Scheepvaart mijdt Leidse binnenstad „Zelfde belangen als Rijnsburg. waarom dan ook niet één corso?' Leids toneelleven plukt vrucht van samenwerking tussen Schouwburg en K&O Leidse school voor M.E.A.O. groeit Voorspel omlegging vaarroute it SJZ-jeugd op kamp MARKTEN ROOYAKKERS N.V. 30 Katwijks VVV directeur Chr. Verplancke: WOENSDAG 29 JULI 1970 LEIDSE COURANT LEIDEN De omlegging: van de vaarroute rond Leiden en de aangekon digde vervanging van beweegbare door vaste bruggen in het watertraject door de binnenstad hebben al hun schaduwen vooruit geworpen. In het verslag van de Markt- en Havendienst over het jaar 1969 heeft directeur M. Weima (hy ging onlangs met pensioen) namelijk melding gemaakt van een sterke teruggang In de scheepvaart te Leiden. Als oorzaak wordt onder meer genoemd, dat er door de omlegging minder nieuwe schepen in de vaart worden gebracht. De scheepvaart blijft het voorlopig doen met het oude materiaal. Dat is ook een reden van een vermindering van het aantal schepen, dat in Lelden op daarvaart is. Ook het tonnage liep terug. Steeds meer aanvragen voor ligplaatsen plezierbootjes Een afneming viel er voorts te be speuren in het voor Leiden bestemde scheepvaa rtverkeer. Toegeschreven wordt dat aan het feit, dat er in Leiden afgezien van de gemeente Leiden praktisch geen particuliere los- en laadgelegenheid meer te vin- Tegenover de teruggang in 't vracht vervoer te water staat een verhoging van de recreatievaart. Het aantal pleziervaartuigjes neemt gestadig toe, wat onder meer te constateren is aan een verhoogd aantal aanvra gen voor een vaste ligplaats binnen de gemeente. Slechts aan tien vaar tuigjes kon nog 'n tijdelijke ligplaats worden gegeven, maar open staan Luxe vaartuigen De situatie wordt er overigens niet beter op, want voor 20 luxe-vaartui gen met een vaste ligplaats moet een andere ligplaats binnen 't Leidse havengebied ge-vonden worden in verband met de vervanging van de beweegbare bruggen door vaste brug gen over de Oude Vest. De teruggang van het vrachtvervoer te water wordt door de directeur van de Markt- en Havendienst behalve aan, bovenvermelde oorzaak verder toegeschreven aan het gereedkomen van de op- en afritten van Rijksweg 4a bij de Haagsche Schouw, een ver mindering van de nieuwbouwactivi- teiten in de directe omgeving van Leiden en het feit, dat Wernink's Beton- en Aannemingmaatschappij meer dan vroeger zand en grint naar de bouwplaatsen laat vervoeren dan het op te slaan op de terrreinen van het bedrijf aan de Hoge Morsweg. Ten aanzien van het marktwezen staat in het jaarverslag van 1969, dat de zaterdagse warenmarkt een goede markt is gebleven, waar redelijk weer veel bezoekers op af komen. Dat het een goede markt is, waar zaken te doen zijn wordt wel bewezen, door het feit, dat er nog altijd nieuwe gegadigden zich komen melden voor een standplaats. Maar veelal moeten deze mensen worden afgewezen, omdat het hele markt gebied regelmatig al reeds bezet is. De woensdagse markt handhaaft zich op het oude peil. Het aantal aangevoerde partijen kaas bleef gelijk, alleen de „Goudse" aan voer daalde, de „Leidse" ging iets vooruit. Daar het Lunapark van de 3 Oktober-vereniging verhuisde naar de Groenoordhal (parkeerplaats) moest worden omgezien naar een andere plaats voor de feestmarkt. De Haarlemmerweg werd aangewe zen, met behoud van enkele stand plaatsen in de binnenstad. Mislukking Deze laatste standplaatsen zyn op een mislukking uitgelopen. Op de nieuwe plaats aan de Haarlemmer weg waren de omzetten redeljjk tot goed, maar de verkeerssituatie was chaotisch. Het standplaatsengeld liep iets terug, aangezien enkele grote standplaatshouders zijn weggebleven. Kerstbomenmarkt. Deze markt werd, doordat het Schuttersveld niet be schikbaar was, gehouden op de oude veemarkt. Het is ditmaal een mis lukking geworden, niet door de ver plaatsing, maar doordat er zeer wei nig bomen werden aangevoerd. Steeds minder schepen varen door Leiden. De weggebruiker zal er niet rouwig om zijn. Rechts onder de Blauu j.oortbrug en verder diagonaal over deze luchtopname de hele serie van de Oude Vest, van Turfmarkt tot ha vei De meeste van deze bruggen worden vaste bruggen. Hoe hoog de doorvaarthoogte wordt is op ditmoment nog voc allen die iets zien in Leiden als centrum voor de recreatievaart nog een vraag. LEIDEN Dank zij de samenwerking tussen de Letdse Schouwburg fii R. en O. Is het programma voor het seizoen 1970-1971 van de Leidse Volksuniversiteit sterk uitgebreid. Dit blijkt ook wel uit het keurig verzorgde programmaboekje, dat dezer dagen is verschenen en waarin maar liefst 65 schouwburgvoorstellingen worden aangeboden. Het feil, dat de Schouwburg vorig jaar is overgedragen aan de gemeente, heeft belangrijke wijzigingen meegebracht voor het- toneelleven in Leiden. Het eigen toneelprogramma, dat K. en O. altijd had, is nu geïntegreerd in het programma van de Schouwburg. Het gevolg daarvan Is, dat de Leidse Volks universiteit voortaan een gedeelte van het publiek levert voor de voorstellingen. In overleg met de Schouwburgcommissie wordt het programma samengesteld. Door deze samenwerking heeft K. en O. nu meer voor inschrijvers kunnen bieden dan anders mogelijk zou zjjn geweest. Hiervan profiteert niet alleen K. en O., maar ook het toneelleven in Leiden. Het belangrijkste gevolg van deze samen werking is eigenlijk dat alle voorstellin gen nu niet meer exclusief zijn voor inschrijvers, maar dat nu iedereen naar de Schouwburg kan gaan, als men wil. Daarnaast blijven er voor leden van K. en O. genoeg voordelen over. Men denke alleen maar aan de aanzienlijke kortih- i krijgt Ala men het programma, dat niet alleen naar de 12.500 inschrijvers is gestuurd, maar daarnaast in Leiden en omgeving op grote schaal huis-aan-huis is ver spreid, vluchtig doorbladert, vallen naast takende trekpleisters als Wim Sonne- veld en Herman van Veen, ook namen op als Snip en Snap, Marcel Marceau af scheidsvoorstellingenPaul van Vliet en Rients Gratama. Andere bijzondere dingen zijn de musical De kleine parade. een optreden van het Tsjechisch Dans theater en het Praagse Theater. Daar naast natuurlijk de gebruikelijke toneel voorstellingen, concerten en cabaret avonden, maar ook een toenemend aan tal vrije produkties. Concerten Meer nog dan in voorgaande jaren ligt het accent op de totale vorming, waarbij natuurlijk ook de gemengde series een rol spelen, zodat men niet alleen maar toneel ziet of muziek beluistert, maar zowel het een als het ander. Ook dit jaar is er weer een serie van drie avonden moderne muziek in De Lakenhal. Dit in samenwerking met het LAK. Ook gaat men verder met de pauze-orgelconcerten in de Stadsgehoorzaal één keer in de twee weken. Ondanks het mooie weer in juni zaten er toch nog altijd 130 mensen binnen. Deze concerten, die door mensen van het conservatorium worden gegeven, zijn gratis toegankelijk voor het publiek. Daarnaast zijn er natuurlijk de tradi tionele orgelconcerten in de Pieterskerk. Bij de afdeling film worden naast „top pers" bij Filmclub 16 ook films van de free cinema en underground movies ver toond. Nieuw is dat er maandelijks op woensdag- of zaterdagmiddag voorstel lingen zullen worden gegeven voor de jeugd. Dit gebeurt in de kapel van het nieuwe gebouw van K. en O. aan de Oude Vest. Cursussen Bij de cursussen en lezingen is er een nieuwe cursus over ontwikkelingswerk in samenwerking met o.a. het Leids Vre- des Contact. Het is een vrij uitgebreide cursus, die de hele winter duurt. Met de cursus „Rebellie als continuverschijn- sel" is K. en O. op de wat progressievere toer gegaan. Oud-staatsecretaris C. Egas zal een algemene beschouwing geven over het verschijnsel zelf, waarna er een tweede avond zal volgen in een soort Woningnood. speakerscorner met Kabouters, Dolle Mina's, Leefbaar Leiden en het comité talencursussen en de creatieve cursussen. Tot slot nog iets voor het Cultureel Jon geren Paspoort. In de raadsvergadering van 3 augustus wordt hiertoe een voor stel behandeld. Hierin wordt gesteld, dat er voor de jeugd geen mogelijkheden zyn in Leiden, maar van de zijde van K. en O. wordt dit ten sterkste ontkend. Bovendien vindt men, dat het een Leids paspoort moet worden en is men geen voorstander van aansluiting bij Den Haag, hoewel men wel begrijpt, dat dat stukken goedkoper is. LEIDEN Vorig jaar startte de Leidse School voor ra.e.a.o. met 59 leerlingen in drie klassen, van wie er 53 naar het tweede leerjaar gaan. Zij vervolgen hun studie nu in verschillende richtingen: de meeste animo bestaat voor de admini stratieve en de commerciële richting. Toch is er ook gekozen voor de secre tariële, de bestuurlijke en de vrije rich ting. Voor een deel volgen allen dezelfde vakken, zoals Nederlands, Engels, Alge mene Economie en dergelijke, maar door de richtingkeuze kan men zich in be paalde vakken specialiseren. In de administratieve richting bijv. zijn bedrijfsadministratie en bedrijfseconomie verplicht en in de bestuurlijke richting zijn dat Recht en Maatschappijleer. Bij het examen, na het derde leerjaar, heeft men daarnaast ook nog twee keuzevak ken. bijv. Frans en Statistiek. Door al deze mogelijkheden leidt het m.e.a.o. op voor een zeer brede sector van de maat schappij. de maatschappij een beroepsgerichte af ronding van de opleiding moeilijk zal kunnen missen. Bovendien zijn de studie mogelijkheden vaak niet eens bekend. Voor het eerste leerjaar zijn nu 86 leer lingen ingeschreven. Velen, die zich had den aangemeld, moesten worden afgewe zen doordat zij niet slaagden voor het MULO-examen. Men hoopt dat de open gevallen plaatsen alsnog worden inge nomen, hetgeen mogelijk is via het stad huis (afd. Onderwijs), of na 4 augustus aan de schooL ZOETERWOUDE De c-junioren arri veerden om half zes in Borculo. Zondag avond werd de omgeving verkend in stromende regen. Na een bijzonder on rustige nacht werd maandag een uit gebreid programma afgewerkt. Bij het voetballen veroverde het eerste team in drie wedstrijden slechts één punt n.l. tegen Longa. Het tweede team kreeg drie grote nederlagen te slikken. Mei wisselend succes werd er volleybal en handbal gespeeld. Maandagavond was er een wandel- ralley waarbij diverse opdrachten moes ten worden uitgevoerd. Na een goede nachtrust was de conditie dinsdag ken nelijk veel beter. Het eerste elftal klopte Quick Steps met 2—0 en wist zowaar koploper ZAP het eerste punt te ont futselen. Ook bij het volleybal werd er royale winst geboekt. Het tweede team ging rustig door met het incasseren van nederlagen. De stemming lijdt er ove rigens niet onder. Gistermiddag was het weer zo mooi dat een bezoek werd gebracht aan 't zwem bad. In de avonduren werden er volks spelen gehouden. Vanuit Amersfoort rapporteerde leider Nelis v.d. Krogt een heerlijke dag te hebben gehad. Het le team kwam tweemaal tot winst by het voetballen met resp. 31 en 80. In de laatste zege had Wim Bos met 7 goals een groot aandeel. Met handballen werd een 100 zege ge boekt. Het tweede team heeft nu vier overwinningen behaald. Gisteren was dat met 7—2 en 1012. Jan van Leeuwen was hier met 7 en 8 doelpunten de grote man. 's Avonds waren er volks spelen. ZOETERWOUDE Met de Leidse Processie naar Kevelaar op 16, 17 en 18 augustus zullen ongetwijfeld weel een flink aantal Zoeterwoudse parochia nen meegaan. Velen van hen keren elk jaar in dit Duitse Bedevaartsoord terug. Zij ervaren dat ook in deze tyd een bedevaart zinvol kan zijn. De reis kosten zyn 30,- per persoon. Men kan zich aanmelden by mej. Th. Bos, Een- drachtweg 11. Men moet zelf zorgen voor een pas of toeristenkaart. WOERDEN, 29 juli - Kaas Aanvoer 44 partijen. Notering: le en extra kwal. 4,131.30 per kg. 2e kwal. 3,954.12 zware kwal. tot 4,57. Handel matig. LEIDEN, 29 juli Groente Appe len 24-41, champignons 175-205, aard appelen 15-43, andijvie 41-58, augurken 24, snijbonen 200-250, stambonen 170-190 kroten 20, gekookt 65, rode kool 13-16, postelein 44-74, prei 66-84, rabarber 23- 30, spinazie 70-97, spruiten A 167-209, spruiten B 171-218. komkommers 15-28. tomaten A 310-340, B 310-325, C 310- 315. CC 310; uien drielingen 4-7, uien middelgrof 26-31, uien grof 30-39, was- peen 16-20, meloenen 150-278 per kg, perziken 7-32, pruimen 85-145, bloem kool A 115-120, sla A 8-16, bospeen 24-51 selderij 8-13. De eerste spruiten: aan voerder de heer J. C. Moers te Zoeter- meer, koper de heer E. Oostendorp te Oegstgeest voor 2,09 per kilo. Beroepsgericht De directeur van de school verwacht in de komende jaren nog een sterke groei van het middelbaar beroepsonderwijs. Nu zien nog te weinig bezitters van een MULO-diploma in, dat men in de komen- OEGSTGEEST TELEF. 01710-51855 JAAR DEALER VAN MERCEDES-BENZ „Wij hebben hier geen ontwerper: deelnemers zorgen zelf voor wagens en versiering" Katwijk steekt niet veel in zijn corso. Dat dat een fleurige en aantrekkelijke stoet niet verhin dert, blykt wel uit deze foto. KATWIJK AAN ZEE Zaterdag trekt het Rijns- burgse bloemencorso over de wegen en door de straten. De zaterdag daarop, 8 augustus, kan men wéér een corso bewonderen, namelijk in Katwijk. „Flora's bloemenpracht aan Zee" is het motto waaronder al jarenlang Katwijkers, badgasten en belangstellenden uit de wijde omgeving in de ge legenheid worden gesteld van een schitterende bloemenpracht te genieten. 's Middags trekt het corso door de straten van Katwijk, maar ook 's avonds rijdt de stoet, met dien verstande dat de fraai versierde auto's en praalwagens op feeërieke wijze zullen zijn verlicht. Het is een jaarlijks terugkerend evenement, dat zowel door de Katwijkers als de vakantiegangers in hoge mate op prijs wordt gesteld. De man achter de schermen is Chr. Verplancke, direkteur van de plaatselijke VW. Vanaf het begin heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de organisatie van het corso. Zelf vat hij het echter nogal lakoniek op: „Ik zorg alleen voor de organisatie. Met de wagens bemoei ik mij niet. Dat is juist het verschil met het corso in Rijnsburg. waar een heel comité met de voorbereidingen bezig is en waar ook een ontwerper voor het corso wordt aangetrokken. Degenen, die met het corso meedoen kunnen een ontweip kopen. By ons is dat niet zo. Wij vragen alleen, wil je meedoen? En als ze „ja" zeggen, zorgen ze zelf voor de wagen en de versiering. Er is ook geen vaste lijn in. Ieder kan doen wat hij wil. Geen vaste onderwerpen." aldus de heer Verplancke. „Rijnokd" De deelnemers aan het Katwijkse corso zijn altijd even j enthousiast. Ondanks het feit dat er niet voor duizenden guldens wordt besteed, zoals in Rijnsburg en Aalsmeer j I bijvoorbeeld, mag het corso van Katwijk er toch best zyn. Er zijn er bij die slechts voor een paar honderd gulden I bloemen kopen cn zelf voor het arrangement zorgen i'winiig ji'.iu geiden kwam voor de eerste maal een bloe mencorso naar de bad- en vissersplaats. Rijnsburg stelde toen voor het corso naar Katwijk en Noordwyk te laten rijden. „Men had het toen over de „Rijnoka". afkortingen van Rynsburg, Noordwyk en Katwijk. Vier jaar ging dat goed, toen werd het voor ons te kostbaar. Elk jaar werd het corso mooier en elk jaar werd het ook duurder. Wij moesten er wel mee stoppen," zegt de heer Verplancke in het VW-kantoor, waar de telex druk ratelt en een flinke rij wachtenden voor de balie staat. Men kan er de drukte van het hoogseizoen nauwelijks aan. Tussen de bedrijven door moet het corso worden georganiseerd. Nadat met het Rijnsburgs corso was „gebroken", zocht men in Katwijk naar andere mogelijkheden. Rijnsburg „vond" Leiden. Het was net voor de benoeming van Chr. Verplancke als directeur van de VW, dat men in Katwijk besloot het allemaal zelf te doen. „Wij gingen uit van het standpunt dat het corso in de badplaats Katwijk hoort te rijden. Er worden veel bloemen verkocht in het buitenland en daarom is het leuk als de buitenlanders, die hier komen zo'n corso zien." De eerste jaren was er nog wel sprake van een comité. Daarin hadden onder meer zitting de heer Lammens, mr. Van der Plas, J. van Rijn en Chr. Verplancke. Het zijn nu alleen nog de heren Van der Plas en Verplancke, die zich eigenlijk met het corso bezig houden. Direkt al bleken de middenstanders bereid te zijn mede werking aan het corso te verlenen. Hoewel de bloemen het belangrijkste moeten zijn, is reclame van de verschil lende bedrijven toegestaan, ,,'t Moet alleen niet al te zeer in het oog lopen." aldus Verplancke. „In het begin had je alleen auto's en bussen met een toefje bloemen er op en dat kan niet meer. Het moet echt iets moois zijn." En dat is het de laatste jaren. Een ieder, die het corso de laatste jaren heeft gezien, zal het daar mee eens zijn. Dankbaar is men dat „Flora" in Rynsburg alle medewerking verleent. Volgende week zaterdag zal men de stoet voorby zien trekken. Onder andere zijn er praalwagens van de KAB, „de Wilbert" (door personeelsleden zelf opgebouwd), de WV en natuurlijk ook de groenteveiling De veilingvereniging zal wel weer voor iets apart zorgen iaat bloemen ook groenten en fruit te gebruiken. Verwacht wordt dat ook de strandexploitanten met een wagen zullen komen. Wat het allemaal zal worden? Ook voor de heer Ver plancke is dat een verrassing. „Zij zoeken zelf de onder werpen. Dat maakt het corso juist zo attraktief. Wij streven in ieder geval naar een corso met allure, ondanks dat wy Aalsmeer en Rynsburg niet naar de kroon willen stoten. Niet alleen Katwijkse bedrijven doen mee, maar ook bijvoorbeeld Seven-Up, Holliday Inn en Heineken. Het is een spontaan, zgn. „open" bloemencorso dat door de straten zal trekken, niet in een keurslijf geperst. Interesse buitenlanders Sommigen vinden het onzin dat zowel Rynsburg als Katwijk een bloemencorso hebben. De heer Verplancke zegt hierover: „Hun belang is ons belang: de bloemen. Als Rynsburg en Katwijk met elkaar rond de tafel zou den gaan zitten om een oplossing te zoeken voor één corso, zou ik daar altijd over willen praten. Onze be langen lopen nu eenmaal parallel, wy moeten laten zien wat met bloemen mogelijk is. Met geld alleen doe je niets. Enthousiasme is zeker zo belangrijk. De grootste drijf veer van ons corso is zelf mee te werken. Het is zelfs gebeurd dat buitenlanders mee wilden doen, maar dat Is ondoenlijk." De reacties op het Katwijkse corso zyn ieder jaar weer geweldig. Rijen dik zullen de toeschouwers ook volgende week weer langs de straten staan. Katwyk heeft 's zomers eigenlijk twee hoogtepunten: de taptoeparade en hel corso. Na het voorbijtrekken van het corso zal er vuur werk zijn. Muziekkorpsen en drumbands zullen van de party zijn om het corso muzikaal te begeleiden. Het zyn UNI (Katwijk). DSV (Katwyk), DWS (Rijnsburg), St. Laurentius (Voorschoten). Glazen Stad (Westland), Haarlemse Harmonie (Haarlem) en Den Burcht (Leiden).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3