OUDE GENERAAL KOMT OP VOOR POPFEEST ftoidUc(3ou/ïci/nt One-wife-show van Jasperina televisie vanavond Alkmaarders in arrest voor kettingbrief Bij het heengaan van sir John Barbirolli Danielle dobberde meer dan 30 uur op zee rond Dolfijnen speelden rond boot Van gewest tot gewest Radio Nordsee wijzigt frequentie PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 JULI 1970 Wethouders perikelen MET de wethoudererverkiezingen in 1"* onze grootste gemeenten vlot het niet erg: uit Amsterdam komen vanwege het doordringen van de vakantie in de politiek weinig nieuwe berichten, maar zowel in Rotterdam als Den Haag is een kritieke faze begonnen. Hoewel verklaarbaar, is het toch wel wat verwonderlijk dat de problemen niet in de eerste plaats ontstaan zijn door de rol van de nieuwe partijen in de raad en hun invloed, maar door een conflict binnen de kring van de traditionele partijen. Van directe neveninvloed is het feit dal in 's lands tweede en derde stad de Partij van de Arbeid, in tegenstelling tot het landelijk beeld, versterkt uit de stembusstrijd te voorschijn is gekomen en als gevolg daarvan binnen de gerneen- eraad een sterke positie is gaan innemen. In Den Haag hebben de socialisten het spel zelf redelijk soepel gespeeld, maar in Rotterdam waar Nieuw Links zowel In partij als fractie de grote trom roert kwam de Partij van de Arbeid min of meer gesteund door D '66 met een socialistisch program voor het gemeentebeleid opdraven, wat andere fracties, die willen meedoen aan de por tefeuilleverdeling, globaal als minimum program hadden te aanvaarden. Het is in de Maasstad uitgedraaid op een buitenspel zetten van de K.V.P. en de liberalen; de Partij van de Arbeid deed dit overigens zo weinig elegant dat ze mogelijk zowel met de protestants- christelijke groep als met D '66 nieuwe moeilijkheden zal krijgen. Zelfs onder de Rotterdamse socialisten rommelt het een beetje, nu sommigen in de manier waar op de P.v.d.A.-leiding er het overleg voert de vooruitgeworpen schaduwen van het „geleide socialisme" van Nieuw Links vermoeden. Eruit stappen |N Den Haag ligt het probleem anders: men had er een zakelijk aanvaard baar (en voor sommigen politiek ge wenst!) argument gevonden om het aan tal wethouders tot zeven uit te breiden. De wens van de socialisten om dan drie portefeuilles te krijgen, werd daardoor reëel, maar de WD, die ook op verkie zingswinst kon bogen, wenste toen twee portefeuilles en kon niet instemmen m,et één wethouderszetel voor KVP, AR en GHU afzonderlijk. Toen de liberale frac tie dinsdag het vermoeden kreeg, dat de Partij van de Arbeid en de confessionelen, buiten haar om. over de 4-1-1-1-l-ver- deling schriftelijk tot een akkoord waren gekomen, kwam de VVD-woordvoerder bij het overleg met het ultimatum „twee portefeuilles voor de WD of helemaal geen een" en dat ultimatum zou dan voortvloeien uit het standpunt van de zittende en voor alle partijen ook voor de volgende periode acceptabele liberale wethouder nu-. Dankelman. Daarmee staan in Den Haag zowel de Partij van de Arbeid als de sinds kort sterk als één groep samenwerkende con fessionele partijen voor een moeilijke situatie. Gezamenlijk zouden de socialis ten en het christen-democratische blok een redelijke meerderheid in de raad hebben en dus het dagelijks bestuur van de gemeente kunnen vormen. Maar dan zou men van de wethoudersverkie zingen een soort van kabinetsformatie gaan maken. Landelijk hebben de politici van de christen-democratische partijen zich steeds sterk tegen to'n praktijk verzet en socialisten die zoiets wel leuk vinden, hebben dan toch meestal aan regeerakkoorden vóór en niet na de ver kiezingen gedacht. Vooruit zien Haag een moeilijke situatie ontstaan; er zijn trouwens nog wel een paar gemeen ten die onder deze noemer gebracht kunnen worden. Allesbehalve gemakkelijk lijkl ons ook de beslissing die de KVP en de andere confessionele partijen plaatselijk moeien gaan nemen. Buiten B. en W. blijven betekent zo ongeveer voorbestemd zijn om constructieve oppositie ie gaan spe len. maar" deze oppositierol is niet iden tiek met die, die de fracties in het parle ment opgedragen krijgen wanneer ze geen politieke verwanten in het kabinet hebben zitten. Tot elke prijs één of meer portefeuil les bedingen in het college van B. en W. is echter ook niet alles. De christen democratische partijen zijn over het algemeen juist in de grote stedelijke agglomeraties al enige tijd van verkie zing lot verkiezing aan het verzwakken en buiten oorzaken waaraan weinig te doen valt (migratie, vervreemding van het christelijk milieu) gaan de confes sionele partijen en fracties vanwege het gevoerde beleid niet altijd vrij uit We hebben al eens geschreven dat de plaatselijke partij formaties meer dyna misch moeten worden, meer vooruit leren zien om op die manier bij de plaat selijke bevolking de overtuiging bij te brengen, dat de nieuwe oriëntatie van de op het christendom geïnspireerde politiek ook op het plaatselijk vlak con sequenties heeft. Omdat politiek dets anders is dan charitas, adviseren we bepaald niet „geef de socialisten en/of liberalen hun zin maar"! Maar belangrijker dan een wethoudersportefeuille \-inden we een krachtige politiek in de eerstkomende jaren. Kan de plaats in het college van B. en W. daarbij helpen, dan is er reden om nu het been stijf te houden. Zo niet, dan lijkt ons de alternatieve beslissing niet leuk, maar ook niet intens moeilijk. Politieke blunder •FACTISCH gezien heeft de PvdA- bestuur wellicht gelijk, wanneer het het intrekken van de anti-KVP-resolu- tie weigert, omdat dit voor de verkie zingen een politieke blunder van de eerste orde zou zijn en dus een onhaal bare kaart moet worden geacht. „Onhaalbaar" zal in deze kwestie wel niet moeten worden uitgelegd als een in de Partij van de Arbeid kwantitatief onaanvaardbare zaak, maar vanwege de gevolgen in de hoek, waar Nieuw Links nog altijd een hoog lied zingt. Hoewel: volgens Vrij Nederland heeft Hans Lammers. geestelijke vader van de antimotie, zelf in een borrelpraatje zich laten ontvallen, dat zijn motie zo langzamerhand de begeerde- uitwerking al heeft gehad. Wanneer het intrekken Vari de motie voor de socialistische fractie en de soci alistische partijbestuurders een „politie ke blunder" zou zijn, komt dat dus, doordat het indienen en aanvaarden van de motie in haar huidige vorm al een politieke blunder geweest is. De Partij van de Arbeid had het kunnen weten; wanneer bij het knikke ren Jantje zegt dat hij nooit meer met Pietje wil spelen, heeft hij daar mor gen. uiterlijk overmorgen spijt van, wanneer hij geen andere jongens weet te vinden, die naar zijn zin kunnen knikkeren. Als stok achter de deur heeft de motie in de KVP aardig ge werkt, maar dat zal uiteindelijk niet de bedoeling van Nieuw Links zijn ge- NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal VPRO 19.04 uur: Piknik(om 20.00 uur onderbroken door het journaal) 22.30 uur: Journaal NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Ev. Omroep 19 04 uur: Tijd en eeuwigh 19.32 uur: Close up 19.43 uur: Koorzang KRO 20.00 uur: 20.20 uur: Zangeres Katja NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur Van gewest tot gewest 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS •20.20 uur: Voyage to the bottom of the sea 20.50 uur: Paraguay en j dictator 21.35 uur: Bonanza i 22.25 uur: Wereldmuziek - NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal •21.10 uur: Hedendaagse jazz •21.45 uur: Kermis, documentaire 22.10 uur: Zigeunermuziek van Egon Malescu Hum. Verbond 22.30 uur: Halt of ik struikel •22.50 uur: Journaal 19.04 uur: Vrij-uit over buiten recreatie AVRO 19.30 uur: Sportpanorama 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Sportpanorama 21.45 uur: Wereldmuziek- 21.55 uur: Showbeelden uit het •22.55 uur: Journaal „Zelfs als je al halfdood bent, kun je nog, in 'zijn PARIJS (AP) In het Franse Aix- en-Provence is een mooie rel aan de gang- De inzet: een popfestival, in of bij die stad. Kemphanen zijn de socia listische burgemeester. Felix Ciccolini. die tegen is. en de oud-generaal der I ^Algerijnen" die met de Fransen tegen parachutisten, Claude Clement, die voor I Algerijnse rebellen hadden gevoch- „Het is de taak van ons, oudjes, om ten) voor het. handhaven van de rust en onze kennis van het organiseren van de veiligheid. dingen over te dragen aan de jeugd". De generaal heeft ook niets tegen De hippe ijzervreter had gerekend op i verdovende middelen, marihuana of zo. een publiek van 100.000 mensen onder I Dat rookt hij zelf. „En lang haar is een meer afkomstig uit Zweden, Denemar- mooi ding als je geen kepi hoeft te ken en Duitsland. Hij wil Leonard Co- dragen". hen, Johny Winter, The Flock, Mungo j Hoe dan ook, de generaal wil zijn Jerry en Deep Purple laten optreden. feest laten doorgaan. De muzikanten Burgemeester Ciccolini had ook als zijn gehuurd, daar zit hij aan' vast. bezwaar tegen het festijn brandgevaar Hij baseert zijn goede hoop op het opgegeven. De generaal had toen zijn feit. dat er verleden week een klein antwoord snel klaar. Hij kon zorgen popfestival te Valbonne aan de Rivièra voor 14 waterkanonnen en voor 35 (ge- was gehouden ondanks een officieel huurde) politiemannen en 110 Harkis verbod. Het ging door zonder ingri jpen de dan ook en de pret werd door erstoord. De generaal, een man van 65 jaar, is voor omdat hij ten eerste een groot bedrag in het festival heeft gestoken, en ten tweede omdat hij gek is op muziekgedreun. Burgemeester Ciccolini is tegen om verschillende redenen. Een van de meest opvallende is: „Ik wil niet dat die jongens hier tegen onze plata- De burgemeester heeft het festival verboden en de generaal heeft een brief haar president Pompidou geschreven, waarin hij hem verzoekt de beslissing ongedaan te maken. Generaal Clement noemt zich „een reuze pop-aanhanger', wiens bagage, als hij in Indochina of de Sahara was, altijd zo'n 1.000 popplaten bevatte. „Zelfs als je halfdood bent zo als ik kan je nog „in" zijn", aldus de generaal. Oproep van Veiligheidsraad over Z. W.-Afrika NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad heeft een beroep gedaan op alle landen die diplomatieke of consu laire betrekkingen met Zuid-Afrika on derhouden, het bestuur van de repu bliek over Zuidwest-Afrika onwettig te (ADVERTENTIE) (Van e i onzer verslaggevers i Bod verwacht op Gerzon ALKMAAR De Alkmaarse politie stelt een onderzoek in naar een aantal 1 personen uit Alkmaar en omgeving die van hier uit kettingbrieven verspreiden I in Engeland. Twee van hen zijn aange houden. Het zijn de 31-jarige W. R. uit Alkmaar en de 46-jarige W. N. uit J Langedijk. Residentie-Orkest introduceerde hem in Nederland (Van muziekredaotie) AMSTERDAM (ANP) De raad verklaren. Ook werd de regeringen i bestuur en de commissarissen van gebr. verzocht, te verzekeren dat bedrijven in Gerzons modemagazijnen NA', hebben staatseigendom of -toezicht alle activi- meegedeeld. dat onderhandelingen teit in het mineraalrijke gebied staken. gaande zijn met een gegadigde over Een desbetreffende resolutie werd met i een bod in contanten op de gewone dertien tegen nul stemmen bij twee preferente aandelen onthoudingen (Engeland en Frankrijk) berichten zullen ov< goedgekeurd. gen. De laatste is inmiddels op vrije voe ten gesteld. Het onderzoek, dat in over leg met de officier .van Justitie en in samenwerking met Scotland Yard wordt gevoerd, zal moeten uitwijzen of poging tot oplichting of overtreding van de wet op de kansspelen ten laste kan worden gelegd. Een poging om een aan- an de N.V. Nadere I tal kettingbrieven naar Engeland te enkele dagen vol- sturen is door de politie voorkomen. De n, 1 administratie is in beslag genomen. Sir John Barbirolli, één van de res terende veteranen der generatie van Engelands grote orkestleiders, kwam voor het eerst in de publiciteit toen hü veertig jaar geleden voor Thomas Bee- oham moest inspringen. Hü had achten veertig uur om zich vertrouwd te maken met Elgars Tweede Symfonie, waarvan hü de violoncelparty eens had meege speeld. En de componist was over zijrf prestatie meer dan tevreden: de weg naar een internationale carrière was ge- De Baifoirolili's kwamen, de naam duidt erop, uit Italië; Johns moeder was een Frangaise van origine. Aan 'het einde van de vorige eeuw vestigde de familie zich in Londen, waar John Barbirolli op 2 december 1899 boven een bakkers winkel werd geboren. Zowel vader als grootvader waren beroepsmusici: in Bresoia speelden ze onder een jonge toonkunstenaar-, Arthuro Toscanini, die John Barbirolli enkele decennia later zou opvolgen als dirigent van het New- York Philharmonic Orchestra. Het was Henry Wood, die hem a] op jeugdige leeftijd ertoe aanzette om diri gent te worden, met het gevolg dat hij, vijfentwintig jaar oud, benoemd werd tot leider van de Londense Opera Covenit Garden. Slechts drie 'jaar bleef hij daar. samenstelling van zijn programma s. New York bracht hü in verrukking met fragmenten uit Debussy's Pelléas et Mélisande en vooral niet te vergeten Wagners Parsifal en Tristan. waarin hü de vermaarde Kirsten Flagstad deed op- Sinds J942 was hij, na zijn vele succes sen in de Nieuwe Wereld, dirigent en artistiek directeur van het Hal'lé Orches tra. En als zodanig heeft men hem ook in Nederland leren kennen, waar hij, dank zij het Residentie-Orkest te Den Haag en Leiden viermaal concerteerde: op 20, 21, 22 en 23 april 1949. Onze musici speelden toen, onder Jan Out, te Manchester en Sheffield. Het laatst hebben de Hagenaars hem als gastdirigent bij het Concertgebouw orkest op 25 januari 1969 in de Kurzaal kunnen beluisteren, waar zijn interpre taties van Verdi's „La Forza", Satie- Debussy's Deux Gymnopédie, Dvorsjaks Zevende Symfonie en de Sinfonia da Requiem van Britten door zijn audito- um hogelijk wei-den gewaardeerd. Onder de grote schare van Engelse dirigenten Sir Thomas Beecham, Sir Landon Ronald, Adrian Boult, Malcolm Sargent en Sir Hamilton Harty heeft) 'hy steeds een heel eigen plaats inge nomen: op de Proms te Londen was hij uiterst geliefd. Doch niet alleen de Lon- denaars en inwoners van Manchester zuilen hem missen, ook alle muzieklief hebbers in de Oude- en Nieuwe Wereld. Gelukkig resten zijn 'vele grammofoon platen als een onverwoestbaar monu- HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.16 Stereo: Badin* (gr.). (7.30 Nieuws: 7.50—7.55 Overweging; 8.00^-8.10 Nieuws.) 8.11 Voor de Jeugd. 8.30 Nieuws. 8.32 Touring- clubvakantietips en informaties. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnastiek voor de •muziek. 16.03 Beursberichten. 16.09 Volksmuziek. Volksmuziek uit India. 17.00 Nieuws, wi bericht en mededelingen. 17.55 Licht het (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Danielle, een meisje van- achttien jaar. mag van geluk spreken dat zij er zo goed is afgeko men. Meer dan dertig uur heeft zij op zee in een rubberbootje rondge dreven, maar terwijl iedereen aan wal dacht, dal i.ü verdronken was, behield zij haar tegenwoordig heid van' geest en wist zich drijven de te houden ofschoon zij niet kon zwemmen. Zondagmiddag was zij met haat- broer René in het zicht van het strand bij Salins-de-Giraud aan het varen toen een landwind het bootje de zee indreef. Zo ver dat René overboord sprong en naar de oever terugzwom. Danielle kon niet omdat zij het zwemmen niet machtig was. Toen haar broer aan wal de politie had gewaarschuwd was het te donker geworden om verder te zoeken Maandag werd de gehele dag met reddingboten, met vliegtuigen en zelfs met een helikopter gezocht maar Danielle was nergens te zien en het zoeken moest worden ge staakt. Onderwijl schikte Danielle zich zo goed mogelijk in liaar lot en het eerste wat zij dacht: „Niet de moed en mijn tegenwoordigheid van geest verliezen". Zij had het boek van de ontvluchte galeiboef Papilion goed gelezen en daaruit onthouden dat Papillon zich aan zijn vlot had vast gebonden om niet in zee te vallen. Danielle deed insgelijks en ook zorg de zij» ervoor dat een van haar peddels niet overboord kon spoelen. „Na de eerste donkere nacht", ver telde ze later, „was hel ergste de dorst. Ik probeerde wat zeewater te drinken maar dat was zo verschrik kelijk zout, dat ik er misselijk van werd en over moest geven Ik droomde van stapels gesmeerde bo terhammen met dikke jam toen ik de eerste dolfijnen zag kreeg ik de schrik van mijn leven want ik dacht dat het haaien waren. Dicht bij mijn bootje dreven takken op zee waar mee de dolfijnen zich vermaakten om er onder te duiken en er over heen te springen. Zij waren zo dicht bij mij dat ik ze bijna kon raken". Niet ver van mij vandaan passeerde een trawler. Ik kon de stuurman aan het roer zien staan maar hij hoorde mij niet door het lawaai van zijn motor en voer door. Ook zag ik een helikopter in de lucht, maar et- rolden golven van zes meter hoogte waartussen mijn bootje verdween en voor de piloot in de lucht onzicht baar bleef. Na 33 uur op zee 1e hebben rondgezwalkt, passeerde een jacht. Twee meisjes aan boord hoor den mijn geschreeuw; de vader draaide bij en nam mij aan boord. De moeder gaf mij droge kleren en maakte een bord soep; dat was de lekkerste soep van mijn leven. „Droog je tranen", zei Danielle tot haar vader en moeder die haar in de haven van Saint Louis stonden op te wachten. ..Ik heb al die 33 uur ook niet gehuild". Zün vurige ambitie en groot zelfver trouwen hadden hem de vele moeilük- heden waarmee hü in het begin van zün loopbaan te kampen had, doen overwin nen. En de ervaring, bü de opera opge daan. speelde een grote invloed op de In het N.O.S.-televisieprogramma „Van Gewest tot Gewest" van vana vond besteedt de Friese redacteur Jo- han van der Zee aandacht aan het popfestival dat zaterdag in het Rijs- terbos in Gaasterland is gehouden. Andere onderwerpen in deze uitzen ding zijtT: Betere tv-ontvangsl in Zuid-Limburg en Arnhem door nieu we tv-hulpzenders; Scholieren res taureren de kerk in Winterswijk; Boot- dienst (voor toeristen) Urk-Enkhuizen beslaat 80 jaar; Molenbouwer in Giet hoorn vertelt over zijn werk; Jeugdland Wonderland in Arnhem. De eindredactie van „Gewest tot Ge west" berust bij Ad Koolwijk. Regie: Henk Jan van der Kolk. NOS, Ned. II. 19.04 uur. (ADVERTENTIE) De Italiaanse filmster Anna Mag- nani (zij kreeg een Oscar voor haar vertolking in „The snake's skin") speelt de hoofdrol in een filmserie voor de Italiaanse t.v. Het is de eerste keer, dat zij voor de televisie optreedt. De film „La Sciantosa" gaat over een oude café-chantant- zangeres en is gesitueerd aan het Front tijdens de Eerste Wereldoorlog. De KRO had niet zijn soir uilgenomen in het afleveringswerk. De George Mitchell Singers in Volendam beland, gaven daar een show weg die met haken en ogen vastgemaakt was door Jos van der Valk en vrij uit de tijd leek. Oude liedjes op de traditionele manier gebracht met als stage het toeristendorp bij uitstek. En net alsof het zo niet door kon gaan, gauw een entre-acte in de bollenstreek met een bloemenplukkend kind op Keukenhof. Of was het bedoeld als een verzetje voor de troep? Maar de show must go on en dan maar op een holletje terug naar Volendam waar het nog even duurde voor de dames en heren ons nationale kostuum aangetrokken en het zangspel voortzetten met al even oude songs en de gebruikelijke acteerme thoden. Nog vlug 'n paar stoere kip pen van de inheemse bevolking er al niet dikwijls gezien hebben. De wisselopnamen van de oude lieden was kennelijk bedoeld om de nogal wrede tegenstellingen tussen arm en welgesteld voor de zoveelste maal naar voren te schuiven. Wie zou er bezwaar tegen hebben?' Maar de ma nier waarop liep ook niet over van oorspronkelijkheid. De rijke dames die hun laatste dagen niet in een tehuis hoeven te slijten als maar lekkernijen eten, zal niemand geloven: de jonge cineasten hadden hun gezichtsveld toch wel iets kunnen verbreden door bijvoorbeeld te bewij zen dat „geld niet altijd gelukkig maakt" en dat sommige perikelen die de ouderdom met zich mee brengt ook voor de betere gesitueerden gelden. Want bij dezen is ook niet alles roze- geur en maneschijn. En al mocht Ben Sies dan tijdens zijn korte inleiding vertellen dat de zorg voor de bejaar den niet is zoals wij die in Nederland kennen, we kregen toch geen slechte indruk van het tehuis „Getting on a little" met zijn sympathieke verpleeg sters. Zo nu en dan viel het camera werk te bewonderen en de scène bij de waarzegster was enig. Wie de NOS aan had om naar ...Rose Marie" te kijken zal waarschijnlijk toch weer teleurgesteld zijn zoals dat meestal gaat bij oude films waarvan men jaren geleden genoot, ma*ir Studio Sport met zijn fraaie Royal Internati onal Horse Show zal voor verreweg de meeste kijkers wel een goed be sluit van de avond zijn geweest. „Engeland oud en jong" viel iets beter uit maar was toch ook niet dé docu mentaire van het jaar. De scholen zijn er niet zo best. We zagen er maar één en de Engelse kinderen blijken al even kleine theoloogjes te zijn als de onze, m.a.w. de originaliteit was ver te zoeken. Merry old England had ons in deze sector niets te bieden wat wij (ADVERTENTIE) HILVERSUM (ANP) Radio Nordsee heeft in de nacht van woensdag op donderdag zün frequentie gewijzigd. Het station zendt vanaf twee uur uit j op 245 meier. Ofschoon de wüziging slechts gering is. neemt men aan, dat men Hilversum UI nu niet langer zal Radio Nordsee heeft een aanmerkelijk groter vermogen dan Hilversum III en veroorzaakte daardoor met name in de kustgebieden een zeer gestoorde ont vangst van Hilversum III, die op 240 meter uitzendt. Voor de frequentiewijziging zond Radio Nordsee op 244 meter uit. Een woord- voerder van het piratenstation heeft woensdagavond in het NOS-radiopro- gramma Cosa Nostra gezegd, dat Radio Nordsee op 217 meter zal gaan uitzen den. zodra blykt, dat Hilversum III nog steeds gestoord worat. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2