ficidóc Sou/tont NEW YORK RAAKT IN EIGEN LUCHT VERSTIKT Metrostaking in Madrid ten einde Nieuwe uittocht van toeristen bij beter weer Vuil mag niet meer verbrand worden Bejaarden bij ongeval omgekomen Jan Cottaar directeur NOC Urk snakt naar rust Met zomerse dagen in het vooruitzicht Opleving in aantal centra Aardbeving in Iran: 40 doden Rijkspolitie werft vrouwen in uniform Deze week nog geen Israëlisch antwoord DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32 leiden postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur: Drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F, J. Plug. Chef-redactie: H. P. M. Heruer ®s (excl- B-TW-) 0.23 p. mm. Telefoontjes 2,10.Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling p. week f 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05 61e jaargang, no. 18.115 DONDERDAG 30 JULI 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19 04 uur VPRO-Piknik. Nederland 2: 20.20 u. Voyage to the bottom of the sea; 21.10 uur Jazz uit I eigen tuin; 21.46 u. Documentaire r de kermis; 22.10. u. Zigeuner- I muziek van Egon Malescu. DROOG WEER Droog en overwegend zonnig weer Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur. NEW YORK (AP-Reuter) In New York en Baltimore zijn noodmaatregelen getroffen tegen de vuile lucht, die hardnekkig in de straten blijft hangen. Op andere punten langs de Atlantische kust van de Verenigde Staten treedt echter een verbetering van de toestand in. Apparaten in de sleden van New York tot Atlanta meten de hoeveelheid zwaveldioxyde, koolmonoxyde en andere viezigheid om onmiddellijk maatregelen te kunnen nemen als de toestand uit de hand dreigt te lopen. Burgemeester John v. Lindsay van New York heeft een begin gemaakt met de uil voering van fase een van een in vier fasen door te voeren programma van luchtzuivering. Hij heeft gelast dat de stedelijke vuilverbranding slechts op 80 pet. van de capaciteit mag werken. Bovendien is de Newyorkse politie begonnen bekeuringen uit te delen voor automobilisten, die hun motoren langer dan drie minuten stationair laten dra alert, voor open vuren op bouwwerken en voor een sterke rookontwikkeling uit de schoorstenen van gebouwen. Het leven in de stad gaat echter normaaldoor de New Yorkers gaan onverstoorbaar naar hun werk. Toeristen blijven naar de stad stromen alsof er niets aan de hand is. De vuile lucht wordt veroorzaakt door de inwerking van zonlicht op de fabrieks- en uitlaatgassen, die een chemische reactie tot gevolg heeft. Door de huidige hittegolf en wind stilte blijft de mist boven de stad hangen. Gisteren werd de lucht boven New York in de loop van de dag zichtbaar smeriger en tegen het middaguur was van Manhattan uit de andere oever van de Hudson bijna niets meer te zien. Bejaarden en mensen met admehalingsmoeilijkheden kregen de raad binnenshuis te blijven. In Washington, waar dins dag al alarm was gegeven, kon men van het Witte Huis uil de zich op anderhalve kilometer afstand bevindende koepel van het kapitool nauwelijks iets onderscheiden. AJ 50.000 ste bij Goya DEN HAAG (ANP1 Sinds de open stelling voor het publiek op 4 juli heeft de Goyatentoonstelling in het „Maurits- huis" te Den Haag reeds 50.000 bezoe kers getrokken. Dit getal werd woens dagmiddag bereikt. De Goya-expositie die tot en met 13 september wordt gehouden is van maandag tot en met vrijdag van tien uur 's morgens tot tieri uur 's avonds doorlopend voor het publiek toegankelijk, 's Zaterdags van tien tot vijf uur en zondags van elf tot vijf uur. ■iwen hebben twintig dagen doorgebracht in een bodem van de Oceaan bij de Maagdeneilanden. Een van de „aquanettes" in actie. Arbeidsonrust in heel Spanje MADRID (D.P.A., A.P., Reuter) De staking bü de metro in Madrid, die een dag geduurd heeft, is donderdag be ëindigd. Na het dreigement van de regering dienstplicht voor de stakers in te zullen stellen, besloot men het werk te hervatten. UTRECHT (A.N.P.). Op een kruising in de Utrechtse gemeente Houten zijn gisteren twee inzittenden van een per sonenauto uit Den Haag bü een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De be stuurder van de auto, de 81-jarige heer L. Warnaar uit Den Haag kwam van de Langeweg af en verleende, volgens verklaringen, op de kruising geen voor rang aan een vrachtauto. De vracht wagenchauffeur kon een botsing niet meer vermijden. De bestuurder van de personenauto, en zijn broer, d<? 70-jarige J. Warnaar, overleden na aankomst in het zieken- Ihuis. De heer J. Warnaar was weduw naar, woonde in de V.S. en verbleef tijdelijk bij zijn broer in Den Haag. De eahtgenote vam de bestuurder, die achter- In de auto zat, is zwaargewond naar het St-Anthonl'usziekenihuis in Utreaht over- gebraaht. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. Franco, had gisteravond bij decreet be paald dat de 3.800 stakende personeels leden vam de Madrileense ondergrondse onder de krijgstucht zouden worden ge plaatst als zij vandaag het werk niet hadden hervat. In een regeringscommuniqué wordt ge zegd dat het. personeel vam de onder grondse met zijn onverwachte staking ter ondersteuning van looneisen „een ernstige terugslag" heeft veroorzaakt im het leven van de hoofdstad. Met de wapenstok heeft de politie van Pamplona gisteravond grote groepen jonge arbeiders uiteengejaagd die in hei centrum vam de stad een demonstratie hielden waarbij zij protesteerden tegen het optreden van de politie van Granada, die onlangs drie demonstrerende arbei ders heeft doodgeschoten bij onlusten. Ook im Granada is het woensdag tot ongeregeldheden gekomen. Groepen ar beiders bekogelden de politie met stenen en riepen „Vrijheid, yrijheid" en „Moor denaars. moordenaars". Vier agenten zijn bij het treffen tussen politie en demonstranten gewond. Een aantal demonstranten is gearresteerd. DEN HAAG. De heer Jan H. M. Cottaar zal per 1 januari 1971 ir. A. Paulen opvolgen als directeur van het Nederlands Olympisch Comité. De heer Paulen had, in verband met zijn toe nemende werkzaamheden voor de Inter nationale Atletiekfederatie (I.A.AF.) en meer in het bijzonder naar aanleiding van zijn aanwijzing tot technisch gedele geerde wan de I.A.A.F. voor de Zomer spelen van München, aan het N.O.C.- bestuur verzocht van zijn directeurs functie te worden ontheven. De heer Cottaar (55), momenteel chef van de sportredactie van de Nieuwe Rot terdamse Courant, treedt op 1 ptotobei bij het N.O.C. in dienst. Toeristen vullen haven, straten en het leven van de vissers URK (ANP) Terschelling sluit de haven en ontvangt geen toeristen meer. maar Urk, dat allang geen eiland meer is, kan dit voorbeeld niet volgen. Via de vüf toegangspoorten, waaronder de havenmond waar talloze Jachten binnenzeilen, wordt Urk overstroomd met toeristen. Elk beschikbaar plekje in de nauwe straatjes staat vol auto's en busjes. De oorspronkelijke bevolking waagt zich tussen elf uur 's morgens en zes uur 's avonds bijna niet meer buiten. De weinigen die nog de traditionele Urker pakken dragen worden bij hun klederdracht vastgegrepen om te wor_ den gefotografeerd. Opmerkelijk is dat in die tijd zich ook geen mus, meeuw of spreeuw op de grond De kerkeraden van de diverse kerken overwegen hun leden op de kerk telefoons te laten aansluiten, opdat zij de preek rustig thuis kunnen be luisteren. Het is zondags namelijk te druk in de smalle steegjes, ondanks de borden met het verzoek op de Dag des Heren de straten niet in te rijden. Zondags zijn alle eet- en drinkge- legenheden in Urk gesloten. Niet uit godsdienstige overwegingen, maar om directie en personeel de gelegenheid te geven even bij te komen. Op vrij dag en maandag, wanneer de Noord- zeevloot de vis aan de afslag lost, is het soms zo druk met toeristen dat de schepelingen niet aan boord kun nen komen. De keren dat de reddings boot moest uitvaren om in moeilijk- hedén verkerende jachtjes te helpen, zijn niet meer te schatten. „Iedereen is welkom in Urk, maar op zondag wanneer alle mannen na een week op de Noordzee te hebben gezwalkt weer thuis zijn, willen de inwoners toch wel rust hebben", al dus de Urker.-'. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe aanloop tot wat zomerse dagen heeft onmiddellijk gezorgd voor een grotere drukte langs de wegen. Een groot aantal vakantiegangers, die teleurgesteld over het weer thuisgebleven waren, is thans op weg naar kampeerterreinen en andere toeristencentra, om in ieder geval nog wat aan hun vrije dagen te hebben. Dit is mede oorzaak van een wat grotere verkeersdrukte dan in de afgelopen dagen, ook al merkbaar aan het aantal ongevallen, dat plotseling weer oploopt. I Bilt vast aan droog en vrij zonnig weer. Het zal zelfs nog iets warmer worden. De ochtendmist van vanmorgen schijnt daarqp ook al te wijzen. I En voor de Nederlanders, die dezer dagen naar het buitenland reizen is er de wetenschap, dat het daar aanzienlijk beter en warmer is dan im eigen land. In Zuid-Eurgpa liggen de temperaturen hier en daar al boven de 30 graden. TEHERAN (A.P.). Dc aardbeving die vanmorgen vroeg het noordoosten van Iran heeft getroffen heeft aan onge veer veertig mensen het leven gekost, meer dan zeventig werden gewond. Er is zware schade aangericht aan openbare voorzieningen zoals bruggen en telefoonleidingen. Het juiste dodental zad pas over geruime tijd bekend zijn. Inmiddels zijn reddingsploegen van de Iraanse Rode Leeuw en Zon in het epicentrum van het rampgebied, bij het dorp Maraveehtappah. aan de grens met Rusland, aangekomen. Een woordvoerder van deze organisatie noemde de berich ten, dat bij de ramp enige duizenden mensen om het leven zouden zijn ge komen, onjuist. Hij zei dat het gebied dun bevolkt is. Bovendien woont men in ronde, bolvormige woningen met een strooien dak, waardoor het gevaar bij instortingen geringer i6. REYKJAVIK (Reuter) Op 430 kilo meter ten zuidwesten van IJsland is het wrak gevonden van het vermiste Russi sche vrachtvliegtuig, dat met hulpgoede ren op weg was naar Peru. Een Russi sche luchtvaartfunctionaris heeft het wrak erkend als dat van de verdwenen Antonow An-22. Van het toestel was piets meer ver nomen kort nadat hel op 18 juli uit Reykjavik was vertrokken. Behalve de hulpgoederen bevonden zich 23 mensen -'SÉ - De Parijse couturier Jacques Desanges heeft kapsels ontworpen, behorend by de nieutce lange mode. Men moet m de komende dagen rekening houden met vakantiegangers, die het thuiszitten beu zijn en gebruik maken van deze zonnige dagen om dag tochten te maken. Dit veroorzaakt op verschillende knooppunten soms onver wachte problemen, die voor de wat haas tige weggebruiker moeilijkheden kunnen opleveren. Enkele ongevallen van de laatste dagen hebben -dit al uitgewezen. Een aantal kampeercentra in het Land krijgt ineens weer een nieuwe golf kam peerders te verwerken. Sommige kam peercentra zijn echter nog steeds vol, zodat onverwacht verschijnende lief hebben» naar elders verwezen moeten worden. Op goed gelode ui -ren i:.Jnpeer- plaatsje zoeken hoeft echter volgens de gegevens lang niet overal in de toeris tencentra. De kans is echter wel groot, dat het aanstaande weekeinde hierin ver andering brengt. Het KNMI is namelijk wat men noemt voorzichtig optimistisch. Weliswaar kan men nog wat wolkenvelden verwachten, maar het blijft voorlopig nog goed. Voof vrijdag en zaterdag immers houdt De verslaggevers) DEN HAAG Het korps rijkspolitie krijgt vrouwelijke politieagen ten in de rangen van wachtmeester of wacht meester eerste klasse. Tot op heden vormden alleen de stafofficieren voor jeugdzaken de vrouwelij ke noot bij de rijkspolitie. Dit in tegenstelling tot de gemeentepolitie die al lang beschikt over agentes. Het is de bedoeling voor lopig in elk vart de 17 districten één vrouwelijke wachtmeester toe te voe gen aan de officier jeugd zaken. De ..rijkspolitie- speciale opleid in g. Zolang die er nog niet is, moet de rijkspolitie pro beren agentes aan te trekken, die reeds bij ge meentelijke politiekorpsen in dienst zijn. Vooral voor vrouwen die bij die korp sen in de gewone surveil lancedienst zitten, kan het een aantrekkelijk over stapje zijn. Ze moeten dan wel het diploma kin derbescherming a hebben of ervoor gaan studeren. De taak van d® rijkspoli- tieagentes zal in de eerste tijd zijn het uitvoeren van onderzoek in verband met strafbare feiten, waarbij minderjarigen betrokken zijn, „alsmede werkzaamheden in het vlak van de preventie van jeugdcriminaliteit en met betrekking tot de be scherming van Het werk bij de afdeling jeugdzaken, waarvoor tol op heden alleen de stafof ficier stond, is enorm uit gebreid. Het scala proble men rond de jeugd is veel groter geworden, ook plattelandsgemeenten, waar de rijkspolitie haar diensten verricht. In band hiermee is meer te ontkomen aa noodzaak tot specialisatie. Zolang er echter nog geen eigen opleiding vrouwelijke rijkspolitie ambtenaren is, zullen zij zich nog niet op het spe cialistische vlak kunnen bewegen. Tot dat tijdstip zullen ze de stafofficier in de dagelijkse werkzaam heden moeten bijstaan. Stien Kaiser, de Delftse schaatsenrijdster van wereldklasse, wil ook in de zomermaanden in conditie blijven. Zich voorbereidend op de wedstrijden in het komende seizoen rijdt zij 2000 km op de fiets, om deze conditie zo hoog mogelijk op te voeren. Zelfs voor de bergetappes is Stien niet bang. Zwit serse fietstochten horen dezer dagen bij de flagelijkse training op haar tocht van 2000 km. Vredesplan Rogers Kabinetscrisis is te verm ijden (Van arize correspondent) JERUZALEM Het Israëlisch kabi net heeft ook gisteren geen beslissing genomen over de formulering van het antwoord op het vredesinitiatief van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Kamervragen over groetplicht DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Wieldraaijer, Vrolijk en Franssen (allen van de PvdA) hebben aan de ministers van Justitie en van Defensie de schriftelijke vraag voorgelegd of zij, na de afwijking van het gratie verzoek van de soldaat H. van der Horst uit Den Haag, na zijn veroordeling van wege het niet voldoen aan de groetplicht bereid zijn het gr.:tleverzoek opnieuw in overweging te doen nemen en om alsnog met een wetswijziging te komen- Zijn de bewindslieden niet van mening dat er een verregaande discrepantie is lussen het zware vonnis van onder meer icht maanden gevangenisstraf en de be- ekenig die in de Nederlandse samenle ving wordt gehecht aan de groetplicht voor militairen aldus de drie socialis tische Kamerleden. Zaken Rogers. Een definitief antwoord wordt niet voor volgende week verwacht. Oorzaak hiervan zün waarschijnlijk de voortdurende bezwaren van de Gahal- groep, de expansionisten binnen hel coalitiekabinet. Na nog geen drie uur werd de kabinetsraad zonder overeenstemming te bereiken geschorst. Dit was de tweede poging sinds zondag. Het beraad is van daag voortgezet. Premier Meir heeft verklaard dat er niet noodzakelijk een kabinetscrisis in het verschiet ligt. Er was geen onmiddellijke haast bij het initiatief van Rogers tot in details te beantwoorden. Irak heeft zijn troepen in Jordanië, die naar schatting 10.000 man sterk zijn. onder het opperbevel geplaatst van het oenitrale comité van de Palestijnse guenrilllaorganLsaitdes, zo heeft radio Bagdad bericht. Stijgend aantal uittredingen in Nederlapd DEN HAAG (NP) Het aantal aan vragen van priesters in Nederland, om dispensatie van de celibaatsbelofte be draagt over het eerste half jaar van 1970 reeds 183. Vorig jaar was het 205 over het hele jaar. Van de dispensatie- aanvragen komen er 89 van seculiere priesters en 94 van regulieren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1