Invoerbeperking in YS in discussie Protestzanger José Afonso wordt in Portugal bekend Wereldkampioenschappen wielrennen op radio en tv EeidóeSoti/fccmt Opklaring Katja Ebstein Hilversum III moet licht karakter hebben BONANZA Radio geeft klankbeeld over wieleramateurs Dagelijks beelden uit Leicester PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 JULI 1970 UET bisschoppelijk communiqué over het bezoek van kardinaal Alfrink aan Rome heeft weinig te bieden aan direct praktisch resultaat van die reis, maar getuigt er wel van dat de lucht aardig is opgeklaard. Als blijkbaar een urenlange dialoog met de paus mogelijk is geweest, als bij de Vaticaanse minis ters de deur wijd openstaat en men van beide zijden besluit de besprekingen voort te zetten, kan men toch nauwe lijks meer spreken van een dramatische crisissituatie in de onderlinge betrek kingen tussen Rome en Nederland. En dat. terwijl de Nederlandse bisschoppen blijven vasthouden aan de visie die zij op 19 januari wereldkundig maakten. De wereld is intussen voor die visie nog niet gewonnen. Uit het comminiqué blijkt immers, dat de wens om de tradi tionele band tussen priesterschap en celibaat in de Latijnse kerk te handha ven niet allereerst een persoonlijk standpunt van paus Paulus is of een stuk politiek van de Romeinse Curie, maar dat die wens tot nog toe door het overgrote deel van het Wereldepisco paat wordt ondersteund. Men moet aan nemen dat daarbij vooral de vrees een rol speelt, dat het losmaken van die kerkjuridische band het gehele celibaat, met alle waarde die het als getuigenis heeft, uit de kerk zal verdwijnen. Een soort kleingelovigheid dus in de over tuigingskracht van hel celibaat voor vrijwilligers. den onafwendbaar lijkt toe te groeien naar de uitzonderlijke situatie, waarin de priesterwijding van gehuwde man nen een noodzaak wordt. Nu er nauwe lijks nog jonge mensen priester worden, vergrijst de clerus zienderogen, mede omdat het aantal ambtverlaters stijgt. Volgens on2e informaties lagen er al leen al in Nederland in het begin van deze maand 183 aanvragen om dispen satie uit de celibaatsverplichting op af doening te wachten. En nu het per spectief wel helemaal verdwenen is dat binnen afzienbare tijd de mogelijkheid zal worden geschapen om priesters die in het huwelijk zijn getreden in hun volledige amtsbediening te herstellen of te handhaven, moet men eerder toe- dan afname van dit cijfer vrezen. Met dat al komt ongetwijfeld de continuïteit en de vitaliteit van de zielzorg in ern stig gevaar. Ook in Nederland, dat sta tistisch dan nog wel over een groot aantal priesters beschikt, maar duizen den daarvan als missionarissen over de wereld heeft verspreid, vele anderen aan het thuisfront van die missies ge bonden ziet en tenslotte steeds meer 65+ers telt. OOR de Nederlandse bisschoppen I biedt dat stellig alle aanleiding om verder te blijven werken in de richting I waarmee „hun eigen geloofsgemeen schap gebaat zou kunnen zijn". Dat zullen zij dan ook wel doen. al blijkt dat niet zo duidelijk uit hun jongste communiqué,.dat meer een verslag dan een beleidsverklaring is. Maar wellicht kan althans inzake het wijden van gehuwden een stap vooruit worden ge- j zet in de bisschoppensynode van vol gend jaar. Een lange weg, maar wie had in ernst nog verwacht dat kardi- i naai Alfrink nu al met de sleutel tot ET praktisch effect van deze vrees j een korte weg uit Rome zou zijn terug- Is intussen, dat de kerk in vele lan- i gekeerd? Zorgelijk LISSABON (A.P.). Een leraar van 41 jaar heeft zich. ondanks tegenstand van de autoriteiten opgewerkt tot Portugals populairste protest zanger. José Afonso. die aan de universiteit van Coimbra een graad in geschiedenis en filosofie heeft behaald, kan alleen maar op het allerlaat ste ogenblik verschijnen op festivals van populaire mu ziek. Wordt zijn komst van te voren door de organisato ren bekendgemaakt, dan is de kans groot dat de politie of de burgerlijke autoriteiten de hele show afgelasten. Ondanks de officiële tegen werking zijn vorig jaar in Portugal 10.000 exemplaren van een van Afonso's gram mofoonplaten verkocht, een prestatie die in zijrf land slechts geëvenaard wordt door de beroemde fado-zan geres Amalia Rodrigues. Sommige van zijn meer on schuldige liedjes Afonso verzorgt zowel de tekst als de compositie beginnen langzamerhand door de on der censuur staande radio stations gespeeld te worden, maar het is dagbladen en tijdschriften nog steeds ver boden hem te interviewen of een foto van hem te publice- Afonso. die met zijn bebrild, intellectueel uiterlijk weinig weg heeft van de stereotype protestzanger, keert zich in zijn composities fel tegen de gevestigde orde. Onder bege leiding van middeleeuwsaan doende muziek waagt hij het de lof te zingen van perso nen die door de geheime po litie zijn gearresteerd of ge dood werden in confrontaties met de autoriteiten. Ook valt hij de rijken aan op hun gierigheid of roept hij de ar men op. niet langer genoe gen te nemen met hun toe- Politiehonden In een onlangs gecomponeerd lied, dal alleen bekend is aan zijn intiemste vrienden die hem opzoeken in zijn be scheiden woning dichtbij de middelbare school waar hij geschiedenis doceert, verge lijkt hij de politieke politie met honden ..die de laarzen van hun meesters likken". Ook heeft hij een eulogie gecomponeerd voor Catarina, een vrouw uit Baleizao met een revolutionaire geest, die jaren geleden gedood werd in een schietpartij met leden van de republikeinse garde. Zijn grammofoonplaten zijn minder geëngageerd, maar oefenen nochtans grote aan trekkingskracht uit op de jongeren aan de universitei ten. die in Afonso de muzi kale vertolker zien van hun strijd tegen de regering. „Soms. als ik gitaar speel en -zing voor een stel studenten of jonge arbeiders, rijst bij mij onwillekeurig de vraag op of ik wel juist handel", zo geeft hij toe. „aan hun ge zichten kan ik aflezen dat als zij naar mij luisteren, hun impuls lot opstandigheid gedistilleerd wordt". Geen communist Hoewel regeringsaanhangers hem ervan betichten Marxis tische sympathieën te heb ben. bestaat Afonso's beken de politieke activiteit slechts uit muzikale omlijsting van bijeenkomsten van de poli tieke oppositie. ..Hij heeft een portret van Che Guevara aan de muur hangen in zijn woonvertrek. maar denk niet dat dat bete kent dat hij communist is", zo verzekert een vriend, „daar voor mist hij de discipli- Aangezien hij geen gewone muzieknoten kan schrijven, heeft Afonso een speciale toonschaal ontworpen om klanken vast te leggen die hem te binnen schieten als hij les geeft, bij vrienden op bezoek is of met het open baar vervoer reist. „Ik ben de enige die de schaal kan lezen, als ik later mijn gi taar erbij pak", zegt hij. Af onso, getrouwd en vader van twee kinderen, geeft les aan de middelbare school van Teubol, 40 kilometer ten zui den van Lissabon, maar trekt voortdurend door het land om te zingen, waarvoor hij meestal geen betaling ont vangt. „Het applaus is voor mij een voldoende beloning", zegt hij. „uit de verkoop van mijn grammofoonplaten heb ik genoeg geld overgehouden om mijn schulden te betalen en wat nieuwe meubelen te kopen. Maar ik zou graag musicus van beroep worden. Het onderwijzen is ruïneus voor mijn stem". Vanavond zendt de KRO-televisie een hernieuwde kennismaking uit met de veelbelovende jonge zangeres Katja Ebstein. die op het Eurovisie Songfes tival 1970 als derde eindigde. De regie is in handen van de bekende regisseur Truck Brans. KRO Ned. I 20.20 uu^. Druk industrie en vakbonden op Witte Huis (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaanse Congres heeft een van de felste debatten over buitenlandse handel meegemaakt sedert de crisistijd in de jaren dertig. Het debat ging over de wet die invoerbe perkingen mogelijk moet maken. Steeds meer Amerikanen willen een politiek gaan voeren die eigen industrie be schermt. President Nixon sloot zich aan vankelijk ook hierbij aan toen hü tij dens zijn verkiezingscampange beloften deed aan de machtige textielindustrie. Nn schijnt hij erg bezorgd te zijn over dé voorwaarde voor dé invoerbeperkende wet Zijn vrouwelijke adviseur in consu mentenaangelegenheden, Verginia Knau- AIX-EN-PROVENCE (AP) De er sprak zich deze week duidelijk tegen j vroegere parachutistengeneraal Claude de wet uit. Zij legde uit dat importbe- j clement, die met de socialistische bur- perkingen op schoenen en katoen de I gemeester van Aix overhoop ligt nadat belangen van de arme Amerikaanse ge- z,jn pop-festival werd verboden, heeft zinnen rechtstreeks zouden schaden. Pre- j gezegd, dat hij het festival zou afgelas- sident Nixon heeft gedreigd zijn veto j ten en vervangen door „oen langdurig over de wet uit te spreken als de be- concert". Door deze naamsverandering soonlijke positie van bijzonder belang. In het openbaar blijft hij beweren dat hij gelooft in vrije handel. Velen zien in zijn steun aan de verplichte importbe perkingen op textiel de belangrijkste re den waarom andere industrieën nu ook om bescherming beginnen te roepen. Het Witte Huis staat ook onder behoorlijke druk van de vakbonden. Deze zijn terug- j gekomen op hun vroegere steun aan de vrijhandel. Het tekort op de handels- balans over de afgelopen twee jaar en de lage lonen irn Europa en in Azië ma ken het volgens de vakbonden nood zakelijk dat beschermende maatregelen de levensstandaard van de Amerikaanse arbeider garanderen. Het uurloon van een textielarbeider in de V.S. is bijv. twintig keer zo hoog als het uurloon in sommige andere landen. Generaal .zei popconcert door perkingen op schoenen in de wet blijven opgenomen. In bepaalde kringen in Washington twijfelt men daar echter aan. Men gelooft dat de druk van hen die de eigen industrie willen beschermen nu voor het Witte Huis te groot is ge worden om een afwijzing tot stand te brengen. De V.S. hebben ermee inge stemd om in Genève de problemen die de wet met zich brengt te bespreken. Dat zal gebeuren met de E.E.G.-landen, Groot-Brittannië en Japan. De nieuwe wet geeft president Nixon aanzienlijke bevoegdheden. Zo kan hij zijn veto uit spreken over of een beroep doen op elke beperkende clausule die in de wet is op genomen. Daardoor wordt Nixon per- Voorasion van het H Sacrament der Zieken overleed na een moedig ge dragen lijden, vrij onverwachts mijn lieve man en onze lieve zorg zame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader HERMANUS THEODORUS STEENBERGEN op de leeftijd van 75 jaar. Leiden: M. C. P. Steenbergen- de Brabander Leiderdorp: M. H. Steenbergen H. J. M. Steenbergen van Diest J. Steenbergen M. L S. Steenbergen- Bisschops G. M. Steenbergen h! M. Steenbergen-Brosse. Klein- en Achterkleinkinderen Aan-huis liever geen bezoek. Onze diex-bare overledene is opge baard in het mortuarium van be grafenisassociatie Ad Sanctos, Lange Mare 69. Gebedsoefening aldaar zaterdag en zondag te 19.30 uur. waarna ge- legenhe;d tot condoleren tot 20.00 Wij vieren de H. Eucharistie voor zijn zielerust maandag 3 augustus a.s. te 14.00 uur in de Parochie kerk van O. L. Vr. Hemelvaart cn St.-Jozef (Herensingel) .waarna de begrafenis te 15.00 uur op de be graafplaats Rhijnhof (r.-k.-gc- deeltc). Na de begi-afenis gelegenheid tol condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats zal Clement het verbod van de burge meester kunnen omzeilen. Zoals wij gisteren al schreven heeft de generaal 200.000 dollar besteed aan contracten met Leonard Cohen. Johny Winter, The Flock en Deep Purple. Plannen van Het Limburgs Symfon ieorkest MAASTRICHT (ANP) Het reper- toir van het Limburgs Symfonie Orkest in het komend concertseizoen 1970-1971 zal een overwegend klassiek-romantisch karakter dragen. Extra-aandacht wordt besteed aan het werk van Ludwig van Beethoven, in verband met het feit dat de Duitse componist 200 jaar geleden geboren werd. Het orkest -ui ook dit jaar weer een aantal gastconcerten in Duitsland en België geven. ,,Ein abend in Wien". heet een pro gramma waarmee het orkest, onder lei ding van de 90-jarige componist en dirigent Robert Stolz uit Wenen, op tournee zal gaan. Uitvoeringen worden gegeven in Amsterdam, (driemaal). Den Haag. Rotterdam (tweemaal), Eindho ven, Kortrijk en Antwerpen. Als jongste soliste treedt bij het or kest in het komend seizoen op de 16- jarige violiste Marjolein De Sterke uit Hilversum in een vioolconcert van Mendelssohn. Paraguay en zijn dictator Enige tijd geleden is op de televisie een filmportret te zien geweest van Papa Doe. Maker van de film was de Engelse televisie-journalist Alan Whicker. Het nieuwste filmportret dat Alan Whicker maakte gaat over Para guay en de man, die dictator is over dat Zuidamerikaanse land, Don Al fredo Stroessner. zoon van een bier brouwer uit Beieren. Een man. die journalisten haat, buitenlandse jour nalisten nog meer en Engels-spreken de in het bijzonder. Toch is Alan Whicker erin geslaagd ook over Para guay en Don Alfredo een kervende documentaire te maken. KRO Ned. I 20.50 uur Om roeppersoneel boos over hogere kantineprijzen UTRECHT (ANP) Het landelijk vak- groepsbestuur radio en televisie van de algemene bond Mercurius heeft in een telegram aan het bestuur van de NOS geprotesteerd tegen de drastische ver hoging van de kantineprijzen bij de NOS met ingang van 1 augustus a.s. De verhogingen variëren van 30 tot 100 procent. Het landelijk vakgroepsbestuur acht de verhogingen van de prijzen voor con sumpties en maaltijden op zich onjuist. Als er eventueel prijsverhogingen on afwendbaar zijn, wenst het landelijk vakgroepsbestuur deze opgeschort te zien tot de salarisverhogingen zijn uit betaald. Vakgroepsvoorzitter Jan Nagel lichtte toe, dat het personeel van de NOS nog steeds het salaris van vorig jaar ont vangt, omdat het overleg over de nieu we CAO nog niet is afgesloten. Onder deze omstandigheden zijn de prijsverho gingen zelfs niet verantwoord, vooral niet omdat een groot deel van het per soneel ver van Hilversum en Bussum woont en voor consumpties en maal tijden op de NOS-kantines is aangewe- De heer Nagel noemt de prijsverhogin gen bovendien eenzijdig, omdat per- soneeisraad en groepsraden al eerder tegen de verhoging protesteerden. Advies voor prijsvraag over eigen naam HILVERSUM (ANP) De werkgroep Hilversum III heeft zich uitgesproken voor handhaving van het lichte karak ter van deze zender, ook wanneer zend- tjjduitbreiding het uitzenden van pro gramma's in de avonduren mogelijk zou maken. Mede ook omdat voorlopig via Hilversum III geen stereoprogramma's kunnen worden uitgezonden, acht men deze zender minder geschikt voor een meer serieus programma. De werkgroep schrijft dit in het eind rapport over de noodzakelijk geachte reconstructie van het derde radionet. In het rapport wordt voornamelijk in gegaan op de omvang en indeling van de zendtijd, de plaats en vorm van ac tualiteiten en nieuws, de technische aanpassing, het nieuwe programma? i schema en de opleiding van medewer kers! De werkgroep is van mening, dat Hilversum III ondanks een sterk ver beterd programmapeil een onvolwaar dige zender blijft zolang geen uitbrei ding van de zendtijd kan' worden ver kregen. Men wil een uitbreiding van de zendtijd tot 20 uur per werkdag (van 06.00 tot 02.00 uur) en in een later stadium tot 24 uur. Terwille van de herkenbaarheid van Hilversum III heeft de werkgroep een programmaschema opgsteld, waarin rubrieken voor afzonderlijke publieks categorieën dagelijks op dezelfde uren In een oude mijn zitten Pa Cart- wright en Candy opgesloten. Degene echter die hen dat geleverd heeft wordt intussen liefdevol verzorgd op de Ponderosa door Hoss en Little Joe. die natuurlijk niet weten wat Pa en Candy is overkomen. Wordt het voor deze twee sterven in de duisternis of komt er ten lange leste toch nog redding. KRO Ned. I 21.35 uur. Wereldmuziekconcours Ter gelegenheid van het Wereld mu ziekconcours te Kerkrade zendt de KRO-televisie een reportage uit van een concert, gegeven door het Lim burgs Symphonie Orkest. Uitgevoerd zullen worden: Rococo-variaties voor cello en orkest van Tschaikowsky. Di rigent is André Rieu. KRO Ned. I 22.25 uur. Italiaanse prijs voor Ned. ceramist MAASTRICHT (ANP) De Maas trichtse kunstenaar Sjef Schijns heeft op de grote internationale ceramiektentoon- stelling in Faënza in Italië een prijs van -500.000 lire gekregen voor zijn ce- ramische inzending. De heer Schijns is verbonden aan dc Mosa NV in Maas tricht. waar hij onlangs de bekende vormgever Edmond Bellefroid opvolgde als leidei- van het designteam. Sjef Schijns heeft zich spciaal toegelegd op het procédé om op niet-poreuze tegels met bijzondere glazuren ontwerpen te maken. Een van zijn werkstukken zal worden opgenomen in de permanente collectie van het ceramiekmuseum in Kunst en kunstenaars De Nederlandse musical „De Kleine Pa rade". die vorig jaar oktober startte en een groot succes bleek, zal van 16 t.e.m. 26 augustus in Amsterdam op nieuw tot uitvoering worden gebracht in de Stadsschouwburg Er zijn nu al meer dan 200 voorstellingen van deze musical gegeven. Het verhaal is ge baseerd op een verhaal van Henriëtte van Evk, die samen met Wim Sonne- veld aan de dialogen heeft gewerkt Kampioen heeft geen tijd om te werken HILVERSUM Dinsdag 4 augustus, twee dagen vóór hei begin van de wedstrijden om de wereldkampioen schappen wielrennen in het Engelse Leicester, zendt de N.O.S -radio 's mor gens van 9.00 tot 9-35 uur via Hilver sum I een klankbeeld uit over de voor bereidingen van de Nederlandse wie leramateurs op deze kampioenschappen- Daarbü koml de vraag aan de orde of in deze tijd nog van wieleramateu- risme kan worden gesproken. De sa menstelling en de regie van hel pro gramma zyn in handen van Maarten Nederhorst. De begeleidende tekst wordt gesproken door Bob Spaak. In het klankbeeld komen onder anderen aan het woord: de chef d'équipe van de Nederlandse ploeg in Leicester, Arie Zwartepoorte, de oud-wielerkampioen Ab Geldermans. de wielerveteraan jhr. Gerard Bosch van Drakestein. de coach van dc Nederlandse baanploeg Frans Mahn. Jan Derksen Kees Pellenaars, de wieleramateur Ben Jambroers, trai ner Martin Wiersma. de Nederlandse kampioen bij de amateur-sprinters Jan Jansen, de Nederlandse kampioen bij de amateur-stayers Cees Stam en de coach Joop Middelink. In het programma laat Ab Geldermans zich als volgt uit over de huidige wie leramateur: ..Als je als amateur ge kozen wil wqrden om deel te nemen aan de wereldkampioenschappen, dan is het bijna onmogelijk om er nog een werkkring op na te houden". Kees Pel lenaars zegt: „De amateurs zijn alle maal al kapot- gereden, nog vóórdat ze prof worden." Chef d'équipe Arie Zwartepoorte gaal nader in op de begeleiding van de amateur-wielrenner, zoals dat nu ge schiedt, terwijl jhr. Bosch van Drake stein (sprintkampioen van Nederland van 1908 tot en met 1915 en in 1928 en stayerkampioen van Nederland in 1909. 1910. 1911, 1912 en 1915) vertelt onder welke omstandigheden hij in 1913 deel nam aan de wereldkampioenschappen in Kopenhagen. Behalve gesprekken met wlelerfiguren bevat het klankbeeld sfeerbeelden van een training van de Nederlandse baan ploeg in het Olympisch Stadion in Am sterdam en impressies van de selectie training in Valkenburg van hel Neder landse team voor de ploegentijdrit op de 100 km en van een dergelijke ploe gentijdrit in Verviers (België), waarvan het resultaat bepalend is voor de -amenstelling van de Nederlandse ploeg, die in Leicester op dit onderdeel uit- worden uitgezonden. Over de zgn. hori zontale programmering (vaste prese:.- tators op vaste uren) waarmee tijdens de Tour de France een proef is geno men, heerst in de werkgroep verschil van opvatting. Een deel meent, dat dit systeem de herkenbaarheid van Hilver sum III ten goede komt, terwijl anderen van mening zijn, dat deze programme ring een snelle slijtage van de radio programma's in de hand werkt. Tussen de werkgroep Hilversum III en de werkgroep reportage bestaat ver schil van mening over de frequentie en de tijdstippen van uitzending van ac tualiteitenrubrieken op Hilversum III. Men is het er wel over eens. dat de actualiteitenrubrieken zich qua lengte, inhoud en vooral vormgeving en pre sentatie duidelijk moeten onderschei den van overeenkomstige uitzendingen op Hilversum I en II. De werkgroep heeft zich uitgesproken voor een nieuwsbulletin van twee mi nuten op ieder uur. „De berichten die nen uitsluitend voor de zender Hilver sum III vervaardigd en gepresenteerd te worden. De nieuwe aangepaste geving 'client sterk af te wijken 'vaii: nieuwsbulletins op de beide andere- zenders. Een eigen redactie e tatie voor dit gezamenlijk programma kan hiertoe de garantie bieden",' aldus de werkgroep in haar eindrapport. Men geeft het college van programma leiders, aan wie het rapport is uitge bracht, in overweging, Hilversum III een „pakkender" naam te geven en daartoe een open prijsvraag uit te Tenslotte dringt de werkgroep aan op een spoedige totstandkoming van een workshop. „Thans moet ook op Hilver sum II geëxperimenteerd worden in de uitzendingen zelf en de werkgroep acht dit noch tegenover de luisteraars, noch tegenover de betrokken medewerkers verantwoord", aldus het rapport. NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal Ev. Omroep 19.04 uur: Tijd 19.32 uur: Close up 19.43 uur: Koorzang KRO 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt met Alfrink NEDERLAND I AVRO 14.30 uur: Tenniskampioen schappen NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: Rawhide 20.00 uur: Journaal HILVERSUM I 402 Die'Wiener Solistenklassiek! erd platenprogramma. 23.55- rrijstersNederlandse foi 20.35 uur. Zangeres Katja •21-05 uur: Paraguay en zij dictator 21.50 uur: Bonanza 22.40 uur: Wereldmuziek- 23.00 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 20.20 uur: Zomaar e 21.45 uur: Mannix 22.35 uur: Journaal Pipo de clown 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.04 uur: Vrij-uit over bui AVRO 19.30 uur: Sportpanorama •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Sportpanorama •21.45 uur: Wereldmuziek - 21.55 uur: Showbeelden uit het verleden •22.55 uur: Journaal 19.11 uur: De wetten van d 19.30 uur: Schoonmoeder 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Insuline, film 21.50 uur: Up with people 22.45 Evangelie 22.50 uur: Journaal tslagen. 18.30 Mandoline- i. 18.52 Taaiwenkcn. 18.55 :lek. 16.35 Artistieke staalkaart. 17.10 Ste reo: Feest dei herkenning: verzoekplaten- programma. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III 240 M. EN FM-KANALEN KRO: 9 00 Nieuws. 9.02 Djinn. gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NOS 12.00 Nieuws. 12.03 Gevolmachtigd: Een ko- eologische etherleergang. 9.35 Gymnastie >1- de huisvrouw. 9.45 Stereo: Grand Gal Disque Classique: een keuze uit d iten. 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Klassiek Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Four o'clock tea: gevarieerd licht muziekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en Nu: weke lijkse sportshow met lichte platen. BRUSSEL 324 M (NED) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerd programma. (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten voor schippers). 12.55 Buiten schippers. 13.20 Gevs HILVERSUM De N.O.S.-radio en -televisie zullen dagelijks een aantal reportages verzorgen van de wereld kampioenschappen wielrennen. die van 6 tot en met 16 augustus in Leicester worden' gehouden. Van 6 tot en met 12 augustus worden de baan- wedstrijden gehouden; op 13 augustus de 100 km ploegentijdrit en op 15 en 16 augustus volgen- de wegwed*trij- Verslaggever voor de N.O.S.-radio is Theo Koomen. Het televisiecommen taar wordt verzorgd door Jean Nelis- sen. Alle reportages van de N.O.S.- televisie worden in kleur via Neder land I (tenzij anders vermeld) uitge zonden. Het schema luidt als volgt Donderdag 6 augustus: 18.15-18.45 uur: samenvatting van de tijdrit over 1 kilometer. 22.40-23-10 uur: samen vatting kwaltficatieritten voor de ach tervolging bij de amateurs over 4 kwalificatieritten voor de sprint bij de Zaterdag 8 augustus: 18.15-18.45 uur: samenvatting sprint en achter volging amateurs en sprint dames. 23.25-23.55 uur: samenvatting sprint profs en achtervolging amateurs. Zondag 9 augustus: 16.20-17.00 uur: reportage sprint bij de amateurs en achtervolging bij de profs. Tevens beelden in de uitzendingen van „Stu dio Sport" van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland II en van 22.25-22.40 uur eveneens via Nederland II. Vrijdag 7 augustus: Samenvatting Maandag 10 augustus: 22.40-23.10 exploitanten van deze schijnschoon is, dat zij onwelwillend door de gemeen ten worden behandeld. Zij houden het vol. omdat zij de kermis als kinderen van kermisklanten van huis-uit hebben meegekregen en omdat het publiek de kermis een goed hart toedraagt. Dit kwam er gisteravond allemaal uit in een pakkende TROS-reportage over de kermis van Lajos Kalanos. Door be langhebbenden werd ei- in deze uit zending voor gepleit, dat de exploitan ten tot een onderlinge afspraak komen om de standplaatsen „onder elkaar te verdelen", zodat zij niet langer gedwon gen worden tegen elkaar op te boksen, Slechts dan zit er ook voor de toekomst een boterham in dit bedrijf. Er zal echter ook een oplossing moeten komen voor de kinderen van de ker misexploitanten. die als gevolg van het reizen en trekken niet in staat zijn nor maal lager onderwijs te volgen, laat staan onderwijs een niveau hoger. De kinderen zelf vinden dat niet erg. Zij worden zelf toch ook exploitant, zeg gen zij. maar intussen beseffen zij niet, dat zij bij het verlaten van de lagere Achter de schermen van de klaterweel- de van de kermis leeft een vergeten groep: de exploitanten. Per seizoen wordt in ons land op 1000 plaatsen kermis gevierd. De exploitanten moeten voor veel geld een plaats pachten dan wel ervoor inschrijven en dan maar af wachten wat er uit de bus komt. Aan staangeld leggen zij gezamenlijk per jaar 25 miljoen gulden neer. terwijl aansluitingen voor stroom en water e.d. nog eens extra betaald moeten worden. Vaak krijgen zij niet de beste plaats, het centrum, in een gemeente aangewe zen, maar moeten zij ergens achteraf hun tenten opslaan, hetgeen onmiddel lijk merkbaar is in de omzet. Door het pachtsysteem worden zij bovendien tegen elkaar opgezet ten voordele van de gemeenten. De opvatting van de Dinsdag 11 augustus: 22.55-23.45 uur: reportage van diverse sprintwed strijden en de finale van de achter volging profs. Woensdag 12 augustus: Reportage in „Studio Sport" tussen 22.05 en 22.45 uur: Sprint professionals, tandem sprint amateurs en 100 km profs ach- Donderdag 13 augustus: 22.35-22.45 uur. samenvatting tijdrit voor ama teurteams over 100 km. Zaterdag 15 augustus: 15.30-17.00 uur op Nederland 2: wegAvedstrijden voor Amateurs. Zondag 16 augustus: 15-45-16 00 uur en 16.45 tot 17.30 uur: wegwedstrijden voor profs, (ongeveer 16.55 uur onder breking voor de toto). schoolleeftijd meestal maar weinig meer kennen en weten dan een analfa beet. Hier is maai" één oplossing; door de overheid zal meer geld moeten wor den besleed aan het mobiele onderwijs voor deze kinderen. Een deel van die 25 miljoen zal ten goede moeten worden gebracht ten gunste van de kinderen van hen, die dit geld eerst op moeten brengen. Overigens hield de TROS het in de muzikale sfeer: eerst met hedendaagse jazz en vervolgens met de zigeuner- muziek van Egon Malescu. De VPRO liet de kijkers weer de hele avond aanzitten aan de Pi-knik. Het schijnt nu, dat er een einde komt aan de persoonlijke, snobistische liefhebbe rij van de heer Blokker op het stuk van old-timewesterns. De man liet in alle Piknikken van zijn voorkeur weinig heel door telkens deze films in moten te hakken, een hoogst nerveuze aange legenheid. Hopelijk komt er iets voor in de plaats, dat meer substantie heeft, want zelfs op een zomeravond op de hei laat men zich niet met een kluitje in het riet sturen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2