarding schepje boven op door te verklaren dat j van het plan door Jordanië zeer bepaald Irak gelogen had toen het on- j niet betekent dat nu ook de commando's langs had verklaard het vuur op j een bestand moet worden opgelegd. Israëlische stellingen te hebben geopend-1 Nu zijn alle Palestijnse guerrilla- „Ik wist van niets, maar toen ik nadere organisaties in wezen tegen het plan- inlichtingen vroeg, werden later enkele i Rogers, maar sommige gematigde orga- salvo's afgevuurd, die bijna op onze nisaties steunen desondanks Nasser om stellingen terecht kwamen hem in ieder geval de vrijheid te laten Bagdad heeft zijnerzijds felle aanval- te onderhandelen zoals hij dat wil. ROBERT F. KENNEDY HYANNIS PORT (Reuter) Robert Kennedy, de zestienjarige zi senator Robert Kennedy, en de even oude R. Sargent Shriver, voormalige Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, zün in Hyannia Port, Massachusetts, gearresteerd wegens het bezit van marijuana. De twee jongelui zouden vandaag voor de districtsrechtbank verschijnen, tezamen met vijftien andere personen die werden gearresteerd tijdens razzia's van de plaatselijke politie in en rond Hyannis Port. De politie weigert commentaar te verstrekken. Onder de staatswetten van Massachusetts worden personen onder de zestien jaar door de kinderrechter berecht en mag het verloop van de rechtszitting niet worden gepubliceerd. De jongelui waren met vakantie op het landgoed van de familie Kennedy in Hyannis Port. Sargent Shriver, die in het begin van dit jaar is afgetreden als Amerikaans ambassadeur in Parijs, maakt op het ogenblik een reis door de Verenigde Staten om democratische kandidaten te helpen bij hun verkiezingscampagnes. leu gedaan op de persoon Nasser, die deze niet licht zal vergeten. Het is geenszins uitgesloten, dat de Egyptische i cider we« z*l overgaan zijn oude politiek: te proberen Arabische regerin- doen werpen die hem niet aanstaan. Intussen heeft de Libische leider, •genwoordigers van de Grote Vier bij de Verenigde Naties zijn het er gisteravond over eens geworden, dat de V.i,.-.ormiuuc.aai LJ.^or .1 airing zijn vredesmissie Inzake het Midden-Oosten dient te hei-vatten- Zij namen dit be sluit met het oog op de „jongste ont wikkelingen, die gunstig zijn". divisie Vandaag starten wij op de dage lijkse sportpagina een serie voetbal reportages over het wel en wee van de ere-divisieclubs, die zich momen teel duchtig voorbereiden op de nieuwe competitie 1970-1971. Opinie peilingen bij de eerste clubs, die be handeld worden, de kersverse debu tanten Volendam en Excelsior tonen aan dat zij zich onbevangen in het grote avontuur storten. De Rotter damse trainer Bob Janse verklaart onder andere: „Wij hebben niets te verliezen. Wij zullen wel zien wat het wordt." Zijn collega Hans Croon, de jonge Idealist, is zelfverzekerder van zijn zaak. Hü is er rotsvast van overtuigd dat Volendam zich het nieuwe seizoen zal handhaven in het voetbalwalhalla. HEEMSKERK (ANP) In het Sint- lï-jarige Lucia Pablo uit Hilversum aan ekkramp overleden. Het meisje maakte deel uit van de gidsengroep Jeanne d'Arc, die in de blokhut van de Heemskerkse verkenners kampeerde. Na de dood van het meisje zijn de overige gidsen, die in leeftijd variëren 7 tot en met 13 jaar, met penicilline Ingeënt en naar huis gestuurd. Het ver- de Heemkerkse blokhut is uitgesteld. J Het overlijden van het meisje heeft maandag plaatsgevonden, maar is nu pas bekennd gemaakt- Sindsdien hebben zich lieuwe gevallen van nekkramp voorgedaan. NIJMEGEN (ANP) Eén van de er projecten die prinses Margriet en «ar echtgenoot Pi eter van Vollenhove tijdens hun bezoek aan Suriname zul- bezichtigen, omvat het bosontslui- igsproject aan de Tibitirivier. Dit oject omvat de aanleg van een bos weg ter lengte van 205 kilometer van de Tibitirivier naar het in West-Suri- name gelegen Avanaverovliegveld. Prin ts Margriet en echtgenoot, die 11 ugustus uit Nederland vertrekken, zul len 14 augustus dit project bezoeken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mr. dr- Th. van Schaik heelt aange kondigd dat de KVP binnenkort met voorstellen zal komen ter bestrijding van I de pornografie. In een vraaggesprek met Elseviers Weekblad zegt mr- Van Schaik, I justitiedeskundige van de KVP-fractie, dat „de overheid op korte termijn een j einde moet maken aan de walgelijke ge schriften die als paddestoelen uit de grond schieten, aan de smerige etalages j van zogenaamde sexshops, aan vunzige I raamadvertenties en aan de dubieuze I advertentiekolommen zoals die onder meer in Vrij Nederland verschijnen. Mr. Van Schaik acht het noodzake lijk dat een uniform vervolgingsbeleid in deze wordt gevoerd en dat een einde wordt gemaakt aan de rechtsongelijk heid- De KVP zal binnenkort met voor stellen komen „die een eind maken aan iets dat velen elke dag opnieuw ergert en dat een groot gevaar oplevert voor een gezonde samenleving". De KVP-fractie zal zich ook beraden over een standpunt betreffende de abor- tus-provocatus en het druggebruik. Tegen abortus-provocatus wil mr. Van Schaik een resoluut „neen" laten horen. Wat betreft drugs neemt hij een ge nuanceerd standpunt in. Als komt vast te staan dat het gebruik van soft-drugs gelijk is te stellen met roken of alco holgebruik. is hij bereid deze te tole- Over de pornografie zegt mr Van Schaik nog: „Merkwaardig is dat er maar weinigen zijn die nu eens opstaan en zeggen dat er eindelijk eens ingegre pen moet worden, omdat vele mensen zich in hun schaamtegevoel zien aan getast Men kan wel zeggen dat por nografie niet schadelijk is, maar welke bewijzen heeft men daarvoor? Wie zal bepalen hoe groot de morele en ideële schade is, die door het stimuleren en het propageren van pornografie aan de medemens wordt toegebracht? Het Kamerlid zegt ervan overtuigd te zijn dat hij door een niet onbelangrijke groep zal worden beschouwd als een „anachronistische lummel of een con servatieve paternalistische politicus". „Maar dat zal mij een zorg zijn", aldus het Kamerlid. De Tweede-Kamerfractie van de KVP heeft nog geen afgerond standpunt in zake kwesties als pornografie, abortus en drugs. Fractievoorzitter Schmelzer deelde mee, dat mr- Van Schaik over deze zaken geheel diens eigen standpunt heeft gegeven. (ADVERTENTIE) SCHUBERTLAAN 267 BINNENKORT TELEFOON Zuid-Afrika land met meeste executies (Van onze correspondent) KAAPSTAD In Zuid-Afrika zün in de periode juli 1968 juli 1969 achten veertig personen geëxecuteerd. Dat blUkt uil een rapport van het ministerie van het Gevangeniswezen. Daarmee houdt Zuid-Afrika de weinig bcnüdenswaar- dige reputatie van het land met het hoogste aantal executies ter wereld. Zij maken bijna de helft uit van hel totale aantal executies ter wereld. De meeste personen die geëxecuteerd zijn, waren negers. Meestal waren ze ver oordeeld wegens moord. Op 1 juli vorig jaar waren nog 56 mensen ter dood ver oordeeld. Tussen 1911 en 1968 zijn er in Zuid-Afrika 2.323 mensen geëxecu teerd, van wie meer dan de helft na 1953. In de meeste gevallen waren zij wegens moord veroordeeld. Ongeveer 85 van hen waren blanken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Persoonlüke moeilük- heden hebben de 34-jarige Braziliaanse diplomaat Paulo Dionisio Yasconcelos er toe gebracht zelfmoord te plegen. Tot deze conclusie is de Haagse recherche gekomen, nadat het onderzoek naar de doodsoorzaak van de levenloos in zyn auto aangetroffen man büna een dag had geduurd. Het onderzoek wordt nog voort gezet. maar de vondst van een scheer mesje in de bloedplas in de auto van de diplomaal en het bekend worden van de persoonlüke moeilükheden hebben de politie tot de overtuiging gebracht, dat de diplomaat de hand aan zichzelf heeft' geslagen. De ambassade heeft de recherche er van op de hoogte gebracht, dat de jonge diplomaat de laatste drie weken in ern stige mate zwaarmoedig was, hetgeen ook uit verklaringen van zijn echtgenote bleek. Een woordvoerder van de politie verklaarde, dat het huwelijk van de diplomaat uitstekend kon worden ge noemd, maar weigerde te zeggen of de persoonlijke moeilijkheden dan buiten het huwelijk lagen. De politie weigert even eens in te gaan op de vraag, of de Bra ziliaan wellicht gechanteerd werd. De man had in ieder geval geen schulden. De diplomaat blijkt dinsdagmiddag tegen half vier uit zijn woning te zijn vertrokken. Toen hij ongeveer een half uur later de Haagse Pompstationsweg Inreed verkeerde hij kennelijk in een nerveuze, opgewonden stemming. Even tevoren sneed hij een andere auto met twee dames, nadat hij deze wagen rechts was gepasseerd. Beide dames, die achter de wagen zijn aangereden, behoren tot een aantal getuigen, die de Braziliaan vóór zijn wanhoopsdaad in zijn gepar keerde auto hebben zien zitten, steeds echter alleen De vondst in de wagen van het scheer mesje, van hetzelfde merk als de diplo maat thuis gebruikte, vormde voor de politie de duidelijkste aanwijzing, dat de man daarmee zich zelf een snijwond van acht centimeter in zijn hals heeft toege bracht. Het wordt niet onmogelijk geacht dat hij ook de oppervlakkige verwon ding aan zijn linkerpols zichzelf heeft toegebracht. Terwijl de politie het verhoor van ver schillende getuigen nog voortzet treft de Braziliaanse ambassade regelingen voor de begrafenis, waarvoor gisteravond fa milieleden van de diplomaat uit Brazilië in ons land zijn gearriveerd. BONN (AP) De Westduitse minis ter van Defensie Helmut Schmidt heeft een order uitgevaardigd dat met ingang van gisteren alle meerderen in het Westduitse leger hun minderen moeten aanspreken met „münheer" gevolgd door de rang of stand van de aange sprokene. Minister Schmidt heeft daarmee de consequenties uit een besluit van de eerste ..senaat der strijdkrachten" die in maart van dit jaar de bestaande aanspreekregeling in strijd met de grondwet achtte, waarin in artikel drie de gelijkheid van alle personen is vast gelegd. Tot nu toe gold dat alle minde ren hun meerderen met „mijnheer" aanspraken, terwijl de meerderen er mee konden volstaat, hun minderen bij hun rang of stand, en vervolgens hun naam te noemen. Voortaan zal bijvoor beeld een generaal een soldaat met „mijnheer soldaat" moeten aanspre- AMSTERDAM (ANP) Indien de Kabouters, die vorige week het pand van de verzekeringsmaatschappij Abbey Leven aan de Amsterdamse Keizers gracht hebben bezet, dit pand voor maandagmiddag om twaalf uur ontrui men, zal de directie van de verzeke ringsmaatschappij een som geld storten in de kas van het departement huisves ting van Oranje Vrüstaat. De directeur van Abbey Leven, de heer H. Rozelaar, kon nog niet zeggen hoe groot het bedrag zal zijn. Hij ver telde dat Abbey Leven bijna drie maanden geleden van de hoofdstad naar Utrecht is verhuisd en het pand aan de Keizersgracht sinds een maand volledig leeg staat. Het wachten is vol gens de heer Rozelaar op een koper. „Wij willen het pand leeg en netjes aan de nieuwe eigenaar opleveren. De stor ting in de kas van het departement van Oranje Vrijstaat is volgens mij de eni ge redelijke manier om het pand ont ruimd te krijgen. Wij ontvangen geen enkele steun of medewerking van de Amsterdamse politie of justitie", aldus de heer Rozelaar. De U-jarige Charles Tordman, die met zijn ouders naar Australië was geëmigreerd kreeg heimwee naar zijn Franse vaderland Hij slaagde er in zich in een vliegtuig te smokkelen en in Parijs te komen Hij verblijft nu zolang bij vrienden m Parijs en geniet van het Franse stokbrbood

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1