Amerikanen lieten historie in oude kostuums herleven Groots afscheid adjudant D. Tigchelaar Hazerswoude Leids echtpaar 65 jaar getrouwd Telefoonnummer Leidse Courant 22244 Concert van Amerikaanse Band 4 augus tus in Leiden Nieuwkoops jeugddorp met eigen burgemeester Harig wilgenroosje bij molen nu in volle bloei Doorlichting ambtenarij Bodegraven Oud Hollandse Markt geopend Toni Boltini in Noord wijk Jaap Temminck door winst op Kallenberg favoriet eindzege LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Voor alle afdelingen: Administratie Advertentie-afdeling Handelsdrukkerij Redactie Klachten-bezorging geldt één nummer en wel Goedgemutste Pilgrim Fathers trekken door Leiden. LEIDEN Als je zo'n stoet ziet lopen denk je, wat jammer, dat er publiek bij is, wat jammer dat je op de achter grond het verkeer hoort razen. Maar ja, het bljjft 1970, dat kun je niet weg denken. Dat waren gedachten, die gis termiddag bij het zien van de histo risch geklede eigenaars van de rond en platbodemjachten omhoog kwamen. De schepelingen hadden bijzonder mooie kostuums aan. De wat oudere heren droegen zwarte pakken, kniebroek, kou sen, schoenen en helderwitte kraag. Met het zwarte petje en hun ook in het zwart geklede vrouwen konden zij zo van een schilderij zijn gestapt. De jongeren waren in wat fleurige, maar toch erg Rennaissance-achtige kleuren gestoken. Op de schepen, tegen de oude gevels, als zij in gesprek waren met elkaar, de schepelingen zouden echt best 350 jaar oud kunnen zijn. In op tocht trokken zij, voorafgegaan door de Franciscusband, naar de Doelen kazerne, waar hen een lekker hapje te wachten stond. Daarvoor had burgemeester Van der Wiligen hen in de Lakenhal toegespro ken. Hij haalde de belangrijkheid van „het water" in de geschiedenis van Lei den aan. „Doordat de Rijn bij Katwijk verzandde en daarom via Rotterdam in zee mondde, is het gekomen, dat Leiden geen wereldhaven heeft, geen Euro mast, geen metro en geen 700.000 in woners, maar Leiden heeft gelukkig weer zaken die Rotterdam niet heeft, zoals een echte universiteit en echte Leidse kaas". Hij vertelde over de gast vrijheid van Leiden, waardoor ook de Pilgrimfathers hier terecht konden. Na de avondmaaltijd gingen de ca. 250 personen in bussen naar de veilinghal in Rijnsburg om de praalwagens var het bloemencorso, die daar tentoonge steld staan, te bekijken. Vanmorgen vertrokken de 58 Tjalken, Aken, Boeiers, Enkhuizer Bollen, Schokkers, Hengsten, Schouwen, Jol len en Grundels naar Delfshaven. Een prachtig schouwspel, deze schepen, die de afgelopen dagen gemeerd lagen in de Oude Vest. HAZERSWOUDE In de bijzonder sfeervolle raadszaal van het Hazers- woudse gemeentehuis heeft de groeps commandant van de Rijkspolitie van de groep Hazerswoude, Zoetenvoude en Benthuizen adjudant D. Tigchelaar. gis termiddag wegens het bereiken van de leeftyd (60) waarop de politieman voor functioneel leeftijds ontslag in aanmer king komt, onder grote belangstelling officieel afscheid genomen van het Ruim 34 jaar geleden is de scheidende groepscommandant zijn taak by de po litie begonnen, waarna hij' 1 januari Voetbalster breekt hand VOORHOUT Herenvoetbal is aan de orde van de dag. Damesvoetbal is (in Voorhout) ook al geen bijzonderheid meer. Gemengd voetbal is beslist een uilzondering. Toch vond gisteravond zo'n treffen plaats op het BNS-terrein Vier dames en zeven heren zowel van de jongerenver. „Contact" als van de harmonie „St. Cecilia" traden, met als inzet een beker beschikbaar gesteld door „Contact" in het strijdperk. De dames, hoewel strijdend met inzet, zorgden er vooral voor dat de wedstryd bijzonder aangenaam was en het vriend schappelijk karakter de boventoon voerde. De hardheid misten zij echter en dit was helaas de oorzaak dat een van de dames van Contact, mej. Anneke Verkuil uit Leiderdorp, met een hand blessure naar het ziekenhuis moest, na dat de bal met een vaart tegen haar hand was geschoten. De wedstrijd (2 x 30 min.) werd door d? harmonie gewonnen met 21. De beker dus voor „St.-Cecilia". Dat als troost voor de vorige beker, door haar beschikbaar gesteld, die na drie wed strijden al definitief in Contact-handen Verdween. 1960 tot adjudant werd bevorderd en tevens als korpscommadant met de lei ding werd belast. Een der eersten, die de heer en mevr. Tigchelaar toesprak was burgemeester Ten Heuvelhof, die tevens namens de burgemeesters van Zoetenvoude en Benthuizen sprak. Burgemeester Ten Heuvelhof prees de adjudant om zyn correcte optreden en zijn nuchtere bena dering van de door hem te behandelen zaken. Namens de gemeentebesturen sprkk burgemeester Ten Heuvelhof woorden van dank en bood hij op een later tijdstip een zilveren sigaretten koker aan met inscriptie. Mevrouw Tig chelaar wed verrast met een fraai bloemstuk. Vervolgens sprak de overste Paul van de Staf van de Rijkspolitie te Den Haag, die de scheidende politieman een voorbeeld noemde voor tal van jonge ren, hij wenste hem en zijn vrouw na mens de staf en de districtscommandant een uitstekende tijd toe in zijn „Va derland" Friesland, waar het echtpaar- binnenkort naar hoopt te verhuizen. Gezelschapsmens De adjudant van de groep Leiderdorp adjudant Versluijs sprak namens de collega's. Hij noemde de heer Tigche laar een gezelschapsmens. De heer Ver sluis merkte voorts op dat de ontwik keling bij de politie beslist geen gelyke tred heeft gehouden met de burger maatschappij. Het tekort aan mensen by de politie is er de oorzaak van, dat veel werk niet gedaan kan worden zoals het feitelijk moet gebeuren, zeker wat het administratieve gedeelte betreft. WARMOND De Raad van State zal op 8 oktober de beroepen (152) te gen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 24 juli 1968, waar- by gedeelteiyke goedkeuring is onthou den (bebouwing) en gedeeltelijke goed keuring is verleend (ontgronding) aan het bestemmingsplan Zwanburg, in een openbare vergadering behandelen. Als afscheidsgeschenk bood de heer Versluijs een boekenbon aan en mevr. Tigchelaar een bloemstuk. Opperwachtmeester Van der Meijden sprak woorden van dank namens de leden van de groep Hazerswoude en bood de heer en mevrouw Tigchelaar twee fraaie tuinstoelen aan. De heer Karkes lid van de groep reservisten van de rijkspolitie sprak dankwoorden op rym en bood een achterruitverwarming voor de auto aan. Ttouw lid Mevrouw Van Ruyven officier van het O.M. afdeling Jeugdzaken in Den Haag sprak namens de personeelsvereniging „De Schakel" vriendeiyke afscheids- en dankwoorden tot het echtpaar Tig chelaar. Zij bood een fraai bloemstuk aan. De voorzitter van de Nederlandse po litiebond afdeling Leiden de heer Algera noemde de heer Tigchelaar een trouw lid van de bond en bood een kleuren ball-point aan. Tot slot was het de voor zitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Jagesbond die eveneens woorden van dank sprak voor de steun die de heer Tigchelaar de jagers steeds heeft verleend. LEIDEN Dinsdag 4 augustus a.s. zal de Syracuse University Band, in het ka der van de Pilgrim Fathers Herdenking 1970 een bezoek aan Leiden brengen. De band zal in uniform zyn wanneer zy, in twee bussen, vanuit Amsterdam ko mende, te 15.00 uur voor het kantoor van VVV-Leiden arriveren. Het programma dat in overleg met de winkeliersvereniging het Lci:L City Centrum en die van het 5 Mei-/Bevrij- dingsplan „De Luifelbaan" werd vastge steld ziet er als volgt uit: a. Aankomst voor het stadhuis te 15.15 uur. Hier zal een gedeelte van de band uitstappen en zich opstellen op het bordes van het stadhuis aan de kant van het stadhuisplein. Hier zul len enkele nummers ten beste wor den gegeven. b. Instappen en vertrek naar het Van der Werfpark, waar de gehele band circa 20 minuten zal concerteren. De jeugdburgemeester Jan Niemvenhuizen wordt geïnstalleerd door Nieuwkoops burgemeester A. H Te circa 16.00 uur vertrek naar het 5 Mei Plein waar de band te circa 16.15 kan worden verwacht voor een concert van circa 20 minuten. Te circa 16.45 vertrek naar de Hoog landse Kerk waar een broodmaaltyd zal worden gebruikt. Hierna zal de band naar de beste opstelling voor het te geven concert zoeken. NIEUWKOOP De hoogste gezag drager voor de komende dagen in Nieuw koops Jeugddorp is de op democrati sche wyze gekozen burgemeester Jan Nieuwenhuizen Wz. Burgemeester A. H. van Montfoort heeft „zyn geachte collega" door het omhangen van echte „gouden" ambtsketen officieel met de bestuursmacht over dit klein gedeelte van zijn ambtsgebied bekleed. Door het afdoen van zyn eigen keten maakte hy een ieder duidelyk, dat hy het serieus meende. Dit alles gebeulde onder een stralende hemel en onder enthousiast applaus van vele jongens en meisjes en ouderen. De burgemeester bracht in zijn toe spraak allereerst dank aan mevr. Cor- nelissen, die het initiatief tot deze va kantiefeesten heeft genomen en aan al degenen, die zich metterdaad met de voorbereidingen en de leiding hebben bezig gehouden. Hij wees er zijn jeugdige „collega" Jan Nieuwenhuizen op, dat diens functie er niet een was van heer sen, maar vooral van dienen, samen met zijn andere bestuursleden en hij hoopte, Verder op ontdekking in Heempark Onze man van het Heem park in de Kikkerpolder, vervolgt vandaag zijn rondleiding: „Deze week gaan we bij het molentje aan het einde van het park eens kijken naar het rietveld en het slootje. Hier en daar ko men al pluimen aan de lange rietstengels, die nu hun grootste hoogte heb ben bereikt. Voor en tus sen het riet groeien aller lei planten, vele soorten „Zegge" ook wel „Drie kant" genoemd vanwege de driehoekige doorsnede van het blad. Het „Harig Wilgenroosje" bloeit er nu met grote roze-rode bloe men. Ook het echte „Wil genroosje" staat vlakby' de molen in de boswal. Dit is een echte pioniers- plant, d.w.z. hij verschijnt op die plaatsen, die een jaar tevoren zijn kaalge- hakt, en verder tussen ruigten. De „Haagwinde" met z'n grote witte kelken groeit ook graag tussen ,het riet en langs het kreu pelhout. Het zijn mooie klimplanten, maar voor een tuin een erg lastig on- En dan hebben we het molentje zelf. Of liever gezegd, we hebben er twee. De ene, een geel ge schilderde molen, staat aan de Mariënpoelstraat. Het jaartal 1735 staat er op. De andere, een rode molen, staat aan het einde van het Heempark. De eigenlijke naam voor dit type watermolen is Wip molen. Het zijn onze oud ste watermolens. De mo len zelf bestaat uit twee delen: een vierkante bo- venkop met de wieken met een onderbouw. Het bovendeel is draaibaar op een houten koker van bal ken, waarin in het mid den de centrale as of „koningsas". De wind kracht, door de wieken opgevangen, wordt hierop overgebracht door houten kamraderen. Aan de bui- tenzyde voert een trap omhoog naar de molen- kop, gesteund door zware zijbalken. Deze trap met balken aan de ene kant en de wieken aan de an dere kant vormen een ba lans, waardoor de molen- kop, in evenwicht blijft. In de pyramideachtige onderbouw bevindt zich een reuzen houten tand wiel, dat vastzit aan de „wateras" met het schep rad. Over het algemeen gaan de wieken voor krachtoverbrenging twee maal rond tegen het schep rad éénmaal. Het schep rad zelf draait in een smalle stenen sleuf, waar bij het water omhoog ge stuwd wordt, zodat het hoger komt te staan dan het buitenwater en door 'n klapdeurtje, „de wacht- deur", naar buiten stroomt in het kanaal. Laten we niet vergeten dat, door de uitvinding van de „molen", waarby windkracht om gezet werd in bruikbare krachten, ons land in de 17e eeuw droog en rijk is geworden. De bouwers stonden dan ook in hoog aanzien. De molen in ons parkje draait nog maar een en kele keer. meestal in de winter. De bomen en planten van het park ver dampen n.l. door hun blad zoveel water dat er meer water moet worden inge laten dan uitgemalen." plezierige beslis- dat Jan alleen maa singen behoefde te Hierna bezichtigden de burgemeester en wethouder Van Dam de diverse aan de BODEGRAVEN Als de gemeente fantasie en het technisch vernuft der raad van van Bodegaven het voorstel jongens en meisjes ontsproten bouwsels, van b. en w. accepteert, zal het Cen- luisterend naar de meest gevarieerde traal Adviesbureau van de Vereniging namen, waarbij die van High Chapparel j van Ned. Gemeenten een advies opstel en Ponderosa natuurlijk niet ontbraken. len over het ambtelyk apparaat van Een ieder vond het een kardstikke leuke Bodegraven. De kosten van zo'n door- morgen. lichting worden begroot op ruim 30.000. Het begon op de kermis LEIDEN „Ik stond aan de arm van m'n moeder op de Leidse kermis naar een kraampje te kijken en toen trok hy me mee en vroeg of ik een avondje met hem uit wou." Het is al heel lang ge leden, «lat dat gebeurde. Het was de eerste ontmoeting tussen de heer Don- gelmans en mejuffrouw Zwart uit Lei den. De ontmoeting liep uit in een huweiyk, dat 13 augustus 1905 .werd gesloten. Over twee weken is het huweiyk vijf- en-zestig jaar oud. De heer en mevrouw Dongelmans wo nen sinds enkele maanden in de Drie Oktoberstraat 18, voordien woonden ze in de Clarasteeg en de Groenesteeg. De heer Dongelmans (85) is eigeniyk geen echte Leidenaar. Hy werd in Nieu we Amstel geboren en verhuisde op zyn achtste jaar naar Leiden. Drie jaar la ter, als ventje van 11 jaar, ging hy in een steenfabriek in Oegstgeest werken. Veertig jaar bleef hy daar, maar in de oorlog ging de fabriek over de kop. Daarna werkte hy in een suikerfabriek. Het echtpaar kreeg 11 kinderen, waar van er nog negen in leven zijn, 26 klein kinderen en 29 achterkleinkinderen. A.s. zondag, de dag dat de bruidsdagen ingaan, viert de familie het huwelyks- feest. NOORD WIJKERHOUT Voorzitter M. Broekhof van liet Winkel Aktie Ko- mité heeft gisteravond de Oudhollandse Markt op de Brink geopend. Na een mu zikale opening door de muziekvereni ging St. Jeanne d'Arc, die natuurlyk als sluitstuk de Noordwijkerhoutse wals speelde, hoopte de voorzitter dat deze vyfde markt voor de gasten en ook de Noordwykerhouters een aangename ver pozing zou bezorgen. Hij hoopte dat het aantal bezoekers het vorige aantal verre zal overtreffen. Veel vertier en leven bruiste op de Markt. Liefst een tiental oude beroepen werden er getoond. Een glasblazer, die de sierlijkste glasvoorwerpen blaast. De markt is vandaag nog geopend tot tien uur en zondag van 14 tot 22 uur. NOORDWIJK Het circus Toni Bol tini gaf gisteren in Noodwyk een twee tal voostellingen. Tweemaal was de tent geheel uitverkocht. Het gebodene bracht het publiek in vervoering. Het begon met de zes Hergoltl's, die stunts haalden aan de roterende, luchtearoussel. De Mexicaan Reynoso Cardona deed met zijn gewaagde staaltjes de toe- schouwes sidderen, terwijl het tio Car dona het trapezewerk verzorgde >en dat steeds velen boeit. Het optreden van de twaalf fraaie paar den - Lippizahners - bood een schitte rend samenspel. Toen dc dieren stei gerend de piste verlieten, klonk extra applaus. Antoinette Boltini liet klassieke hoge- school-dressuur zien. Paard en amazone leken één geheel. De stalmeester richtte aan het begin van de voorstelling woorden van dank tot het gemeentebestuur, omdat het voor dit optreden geen vermakelyk- heidsbelasting had gevraagd. Badgastentoernooi Katwijk KATWIJK Gisteren, op de vyt'de dag van het badgastentoernooi van Katwyk, bombardeerde Jaap Temminck zichzelf in één slag tot favoriet voor de eindzege door Lodewyk Kallenberg, Neerlands jongste verenigingsvoorzitter, te ver slaan. Met werkelyk machtig powerplay, waarbij zijn services weer snoeihard, zyn groundstokes precies op maat waren en zyn „overhead"-werk af was hy mis te geen enkele smash gaf hij Lodewljk Kallenberg geen enkele kans (6-1 6-4). Gerard Pasma had veel moeite met de fel strydende Koen Dekker. Echter de betere conditie en de grotere pressing van Pasma gaven op de beslissende mo menten de doorslag, hetgeen uiteindelyk twee „long" sets opleverde. Jan de Groot daarentegen had opval lend weinig moeite met Hof. Vooral op vastheid moest Hof het loodje leggen. Moeiteloos speelde De Groot zich dan ook in de halve finale. In het dames-enkel B viel een daverende verrassing te noteren. Co v. Berghe He negouwen moest hier het loodje leggen tegen de uit Nymegen afkomstige Oey. Vooral in de laatste reeks kwam Co v. Bei-ghe Henegouwen conditie tekort, het geen wel duidelyk in de score tot uiting kwam (6-0). Ook Maureen Meyer, no. 3 geplaatst, moest hier het onderspit delven. Mej. Bosch, eveneens uit Nijmegen, gaf haar geen kans. Opvallend feit was ook nu weer, dat Maureen Meijer met flitsend spel wel de eerste set kon winnen, maar verder, evenals in zovele voorgaande partijen geen vuist meer kon maken. In drie sets ging zij tenonder. Hanke Faase bereikte hier als eerste de finale door Anita Molenbroek te elimineren. Ook in het heren-enkel C zijn de fina listen bekend. Bierman gaf hier ietwat verrassend de geplaatste Jan-Willem- Hendrik Blauw het nakyken. In de fi nale, die zaterdag verspeeld wordt, zal Schul zyn tegenstander zijn. Deze ver sloeg de winnaar van Noordwijk, Rob Keyser, in twee sets. In het herendubbel B bereikte het oude, voor deze gelegenheid weer met elkaar spelende. Unicumduo Otto Koenders-Har Meijer de finale door Hof en v. Meurs met 6-0 in de derde uit te schakelen. De diepe forehands van Meyer, gecom bineerd met de harde services van Koen- ders, bleken ook nu weer een te hecht bolwerk te zyn. Ook in het herendubbel C vielen twee Unicumspelers op. De oude rot in het vak Modderman, terzijde gestaan door Sjoerd Byisma, versloegen hier de fina listen van Noordwyk, te weten Deeren- berg-Kemeling. Vandaag, zaterdag, wordt het toernooi besloten met de finales, hetgeen onge- twyfeld fraai en spannend tennis te zien zal geven. De voornaamste uitslagen zyn: H.E.-B, kwratfnialcs: J. W. de Groot- G. Hof 6-4 6-0, G. Pasma-C. Dekker 8-6 11-9, J. Temminck-L. Kallenberg 6-16-4. D.E.-B, kwartfinales: O. Oey-C. v. Ber ghe Henegouwen 6-4 2-6 6-0, M. Bosch- M. Meyer 3-6 6-2 6-2; halve finales: H. Faase-A. Molenbroek 6-0 6-4. H.E.-C, kwartfinales: H. Bierman-J. Kooreman 7-5 6-2, J. Blaauw-Hagen- doorn 7-5 6-4, F. Schul-K. Asselbergs 3-65 6-2 6-2, R. Keizer-J. Asselbergs 6-0 6-3; halve finales: H. Bierman-Blaauw 6-4 6-3, F. Schul-R. Keizer 9-7 6-3. H.D.-B, halve finales: O. Koenders/H. Meijer-G. Hof/C. v. Meurs 6-4 3-6 6-0. G.D.-B, halve finales: Faase/Blommen- daal-W. Bloot/R. Kemeling 6-3 6-4. D.E.-C, kwartfinale: Kostense-H. van Meurs 6-0 6-1; halve finale: S. Stevens- W. Rensink 4-6 6-4 6-3. H.E.-D, kwartfinales: Hagedoorn-Oos- terwyk 6-3 8-10 6-0, Roovers-H. van der Capellen 6-2 6-2. H.D.-C, halve finale: Modderman/Bijls- ma-Deerenberg/Kemellng 8-6 7-5.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3