65 Antieke rond- en platbodems zeilen in Pilgrim Fatherstocht Snelle reddingsactie in rillend Katwijk Unieke verzameling schepen naar Leiden 1 Emigranten brachten veel van Nederland naar Nieuwe Wereld MAANDAG 27 JULI 1970 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) te# LUCAS LEIJDEN Nieuwe Rijn 4 Tel. 42350 BIOSCOPEN Trianon: „John and Mary" (18 jr.) 13e week) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 i Camera: 's Middags: .„Jungle Boek" (alle leeft.) 's Avonds: „In de doodsgreep vi rode masker" (18 jr.) Dagelflks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.00, 4.45, 7.00 en 9.15 Nachtv. (vr./zat. 23.30 u): De slach ter van Baltimore (18 jr.) Studio: Kuifje en de zonnetempel (alle leeft., 4e week). 's morgens, behalve zondags: Sjors en Sjimmie - 10.30 uur. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Rex: Le grand restaurant (alle leeft. (3e week) Iedere middag, behalve zondag: Fa- beltjesland (alle leeft.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Nachtv. (vr./zat. 23.30 u.): Fanny Hill (18 jr.) Luxor: 's Middags: Ik zing mijn lied (alle leeft. - 2e week). 's Avonds: Ik ben nieuwsgierig - Blauw (18 jr.) Dageiyks: 1.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 1.30, 4.30, 7.00 en 9.15 u Lido: West Side Story (14 jr. - 2e week) Dagelijks en zondags: 2.30 en 8 u Studieplannen Vraag eens vrijblijvend advies (mondeling, telefonisch of schrif telijk) bij het bolwerk voor uw bolwerk: ONDERWIJS-INSTITUUT gracht 4, Leiden, Tel. 01710-30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Middenstandsopleiding. Vanavond Mondelinge avondcursussen voor: Alg. ontw. - Middenstand - Boekh. M.B.A. - S.P.D. Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Steno - Beroeps- goederenvervoer. (Advertentie) ontvangen in het museum „De Laken hal". Te 18.00 uur zullen de schepelin gen „en cortège" begeleid door tam- I.EIDEN Een vloot van 65 antieke schepen, voornamelyk rond- en platbodems en waarschijnlyk de mooiste exemplaren, die in Nederland op dit moment by elkaar te krijgen zyn, zullen vrjjdag 31 juli afgemeerd liggen aan de Oude Vest en de Oude Singel. De volgende dag, zaterdag 1 augustus zal deze unieke vloot uit Leiden wegzeilen, richting Delf shaven, waar men nog dezelfde avond hoopt te arriveren. Met deze tocht gaan de eigenaren en bemanningen, die allen in historische^ kledy gestoken zyn, de toch herdenken, die de Pilgrim Fathers in 1620 vanuit Leiden naar de Rotterdamse haven maakten. Vandaar zeilden de Pilgrim Fathers naar de Nieuwe Wereld, waar zy niet alleen een plaats vonden "aar zy volledige geloofsvryheid vonden, maar waar zy ook de stichters werden van de Amerikaanse staat Virginia, Ontvangst van „historisch" gezelschap door gemeentebestuur Voor de zeldzame vlootschouw, die veel liefhebbers van het echte antieke zeil schip naar Leiden zal trekken, heeft zich behalve de Stichting Pilgrim Fathers Herdenking ook de Stichting Stamboek- en Platbodem Jachten van u elke organisatie prinses Beatrix (schip- per-eigenares van het platbodem jacht „De Groene Draeck") bijzonder inge spannen. Reeds nu hebben zich voor deelname aan de vaartocht naar Delfzijl gemeld: 17 tjalken, 3 lemsterraken, 4 boeiers, 5 Enkhuizer Bollen, 1 Schokker, 1 Wie- ringer Aak, 2 Hengsten, 4 Hoogaaards, 11 Zeeschouwen, 2 Kajuitschouwen, 2 Open Schouwen, 1 Staverse Jol en 3 G rundels. Ook zal „De Eersteling", de tjalk van kapitein Zwiers, die het Kanaal over stak om mee te doen aan het Admiraal Zeilen te Ramgate (Engeland), mee- Vrijdag, 31 juli a.s. te 17.00 uur zullen de schepelingen circa 250 personen, ge huld in historisch kostuum, door het Gemeente Bestuur van Leiden worden boers en majorettes, van „De Lakenhal naar de Doelenkazerne marcheren al waar de avondmaaltijd zal worden ge bruikt. na het diner zal een bezoek den gebracht aan de hallen van de vei ling „Flora" te Rijnsburg, waar de praalwagens van het Bloemencorso dat op 1 augustus d.a.v. zal plaatsvinden, tentoongesteld zjjn. Zaterdag, 1 augustus te 9.30 uur 's mor gens zal de vloot uit Leiden vertrekken voor de tocht naar Delfshaven waar men 's avonds te 18.00 uur denkt te zullen arriveren. De schepen zullen afmeren in de Aelbrechts-kolk, waar ligplaats is gereserveerd. Op de kade te Delfshaven zullen kraam pjes worden opgesteld waar de schepe lingen iets kunnen gebruiken- Wanneer de vloot „binnen" is gaan de schepelin gen naar het Stadhuis waar zij door het Gemeente Bestuur van Rotterdam zul len worden ontvangen. Hierna wordt ge meenschappelijk de avondmaaltijd ge bruikt. De geloofsvervolgingen van Jacobus I van Engeland deden vele non-con formisten en later puriteinen genoemd, de wyk nemen naar de Nederlanden, die in de jaren 1600 bekend stonden om hun tolerantie geloofszaken be treffende. Een groep van circa 100 personen, onder de geestelyke leider Reverend John Robinson, week eveneens uit. Na een moeilijke overtocht kwam de groep in Amsterdam aan waar zij een korte tyd verbleef. Amster dam was voor deze groep te werelds en te wuft, bovendien raakte men in conflikt met andere Engelse groepen die. reeds eerder waren aangekomen. Reverend John Robinson vroeg de Vroedschap van Leiden zich met zijn groep in die stad te mogen vestigen hetgeen werd toegestaan mits men zich aan de geldende bepalingen en voorschriften zou houden. In het voorjaar van het jaar 1609 vestigde zich de groep in Leiden, waar men tot 1620, dus 11 jaar, verbleef. Daar men niet tevreden was over de werk- en levensomstandigheden in Leiden en bovendien bang was by een langer verblijf de eigen identiteit te zullen verliezen, besloot men naar Amerika te gaan. het land dat in die tijd gezien werd als Utopia. Van Koning Jacobus I, die de lastige non-conformisten graag uit Europa kwijt was en bovendien het belang inzag van het koloniseren van Amerika door Engelsen, werd toestemming voor de reis gekregen. Op 31 juli 1620, nu 350 jaar geleden, vertrok een deel van de groep zonder Reverend John Robinson die met de anderen achterbleef en in 1625 te Leiden overleed vanaf de Vliet voor de reis naar Delfshaven, ging men scheep in de voor de overtocht aangekochte „Speedwell". De bedoeling was zich in Engeland te voegen bij de „Mayflower" en dat beide schepen de overtocht zouden ondernemen. De „Speedwell" bleek echter onzeewaardig en werd geaban donneerd. De passagiers van beide schepen, circa 100 personen, gingen te Plymouth (Engeland) aan boord van de „Mayflower", welk schip, na een heel moeiiyke overtocht, Cape Cod bereikte. De passagiers van de „Mayflower", die later bekend werden onder de naam Pilgrim Fathers, stichtten in Amerika de kolonie New Plymouth. De Pilgrim Fathers hebben zeer veel Invloed gehad op het tot stand komen van de staat Amerika- Veel van wat in Leiden gedurende het elf-jarige verblijf was geleerd op het gebied van staathuishoudkunde en rechtspraak, werd in Amerikaanse instituten overgenomen. Thanksgiving, een van de belangrijkste feestdagen in Amerika, werd het eerst door de Pilgrim Fathers gevierd namelyk, toen na een barre overwintering, waarby byna de helft van de kolonisten omkwam, de eerste oogst was binnengehaald. Het lied dat overal in Amerika tydens de Thanksgiving-dienst wordt gezongen is meegenomen uit Leiden, (melodie „Wilt heden nu treden"). Pastoorswisseling Leonarduspar. Pater Maarschalkerweerd opvolger pastoor Dijkstra LEIDEN Pastoor P. B. Dijkstra heeft gisteren de parochianen van de St. Leo narduspar ochie aan de Haag weg mede gedeeld, dat hij volgende week het pas toraat in Leiden zal overdragen aan pater C. J. P. J. Maarschalkerweerd. De scheidende pastoor van „de Leonar- dus" is 65 jaar geworden, een leeftijd, waarmee bij het benoemingsbeleid in het bisdom Rotterdam, maar ook in de orde der franciscanen rekening wordt gehouden. Na z(jn vertrek uit Leiden, waar hij zes jaar als pastoor werkzaam was (eerder stond hij ook zeven jaar als kapelaan aan de Hartebrug) zal pastoor Dijkstra BENZINEPOMP IN BRAND NA AANRIJDING ALPHEN A/D RIJN Omstreeks 18.30 uur zaterdagavond botste op de hoek Willemstraat/Ambonstraat twee auto's tegen elkaar op, met als gevolg dat een der auto's tegen een benzinpomp reed. De pomp werd Van zijn voetstuk ge drukt en vloog in brand. Men slaagde erin de auto tijdig van de vlammen te verwijderen. De pomp werd echter ge heel vernield. De bestuurder van de botsende auto. de heer J. S. van Alphen, nam de bocht naar de Ambonstraat vermoedelijk te ruim met als gevolg, dat hij tegen een auto uit de richting van het raadhuis komende en bestuurd door de heer v. K., opbotste en vervolgens de pompinstalla- tie raakte. De auto van de heer S. werd zeer zwaar beschadigd. Hij zelf werd licht gewond. De brand werd met schuimblusappara- ten door de politie en de brandweer spoedig bedwongen. Wedvlucht L.P.C. LEIDEN De Leidsche Postduiven- club hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Stonbeek-Bever op 18 juli 1970. Aantal duiven 283. Gelost om 6.15 uur met westen-wind en regen buien. De uitslag was: J. van Alphen Sr. 1, 7, 9, 19, 20; G. van Stein 2 en 8; W. v. d. Hoogt 3. 4. 5. 6 en 10; C. v. d. Nieuwendyk 11; W. van As 12; T. Gijs man 14 en 15; P. Landesbergen 16; H. van Riet 17; W. Teske 18 KATWIJK De Katwykse reddings brigade heeft zaterdag haar jaarlyk- sje demonstratie gegeven. Ieder jaar, ongeveer in het midden van het bad seizoen, tonen de Katwykse redders hun bedrevenheid in het redden van drenkelingen. Een bedrevenheid die zy opdoen tydens de oefeningen die zy het hele jaar door houden. In het zwembad, op de Bosbaan in Amster dam, en natuurlijk op het strand streven zy naar perfectie in hun methodes. Zo'n demonstratie levert dan ook meestal een boeiend schouwspel op, vooral als het weer mee zit. En dat zat mee zaterdag. Niet voor de arme toeristen die zich weer niet in de zon konden koesteren, maar gedwon gen waren om gehuld in regenkle ding, de reddingsacties gade te slaan. De barre weersomstandigheden schie pen echter wel een schilderachtige en zeer „echt" aandoende sfeer waar in de reddingen verricht werden. Behalve het weer had ook de brigade zelf voor alle mogeiyke attributen ge zorgd. Helicopters, roeiboten, speed boten, zelfs pseudo-drenkelingen wa ren aanwezig zodat er een bijzonder reëel beeld gegeven werd van de mogelijkheden. Nadat de „drenke ling" op de juiste plaats in zee lag, werden de boten in het water gezet. Terwijl de reddingsboten zich naar de plek des onheils spoedden verscheen er een helicopter van het vliegkamp Valkenburg aan het inmiddels zeer grauw geworden firmament. Vanuit de helicopter werd een soort bran card naar beneden gelaten, waarop de drenkeling door de mannen in de boot werd vastgebonden. Vervolgens werd het hele vrachtje omhoog gehe sen en verdween de helicopter weer uit het gezicht. Tenslotte liet men zien hoe het ook zonder gebruik te maken van hulpmiddelen mogelijk is mensen te redden. Door het vormen yan een menselijke „ketting" haalde men snel en efficiënt een drenkeling uit de zee. (Foto's LC/Dirk Ketting) Deken L. van Noort zal zondagmorgen 10 augustus tijdens de Eucharistievie ring van 10.45 uur pater Maarschalker weerd (een broer van pater Maarschal kerweerd, die eens kapelaan was in de Leonardusparochieinstalleren als pas toor. Pater Maarschalkerweerd, die ook al pastoor was te Gouda, was de laatste jaren gardiaan te Maastricht, het kloos ter der franciscanen, waarin jonggewij- den een cursus volgden voor arbeid in de pastoraal. Dit klooster is onlangs verkocht. Op zondag S augustus is er na alle dien sten gelegenheid om afscheid te nemen voor parochianen en al diegenen met wie pastoor Dijkstra in zijn Leidse tijd vriendschapsbanden heeft aangeknoopt. i zich gereed het slachtoffer bmn enlc hulci keling komt op het

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3