PIET KRAAK VERTROK MET STILLE TROM Maud bracht Okker op rand van verlies ADO even zuinig met doelpunten als Aberdeen Poloegajevski heeft beste kans op IBM-over meêêê wêê Brazilië wil mini- WK voetbal FIFA houdt oogje in zeil Loting EC in Amsterdam Nieuwkamp won laatste etappe VRIJDAG 31 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LEIDEN Piet Kraak, in de vijftiger jaren behorend tot het puikje van de internationale doelverdedigers, heeft Nederland stil verlaten. Schril in tegenstelling tot de bomvolle stadions die hem destijds toejuichten, was het aanzien van het vliegveld Schiphol bij zijn vertrek. Niemand was aanwezig om de eens zo gevierde nationale doelman uit te zwaaien. In Denemarken echter, waar hij de eredivisieclub Aalborg tot grote hoogte in intertoto en Europa cup 2 zal trachten te stuwen, krijgt hij de kans zijn in Nederland gedeukte prestige weer wat op te vijzelen. Met zijn aankomst in Denemarken behoort voor Piet Kraak het Nederlandse voetbal voorlopig tot het verleden. Oud-doelman nu trainer van Deense Aalborg Vóór de club waar hij in Neder land het laatste de trainersscepter - zwaaide, de Leidse tweede klasser LFC, is de kous echter nog niet at: Voorzitter Holswilder van LFC is weliswaar tevreden over de trai nerscapaciteiten van Piet Kraak maar een affaire die zich tussen bestuur en oefenmeester in de laatste weken voor zijn vertrek naar het buitenland afspeelde, heeft LFC bijna doen besluiten ge rechtelijke stappen tegen de ex- nationale doelman te ondernemen. Holswider: „Het contract van Piet Kraak zou op 31 'juli beëindigd zijn. Aangezien hij ons meedeelde per 1 augustus bij Aalborg in dienst te treden, zou de overgang normaal verlopen. In een van de dagbladen echter lazen we dat zijn contract bij de Deense club per 1 juli zou ingaan. We hebben hem toen gevraagd of dat bericht inder daad juist was. Hij vertelde ons dat het bericht op een misverstand berustte. Enkele weken daarna stond echter in een voetbalmaand blad een interview met Piet Kraak PIET KRAAK waarin hij wederom meedeelde per 1 juli in Denemarken te zullen starten. „We hebben hem toen recht op de man af gevraagd hoe de vork in de steel zat „Dit is een kwestie van vertrouwen'" antwoordde hij toen. Piet Kraak maakte zich inmiddels klaar voor zijn vertrek. Contractu eel had hij nog recht op een maand salaris. Dit salaris over de maand juli eiste hij op. Het be stuur van LFC, wantrouwig na zijn uitspraken in interviews, stel de Piet Kraak een ultimatum. Hel bedrag zou worden uitgekeerd als uit een afschrift van het contract bij Aalborg zou blijken dat hij inderdaad per 1 augustus met de training zou beginnen. Piet Kraak maakte er zich met een dooddoener vanaf. „Van mij hoeft het niet meer. Daar valt niet meer over te praten. Ik dacht dat het bestuur mij wel vertrouwde. Deze uitlatin gen aan het adres van de club waar hij twee jaar trainer was geweest, bleken een averechtse uit werking te hebben. LFC week geen duimbreed. Zelfs toen Piet Kraak een rechtskundig adviseur inschakelde om zijn vermeend te goed alsnog te ontvangen bleef succes uit. Piet Kraak vertrok. LFC stuurde hem een aangetekend schrijven na. „Verzoek aanwezig te zijn op de eerste training op dins dag 21 juli". Tot nu toe ontving voorzitter Holswider geen ant woord. Piet Kraak heeft het in de hoofdstad van Jutland te druk met zijn nieuwe club. Dat kan ook niet anders als je je droom werke lijkheid ziet worden. Trainer van een getalenteerde groep, en een accommodatie van 5 miljoen met sauna's en dokterskamers, een ri ante vijfkamerbungalow en een sa laris dat in Nederland tot de on mogelijkheden zou behoren. Op het eerste gezicht een goede basis voor het leveren van bevredigende re sultaten. De eerste teleurstelling heeft de hoopvol gestarte oud-doel man reeds moeten incasseren. In de éerste wedstrijd tegen een Pool se club leed zijn team een neder laag van 71. De toekomst zal uitwijzen of Aalborg tevreden kan zijn over de aanbeveling die Georg Kessler de Jutlanders destijds ver- uit de wedstrijd tegen Aberdeen Lex RIO DE JANEIRO Brazilië speelt met de gedachte om in 1972 ter gelegen heid van het feest van honderdvUfig jaar onafhankelijkheid een mini-wereld kampioenschap voetbal te organiseren, waarvoor achttien landen zouden worden uitgenodigd. Het voorstel zal volgende weck in de Braziliaanse sportfederatie worden besproken, waarna ook de In ternationale Voetbalfedcratie (FIFA) het plan nog moet goedkeuren. Naar verluidt staat deze organisatie niet onwelwillend tegenover de gedachte de kampioenschappen op de officiële ka lender tc zetten, al zou wel aan bepaalde voorwaarden moeten worden voldaan. De achttien uitgenodigde landen wor den volgens het Braziliaanse plan in zes groepen van drie verdeeld, de zes win naars gaan over naar de tweede faze: drie groepen van twee waaruit drie voorschijn komen. De •lf, dat de voorronden te doorstaan. Halve ale zelf kunnen worden halve finalist' 1 vierde is Brazilië niet zou behoev finales Rio (Van sportredactie) DEN HAAG Zeker in het begin van een oefenperiode kunnen, en mogen, nog geen vergaande conclusies worden getrokken. Het is een invverktyd waarin de trainer probeert, wjjzigt. zoekt naar de juiste samenstelling, waarby bü rekening moet houden met de nieuwe aanwinsten, die natuurlijk met extra aandacht door hem. en hel publiek, worden bekeken en naar waarde geschat. Het kan gebeuren dat een speler in het begin acclimatiseren minder speelt dan de roep die van hem is uitgegaan, en later geheel en al „bijdraait". Harald Berg heeft vorig jaar ook die inloopperiode nodig gehad. Wellicht is dat ook het geval met Harry Hcstad die gisteravond in het oefenduel dat ADO tegen Aberdeen speelde, (0-0), solo voor de rust na niet bijster kon imponeren. Evenmin trouv Couperus die. ook in de eerste helft, met een goede kopbal opviel, de „killer" was die hem bü Haarlem zün grote naam bezorgde. FEIJENOORDESTUDIANTES ZüRICH De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft gisteren in Ziirich besloten twee leden van de strafcommis- sie af te vaardigen naar de wedstrüden om de wereldbeker tussen Feüenoord en Estudiantes. gespeeld in het Maracanastadion v de Janeiro. De voorronden zouden wor den gehouden in negen steden, waar stadions met een capaciteit van 50.000 toeschouwers aanwezig zijn: Manaus, Fortaleza, Recife. Salvador. Campo Grande. Aracaju, Belo Horizonte, Sao Paulo en Porie Alegre. Amateurcracks in Ronde van Zuiderpark DEN HAAG De RRC Sparta zal onder auspiciën en niet medewerking van het Haags Vakantiecomité op zater dagmiddag 1 augustus weer het Vakan- ticwielcrcritcrium: de ronde van het Zuiderpark organiseren. De start van dit evenement is bepaald op half drie en de afstand van het traject telt 90 km. De ringweg in het Zuiderpark is 2'j km lang. zodat de wedstryd gaat over in totaal 36 ronden. (Van sportredactie) HILVERSUM De finale van Hil versum kan nauwelijks beter worden. Tom Okker en Bob Maud hebben in hun kwartfinale voor een hoogtepunt gezorgd. Een dramatisch hoogtepunt vooral voor de 23-jarige Zuidafrikaan, die volgens de traditie op Hilversum geweldige partijen speelt. Maud verloor na een partij met for midabel tennis, na een afmattingslag, die hem het minst gebroken leek te hebben, na een aantal scheidsrechterlij ke blunders, die in de slotfaze van de strijd voor een anti-climax zorgden en Okker bijna de winst schonken. Een dergelijke goedkope triomf verdiende echter Okker niet, een zo wrange ne derlaag Maud zeker niet. De tweedui zend toeschouwers rond de baan voel den het. Zij tilden Bob Maud uit zijn begrijpelijke depressie, gaven hem de „kick" om uit uitzichtloze positie nog terug te komen na het storende inci dent, dat Maud bijna had gebroken en Okker even duidelijk uit zijn spel haal de. De slag begon na 88 opnieuw. Tot 1111. Toen brak Okker en niet een scheids- of een lijnrechter het verzet van Maud definitief. Na twee uur en twintig minuten tennis: 1311 in de derde set. Bob Maud heeft meer macht, vooral hij neemt in ieder geval meer risico dan Okker. die met zijn gepolijste ten nis. met zijn formidabele reactiever mogen en zijn licthvoetigheid minder riskant behoeft te spelen. Maud stormde sneller naar het net en verraste Okker daarmee in de tweede game. waardoor hii een v oorsprong van 20 nam, die hij met de eigen opslag uitbouwde tot 3—0. Okker was gewaarschuwd. Tegen Lloyd en Pattison had hij nog wat kunnen spelen, tegen Maud was het ernst. Bittere ernst. Tenminste als de gedoodverfde prijswinnaar van Hilver sum meer begeerde dan zijn 150 dollar voor het bereiken van de laatste acht in het enkelspel. Okker wilde meer. Hij had zich al teruggetrokken uit het ge mengd dubbelspel met Margaret Court, omdat daar de beloning voor zijn in spanningen niet navenant zou zijn. Hij wilde zich concentreren op het enkel spel en de dubbel met Roger Taylor. Messcherp Nadat hij voor de tweede keer aan de opslag kwam tegen Maud speelde hij zuinig, waar het nodig was en mes scherp als de mogelijkheden er lagen Daarmee ging hij door en nadat hij, zonder een slag prijs te geven door de opslag van Maud was gebroken, greep hij ook de volgende game met het minimale aantal van vier opslagen. Er moest vooral geen misverstand bestaan over zijn bedoelingen: 86. De tweede set leek Okker minder moeilijkheden te bezorgen. Maud ser veerde nog steeds even hard, de rich ting verdween echter een beetje. Tot 44 bleef het perfecte evenwicht tus sen de op deze dag even sterke spelers gehandhaafd. Toen kwam een aantal misgrepen van Okker te vlug achter elkaar: 64 voor Maud. Moeilijke momenten Ook in de beslissende set bleef het gelijk opgaan tot 55, waarna Maud een voorsprong nam. De last drukte zwaar op Okker, maar in die heel moeilijke momenten kreeg hij, ongewild zonder twijfel, hulp van de lijnrechters, die zich op het warme centrecourt ook niet zo fit meer voelden. De beoordeling van Okkers service viel nimmer in zijn nadeel uit. Okker had die steun nodig, want hij kreeg twee wedstrijdpunten tegen op de stand 56. De eerste ver dween na een lob van Maud, die enkele centimeters achter de lijn neerplofte, de tweede smashte Okker zelf weg 66. Nadat Maud weer was voorgekomen, ontstond het incident, dat de Zuidafri kaan uit zijn spel haalde. Okker sloeg een bal precies op de achterlijn, de riep „uit". Een fout in het nadeel van Okker, die de scheidsrechter op slag corrigeerde. Maud was woedend Begrijpelijk. Maar hij bleef zich als heer gedragen, dat was nauwelijks begrijpelijk. Zijn concentratie was echter aangetast. Maud streed niet meer tegen Okker. hij vocht tegen -zichzelf en kon die opgave niet aan. Hij verloor tien slagen achter elkaar, waardoor Okker van 67 op 87 kwam en met 300 voor op eigen service. Met wanhoopsmoed verdedigde Maud zich en kwam terug tot 88. Het indrukwekkende gevecht begon opnieuw en duurde net lang genoeg om de bittere smaak bijna weg te werken. Na 1111 pas viel het doek over Maud, die op de eigen opslag met 040 ach terkwam, nog eens wist gelijk te ma ken, maar de bewonderenswaardige op mars uit nadelige positie, die hij al zo vaak eerder had gedemonstreerd, niet kon voltooien. Okker kwam voor: 12 11 en kreeg op eigen opslag zijn eerste twee wedstrijdpunten. Die twee kon de geweldige vechter Maud nog uitpoetsen, de derde niet meer. De beste man, de meest complete speler had gewonnen. Moeilijkheden Marijke Schaar, die woekerde met haar talent bracht Kerry Melville echt in moeilijkheden. De kleine Australi sche wist niet hoe zij de tweehandige Marijke moest verslaan. Zij probeerde het via de hoeken, maSr kreeg prompt antwoord, ze onderzocht de mogelijkhe den van korte balletjes en werd afge straft. Zij testte de defensieve kracht van Marijke in het centrum en onder vond dat de blonde Haagse het racket zeer snel van links naar rechts kan overbrengen. Desondanks verloor Marij ke Schaar, nadat zij in de tweede set na 54 slechts twee slagen van de winst was geweest. Dat doordat zij zelf meer foutjes en fouten maakte, dan tegen een tegenstandster van de goede middenklasse als Kerry Melville, wen- Niettëmin lijken zij beiden als te zijner tijd Harald Berg weer beschikbaar is, in staat gezien die twee pogingen van gisteravond waarvoor de achtduizend toeschouwers een applaus over hadden tot scoren te komen als hun tijd van aan passen na nog een serie oefenwedstrijden voorbij zal zijn. Aberdeen was een tegenstander die dan wel niet alles „uit de kast" haalde maar meer dan voldoende tegenstand leverde om als goede sparring partner i Jezek experimenteerde, toeren te zijn. lunger.... had Theo v. d. Burch als linkvi verdediger' geplaatst. Van Viiet in de achterste vier opgesteld. Na de rust stond v. d. Burch, die ook op links een beste partij ver tolkte. op zijn eigen plaats aan de rech- j terkant en zétte Jezek later de jeugd- i speler Aad Kila in voor Van Vliet en .moest Hestad het veld ruimen voor Van Eeden. Het ging allemaal nogal moeilijk bij ADO. De vaart wilde er niet in ko- mén en met het scheppen van scorings kansen was ADO even zuinig als de Schotten. Eerst tegen het einde werd de strijd wat vinniger en verzette Thie, die enige malen „onvast" was knappe reddingen. Hij behoedde ADO voor een treffer toen hij een schot van Harper met een snelle reactie tot hoekschop verwerkte. Ook voor ADO kwamen er enige mogelijk heden maar het begeerde doelpunt bleef uit. Het kan nog aan gebrek aan voldoen de conditie liggen maar Schoenmaker en Pas waren gisteravond evenmin de ge- eigende personen om ADO tot een snel lere ploeg te maken. Er volgen evenwel nog voldoende oefenwedstrijden om tegen het begin van de „echte" strijd een bekerzondag 16 augustus op DEN HAAG De loting ronde (achtste finales) ese bekertoernooien d« als Wietzc pioenen en nationale bekc r toch niet I op dinsdag 6 oktober ii worden gehouden, in één der zalen van tot de organisati- het nieuwe Caransahotel aan het Rem- i Bijna honderd an brandtsplein. start komen, ondi de Euro- Het startschot wordt dit jaar gelost landskam- door Louis Didieide oud-baankampioen nnaars zal I van Nederland in de twintiger jaren, die Amsterdam van 1946 tot 1969 belangenloos bijdroeg isatie van dit wielerfecst. zullen aan de diverse proml- >als Sjef van der Burg, Het tijdstip van de loting, waarvan de I Berkel, Cees Maaskant, Zoetermeer, organisatie op verzoek van de Europese Evert Dickhol', Oldebroek. Marcel Pen- voetbalunie (UEFA) berust bij de KNVB, nings, Nieuw Vennep De bekendste is bepaald op twaalf uur. deelnemers uit Den Haag en omstreken Hel zal de derde maal zijn dat de lo- zijn Cees v. d. Ende, Fred Korreman, ting voor een toernooi om een Europese I Harry van Leeuwen, Bert Romijn, Piet voetbalbeker in Nederland wordt gehou- Legierse en Ton v. d Spiegel. Voorts zijn den. Op 26 maart 1963 en 24 maart 1964 (1e drie gebroeders Liebrechts uit Vlaar- vonden in Amsterdam de lotingen voor dingen ingeschreven. Ook Jorrit Jorrlts- de halve finales van het toernooi voor ma uit Rotterdam, d- fietsende schaat- landskampioenen pjaiats. ser. zal de presentielijst tekenen. LANDAU De Westduitser Karl Heinz Muddcman heeft gisteren de vijf de ronde van Rijnland-Palts voor ama teurwielrenners gewonnen. Tweede in het eindklassement werd de Nederlan der Oosterhof, terwijl Tino Tabak op de derde plaats eindigde. De laatste etappe over 133 km van Kaiserslautern naar Landau werd in de sprint gewonnen door Henk Nieuwkamp voor de Turk Ali Huyilmaz en de Westduitser Burk- hard Bremer. Popke Oosterhof is er na Harry Jan sen (68) en Fedor den Hertog (69) net niet in geslaagd de derde Nederlandse n de Ronde van Rijnland- Palts te worden. De 53 seconden die hij op de Duitser Muddeman achterstond, kon hij in de laatste etappe niet weg werken. ,.Ik heb geen echte poging r ondernomen om de ronde alsnog aldus Oosterhof, „daarvoor -erking bij de Duitse te goed. Met ons drieën konden op tegen twee dozijn". De Russen Spasski i (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Een combinatie van uitputting en wil tot winnen kenmerkte de 14de ronde van het IBM-toernooi. Het leidde tol langdurige botsingen enerzijds en vreemde misgrepen ander zijds. Het grote nieuws kan men noe- i. dat Spasski-Poloegajcvski in ren (snelle) puntendeling eindigde. Dit houdt in. dat de zwartspcler met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid morgen eerste wordt, met wereldkampi oen Spasski op de tweede plaats. Spasski was vastbesloten slag te leve ren, doch misschien verraste hem reeds het feit. dat de Russische kampioen Poloegajevski opgewekt met 1... c5 ant woordde hetgeen een wederzijds hard spel pleegt in te leiden. Er kwam een 'offervariant op het bord, waar de zaal van genoot, doch die in de literatuur reeds diverse bladzijden beslaat. Beiden zijn er expert in. Na het' aftasten van de kennis van eventuel? nieuwtjes bleef Spasski werkelijk niets anders over dan de puntendeling te aanvaarden Hij deed dit met zekere gelatenheid. Niet overdadig De Nederlanders vochten over de hele linie, ofschoon de oogst niet overdadig was. Desondanks verfrissend van allure Langeweg bracht Hort in moeilijkhe den. doch miste aan het slot net de laatste finesse iDonner over speelde Csom, maar faalde in een ge compliceerde afwikkeling Ree bood Uhlmann fors partij, maar de Oostduitse crack kreeg allengs het spel in handen In tijdnood miste de thans j werkelijk half-uitgepulte Dresdener Hij heeft in de slotrondc namelijk zwart tegen Gligoric. Vrijwel niemand zal aannemen, dat onze grootmeester tegen deze crack op winst zal gaan grool tussenzet en moest zich mei een pun tendeling tevreden stellen. Het bracht hem overigens op 10 punt groot- meesterresultaal doch werd daar koud noch warm va: Halsbrekend Ciric-Scholl was een waar feest. De landskampioen liet zich op een variant van het Spaans in, waarmee hij in het Friesche vlagtoernooi tegen Kerkhoff verschrikkelijk had verloren Thans had hij evenwel zwart. Er volgde een hals brekende reeks combinaties, die aan toonden. dat Ciric weer drommels ge zond is geworden. Remise door eeuwig schaak. Een partij, waar d< theoretici zich wel op zullen storten. Wat spijtig verging het Jongsma Hij strandde, na 7 uur pelen, tegen Janosevic, in het zicht van de remisehaven. De kans. dat Donner nog de achtsje groot meer. I plaats zal delen is niet al t b5; 3 Lf»— b6; 15. cïc4 b5xc416. Pbl—a3 Pd4— f5; 17 Le3—f2 g4—«3; IK Pa3xc4 g3xf2i; 19 Tflxf2 Lb6xf2ï20. Kgllxf2 DdSxb4: 21. I.dS—cS Ke8el: 22. Ddl—dïf KeT-ra, 23. e4xfs Db4xc4; 24 l.cGxaK Ph6— r4v 25 Kf— f. Dc4xf4v; 2* Kf3e2 Dfj4—e3T 27. Ke2—d l *8. Kdl—c2 De3—eS j 29. KcJ—bl i. Kb3—c2.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7