Êcidóc (Sowuvnt Verzet Gahalpartij tegen aanvaarding plan Rogers ISRAËLISCH KABINET IN BERAAD- Pseudo-PS Ver-oplichter in Antwerpe n gepakt Guerrilla s zwijgen in Cairo Valse Riesling Sylvaner aan Belgische kust Niet-groetende soldaat krijgt geen gratie V isregels voor Hollands Diep Spaarbank wil voor toeristen garanties Reisbureaus: plan niet haalbaar Leegstaande huizen voor groot deel 12.900 langdurig onbewoond Papengiacht 32, leiden, postbua 11, teMuou 22244" Gli» 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur i Advertenties (exol. B.T.W.) ƒ0,23 p. mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244* (18 lot 19 uur). Abonnement (bij file jaargang, no. 18.114 WOENSDAG 29 JULI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECT1E VANAVOND Studio Sport Nederland II: 19.04 uur: De Ameri- kaanse bison; 19.30 uur Debbie Rey nolds; 20.20 uur: George Mitehelsin- I gors; 20.50 uur: Documentaire Enge- I land; 21.30 uur Outsider. ZONNIGE PERIOPEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Van onze correspondent) TEL AVIV Het Israëlische kabinet heeft vandaag weer uitge breid beraadslaagd over liet Ame rikaanse vredesvoorstel voor het Midden-Oosten en over de drei gende kabinetscrisis nn de rechtse Gahalpartij gedreigd heeft uit de regering te treden als liet vredes plan zou worden aangenomen. De Gahalpartij heeft zes portefeuilles in het vierentwintig man sterke kabinet. Minister van Defensie Mosje Dajan, over wie gisteren geruchten de ronde deden, dat hij zijn aftreden zou overwegen, heeft verklaard dat Israël hef vredes plan niet kan verwerpen. Men hoopt een formulering te vinden waarbij het vredesplan, ook door de Ga halpartij onder voorbehoud wordt aan- vaard. Klaarblijkelijk is men van mening dat het probleem eenvoudiger wordt als een beslissing langer wordt uitgesteld. Dit te meer omdar de meningsverschil len in liet Arabische kamp groter worden. Bovendien komen er wellicht verdere garanties los over de aard van het voor gestelde bestand voor negentig dagen. Israëlische militaire leiders hebben al herhaaldelijk gewezen op de gevaren van een staakt het vuren als dit niet behoor lijk geformuleerd en gecontroleerd wordt- Een ernstig gevaar houden de Arabische guerilla's in. Hun leiders hebben niet onder stoelen en banken gestoken dat zij een bestand verwerpen. Egypte heeft de uitzendingen van Pa lestijnse guerillaorganisaties uit Cairo tijdelijk onderbroken. Deze maatregel .UXEMBURG Een •uxemburgse wijnbouwer heeft bij het parket van Luxemburg klacht gede poneerd tegen een firma, die aan de Belgische kust i vervalste Riesling Sylva- j ner-wijn verkoopt. Jonge vrouw doodgestoken AMSTERDAM (A.N.P.). Gister avond is in een café in de binnenstad van Amsterdam een 22-jarige buffet juffrouw doodgestoken. De dader, een 37-jarige automonteur zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft zich onge veer een kwartier later bij de politie aangegeven. Het slachtoffer en de mon teur hadden gedurende enige tijd een verfiouding, die twee weken geleden door de vrouw was uitgemaakt. Dit ainde de man niet en hij heeft in de afgelopen weken de vrouw bij herhaling lastig gevallen. Hij is geen onbekende van de politie. De wijnbouwer had de wijn geproefd tijdens een bezoek aan België. In een restaurant in Oostende kreeg hij een fles met een heel mooi etiket, waarop stond, dat de wijn afkomstig was van de Luxemburgse Moezel, en de wijngaard van wedu we Chabert, in Wormel- dange. De wijn was zo bijzonder slecht, dat de man een staaltje naar huls. Eerste ontdekking: de we duwe Chabert bestond niet. Tweede ontdekking, na grondige analyse: de wijn kwam zeker niet uit Luxemburg, had nooit de Moezel gezien, en was be slist geen Riesling Sylva- WEDUWE CHABERT BESTAAT NIET De man legde kLaoht neer bij het parket en schreef een brief ln een krant, die toeristen de dringende raad gaf aan de Belgische kust geen Riesling van het omstreden merk te drinken. Of de wijnvervalser een strafbare daad stelde, staat te bezien: Riesling is geen „apellation con- trolé", en iedereen mag die naam op zijn flessen zetten. Maar intussen blijven de Luxemburgers toch bijzonder boos dat iemand zo de goede naam van hun wijnen in het gedrang heeft durven brengen. DEN HAAG (ANP) Het gratiever zoek van de 20-jarige technisch-tekenaar Henk van der Horst uit Den Haag, die door hei Hoog Militair Gerechtshof is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en tot ontslag uit militaire dienst omdat hij als soldaat niet de militaire groet wil brengen, is De raadsman mr. P. C. de Graauw, heeft de schriftelijke mededeling hier over, waar geen motivering is bijgevoegd, vanmorgen ontvangen. Met het verwer pen van het gratieverzoek vervalt de grond voor een kort geding dat de sol daat tegen de staat had aangespannen en waarin om onmiddellijke invrijheidstel ling zou worden gevraagd. Dat had in kort geding kunnen gebeuren zolang ei nog geen antwoord was ontvangen op het gratieverzoek. Nasadirecteur Paine neemt zijn ontslag SAN CLEMENTE (Reuter) Presi dent Nixon heeft het ontslag van Thomas Paine aanvaard als directeur van het Amerikaanse bureau lucht- en ruimtevaart (NASA). Het ont slag gaat 15 september in. Een opvolger is nog niet benoemd. Dr. Paine was ln januari 1968 door president Johnson benoemd tot onderdi recteur van de NASA, en in maart 1969 door president Nixon tot directeur de pensionering van James Webb. Hij deelde Nixon in zijn ontslagbrief mee dat het nu een geschikte tijd was voor een ..commandowisseling" bij de NASA, en dat dit samenviel met zijn wens terug te keren naar het particuliere toont aan, dat president Nasser zich niet heeft laten intimideren door de vijandige Arabische reacties op zijn bereidwillig heid het plan Rogers te aanvaarden. De indruk is overigens gevestigd dat gema tigde guerillaorganisaties, zoals El Fatah bereid zijn Nasser te volgen. Onder de druk evenwel van de meer extremistische groeperingen zouden ze dit evenwel niet in het openbaar willen verklaren DEN HAAG (A.N.P.). Het ministerie van Landbouw en Visserij beeft ten behoeve van de sportvissers regels be kendgemaakt wat wél en niét toegestaan is bij het vissen op het Hollands Diep, het Haringvliet en het Spui; wateren waar sinds kort de bepalingen voor de binnenvisserij van kracht zijn. Voor het vissen met één gewone hengel is geen vergunning van de recht hebbende op het visrecht nodig, omdat het hier bevaar- en vlotibare wateren betreft; wel is een bijdragebewijs nodig. Voor het vissen met ten hoogste twee gewone hengels de speciale hengel en de peur is naast een kleine visakte het bezit van een vergunning van de rechthebbende op het visrecht verplicht. Voor het vissen op een andere wijze dan met de bovengenoemde vistuigen is het bezit zowel van een grote visakte als van een vëbgunning van de recht hebbende op het visrecht noodzakelijk. Het vissen gedurende de nacht van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang blijft in het gebied toegestaan. Het blijft tobben, zelfs in de vakan tie, wanneer je denkt eindelijk van alle ellende verlost te zijn, al is 't maar voor een paar weken. We weten het langzamerhand helaas wel:t regenjas en parapluie behoren tegenwoordig by de vaste kampeer uitrusting, even goed als mok, pannetje en al dat andere gerei. Toch de moer er maar inhouden en wachten op betere tijden die zeker komen. ADVERTENTIE Dansen? Gezellig..^ Llsse: a.s. Zaterdag 8 uur Leiden: a.s. Zondag S uur Alle goedwillende jongelui van harte welkom Bij Evert Castelein j AMSTERDAM (A.N.P.) De spaar bank van de stad Amsterdam heeft een systeem ontwikkeld om vakantiegangers te vrijwaren voor ongehoorde praktijken of onvoorziene debacles. Als er iets mi» gaat, is de spaarbank er om het voor do reis gestorte geld terug te betalen. Aan leiding voor de ontwikkeling ervan vor men de recente gebeurtenissen in de reisbu reauwereld De heer Ter Wolbeek, onderdirecteur van de bank, stelt zich de gang van Veel vooroorlogse woningen gebrekkig DEN HAAG (A.N.P.). Van de in totaal 39.500 voor bewoning geschikte woningen, die op 1 oktober van het vorige jaar leeg stonden, was voor 44 van de gevallen een speciale reden op te geven. Aldus nadere gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat in maart jl. het bovengenoemd aantal leegstaande woningen bekendmaakte, daaraan toevoegend dat 12.900 vier maanden of langer leeg stonden Er stonden 3570 woningen leeg, on danks het feit dat zij reeds verhuurd of verkocht waren; 1900 daarvan omdat de toekomstige bewoners aan het verbou wen waren, de overige 1670 omdat zij nog bezig waren met het opknappen of schoonmaken van de woning die zij in een aantal gevallen nog maar kort te voren hadden gehuurd of gekocht; 3370 van deze woningen waren oude (reeds bewoond geweest zijnde) woningen, 200 nieuwe (die nog nimmer bewoond zijn geweest). In totaal 1800 woningen stonden lang durig leeg, omdat daarvoor moeilijk een huurder of koper was te vinden gezien de prijs in verband met de grootte of de outillage van de woning. Tenslotte stonden 330 vrijwel uitsluitend oude woningen leeg vanwege erfeniskwes ties en dergelijke. Van de overige 7200 langdurig leeg staande woningen (bijna 6100 oude en ruim 1100 nieuwe) bleek bij navraag bij de gemeentebesturen niet vast te stellen waarom zij zolang leegstonden, aldus het C.B.S. Uit de cijfers valt af te leiden, dat de langdurige leegstand voor ruim 7300 woningen bestaat uit vóór 1930 gebouw de, overwegend goedkopere woningen, die waarschijnlijk wegens gebrek aan woonkomfort minder in trek zijn. Het onderzoek geeft aanwijzingen in deze richting, daar 21 procent van de lang durig leegstaande woningen wordt ver bouwd. terwijl voor de 3570 woningen waarvoor reeds een koper of huurder is gevonden dit percentage v- De overige langdurig ningen zijn na 1930 gebouwde, overwe- i gend duurdere woningen, waaronder ongeveer éénderde dat nog nooit is be woond geweest. zaken ais volgt voor. De vakantieganger bestellt bij een reisbureau, dtert met de spaarbank een overeenkomst heeft ge sloten, bijvoorbeeld een vliegreis naar het zuiden van Europa voor 500. Hij stapt vervolgens naar de spaarbank en koopt daar voor genoemd bedrag een betalt bewijs. Met dit bewijs op zak stapt hij aan boord van het vliegtuig. Bij komst in zijn hotel of flat, dat het bureau voor hem heeft besteld, geeft hij zijn bewijs af aan een vertegenwoor diger van de reisorganisatie. Deze wisselt de ingenomen betalingsbewijzen in bij de spaarbank. Gaat er iets mjs het vliegtuig komt niet opdagen, er is geen onderdak of de kllamt Icrijgt een derderangs onderkomen terwijl hij eerste klas heeft -bestel dan geeft de houder van een bewijs dit papier niet af. Hij wisselt dit later bij de spaarbank. Hij is dus zijn geld niet kwijt. Het reisbureau, dat verstek heeft laten gaan, kan op deze wijze niet over het geld van de reizigers beschikken. De voorzitter van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus de heer F. Benningen, vindt het hele ide® van de heer Ter Wolbeek „onzakelijk, on haalbaar en belachelijk". Er is volgens hem niet één reisbureau te vinden, dat voor diit plan te te winnen. De Inves teringen, die een reisorganisatie voor de aanvang van de reis heeft te doen, zijn diermate hoog dat niemand ervoor zal voelen de bank zolang voor het gelid te laten zorgen, afgezien nog van het enor- e renteverlies Bovendien is de heer Benningen van mening, dat het niet op de weg van de bank ligt te zorgen voor garanties van vakantiegangers. „De bescherming van ■eispubliek is in eerste instantie een aangelegenheid van de reisbureaus zelf. En als hier niet voldoende garanties laim- worden gegeven dan is het de taak van de overheid om beschermend BUENOS AIRES. De Argentijnse Voetbalbond heeft de schorsing van Alberto Poletti, doelman van de Znld- amerikaanse bekerhouder Estudiantes de la Plata, opgeheven. Poletti werd ge schorst na zijn wangedrag in de wedstrijd van vorig jaar om de intercontinentale beker tegen AC Milan. De Argentijn zal evenwel niet kunnen uitkomen in de wedstrijden tegen Feycnoord, aangezien bepaald is dat hij pas na 31 december van dit jaar mag worden opgesteld in internationale wedstrijden. Vierjarige gedood bij ontplofring GROESBEEK (ANP) Bij de ontplof fing van een gasfles is vanmorgen te Groesbeek een vierjarige jongen om het leven gekomen. Vier kinderen waren op het moment van de ontploffing aan het spelen achter het huis van een oom. De gasfles stond buiten, in de onmiddellijke nabijheid van een gasstel waarop water stond te koken. De luchtdruk slingerde het slachtoffer tje vijftien meter weg naar het erf van een buurman. Brokstukken van de fles sloegen tegen het hoofd, waardoor de jongen op slag werd gedood, de andere kinderen bleven ongedeerd. De ontplof fing richtte een gr. (qe aan in de omgeving. De glijbanen op de „waterval" ln het Funabasji-gezondheidscentrum tn Sjiba, Japan, vormen op warme dagen een grote attractie. Voor de durfals zijn er glijbanen van 100 m; voor de wat voorzichtiger lieden van 70 m. Rechter ontvoerd in Uruguay MONTEVIDEO (AFP-Reuter) Ge wapende guerrillastrijders van de be weging „Tupamaros" hebben gister morgen in de Urugyaanse hoofdstad Montevideo de rechter van instructie Daniel Pereyra Manelli ontvoerd. Vol gens de politie verschaften de ontvoer ders zich toegang tot zijn huis en na men hem mee in een gestolen auto. Pereyra Manelli is sinds 1966 speciaal belast met de processen van gearres teerde leden van de „Tupamaros". e eerste indruk die deze join teweeg kan brengen is dat Heintje meer in oetbal dan in de show ziet. Maar die indruk is dan niet juist. De jonge ster is gewoonweg een partijtje aaip het trappen, zo maar voor z'n plezier, in Kensington Gardens te Londen. Hij had een uurtje vrij, tussen twee t.v.- en een radio-opname door. Daarna moest hij nog even kennhmaken mei de pers en de grote bazen van de Britse showbusiness op een receptie. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Agenten van de Antwerpse opsporings dienst hebben maandagavond in een Antwerpse kroeg de door de Nederlandse politic sinds jaren gezochte 24-jarige oplichter G. van L. gearresteerd. Van L.. die sinds drie jaar tientallen vrouwen, hoteliers, reisbureaus e.d. oplichtte, en daarenboven word gezocht wegens abortus, kreeg Beneiux- bekendheid toen hij zich in 1967 uitgaf voor de PSV-voetballer Peter Kessel en de FcUcnoordspcler Maiwald om een meisje 35.000 franc afhandig tc maken. De man wordt speciaal gezocht door de politie van Breda, i Vlissingen, Haarlemmermeer, Weesp, Epe en Amersfoort. In België heeft hij echter geen strafregister. Toen de agenten maandagavond een aantal café's contro leerden botsten zij op Van L., die niet alleen geen papieren bij zich had maar „opviel omdat hij Hollands sprak". Omdat Antwerpen op dit ogenblik dienst doet als toevluchtsoord voor allerlei uit Nederland gevluchte personen, nam men de man mee naar het politiebureau, waar hij zonder meer vertelde, dat hij G. van L. was: een naam die in België normaal volmaakt smetteloos moest zijn. Eén van de agenten herinnerde zich echter een stukje in de krant over de activiteiten van de oplichter. Een telefoontje naar Neder landse collega's volstond om hem zekerheid te geven. Omdal er tegen Van L. geen enkel strafbaar feit in België te vinden is, zal men de man „soepel en zonder moeilijkheden" ovet de grens zetten, omdat hij niet beschikt over geldige papieren

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1